Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 244 от 496 ПърваПърва ... 144194234242243244245246254294344 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 2,431 до 2,440 от общо 4956
  1. #2431
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Колкото до цената - ами тя е такава, защото е продиктувана от ФИНАНСОВИЯ ИНТЕРЕС НА ИЗКУПВАЧИТЕ. Ама била ниска - ами че тя и 10 лева да стане, вие пак ще ревете, че е ниска. Или пък обратното - дори и 2 лева да стане, изкупвачите пак ще им се увижда и ще мислят че е висока. Няма как - така работи пазарната икономика, и за двамата контрагенти (пчелар и изкупвач) не остава нищо друго, освен да се съобразяват с нея.

    ИЛИ СЕ АДАПТИРАШ КЪМ ЦЕНИТЕ, ИЛИ ФАЛИРАШ !!! Междинен път НЯМА. Това важи както за пчеларите, така и за изкупвачите.

    А това, че изкупвачите били печелели луди пари на гърба на пчеларите - това е само една измислица от типа "търсене на друг виновник за собствените си проблеми".

    Ето ви контра-мнение. Аз съм производител на рамки, но никой не иска да ми ги купува, защото себестойноста ми е много висока. Следователно пчеларите са МОШЕНИЦИ, който печелят луди пари на гърба на бедните производители на рамки.

    Произвеждам кошери, но пчеларите не ги купуват, защото са много скъпи. Следователно пчеларите са МОШЕНИЦИ, които печелят луди пари на гърба на бедните производители на кошери.

    Да продължавам ли нататък?

    Пчеларите са АЛЧНИ МОШЕНИЦИ, които се договарят помежду си да купуват по много ниски цени майки, отводки, кошери, рамки и всякакъв друг пчеларски инвентар. Печелят ЛУДИ ПАРИ на гърба на бедните дърводелци, бедните майкопроизводители и бедните производители на отводки. Предлагам държавата да определи минимални изкупни цени на рамките, кошерите, пчелогонките и другия пчеларски инвентар, защото тия мошеници пчеларите са заслепени в лакомията си за бързи печалби, и цели сектори в страната загиват заради тях.

    Как ви звучи това?

  2. #2432
    Заслужил Автор
    Регистриран
    08.01.2011
    Мнения
    392
    Пчеларски район
    Троянска община
    За съжаление това е реалността. Много ми е интересно, ако в момента не си майко-производител, дали би си променил мнението. Искам да отбележа, че пчелния мед при теб, вече е вторичен продукт и неговата цена не е от много голямо значение.

  3. #2433
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    А сега по-сериозно - в България се внася Украински мед на цена 2.00 EUR франко склад на български изкупвач. Това е и пределната изкупна цена, от която обаче трябва да се извадят разходите по изкупуване и анализи. Те са някъде около 30-40 стотинки. Следователно за да им излиза сметката на изкупвачите, те трябва да изкупуват българския мед на цена 3.50-3.60. Това е ситуацията към днешна дата.

    И още веднъж - не си мислете, че изкупвачите са длъжни да ви изкупуват меда. Докато те си имат по-евтина алтернатива, Българския пчелар ще духа супата. Пчеларя може да пиши до небесата, но няма кой да го чуе. Пчеларя може да направи бойкот и да откаже да си продаде меда, но така няма да накриви шапката на никого.

    Изкупвачите си имат алтернатива - да купуват от Украйна.
    Алтернативата на пчеларя е да се стегне в кръста и да започне да търси директни продажби, на които между другото също ще им падне цената.

  4. #2434
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от s3s3s3 Виж публикацията
    За съжаление това е реалността. Много ми е интересно, ако в момента не си майко-производител, дали би си променил мнението. Искам да отбележа, че пчелния мед при теб, вече е вторичен продукт и неговата цена не е от много голямо значение.
    Мнението ми винаги е било такова, просто не смея да го споделям, защото много пчелари не са дорастнали да го разберат. За разлика от вас аз плувам в пазарната икономика вече 30 години, и тези заигравки с цените нагоре или надолу съм ги наблюдавал хиляди пъти във всеки един бранш, в който съм се пробвал. За мене това е нормално, дори и да доведе до моя фалит. Просто така работи пазарната икономика. И вместо да оревавам небесата, аз просто знам, че никой няма да ме чуе, и след това се стягам в кръста и търся алтернативи. Алтернатива е и изоставяне на бизнеса в този бранш и търсене на друг бизнес в друг бранш. Правил съм го много пъти, мога да го направя и за в бъдеще пак, и пак и пак.

  5. #2435
    Заслужил Автор
    Регистриран
    08.01.2011
    Мнения
    392
    Пчеларски район
    Троянска община
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Аз съм силно скептичен, че ние пчеларите или пък дори и държавата, имаме някакъв шанс да повлияем на изкупната цена на меда. Пазарната икономика не работи така. Пазарната икономика многократно е доказвала, че всякакъв опит да се прави някакво договаряне или някакво противодействие ПРЕДВАРИТЕЛНО Е ОБРЕЧЕН НА ПРОВАЛ.

    Нищо не ни пречи обаче да опитаме !!!

    Начинът това да се направи е следният:
    1. Някаква инициативна група (например нашият форум) взема решението каква да е новата цена.
    2. Тази цена трябва да има някаква разумна обосновка защо е повишена и как няма начин тя да е по-ниска.
    3. След това се прави кампания за популяризиране. Използват се всички пчеларски медии - форуми, вестници и списания.
    4. Кампанията тряе поне няколко месеца. Важното е всеки един пчелар в България точно и ясно да знае, че например за предложения под 4.60 твърдо ще отказва.
    5. Изключително важно е всеки един пчелар в България ДА ЗНАЕ ТОЧНАТА ЦИФРА, да я е чувал месеци наред и да живее с нагласите, че тази година друга цифра не го устройва.
    6. Ще използваме структурите на съществуващите или на новите асоциации да популяризират новата цифра.
    7. По медиите всеки един пчелар (ако му се отдаде възможност) ще казва ТОЧНО ТАЗИ ЦИФРА И НИКОЯ ДРУГА. Ако се казват различни цифри, ще се провалим.
    8. Тази цифра предварително ще е набита в главите и на собствениците на изкупвателните предприятия.
    9. Обсъждането на новата цена и започването на тазгодишната кампания трябва да започне СЕГА ВЕДНАГА, за да имаме време всичко да се развие по план.

    Ако всичко това го направим както трябва, имаме шансове за успех над 50%. Да, ясно е че ще се появят предатели, и ще си дадат меда по-евтино, но това ще е само в началото на сезона. Останалите, които издържат няколко месеца на натиска на изкупвачите (а такъв ще има), със сигурност ще успеят да си продадат меда по-скъпо.

    И такаааа..........
    Давайте предложения каква според вас трябва да е новата цена. Според мене като за първи опит трябва да сме малко по-скромни и по-реалистични, защото ако се изхвърлим с много голяма цифра, със сигурност ще сме обречени на провал.

    Моето предложение е 4.60 лв./кг. Това прави малко по-малко от 10% ръст, който много лесно може да бъде оправдан предвид дългогодишния застой. Нека да не ламтим за по-много. Важното за този първи опит е да не се проваляме, защото всички пчелари ще се обезверят и за в бъдеще няма да сме единни за друг опит. Ако обаче успеем, хората ще ни повярват, и тогава всяка една последваща година ще си обявяваме нашата нова цена, и всички пчелари в България ще ни подкрепят, което означава, че може и да успеем в това на пръв поглед безнадежно начинание.
    Това твое мнение ми харесва повече. Какво те накара от тогава до сега да си го промениш?

  6. #2436
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    По принцип не ми е работа да се меся в тази тема, защото знам че няма да ме разберете, но не се сдържах и реших да ви припомня, че

    СДЕЛКАТА МЕЖДУ ПЧЕЛАРЯ И ИЗКУПВАЧА Е ДОБРОВОЛНА И ЗА ДВЕТЕ СТРАНИ.

    При тази сделка всяка една от двете страни има ПРАВОТО да търси ИЗГОДНА ЗА СЕБЕ СИ ЦЕНА. Ако двете цени се срещнат, става сделка. Ако не - всяка страна има правото ДА ТЪРСИ ДРУГИ АЛТЕРНАТИВИ.

    Това е истината. Друга истина НЯМА. Всичко е честно и почтенно и за двете страни.

  7. #2437
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от s3s3s3 Виж публикацията
    Това твое мнение ми харесва повече. Какво те накара от тогава до сега да си го промениш?
    Недей да манипулираш темата. Защо не показа постингите преди този, в който ви казах, че направата на договорки в пазарната икономика е почти невъзможно. Недей да вадиш диалога извън неговия контекст.

    Всъщност не знам какво се опитваш да докажеш? Че ние пчеларите сме прецаканата страна? Защо мислиш така? Защо забравяш, че ние пчеларите също прецакваме всички браншове под нас във веригата?

  8. #2438
    Заслужил Автор
    Регистриран
    08.01.2011
    Мнения
    392
    Пчеларски район
    Троянска община
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Не трябва да я търсим цената. Не трябва дори и да се опитваме да се пазарим, защото ще бъдем надиграни в игра, която изкупвачите я владеят много по-добре от пчеларите. Не трябва да има несигурност, не трябва да има хък-мък, ама може ли, ама моля ти се и т.н.

    Ние трябва ТВЪРДО ДА Я ЗНАЕМ ЦЕНАТА, и тя е 4.60 лв./кг. Нито стотинка повече, нито стотинка по-малко. Това е цената и точка. Или изкупвача я дава - или чао. Тука много би помогнал и един блъф от типа - "Ама на Пешо някакви изкупвачи вече му го купиха по 4.60". Много би помогнало и ако няколко човека от форума напишат "И на мене ми го взеха по 4.60". Ако всички сме единни и натискаме в ЕДНА ЕДИНСТВЕНА ТОЧКА, почти е сигурно, че ще пробием. И в един момент лъжата и блъфа ще станат истински.

    Не разбирате ли, че най-важна е НАГЛАСАТА НА ПЧЕЛАРИТЕ. Миналата година имаше нагласа за 4.20, така и се получи. Тази година ако повсеместната нагласа е за 4.60, тя много трудно ще бъде пречупена. Ще се поддадат само единици, но и те едва ли ще клекнат с повече от 5-10 стотинки.
    Никой не манипулира темата. Истината за мен е тази.

  9. #2439
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    А сега ще ви кажа защо преди няколко години избрах да се занимавам с пчеларство, а не с нещо друго. Ами защото пчеларството е един от малкото отрасли, при които ИМА ИЗКУПВАЧИ и пласмента на произведената продукция Е МНОГО ЛЕСЕН.

    За който не знае, в почти всички останали браншове от бизнеса ПЛАСМЕНТА Е НАЙ-ГОЛЕМИЯ ПРОБЛЕМ. Въобще не говорим за цената - тя ВИНАГИ ИЗГЛЕЖДА НИСКА НА ВСЕКИ ЕДИН ПРОИЗВОДИТЕЛ. Говорим по принцип за пласмента, с който в повечето фирми се занимава НАД 50% от персонала. Най-трудното нещо в съвременната икономика на свръхпроизводство е ДА СИ ПРОДАДЕШ ПРОДУКЦИЯТА. Пчеларите в това отношение са МНОГО РАЗГЛЕЗЕНИ. В другите браншове това не е така. В другите браншове се полагат КОЛОСАЛНИ УСИЛИЯ за търсене на клиенти и извършване на продажби.

  10. #2440
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Матеев, беше взел чудесно решение да на пишеш по темата и не знам защо не издържа.
    Това че изкупвачите въобще не им пукало дали ще ни вземат меда е АБСОЛЮТНА ГЛУПОСТ. Единствения свестен мед който могат да купят на по ниска цена от цената в БГ е украинси. Въпреки че Мария Габриел не ни отговори на писмото аз ви казвам че украински мед тази година може да се изнася от Украйна само докато се изчерпи поземлената квота, а тя се изчерпа е първите минути на настоящата година, тоест ако към дата след първите дни на януари изкупвач твърди че може да внесе евтин (безмитен) мед от Украйна то това е чиста лъжа или чиста контрабанда.
    Колкото до примера с рамките то той също е кзключително неудачен защото аз и не само аз си купувам по няколко хиляди рамки годишно на жена която ми се каже без да се пазаря или мрънкам. Ако ти не си създал достатъчно ефективно производство за да реализираш продукта му на пазара няма смисъл да обвиняваш за това потребителите ( пчеларите)
    Измъчих се от да пиша от телефона но не можах да се сдържа. Моля да ми простите грешките и препинателни знаци.

 

 
Страница 244 от 496 ПърваПърва ... 144194234242243244245246254294344 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 11 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 11 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •