Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 20 12311 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 191
  1. #1
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799

    Субсидия 143 евро

    Здравейте уважаеми колеги. Предполагам че сега очаквате да прочетете как ще вземаме тлъста субсидия, но ще ви разочаровам, това ще бъде субсидия за земеделските стопани които ще сеят медоносни култури и ще имат договори с пчелари. Ето ви малко повече инфо
    http://www.fermer.bg/%D0%B2%D0%B8%D0...news14630.html

    На първо четене, много добре, а?
    Сега нека да поразсъждаваме какви биха били последствията ако това се случи.
    143 евро за хектар= 14,3 евро за декар норматив 5дка. на пчелно семейство което означава че за всяко договорено пчелно семейство субсидията ще е 71,5 евро или 140 лева. Отдалеченост на семействата макс 1 км. Сега си помислете дали всички сеещи така или иначе рапица и слънчоглед дали няма да искат да си вземат полагащите им се парички обаче няма с кой да сключат договори, защото подвижните пчелари са малко, а стационарните са предимно в населените места и не покриват площите за които фермерите искат да вземат парички. Еми всички фермери ще си закупят кошери на подставено лице и ще си сключват договори сами със себе си. При норматив 0,5 хектара на кошер за всеки кошер фермера ще получи 140 лева субсидия. Половината въобще няма да ги поглеждат и ще станат едни огнища на болести които ще са на подвижно и ......... останалите ще наемат и обучат хора и ще вадят и мед. А сега си помислете дали ще търсят максимална цена, дали ще се пазарят и дали ще им пука 0,50 лева на горе и надолу са си продали меда след като са взели на този кошер от държавата 140 лева.
    Може да кажете че съм черноглед, но аз ги виждам така нещата. Ако това нещо мине през нотификация влезе в сила ни чакат много тежки времена.

  2. #2
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Има ли пари, ще има ИЗМАМИ и ИЗМАМНИЦИ. От гледна точка на честните пчелари това просто ще е поредният проблем, заради който те ще трябва да се обединяват в организации и да се борят със съществуващото статукво.

  3. #3
    Това го видях още миналата седмица, но реших да не го коментирам тук, защото съм сигурен, как всички (или поне повечето) ще скочат. Аз нали съм против каквито и да е субсидии, та едва ли не съм виновен за сегашния хал на пчеларя в България. Хубаво е, че има и други трезвомислещи колеги.

  4. #4
    Потребител
    Регистриран
    30.12.2010
    Мнения
    80
    Пчеларски район
    общ. Свищов
    Това означава ли , че на 1000 дка трябва да се осигурят 200 кошера?

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Здравейте уважаеми колеги. Предполагам че сега очаквате да прочетете как ще вземаме тлъста субсидия, но ще ви разочаровам, това ще бъде субсидия за земеделските стопани които ще сеят медоносни култури и ще имат договори с пчелари. Ето ви малко повече инфо
    http://www.fermer.bg/%D0%B2%D0%B8%D0...news14630.html

    На първо четене, много добре, а?
    Сега нека да поразсъждаваме какви биха били последствията ако това се случи.
    143 евро за хектар= 14,3 евро за декар норматив 5дка. на пчелно семейство което означава че за всяко договорено пчелно семейство субсидията ще е 71,5 евро или 140 лева. Отдалеченост на семействата макс 1 км. Сега си помислете дали всички сеещи така или иначе рапица и слънчоглед дали няма да искат да си вземат полагащите им се парички обаче няма с кой да сключат договори, защото подвижните пчелари са малко, а стационарните са предимно в населените места и не покриват площите за които фермерите искат да вземат парички. Еми всички фермери ще си закупят кошери на подставено лице и ще си сключват договори сами със себе си. При норматив 0,5 хектара на кошер за всеки кошер фермера ще получи 140 лева субсидия. Половината въобще няма да ги поглеждат и ще станат едни огнища на болести които ще са на подвижно и ......... останалите ще наемат и обучат хора и ще вадят и мед. А сега си помислете дали ще търсят максимална цена, дали ще се пазарят и дали ще им пука 0,50 лева на горе и надолу са си продали меда след като са взели на този кошер от държавата 140 лева.
    Може да кажете че съм черноглед, но аз ги виждам така нещата. Ако това нещо мине през нотификация влезе в сила ни чакат много тежки времена.
    Това е "лошия" сценарий и той сигурно ще се случи, но едва ли ще е масово. Твърде голям е обема на площите и културите. Има обаче и "добър" сценарий, от който можете да се възползвате:
    Ще има доста собственици на площи, които ще искат да сключат договори.Като дойде собственика на площите да сключва договора му се обяснява, че твоите пчели ще опрашват неговите култури, за които той ще получи субсидия и искаш и договор за опрашване срещу определена част от тази субсидия. И му даваш да разбере, че ще подпишеш и двата договора само в комплект.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  6. #6
    Автор
    Регистриран
    09.10.2010
    Мнения
    178
    Пчеларски район
    1. общ. Левски и 2. общ. Роман
    Аз го разбирам, че означава. "С цел осигуряване на достатъчно количество медоносна растителност е определена гъстота на паша от минимум 0,5 ха/пчелно семейство." Вероятно ще измислят и редуциране на субсидията надолу ако примерно на 100ха са 50пч. семейства, а не 200.(Това само си го мисля ).
    Но със сигурност ще има още детайли в бъдещата наредба по мярката.
    Предпочитам да пия от извора.

  7. #7
    При всички случаи, това са пари за земеделците, не за пчеларите.

  8. #8
    Потребител
    Регистриран
    30.12.2010
    Мнения
    80
    Пчеларски район
    общ. Свищов
    Това ми беше идеята , за ответен договор . Те няма как да си направят толкова собствени кошери . В средно по големина землище се сеят около 1/4 от нивите със маслодайни или м/у 6000 и 10000/12000 дка . Това са 1200 до 2000 кошера .Трябва да са до 1 км разтояние.

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    В отговор на kroum. Не е така. Просто определят колко кошера на хектар минимум трябва да осигурят ако искат да получат субсидия и те да не се отдалечени на повече от 1 км. от площа за която се кандидатства.

    Пламене ти как си представяш пчеларите да осигурим 1200-2000 кошера (ако ти е вярна сметката) в землище и срещу какво? На фермера по 140 кинта на кошер за нас какво? Тези кошери какво ще правят когато не цъфтят блоковете?
    Черешопроизводителите вече разбраха че без пчели не става тяхната работа и ми се обаждат всяка година. Дават макс 25 лева. и евентуално червена нафта за транспорта и като попитам как ще стане охраната и кога ще подпишем договора, че отговарят да не ги отровят и спират да ми звънят. Добива на череши при добро опрашване може да се увеличи с над 50%. Правете си изводите сами.

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    ...
    143 евро за хектар= 14,3 евро за декар норматив 5дка. на пчелно семейство което означава че за всяко договорено пчелно семейство субсидията ще е 71,5 евро или 140 лева. ....
    Прощавай колега, че не разбрах много добре, но защо умножаваш субсидията по 5 кошера. Нали е за декар? Ако е за декар по 14.3 евро това не е ли точно колкото се дават и сега за площ.
    А другата субсидия на площ отпада ли или ще се получават и двете?

    П.С. Кажете ми сега прав ли бях като заподозрях, че идеята за махане на кошерите от селата имаше замисъл. Да излязат едни 150 000 кошера на пазара за бърза продажба и да се изкупят на безценица познайте от кого.
    Винаги може по-добре.

 

 
Страница 1 от 20 12311 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •