Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 11
  1. #1
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен

    Среща с белгийски фермери

    Вчера се срещнах с група белгийски фермери, хапнахме, пийнахме и естествено обсъдихме бъдещето и проблемите в земеделието.
    Някои от тях са животновъди(свине и/или крави), а други са растениевъди(оранжерии и ниви). Всичко е тяхна собственост и доколкото разбрах нямат земя под наем. Единият е маниак на тема трактори, всичката му техника е Джон Диър и се състезава(гонки и теглене с трактори).
    Земеделието при тях е семеен бизнес. Цялото семейство работи наравно със служителите, въпреки, че имат стотици работници. Едно от момчетата се занимава с търговията, майката кара камион, бащата се занимава с насажденията. Такова нещо като да си оставиш бизнеса и да си караш Ферарито НЯМА. "Свинарят" ми вика "Ето я моята G-класа" и ми показва снимка на огромен трактор на състезание, как влажи 2 ремаркета в калта, тука такова огромно животно не съм виждал.
    Най-големият им проблем е липсата на работна ръка. Наемат белгиици и "в обедната почивка, можеш да им видиш гърбовете в далечината". Наемат пакистанци, след седмица научават, че имат права в социална държава и стават "трайно безработни с по 5 деца". До 2 часа, ако не навлезеш в работата, хващаш пътя, защото шефа бачка наравно с теб и те вижда. Единият ми казва "Намериш ли правилните хора, плати им двойно!"
    Говорихме за лошата година и при тях се оказа още по-зле. По това време на годината царевицата им е по 2 метра и с 5 кочана, а сега е 20см висока и загнива, заради валежите.
    Стана дума и за пръсканията и ги питах коя култура с какво я пръскат. Слънчоглед при тях няма, освен за декорация. Царевицата се пръска САМО един път в годината с хербицид. Фунгицид - не, пестицид - не... Обясних им в България с какво се пръска и кога, а те ме гледаха като полезно изкопаемо. И пак ми обясняват, че един път в годината пръскат и го съчатават с наторяване. Обаче...се оказа, че не използват изкуствени торове, а само естествени и затова животновъди работят с растениевъди, а с тракторите разкарват по нивите тонове с животинска тор.
    Викам си, че тези си правят майтап, а единия има оранжерии за цветя и предполагам, че използва изкуствена тор при цветята. Директно го питам дали използва, а отговора беше "Ей този до мен ми носи всичката тор, която ми е нужна" (посочва ми свинаря)
    Питах ги дали имат проблеми с натравянията при пчелите, а отговора беше, че пчелни семейства умират, но не от натрявяния, а от климата, които е влажен и температурата пада бързо и достига до 8-10 градуса, дори през лятото. Всичко се пръска по едно и също време и много преди цъфтеж. Кошерите на колегите се настаняват до нивите, а проблеми с натравяния никога не са имали. Не заплащат за опрашване, но ако пчеларя няма подходящата техника, няма проблем да му преместят кошерите до нивата. Не е проблема в това, че пчеларите нямат трактори, а в това, че затъват в калта и се налага после да ги теглят. На никой не му е приятно да му мачкат посевите, а тракторите са много широки. Това е единствения конфликт с пчелари и то по-скоро не конфликт, а ги дразни.
    Оставиха кюфтетата, мезета, салати и като метнаха домати разрязани на 4, ще кажеш, че не са виждали домати, а изнасят хиляди тонове всяка година. Направо ми казаха, че за такива домати са готови да платят по 5 ЕВРО ПОВЕЧЕ за килограм. По едно време избухнаха в смях и обясниха, че единия изобщо не яде домати, а сега му плющят ушите. Този с парниците ми каза, че доматите са много сладки и плътни, а такова нещо при тях няма. Тогава ме питаха какви зеленчуци и плодове изнасяме...СРАМ, СРАМ...ама няма да ги лъжа...
    Оставиха си шопските салати и ядат домати, пият ракия с разредител бира и щастливи...
    Агнешко не бяха яли през живота си. Единият си поръчал в ресторанта, но било като подметка. Оправиха едно агне на каменна пещ. После разходка до овцеферма и обратно на масата. Щяхме да гледаме тракторите при близкия арендатор, но...зацапаха свещите с по половин кило ракия и 2л бира на човек

    Няма как да разкажа 12 часа в 5 реда.

    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Абе като каза, че си хапнал и пийнал със западноевропейци не ти повярвах! Честно! Они хич не могат да носят! Хич! Обаче за доматите вярвам! Щото съм им виждал очите да грейват от царска трушия и люта ракия! Ей затова казвам, че нищо повече няма Европата от нас. Нииищо! Ни мед, ни зарзават, ни вино, ни ракия, ни компания за маса! Абе втора категория хора са, и това е!
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  3. #3
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Не че нещо....ама ти кога се обучи по колко пъти и с какво се пръска тук??????? Аааа и виждал ли си царевица с 5 (ПЕТ) мамула???? Та вярваш на сульо и пульо, от майната си.....
    П.П. И “АКО“ са такива плащачи и търсят качествени земеделци, прати ги при мен. Не им ща осигуровките, искам им само заплатите.

  4. #4
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от бат тянко Виж публикацията
    Абе като каза, че си хапнал и пийнал със западноевропейци не ти повярвах! Честно! Они хич не могат да носят! Хич! Обаче за доматите вярвам! Щото съм им виждал очите да грейват от царска трушия и люта ракия! Ей затова казвам, че нищо повече няма Европата от нас. Нииищо! Ни мед, ни зарзават, ни вино, ни ракия, ни компания за маса! Абе втора категория хора са, и това е!
    И аз си мислех, че ще припаднат на втората ракия. Пият и не падат!!! Изобщо не можеш да ги разбереш, че са нахакани.
    Докато ги връщахме към хотела, бяха виснали на коланите. Нищо им няма като не се движат, но докато станат и направят 2-3 крачки и започват да си сменят цвета и омекват. Хваща ги като се движат, направо паднахме от смях.
    Изпратихме ги с по 2 литра кайсиева и баклава. Пият ракия 40-45% с Каменица за разредител - УНИКАЛНИ!
    Друго странно - когато си на гости, плащаш на домакина. На рожден ден те канят и си плащаш сметката. Сядат на маса хапват, храната се маха и започват да жулят без мезе. Не са свикнали да ядат и да пият едновременно.

    Цитат Първоначално публикувано от Валентин. Виж публикацията
    Не че нещо....ама ти кога се обучи по колко пъти и с какво се пръска тук??????? Аааа и виждал ли си царевица с 5 (ПЕТ) мамула???? Та вярваш на сульо и пульо, от майната си.....
    П.П. И “АКО“ са такива плащачи и търсят качествени земеделци, прати ги при мен. Не им ща осигуровките, искам им само заплатите.
    Аз на сульо и пульо не вярвам, но вярвам на българи, които са го видели с очите си. Това, че нашите арендатори са на светлинни години, ей в това вече съм сигурен.
    Царевицата им загнива, на 20см височина е, а не я пръскат с фунгициди. Ако беше в България, щяха да я поливат през ден с химия. Не, че има файда от препаратите, защото вали прекалено много.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  5. #5
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Като му удари един камшик и щяхме да загубим пътниците. Тая кранта като хукна... Викам им ето 2-ра предавка, а този зад мен казва направо от 1-ва - 5-та.
    Някой колега може да си познае пчелина

    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Хе хе! И аз съм се чудил, къв е тоя тертип? Поръчват шопска салата, ракия и бира! И пият ракия, гасят с бира и плющят салата!
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Те за това са белгийци бат тянко.Не се зачервяват като нас а побелеляват

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Аз вече съм побелял! Ако почна и да се зачервявам, ще замязам на Дядо Мраз! За да се удържам в джаза, по темата за третирането с препарати. Склонен съм да мисля, че използват ГМО сортове, които са селектирани да издържат на повечето болести и неприятели в региона. Затова третират само за плевели!
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  9. #9
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.10.2014
    Мнения
    684
    Пчеларски район
    Габрово
    Западняците не знаят реда и това е . Какви ли не комбинации като да пиеш вино да ядеш да обърнеш на ракия и след това бира има си ред ракия + салата, вино+мезе или основно а бирата си е бира
    Не ща, еуропейски кранти ! Българка искам, Българка "сянка нележана”, „трева некосена”, „два бистри кладенци и вода ненапита" Връмугу

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Ако ти кажат и колко субсидия /или както там го наричат/ получават, може и да разберем защо си позволяват риска да не влагат химикали. И да торят с оборски тор.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •