Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Резултати от 1 до 9 от общо 9
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    11.09.2014
    Мнения
    19
    Пчеларски район
    Шумен

    Зазимяване на пчелите в тръвни

    Здравейте колеги, вчера си купих 4 броя тръвни. Доста развити с много летяща пчела и напълно изградени от вътре. Всяка тежеше по около 15- 18 кг.
    Сложих ги в празни ДБ кошери. отгоре сложих и по един магазин за да мога да сложа покривна табла и капак. В покривната табла имам хранилка сложих им и захарен сироп. Има ли тънкости с които да зазимя правилно тръвните и да съм спокоен през зимата.

  2. #2
    Наблюдател
    Регистриран
    23.01.2015
    Мнения
    14
    Сложи ги върху рамки. Ще си съберат мед сами

  3. #3
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.05.2014
    Мнения
    281
    Пчеларски район
    бургас
    На върха на тръвната пробиваш 2-3 дупки с нож обръщаш я обратно и слагаш друга тръвна над нея приверзваш ги с чаршав и почваш да пушиш яко през дупките трябва да вкараш всичката пчела и маиката в празната тръвна ,питите ги режеш с нож внимателно и привързваш с канап към празни рамки които нареждаш в кашера тръскаш пчелата отгоре и чакаш 2-3 дена да се успокои семеиството ако си убил маиката залагат маточници , вадил съм 2- 3 пъти от тръвна хубаво е да имаш помощник иначе с това слагане върху пити ичакане е губене на време ,деистваи сега да можеш да подготвиш семеиството за зимата .

  4. #4
    Заслужил Автор
    Регистриран
    24.08.2014
    Мнения
    235
    До колкото разбирам,Милен пита как да зазими тръвни,а не как да ги прехвърли в кошер.Не съм работил с тръвни,освен за хващане на роеве и с интерес ще прочета мнения.Според мен както ги е направил могат да зимуват,само да ги предпази от мишки.

  5. #5
    Заслужил Автор
    Регистриран
    12.05.2013
    Мнения
    336
    Това с якото пушене изобщо не ми харесва,според мен е добре да презимуват както са си сега в празните кошери.

  6. #6
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.10.2010
    Мнения
    302
    Пчеларски район
    Севлиевски
    Тръвните ги оставяш така в кошерите.само да не забравиш да ги третираш за акар и нозематоза.А като пукне пролетта вдигаш тръвната върху 4_5 рамки. Вследствие мама ще слезе долу да работи а ти местиш тръвната в друг кошер и тя ще си произведе майка и така хем ще имаш тръвна хем и 2 отводки ще направиш.

  7. #7
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.05.2014
    Мнения
    281
    Пчеларски район
    бургас
    И на мене не ми харесва якото пушене обаче това е начина до може да въздеиства на пчелите ,сега като ги е сложил в кошера не е направил нищо нито една няма да отиде до хранилката ,тръвната освен да хвърля роеве друго не прави ,позволих си да му дам съвет как да я извади защото така както и е сложил в кошера може да изкара и с години а идеята му сигорно е да гледа пчели .

  8. #8
    Наблюдател
    Регистриран
    23.01.2015
    Мнения
    14
    Както е върху рамките майката ще слезе да осеменява долу и ще си съберат и мед

  9. #9
    Забранен
    Регистриран
    30.04.2013
    Мнения
    415
    Зимуването в тръвна е по-добро, в сравнение със зимуванет на рамки.
    Моето мнение е че, сега трябва да ги храниш с малко сироп 2/1 - вода/захар за да отглеждат пило, а след 15 август със сироп 1/1 за зимни запаси, ако е нуждно. Все пак тръвната има ограничен обем, и до септември майката трябва да има къде да снася. Не трябва да се задръсти майката със сироп сега.
    Ако се знае колко тежи една празна ръвна, лесно се изчислява колко мед има в нея. Изважда се тежестта на празната тръвна и 6-8 кг. за пчелите и пилото, в началото на септември.

 

 

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •