Здравейте, дано не съм се заблудил но не можах да открия нищо за магарешкия бодил във форума. Ако е писано, моля модератора да ми зачеркне темата. Интересува ме, продават ли се семена някъде, някой да е купувал? Ако сте засаждали, имате ли отзиви?
Преглед за печат
Здравейте, дано не съм се заблудил но не можах да открия нищо за магарешкия бодил във форума. Ако е писано, моля модератора да ми зачеркне темата. Интересува ме, продават ли се семена някъде, някой да е купувал? Ако сте засаждали, имате ли отзиви?
За магарешки бодил не съм чувал да се засажда целенасочено.Иначе се сее бял трън.
Миналата година имаще засят бял трън около 200дка.Проблема беше ,че когата цъфтеше,нямаше нито една пчела.Изкажете вашите мнение,защо се получи това?
Искам да го садя безразборно около пчелина. Чух, че се продавало но в интернет не откривам...
Тази година има засети във моя регион около 3000 дк. бял трън.Говорих със арендатора и ми каза че цъфти Юли Август.Но и по това време цъфти и слънчогледа.Заслужавали си да се пренебрегне слънчогледа и да се закарат пчелните семейства на белия трън.Нямам опит със това медоносно растение за първа година го сеят, много ще съм благодарен ако някой колега който има повече опит да го сподели.
Здравейте колеги, от два дни усетих че има някаква пашичка след рязкото спиране на акацията и се поразходих в посоката в която заминават пчелите:
Прикачен файл 4396Прикачен файл 4397Прикачен файл 4398
на около 1,8 - 2 километра по права линия се намира блок бял трън - около 100-на декара. Въпроса ми е да очаквам ли мед или само освежаваща паша до началото на липата?
Поздрави от Русенско!
Очаквай хубава паша след липата и преди слънчогледа :) А къде е тази нива? Да не е в района на "Кадъшева нива"?
Точно там е! Благодаря за информацията. Днес ходих по обяд и установих че на всеки цвят има по пчела!
Сега има доста други нацъфтели растения - например див орех, аморфа... от които пчелите предпочитат да събират сега. Но познай какво ще се случи, когато тази нива от зелена - стане лилава :)
Здравейте,
Милене, пренасяй бързо кошерите до нивата, да не те изпревари някой!
Поздрави, Г. Георгиев
Ще я снимам в детайли и развитие, явно пика ще е след 2-3 седмици.
Това е положението днес:
Прикачен файл 4434
Има ли пчели по него?Във магазините как се отразява?
milen757, благородно ти завиждам за това, което те очаква до седмица :yo: Май ще ти трябват още магазини ;)
На всеки цвят има по пчела или друго насекомо, прашеца е розово-лилав, много хубав цвят.
Масива се намира до вилна зона Кадъшева нива - след старото сметище в посока Образцов чифлик, едно време имаше фазанария там някъде...
Положението на 18.06.2015:
Прикачен файл 4501Прикачен файл 4502
При мен цъфна Липовата гора и пчелите са изцяло заети с нея...
Здравейте,
Всички се радваме за теб. И ти завиждаме малко, но благородно!
Поздрави, Г. Георгиев
Към 23.06.2015 белият трън е прецъфтял на 95%:
Прикачен файл 4520Прикачен файл 4521
по-чевръстите семейства като че хванаха по някоя питка, но определено не е супер медоносен като за основна паша. Предполагам че е някакъв хибрид и затова резултата откъм мед е посредствен.
В същото време зацъфтя Магарешкия бодил:
Прикачен файл 4522Прикачен файл 4523Прикачен файл 4524
Поздрави от Русенско!
Няма ли друг колега мнение за белия трън, само съм чувал че е мведоносен. Днес ми се обади стар приятел, вика ми да знаеш сял съм 1000 декара бодил, карай пчелите. То хубаво да ги карам но е на 120 км. Нещо съм замислен по въпроса.
Според този сайт http://www.bgbilka.com/1305/магарешки-бодил/ магарешки бодил, бял трън, магарешки трън са едно и също растение. Доколкото ми е известно меда освен, че е много полезен, бързо кристализира и има специфичен мръсно бял към светло бежов цвят и доста се търси "на дребно". Наскоро колега ми каза, че е гледал предаване по дискавъри или нешънъл, че в щатите има хиляди декари засети като медонос. При положение, че в района нямаш ливадна паша може да опиташ да прекараш при твоя приятел една представителна извадка от по-добрите ти семейства. Всичко е въпрос на сметка. Най- много може да загубиш от транспортните разходи, но може и да спечелиш...
В кой район е тоя бодил?Има тук в Николово-Русенско един който гледа бял трън.
Не знам дали са глупости или не, но когато нещо не знам обикновено търся информация от някой знаещ! В случая посочих източника на информацията http://www.bgbilka.com/1305/магарешки-бодил/, но ако не ти се струва достатъчно достоверен виж https://bg.wikipedia.org/wiki/Бял_трън Ако и това са глупости може да пишеш на администраторите на сайтовете или да редактираш и обогатиш статията в Уикипедия. Тогава макар и индиректно ще цитираме теб!
Може би не правите разлика между магарешки бодил (Onopordum acanthium) и бял трън (Silybum marianum). Всъщност това са две различни билки, които освен прилики помежду си, имат и няколко разлики. Ние, от bgbilka.com ще разясним специално за Вас нашите читатели разликата между тези билки
Ни мисля да се впускам в безсмислени спорове или оттук натам да влизам в обяснителен режим. Вероятно ти е трудно да осмислиш написаното в предходния ми пост или си търсиш някой да подкачиш, но това не е мой проблем. НЕ претендирам, че знам просто посочих два ИЗТОЧНИКА на информация чийто АВТОР НЕ СЪМ! Ако не си съгласен с тях може:
1-пишеш на администраторите на сайтовете, че са писали глупости или
2- да редактираш и обогатиш статията в Уикипедия
Лека и безаварийна!
При нас наближава цъфтежа на белия трън:
Прикачен файл 6784
Прикачен файл 6785
Миналата година блока беше на 1500 - 2000 метра от пчелина, тази са засадили тройно по-голям блок на 1000-1400 метра от пчелина, цъфтежа е някъде между липата и слънчогледа, ще пиша за резултата тази година - миналата година не се усети като паша.
Бодила разцъфтя напълно, за съжаление пчелите го поизоставиха, липовата гора им предлага по-добра паша, а бодила цъфти и цъфти:
Прикачен файл 6960
Прикачен файл 6961
За мен Белият трън е медоносен, но цъфне ли царицата на медоносите - Липата, пчелите рязко губят интерес към бодила!
Този бодил къде се намира? Ако може изглед от сателит.
Ето тук:
Прикачен файл 6962
Благодаря.
Ето какво пише в пчеларски вестник за магарешки бодил: http://nbps.press.bg/br18/4.htm . За мен беше изненада да прочета за над 20 вида магарешки бодил. Около пчелина е над 2 метра гора от това растение и видимо се различават поне две разновидности. Напънах се да прочета из нет-а и попаднах на горепосоченото. Даже и латинското име от систематиката не съвпада с масово цитираното из сайтовете на билкарите. Да се чуди човек кое е вярно.
Попрочетох достъпното в нет-а за магарешки бодил. Названието явно е събирателно за няколко вида растения. Едните са от род Carduus от семейство сложноцветни и са много видове.https://www.google.bg/webhp?sourceid...TF-8#q=carduus Carduus crispus го дават широко разпространен http://pcheli.bg/magareshki-bodil/. Билкарите, а отново и Уикипедията, разглеждат Onopordum acanthium като магарешки бодил https://www.google.bg/webhp?sourceid...-8#q=onopordum и го различават от белия трън Silybum marianum http://www.bgbilka.com/1305/%D0%BC%D...4%D0%B8%D0%BB/ . От всичко това си правя извода, че пчеларите под магарешки трън разбират съвкупност от подобни на външен вид различни видове растения от споменатите два рода, всичките медоносни. От bgbilka.com /последния линк /, който и колеги са цитирали по-напред в темата, даже са се изхитрили да различават магарешки бодил от обикновен магарешки трън, правейки собствена интерпретация, за да избегнат сложните обяснения.
Миналата година засях 15 декара с Бял трън. Нивата е на 400 метра от кошерите. Пчелите го посещаваха от средата на Юли до средата на Август. Доволен съм.