Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 22 от 47 ПърваПърва ... 12202122232432 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 211 до 220 от общо 465
  1. #211
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Аз също да потвърдя, че няма проблеми със семействата (и отводките) във фибранените нуклеуси. Живеят си с кеф и дори изпреварват в развитието си големите кошери. Като бройка фибранените ми нуклеуси скоро ще станат два пъти повече от бройката на кошерите ми. На практика те ще станат основния инвентар, а не кошерите. Страшно съм доволен от тази идея и масово я въвеждам в практиката си както за гледане на отводки, така и за гледане и оплождане на пчелни майки.

  2. #212
    Автор
    Регистриран
    22.10.2015
    Мнения
    116
    Пчеларски район
    Кнежа
    Поздравления за Матеев и работата му , от скоро чета из форума и чувам това Матеев онова Матеев .. Голяма работа бил този Матеев . Успех за напред !

  3. #213
    Автор
    Регистриран
    18.03.2015
    Мнения
    141
    IMG_8388.JPG
    IMG_8391.JPG
    IMG_8390.JPG
    IMG_8384.JPG
    Първите ги направих още лятото а това са вторите с леки преработки .
    Първо за материала - фибрана ми се стори много слаб , лесно влизат видиите и лесно се измъкват . Това ми го продадоха като "стиродур" , като цената е по-висока но стои много по-стабилен .
    Другото което не ми хареса при работата с първите нуклеуси е това , че рамките влизат много надолу и е неудобно за работа(трудно се вкарва рамкоповдигач и не можеш да си вкараш ръката да вадиш крайна рамка .
    Тук са направени два модела като по-ниските са за многокорпусни рамки и капака е съобразен да влиза хранилка а другите съм ги направил с размери за дадан блат като вътре мястото за рамки е за многокорпусни и в последствие ще реша дали да добавя 7см.надставка за ДБ рамка или ще отрежа корпуса за да стане капак. За сега единствено покривна дъска не съм измислил (старите са с брезент) но и това ще стане.
    Материала са остатъчни количества в този склад и трябва да търся от дугаде (назад в темата имаше още някакъв който трябва да проверя) Листите на този са 125/60 от което перфектно се изрязва един брой ДБ без капак , давам и чертежа . За корпусния или начина на Матеев или се реже 7см. по височина и се ползва за страните на капак .
    шест рамков нуклеус без място за хранилка.jpg
    Този пост е редактиран от Cvetomir; 25.10.2015 в 04:38.

  4. #214
    Заслужил Автор
    Регистриран
    09.12.2014
    Мнения
    292
    Пчеларски район
    Хасково
    Някой гледал ли е фибранените си кошери? Моите преди 3 дни не бяха на кълбо ( сравнявам ги с другите ). Матеев, ти имаш повече и твоето мнение е по обективно.Как са твоите?

  5. #215
    Заслужил Автор
    Регистриран
    17.02.2015
    Мнения
    275
    Пчеларски район
    София, Симеоново
    Матеев, крайно време е да споделиш метода си на работа с нуклеусите! Много хора ще те благославяме.
    0899946746 Поздрави, Емо.

  6. #216
    Наблюдател
    Регистриран
    03.03.2011
    Мнения
    33
    Това което виждам от началото без да чета нататък са пълни глупости. Ако нямате работа е друг въпрос. Първо това не са никакви нуклеуси. Нуклеус е оплодно сандъче за майки. Четете повече от лидери в пчеларството като Иван Венер например. Лидер може да бъде и пчелар с по-малък брой кошери, но с повече акъл. За тези които работят с ДБ кошер е необходимо мини нуклеус. При ваденето на меда от рапица младите пчели от магазина се смитат в мрежово сандъче. После се намокрят с вода с пръскачка. По един черпак пчелички е достатъчно. Мини нуклеуса е с 3 рамчета. В природата по това време трябва да има приток на нектар. Пчеличките изграждат бързо рамчетата като далачета. Придава се маточник и майката се опложда там. За МКкошерите може да разделите един корпус на 5 отделения с по една рамка. Какви фибрани. Фибранът се чупи лесно.

  7. #217
    Заслужил Автор
    Регистриран
    09.12.2014
    Мнения
    292
    Пчеларски район
    Хасково
    Добре е да прочетеш цялата тема и тогава да се изказваш толкова категорично. Моите кошери са заселени от 3 год. и още не са се счупили.

  8. #218
    Почетен Автор
    Регистриран
    04.09.2012
    Мнения
    582
    Пчеларски район
    Община Враца
    Здравейте,

    Г-н Манолов, Колко качествени ще са тези майки? Този черпак с пчели да не е 2.5кг.?

    Моето мнение е че момента (ден, два) преди излюпването на майката е много важен, за да рискувам да получа майка с незадоволителни качества. За мен по-малко от 4 рамки би бил не достатъчно ефективен. Имам предвид за собствени нужди не за майкопроизводство. Там нещата ги знаем какви са.

    Поздрави, Г. Георгиев

  9. #219
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от vtmanolov Виж публикацията
    Четете повече от лидери в пчеларството като Иван Венер например. Лидер може да бъде и пчелар с по-малък брой кошери, но с повече акъл.
    Още един колега ни съветва да четем ,а той май не чете.Това ,което си писал е вярно ,но освен мини нуклеуси се използват и нуклеуси на нормална рамка.Броят на рамките е различен.Едно от предимствата на нуклеус с нормална рамка е ,че пчелите могат да презимуват в него.

  10. #220
    Почетен Автор
    Регистриран
    04.09.2012
    Мнения
    582
    Пчеларски район
    Община Враца
    Здравейте,

    Да, точно това бе и мисълта ми. Нуклеусите на цяла рамка са многофункционални. Освен по предназначение, за излюпване на майката и нейното оплождане. В него могат да зимуват и запасни майки. На всичкото отгоре може да ги ползваш и като помощни семейства за подсилване на медовиците. При загуба на майка по каквато и да е причина, лесно се обединява. По този начин не се губи време, спасяваш евентуална търтовка. И кой за каквото се сети!

    Поздрави, Г. Георгиев

 

 
Страница 22 от 47 ПърваПърва ... 12202122232432 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •