Здравейте!Може ли да затворя за зимния период долния отвор на кошера и да оставя пчелното семейство само на отворен горен отвор? Прочетох го в специализирана литература по пчеларство.Ще се получи ли вентилация. Кошерите са ДБ.
Преглед за печат
Здравейте!Може ли да затворя за зимния период долния отвор на кошера и да оставя пчелното семейство само на отворен горен отвор? Прочетох го в специализирана литература по пчеларство.Ще се получи ли вентилация. Кошерите са ДБ.
ако затвориш долната прелка,пчелите няма да могат при зимните облитания да изхвърлят умрелите пчели
Аз точно на горна прелка мисля да ги оставя за зимата.
Решението го взех след, като коментирах с баща ми как той е зазимявал навремето същите кошери, които сега аз ползвам. А именно: на отворена долна прелка с поставен мишепрепазител, но пролетта е имало много конденз и плесен по питите (трите хранилки на таванката не ги е махал).
Да уточня, че ми е първа зима и мнението ми не е основано на личен опит!
Според мене това ще е груба грешка. Пчелите се нуждаят от проветряване, за да може издишания от тях CO2 да бъде заменен от новопостъпил кислород. Има обаче една малка подробност - CO2 е по-тежък от кислорода, което означава, че той от самосебе си ПАДА НАДОЛУ и се заменя от новопостъпил кислород, който се ИЗДИГА НАГОРЕ. При това положение проветряващия отвор на кошера ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ТРЯБВА ДА БЪДЕ ОТДОЛУ, ако искаме да става естествена циркулация и подмяна на CO2 с кислород. Така е и в природата - пчелите правят гнездата си в горната част НАД ОТВОРА НА ХРАЛУПАТА, а не под него.
При всички случаи температурните разлики между вън и вътре създават бавно въртеливо движение на въздушните маси вътре в кошера. Топлото кълбо в центъра на кошера предизвиква затопляне на въздуха и неговото издигане НАГОРЕ, а студените периферни стени го охлаждат, с което предизвикват неговото ПАДАНЕ НАДОЛУ. Като цяло се образува един непрекъснат поток от въздух, издигащ се нагоре в центъра и падащ надолу по периферията. Проблемът се състои в това, че въртеливото движение на въздуха не е достатъчно условие, за да може CO2 автоматично да се подменя с кислород. Необходимо е решетъчно дъно, през което по-тежкия CO2 да напуска пределите на кошера, а това автоматично ще предизвиква неговата замяна с пресен въздух, съдържащ достатъчно нов кислород. Една малка прелка долу или горе не е достатъчна за целия този процес. Пчелите страдат и ако можеха да напишат протестно писмо, биха го направили. Това че много стари пчелари са го практикували не означава, че на пчелите им е било приятно. Те са много издръжливо племе и са успявали да оцелеят, но математиката и последните изследвания за нуждата на пчелите от кислород говорят друго - пчелите се нуждаят от добро проветряване.
Ако вместо долен отвор използваш горен, рискуваш CO2 да започне да се натрупва на дъното на кошера и постепенно да повиши нивото си, като с това можеш да предизвикаш загиване на долната част от пчелите в пчелното кълбо или дори на цялото семейство от недостатъчно кислород.
Помисли сам:
- При горен отвор напуска въздух с малко кислород и на негово място влиза въздух с по-много кислород, но CO2 си остава на дъното.
- При долен отвор CO2 напуска пределите на кошера и се заменя от пресен въздух с по-много кислород.
И в двата случая въздуха се подменя, но в случая с горен отвор на дъното остава CO2, който е най-тежкия газ от всички съставляващи въздуха газове.
Същото е и при бурна ферментация на вино в изба. Има случай на умрели ,, любители,, ,застояли се по- продължително време при затворени врати.
Дъното го вдигам и слагам мишепредпазителите,за да не влизат гадове,горната прелка затварям,НО дъната са 1/3 мрежа непосредствено след прелката.Според мен трябва да влиза свеж въздух,но не да става течение.
Ако вместо долен отвор използваш горен, рискуваш CO2 да започне да се натрупва на дъното на кошера и постепенно да повиши нивото си, като с това можеш да предизвикаш загиване на долната част от пчелите в пчелното кълбо или дори на цялото семейство от недостатъчно кислород.
Още едно време основателите на пчеларството ( Л. Лангстрот и други) такова каквото го познаваме чрез опити са открили че зимуването е по-добро на горна прелка, отколкото само на долна.
Без долна може, но ако не се налага да бъде затворена, по-добре да се остави
Това лесно ще се разбере още тази зима. Купил съм 3 броя CO2 датчици и с тях ще измеря в 3 кошера какво точно се случва. Едно време са имали само емпирични наблюдения, които може и да се окажат грешни при неправилна опитна постановка. Възможно е и да са направили грешна генерализаця при наблюдения на малко количество кошери. За разлика от едно време съвременната наука вече разполага с точни и прецизни инструменти за измерване на един или друг параметър.
Бих повярвал на опита на предците, ако той не противоречеше на здравата логика. Да, ама CO2 наистина е по-тежък от кислорода и едно време това не са го знаели. Сега обаче го знаем и търсим логично обяснение. Как така само на горна прелка? Нима пчелите предпочитат да живеят с малко кислород и много CО2. Дай някакво разумно обяснение на този феномен, ако искаш да ти повярваме на тебе и на опита на предците.
Справка от Wikipedia за теглото на газовете, съставляващи въздуха:
Азот - 1,2506 kg/m³
Кислород - 1,42934 kg/m³
CO2 - 1,98 kg/m³
CO2 е по-тежък газовете, съставляващи въздуха. Всъщност той е най-тежкия от всички и ако въобще нещо трябва да се натрупва на дъното на кошера, то това е именно CO2.
А,можели прецизните инструменти да измерят как точно CO2 влияе на кълбото и дали пчелите все пак нямат нужда от CO2?
Една от причините която изтъкват противниците на зазимяването на много силни пчелни семейства е натрупването на много големи количества на CO2 в кошера и оттам задушаването на семейството и т.н.
Но всъшност концентрацията на CO2 в кошера през зимата е един от факторите които определят успешното зимуване заедно с още един куп такива.
В това отношение американци и руснаци имат изледвания (научни) като разликите между отделните резултати не са кои знае колко големи. Най-общо казано изводът от изледванията е че високата концентрация на CO2 (до определени нива) действа забавящо на процесите на обмяна на веществата и позволява на пчелите допълнително да намалят разхода на енергия (употребата на храна) което води да предотвратяване на препълването на задното черво на пчелите и увеличава времето в което едно силно семейство има нужда от облитане през зимата. Това позволява на семейството до появата на пило да поддържа постоянна и ниска температура на гнездото с малък разход на енергия и храна и излизат от зимата запазени и по-малко износени от останалите пчели т.е. животът на старите зимни пчели се удължава.
Докато при слабите семейства къдото кълбото е малко за де се топли е принудено да поддържа по-висока температура и е подложено на по-големи температурни колебания което води до консумацията на повече храна и по-бързо износване и отпадане на пчелите. И едно такова изтощено семейство в края на зимата не може вече да поддържа високи температури и да създаде необходимите условия за отглеждане на пило което допълнително забавя развитието му.
Може, ако се мерят няколко показателя едновременно:
- концентрация на CO2:
- температура на кълбото:
- температура на околната среда;
- ниво на звука в кошера.
Записа на тези данни в дейталогер и последваща визуализация с криви може да даде доста точна информация за влиянието на вентилирането върху пчелното семейство.
Ако могат да се проследят движенията на въздушните потоци в кошера при различните варианти на вентилиране изводите могат да бъдат още по-точни
Дай някакво разумно обяснение на този феномен, ако искаш да ти повярваме на тебе и на опита на предците.
Ами влагата, от зимното пило. Едно време не са имали мрежести дъна, а разборния кошер е бил прототипен вариант. Чрез опити (практически) са установявали кое да оставят/махнат и кое да подобрят. Как да зимуват кошерите и т.н. ( напр. натрупани във формация пирамида, върху въздушна възглавница и зарити със слама/листа и пръст - така както са съхранявали например ябълките по онова време през зимата).
За повече информация може да прочетеш книгата на Лангстрот - има я във гуугъл буукс- и оригиналната и преиздадения вариант (с различно име са но инфото е едно и също, макар и съдържанието да е разбъркано). И двете са защитени от авторското право, но за по-старото издание съм сигурен че ако си го свалиш на PDF ти дава пълния текст. Пък ако предпочиташ книжен вариант - обади се, ще ти пратя последното издание, като я прочетеш ще ми я върнеш.
Експериментите между другото са проведени според Добрите Лаботаторни Практики (тогава още не е съществувало такова понятие) и за всеки който се съмнява във валидността на експеримента , би могъл и след сто години преразгледа обстоятелствата при които е проведен, и сам да прецени дали изводите са правилни или е пропусната да се отчете някоя променлива ( т.е. не фигурира в записките) която би могла да доведе до грешни заключения. Съответно заради една неизмерена темп. на околната среда например, (и поради непълните записки, както много често се случва в днешно време ) валидността на целия експеримент да може да бъде оспорена.
някъде четох че пчелното кълбо през зимата при консумация на 1кг.мед отделя 1литър вода.Ако това е вярно то тая вода трябва да излезе от някъде
ами ако си на плътно дъно и зиме и лято си на затворена долна прелка (на дъното) и отворене горна (на корпуса) - това груба грешка ли е
Здравейте,моя коментар се базира на личен опит от предходната зима.При първия пролетен преглед към средата на февруари установих , че на няколко кошера не съм вкарал дъната до края и в задния край на кошерите са останали пролуки около 4-5 мм, не повече.в тези кошери нямаше и помен от влага,плесен или конденз и пчелите бяха в добро състояние.в останалите кошери имаше дори и "вода" по дъното , която я попих с парцал.кошерите са система ДБ.тази зима умишлено оставих няколко по същия начин и след около четири месеца ще видим резултата.гледам също и ЛР,но там съм с дълбоко дъно с 1/5 част от дъното само с мрежа и не знам какво е влага.
също видях при един колега пчелар замрежени отвори на задната стена на кошера в долния ляв ъгъл(като гледаш кошера отзад).зимуват му на долна прелка и казва че няма влага и при него.за това аз лично подкрепям теорията , че кошера трябва да бъде добре вентилиран в долната си част за да може да се премахва натрупания въглероден двуокис и на негово място да постъпва свеж въздух,богат на кислород.
това е от една руска публикация на Шабрашов
"Съществува мнението, че въглеродния двуокис, отделян от пчелите, в силата на своята тежест се спуска на дъното и излиза през долния вход. Обаче, пчелите издишват въздух, който има само 7% въглероден двуокис. Смесен с въздуха в кошера, той не се спуска на пода. Ако има горен вход или отвор в тавана, той напуска кошера през тях. Затова горната вентилация е много важна."
И вероятно е напълно прав!
Закон на Шарл
Този закон е открит и кръстен на французина Жак Шарл, който през 1787 година забелязва, че кислород, азот, водород, въглероден диоксид и въздух се разширяват еднакво в интервал от 80 келвина. Този закон гласи: Обемът на дадена маса газ при постоянно налягане е пропорционален на термодинамичната температура
От което следва, че всички издишани газове, които са с еднаква температура, еднакво са увеличили обема си (олекнали) и се издигат нагоре. Трябва да има от къде да излязат, за да влезе чист въздух с повече кислород.
Това не е вярно и вече го описах защо. Да, топлия въздух, издишван от пчелите, се издига нагоре, но в същото време студения въздух покрай стените на кошера ПАДА НАДОЛУ. В резултат на това се създава КРЪГОВРАТ на въздуха вътре в кошера, и при този кръговрат съдържанието на кислород постепенно намалява и се замества от CO2.
Нека да приемем, че високо горе има отвор. Той обикновенно е или кръгъл с малък диаметър, или хоризонтален прорез. Ха сега ми кажете как през този отвор въздуха ЕДНОВРЕМЕННО ще влиза и излиза????????????
Нека да приемем, че отдолу има прелка. Тя същo е хоризонтална и с малка височина. Ха сега ми кажете как през този отвор въздуха ЕДНОВРЕМЕННО ще влиза и излиза????????????
Има само два начина едновременно въздуха да влиза и излиза:
1. Отворите да са два и да са на различна височина. Тогава наистина топлия въздух ще излиза през горния отвор, а през долния ще влиза студен и пресен въздух.
2. Отвора да е огромен. Тогава от самосебе си се създават участъци, през които да влиза и други участъци, през които да излиза. На това условие отговарят кошерите с решетъчно дъно.
Най-вероятно Шабрашов това е имал в предвид.
Това също ще работи добре, ако има един широк отвор с решетка за влизане на чистия въздух в средата и тесни отвори с решетка по трите страни на дъното (без тази страна, където е прелката).Цитат:
2. Отвора да е огромен. Тогава от самосебе си се създават участъци, през които да влиза и други участъци, през които да излиза. На това условие отговарят кошерите с решетъчно дъно.
Предимството на първото решение е, че лесно се поддава на автоматизация с автоматична клапа в горния край. За входни величини трябва да служат две променливи - ниво на въглеродния диоксид и температурата на възходящия въздушен поток, а като резултат - повече или по-малко отворена клапа.
Руснаците знам че не ползват плътна дървена възглавница а някакъв плат, може би точно с кази цел, отвеждане на застоялият въздух и влага.
Тука има една много интересна дискусия по вопроса - http://www.pchelovod.info/index.php?...dpost&p=825187
...Поскольку я учился в Советской школе, то меня учили, что "практика критерий истины"...
http://www.pchelovod.info/index.php?...=post&id=52262 - семья 1 - это вентиляция через верх (тепловой "хвост" направлен вверх)
http://www.pchelovod.info/index.php?...=post&id=52261 - семья 2 - герметичный верх и вентиляция через низ (тепловой "хвост" направлен вниз)..."
***... Всё очень просто: Одна семья (№2) дует вниз махая крыльями, а другая (№1) не машет, у ней все автоматически уходит вверх. - http://www.pchelovod.info/index.php?...dpost&p=825203
***...Любому не предубеждённому наблюдателю ясно, что семья может вентилировать куда угодно. Но, если есть возможность вентилировать вверх то, семья, как правило выбирает верхний способ. И не потому, что мне этого хочется или кому-то не хочется, а потому, что вентиляция вверх энергетически более выгодна - ничего не требуется делать, только уменьши плотность верхней части клуба и вентиляция обеспечена.
http://www.pchelovod.info/index.php?...dpost&p=826967 -
Благодаря много за тия графики!!!drinks;
Бях попаднал на тях преди време, не ги записах и после ги загубих. Сега ще си ги запиша, за да са ми под ръка. Има ли информация за софтуера, който ползват за екстраполиране и онагледяване?
Потърсете в тези теми, където тази уникална жена прави експерименти:
http://youtu.be/MptRv1SoAdo
http://www.pchelovod.info/index.php?...dpost&p=784111
http://www.pchelovod.info/index.php?...dpost&p=670363
http://www.pchelovod.info/index.php?...dpost&p=692411
http://www.pchelovod.info/index.php?...dpost&p=696050
..."Вот моё рабочее место"...
http://www.pchelovod.info/index.php?...=post&id=41907
http://www.pchelovod.info/index.php?...=post&id=42899
значи ако си на плътно дъно с затворен целогодишно долен вход, само на горен вход то излиза че пчелите отдавна биха умрели поради натрупване на CO2 и невъзможността му да излиза през същия вход откъдето влиза и свежия въздух
Значи изводът до който стигнах е широко отворена долна прелка и отворена горна прелка. А ако към това се добави и премахнато малко капаче на хранилката. Какво мислите.
Аз махам голямото капаче, защото дебита е по-малък и не отварям горната прелка целогодишно. Отвора на дъната стои отворен до януари.
При мен не го заклейват, а с махане на малкото капаче дебита на въздуха е твърде голям. Ако го заклеят, няма да го отварям, защото аз само създавам предпоставки, а те решават кое е по-добре.