мана по жълъдите на дъб
дата 15,07,2017
Преглед за печат
мана по жълъдите на дъб
дата 15,07,2017
9.07.2018Прикачен файл 9589Прикачен файл 9589
А някой знае ли от какво зависи къде го има и къде го няма? Защото дъбови гори има из цялата страна.
А и при всички дървета под които си оставяш колата уж на сянка и тя заприличва на ....
Друмев лятната шапка :)
Тук развивате едни теории за листни въшки, защото това знаете и това си говорите. Хайде сега вгледайте се по - добре в снимките и най - вече на първата. Не ви ли прави впечатление, че капката излиза от върха на жълъда, а листата са абсолютно чисти? Гледайте, гледайте хубаво.
Слънчо не е теория , а и практика .
Това , че при дъба е за привличането на насекомите е отделен въпрос .
Кой ще опраши желъда , ако не се отделя нектар и прашец .
Има закономерност - твърди растителни видове отделят повече мана .
Така де. Ето жълъда, който всъщност все още не е жълъд е пуснал нектар и то в доста голямо количество. И като казах нектар, то в повечето случаи мановият мед се преписва на отделената мана от листата от температурните разлики и от листните въшки. Но тук това не е мана, а нектар. Тогава излиза, че мановият мед също е нектарен мед, а събрания по листата е само притурка към него. Сега и аз малко се чудя. :bigsmile:
Това е отделена медена роса .
Слънчо, това което аз знам, но вечно има спорещи е, че когато израстнат желъдчетата дървото не може да ги захрани всичките и едно по едно загниват и от там изпускат този сок, казват също за червей пробиващ зърното и от тази рана е сока, но аз не съм намирал червей до сега, а съм чоплил да видя.
Но интересно защо има горски региони, където пчелите събират мана и други, също горски, където никаква мана не събират /при мен на единия пчелин е основно гора, но мана не съм видял/.
А аз го разбирам така; малкият жълъд е още цвят като смокинята и отпуска този нектар за да привлича насекомите в случая пчелите за да го опрашат. Както е и при другите растения, но като гледам е доста обилно това отделяне и затова има май такива резултати с мановия мед в места с дъб. При мен има един масив дъбова гора и резултата е налице. Такъв тъмен мед вадя за първи път. Преди гората беше още малка, след това я изядоха едни пеперуди и сега вече е добра. А за червея си е някаква измишльотина. За такива количества мед си трябва доста червеи.
Мана,дъбът отделя при определени температурни амплитуди.
Маната се отлага по листата.
Възможно е да е мана,защото атмосферните условия сега са характерни за септември с темп.колебания.
Сметнах, че ти ще дадеш най-точно заключение, защото имаш основно такава паша. Сега четох една статия на Димо Димов от 2010 г. и той казва за маната, че е необходимо, да има влага от мъглите, за да може това гъсто вещество да се разреди, за да го събират пчелите. Сверявайки написаното от Димов и това което ти каза, стигам до извода, че това на снимките си е мана.
Има тук един специалист по растенията, но скоро не се е появявал. Надявам се той да разясни.
Гледам, че ВДраев е сложил неодобрение под постовете със снимките, та се чудя защо.:(
Не зная , каква е причината ?
Ха, ха...той пък си призна.:bigsmile:
Прикачен файл 10438
Здравейте.По листата нещо прелясва като много ситни кпчици вода .Но явно телефонът не го е отразил този момент.Това ли е мана или се бъркам?Какъв хибрид е това дърво?
Много силен растеж.
[videohttps://youtu.be/aDmg8e16qYU
Видеото е от днес
Браво, това в коя част на България е?
Да!Природата се смили и дъба се отчете,колкото всички паши.Тюхках се,че имам силни семейства не навреме,но не било,толкова лошо.:bigsmile:
На мици комшия