Добре дошли в Българският форум за пчелари.

Вижте резултатите от анкетата: Колко кошера да има в един имот в населено място

Гласували
172. Не можете да гласувате в тази анкета
  • До 10

    13 7.56%
  • До 30

    21 12.21%
  • До 50

    29 16.86%
  • До 100

    45 26.16%
  • Неограничен брой

    64 37.21%
  • Да няма кошери в населените места

    0 0%
Страница 6 от 7 ПърваПърва ... 4567 ПоследнаПоследна
Резултати от 51 до 60 от общо 70
  1. #51
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    А какво ще кажете да поискаме от МЗХ да забранят отглеждането на пчели, защото това занимание е опасно и вредно за човечеството. Ето вижте пчелите жилят нещастните хорица, пречат на фермерите да пръскат, приносът з бюджета на страната е почти никакъв, а продуктите от пчеларската дейност можем да си ги внасяме почти без пари от Китай. Така всички ще са доволни. Пчеларите няма да се трепят по цяло лято и да се чудят какво да правят продукцията си, държавата ще им дава някакви помощи да преживяват и те ще са доволни, хорицата няма да бъдат подлагани на системно жилене от разгневените пчели, фермерите ще могат когато и колкото си искат и с каквото си поискат да пръскат своите насаждения, в МЗХ чиновниците ще се ровят из фейса и форумите да събират благодарности за свършената полезна работа. А лидерите на пчеларските организации ще ги направим екскурзоводи в музеи на пчеларството, където да обясняват на поколенията от каква напаст са спасили човечеството, така и те най-после ще намерят покой и ще се чувстват значими. Всичко ще бъде една красива приказка, докато .................и дойде някой поне малко умен премиер да дръпне шалтера на идиотщината.

  2. #52
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от Димитър Бонев Виж публикацията
    .................и дойде някой поне малко умен премиер да дръпне шалтера на идиотщината.
    Тъкмо гледам едно обзорно предаване по БНТ, за отминалите 25 години - и от там представените премиери, незнам ама що ли не видях един който да отговори на този критерий, дали "през пръсти" гледах, или тепърва предстои да го търсим тоя "месия", щото те няколко такива(премиери - "месии") се изредиха...

  3. #53
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Колега ,Бонев.Направо сякаш се зачудих ,дали това е писано от теб.Даже ходих да видя ,как си гласувал.Подкрепям те ,ама да нямаш неприятности.

  4. #54
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Колеги, няма какво да се правим на луди, повече от 10-15 кошера според мене не е желателно да се отглеждат в регулация и то при положение че наблизо няма други пчелни семейства. Знам че е трудно създаването на такъв пчелин при сегашните обстоятелства, но и да тероризираш съседите си с няколко милиона пчели /колкото и миролюбиви да са, само като почнат да се облитат ..../ също не е работа. Може би в следващите пчеларски програми трябва да бъде заложен финансов ресурс именно за това - както досега "уж" помогнаха за увеличаването на пчелните семейства, сега да помогнат същите да бъдат и там където им е мястото.

  5. #55
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    А къде според теб им е мястото. На чукарите високо из планините, защото дори и там не е сигурно че няма да пречат. Между другото някой беше предлагал такова решение. Ако беше минало, щяхте сега друга песен да пеете. Ако ти имаш 10-15 кошера в двора си, има колеги, които са си купили крайни имоти по селата и са взели мерки да не притесняват съседите си и с по 150 кошера. И вместо неприятности, съседите им са благодарни, че берат плодове, ягоди, зеленчуци каквито до сега не са брали. За мен спора е излишен. Може би трябва да се постави изискване за по-висока ограда от мрежа(пчелите не минават през каквато и да е мреежа винаги минават над нея. Аз като съм извън селото пак си имам главоболия и то не по-малко различни от тези които са по селата. Въпреки че съм на 380м от края на селото пак се намира на кой да преча. Сега птосто ще си вдигна оградите с още 1м и се надявам на малко спокойствие и от пръскащите съседи и от случайни любопитни минувачи, които проявяват интерес към черешите, кайсиите и сливите на пчелина.

  6. #56
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Колега Бонев, имам 140 кошера временно разположени в напълно законен и регламентиран пчелин /за съжаление в центъра на средно оживено населено място/. От средата на април до края на август кошерите са на подвижно пчеларство и не притесняват никой, тази година си позволих да ги прибера по рано заради един късен слънчоглед в района и въпреки че не бяха ужилили никой, съседите почнаха да ме гледат лошо. Ако има на кой да продам мястото при това само на цената на вложените от мен средства, веднага бих го направил и бих се изнесъл извън населеното място. Знам че винаги ще има недоволни, но според мен е нагло от моя страна да навирам моите пчели на хората по дворовете.

  7. #57
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    А да не мислиш, че мен не ме гледат лошо, щото карам 16годишен Мерцедес и от време на време наемам помощници, като тррябва да се мести, си мислят, че съм баровец. За това винаги в колата имам някой буркан мед и на такива социално слаби(вповечето случаи мързеливи) завистници им давам по един дарение, да се радват и да ме благославят.

  8. #58
    Наблюдател
    Регистриран
    03.06.2014
    Мнения
    39
    Пчеларски район
    СЕВЛИЕВО
    Интересно е дали колегите си задават въпроса- трябвали пчелите да напуснат населените места или се налага това със закон. Тоест до момента законите не действат или не се спазват, то тогава" закона" прилагащите и "закона" спазващите са преки нарушители на закона. Конкретно е вписано как и къде се регистрира Животновъден обект и с какви документи- Дори и един кмет да е издал "Удостоверение" по смисъла на Закона за Пчеларство/чл. 8/ за селски двор та било то и накрая на селото пак е нарушение на законодателството.
    В някой общини действат Общински наредби за ограничаване да бройките пчелни семейства в дворни места и теса до 10 бр. кошера. Ако приемем че 10 бр. кошера са хоби дейност то това би могло да се приеме за нормално за съжителство с човека но 100,150 или 200 бр. не е нормално. Пчелите на никого не пречат в природата- принципно човека нарушава биоценозата с антропологичните дейности които съзнателно осъществява в негова полза в биотопа на пчелите. Тогава идваме до извода че пчелите могат да съществуват без човека но човека без пчелите "не ".
    По интересно е кой "ГЛУПАК" взе и яхна този кон за напускане от населените места, кой пак се опитва да си прави лоби, кой пак играе двойна игра, кой пак иска да рита по топките Българския пчелар, то този въпрос си има отговор но що не си раздвижите мозаците не помислите че този проблем бе изкуствено създаден???????? АМА ОТ КОГО И ЗАЩО........ И ОТ КОГА.....
    До момента няма дирекция на БАБХ която да е премахнала, възбранила, или конфискувала пчелни семейства който са настанени в разрез с Наредбите по ЗВД. Интерес но защо се създаде този демо прецедент и се отклони вниманието на пчеларската маса. Защо никои не се замисли върху въпроса защо не са регистрирани всички пчелни семейства на територията на страната и от колко важно значение е това за сектора. Предполагам че около 10 семейства съществуващи на площ 1 дек. то само 1 пч. семейство е регистрирано. То тогава кой проблем е по - важен да ги изнесем на поляната или да ги регистрираме. Май когато се наложи да се изнесем от населените места ще се наложи да ги регистрираме защото ако нямат регистрация то те не съществуват и са без собственик. Има и друго Животновъден обект регистриран по чл137 от звд с 30 бр. кошера преди " N " все още си е по Удостоверение за регистрация 30 бр. реално 130 бр./ Актуализацията на бройката пч. семейства се прави до 15 число на всеки предходен месец- при увеличаване или намаляне на броя отглеждани пч. сем./ Интересно ако на този собственик му се случи нещо с кошерите - натравяне, гнилещ то тогава колко кошера са болни 30 или 130 .
    Но на темата нека да не забравяме че работим с насекоми който разполагат с жило и има деца, майки, бащи, братя, сестри който са алергични - колко струва човешкия живот???? Ами ако това е някой от вашето семейство не спирам...........
    Место да се правят простоти както е характерно за сектора да се пъчим, вряскаме, псуваме пред телевизора в 8ч.в кухнята кадето сме най- силни трябва да се помисли да се предложат различни решения на органите на държавата и то тогава ще се излезе от ситуацията с добро решение. Арогантното поведение не помага на никого даже прави диалога по труден /да се ровят в форумите/ то нали предложенията трябват да се направят от пчелари/ ама от кой от тези с 10 -30 или 200 кошера/

  9. #59
    Почетен Автор
    Регистриран
    04.09.2012
    Мнения
    582
    Пчеларски район
    Община Враца
    Здравейте,
    Да, господин Павлов повдигате интересни въпроси. Не знам дали на тях ще се намери отговор. Просто си мисля: След създаването на Раб. група в Плевен г-н Мишо смени тактиката. Дотогава той си мислеше, че както досега ще се справя с пчеларите посредством познатите ни прийоми. ДА НО ТАМ ПРИСЪСТВАХА МАТЕЕВ И СЛАВА ОТ ВАРНА. За мен това е превратният момент. Стана му ясно, че няма шанс да стане "ВОЖД". Според мен той смени тактиката. Пусна ни мухата за кошерите в населените места, защото знае. Това засяга 95% от пчеларите. За мен той смята, че по този начин ще ни принуди да се обединим, и то в ОБПС. Досега съм чувал само приказки от рода на: "От МЗХ ни натискат". НИКОЙ НЕ Е ПОСОЧИЛ КОЙ ОТ МЗХ. На практика за мен това е въпросът, на който трябва да се търси отговор. Искам да направя предложение на г-н Матеев: Има ли начин да се разбере, според мен не може да се пита в МЗХ. Трябва да се пита Мишо, какво знае, и от кого. Сигурен съм, че няма да получим отговор.

    Ако не съм прав се извинявам за моето бълнуване, но всички ни вълнува този въпрос, с това лягаме, с това ставаме.
    Поздрави, Г. Георгиев

  10. #60
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията

    Ако искаме да защитим детски градини или други публични обекти с много хора, то тогава трябва да забраним не пчелините, а саденето на медоносна растителност около тези публични обекти. Това е така защото дори и най-близкия пчелин да е на 3 километра, пак в зоната на цветята ще има много пчели. Ще има и много други насекоми - оси, стършели, диви пчели и т.н. Тоест изнасянето на пчелините от населените места [B]НЯМА ДА ПОМОГНЕ - около цветятя ВИНАГИ ЩЕ ИМА ПЧЕЛИ и други опрашващи
    Въпрс.Пробвал ли си да пропъдиш пчели от някакъв медонос?И дали след пропъждане пчелата е проявила агресия?.......Това съм го правил преди повече от 40години.....Като деца в детската градина опитвахме да ловим пчели за да ни ужилят и да скатаем от градинка(сериозно).Но докато не уловим пчела няма жилене.Пчелата излязла на работа не проявява агресия.За да използва жилото си трябва да бъде притисната,уловена...Не така стоят нещата ако си в непосредственна близост до дома им.Там вече си има охрана,която отговаря за сигурноста ,а когато се намесят и други фактори-дразнения периметъра на охраната се разширява.За съжаление тези странични фактори се увеличават и засилват агресията у пчелите и освен това отключват различни алергии и у хората.

 

 
Страница 6 от 7 ПърваПърва ... 4567 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •