Добре дошли в Българският форум за пчелари.

Вижте резултатите от анкетата: Какъв доход имате от 1 пчелно семейство? Колко ви струва 1 кг/мед

Гласували
115. Не можете да гласувате в тази анкета
  • до 100 лв. на семейство

    48 41.74%
  • от 100 до 200 лв. на семейство

    38 33.04%
  • от 200 до 300 лв. на семейство

    12 10.43%
  • от 300 до 400 лв. на семейство

    5 4.35%
  • от 400 до 500 лв. на семейство

    0 0%
  • от 500 до 600 лв на семейство

    0 0%
  • повече от 600 лв. на семейство

    1 0.87%
  • под 1 лв./кг

    6 5.22%
  • между 1 и 2 лв. / кг

    12 10.43%
  • между 2 и 3 лв. /кг

    11 9.57%
  • между 3 и 4 лв./ кг

    11 9.57%
  • между 4 и 5 лв. /кг

    12 10.43%
  • между 5 и 6 лв./кг

    15 13.04%
  • над 6 лв./кг

    25 21.74%
Отговори на анкетата
Страница 8 от 14 ПърваПърва ... 678910 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 71 до 80 от общо 138
  1. #71
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Ето модифицирана версия на калкулатора, която вече отчита двойното използване на семействата-отглеждачи. При тази версия вече се получават средно по 15 майки от пчелно семейство. Това според мене е абсолютния максимум при добра година, а 2016-та не беше такава.

    Калкулатор майкопроизводство.rar

  2. #72
    Наблюдател
    Регистриран
    30.05.2016
    Мнения
    21
    22 майки по 22лв = 440лв

  3. #73
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от asenof Виж публикацията
    22 майки по 22лв = 440лв
    Това някакъв виц ли е? Защото калкулатора на моя Windows 10 показва, че 22 * 22 = 484 лв. Не че това е реалния приход, но все пак нека да сме точни и да не си правим майтап с математиката ......

  4. #74
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Не мога да разбера какъв е проблема да се направят по 3-4-5 отводки от основно семейство.
    В момента, без изобщо да си давам зор, мога да направя по 1-2 отводки от отводка направена през Април, Май, дори Юни. Говоря за отводки, които трябва да изкарат зимата с максимум 10% смъртност. За първата паша, тези отводки са със сила равна (или почти) на тази на основните семейства.
    Има няколко неща, които трябва да се следят:
    1. Отводките да не падат под минимума пчела, която е нужна за развитието на семейството до зимата. Какъв е смисъла да правиш отводка, а тя да пукне при 3 дни застудяване до 0 градуса.
    2. Да не се правят отводки с повече пило, отколкото пчелата може да затопли. Точно в този момент се греши най-много, ако на прелката има простудено пило - ТОВА Е ЗАГУБА! Дори малкото простудено пило, означава, че пчелите, които ще се излюпят не са отгледани при подходящата температура и това са пчели "мърша". После започват проблемите с АГ, ЕГ, варовито и каменно пило. Пчелата която храни много пило, се изтощава много по-бързо, а пилото е некачествено. Нужно е 1-2 поколения да се извъртят, че семейството да влезе в нормален ритъм. Това означава 1-2 месеца! Ако пчелата изхранва малко пило, тогава нейната продължителност на живота се увеличава, а следващото поколение е много качествено, а пчеларя не е загубил това простудено пило. Не е толкова важно количеството пило, колкото пчелата дали е в състояние да го изгранва и топли!!!
    3. Храна!!! Пчелите сами си намират храната, но ВСЯКО насилствено застаряване(промяна на съотношението летяща и вътрешнокошерна пчела) струва ПАРИ! (Нали в пари измерваме) Тази насилствено излязла пчела, не само, че е слаба и има ниска производителност, а и има ниска продължителност на живота. Майката се ограничава, започва канибализъм, а това са все пари. Пчелата има нужда от много протеин, а не от много въглехидрати, разберете го това най-после. Живота и зависи от количеството протеин, а не от количеството въглехидрати. Наливайте колкото си искате захарен сироп, файда няма!
    Друга грешка на пчеларите е в това, че си мислят, че знаят как да хранят с протеинови питки. Ако съотношението на аминокиселините не е правилно, повече вредите, отколкото помагате. Тотално забравете, че има човек на тази планета, които да нацели правилното съотношение.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  5. #75
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Дамян Дамянов Виж публикацията
    Не мога да разбера какъв е проблема да се направят по 3-4-5 отводки от основно семейство.

    Понеже темата е за доходност, по скромните ми познания проблема е, че някой трябва да ги купи тези отводки.

  6. #76
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Понеже темата е за доходност, по скромните ми познания проблема е, че някой трябва да ги купи тези отводки.
    Ако ти кажа колко клиенти съм препратил през тази година, ще ти стане лошо. Проблемът не е в това, че няма клиенти, проблема е в това, че клиента има очаквания, а добрите производители са много малко.
    Като си купят калпави отводки, следващата година се ориентират доста бързо.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  7. #77
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Дамян Дамянов Виж публикацията
    Не мога да разбера какъв е проблема да се направят по 3-4-5 отводки от основно семейство.......
    Проблемът се състои в това, че докато не се пробваш да направиш цял един пчелин на отводки, ще продължаваш да теоретизираш .....

    Ако обаче се пробваш, веднага ще установиш следното:

    1. Част от семействата ти умират през зимата (10-15%). При това положение те не само че не стават за отводки, но и консумират отводки за възстановяване на зимната смъртност.
    2. Част от семействата ти са слаби тогава, когато се правят отводки (още 10-15%). При това положение те не само че не дават нито една отводка, но и се нуждаят от пити с пило, с които ти би направил отводки.
    3. Част от основните семействата загиват в процеса на правене на отводки (3-5%) по причина прехвърлена по погрешка майка. Обикновенно това се открива на много късен етап, когато вече е късно за спасяване. За да се спаси семейството се жертва готово направена отводка.
    4. Ранните отводки се правят с маточници, но част от маточниците не се приемат от пчелите или не се излюпват или се излюпват некачествени майки (5-15%).
    5. От остатъка част от майките не се оплождат или се губят по време на оплождане (успеваемост 70%, а тази година - дори под 50%).
    6. От вече готовите отводки с оплодени майки част от тях се развиват по-бавно от останалите, и тъй като клиентите бързат, налага се подсилване с пити с пило. Това обаче също означава загуба от общата потенциална бройка на направените отводки.
    7. Част от отводките се губят за удовлетворяване на рекламации - например умрели по време на транспорт, или убита по невнимание майка при прехвърлянето, което е по причина на клиента, но пешкира винаги се опира от производителя на отводки.
    8. Има клиенти-чешити (1-2%), след работата с които проклинаш деня, в който си вдигнал телефона и си му приел заявката. Оправията с такива клиенти обикновенно ти струва или пари, или подарени майки (отводки).
    9. Да не говорим за отводките, които ги губиш за възстановяване на отслабнали отглеждачи или загинали семейства в нуклеусния парк.
    10. Да не говорим за отводките, които ги губиш за първоначално зареждане на нуклеусния парк (тази година аз използвах 720 отводки само за тази цел).
    11. Да продължавам ли със списъка ........... ?

    Иначе да - има семейства, от които правя по 4 или дори по 5 отводки, но средното за пчелина е на ниво 2 отводки или по-малко, и то при хубава година. Тази година обаче беше трагична - многото на брой дъждове създадоха над 50% търтовки в отводките, което доведе до нуждата да се ремонтират с нови пити с пило, с готово оплодени майки и с много-много допълнителен труд. Последните 10-15% директно ги изхвърлихме, защото направата на нова отводка излизаше по-евтино от ремонта на старата.

    Та да ти направя ли и един калкулатор на отводки, за да видиш къде е реалността?

  8. #78
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Тука има нещо нереално в целия тоя списък, или наистина имаш ~ 30% кражби от работниците ти. Друг вариант е, че в бързането да продадеш и да вземеш парите се правят глупости. Това са мой размисли и може нищо да не е вярно от тях, но защо не изслушаш лекцийте на Софрон и по това което казва направи една сметка и след това сравнявай с твойте, не може всичко което казва да е лъжа.

  9. #79
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Аз за това го попитах дали работи САМ по някой път на някой от пчелините си..... Не ми отговори. Сигурно е помислил, че го бъзикам или се заяждам. Просто исках да видя дали е ВЪТРЕ в нещата. Или само пресмята таблици на калкулатора.

  10. #80
    Наблюдател
    Регистриран
    22.11.2015
    Мнения
    29
    Пчеларски район
    шумен
    Защо не си сменим нагласата / психическата/ и както си купуваме кило домати да си купуваме кило пчеи?Що плачем ,че отвоткат била с малко пило, малко пчели,малко мед?

 

 
Страница 8 от 14 ПърваПърва ... 678910 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •