Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 522 от 683 ПърваПърва ... 22422472512520521522523524532572622 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 5,211 до 5,220 от общо 6828
  1. #5211
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от nikolai_kn1979 Виж публикацията
    има и такива на 5% ..Надявам се пчелите да си ги пооправят та и с малко мед да ги понапълнят.Не знам дали това че са до изградени с търтиеви килийки ще пречи да ги пълнят с мед.
    Зависи къде са тези 5%.Ако са в краищата ще ги изградят,но ако са в средата–остават си празни пространства за да преминават напряко/до 2–4 см. отвор./За маг.рамки е за предпочитане да са изградени с търтиеви килийки.
    За да ги нападнат молците,значи в тях е люпено пило.Защо не ги остави под плодниците?

  2. #5212
    Наблюдател
    Регистриран
    26.05.2016
    Мнения
    32
    Пчеларски район
    aksakovo
    Цитат Първоначално публикувано от Бърз Виж публикацията
    Здравейте колеги.
    Не съм сигурен в своето решение, затова ще бъда много ризнателен за мнение/съвет. Преди десет дена подредих пити за зазимяване:
    1. Първи (долния) корпус - пълен с изградени празни и маломедни пити.
    2. Втори корпус - пило, маломедни и пити с прашец, ограничени на 6-7 пити с преградна табла.
    3. Трети корпус (горния) - мед и маломедни пити, ограничени на 6-7 пити с преградна табла.

    Сега в момента горния корпуси на 90% пълни с запечатен мед и допринасят остатъци. В вторите корпуси по 2-3 пити отв./затворено пило и майки. Долните корпуси, основно, празни.** Отворени прелките - само във вторите корпуси.

    Въпрос - на колко корпуси оставя за зима семейство?
    1. Как то е - на 3.
    2. Махам само долния - на 2
    3. Само на горния (меден, няма празни килийки) - на 1
    Не мога да дам съвет,но аз бих процедирал така.
    В 1 долу празни,маломедени и не доизградени.
    В 2 семейството
    В 3 освен медени е много важно да нямаш бяла (новоизградена) рамка.
    В 3 на пролет майката ще снася.
    Моите са корпус с магазини и пета година нямам грижи,нито за складиране на рамки и не мисля за молци.

  3. #5213
    Цитат Първоначално публикувано от Гогол Виж публикацията
    Зависи къде са тези 5%.Ако са в краищата ще ги изградят,но ако са в средата–остават си празни пространства за да преминават напряко/до 2–4 см. отвор./За маг.рамки е за предпочитане да са изградени с търтиеви килийки.
    За да ги нападнат молците,значи в тях е люпено пило.Защо не ги остави под плодниците?
    Кошерите ми са на 2 години но направени по старите методи.Дъното е не подвижно без мрежа .За догодина мисля да ги оставя от горе върху плодника.Още ме е яд на госпожата от пчеларския магазин направих и 1000 лв оборот и ми пробута боклуци...кошерите вече ги ремонтирах.

  4. #5214
    Заслужил Автор
    Регистриран
    03.01.2016
    Мнения
    338
    Пчеларски район
    Павликени
    Цитат Първоначално публикувано от nikolai_kn1979 Виж публикацията
    Кошерите ми са на 2 години но направени по старите методи.
    Старите методи са по добри от новите.Аз имам кошери на повече от 50 години които все още са годни за работа,а имам и на 2 години които се разсъхнаха и трябваше да им кова ламаринки по ъглите.Всеки кошер е добър при добър стопанин,а пчелите са много пластични и се нагаждат към хралупи,тръвни,дървени разборни кошери,глинени тръби и така модерните полиуретанови кошери.

  5. #5215
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от дядо борю Виж публикацията
    Старите методи са по добри от новите.Аз имам кошери на повече от 50 години които все още са годни за работа,а имам и на 2 години които се разсъхнаха и трябваше да им кова ламаринки по ъглите.Всеки кошер е добър при добър стопанин,а пчелите са много пластични и се нагаждат към хралупи,тръвни,дървени разборни кошери,глинени тръби и така модерните полиуретанови кошери.
    Дядо Борьо, не карай момчето да се чуди к,во да прай сега.За старите методи съм съгласен,но за старите сглобки на кошери–не.Неудобни са за сегашното пчеларство.Категоричен съм,защото 20–на години карах с такива.Но после–ни ротации,ни магазин отдолу с маломедни за имитиране на паша.Затова всички ги преправих и сега е друго.По–гъвкави са новите сглобки. Не можем да си кривим душата,така е.
    Ще използвам поста,за да кажа на Николай–преправи ги.Ако не можеш,изпрати ги и ще ти ги направя съвременни.Разбира се безплатно за труда.Ако вложа някакви материали тогава ще заплатиш стойноста им.

  6. #5216
    Заслужил Автор
    Регистриран
    03.01.2016
    Мнения
    338
    Пчеларски район
    Павликени
    Бях забравил,че си дърводелец,видях те в форума направи си сам.

  7. #5217
    Потребител
    Регистриран
    30.07.2015
    Мнения
    55
    Пчеларски район
    Североизточен
    Здравейте
    Видях,че е писано три страници преди това,но да питам аз пак.Нормално ли е по това време семействата да имат по три,четери рамки пило?Миналата година по това време според дневника са ми били на по 6-7.Говоря за силни семейства и млади майки на по 8-9 рамки покритие от пчели и това е масово не на един два кошера.Даже най-силното ми семейство тази година е със една рамка прясно снесено пило.
    П.с. Имат място за снасяне и където се е излюпило старото пило майките не осеменяват.

  8. #5218
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от БоянГ Виж публикацията
    Здравейте
    Видях,че е писано три страници преди това,но да питам аз пак.Нормално ли е по това време семействата да имат по три,четери рамки пило?Миналата година по това време според дневника са ми били на по 6-7.Говоря за силни семейства и млади майки на по 8-9 рамки покритие от пчели и това е масово не на един два кошера.Даже най-силното ми семейство тази година е със една рамка прясно снесено пило.
    П.с. Имат място за снасяне и където се е излюпило старото пило майките не осеменяват.
    Май се готвят за голям мор, ако зимата е като таз година. А дано не позная.

  9. #5219
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Цитат Първоначално публикувано от БоянГ Виж публикацията
    Здравейте
    Видях,че е писано три страници преди това,но да питам аз пак.Нормално ли е по това време семействата да имат по три,четери рамки пило?Миналата година по това време според дневника са ми били на по 6-7.Говоря за силни семейства и млади майки на по 8-9 рамки покритие от пчели и това е масово не на един два кошера.Даже най-силното ми семейство тази година е със една рамка прясно снесено пило.
    П.с. Имат място за снасяне и където се е излюпило старото пило майките не осеменяват.
    С оглед на това, че Август, а сега и Сепрември е много сух, колко да имат? Пак че и токлкова имат, особенно ако не ги стимулираш....

  10. #5220
    Потребител
    Регистриран
    30.07.2015
    Мнения
    55
    Пчеларски район
    Североизточен
    Стимулирам ги с по 300-400мл. захарен сироп 1:1 през два,три дни.Запаси от мед имат венци също,но почнах да се притеснявам,а да ги накарам да снасят повече,едва ли по това време на годината.

 

 
Страница 522 от 683 ПърваПърва ... 22422472512520521522523524532572622 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 20 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 20 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •