Каква е стратегията ни за 2018 г.?
Преглед за печат
Каква е стратегията ни за 2018 г.?
За 2018 съм намислил на 1 бр кошер от Март някъде, като започна със сиропа да му подавам целогодишно (меден сироп). Примерно през ден по 300-400грама. Има-няма паша. Жега-студ. Дъжд и слънце. От Март до Август през ден по 300-400гр сироп.
Стратегията е според зависи. Как да правим стратегии като бъдещето е мъгляво. Ще има ли де минимис или не, ще има ли по- стриктен контрол към получаващите държавна пара или не. И ред други условности, които са много съществени в стратегически план. ;)
Общо взето - ДА. Макар, че общото отдавна е взето, но... Пчеларството, както ти е известно е зависимо от природата, която е непрогнозируема, как аджеба да гласим стратегии, след като не можем да предвидим какво ни е намислила тя. Преди години бях замислил за следващия сезон да се сдобия с по-голяма центрофуга, да ама не. Мор както при теб, липса на добиви и т.н. Имах финансите да я купя, но предпочетох друга инвестиция, защото нямах нужда от такава центрофуга. Това е един елементарен пример на прима виста. От тогава стратегията ми е според зависи.
Предния ми пост, бе с шеговито послание
Стратегия: да не забравяме никога, че пчелите не са машини за мед!!!
Аз моята стратегия я мисля след 1 март.До тогава има много неизвстни.За да си изградиш правилна стратегия ти трябва много вярна информация.
Стратегията ми я диктува кръста. Понеже тази година ми се роди 2-ро дете и жената стъпва на пчелина точно 2-пъти . Сам 180 кошери си е доста весело. Та затова бройката ще я свалям. Но ми е влезла мухата да сменям и системата.
То така, лесно... "дайте си идеите .".. защо да ме копират....?.:laughing:
При мен стратегията е намаляване на разходите до минимум и увеличаване не повече от 10% на пчелинаПри тея едрови цени няма смисъл да се блъска за алеуя....
При мен пък искам да намаля кошерите и разходите до минимум и увеличаване на печалба 30-40%.
Второто и най важното което ще се опитам е да се регистрирам по наредба 26.
Моята стратегия е следната - 100% увеличение на кошерите /трите кошера да станат шест / и най-после да извадя 5-6кг собствен мед.Ако съм чел,разбрал и зазимил правилно моя мини пчелин се надявам на успех.
Ще направя поне 10 бр триплей. Това е система на отглеждане с 3 майки наредени в кошери един до друг и с общи медови корпуси... Тази година пробвах с един и съм много доволен.
Стратегията ми през 2018 е , да видя дали имам оцелели кошери напролет. В случай , че има такива почвам да се моля на Господ пролетта да е топла и влажна, и покрай рапицата да не ми изтровят пчелите. После се моля при оплождането на майките времето да е хубаво. После се моля за дъжд поне веднъж на две седмици, после се моля слънчогледа да пусне нещо. Та като цяло това ми е стратегията. Истината е , че пчеларството не винаги подлежи на стратегии , и да си правим подобни без дори да е дошла пролетта може да ни поднесе доста разочарования.
Хубавото Краси при пчелната стратегия е , че винаги можеш да я промениш.Важно е да нямаш страх когато правиш нещо.При мен има страх и за това неми се получават нещата така както аз искам.
Представителната извадка ми е крайно малка, че да е фактор. Април месец направих 3 отводки на по 2 р пило 1 мед и 1 празна пита + зрял маточник. Майките се оплодиха и края на юни изпълваха вече 10р лр. Направих конфигурацията преди слънчогледа, като 3-те майки оставих на по 1 корпус 5р лр. отгоре ХР и общи 4 медови корпуса 8р. Като всичкото запечатено пило качих в корпусите над хр. Тези 3 неподхранвани отводки с нищо... изградиха 32лр рамки и извадих 60 кг мед.... След слънчогледа ги разделих, като пчелата на крайните налетя в срения и ми дадоха и 6-8 кг букет с бодил.... но това не е важно...
Като се има в предвид, че от всеки кошер мога да направя април 3 отводки и от тях да очаквам 50 кг... ако има повече добре дошло... а от основния да оставя на самотек и забравям за роене и ровене... той ще е готов за слънчогледа и съм сигурен че от него ще има 1-2 магазина... човек започва да се замисля...
Точно това си мисля, че при всички ситуации 3 е повече от 1....
Вярно е това, но всичко е до времето.
За 2018г. планирам да пусна поне 30 нови семейства и подмяна на 50% от майките на старите семейстава с Бъкфаст F2 произведени от мен понеже тази година Бъкфаст F1 ги взех едва през началото на Авгус и майкопроизводството с тези гени го оставих за 2018г. Вече минаха с отличие първия и най важен тест за мен за Кроткост който е да направя основен преглед на кошера по къси гащи само с едно презрамъчно було и без пушилка,трябва нито една пчела да не ме ужили,от 5 години насам правя собствени селекции за Кроткост но този хибрид определено ми хареса!
Прикачен файл 8957
Снимката е от Авгус когато купувах майките.
От 50 кошера след обединенията останаха 46, на 11 от които пчелите им, вместо да свалят сиропа, се давят в хранилките. Така че стратегията ще се съставя напролет, като се види колко ще оживеят.
От Хранилката е .Не е болест аз затова слагам по една клечка.:bigsmile:
И на мен на проблем ми прилича. Едните грабят сиропа, други му се назлъндисват. Колкото оцелеят, толкова, напролет отводки.
На всички са им еднакви и хранилките, и кошерите, и сиропа. Слабаците зимата ще ги отсее.
Интересното е, че слабите кошери са на 3 групи по 3-4, един на друг съседни, все едно зараза е прескачала от единия в другия.
Практиката ми показва, че кошери които на есен се давят в хранилките не оцеляват. Софрон първи каза, че това е нозематоза и може и да е прав, защото е имал проблеми с нея правел е изследвания и има наблюдение. Последния ми загинал който не взима сироп беше нуклеус с резервна майка. Умря си още преди нова година целия мокър което също е характерно за ноземата, но за сега не съм срещал сериозни научни изказвания по въпроса.
А защо по това време даваш сироп?
Колега точно това изказване на Софрон ме наведе на мисълта че и аз имам проблем с нозематозата. Но за изминалата година имах само едно(августова отводка която оставих на самотек) семейство загинало. А и моите пчели се давеха на поразия. Забравих да спомена ,че всичките ми кошери са оборудвани с вътрешна хранилка. Направих си труда и изрязох 2-ри поплавак от фибран и нещата се промениха коренно. Вече не ме боли сърцето , като видя по 2-3 шепи пчели удавени в хранилката.
Аз си купих вътрешни хранилки с поплавък. Няма нито една удавена пчела в тях.