Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 45 12311 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 443
  1. #1
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч

    ОТНОШЕНИЯ НАЧАЛНИК-РАБОТНИК

    В една държава, пълна с тарикати на дребо, трябва да измисляш хиляди методи за контрол над тарикатлъка, а това хаби огромни ресурси и не остава време за направа на следващата стъпка.

    В същото време в Германия е достатъчно да кажеш на германския пчелар - ще правиш това, това и това, и от този мимент от време можеш да бъдеш абсолютно сигурен, че всички пчелари НАИСТИНА ЩЕ ГО ПРАВЯТ без дори и да им хрумне да прилагат някой дребен тарикатлък. Не знам дали ме разбра.

    България не е Германия и именно поради тази причина за почти 30 години преход ние не постигнахме нищо, а за същия период от време Германците си построиха отново разрушената из основи държава и отново я издигнаха като световна икономическа сила. Това важи и за повечето от западните държави.

    В основата според мене е НАРОДОПСИХОЛОГИЯТА - тоест начина на мислене и действие на всеки един човек, а властимащите са следствие. Те произлизат от същия този народ, имат същите тези недостатъци, и не могат да се надскочат. Като цяло се получава една Държава, която е обречена да мизерства до момента, до който тази народопсихология не се промени. Това разбира се ще се случи, но ще стане много бавно и ще отнеме поне 1 или 2 поколения време.
    Този пост е редактиран от borislav aleksandrov; 05.10.2016 в 21:11.

  2. #2
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Не си ли се замислял защо западняците не си счупват краката да идват да инвестират в страната, въпреки че от тяхна гледна точка тука е ДАНЪЧЕН РАЙ?

    Ще ти кажа защо. Всяка една инвестиция означава построяване на някакъв завод и наемане на работа на хора от МЕСТНОТО НАСЕЛЕНИЕ. И тука нещата се объркват, защото местния работник НЕ Е СЪС СЪЩИТЕ КАЧЕСТВА като западния работник. Да, ноже да има същата или дори по-висока компетентност, но мързела, скатаването, тарикатлъка, кражбите, сплетните, нежеланието да се впише в колектива и да създаде екип. зависта, ударите под кръста, незаинтересоваността, неизпълняването на заповедите на прекия началник, некачествено свършената работа и въобще начина на мислене на българския работник, от който може да се очаква всичко лошо, са все неща, които ужасяват западния инвеститор.

    На тази тема мога да говоря много, но това не е важно. Само ще кажа едно - България ще се оправи тогава, когато всеки един българин започне да спазва Закона за движение по пътищата, да се съобразява с пътните знаци и да спира на пешеходната пътека за всеки един пешеходец, допрял крака си до нея. Когато това се случи, това ще е индикатор, че мисленето се е подобрило, и че вече на тези хора може да им се разчита че ще направят наистина това, което им каже работодателя.

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Не си ли се замислял защо западняците не си счупват краката да идват да инвестират в страната, въпреки че от тяхна гледна точка тука е ДАНЪЧЕН РАЙ?

    Ще ти кажа защо. Всяка една инвестиция означава построяване на някакъв завод и наемане на работа на хора от МЕСТНОТО НАСЕЛЕНИЕ. И тука нещата се объркват, защото местния работник НЕ Е СЪС СЪЩИТЕ КАЧЕСТВА като западния работник. Да, ноже да има същата или дори по-висока компетентност, но мързела, скатаването, тарикатлъка, кражбите, сплетните, нежеланието да се впише в колектива и да създаде екип. зависта, ударите под кръста, незаинтересоваността, неизпълняването на заповедите на прекия началник, некачествено свършената работа и въобще начина на мислене на българския работник, от който може да се очаква всичко лошо, са все неща, които ужасяват западния инвеститор.

    На тази тема мога да говоря много, но това не е важно. Само ще кажа едно - България ще се оправи тогава, когато всеки един българин започне да спазва Закона за движение по пътищата, да се съобразява с пътните знаци и да спира на пешеходната пътека за всеки един пешеходец, допрял крака си до нея. Когато това се случи, това ще е индикатор, че мисленето се е подобрило, и че вече на тези хора може да им се разчита че ще направят наистина това, което им каже работодателя.
    Това всичко е вярно, НО това само повишава себестойността на произведения продукт и отново не отговаря на въпроса ЗАЩО изкупната цена за едни е такава а за другите друга като накрая меда отива на едно и също място и е еднакъв по качество?

  4. #4
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Ето ти една малка статистика в подкрепа на моите твърдения. Пчеларската година я приключвам със следните допълнителни (непредвидени) разходи, причинени по вина на НАРОДОПСИХОЛОГИЯТА:

    1. Помлян катастрофирал пикап, търкалял се през покрив, защото един от работниците е решил да си направи офроуд екшън на една поляна с трева до кръста. Загуба - 7000 лв.
    2. Преразход на труд гориво поне 5000 лв., защото пчеларите кати им чукне края на работното време и си вдигат топките от пчелина, дори и да са останали само 10 кошера за проверка. Заради тези 10 кошера на другия ден се ходи пак на същия пчелин.
    3. Ремонт за 2500 лв. на друг пикап, защото са го закопали в една дълбока кал, тя е обгърнала ремъка, той се е скъсал и клапаните са помлени.
    4. Други ремонти по причина мурдарско отношение на работник - 3000 лв.
    5. Откраднати гидории, компресори и друго оборудване от транспортните средства - 1500 лв.
    6. Заебани семейства в нуклеусния парк и отглеждачите по причина мързел и безразличие (не ги ремонтират на секундата когато забележат някакъв проблем) - 6000 лв. (за ремонта им жертвахме 50 отводки, готови за продан).

    Има и още много, включая и неща, които не ги знам. Но дори и от този списък се натрупаха 25 000 лева. Ами че то в най-печелившите години се очаква печалбата да е от този порядък. И ако всяка една година се случват подобни неща (а те се случват), ето ти го един непредвиден фактор, който много лесно може да превърне един печеливш бизнес в губещ. И този непредвиден фактор се нарича БЪЛГАРСКИ РАБОТНИК.

    Да, точно така - Българския работник е в състояние ДА ПРОВАЛИ ВСЕКИ ЕДИН БИЗНЕС и доста успешно го прави това навсякъде в цялата страна. И затова западняците бягат от България и не искат да инвестират в нея. И в крайна сметка страната мизерства и няма да се измъкне от тинята още дълго време.

  5. #5
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.05.2014
    Мнения
    224
    Матеев, признавам, че отдавна не съм се смял така! Много се радвадвам на някой работодател, когато започне да си мисли, че само дава и всички работници трябва да мислят само за него и собствения му бизнес. Очевидно е, че отдавна не си работил на волнонаемния пазар и си загубил някои гледни точки, които формират отношенията работодател-работник. Има една приказка, че няма лоши войници, има лоши генерали! Нека и аз да се впиша с НАРОДОПСИХОЛОГИЯТА на българския работодател:
    1. Българският работодател иска наеме някой за 2 лева на часа в същото време да очаква работникът да върши чудеса от храброст. "Ама събирали се по 15-16 часа на ден и се изкарвали прилични пари", казваш ти! Да, но на цената на 14 часа работен ден. Това не са прилични пари! Това е ниско платен къртовски труд, с който да свържеш двата края.
    2. "Ако можеш да дойдеш събота и неделя до обяд и през седмицата да оставаш още по 3 часа след работно време, щото има много работа". Като питаш работодателя да даде заповед за извънреден труд, отговорът е "Е каква заповед, то това си е нормално да останеш след работа" - ами не, не е. Наеми си още хора или ми плати тези часове. Аз по какъв начин съм длъжен да ти работя безплатно? Ти работиш за себе си и е нормално да си скъсваш гъза, но с мен имаш договорни отношения.
    3. "Аз ще ти плащам 1000 лева, но ще те осигурявам на 300, щото иначе е много скъпо". На мен да не ми е евтино? От алчност вече ще се разпукнат! Ако може нищо да не плащат и да си пълнят душеците, чак е кумично!
    4. Отиваш на лекар "Ми Вие сте с прекъснати здравно-осигурителни права". Защо ли? Работодателят не ти е превеждал осигуровките с месеци. Пести пари!
    5. Заплата ти пристига със закъснение 2 месеца, но ако ти закъснееш 20 минути следва назидателн тон, как си безотговорен и ще бъдеш уволнен.
    6. "Шефе, бе ти ме нае да извършвам работа с обем N, сега извършвам N+3, защото Пешо и Гошо напуснаха, а на тяхно място не наехме нови хора. Дай измислим нещо със заплатата, за знам за какво работя". Това е любимият ми момент! Следва сбръчкани вежди, зачервяване чак до синьо и бесен скандал как си бил супер нагъл, обяснява ти се как ти всъщност не вършиш абсолютно нищо и те държат само заради сините ти очи. Отново следва заплаха за уволнение. И между другото, били в процес на търсене на нови служители - аз да не падам от Марс? Какъв процес, тия хора напуснаха преди една година!
    7. Отпуската също много пречи на работодателите. За тях тя трябва да е неплатена, защото работникът в действителност не работи през тези дни! Да де, но като шефа е в отпуск, а аз продам нещо не си прибирам парите в джоба, а ги пускам в неговата каса! и той не работи, но получава да изкарва пари!
    8. "Ей, този работеше много добре, но избяга" - всички се чудим защо...

    Та, така за НАРОДОПСИХОЛОГИЯТА на българския работодател, Матеев! Българският работодател сам си проваля бизнеса, както ти обичаш да казваш - мозъкът му не осъзнава, че само собствените му решения го провалят, а той не напуска зоната си на комфорт. А сравненията с немския работодател - да речем, са направо кумични. За това ти предлагам и ти да не сравняваш българския работник с немския. Знам, че нито аз ще убедя теб в правотата си, нито ти мен в твоята. И двамата можем да извадим от 100 кладенеца вода по въпроса. Ти като работодател имаш своята гледна точка, ние като работници нашата! Но такива категорични изказвания относно българския работник са меко казано смешни!
    Този пост е редактиран от borislav aleksandrov; 04.10.2016 в 14:00.

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Има бизнеси, които просто не могат да бъдат правени "на едро". Винаги ще са семеен бизнес. Един от тях е пчеларството, към настоящото развитие на пчеларската технология. Все едно да засадите 100 000 декара малини. Жито и царевица може, малини - не. Факт. Като произведат комбайн за малини, може и да стане. Така и с кошерите. Затова идва извода на инж. Матеев, че пчеларството е губещо. Докато е семеен бизнес /или пенсионерски/, всичко е наред. Като речеш да го направиш с наемна работна ръка, започват проблемите. А това за калпавата работна ръка е вярно, колкото и да се напъват някои /няма да цитирам мненията/, че работодателя е виновен. Ако има работодател, направил по-горе цитираните прегрешения, първо, той е закононарушител и подлежи на наказателно преследване, второ, бързо ще остане без работници. Ако не знаете, в момента има страхотна криза за работна ръка, въпреки, че се води голям процент безработица. Работодателите се борят да задържат всеки качествен работник, защото той е втората част на тандема, който изкарва парите. Аз съм монтажник и железар, по стечение на обстоятелствата и работодател. Пращаме хора в двуседмични командировки /най-работливите/, вземат добри пари, двойно. Работят по 8 часа по кодекс. Пращаме и хора да пътуват до обекта и да се връщат същия ден, отнема им общо три часа път с микробуса. Вземат 10 лв по-малко от командированите, почти двойно обаче от обичайния си надник. Човек може да си помисли, че ще има навалица от желаещи за почти двойно заплащане, които по една или друга причина не могат да си позволят да ходят в командировка. Да, ама не. Желаещи почти няма. Извода е е един - има хора, и те са над 50 % от работниците, които просто ги мързи да работят. Мога да дам и пример от колега, който гледа малини /200 декара/. Плаща на берачите на килограм. Най-големите калпазани изкарват 50 лв на ден. Работливите изкарват над 100 лв на ден. Въпреки всичко не може да си намери работници. Идват няколко дни, вземат парите и докато не ги изядат/изпият/, не се появяват със седмици. На въпроса защо - отговора е, че като вземат и помощите, връзват бюджета за месеца и повече от това не им се работи. Това е моя спам по темата, който няма нищо общо с цената на меда, но ме е яд, като чета: държавата това, държавата онова. Държавата - това сме ние. Каквито сме - такава ни е и държавата, такива са ни депутатите, такива са ни работодателите, такива са ни цените на меда, такива са ни пчеларите, такива са ни работниците. По-умни сме от германците, но сме недисциплинирани калпазани. Не се надявам в моя живот да видя да се променим.
    Този пост е редактиран от borislav aleksandrov; 05.10.2016 в 21:23.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  7. #7
    Наблюдател
    Регистриран
    23.03.2016
    Мнения
    11
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Ето ти една малка статистика в подкрепа на моите твърдения. Пчеларската година я приключвам със следните допълнителни (непредвидени) разходи, причинени по вина на НАРОДОПСИХОЛОГИЯТА:

    1. Помлян катастрофирал пикап, търкалял се през покрив, защото един от работниците е решил да си направи офроуд екшън на една поляна с трева до кръста. Загуба - 7000 лв.
    2. Преразход на труд гориво поне 5000 лв., защото пчеларите кати им чукне края на работното време и си вдигат топките от пчелина, дори и да са останали само 10 кошера за проверка. Заради тези 10 кошера на другия ден се ходи пак на същия пчелин.
    3. Ремонт за 2500 лв. на друг пикап, защото са го закопали в една дълбока кал, тя е обгърнала ремъка, той се е скъсал и клапаните са помлени.
    4. Други ремонти по причина мурдарско отношение на работник - 3000 лв.
    5. Откраднати гидории, компресори и друго оборудване от транспортните средства - 1500 лв.
    6. Заебани семейства в нуклеусния парк и отглеждачите по причина мързел и безразличие (не ги ремонтират на секундата когато забележат някакъв проблем) - 6000 лв. (за ремонта им жертвахме 50 отводки, готови за продан).

    Има и още много, включая и неща, които не ги знам. Но дори и от този списък се натрупаха 25 000 лева. Ами че то в най-печелившите години се очаква печалбата да е от този порядък. И ако всяка една година се случват подобни неща (а те се случват), ето ти го един непредвиден фактор, който много лесно може да превърне един печеливш бизнес в губещ. И този непредвиден фактор се нарича БЪЛГАРСКИ РАБОТНИК.

    Да, точно така - Българския работник е в състояние ДА ПРОВАЛИ ВСЕКИ ЕДИН БИЗНЕС и доста успешно го прави това навсякъде в цялата страна. И затова западняците бягат от България и не искат да инвестират в нея. И в крайна сметка страната мизерства и няма да се измъкне от тинята още дълго време.

    Във връзка с този ред на мисли на г-н Матеев,ще ви разкажа моя опит с подбора на персонала.Преди две години за период от седем години работех в един голям хлебозавод в който работеха и сега работят около 200 човека ръководен персонал,служители и работници.Аз отговарях за логистиката, транспорта(от наемането на шофьори,нарядите на същите,ремонт,обслужваме закупуване ,регистрация на бусовете.Бусовете бяха около 30 броя,евакуация на авариралите нощно време и зимата най вече,горива,масла,части и т.н ).Шофьорите не бяха кой знай колко избирани защото тя и самата работа не е много привлекателна обаче имаше и свестни хора но си бяха малцинство.Отношението на собствениците към тия по свестните обратно на общоприетите принципи да е добро и да се ценят тези които не си трошат бусовете и си вършат работата в смисъл са най ефективни то беше обратното с тях се ебават а тези дето си карат бусовете като линейки,крадат от хлебозавода и от собствениците на магазини държат се по магазините като римски императори те бяха на уважение.Това не беше частен случвай а беше тенденция.Какво се случва способните хора бягат защото като се опитата да проведат някакъв разговор за тези проблеми дежурната реплика на собствениците е:Ам да си заминава!
    То хубаво да си заминава ами този където идва новия:почва тепърва да се учи зимно време какво се прай,къде при силен дъжд на асфалта по маршрута му водата изкарва кал и стават големи локви.И се почва ПТП-та,гръмнали мотори щото той нов и трая накой да му дигне щеката да види масълци има ли у маторя,друг пък ми се обажда ей тука водата извадила кал на пътя и като се мушнахме с 130 км. в час в нея буса ха насам ха натам и отсякохме табелата с името на селото и т.н и т.н да не Ви отегчавам.
    Че мисълта ми бе българския работодател разбира се не всички има и свестни хора но болшинството не са дорасли за тях да работят хора на които им се плащат пари.В повечето случай към работниците отношението е да ми се извади душата от бач щото пари му се плащат за заплата ама той как се чувства,дали може да се справя сам или ако са група достатъчно ли са никой го не интересува.И накрая искам да кажа,ако групата за определена работа е подбрана правилно с тях има ръководител който уважава хората и не се държи с тях се едно са му слуги и всички са подобаващо заплатени ми се струва че офроуди няма да има и не отремонтирани нуклеуси и прецакани отводки .Живи и здрави всички и успех.Сори ако съм накарал някой да се почуства зле.

  8. #8
    Автор
    Регистриран
    08.03.2015
    Мнения
    124
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Не си ли се замислял защо западняците не си счупват краката да идват да инвестират в страната, въпреки че от тяхна гледна точка тука е ДАНЪЧЕН РАЙ?

    Ще ти кажа защо. Всяка една инвестиция означава построяване на някакъв завод и наемане на работа на хора от МЕСТНОТО НАСЕЛЕНИЕ. И тука нещата се объркват, защото местния работник НЕ Е СЪС СЪЩИТЕ КАЧЕСТВА като западния работник. Да, ноже да има същата или дори по-висока компетентност, но мързела, скатаването, тарикатлъка, кражбите, сплетните, нежеланието да се впише в колектива и да създаде екип. зависта, ударите под кръста, незаинтересоваността, неизпълняването на заповедите на прекия началник, некачествено свършената работа и въобще начина на мислене на българския работник, от който може да се очаква всичко лошо, са все неща, които ужасяват западния инвеститор.
    Това са пълни глупости човек сериозно. Работя във фирма с 1500 роби(понеже се налага тъй като от пчеларството се прай много пара) която има бизнес отношения с водещи фирми на пазара(няма значение сектора) работи с Германия,Италия,Гърция и Франция повече от 10год. Имаш ли си и малко поне няква представа какви изисквания имат тези фирми със своята 60-70 годишна история и традиции. Мислиш ли че ако не бяха доволни от продукцията изпращана всяка седмица то щяха да продължават да работят с нас българите. Знаеш ли колко пъти италянеца и германеца са ни питали как го правим толкова много количество и то със това качество а? Бият се по челото и хем, че им е пред очите те пак не го вярват мислят си, че е сън че това не е възможно човек да работи по този начин. А когато кажем за 250евра заплата на месец виждал ли си този поглед учуден и стреснат а? Знаеш ли какво е човек да дава всичко по силите си всеки ден по 11 часа работен ден, а в договора пише 8 и само с 3 почивни недели в месеца където тези съботи нефигурират никъде на фиша ти и накрая 250 евра в картата? Знаеш ли колко много робовладелци работят на този принцип в милата ни татковина и от колко време е така? А колко много е разочарован,унижен,смачкан обикновенния човечец от всичко това? Отвисоко не се вижда нищо слез тук долу и ще видиш как стоят нещата, но не ти го пожелавам виждъл съм те няколко пъти и съм бил на беседите в Габрово на събора и не си лош човек и съм те слушал как говориш, но като робовладелец имаш еднакъв манталитет на мислене като всички други или поне това показваш с написаното от теб. Всичко случило се до днешна дата в страната и продължава да се случва няма как да подмине никой то засяга всички по веригата. Вие робовладелците сте обречени да работите със разочаровани хора без самочуствие и хъс затова няма да пребъдат повечето бизнеси. Разбираш ли че неможе да спечелиш война със изтрадана,мизерстваща и 0 самочуствие войска, а тя е таква защото политиците през всичките тези години на преход докараха народа до тук. Дори и да се вдигне двойно мин. работна заплата в страната толкова е смачкан българина, че ще отнеме огромен период от време той да придобие желание за живот като пълноценен човек да му подскочи живеца за работа и т.н. Хората на запад не са по-работливи нито по-дисциплинирани просто не са толкова смазани от държавната машина имат живеца и хъса за напред и нагоре затова там се развива всичко по-бързо. Това което искаш и търсиш от твойте работници, а и всички робовладелци няма да го намерите от този разочарован народ, но пък ще трябва да се задоволите все пак само с това разполагате като избор

  9. #9
    Заслужил Автор
    Регистриран
    03.09.2016
    Мнения
    315
    Пчеларски район
    Стара Загора,Чирпан
    Цитат Първоначално публикувано от npachovski Виж публикацията
    Това са ..................
    Много си прав,аз също разсъждавам като теб,работя за немска фирма като преди това работех известно време и в Германия,но аз съм българин(с което се гордея) и разсъждавам като такъв,онези хора са студени и педантични хора и аз там немога да живея!

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Германски работник с българска заплата не става стандарта си е стандарт ама трябва да се яде и разликата в цените на стоките от първа необходимост не са чак с такава разлика в Западна Европа - България за разлика от заплатите. А и данъците може да са им по голями но като ги платят разликата пак е многократно по голяма от нашата а и западните бизнесмени май плащат също по голями данъци от нашите.
    А и ние сме тръгнали от нулата преди сто и малко години а те са имали ли колонии до скоро.
    А иначе моя шеф много си го тача и съм на 100% солидарен с него и бизнеса му не че заплатата ми е голяма (разбирам че за голяма заплата трябва да се изкарат пари а ние не сме във високите технологии ) а защото си е нормален човек и с отношението си към мен не показва че знае че има хиляди безработни българи и минимум стотици които могат да заемат моето място.

 

 
Страница 1 от 45 12311 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 7 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 7 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •