Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 15 от 17 ПърваПърва ... 51314151617 ПоследнаПоследна
Резултати от 141 до 150 от общо 166
  1. #141
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    ...Днеска си купих ремарке - палатка 4,5 х 4 м с две спални места в ремаркето, има голямо предверие за работа...
    На мен това ми е интересно. Ако има някоя снимка ще се радвам.
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  2. #142
    Наблюдател
    Регистриран
    20.03.2016
    Мнения
    19
    Пчеларски район
    Смолян
    Дай линк или снимки колега! И мен ме заинтригува.

  3. #143
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Нещо подобно ще да е
    https://www.google.bg/search?q=%D1%8...w=1366&bih=672

  4. #144
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    Нещо подобно ще да е
    https://www.google.bg/search?q=%D1%8...w=1366&bih=672
    Точно. Продаде ми го човека с оранжевата фланелка от снимките. Демонстрирал го е много добре на снимките. Като спрат валежите, ще се захващам с усъвършенстването му.Много е леко, с една ръка повдигам теглича и го местя, колата не го усеща.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  5. #145
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Би ли показал какви ел. крикове имаш предвид?
    Смятам сам да си ги изработя от винт и гайка, червячен редуктор и 12 V двигател. Най-добре на база стари лебедки от офроуд автомобили, ама са много скъпи, иначе имат сериозен въртящ момент.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  6. #146
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Точно. Продаде ми го човека с оранжевата фланелка от снимките. Демонстрирал го е много добре на снимките. Като спрат валежите, ще се захващам с усъвършенстването му.Много е леко, с една ръка повдигам теглича и го местя, колата не го усеща.
    Колко струва това „удоволствие“? Ако е над 1000 лева не си струва, по добре малка каравана, че при някоя лента буря човек може да се събуди затрупан от бризенти в това ремарке....

  7. #147
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от Цеко Виж публикацията
    Колко струва това „удоволствие“? Ако е над 1000 лева не си струва, по добре малка каравана, че при някоя лента буря човек може да се събуди затрупан от бризенти в това ремарке....
    520 лв, но разходите тепърва започват.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  8. #148
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Цитат Първоначално публикувано от Илиев Виж публикацията
    И като се тегли хесапа - какъв е келепира от цялата хамалогия?
    Аз ще си позволя да ти разкажа, тъй като имам пряко опит и наблюдения от подвижното пчеларство, още от времето на социализъма - да вярно, че тогава бях лапе и не съм бил способен да върша кой знае каква работа, но съм подавал и поемал питите на баща ми, пушил съм пушалката и такива по- лесни задачи съм ги изпълнявал.

    Значи келепир имаше и то голям. С ремаркето, като почнехме от акацията преследвахме паша чак до началото, а в много добри години и до средата на септември - ако в радиус от 30-40 км имаше акация, ние сме там, ако имаше липа, ние сме там. Стига някъде просто да имаше паша - независимо каква - ние бяхме там. При това положение, съвсем не бе учудващо, че 50-60кг добив си ги знаехме, като редовни - но и не само това бе преимуществото, семействата целогодишно бяха силни, със слабите и проблемни семейства бе просто безсмислено да се занимава човек, така че появилите се такива просто ги присъединявахме с други, тогава не бе никаква изненада семейство да ти изрои и пак да направи средния добив за годината. Но келепира произтичаше от редица други обстоятелства, които много се промениха с годините. Първото нещо, с което се сблъскахме в новото време бяха набезите - на няколко пъти ни крадоха кошери, та се наложи да обшием малко ремаркето, заварихме шини, малко решетки, врата направихме. Но кражбите ставаха все по- чести, аз съм споменавал и друг път във форума, стигна се до там, че на един колега му откраднаха ремаркето барабар със кошерите - почнахме да сваляме теглича, баща ми измисляше разни контри на колелата и въпреки всичко, пак ни бяха направили на няколко пъти големи порази, че се принудихме да обшием цялото ремарке така, че почти да заприлича на фургон.

    Друго, което започна да се променя е цената на горивото, тогава бе много по- евтино - да, ок, статистики могат да се извадят сега, едни сравнения на цифри да се правят, но аз знам от собствения си опит, че на практика горивата бяха много по- евтини, нямам спомен баща ми да е мислил, колко бензин ще изгори, за да обслужва ремаркето, което се намира на 25км. от дома. Така 2001г. се стигна до положение, в което или трябва да сложим газова уредба на колата, или просто спираме с подвижното. Обслужването на автомобил вече нямаше как да не влиза в сметките - повишиха се и данъци, и граждански, винетки въведоха, предвид и работата, която върши е ясно, че се и амортизира по- лесно и бързо, та ремонти, части.

    Друг фактор, който оказа влияние през годините е изсичането на горите - в радиус от 20км. имахме двуцифрено число акациеви масиви, един от друг по- благодатни, към днешна дата има един, до който вече не може и да се стигне, тъй като земеделците изораха пътищата м/у нивите и още един, който изглежда като след пожар. Остана един липов масив, като гледам баят ще ги озори - от 3-4 години го глозгат и има още, но със сигурност ще му видят сметката. За овощните градини пък изобщо няма смисъл да отварям дума - вече няма нито една такава.

    Вярно, че обработваемите площи бяха по- малко, но слънчоглед винаги се е сеело в България - а изоставените ниви всъщност не бяха проблем, тъй като пчелите събираха от магарешкия трън, който избуяваше в тях и едно бяло растение, бял равнец мисля, че се казва, но не съм сигурен. Впрочем тогава съм вадил мед и от медицински синап, от кориандър, от люцерина - рапица до 2000г. не бях виждал.

    Проблемите постепенно започнаха само да се увеличават - проблеми със земеделците: все нещо си им преча; проблеми със пчеларите - пашата съм им откраднал; проблеми със трактористите - '91г. трактори и трактористи под път и над път, но '01г. картинката е коренно различна, че и там пазарлъци постоянно; проблеми с овчари, с козари, с кметове, с цигани ......

    Последните години с ръка на сърцето си признавам, че вече сън не ме ловеше от постоянни притеснения - накрая какво преля чашата: поредното местене на ремаркето, през ноща и на едно кръстовище, един състезател на няколко промила, така се беше изсилил, че отърва колата, гуми, спирачки, въртене, тротоари, стълбове, чудо. Как оцеля не знам, но не ми се мисли, какво щеше да стане, ако се беше врязъл в ремаркето. Ходи мести кошери по тези пътища - ни пътища, ни шофьори. Е - този келепир за мен вече окончателно свърши. Това е въпрос, който е много до региона, в който се пчеларства - при мен почти всички колеги, които бяхме на подвижно, продадоха ремаркетата .... и говоря за хора ветерани, дори бих казал пионери в подвижното пчеларство :Д

    Но и не крия, че в подвижното пчеларство има и известна романтика, която ми липсва - може би някой ден, ще си купя едно от тези купешките ремаркета, които могат да се теглят и с лека кола, но не толкова заради печалба някаква, колкото заради кефа. При едни други обстоятелства, определено бих се занимавал с подвижно пчеларство - но в близките десетина години, такива обстоятелства даже и надежда не тая ще се създадат.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  9. #149
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Имам въпрос към практикуващите подвижно пчеларство. Акацията на различна надморска височина дали цъфти по различно време? Може ли, ако това е така, да се следват периодите на акациев цъфтеж чрез местене на кошерите?
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  10. #150
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Имам въпрос към практикуващите подвижно пчеларство. Акацията на различна надморска височина дали цъфти по различно време? Може ли, ако това е така, да се следват периодите на акациев цъфтеж чрез местене на кошерите?
    Разбира се, че цъфти по различно време и много хора го ползват и правят по няколко паши.

 

 
Страница 15 от 17 ПърваПърва ... 51314151617 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 5 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 5 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •