Грешката ти (или опита за заблуда) е поставянето на знак за равенство между дава и продава. Едното е безвъзмездна поддръжка за едната страна, другото е просто бизнес. Ние и сега продаваме големи количества боеприпаси през трети страни. Малко са страните, които все още произвеждат такива боеприпаси по стандартите на Варшавския договор. А на Украйна такива и трябват повече, защото основното въоръжение им е от тези времена. Руснаците знаят това, мрънкат, но го приемат, защото и те го правят при конфликти в други страни. Даването ще се приеме като "Приятеля на моя враг е и мой враг".
Спиране на газа и петрола от руска страна нас не ни заплашва. Лукойл е техен, а кранчето за газа през Турски поток са Сърбия и Унгария го държим ние. Зависими сме обаче силно от металите именно за оръжейната промишленост и там ни е слабото место. Другото ни слабо место е загубата на руските туристи.
Следва отговора на агро:
Първоначално публикувано от agro
.....................
Първоначално публикувано от tsc1
Нека изясним известната ни до тук фактология и да видим къде са реалните и къде измислените проблеми.
1. По договора от 2018г ние се отказахне от дългосрочните определени в предишния договор цени и минахме на борсови. Тези цени се определят в средата на всеки месец и зависят от цената на петрола и от ред други фактори на енергийните пазари. По новия договор след средата на месеца при вече ясна цена ние заявяваме количеството за следващия месец и до 25 число трябва да го предплатим.
2. Плащането до началото на санкциите се извършваше през международната система за разплащания SWIFT. След като на Русия и беше отказан достъп до тази система, тя предложи разплащане директно в рубли през руски банки. Европа се възпротиви на това поради силно волатилния курс на рублата спрямо долара и еврото и неяснотите по какъв курс да се прави превалутирането. Русия прие тези възражения за реалистични и предложи новата двустепенна система, а именно:
- купувача открива сметката във валутата, фиксирана в договора в Газпромбанк, която не е под ограничение за ползване на SWIFT;
- Газпромбанк превалутира получената валута в рубли през руската централна банка и превежда рублите на Газпром експорт.
Всичко това изисква един анекс към договора с две клаузи - първата за новата банкова сметка, от която се прави плащането във валута и втората, че плащането се счита за извършено в момента на превода от сметката на купувача в сметката на продавача в тази банка.
Така купувача на газ не го вълнува курса на превалутиране. Къде в тази схема се крият опасности за България, че тя не я приема???
Ей тука доста изшикалкави нещата!!! От кранчето дето било при нас, та го докара до анекс.
Къде е този анекс?
Нали говориш за факти?
"Да живее международното положение!" - Филип Трифонов
"С възникването на гардеробите, хаосът е бил подреден в тях и е възникнал порядъкът и порядъчния човек."