Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
Не можеш да ги разграничиш тези неща! Пчеларската работа е свързана с много ръчен труд. В себестойността на продукта мед труда има най-голям дял. Цената на труда определя и цената на продукта. Има нещо, което се нарича стандарт на живот. Това е комплексен показател в който влизат всички приходи и разходи на хората. И ако цената на труда в една страна е по-висока, по-високи са и разходите за живот, данъците, осигуровките, жилищата, образованието, здравеопазването и всичко друго от което се нуждае всеки член на обществото. Няма как приходите да са на ниво Германия, а разходите на ниво България. Има и още една специфика - Германия е един от големите преработватели на мед. Върху нашия, докато стигне до високотехнологичните им заводи се трупат куп други разходи - преработка, транспорт, анализи, прекупвачи и т.н. Пътя на немския мед е много по-къс и това позволява на големите преработващи фирми да дават по-високи цени на производителя.
Абсолютно не съм съгласен. Целта на ЕС общ пазар. На този общ пазар трябва да се предлагат стоки отговарящи на оределени общи изисквания. Ако някоя държава (като нашата) изпитва затруднения в производството на продуктите или при производството им се получава непреодолим дисбаланс в цената с цената на ЕС тя получава финансови надбавки или компенсации за този продукт (субсидии).
Признавам единствено довода за транспорта на нашата продукция до Германия. Всеки сам може да сметне 2500 км по 1,50-2,00 лв/км разделено на 20 000 кг в камиона е 0,25 стотинки за кг. застраховки и други разходи по уреждане на транспорта и идва около 0,50 лв. на кг.
Всички останали разходи си ги имат и германските изкупвачи.
Колкото до мнението на Матеев за манталитета, то е вярно но няма никакво отношение към чисто пазарния въпрос над който разсъждаваме.