Нека запознатите обяснят как се разбира че медеца е вкиснал.
Преглед за печат
Нека запознатите обяснят как се разбира че медеца е вкиснал.
кво има да се обяснява.....редък и мирише на кисело...не захаросва....ако го разредиш с малко вода става некво лабаво винце...
А кои са причините поради които вкисва освен когато е изваден преди да узрее
точно това е причината.
Или е съхраняван, не добре затворен в помещение с висока влажност.
...основната причина е казана от Максим Тодоров и е потвърдена от Димитър Бонев.....
....а за помещенията на Юри с висока влажност, се сещам само за герани wink;.....ма кой нормален човек, че си нафърга тенекетата у геран ?!?!?!?
...не че се праим на улав....ма продължавам да не разбирам предназначението на така пущената тема....
Юрий Цветков също има право!Ако се сложи под мивка примерно и не е добре затворен вкисва!
Може медът да вкисне и когато се държи в помещение с по-висока температура. Тогава протича по-бавна кристализация и на по-едри кристали, които падат на дъното. Така се получава разслояването: долу - кристализирал мед, горе - течен и по-рядък. И вкисването почва от този по-рядък слой.
Точно това се случи което написа ирис.Борканчето с меда беше на топло а от долната страна беше леко кристализирал.
Ако е изваден узрял,не може да вкисне поради това че е бил в топло помещение!Просто не е бил узрял и водното му съдържание е било над 19%
Разбира се, щом така е казал мосю Ганев. wink;Цитат:
Първоначално публикувано от Пламен Ганев
За да вкисне медът е бил или незрял, сиреч "немед",или е поел влага по някаква причина.Известно е ,че е хигроскопичен.Топлината е само катализатор на процеса на вкисване.Вкисването е резултат от жизнената дейност на бактерии,а в зрял истински мед те не могат да се развият.Водата е основната предпоставка.
Над-19%ли?по скоро 2х19%,Максиме.........Цитат:
Първоначално публикувано от Пламен Ганев
Разбира се, щом така е казал мосю Ганев. wink;[/quote]
Лейди iris,ето че стигаме до разбирателство,но трябва от време на време да се поспорва малко wink;
Аз пък си въобразих, че мосю Ганев разбира от майтап. wink;
http://pchelar-probvaisambg.com/statia232_spisak.htm
Въображението трябва да има граници wink;
И според мен това е основната предпоставка!Едва ли някой ще си съхранява меда във чак толкова влажно помещение.Имало е случаи меда да стои под навес почти цяло лято до продажбата без да се получи разслояване и вкисване.Цитат:
Първоначално публикувано от зуница
Е, ако и тук се ограничаваме, да му се ... и живота. wink;Цитат:
Първоначално публикувано от Пламен Ганев
От намигане получих тикове. :D
Прав си, едва ли някой ще постъпи така умишлено. Но по селата, старците, масово го съхраняват във всевъзможни съдове в мазетата. А като се има предвид, кога и как са строени мнозинството от къщите там, гледките на наводнени мазета след порой или пролетно снеготопене, не са никак редки. Ама да спрем до тук с въображението.Цитат:
Първоначално публикувано от Spens
http://pchelari.com/snimka/images/el...veliu5a97a.jpg
От "Екологично чист пчелен мед", Ц. Иванов, Ст. Богданов
Медът вкисва от дрожди ,а не от бактерии. Всеки един мед съдържа дрожди и за да вкисне са необходими условия за развитието им . Ако медът е замерисал на кисело оберете горния слои с дебелина 2-3см.,останалия мед загреите до 70-80градуса бавно ,дрождите умират,после смесете меда със друг мед в съотношение 1:2 ,така получения нов мед вече има отлични вкусови качества.Да ви е сладко и почерпете за здраве.
Колега,Цитат:
Първоначално публикувано от alex74
Мед загрят до 70-80 градуса след това вече не е мед. Успех.
Разбира се че е мед,вкусовите му качества се запазват,лечебните му свойства намаляват,но не се губят напълно.Невъзвратими промени настъпват при температури над 100градуса по целзий.
От вкиснал мед може да се направи оцет. Вода, вкиснал мед, оцетна гъба и това е.
Без да има нужда да се принуждаваме да се гърчим, увъртаме, шикалкавим, че мед, загрят до 70 - 80 градуса не губел качествата си.
Иначе това е начинът, който описва Алекс, да се спаси медът, започнал ферментация.
над 55 градуса се превръща в мармалад
Вярно, от вкиснал мед - или оцет, или - мармалад.
Има ли предложения за друг асортимент от вкиснал мед? Аз спомена за винце, ако може ферментацията да тръгне в тази посока, може и вино да стане. Някой пробвал ли е?
От вкиснал не съм пробвал,но от качесвен става отлична медовина :ae:
Oт вкиснал мед може да се направи първокласен оцет,вино трудно би станало ,защото дрождите са оцетни а не винени.За да се получи вино медът трябва да се загрее на висока температура за да се убият оцетните дрожди и чак тогава при специални условия може да се предизвика винена ферметация.Аз редовно правя оцет от мед като ползвам бракувани пити по които има мед.Мога да споделя опита си ако някой се интересува,но оцет не става за кратко време ,нужно е отлежаване от поне 1 година за да се избистри и стабилизира.
Сигурно и от вкиснал мед ще е хубава медовината. Нали технологията включва варене, което варене убива оцетните дрожди на вкисналия мед.Цитат:
Първоначално публикувано от Ангел Йосифов
После се възбужда алкохолна ферментация или с мая за хляб или по друг начин.??? Тук имат дума специалистите.;)
http://mitkoivanov.wordpress.com/201...C%D0%B0%D0%B9/
От последните жестоки ветрове и дъждове ми се намокриха около 22-23 плодникови и магазинни пити с мед,запазени за пролетно подхранване.Ясно е че ще вкисне,но освен да го центрофугирам за оцет,дали не мога да го използвам по- рационално? Моля ако някой е имал такъв проблем да сподели .
Ако питите не са повредена запечатка ,достачно е да ги държиш на топло и сухо 2-3 дни ,те сами ще просъхнат.Ако са много повредени може да ги замразиш във фризер до пролетта и тогава да ги ползваш за подхранване.
Погледнете и тук: http://nbps.press.bg/br17/5.htm
Това което пише в статията на ПВ не е достатъчно аматиор да направи оцет от мед.Ето например не пише ,че захарноста на разтвора трябва да бъде от 18 до 22% и отлежаването ,за него трябват месеци за да се избистри течноста. Също така зимата отлежалия оцет се оставя да замръзне ,той обаче не замръзва напълно а се образуват средни по големина ледени късове ,това е излишна вода в него която трябва да махнете като оберете леда с решетъчна лажица или гевгир,така полученият оцет става силен и устойчив на разваляне.