Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Резултати от 1 до 10 от общо 132

Разгънат преглед

  1. #28
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,603
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Валентин. Виж публикацията
    Каква е логиката? При килийки 4,8 се люпят по-малки пчели, по-тясно им е и нямат акар. При килийки 5,2 се люпят по-едри пчели. Щом са по-едри, не им ли е пак тясно в килийки 5,2. И ако им е тясно защо имат акар.
    Налице е значителна дискусия дали големината на пчелната клетка може да влияе на популацията на акара. Изследвания на африканизирани пчели в Южна Америка показват, че малкият размер на пчелната килийка може да намали възпроизводството на акара. Но повечето изследвания са неясни и не се приемат. Изненадващо е че има много малко изследвания в тази област. Цел на изследването: 1. Да се види дали напълно оформени малки килийки с големина 4,9 мм. потискат развитието на акара. 2. Да се види как се развива акара в контролните кошери с килийки с размер 5,4 мм. и да се сравнят резултатите.
    3. Изследването да се проведе за един сезон.
    [IMG]file:///C:\DOCUME~1\AMD\LOCALS~1\Temp\msohtmlclip1\01\clip _image001.jpg[/IMG]Резултати от изследването:
    HSC FRAMFS - сините линиите показват степента на заразяване на семействата отглеждани на малка пчелна килийка 4,9 мм. Ясно се вижда, че степента на заразяване е много ниска, особено в края на лятото и през есента.
    CONTROL - червените линии показват степента на заразяване на семействата отглеждани на килийки 5,4 мм. Степента на заразяване е много по-висока през целия сезон, и особено в края на лятото и есента.
    Самите автори на изследването казват, че резултатите могат да бъдат оспорени, защото семействата са отглеждани върху изградени пластмасови пити. Пчелите не са имали възможност да отглеждат търтеи.
    Авторите на изследването цитират други изследвания, в които резултатите са противни на тяхното, т.е. че малките килийки не спират развитието на акара.

    П.П. При даденото изследване няма търтиеви килийки.


    Размножаването на акара в търтеевото пило е подобно на това при пилото на пчелите работнички, но общото време за развитие на търтеите е 23-24 дни. Допълнителните 3-4 дни осигуряват време за развитие на още 1-2 дъщери акари. Самотна майка кърлеж може да произведе 3-5 зрели дъщери в рамките на търтеевото пило. Но средният брой на дъщерите на кърлежа в търтеевото пило е около 2-2.5.

    Младата пчела разрушава восъчното капаче на килийката и излиза от нея, около 19-20 дни след снасянето на яйцето й. Акарът майка и 1-2 от нейните оплодени дъщери се захващат за младата пчела и излизат от пчелната килийка. Обикновено мъжкият акар остава в килийката и бива убит от пчелите. Средно 1,4-1,5 дъщери успяват да достигнат полова зрялост, и оцеляват. Останалите по-млади дъщери на акара загиват от глад.
    Този пост е редактиран от Георги 1974; 23.10.2017 в 22:55. Причина: Допълнение.

 

 

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 4 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 4 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •