Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 19 от 21 ПърваПърва ... 91718192021 ПоследнаПоследна
Резултати от 181 до 190 от общо 203
  1. #181
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от kando Виж публикацията
    Не изгледах целия материал, но превъртях колкото да чуя, как всеки от участниците заяви, че Е имало робство - имали и документи как били продавани българи по европейските пазари за роби, роби са били хора от всякакви етноси, разказват и за пътищата, по които се движели робските кервани и т.н. Обаче в крайна сметка и те, и института по балканистика при БАН доказали с научни факти, че "в космополитната Османска империя такова нещо не е имало". Значи - имало робство, ама понеже международно утвърдения термин за обозначаване на режима бил нещо си, ще трябва да кажем, че нямало робство.

    Ами пишете ме луд - няма друг начин. Или аз съм луд, та ми се привижда очевадно извъртане на фактите - или вие сте луди и не виждате, че извъртате фактите. Не разбирам - заклевам се. Както обяснява, че имало роби и изведнъж стига до заключението, че нямало робство.

    п.п. но какво ли се учудвам, като знам как в днешно време се отричат и репресиите на режима - свидетел съм бил как беленчани отричат за концлагера на острова. Но за сметка на това пък същия този европейски интелектуален елит с международните утвърждавания, ръкопляска два мандата на г-жа червена святост - изобщо ..... за да не е побъркан света, по- добре да съм побъркан аз. Са жертвам. :Д
    Сам казваш, че не си гледал, а държиш на своето. Само с това видео няма как да получиш яснота, трябва и да почетеш. Аз ще съм лудия ако се мъча да ти променям възгледите, но ще се жертвам, като теб. Да, продавани са роби. Столетия са се водили войни в пограничните райони на империята. Сигурно ти е ясно, какво се случва със заловените хора ( християни и католици ). Почети и какво се случва с българите по време на руско-турските войни : кланета и вземане на роби. Та кой го отрича това. Но за мен това не е робство, защото е имало милиони ( българи -поданици на империята), които са се трудели ( както ние сега) и с тях нещата са били други. Имало е зверства-ужасни и след въстанията, кой го отрича. Не ги оправдавам, но времената са били такива. Тук ще онагледя нещата с един въпрос: Ако изляза в балкана с още 100 въоръжени мъже да свалям властта и Борисов, какво мислиш,че ще ми се случи?

  2. #182
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Аз да се върна на постинга си, от който започна препирнята - "пробвай да кажеш на някого, че не е било робство". Познал съм. Разсъждавайте с главите си, не робувайте на стереотипи. Пет видни историка в посочения от Атанасов линк в мнение 167 обясняват как и какво е било според наличните исторически източници. Поне изгледахте ли го? Май не, цитирам: "Не изгледах целия материал, но превъртях колкото да чуя". Така, превъртайки нещата в живота, сте превъртяли и възможностите за познаване на реалната ни история. А вместо логични аргументи - клишета и обиди към опонента!
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  3. #183
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Добре Агро, 5 ВИДНИ историка казваш...
    Аз никъде не чух обяснение, защо всички борци за свобода от това време са наричали тези 500 години робство, а не владичество, или присъсътвие и т.н.
    Може би защото са били неуки и не са знаели значението на тази дума, или защото така са го чуствали, и така са го виждали, и срещу това са взстанали?
    Пак Ви казвам, робство не е само типаж Рим!
    Сега 5-10 историка искат да прокарат идеята, че видиш ли едва ли не, тези "прости" люде са се пообъркали нещо....
    Почвам да изпълнявам една не свойствена дейност с бетонната си глава, а именно да мисля че Иречек е бил прав с думите си: "..... не сме народ, а мърша..."

    п.п. Аз спирам наистина да пиша в тая тема, че се изпокарахме както ни прилича на нас Българите...

  4. #184
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от nikawr Виж публикацията
    п.п. Аз спирам наистина да пиша в тая тема, че се изпокарахме както ни прилича на нас Българите...
    Колега, аз не се чувствам изпокаран с никой. Дори и с оня, който ме изкарва турчин, за да защити тезата си.

  5. #185
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Аз също не съм тръгнал да се карам с някого. Внимателно оглеждам постингите си за евентуални обиди. Това му е хубавото на един форум, човек може да си свери часовника с мнението на останалите, без непременно да е съгласен с написаното. Никога няма да сме на едно и също мнение всички, защото сме различни.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  6. #186
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от nikawr Виж публикацията
    Добре Агро, 5 ВИДНИ историка казваш...
    Аз никъде не чух обяснение, защо всички борци за свобода от това време са наричали тези 500 години робство, а не владичество, или присъсътвие и т.н. ...Сега 5-10 историка искат да прокарат идеята, че видиш ли едва ли не, тези "прости" люде са се пообъркали нещо....
    Не са се изобщо объркали. Обединението на цял народ около една идея /новата независима държава/ не става с публикуване на изследвания по история. Няма как да грабнеш сърцата на хората с такива неща. Затова удобните факти се компилират в завладяваща душите и сърцата пропагандна концепция. Идеята е стара като света и се прилага до ден днешен непрекъснато, накъдето и да погледне човек. Ако не е концепцията за външния враг /най-често/, ще е за национално обединение, за победа на световния комунистически строй, за освобождаване на Божигроб, за свещена война /джихад/ или комбинации от подобни цели. С това не искам да кажа, че пропагандата е нещо непременно лошо, така се създава национална идея и обща цел на един народ. Това нашите възрожденци са го знаели прекрасно, както и добре са знаели, че Априлското въстание няма шанс и ще бъде удавено в кръвта на невинните. Тогава концепцията за робството е вършела прекрасна работа. Сега, в името на националното ни самочувствие, е време да сменим плочата, да използваме, че историческите факти сочат друго и да си пренапишем учебниците, за да не мислят децата ни, че от роби са произлезли. Защото нови времена са дошли.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  7. #187
    Автор
    Регистриран
    14.02.2015
    Мнения
    162
    Пчеларски район
    Северозападен
    Цитат Първоначално публикувано от nikawr Виж публикацията
    Почвам да изпълнявам една не свойствена дейност с бетонната си глава, а именно да мисля че Иречек е бил прав с думите си: "..... не сме народ, а мърша..."
    Ето това доказва тезата на agro, някой нещо чул и после почнал да го повтаря и да се заблуждава....


    Не сме народ, не сме народ, а мърша,
    хора, дето нищо не щат да вършат.
    Всичко тежко, всичко мъчно е за нас!
    "Аз не зная! Аз не мога!" - общ е глас.
    И не знаем, не можеме, не щеме
    да работим за себе си със време.
    Само знаем и можеме, и щеме
    един други злобно да се ядеме...
    Помежду си лихи, буйни, топорни,
    пред други сме тихи, мирни, покорни...
    Все нас тъпчат кой отдето завърне,
    щот сме туткун, щото не сме кадърни...
    Всякой вика "Яман ни е нам хала!" -
    а всякому мерамът е развала...
    Не сме народ! Не сме народ, а мърша,

    пак ще кажа и с това ще да свърша.
    -Из „Не сме народ” Петко Славейков



  8. #188
    Автор
    Регистриран
    14.02.2015
    Мнения
    162
    Пчеларски район
    Северозападен
    Но и Иречека има някоя и друга мисъл за нашата нещастна прогнила нация:

    "За мен най-лошото в България е чудесното наслаждение, което имат тук хората - да се преследват един друг и да развалят един другиму работата"

    "Българин с българин не може да се разбере. Те все гръмогласят."


    "България е с население 2 милиона души, което е разделено на три групи: бивши министри, настоящи министри и бъдещи министри.

    "Българите са много мили с чуждите и бързо ги приемат за свои. Бедата обаче е там, че те много лошо се отнасят към своите си."

    ”Българите са много неопитни и самонадеяни; със своите детински неразбранщини бъркат развитието и бъдещността на Отечеството си. Всеки иска да стане министър. Във време, гдето всички трябва да се заловят за усърдна работа, за да уредят и възвисят Отечеството си, занимават се с дребни лични препирни. Свидетелство за това са тукашните вестници, които в Европа са съвършено без пример по своя си див език и стил. Няма възторг, няма самоотвержен патриотизъм, няма горещата любов за истината и за доброто, няма съгласие (рядко можеш да намериш тука няколко души приятели: единът мрази другия и няма помежду им съгласие)....
    в писмо от 20 феврyapи 1880 г. до Симеон Христов – Пиротчанец

  9. #189
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Този пост е редактиран от Георги 1974; 24.12.2017 в 14:24. Причина: Допълнение

  10. #190
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Поне изгледахте ли го? Май не, цитирам: "Не изгледах целия материал, но превъртях колкото да чуя".
    Защото съм чел достатъчно история, за да знам, че е чиста подигравка да се определя този пет вековен период, като "успешен в историята на България" - превъртях, защото знаех, че ще го кажат, знам им логиката и доводите, и аргументите, и начина на съждение, и няма за какво да ги слушам повече, ала въпреки това пак попаднах на такова твърдение. Нема отървия.
    Има и историци, които никак не са съгласни с направения консенсус - не по- малко видни.
    И не, че очаквам от някой да се съгласи с мен - като знам учителката ми по история все ми казваше "не си прав" и ми пишеше петиците (имаше и шестици, но те бяха принципно изключение в нейния модел на преподаване) Ала да ми се излиза, че съм нямал логични аргументи и да ми се прави някой на обиден .......

    п.п. не сме само българите - хората не преставаме с опитите да трием с гума по страниците на историята. Сякаш миналото може да се промени.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

 

 
Страница 19 от 21 ПърваПърва ... 91718192021 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •