Нека да се върнем на ВИСШИТЕ ЦЕЛИ на земеделските субсидии в Европа. Тези цели се явяват ОГРАНИЧАВАЩИ УСЛОВИЯ, защото всяка една национална подцел трябва да е ограничена в обхвата на ВИСШИТЕ ЦЕЛИ НА ЕВРОСЪЮЗА.
Първо нека да си изясним кой ги дава тези пари? Дава ги ЕВРОСЪЮЗА и участие с някакъв малък процент има и НАЦИОНАЛНИЯ БЮДЖЕТ, но в действителност ТОВА СА ПАРИ НА ДАНЪКОПЛАТЦИТЕ. Данъкоплатци са всички работоспособни граждани на евросъюза, и на тези данъкоплатци им се иска с техните пари да се решават ТЕХНИ ПРОБЛЕМИ. Близко до ума е, че тези проблеми определят и ЦЕЛИТЕ НА ЗЕМЕДЕЛСКИТЕ ПАРИ, а именно:
1. По-евтина земеделска продукция
2. По-качествена земеделска продукция
3. Увеличаване на дела на МЕСТНАТА ЗЕМЕДЕЛСКА ПРОДУКЦИЯ за сметка на евтината, но некачествена ВНОСНА ПРОДУКЦИЯ
4. Опазване на местния ГЕНОФОНД на селскостопанските животни и растителни култури
Има и по-маловажни цели, като списъка е много дълъг, но е важно да разберете, че двете най-важни цели са ЕВТИНА и КАЧЕСТВЕНА СЕЛСКОСТОПАНСКА ПРОДУКЦИЯ.
Тоест европейците искат евтина и качествена храна и чрез еврофондовете са склонни ИЗБИРАТЕЛНО да дават пари на тези, които ЗНАЯТ как и респективно които МОГАТ да направят селскостопанската продукция още ПО-ЕВТИНА и още ПО-КАЧЕСТВЕНА. Тоест това са ИНДУСТРИАЛНИТЕ ЗЕМЕДЕЛЦИ !!!
Не трябва да забравяме, че Европарите НЕ СА СОЦИАЛНИ ПОМОЩИ. Те не се дават на бедни и социално слаби земеделци с многодетни семейства, само защото нямат какво да ядат. За тях си има социално министерство и социални фондове, които се разпределят по други критерии. Европарите по пчеларските програми са с цел ПОВИШАВАНЕ НА ЕФЕКТИВНОСТТА НА ПРОИЗВОДСТВОТО, КАЧЕСТВОТО и КОНКУРЕНТОСПОСОБНОСТА на българския пчелен мед и пчелни продукти. Това синьото е цитат от официалната НАЦИОНАЛНА ПРОГРАМА ПО ПЧЕЛАРСТВО 2014-2016 г.
Написах този постинг за да разберете, че когато се дават европари, зад тях стои някаква цел, и тази цел съвсем не е да се подпомагат бедни пчелари, а точно обратното - да се дават пари на пчелари, които вече са превърнали занаята си в бизнес, и които наистина имат възможностите и потенциала да изпълнят цитираните по-горе цели - производство на евтин, качествен и конкурентоспособен мед. Тоест не трябва да се подпомагат най-дребните и най-слабите, които имат неефективно производство. Не трябва да се подпомагат и много големите, които има опасност да заемат монополни позиции. Трябва да се подпомага ЗЛАТНАТА СРЕДА на пчеларите, които са направили пчеларството СВОЙ БИЗНЕС, и които искат да го усъвършенствуват. Трябва да се подпомагат и всички начинаещи пчелари, които ИСКАТ ПЧЕЛАРСТВОТО ДА ИМ СТАНЕ БИЗНЕС. Трябва да се подпомагат и всички дребни, КОИТО ИСКАТ ДА СЕ РАЗРАСТНАТ.