Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 12 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 120
  1. #11
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Всички се раждаме еднакви и имаме еднакъв старт. После започваме да мислим различно, и в резултат на това достигаме до различни стъпала от живота. Преди 30 години аз бях безкрайно беден. Може би бях по-беден от повечето от вас. След това дойде пазарната икономика и аз започнах бързо да се адаптирам към новите правила на играта, които тя ни наложи насила. И към днешна дата съм постигнал това онова и именно поради тази причина "мога да си позволя" да използвам постигнатото за новите цели, които съм си поставил.

    Всичкото това не е лошо. Нима вие не правите същото. С какво аз съм по различен от вас. Може би единствено с факта, че ви информирам за неща, които по принцип не трябва да ви ги казвам. Колкото повече се изкачва човек, толкова повече осъзнава, че някои неща не трябва да бъдат казвани на тези, които все още не са стигнали до дадения етап на развитие. Вие казвате ли всичко на децата си или им спестявате някои от истините, защото точно и ясно знаете, че те няма да ви разберат. Всъщност това е единствената ми грешка - прекалено много неща ви казвам и прекалено много се амбицирам да ви ги доказвам. Правилната стратегия е да стоя на това ниво, на което са и обсъжданията във форума. Богатите са кръвопийци, изкупвачите на мед са мошеници, началниците в службата ви са глупаци, властимащите със щракване на пръстите могат да направят цената на меда да стане 100 лева и т.н и т.н. Това ли искате?

    Мисля си, че казването на истината е много по-добрия вариант, но за съжаление много често ИСТИНАТА БОЛИ !!! И в този форум ако имам врагове, то е именно защото казвам истината. Много хора не искат да чуят истината, защото тя не ги устройва. Тя влиза в противоречие със собствения им измислен свят, в който те са свикнали да живеят. И когато аз извадя логични доводи, които доказват че техния свят е измислен, за тях не остава нищо друго освен да ме намразят и да започнат да ме обиждат. Нали знаете - човек започва да обижда тогава, когато му се свършат доводите. Гледайте Discovery - точно в момента дават едни филмчета за човешкия мозък и за неговите самозаблуди. Например как е склонен да подменя незнанието с измислици и сам да си вярва, че това е голата истина.

  2. #12
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Това за враждебната нагласа не съм съгласен. Виж класацията за най-много получени положителни ръчички. Определено има хора във форума, които четат с интерес постингите ми. И това е защото давам знания за области, които повечето пчелари не ги знаят. В същото време аз получавам знания от форума, които аз не ги зная. Чувствата са взаимни и именно в това се изразява взаимопомощта..
    Винаги когато стане дума за пари тая негативна нагласа се усеща, но не е само към теб. Например колегата като обяви цена за кошер от 750 лева и какво стана...
    В другата тема обаче същите тези хора вече станаха приятели
    Да не забравяме, че сме в една лодка всички, но и да не забравяме че сме и конкуренти за да може лодката да върви напред.
    Винаги може по-добре.

  3. #13
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Матеев искам да те питам нещо, но помисли и ми отговори честно.
    Ако на даден етап си дадеш сметка хипотетично, че няма начин да спечелиш от пчеларството толкова колкото си планирал. Че този "бизнес" е много по-различен от другите твои бизнеси. Нещо повече ако примерно изчислиш, че мащабите на пчеларството в бг няма да ти позволят да излезеш на печалба, какво ще направиш?
    Здравата ти логика и бизнес моделите които често цитираш би трябвало да те накарат да разпродадеш всичко и да минимизираш загубата. Другия вариант е да продължиш на инат и да постигаш неща макар и на загуба.
    Какво ще направиш при тази хипотеза?
    Винаги може по-добре.

  4. #14
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от m_pchelari Виж публикацията
    Матеев искам да те питам нещо, но помисли и ми отговори честно.
    Ако на даден етап си дадеш сметка хипотетично, че няма начин да спечелиш от пчеларството толкова колкото си планирал. Че този "бизнес" е много по-различен от другите твои бизнеси. Нещо повече ако примерно изчислиш, че мащабите на пчеларството в бг няма да ти позволят да излезеш на печалба, какво ще направиш?
    Здравата ти логика и бизнес моделите които често цитираш би трябвало да те накарат да разпродадеш всичко и да минимизираш загубата. Другия вариант е да продължиш на инат и да постигаш неща макар и на загуба.
    Какво ще направиш при тази хипотеза?
    Ако експеримента ми с пчеларския бизнес не успее за 5 години, ще го прекратя. Не си мисли че всичко при мене и при моите съдружници винаги е вървяло по мед и масло. Просто не съм писал за това във форума, защото не е ставало на въпрос. Имали сме и неуспешни бизнеси, които са се проваляли поради една или друга причина с гръм и трясък. И сме губили много пари от тези провали. Дори бих казал, че неуспешните ни опити са повече от успешните. Какво да се прави - това е част от живота. Важното е човек да не се отчайва при поредния провал, а да го възприеме от позицията че "ето, научих нещо ново, и заплатих скъпо и прескъпо за това познание". И след това да опита отново, но този път обогатен с много нови знания и опит, които може би ще направят следващия бизнес-експеримент по-успешен.

    Защо все пак съм си решил, че всеки един опит трябва да трае максимум 5 години при неуспех? Ами за да имам шанса в рамките на един живот да направя поне 7-8 опита, от които поне 2-3 да се окажат успешни. Те ще избият загубите от неуспешните. Реалната история на живота ми до момента доказа, че тези бакалски сметки са приблизително верни.

    Най-големият провал на един човек е тогава, когато въпреки неуспеха си той продължава да се мъчи с един единствен бизнес, предприемайки отчаяни опити да спаси неспасяемото, и влагайки в това целия си живот. Уорън Бъфет (втория по богатство в света) дели живота си на два етапа. По време на първия етап той е загубил половината си живот в опити да спасява някакво едва кретащо предприятие в областа на текстилната промишленост. Прекалено много е бил обвързан с него в емоционален аспект и в последните години се е надявал едва ли не на чудо. В един момент обаче осъзнава в какъв измислен свят живее. Свят, който той сам си го е сътворил на емоционална основа. Осъзнаването е било като събуждане от дълбок сън. След това той е взел ключово за него решение, което коренно е променило живота му. Продал е предприятието си на безценица и с новонатрупаните знания за живота е предприел своя втори бизнес експеримент, който го е направил един от най-богатите хора на планетата. Скъсал е с емоциите относно притежаваните от него фирми. За него те сега са само някакво число в годишните му счетоводни отчети. Ако това число не му харесва, просто го задрасква (дадената фирма се затрива).

    А на въпрос на журналисти как е станал толкова богат той отговаря "Ами успях да накарам по-умни от мене хора да работят за мене".

    Та много хора по света (и пчелари в това число) допускат същата основна грешка - влагат прекалено много емоции в неефективния си бизнес, и се опитват да спасят неспасяемото. Нали знаете - надеждата умира последна. И тези пчелари си губят целия живот в тяхното си безнадеждно начинание (лична пчеларска технология) и никога не се събуждат от сътворения от тях самите измислен свят. Аз лично се опитвам да накарам тези хора (пчелари) малко да посмятат с числа и да видят къде им е ефективноста, с надеждата че поне част от тях ще се събудят. За съжаление обаче вместо благодарност получавам омраза и незаслужени обиди. Както и да е - вече съм свикнал. Съвеста ми обаче е чиста - все пак направих опит да помогна с нещо на тези хора.

  5. #15
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    А на въпрос на журналисти как е станал толкова богат той отговаря "Ами успях да накарам по-умни от мене хора да работят за мене".
    В такъв случай твоите пчелари се явяват ключов фактор за успеха и трябва да им вдигаш нивото постоянно. Обучения, курсове и подобни, но в световен план.
    Казвам ти това защото аз гледам пчели от 12 години и мога да кажа клишето: Аз знам, че нищо не знам. Така че тези 5 години ми се струват малко.
    Благодаря ти за честния отговор. Доколкото се познавам аз бих работил на загуба само и само да кажа после, ето на постигнах това напук. И най-вероятно точно заради това никога няма да съм милионер
    Винаги може по-добре.

  6. #16
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Аз обучавам моите пчелари непрекъснато. Водя ги на курсове, както и ги каня на срещи с други пчелари, с които всички заедно обсъждаме един или друг аспект от пчеларските технологи. Правим и заседания с тях на принципа "мозъчен щурм", когато търсим решение на даден проблем. И всичкото това се е случвало не един път. Ползата от това е не само за мене, но и за тях самите. Споделяли са ми, че техните лични пчеларски технологии силно са се повлияли от това, което заедно сме обсъждали, научавали и решавали, че е най-правилно.

  7. #17
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    m_pchelari не се сърди но в поста ти за кошерите и меда аз си го разтълкувах че ти имаш 100 кошера и добив от 30 кг мед средно от кошер ако е така то и сега си на загуба....

    иначе не познавам пчеларите на Матеев но едва ли като ги е наемал са били професионалисти а и не е нужно да са такива. Общо взето почти навсякъде където се ползва наемен труд (пчеларски) има 1 които е над средното ниво и четирима (индианеца) в екип или са няколко такива екипа на които този 1 задава задачите за деня примерно днес ще слагаме корпуси и те цял ден слагат... Този 1 е добре заплатен не само щото е шеф на екипа/ите... а останалите много често дори и са почасово...
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  8. #18
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Ако експеримента ми с пчеларския бизнес не успее за 5 години, ще го прекратя.
    Единствения шанс за успех са производството на майки и отводки ако не се пробие на този пазар шанса за успех е минимален при направените разходи дано не съм прав.

  9. #19
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Цитат Първоначално публикувано от borislav aleksandrov Виж публикацията
    m_pchelari не се сърди но в поста ти за кошерите и меда аз си го разтълкувах че ти имаш 100 кошера и добив от 30 кг мед средно от кошер ако е така то и сега си на загуба....
    Аз не съм от сръдливите. Еми като махнем разходите съм на ръба да. Аз съм един от малкото който си написа в прав текст във форума, средния добив от кошер за 2014 г. Но като казвам от кошер имам предвид от всички кошери средно а не както някой ми казват какво са изкарали от 5-6 супер кошера, или само от тези от които са вадили мед а пропускат умрелите, ройевете и така нататък.
    Винаги може по-добре.

  10. #20
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Цитат Първоначално публикувано от m_pchelari Виж публикацията
    като махнем разходите съм на ръба да.
    Не ми се вярва да имаш 15 000 лв. разходи за 100 кошер.

 

 
Страница 2 от 12 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 4 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 4 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •