Колеги,препоръчайте ми от къде да си купя сух чам на добра цена.Всички фирми ,по телефона ме зарибяват,а като отида на място се оказва и цената висока,и чама суров.Не мога да се разкарвам от Видин до Родопите за тоя ,където духа.
Преглед за печат
Колеги,препоръчайте ми от къде да си купя сух чам на добра цена.Всички фирми ,по телефона ме зарибяват,а като отида на място се оказва и цената висока,и чама суров.Не мога да се разкарвам от Видин до Родопите за тоя ,където духа.
Сух Родопски чам-Видин 420лв/м3
Ачка, то хубаво ама как разбра коя цена е добра за колегата като не я е посочил?
Колега,тази цена с ДДС ли е и къде в Видин?
на каква дебелина е материяла?
Най-вероятно колегата не знае за този склад.Малко е забутан.....Пък и малко неми се вярва да намери по изгодно сух чам.
2,5см,3см,4см....
Ангеле, не знам колко е сух при вас, но според мен е най- добре да се вземе "сух " пък да постои още 3- 4 месеца да до съхне.
Колега,цената е добра,дай координати на склада,ако е в уличката преди „Страшен бряг“от към „Ботева“,ще работи от април.
Мисля,че го взимат от Разлог.Материала определено е сух.Шофьор,немога да ти обясня,но мога да ти го покажа утре-0887 181 361.
Благодаря много колега,ще ти звънна.Имам дърводелска работилница,до сега работех с липа и малко стар чам,но свършва,а имам да си правя още 20 сандъка и две ремаркета.
същия склад,ще питам Милчо на магазина няма ли кой да продава.
Не съм от Видин.Непознавам хората.
А някой да знае в Монтана или Враца?
Едва дали ще намериш сух чам за продажба, ако някой евентуално има той не го продава, а си го работи.
Преди в Монтана имаше много добра сушилня,не знам дали още работи.
Преди време и аз търсех сух чам, но в нашия регион (СЗ) така и не намерих, както и сушилни..... евентуално можеш да попиташ в Монтана в „Арсов 90“ но не ми се вярва, последния път като ходих и видях да го сушат от вън под навесите.
Хубава темата - ще представлява интерес за доста хора. Особено ако има информация и за други части на страната.
Иначе споменатата цена е приемлива за качествен просушен материал. В Югоизточна България май е по-висока цената - в Бургас например чувам че е около 500.
Не ми се вярва за Бургас,те най–предлагат евтини кошери,и то масово,при 500 лева /куб. то цената им не може да покрие само дървото
Toчно от Бургас преди два дни купувах-от сушилня 520лв кубика.Атмосферно сушения е около 450лв,но не е сух още.Като цяло проблема с дървения материал е навсякъде-никакво качество,но за сметка на това цената е .........
Материл за кошери не знам, но за рамки най-подходящият материал е ЛИПА и аз го купувам от една Габровска фирма по цена 420 лв. Материала е внос от Украйна. Идва много добре изсушен и с много добро качество. Няколко пъти през годините съм купувал по цели тирове и досега никога не е имало проблем с качеството.
Ето я фирмата. Продава както на едро, така и на дребно, като цените им са едни от най-добрите в страната:
http://www.ema-n.eu/
Проблема на сушилните е,че не спазват технологята.Нито го киснат в вода преди бичене,пускат по–малко пара и наместо за 15–20 дни го сушат за 7.Имах случаи като мина дъска на щтрайхмуса,трината се лепеше като магнит .И после дъските се събират и се измятат.
Един въпрос към профитата. Съхнат ли по-бързо нарязани дъски на 1м. примерно. Идеята е, на ”дъски от сушилня” да им се дадат, да кажем още месец, два за да станат за обработване и има ли опасност да се нацепят след рязането? Изхождам от предходните постове. Предстои ми да купувам материал и да го използвам тази пролет, а опит липсва.
При изваждане от сушилня материяла е топъл и веднага дърпа влага от въздуха,затова се изчаква минимум 2 седмици преди обработка.По–добре си намери чам,бичен лятото,нареди го на триъгалник на проветриво място и не го завивай.В сушилня посредством парата се разрушава вътрешното напрежение на дървото,при неспазена технология трябва естествено сушене още половин година.
Затова който и да ме убеждава,сега ги правя от липа,при добра импрегнация и подържане няма проблем.За мен е мит,че трябва да са само от чам,в моя край няма и едно време са ги правили от червена върба и липа,имам такъв на 40 години.
Недостатъците на сушилнята са,че като не се спазва технологията на сушене,в дървесината се пораждат напрежения на които не можем да противодействаме много.Затова като взема материал от сушилня,гледам да е изкаран поне преди 20-30 дни,цепя на макс 7-8см при дебелина на талпите3см,изчаквам поне 15-16 часа и тогава започвам да го работя.А за некачествения материал дето се продава-няма значение дали е от сушилня или атмосферно сушен,той си идва такъв от гората още+допълнително увреждане от неправилно съхранение и сушене
Благодаря за разясненията.
За качеството на материала - питах конкретно за този от 520 лв. дали има недостатъци и какви са те. Просто предположих от коя фирма е взет и се интересувах, понеже се бях насочил да взема и аз от там.
Макар да струва 520 лв,пак не е стока,чепове колкото искаш и то не какви да е,ами падащи или такива дето преминават по цялата широчина на талпата,на много места дървесината засукана,голяма част от талпите са от сърцевината и др...Трябва много да ровиш за да си подбираш(ако ти разрешат де).Няма дъска или талпа която можеш да използваш на 100%,все има кво да изхвърлиш.Въпросният материал е от Лесоцентър,но почти навсякъде качеството е такова ,с разликата,че при тях е най-скъпо.
За същата фирма става въпрос - жалко, надявах се да е по-добре.
Някой от нашият край купувал ли е материал от тази фирма. http://www.alo.bg/676319
Аз не, колко материал ти трябва и на какъв размер?
Купувал съм от там,има и добър материал но и много брак.Има само атмосферно сушен,попитай ако може да си подбереш дъските които ти трябват,в този склад особено гледай дебелината на талпите.Масово има дъски които ги дават за 3см,а реално са 2.6 2.7 и като ги рендосаш ще излезнат на 2.5,ама друг път.ПП и най-важното,накарай ги с влагомера да премерите влажността.
Аз досега съм купувал само ЛИПА и с нея не съм имал проблеми с влагата или с качеството. За другите материали не знам.
По-добре атмосферно сушене отколкото НЕПРАВИЛНО принудително сушене . С един такъв неправилен режим такива бели стават че може свят да ти се извие :) Някой ще каже кое е правилно и неправилно . Режима на сушене е строга последователност от темперетурни времеви режими редуващи се междинни топлинно влажностни обработки . Техническите решения са различни в зависимост от камерата , но принципа един и същ . Именно целта на МТВО е свеждане до минимум на напреженията което се следи с контролни дъски от които се режат проби със специфична форма показващи текущите напрежения в материала. Може би ще ви е интересно още нещо . До момента няма метод за измерване на напреженията в дървесината . Който го измисли ще стане световно известен :)
Има сума ти диаграми за сушене , но всичко е относително .
Преди промените вкараха и лъчисти награватели и резултат -нула.