Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 5 от 23 ПърваПърва ... 3456715 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 41 до 50 от общо 228
  1. #41
    Почетен Автор
    Регистриран
    08.01.2012
    Мнения
    535
    Пчеларски район
    Ямбол
    За над 10 пчелни семейства в двора трябва писменото съгласие на всички съседи

    Пчеларите излизат на протест на 10 юни пред Народното събрание

    Само до 10 пчелни семейства могат да се настаняват в един урегулиран поземлен имот. Такова ограничение искат да поставят депутати от ГЕРБ, Реформаторския блок, Патриотичния фронт и БДЦ. Предложението им е внесено в парламента под формата на поправка в Закона за пчеларството.

    "Настаняване на повече от 10 пчелни семейства се допуска само след писмено съгласие на всички собственици на съседни имоти”, е записано в проекта за промяна. Негови автори са депутатите Румен Христов, Румен Желев, Валентин Василев и още 7 техни колеги от трите партии.

    “Наясно сме, че отглеждането на пчели е средство за осигуряване на доходи за лицата, занимаващи се с пчеларство, но от друга страна, то създава неудобство за собствениците на съседните имоти, включително и възможността за причиняване на имуществени и неимуществени вреди”, пишат в мотивите си вносителите. Те не са посочили в прав текст какво могат да причинят пчелите на съседите.

    Готвеното ограничение за свободна стопанска дейност, каквото няма в нито един друг земеделски бранш, разгневи вчера пчеларите. От Съюза на българските пчелари заявиха, че свикват общонационален протест за 10 юни. Фермерите ще изкажат недоволството си от 13 до 15 ч пред Народното събрание в София
    Ще трябва да се изнесат кошерите от дворовете и да се поставят на места, където няма никаква сигурност. Защото едва ли всички съседи ще подпишат", коментира Даниела Челебиева, председател на шуменската организация на съюза. Тя припомни, че преди време общинският съвет в Никола Козлево въведе ограничение за броя на пчелните семейства в населените места на общината, но съдът отмени решението.

    ПРОИЗВОДСТВО

    10 065 тона пчелен мед са произведени у нас през 2013 г., показва статистиката на Министерството на земеделието.

    Производството се увеличава с 9,6% в сравнение с 2012 г.

    Броят на пчелните семейства нараства с 2,4% през 2013 г. спрямо предходната година и достига 541 564 броя.

    По различни причини са загинали близо 54 000 пчелни семейства.
    п.с. копирах го от един вестник!

  2. #42
    Автор
    Регистриран
    19.11.2010
    Мнения
    196
    Пчеларски район
    Павликени-Сухиндол,
    [QUOTE=Aranis;6434

    Аз ще подкрепя протеста, с присъствие, както и всички мои приятели, познати, роднини и клиенти!!!! КАКТО И ВСЕКИ СЛЕДВАЩ ПРОТЕСТ, СВЪРЗАН С ПОДОБРЯВАНЕ НА СЕКТОРА!!![/QUOTE]
    И аз също, защото утре друга "групичка по интереси" от парламента, по-демократичному наричащи се сега "лобисти", ще внесе проект пчелините да не са и в" интензифицираните" селски райони, защото по полена в меда ще се доказва, че се отглеждат само ГМО култури, други лобисти ще преместят "пчелините" само в горите, че да могат да си ръсят пестициди, футгициди, хербициди и всакакви-циди на воля не със самолети и хеликоптери "Апачи" а със совалки директно от Космоса. Не изключвам, четейки и някои от парламентарните вносители/напр. ПФ/ да предложат още сега и да задължат "пчелини" да се създават само в т.н. "незаконни гета"- те не са били никога в "УПИ" и така се надяват пчелари да свършат работа на "законотворците от парламента"??! Ще има винаги пресен медец- като атракция за "чуждоземните туристи/инвеститори/" посещаващи новите "етнографски" райони при посрещането им с прясно опечен хлебец от месните- нали това им бяха предизборните блянове! Ама сега нали са вносители?! А Вие, знаете какво е казал литературният герой "Петър Моканина" в един от разказите на Йовков за една "бяла лястовичка"...! Добре ще е на 10 юни/ сряда/ да видим и ние "бялата лястовичка", а не като депутатите казват "веднъж ти каца птичето на рамото" и хоп... законопроектче-е-е-ее!

  3. #43
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Мисля ,мисля ,пъна си празната глава и не мога да разбера ,как тъй точно преди местни избори Гербаджиите измислят такова нещо.Какво ли са замислили?Сами да си вкарват автогол -едва ли.Ама то ако знаех ,нямаше да съм пчелар ,а депутат.

  4. #44
    Наблюдател
    Регистриран
    16.03.2015
    Мнения
    27
    Пчеларски район
    Елин Пелин , Ихтиман
    Ние да не сме падари нали сме пчелари .По същия начин и ние имахме проблем и се принудихме да ги изкараме на къра два пъти ни ги крадоха и се принудихме да вкараме ток и сега им свети улична лампа нощно време атракция

  5. #45
    Наблюдател
    Регистриран
    17.06.2013
    Мнения
    9
    Твърдо съм "за" пчелите да са извън населените места. Особено ако всички пчелари са като моите съседи и се мислят за недосегаеми. Проявявахме максимум разбиране, децата ми са страшно депресирани от пчелите, а когато помолихме да предупреждават когато отварят кошерите нямаше никаква реакция. Трябваше ми време да обясня на децата, че пчелите са важни и не те са виновни за нападенията, а съседът, който не прояви минимално човешко разбиране. Така че господа пчелари, ето такива "черни овци" сред вас създават негативното отношение към вас. Търсете вината първо при вас, а след това обвинявайте останалите хора.

  6. #46
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.05.2014
    Мнения
    224
    Цитат Първоначално публикувано от spenova Виж публикацията
    Твърдо съм "за" пчелите да са извън населените места. Особено ако всички пчелари са като моите съседи и се мислят за недосегаеми. Проявявахме максимум разбиране, децата ми са страшно депресирани от пчелите, а когато помолихме да предупреждават когато отварят кошерите нямаше никаква реакция. Трябваше ми време да обясня на децата, че пчелите са важни и не те са виновни за нападенията, а съседът, който не прояви минимално човешко разбиране. Така че господа пчелари, ето такива "черни овци" сред вас създават негативното отношение към вас. Търсете вината първо при вас, а след това обвинявайте останалите хора.
    Г-жо Спенова,
    Ще използвам една игра на думи - довърши изречението. Важното е да сме живи и здрави ...

  7. #47
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    Аз, ще префразирам думите на Дочо Булгура: Кучета и котки може, Пчели неможе! Ако някой пребие един бездомен и нищо не полезен за обчеството бълхарник-куче! Затвор! Ако той те е ухапал, то горкичко не е виновно, скачат един лигави еко-меко защитници! Къде сега еко лапачите да обясняват колко са важни пчелите за ЦЯЛАТА земя!

  8. #48
    Наблюдател
    Регистриран
    17.06.2013
    Мнения
    9
    Точно заради такова отношение на "пчеларите" не трябва да има кошери в населените места. Не може да очаквате толерантност безда приявявате разбиране.

  9. #49
    Потребител
    Регистриран
    19.03.2015
    Мнения
    62
    Винаги когато популацията на оси е голяма. Така беше 2013 г., такава се очертава и 2015 г. има много оплаквания от ужилени от "пчели". Ние разпознаваме, лесно пчела от оса. Но за хора на които това не им е занимание, това разпознаване е непреодолима мъчност. Понеже пак ще има години с много оси... ще се окаже, че и 10 кошера са много.

  10. #50
    Потребител
    Регистриран
    30.01.2015
    Мнения
    52
    Пчеларски район
    Обл.Монтана; общ. Лом
    С колегата имаме общо 4 пчелина с по 50 кошера .Два от пчелините са в населено място и два са извън.Честно да си кажа тези които са извън ,засега се развиват по-добре,някак си и те и ние се чувстваме по-спокойни.Няма по-ценно нещо от човешкия живот,всички знаем че за алергичен е достатъчно и едно ухапване...да не чуе дявола.За отбелязване е че кражби за сега имам ,само от тези, които са в селото,може и да е случайност.Преди две седмици преместих още 18 броя от селото в гората.Затова колеги съм раздвоен за новия закон.В съседна Гърция в населеното място може да се гледат само кокошки до определен брой,всички ферми и фермички са извън селата.Може би и в повечето страни от Европа е така ,ама па те си нямат и нашите хайдуци...и т.н. и т.н.

 

 
Страница 5 от 23 ПърваПърва ... 3456715 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •