Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
Благодаря !
Мисля, че под меден сулфат имаш в предвид борделезов разтвор щото ако се пръска само с меден сулфат марокански скакалци ти не трябват.
Ако не бъркам мисля, че май го дават и за биото преди време му бях фен после го отхвърлих защото не действа лечебно /говоря за зеленчуци/ тъй като го дават контактен фунгицид а има бая карантина средно 14 дни по логика ако валне дъжд или се появят нови колтуци те няма да са предпазени а ако вали то от овошките пада на земята под тях, а при висока температура не се пръска.А за да има ефект при пръскането трябва да пръскаме и земята и плевелите и всичко да под около и на растението защото иначе файда няма а и може би и да вредим а проблема на синия камък е, че се задържа в почвата бая време с години затова обезаразяването на почвата само със син камък го дават веднъж на 5години а ако се пръска редовно както казаха и почвата то той там се натрупва.
Относно пчелите доста статии има де го дават за вирусни проблеми и съчетан със смяна на майката давало добър ефект при медоносните пчели навярно е така ама има и статии как влияе на дивите опрашители разните му там диви пчели бая модели са е хич не им влияело добре и леталния край за тях бил срещано явление в изследването.В синия камък има и други вещества все пак се прави с помоща на сярна киселина и скраб.
Та се чудя ако е контактен фунгицид и си седи полепнал на растенията тоест не се усвоява от тях и ако е цъвтеж и пчелите си фъркат за прашец, нектар и т.н. дали не го внасят в кошера а ако се натрупва и трудно разсеива в почвата то във восъка и меда не знам как ще е.

П.П.Всичко туй са си мой измислени премислици от натрупаното инфо в сърфирането в нета относно въпроса как да си предпазя зеленчуците от болести и баш много много да не ми вреди.Поста ми не е свързан с изтъкване на знания щото нямам такива а и не трябва да се възприема като заяждане далеч съм от тази мисъл.
просто се стремя прочетено и умствена дейност да ги съчетая и все някой ден има шанс да станат нещата.
Успех!
Пръсканията съм ги ограничил до два пъти годишно. Третиране на почвата не правя.Стремя се да я държа чиста от паднали плодове и листа,които, заедно с окосена трева,са развъдник на доста видове гъбички.Относно влиянието на медения сулфат върху дивите опрашитили не ми се вярва да е по-различно от това върху медоносната пчела.Със сигурност, ако го има по растенията по време на цъфтеж, ще влезе в прашеца. За меда не съм сигурен. Ако приемем че ще присъства в нектара, като механичен примес, би трябвало пчелите да го пречистят. А и за мен не е проблем , че в ябълката ще има 1червей, даже напротив.