Извинявам се ако е коментирано някъде,но не можах да намеря информация.Искам да попитам за съвет,идея,коментар-от къде мога да се сдобия с майки Карника(за чужбина имам предвид),как става поръчването,плащането,плюс ове минуси,рискове някакви.
Преглед за печат
Извинявам се ако е коментирано някъде,но не можах да намеря информация.Искам да попитам за съвет,идея,коментар-от къде мога да се сдобия с майки Карника(за чужбина имам предвид),как става поръчването,плащането,плюс ове минуси,рискове някакви.
Основния риск е да те хванат при вноса на майките и да опереш пешкира. Имай предвид факта, че този форум се чете от служителите на МЗХ, както и от службите. Името ти най-вероятно вече е включено в черните списъци на двете институции. Аз лично имам копие от един такъв стар черен списък, съставен в МЗХ. Ха-ха - там е моето име и името на Scutellator-a. Има и доста други имена.
Та най-голямата ти грешка е, че публично декларираш бъдещите си намерения. Иначе Карниката е съвместима с Македониката. Двете породи са много близки в морфо-етологично отношение, и дори се припокриват, така че няма да имаш проблеми от типа създаване на майки-мелези с много ниски продуктивни качества. Няма да имаш и проблеми с разпадането на породите в бъдеще, което се случва при кръстоски на далечни раси или породи. Просто вложената нова кръв ще се претопи в търтеевия фон в небето и вероятно ще го подобри, стига в него да няма гени на италианската пчела, които ще ти боядисат в жълто всички бъдещи майки (повече или по-малко жълти петна по тергитите).
Предни години знам,че беше забранен вноса,но колеги тук във форума доста пъти са казвали,че от страни членки на ЕС няма проблем за купуване.В наши сайтове съм виждал обяви какви ли не-за карника за италианки..бъкфаст.Та така се подведох,че вече е разрешено.
Напротив - забранено е до ден днешен. В закона за пчеларството е записан термина БЪЛГАРСКА МЕДОНОСНА ПЧЕЛА, каквото и да значи това. Този термин няма как да го променим - не и без съгласието на всички пчеларски организации, всички пчеларски учени и всички политически сили. Толкова здраво е закована тази формулировка, че едва ли не трябва да свикаме Велико Народно Събрания, за да имаме поне някакъв макар и минимален шанс да пообсъдим дали това наистина е най-доброто за пчеларския сектор в България.
Не съм много сигурен относно валидността на това твърдение. Повечето линии на карника (от общо над 70) се кръстосват най-добре само с тях си. Повечето линии са повече или по-малко несъвместими ( по майчина, бащина или и от двете страни) със други линии на Карника и други раси. Единственото изключение е Sklenar, която е универсално съвместима с другите линии на Карника ( но пък първия коремен тергит често е с жълто оцветяване, особенно пък на пролет).
Или поне така се твърди в немската литература. Там Карниката се развъжда изключително линейно и се вземат всякакви мерки да се предотвратяват междулинейни оплождания (събуждащи спящи гени на агресивност и ройливост). ЗАЩО според вас пчелите в България масово са агресивни ? В Полша експериментират в създаването и тестването на различни промишлени междулинейни кръстоски на карника, тъй че те също са достоверен източник на информация. А знам че там има кой да бъде попитан за експертно мнение, дал своя принос за създаването на БПРА
Зависи откъде черпиш информацията си. Ако е от някой селекционер, които иска да продаде само собствената си линия, естествено е, че ще казва такива неща. Осъзнаваш ли че твърдиш, че дори в рамките на една единствена раса пчелите са несъвместими? Ами какво тогава се случва в небето, където търтеевия фон се смесва?
Казваш само местната пчела, да така е а как; Scutellator-a си продава бъкфаста!?
Моите комшии шопите имат хубави приказки за нашия случай: "Законо йе врата у полье!". И "Ако те не фанат, купи и за мене.";)
Мъдри хора са шопите! Ако и на някои днес да не им изнася Андрешко.Така шопа е оцелял 500 години иго, (не казвам робство, да съм в тон с директивите на Б.Б.) и така с мъдрост ще надживее и сегашните потисници.:ae:
След като законите се пишат за определени хора е нормално всички останали да се опитват да ги заобикалят.
Напълно законно например във форума се продават антибиотици на лицензираните майкопроизводители. За всички останали обаче е забранено.
Нищо чудно още утре ако някой реши, че има далавера някой хора да започнат да продават лицензирано бъкфасти с една поправка в закона.
Няма ли някой да организира внос на карника от Австрия? Нашата медоносна пчела е метизирана, тъй като вече са внасяни пчели от други породи. По-лошо няма да стане.
В Австрия цените "бръснат". Аз гледам към Словения, родината на "карниката".
Преди 5 години , мой съсед пренесе 20 майки ,,Карника ,, от Словения в Русия.
Понякога се чудя сам на себе си защо ли изобщо се обаждам.....
ДА! Някои пчели наистина са НЕСЪВМЕСТИМИ. Ако имах намерение да създавам спекулации, нямаше да споменавам за изключенията или пък да правя препратка към човек, който може да потвърди (или отхвърли) информацията. Все пак във ваш интерес е да го зададете този въпрос, към компетентен авторитет в областта на развъждането на Карника, и да разберете отговора. Не боли и не е страшно!
"Раса" е прекалено голямо таксономично понятие, което позволява вътре в нея да съществуват отделни екотипове и линии с ОГРОМНИ РАЗЛИЧИЯ В ИКОНОМИЧЕСКИТЕ СИ КАЧЕСТВА помежду си. Това се отнася както за Карника, Лигустика ( и за една порода, която няма да й споменавам името), така и за всяка друга пчела с достатъчно голям и разнообразен в климатично отношение естествен ареал на разпространение.
Например F1 Troisek x Peshchetz и особенно F1 Celle x Hoffmann (и реципрочната) дават по-голямо повишение в агресивност и ройливост, отколкото F1 Li x Car!
Разликата е единствено в това, че в единия случай има голямо отклонение в икономическите, а в другия - в екстериорните показатели.
Според брат Адам, макар че Критските пчели са били изключително агресивни в чисто състояние, кръстоската в F1 Adami x Buckfast дава кротки пчели колкото "чистите" Бъкфаст, а в F2 дори още по-кротки пчели ( Е, това вече няма как да бъде репликирано и потвърдено от друг източник).
Срещал съм и изследване (правено в Германия) че кръстоската (A.m. Scutellata x A.m. Carnica) x A.m. Carnica, дава пчела кротка колкото Карника! ( ако го намеря, ще го кача).
Колкото повече общуваш с хора извън България, толкова повече се "размекваш".
https://www.youtube.com/watch?v=fOg7mj1_-sk
Дамянич, много ме кефи перспективата! Но без цигарите! Иначе готини мадами и Джак- това си е разврат! Ухаааа!
http://apis-mellifera-carnica.eu/Api...LOVE%20IT.html
http://www.queen-carnica.com/en/
Интересувам се, дали някой може да сподели впечатления от покупката на пчелни майки, порода Карника от Словения?
Чета и давамсе в чудо. Майки на пазара, ::)))). Без коментар. Хора без опът - четат лекции по пчеларство. Скутелатор разбира от нещата но пише на не много понятен език. Чудо продажби на маточници, различни породи майки и всякакви л-на на пазара. Кой каде какво купи продаде предложи. Трябва една точна линия на поведение в тази ситуация и тогава може би ще стигнем до някакъв резултат. Но майка е най важното в кошера. Искам в моите да не е ройлива, продуктивна и работлива. Дайте ми я и ще платя за нея пари. Не ми трябва демогогия, мен ми трябва качествена и реална майка.
Канадците купуват майки от Австралия и Нова зеландия, американците купуват майки от Русия, германците ползват бъкфаст, китайския мед е навсякъде, малкия кошерен тропа на вратата, азиатската нозема вече е в кошерите ни, сирийци афганистанци и турци заливат Германия, макдоналдс продават картофи в България.
Света отдавна е едно голямо село и това никой не може да го спре. Само ние пазим фронта и Северна Корея :bigsmile:.
Ха-ха ..... все едно да се намери умна и красива блондинка с големи бомби, богиня в леглото, добродушна и смирена като характер, добра домакия, добра готвачка, весела, усмихната, работлива, непретенциозна и най-важното - всяка сутрин да буди мъжа си със свирка и след това да му поднася кафето и закуската в леглото.
Има, имаааа ама не търсите, все чакате някои да ви я продаде
Тези неща се донагласят.
По правило, ако една линия е идеална за мед, не става за маточници.
Ако е идеална за пчелно млечице, е безполезна за мед.
Ако е подходяща за производство на маточници, то няма да е неройлива..... И т.н.
Все взаимоизключващи се неща.
Шанса да се създаде овца с мека вълна, вкусно месо, голям млеконадой, добър прираст и висок приплод е в пъти по- голям. Казвали са ми че в Австралия никой не яде овче месо (понеже овцете са тънкорунни)
За мен Apis mellifera carnica е най-доброто, което един пчелар може да има в своя пчелин. От личен опит съм правил сравнение с Италианка и Бъкфаст и т. нар. от Закона за пчеларството "местни отродия пчели" и най-отговорно заявявам, че разликата е огромна. Породата е устойчива, тъй като се развива много рано и съответно рано залага търтиево пило. Много често младите майки се оплождат още на пчелина. Всяка година "опреснявам кръвта". Внасял съм от Словения-18 евро и от Австрия 37 евро. Майките, които ще ползвате за разплод трябва да са две годишни, т.е. да са закупени предната година. Австрийските са по скъпи, но пък за сметка на това са уникални от към качества. Аз и няколко колеги с близки пчелини сме решили, че друго освен карника няма да отглеждаме.
Решил съм да отговарям. По отношение на стажа тъщата е с 35 години пчеларски стаж, но ме остави аз да ръководя пчелините. Нали знаете някой гледат 30 години пчели, а други ги отглеждат и постигат някакви резултати. Разбира се трябва да съм благодарен на моя комшия (професионален пчелар от 20 г.), от който за три години научих доста неща на професионално ниво. И въпреки, че съм изчел над 120 пчеларски книги мога да кажа, че за пчелите нищо не знам. По отношение на роевото настроение за три години такова не съм допускал, тъй като съм правил ранни отводки и съм прилагал противроеви методи. От тази година всичките ми кошери са Лангстрот-Рут и няколко Фарар (за проба). До май месец имах и Дадан Блат, но скъсих рамките и ги преселих в Лангстрот Рут. Така, че поне за моя район ранните отводки са идеално решение. Искам да кажа и още нещо, карниката е най-устойчивата и издържлива пчела. Тази зима имах 1 кошер загуба, на който не смених предната година младата роева майка с карника. Също така всяка година сменям майките, като оставям само тези който съм купил за разплод.
Ти ако не вадиш пило не можеш да ги удържиш до липата карниките, изпадат в роево, а като отнемеш пило става един среден кошер. Ако не бяха толкоз ройливи целия свят щеше да работи с карника. Нямат по-добри качества от нашата местна сиво-черна пчела, не говоря за жълтите мелези.
Не знам за вас ама аз отводките ги правя с пило. А ако не правя ранни отводки, още по време на акацията ще ги гоня по дърветата. На мен ранните отводки не ми пречат, така се получава по-голям добив (отводката ми дава по един корпус липа или слънчоглед), а на есен обединявам и обикновенно остава младата майка. Така не ми се налага да търся стари майки в три или четири корпуса (още се чудя защо не работя с ханеманови решетки :)). Та за това ройливостта не ми пречи. За средния кошер не съм съгласен. За липата ми бяха на три корпуса, въпреки направената отводка. Е то липата и тази година при нас изгоря, но слънчогладец са докарали достатъчно. От добива съм много доволен средно тази година 1 корпус рапица, 1 корпус акация и 1 корпус слънчоглед. Миналата година беше почти същото с изключение на по-малкото акация.
Работил съм и с нашенска пчела, както споменах подарък от тъщата. След като се убедих в нейните качества, вече не я отглеждам
Евала за добрите познания, но като чуя/видя/ изброяване на всички медоноси наред и от всеки по корпус, магазин, 20, 30, 100 кила мед и веднага започвам да се съмнявам. Абе хора? При вас лошо време няма ли? В рая ли живеете? При нас вали, суша, град, студ, слани, пръскания. :tres:
Ей го и поредния Тома Неверни :bigsmile:
Ти на черква ходиш ли бре или само Богохулстваш. Казах ти ела, виж, убеди се сам. А, забравих, ти, си идвал с преспиване, ама май само си спал. :bigsmile: Едно е неудобството - далеко сме от гръцко, далеко сме от турско и плажа там ни е мираж, както за вас добивите. ;)
За тези, който искат да се убедят сами прилагам снимка на паспорта на една майка от новото попълнение. В него има всички координати. И една снимка на майкатаПрикачен файл 8766Прикачен файл 8766
Ето я красавицата
Прикачен файл 8767
Похвално е, че в този късен час имате добро чувство за хумор :)
Езика ми няма какво друга да сътвори, освен споделяне на реалността, но понеже не е за тази тема, та за това се въздържах. Ти си Двуликия Янус и не знам с другия никнейм да не ме забършеш. Та по същество - споделял съм ти какви медоноси има в района. Най-обилния, от които е слънчогледа - хиляди, хилади декари, цъфтящи по различно време. Може и да не вярваш, но на нас основния ни проблем е отделянето на видовете мед, т.е. да ги извадиш в точния момент, а не дали ще има или няма да има. Да случвало се е да няма - 2015г. липата цъфна, но заваля и слаби добиви, но за сметка на това всичко друго се отчете, даже в повече от очакваното. Преди 6-7 години, рапицата замръзна и валат, но другите медоноси се отчетоха. Тази година студ зимъска, труден старт пролетта, но медоносите си свършиха работата, стига и пчеларя да е подходил адекватно. А щях да забравя, преди 3-4 години ми се наложи да вадя по два магазина 12р ДБ от рапица, която бе 1400 дка в непосрествена близост до пчелина. Хайде стига че ще ви потекат лигите и ще ми завидите :bigsmile:
Успокойте се за другия ми ник. Както виждаш ти, а и други не го ползвам за щяло и нещяло. Затова и ползвам този. За да си говорим като пчелари, като колеги. А това, че казвам, че такива добиви които се споменават тук, като се изреждат всички медоноси подред ми се струва прекалено. Сега и аз не съм паднал от небето за да не разбирам от пчели в каквато и насока да погледнеш. Нека бъдем по реалистични. И аз знам как се правят добиви, но .....нали?
Калине никой не нападам, но се чудя за такъв кратък период да разбере от всичките породи коя е най добрата и да отсече от раз. То аз над 10 години си гледах пчелите и едва последните 3-4 год разбрах, че не съм знаел как да се възползвам от качествата на мойте майки. Все пак и аз съм гледал различни системи и с моя слаб район, сравнен с вашите си постигам близо до вашите добиви.
Колега Вие през тези 10 години какви раси сте гледал, ако не е тайна? За мен три години са достатъчни за да се уверя в предимствата и недостатъците. Комшията ми, който ми е и учител са занимава от 20 години професионално с пчеларство и той също премина само на карника. Може би за вашия район карниката не е за предпочитане, но е хубаво когато човек прави изводи и констатации, те да са от личен опит с конкретната раса, а не да са плод на логически съждения основани на теоретически мъдрувания.
Гледам си моята раса Бяла Сакарка, но преди две години взех Бакфъст от Дони за сравнение и по добиви са на едно ниво, но различно се гледат :-):-):-). Аз не казвам, че имам знания защото не се занимавам с майкопроизводство, просто си правя майки само за мен.
Ами пробвай карниката, пък може и да се изненадаш. Бъкфаста не са лоши, но карниката събира с около 30% повече от тях, а и като хибрид бързо метизират. Аз също не продавам майки, а си правя само за мен.
Колега Майки не продаваш, а подаръци правиш ли? да тествам в моя беден край на паша как са държи карниката ще ти бъда благодарен.
Така като гледам по снимката, мойте майки са същите на цвят даже имам някой по черни, но при мене всичките пчелички са сиво-черни, докато на снимката която си качил се виждат доста пчели с жълти пръстени. Това не е ли признак за наличие на друга кръв, например италианки.
Защо никой не се досеща, че карниката е "планинска пчела"? От това следват и голяма част от характеристиките и.(Не коментирам.Има достатъчно литература.)
Аз от миналата година имам карники и то специално закупени от развъдчик , чийто пчелин е с надморска височина над 550 м. Дали е по-добра от моите "неизвестна порода" ще знам след няколко години.Година с година не си приличат и ако тая са по-добри или по-слаби, не е гаранция ,че следващата условията ще са същите и резултатът ще е идентичен.Няколко годишни наблюдения и сравнения ще дадат по-реална картина.Ще следя и резултатите на колегата, azazelo и се надявам редовно да ги споделя.За, което благодаря предварително.
Близко ли е бедния край до моя-община Русе
Колега, ще се радвам ако правите по-добри и по-чисти майки от г-н Лампрехт, който се занимава от 40 години със селекция и майкопроизводство, Зам. председател е на Австрийската асоциация карника и е член на Немския институт за развитие на пчелите. Както споменах тази майка конкретно е придадена скоро (на 21 юни 2017 г.) на млади пчели без пило, взети от кошер на другия ми пчелин, в който се намираше майка карника, закупена от Словения. Както споменах по-горе до миналата година там гледах и италианки и е възможно да има някакво южно присъствие в гените на тези пчели. Възможно е и друго, при смяна на майките една от италианките упорито отказваже да приеме маточник на карника (известно е че трудно се придава майка или маточник от една раса на пчели от друга раса, но за това също си има тарикатлъци), поради което стана търтовка и семейството беше разформировано и стръскано от рамките. Може някои от тези пчели да са се приютили в този кошер. Както и да е групата около мен включително и аз от тази година друга раса на пчените ни няма да има. Тъй като някой колеги са доста скептични за тях, а и за тези които искат да видят нещо ново, се ангажирам да публикувам снимки от целогодишното развитие на семействата от тук нататък.
При това разнообразие - карники, италиянки, бъкфаски и наши куча марка, какво се получава? Манджа с грозде.
Ами вече в манджата има само карники. Догодина ще говорим и ще видим живот и здраве да е и Господ да помага.
Ако някой задава смислени въпроси по темата ще отговарям. На теоретични мъдрувания и безпочвени умозаключения не смятам да обръщам внимание. Когато отглеждате карника г-н Дончев, тогава ще си говорим за острови и полуострови. Пожелавам Ви успех и високи добиви с Вашите пчели. Моето мнение и това на моите приятели и колеги (изведено от практически опит) е лично и никого не задължава. А за чистотата има кубитален индекс, които казва всичко. Заради такива подмятания борбата срещу акара се води безразборно, а не всички в района да третират в един ден. Е има и изключения и едно от тях е нашата група.
Явно за Вас "на остров ли живееш" е много смислен въпрос, свързан с темата. Щом внимателно сте чели написаното по-горе ще може да си отговорите сам. Ако имате някаква практическа работа с карниката може да я споделите, аз винаги съм готов да науча нещо ново, а ако ли не не пълнете темата със "смислени въпроси", на които сам може да си отговорите.
Къде , момчето отглежда ,,Карника ,, ?
Тази година единият рой , който влезе бе с белезите на ,,Карника ,, .Виж , какво е писал ,,Скутелатор ,, .
Градят си момичетата .
azazelo, майките инстументално ли ги осеменяваш?
Не бих го казал .
Работи си момчето и трябва да го поздравим .
Колега Азазело, радвам се, че споделяш наблюденията си.
Тази карника която купуваш, все пак не е елитна майка, инструментално осеменена, нали?
Освен, ако не е била на остров с елитни търтеи, нейните дъщери ще са мелези понеже е свободно оплодена.
Поправи ме ако нещо изпускам.
Прочети на Матеев постовете за кубиталният индекс за Карниката, прочети малко и от генетиката, и някои от законите и, и тогава ще говорим що за Карники отглеждаш. Затова зададох въпроса си. Просто не може да се говори за никаква чистота особено при дъщерните поколения произведени на наша територия. Трябват условия или както казах се получава манджа с грозде. Иначе би станало да имаш само Карника, но ако постоянно си ги закупуваш от добър оплоден пункт за да има някаква гаранция, ако изобщо и там я има.
Тъй като винаги съм готов да науча нещо ново се вслушах във Вашият съвет и прочетох постовете на г-н Матеев. Той за себе си е достигнал до някакви заключения и съм му благодарен, че ги споделя с нас. С повечето от тях аз не съм съгласен с изключение на тези за т.нар. родопска пчела. Аз предпочитам да се опра на знанията на други автори. За генетиката на сте споменали, кой дял от нея да чета. Закони със сигурност съм чел доста повече от Вас, тъй като от 1995 г. се занимавам с право. Убеден съм във вашия капацитет в областта на генетиката, но все пак ще си позволя да Ви дам един съвет. Прочетете раздел ІІІ, глава 1. Оплождане на пчелина, намираща се на стр. 87 от книгата на проф. д-р д-р Фридрих Руттнер "Техника на развъждането и селекциония подбор на пчелите", изд. Астрель 2006 г., Москва. Има я в интернет в PDF формат на руски, ако го разбирате, има я разбира се и на други масовоговорими езици. Явно не сте чели внимателно написаното от мен по-горе. Там съм споменал, че ние сме група пчелари от един район и сме решили заедно да гледаме карника. Единия ми пчелин се пада точно в средата на ареала на тази група. Ако вашия пчелин беше до моя и произвежахте ранни майки съм сигурен на сто процента, че те щаха да се оплодят с мои търтеи. За късните майки процента вероятност е около 60. В тази връзка може да прочетете и за качествата на търтеите при различните раси пчели. Продължавам да Ви отговарям не за друго, а заради ентусиазма на други колеги, който ентусиазъм винаги се потиска от негативни и деструктивни писания, от които няма никаква полза и които са израз на проява на отрицателни характеропатични и психологични състояния или душевни терзания.
Елитна майка е. Можеш да прочетеш паспорта (приложил съм снимка). В него ясно е посочен произхода на търтетите.
Целия ти пост е добре оформен и дава ясна представа за знанията и уменията ти, но края на поста ти малко надхвърля добрия тон. Ние тук не рупаме пача трева и също разбираме от закони във всяка една част от материята. Всички тук поназнайват кой повече, кой по - малко за пчеларството. Хайде да не се обиждаме за да не се наложи един месец да оправяш собствените си психологични или душевни терзания.
Какви са ви впечатленията за пчелните майки Карника? Моите впечатления се базират на две такива пчелни майки, с които миналата година успях успешно да направя отводки. Тези отводки презимуваха успешно, като през тази пролет бяха едни от най-силните ми пчелни семейства. След поставянето на магазините за акацията, те се роиха и за слънчогледа станаха едни от най-слабите ми семейства.
Всеки в даден момент, както аз, така и Вие, има отрицателни характеропатични и психологични състояния или душевни терзания, така че нещо което е свойствено за всяко човешко същество не може да бъде обидно. Обидата според чл. 146 от НК е казването или извършването на нещо унизително за честта и достойнството на другиго. Не виждам от горните ми постове да има унизителни за честта и достйнството на другиго квалификации. Нещо повече използвал съм учтивата форма "Вие" за разлика от Вас. Най-отговорно Ви предупреждавам, че заканата в последното изречение на Вашият пост осъществява състава на чл.144, ал. 1 от Наказателния кодекс. Приканвам Ви да се извините или уточните значението на последното изречение на Вашия пост, ако не сторите това ще бъда принуден да сезирам компетентната прокуратура.
Последното ми изречение преведено на по ясен език означава, че ще ви банна за един месец. Без значение, че владеете членовете и алинеите на Наказателния кодекс. Тук се изпълняват други закони. Никой не ви дава право да определяте на кой са му деструктивни писанията и на кой какви са му състоянията и терзанията. Това е пчеларски форум и в него се разискват пчеларски теми. Ако някой не е съгласен с някоя ваша теза, то е логично да го оборите с факти от литературата или от ваши знания и наблюдения върху материята. Аз не съм ви се заканил, а неофициално ви предупредих за бан, за който съм в правата си. Вие директно ми се заканвате използвайки явно положението си. Като се има предвид, че в момента аз изпълнявам задълженията си. Какво казва същия този закон за това във втората си алинея?
Може ли някой да покаже една хубава фотография на карника.Чета,чета но фотографии много не видях.
"Хайде да не се обиждаме за да не се наложи един месец да оправяш собствените си психологични или душевни терзания". Щом е било предупреждение за бан, а не заплаха тогава аз не съм разбрал и всичко е наред. Мисля, че не съм обидил никого, но силно се надявам че този форум е създаден за да се обменят опит и знания. Винаги съм приемал аргументираните критики и тези. Както и да е. Аз исках да споделя моя опит, колкото и скромен да е той и съответно да науча нещо от други колеги, които гледат карника. Ако считате, че съм нарушил някакви правила на форума, тогава постъпете съгласно Вашите права и съвест.
Прикачен файл 8769
Снимката е взета от https://en.wikipedia.org/wiki/Carniolan_honey_bee
"Малко" се съмнявам,че със закупуването на няколко десетки "елитни" майки ще се насити ефира с расови търтеи.Насищането може и да се получи,ако всяка(4-5) година се внасят стотина майки,а във всички други семейства се води целогодишна,безкомпромисн борба с търтеите,за да може и случайните рояци да се оплодят с расовите търтеи.Но и в този случай присъствието в търтиевото сборище на неканените "гларуси" не са изключени.Успокоително може да действа твърдението,че различните раси пчели насищат ефира в различни диапазони от време през деня.Но метизираните търтеи може и да носят украската на дадена порода,но за какви ли се мислят?Чистопородноста до известна степен може да се гарантира с изкуствено осеменяване или на достатъчно отдалечен остров.
Да ви попитам ,Колеги: Ако на всеки 3 години си сменям майките в моя пчелин със закупени, оплодени чистопородни майки , какви ще са пчелните семейства?Мелези?
Хич не ми пука какви търтеи ще летят където и да щат.Разходът от 40-50 лева за майка веднъж на три години за едно семейство е нищожен.
Всичко останало са теории.
Ако на някой му харесва да отглежда Карника може да го прави и без да е задължително да развъжда Карника.Огромна е разликата между двете дейности.Така си мисля.
Ако ще се говори за чистопородност то това трябва да се постига чрез строги мерки, но подмятат ли се търтеи неконтролирано не може да се говори за каквато и да било чистота. Пускането периодично на майки от оплодни пунктове само може да подобри фонда, но и тук има едно НО. Дали пункта ще отговаря на изискванията и дали от тези майки ще последва възпроизвеждане на нови семейства.
Здравейте колеги,
За всички, които ме питаха за внос на майки карника от Словения, приложени публикувам снимки на адрес на майкопроизводителя и фактура. Доволен съм от неговите майки, доставката до България отмема 4 дни и може да се следи със номера на товарителницата. Плащането е предварително по банков път. Разбира се в интернет винаги може да намерите адрес и на други майкопроизводители. Ако има желаещи мога да изпратя и контакти за закупуване на майки за разплод от Австрия, произведени от Зам. председателя на Австрийската Асоциация Карника.
Прикачен файл 8930
Прикачен файл 8931
https://youtu.be/WdJgLIfrSBA
Ето и една стегната австрийка :laughing:
:laughing:Маточници от края на юли
Прикачен файл 8932
Прикачен файл 8933
Ето така пълни породата :laughing:
Прикачен файл 8934