Добре дошли в Българският форум за пчелари.

Вижте резултатите от анкетата: Какъв доход имате от 1 пчелно семейство? Колко ви струва 1 кг/мед

Гласували
115. Не можете да гласувате в тази анкета
  • до 100 лв. на семейство

    48 41.74%
  • от 100 до 200 лв. на семейство

    38 33.04%
  • от 200 до 300 лв. на семейство

    12 10.43%
  • от 300 до 400 лв. на семейство

    5 4.35%
  • от 400 до 500 лв. на семейство

    0 0%
  • от 500 до 600 лв на семейство

    0 0%
  • повече от 600 лв. на семейство

    1 0.87%
  • под 1 лв./кг

    6 5.22%
  • между 1 и 2 лв. / кг

    12 10.43%
  • между 2 и 3 лв. /кг

    11 9.57%
  • между 3 и 4 лв./ кг

    11 9.57%
  • между 4 и 5 лв. /кг

    12 10.43%
  • между 5 и 6 лв./кг

    15 13.04%
  • над 6 лв./кг

    25 21.74%
Отговори на анкетата
Страница 1 от 14 12311 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 138
  1. #1
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа

    ДОХОДНОСТ ОТ ПЧЕЛИТЕ

    Анкетата е анонимна. стана ми интересно от спора за себестойността. Надявам се да сте активни и честни, така че да се стигне до някакво обобщение....
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Трябва да се дадат още малко указания.
    Ще включваме ли цената на нашия труд в себестойноста или не?
    Ще се търси ли уравниловка в цената на нашия труд с цел изваждане на някакви изводи от анкетата? Аз си ощенявам труда на 1000 лв. месечно чиста заплата. Над тази заплата търся печалба. По тази логика трябва да включа цената на труда в себестойноста ама друг търси 500 лв, а трети 1500лв месечно и така няма как да се извадят изводи от анкетата.
    Себестойноста за тази шибана година ли търсим или за по голям период от време? Тази година определено летвичката е вдигната доста.

  3. #3
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.05.2014
    Мнения
    984
    Пчеларски район
    русе
    Аз мисля/според мен, че не трябва да се включва цената на нашия труд и на членовете от семейството ни, защото това е нашия бизнес...и печалбата ни, ако я има изобщо, ще се прояви накрая, като реализираме нашата продукция - мед/отводки/восък и т.н....защото ние сме предприемачи, и никой не ни обещава/гарантира нищо, ние не сме наемници на работна заплата и осигуовки, ако обаче наемаме чужди хора за работа, и им плащаме - тогава трябва тези разходи да се включат в себестойността според мен/така мисля.....и никъде не е гарантирано черно на бяло, че един бизнес е задължително да е печеливш!!...много бизнес-начинания фалират рано или късно

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Аз не го разбирам точно така и заради това казах, че трябва да се доуточни. Труда е най голямото перо в разходите в нашата дейност. Ако не го смятаме себестойността ще излезе около 1-2 лева. Аз предпочитам да си го калкулирам по 1000 месечно и от там на горе да търся печалба. От печалбата ще се заделя за реинвестиции за спестявания и т.н. Може и да не съм прав, но аз така си правя сметката.

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Според мен дохода ще много по верен отколкото разхода, защото се смята по лесно а и рзхода за всеки един е различен. Ако на единия пчелина му е в двора а на другия на 20-30 км, може да са изкарали еднаква печалба, но разхода е друг. За мен важното е, че начинаещите пчелари могат да видят хора гласували доход над 100 лв и от там да си направят сметката от кой да вземат съвет. Има даже доход над 600 лв, досега не бях чувал за такъв, евала.

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    1000лв е доста висока ставка, особено за провинцията. Личното ми мнение е, че една часова ставка около 3.50лв е нормална. Това прави месечна заплата при 22х8 часа около 620лв. Приблизително около там се въртят заплатите на учителите.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  7. #7
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    труда си е основно перо и се смята... но както се отбеляза всеки си калкулира различна ценова ставка - например rosty 1000 лв., tarty 600 лв. + всички останали разходи в това число данъци и осигорвки ( а познавам колега които си пиши разход дори и кафето което е изпил с други пчелари - довода му е че се говори за пчели и получава информация на пеларска тематика) оттам и идват и съществените разлики при всеки един.
    Вече съвсем различно е ако се приемат еднакви ставки за всички. Принципно от 2013 или 2014 не се сещам средната заплата в сектор Пчеларство е 800 лв. за страната и то по наредба ако не се лъжа, ето вии още едни цифри актуални към 2015 за минималното заплащане в сектора и осигуряване Прикачен файл 7216

    Tarty анкета е анонимна няма как да се разбере кои как е гласувал освен ако не се напише в някой пост
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    2,011
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Аз не го разбирам точно така и заради това казах, че трябва да се доуточни. Труда е най голямото перо в разходите в нашата дейност. Ако не го смятаме себестойността ще излезе около 1-2 лева. Аз предпочитам да си го калкулирам по 1000 месечно и от там на горе да търся печалба. От печалбата ще се заделя за реинвестиции за спестявания и т.н. Може и да не съм прав, но аз така си правя сметката.
    Прав си. Но не разбирам защо 1000лв. месечно. Та ти работиш и произвеждаш.
    Паразитите, които се опитват да живеят на твоя гръб, дали се задоволяват с 1000лв. месечно, да не говорим за учителска заплата?

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Лично моя труд, като на провинциално момче си го оценям на 3000 лева месечно! И за това разходите ми се калкулират в графа хоби. Хора дето ще ми работят за 3.50 на час не ща! Плащам им най- малко 5 лева. Без храната, мохабета и бирата след това. Ако съм доволен задължително бонус! За тия дето не им е ясно, защо трябва да си калкулират собствения труд. Нека питат чичо според статистиката колко е социалния минимум нужен на един българин.....да изкрета до другия месец??????
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от бат тянко Виж публикацията
    Лично моя труд, като на провинциално момче си го оценям на 3000 лева месечно! И за това разходите ми се калкулират в графа хоби. Хора дето ще ми работят за 3.50 на час не ща! Плащам им най- малко 5 лева. Без храната, мохабета и бирата след това. Ако съм доволен задължително бонус! За тия дето не им е ясно, защо трябва да си калкулират собствения труд. Нека питат чичо според статистиката колко е социалния минимум нужен на един българин.....да изкрета до другия месец??????
    Тянко,
    Нека да внесем малко яснота. Целта на тази анкета не е да определи колко трябва да е дохода на един пчелар, дали той е малък или голям, още по-малко - социално справедлив. Ти можеш да си оценяваш труда на 3000лв, друг на 1000лв, трети на 200лв. Това зависи от много фактори. За нуждите на анкетата обаче е необходима някаква средна часова ставка, която да се приеме от всички и да се вземе в предвид при изчисляването на себестойността. ЗА ДА СА ПРИБЛИЗИТЕЛНО РЕАЛНИ ИЗВОДИТЕ ТРЯБВА ДА ИМА СЪПОСТАВИМОСТ НА ДАННИТЕ. Иначе данните ще са толкова изкривени и нереални, че от анкетата няма да има никакъв смисъл. Вземете в предвид, че анкетата е анонимна и никой няма интерес както от завишена, така и от занижена оценка. Кого лъжете като пишете, че имате среден доход над 600лв. от семейство годишно или че себестойността на кг мед ви е над 6лв/кг? Или пускайки във форума партенката, че прекупвачите вече предлагат по 6.50лв/кг за букет и мед от слънчоглед? Ами никого освен себе си и колегите си!
    И още нещо съществено - ЧАСОВА СТАВКА. Защо говоря за нея, а не за месечна заплата, месечен или годишен доход? Защото броя на кошерите, с които работи всеки от вас е различен. От там идва и огромната разлика в часовете труд, вложени за работа с пчелите. Един отделя 10-12ч седмично, колкото да си начеше хобито, друг 60, защото с това си храни семейството. За това, за да има някаква полза от анкетата на Борислав, която между другото е много добра идея, отработените часове трябва да са близки до реалните и часовата ставка - приблизително еднаква и максимално близка до реалностите. Другото са мечти и някакви разсъждения за профсъюза на пчеларите.
    Този пост е редактиран от tsc1; 08.08.2016 в 07:58.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

 

 
Страница 1 от 14 12311 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 5 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 5 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •