Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 66 от 82 ПърваПърва ... 1656646566676876 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 651 до 660 от общо 817
  1. #651
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Цитат Първоначално публикувано от Юрий Цветков Виж публикацията
    Има в началото на тази тема, но през последните години го промених доста.
    То с ЛР-ра все сме така.

  2. #652
    Да си изпълня обещанието.
    Разликата с преди няколко години е, че вече работя само с ЛР корпуси, без магазини и не третирам с абсолютно нищо.
    След последното вадене на мед през Септември, кошерите остават в следната конфигурация. 1-ви корпус пило и пчели, 2-ри корпус пълен с мед. В началото на Октомври правя ротация. И така остават да зимуват. Не храня и не стимулирам с нищо. Ако имам корпуси с изградени пити, ги оставям като 1-ви най долу и над тях двата които са за зимуване. Зимуват на долна прелка и отворено дъно (1/4 мрежа). Тези които са на 3 корпуса, отварям и прелката на средния корпус в края на януари. Да е по-удобно на пчелите. При ротацията през Октомври слагам найлони вместо покривни табли. След нова година само повдигам капака и ги поглеждам. Ако някой се покаже над рамките, слагам Апифонда за застраховка, независимо че в кошера има много мед. За състоянието на семейството съдя по летежа и видяното през найлона. Преглед правя само по изключение, ако нещо ме е усъмнило. Според времето в средата или края на Март завъртам горния корпус на 180 градуса. През Април, според състоянието на семейството, правя ротация на корпусите. Целта е преди акацията майката да заработи със сигурност в корпуса с ново-изградените (от предния сезон пити). Там където е имало трети корпус с празни пити най-отдолу, си остава на същото място. Непосредствено преди акацията правя следната подредба. На дъното отива горния корпус с питите в които за първи път се залага пило, естествено с майката. ХР корпуса с останалото пило (той е бил основен предния сезон) и отгоре празния който е бил най-отдолу или нов с празни пити и основи, ако нямам трети. Ако правя отводки, това е момента в който вземам пити с пило и пчели, а на тяхно място допълвам с основи.След излюпването на пилото от 2-рия, го слагам като 3-ти и чакам да го запечатат на 100%. Ако се налага междувременно добавям като втори корпус само с основи. След запечатването на най-горния корпус (този с питите от миналогодишния плодник, центрофугирам и питите отиват за претопяване. Така всеки сезон сменям плодника. До края на лятото кошерите са на 3-4 корпуса.
    Общо взето това е.

  3. #653
    Заслужил Автор
    Регистриран
    22.03.2014
    Мнения
    295
    Пчеларски район
    Ямболски
    Благодаря ти за отговора.

  4. #654
    Наблюдател
    Регистриран
    01.11.2013
    Мнения
    23
    За всичко казано до тук вдигам две ,,палчета",но как без третиране?

  5. #655
    Цитат Първоначално публикувано от mival Виж публикацията
    За всичко казано до тук вдигам две ,,палчета",но как без третиране?
    Убеден съм, че живота на планетата може да мине и без нас хората. Така вече 5-та година се убеждавам, че и пчелите могат без "лекуване".

    П.п. Към горе написаното.
    При формирането на кошера за акацията, заменям найлоните с покривните табли.

  6. #656
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Когато пчелите се отглеждат що-годе природосъобразно,могат и без третиране.Но кога почнем да ги ограбваме-изтущаваме,тогава имунитетът им отслабва и трябва да им се "помага" с третирания.

  7. #657
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Цитат Първоначално публикувано от Юрий Цветков Виж публикацията
    Убеден съм, че живота на планетата може да мине и без нас хората. Така вече 5-та година се убеждавам, че и пчелите могат без "лекуване".

    П.п. Към горе написаното.
    При формирането на кошера за акацията, заменям найлоните с покривните табли.
    Убеден съм, че имаш кърлежи в кошерите си. Ако третираш гаранция ще изпопадат. Ама най-вероятно си поддържат някакво ниво на опаразитеност и си живуркат заедно с кърлежите, както с въшките, както с молците...................и т.н.
    П.П. Свикват да живеят един с друг.....

  8. #658
    Заслужил Автор
    Регистриран
    22.03.2014
    Мнения
    295
    Пчеларски район
    Ямболски
    Цитат Първоначално публикувано от Юрий Цветков Виж публикацията
    Да си изпълня обещанието.
    Разликата с преди няколко години е, че вече работя само с ЛР корпуси, без магазини и не третирам с абсолютно нищо.
    След последното вадене на мед през Септември, кошерите остават в следната конфигурация. 1-ви корпус пило и пчели, 2-ри корпус пълен с мед. В началото на Октомври правя ротация. И така остават да зимуват. Не храня и не стимулирам с нищо. Ако имам корпуси с изградени пити, ги оставям като 1-ви най долу и над тях двата които са за зимуване. Зимуват на долна прелка и отворено дъно (1/4 мрежа). Тези които са на 3 корпуса, отварям и прелката на средния корпус в края на януари. Да е по-удобно на пчелите. При ротацията през Октомври слагам найлони вместо покривни табли. След нова година само повдигам капака и ги поглеждам. Ако някой се покаже над рамките, слагам Апифонда за застраховка, независимо че в кошера има много мед. За състоянието на семейството съдя по летежа и видяното през найлона. Преглед правя само по изключение, ако нещо ме е усъмнило. Според времето в средата или края на Март завъртам горния корпус на 180 градуса. През Април, според състоянието на семейството, правя ротация на корпусите. Целта е преди акацията майката да заработи със сигурност в корпуса с ново-изградените (от предния сезон пити). Там където е имало трети корпус с празни пити най-отдолу, си остава на същото място. Непосредствено преди акацията правя следната подредба. На дъното отива горния корпус с питите в които за първи път се залага пило, естествено с майката. ХР корпуса с останалото пило (той е бил основен предния сезон) и отгоре празния който е бил най-отдолу или нов с празни пити и основи, ако нямам трети. Ако правя отводки, това е момента в който вземам пити с пило и пчели, а на тяхно място допълвам с основи.След излюпването на пилото от 2-рия, го слагам като 3-ти и чакам да го запечатат на 100%. Ако се налага междувременно добавям като втори корпус само с основи. След запечатването на най-горния корпус (този с питите от миналогодишния плодник, центрофугирам и питите отиват за претопяване. Така всеки сезон сменям плодника. До края на лятото кошерите са на 3-4 корпуса.
    Общо взето това е.
    Съгласен съм за всичко което си написал,за начина по-който работиш.Но при мен не се получава.Аз знам защо,но за да ги развия,да зимуват на 2 корпуса и 1 празен отдолу, ми трябва яко хранене след 20 юли.Повече от 2 корпуса не мога да ги развивам. Много рядко някое семейство да му сложа м/у 1 и 2 корпус да гради корпус с ВО.Те остават не изградени.Затова оставам да зимуват на 2 корпуса,като долният е празен.Семейството е горе.Преди 10 дни им изчистих на всичките дъната имат по -4/5 а някой и 6 рамки с мед.С две думи живи са,имат и храна на Бее хоме по-2кг с витамини, подадена им е в средата на януари .Сега ще се развиваме с разпечатване на рамки и стесняване да им е топло да се развият. Миналата година пашата спря 10-20 юли,летящата пчела бездействаше,майките намалиха яйценосната дейност.Постепенно летящата пчела отпадна,и се лъжехме сутрин рано и вечер при ваденето на меда.Събраха си за тях за зимата но,се зазимиха с малко пчела.Не подхранвах за да няма кражби,че като нямат паша,и им замирише ще станат кражби. Може някоя отводка да замине.Тази година дано да е по-добра,ако ли не мисля да давам храна на Апифонда или на Бее хоме за допълване на запасите и за увеличаване на зимната пчела.Това е моята одисея.

  9. #659
    Цитат Първоначално публикувано от Валентин. Виж публикацията
    Убеден съм, че имаш кърлежи в кошерите си. Ако третираш гаранция ще изпопадат. Ама най-вероятно си поддържат някакво ниво на опаразитеност и си живуркат заедно с кърлежите, както с въшките, както с молците...................и т.н.
    П.П. Свикват да живеят един с друг.....
    И аз съм убеден, че има кърлежи, но очевидно, пчелите се справят.

    Колега Милков, при мен последните години, слънчогледа цъфти от Юни до началото на Септември. За това нямам проблеми с подготовката за зимувана и не се налага хранене и стимулиране. При условията които описваш, хранене през Август е неизбежно.

  10. #660
    Заслужил Автор
    Регистриран
    22.03.2014
    Мнения
    295
    Пчеларски район
    Ямболски
    Така е ,аз го знам.Благодаря ти за вниманието.

 

 
Страница 66 от 82 ПърваПърва ... 1656646566676876 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •