Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 30 от 31 ПърваПърва ... 2028293031 ПоследнаПоследна
Резултати от 291 до 300 от общо 306
  1. #291
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    722
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от mici-92 Виж публикацията
    Нека да опитам и така и ще сравнявам.
    Опитай и виж. Опитвали са преди нас хиляди пчелари. Години наред са експериментирали и са сравнявали резултати. И ето ги книгите им. И аз като теб опитвах. Потроших време и ресурс за моментния кеф, но такава каша се сърба напред във времето, а то не се връща! Опитвай прилично подготвен теоретично! В кошера има хиляди работнички и само една майка. За да получиш добра майка, тя трябва да е отгледана при възможно най-добри условия. Една отводчица трудно ще ги създаде. Майка ще има, но шанса да е добра е сравнително малък, което обезсмисля играчката. Не знам с колко пчели разполагаш и какви цели гониш, но по-добре първо питай/чети, после действай. По-добре се получава когато пълноценно семейство отглежда маточници. Със зрели маточници можеш да си сглобиш отводки, а майката с отводката можеш да върнеш отново в семейството. Трябва да прецениш по кое време спрямо пашите е добре да влезеш в подобни процедури, ако искаш мед. Май вече си направил каквото си направил, така че каквото и да те посъветваме е за бъдеща практика. Успех.

  2. #292
    Забранен
    Регистриран
    12.09.2014
    Мнения
    355
    Цитат Първоначално публикувано от mici-92 Виж публикацията
    Нека да опитам и така и ще сравнявам.
    Отводка се прави с майка или с готови Маточници направени от много пчели.
    Ако няколко рамки пчели чакаш да ти направят хубава Майка...
    Особено ако ги правиш наблизо.
    90 % ще се върнат до няколко дена откъдето си ги взел и няма да има кой да топли пилото, камо ли да хранят маточници.
    Не помня точно, но мисля, че един Маточник се храни около 1300 пъти от пчелите.

  3. #293
    Заслужил Автор
    Регистриран
    03.09.2016
    Мнения
    315
    Пчеларски район
    Стара Загора,Чирпан
    Цитат Първоначално публикувано от mici-92 Виж публикацията
    Да.Само с пило и пчелите по него.Те,ще трябва да си отгле дат майка.
    По добре изведи старата майка в отводка по този начин ще избегнеш и евентуално роене на дадения кошер през този сезон,5 дни след като си извел отводката отваряш основния кошер и отстраняваш всички запечатани маточници, оставяш само най едрите незапечатани,в по късен етап можеш да си направиш и други отводки от други кошери като ползваш вече узрелите маточници а на кошера отглеждач оставиш 2.Получените майки не са от най добрите но стават ,дано съм бил полезен с нещо.

  4. #294
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    В така направена отводка няма кърмачки в момента за млечице за майки то е два вида произведено от едни и същи пчели на различна възраст

  5. #295
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Цитат Първоначално публикувано от mici-92 Виж публикацията
    Здравейте!Искам да знам,ако от дадено семейство си направя отводка ,но след 4 дни реша да я подсиля с нелетящи пчели от същото семейство,нужно ли е уеднаквяване на миризмите ?
    Това е някаква глупост, която някой пишман пчелар ти я казал. Въз по- малка глупост е да изведеш майката в отводка и основното семейство да осиротее. А впрочем каква е целта - ако е да се научиш да правиш отводки, като за начало е най- добре опитен пчелар да ти покаже на място.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  6. #296
    Автор
    Регистриран
    14.02.2015
    Мнения
    162
    Пчеларски район
    Северозападен
    Цитат Първоначално публикувано от tihmr Виж публикацията
    Отводка се прави с майка или с готови Маточници направени от много пчели.
    Ако няколко рамки пчели чакаш да ти направят хубава Майка...
    Особено ако ги правиш наблизо.
    90 % ще се върнат до няколко дена откъдето си ги взел и няма да има кой да топли пилото, камо ли да хранят маточници.
    Не помня точно, но мисля, че един Маточник се храни около 1300 пъти от пчелите.
    Цитат Първоначално публикувано от rumenggr Виж публикацията
    Опитай и виж. Опитвали са преди нас хиляди пчелари. Години наред са експериментирали и са сравнявали резултати. И ето ги книгите им. И аз като теб опитвах. Потроших време и ресурс за моментния кеф, но такава каша се сърба напред във времето, а то не се връща! Опитвай прилично подготвен теоретично! В кошера има хиляди работнички и само една майка. За да получиш добра майка, тя трябва да е отгледана при възможно най-добри условия. Една отводчица трудно ще ги създаде. Майка ще има, но шанса да е добра е сравнително малък, което обезсмисля играчката. Не знам с колко пчели разполагаш и какви цели гониш, но по-добре първо питай/чети, после действай. По-добре се получава когато пълноценно семейство отглежда маточници. Със зрели маточници можеш да си сглобиш отводки, а майката с отводката можеш да върнеш отново в семейството. Трябва да прецениш по кое време спрямо пашите е добре да влезеш в подобни процедури, ако искаш мед. Май вече си направил каквото си направил, така че каквото и да те посъветваме е за бъдеща практика. Успех.
    Това е добре и съм съгласен с вас, но ще ми обясните ли как стават нещата с голия рой (където остава майката с летящата пчела) и отводката/те (където остават само младите пчели, които си правят маточниците)?

  7. #297
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Иван_Барабан Виж публикацията
    Това е добре и съм съгласен с вас, но ще ми обясните ли как стават нещата с голия рой (където остава майката с летящата пчела) и отводката/те (където остават само младите пчели, които си правят маточниците)?
    Точно това си мислят и всички останали - именно този начин, но както писа колегата mici-92 се налага да се добавят /стръскват / още пчели. Това значи, че отводката е направена много слаба, и ако остава на същия пчелин се прави с много пчели, които впоследствие и да се върнат обратно все пак остава по - голям процент от тях. Трябва да има и повече пило, което да се излюпи в следващите няколко дни. Така се получава в отводката за която споменаваш по - горе. Тя остава с много пило което се люпи в следващите няколко дни и заема мястото на старите от голия рой.

  8. #298
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    722
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от Иван_Барабан Виж публикацията
    Това е добре и съм съгласен с вас, но ще ми обясните ли как стават нещата с голия рой (където остава майката с летящата пчела) и отводката/те (където остават само младите пчели, които си правят маточниците)?
    Ето един вариант по въпроса.
    http://pcheli.bg/metod-za-estestveno...izkustven-pat/

  9. #299
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    722
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от Иван_Барабан Виж публикацията
    Това е добре и съм съгласен с вас, но ще ми обясните ли как стават нещата с голия рой (където остава майката с летящата пчела) и отводката/те (където остават само младите пчели, които си правят маточниците)?
    И от собствен опит. Миналата година на 14.05 разцепиха силно семейство със заложени маточници на гол рой. Майката с питата и 9 основи. Храна обилно. Рояка изгради три корпуса и средата на юли се включи в слънчогледова паша доволно. Това е майка със синя боя, която в момента върви към самосмяна. Нейната дъщеря не се представи така добре и миналата седмица я смених.

  10. #300
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от tihmr Виж публикацията
    Отводка се прави с майка или с готови Маточници направени от много пчели.
    Ако няколко рамки пчели чакаш да ти направят хубава Майка...
    Особено ако ги правиш наблизо.
    90 % ще се върнат до няколко дена откъдето си ги взел и няма да има кой да топли пилото, камо ли да хранят маточници.
    Не помня точно, но мисля, че един Маточник се храни около 1300 пъти от пчелите.
    Това не съм съгласен с теб.Аз съм правил отводка от крадци.Знаш ли как се моля вече да почнат да ми грабят кошер.Фунии и оцет бол.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

 

 
Страница 30 от 31 ПърваПърва ... 2028293031 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •