-
КЪДЕ ГРЕША ???
КЪДЕ ГРЕША ???
или друго подходящо заглавие за тази тема е
МОЖЕ ЛИ СЛОЖНОТО В ПЧЕЛАРСТВОТО СИЛНО ДА СЕ УПРОСТИ ???
Както всички вече знаете, аз съм новобранец в пчеларството, и като такъв сигурно има доста неща, които все още не ги знам. Това е лошата страна на въпроса. Живот и здраве - постепенно ще натрупам опит. Това незнание обаче си има и своите ПОЛОЖИТЕЛНИ ЧЕРТИ, а те са, че мозъкът ми все още не е обременен с предразсъдъци, и все още е в състояние безпристрастно да анализира действителната ситуация с проблемите в пчеларството.
Когато човек започне с подробности да навлиза в дадена материя, той неминуемо започва да се сблъсква с вече наложени догми, че това се прави едикак си, и това е единственият правилен начин. Тези догми замъгляват трезвата преценка на ситуацията и много често се случва някой друг необременен с тези догми да изгенерира безценна идея за нещо, с което другите се се мъчили дълги години.
Та искам да кажа, че не е редно да се подиграваме на идеите на незнаещите. Те може да са детски и по своемо наивни, но със сигурност притежават ЖЕЛЯЗНА ЛОГИКА и понякога могат да ни отворят очите за неща, в които сме се заблуждавали с години.
-
Та в тази тема искам да споделя една такава идея, за която всички са се сещали, но замъглената преценка на ситуацията е попречила да се осъзнае колко е важна тази идея.
И така.......
Половината от литературата в пчеларството се занимава с всички сложнотии около правилното зазимяването на едно семейство, правилното презимуване, правилното пролетно подхранване, правилното подсилване, правилното обезпаразитяване и правилната подготовка за първата паша.
Какви са проблемите?
1. На първо място това е ниската температура през зимата. Тя принуждава семействата да се свиват на кълбо и в някакво си полулетаргично състояние да съществуват на границата между живота и смърта. Всяко едно дребно събитие ВОДИ ДО СМЪРТ (мишка, кълвач, буря, транспорт, отваряне на кошера, необичайно зимно затопляне на времето и т.н.).
2. На второ място е високата ПРОЛЕТНА СМЪРТНОСТ. Затоплянето на времето кара майката да снася яйца и после при застудяване кълбото се раздвоява - едната част от пчелите топли пилото, а другата стои при майката и храната. И естествено при много студена нощ това води до смърт. По този показател аз вече имам умрели семейства.
3. Третият проблем е пролетната МЕТЕОРОЛОГИЧНА ОБСТАНОВКА. Всяка година тя е различна и човек трудно може да се възползва от опита през предишните години. Количеството яйца, снесени от майката, силно зависи от външната температура, и именно през април тази температура се колебае в огромни граници. Майката ежедневно се подмята между двете крайности - бясно снасяне по обед, когато температурата достига 18-20 градуса, и свиване на кълбо през нощта, когато температурите може дори и да са отрицателни. Количеството на пилото и младите пчели към първи май силно зависи от това каква температурна графика е нарисувала локалната МТО станция. Допълнително ситуацията се усложнява и от пролетните дъждове и ветрове, които тази година биха всички рекорди.
4. Четвъртият проблем е качеството на майката и нейната възраст. Количеството на снесените яйца силно зависи от качеството и възраста на майката и този параметър се наслагва върху параметрите на метеорологичната обстановка.
5. Допълнително ситуацията се усложнява и от това как е презимувало семейството, колко акари има (а те зависят от есенното третиране), има ли други болести и въобще сигурно има 100 други фактора, които да влияят на силата на семейството през пролетта.
-
В предишния постинг накратко са описани даденостите, с които ежегодно се сблъсква всеки един пчелар. Неговата основна задача е ВЪПРЕКИ ТЕЗИ ДАДЕНОСТИ към началото на първата паша така да РЕГУЛИРА СЕМЕЙСТВАТА, щото количеството на младите пчели и пилото в началото на пашата да имат ТОЧНО ОПРЕДЕЛЕНИ СТОЙНОСТИ.
1. Ако броят на пчелите в началото на пашата е много голям и мястото в кошера е малко, то тогава семейството най-вероятно вече е изпаднало в роево настроение и чао на стоковия мед за тази година.
2. Ако броят на пчелите е много малък и няма достатъчно летящи пчели, то тогава първата паша ще се използва за подсилване на семейството, а не за натрупване на стоков мед.
3. Ако количеството на пилото е прекалено много в началото на пашата, то голям брой от наличните пчели вместо да летят за мед, ще се занимават с отглеждане на ненужно пило.;
4. Ако има други проблеми, например с температура, влажност, липса на вода, неизградени пити и т.н., то тогава голям процент от пчелите ще се занимават с проблемите, вместо да летят и да носят нектар.
Та ролята на пчеларя в общия случай се състои в това ДА РЕГУЛИРА СКОРОСТТА НА НАРАСТВАНЕ НА СИЛАТА НА СЕМЕЙСТВАТА, като компенсира всички пролетни проблеми при слабите семейства и узапти скороста на развитие на силните семейства. И ако има как, всички семейства към началото на пролетната паша трябва да са МАКСИМАЛНО РАЗВИТИ, но без да са изпаднали в роево настроение, и в същото време пилото да е намалено до минимум (към началото на пашата).
-
Това е една доста сложна задача предвид факта, че няма как всеки един ден да се отваря всеки един кошер и в зависимост от неговото състояние да се предприемат съответните коригиращи действия.
В реалността повечето пчелари през април отварят всеки един кошер не повече от 2 пъти, в резултат на което коригиращите действия са много груби и неточни. Допълнително влошаване на резултатите идва от факта, че много малко пчелари си водят записки на ниво всеки един кошер какво точно са видели и са направили предишния път при предишното отваряне и какво - не. И последно - почти никой пчелар не използва математика и компютърна техника с цел максимизиране на ползата от информацията от предишните проверки и прогнозиране на бъдещото развитие на всяко едно семейство.
Крайният резултат - масово се допускат грешки от типа:
1. Роене на пчелни семейства преди или по време на първа паша
2. Навлизане в първа паша със слаби семейства
3. Навлизане в първа паша със страшно много пило и пчелите вместо да носят мед - отглеждат пило.
-
И какво предлагаш ти, за решаването на тези "проблеми", на които пчеларската практика, отдавна е намерила решение?
-
Ами съществуващото решение е нещо от типа "отваряй всеки един кошер КОЛКОТО СЕ МОЖЕ ПО-ЧЕСТО и ако видиш събитие 1, предприеми действие 1, ако видиш събитие 2, предприеми действие 2 и т.н.".
Аз си зададох въпроса "Може ли да се разминенем с едно единствено отваряне на всеки един кошер и въпреки това към първа паша да имаме МАКСИМАЛНО ТОЧНО НАСТРОЕНО СЕМЕЙСТВО ПО СИЛА И КОЛИЧЕСТВО НА ПИЛОТО ?"
Ами стигнах до извода, че може. Ясно е, че с нула пролетни отваряния няма как да стане. Трябва да има поне едно отваряне най-малкото заради третирането против вароатозата. Въпросът е можем ли да се разминем само с това отваряне?
Идеята е следната:
При това първо отваряне преглеждаме пита по пита и си записваме колко процента от площта е заета със запечатано пило. Знаейки колко дена стои запечатаното пило, можем да изчислим колко яйца средно в денонощие снася майката. Знаейки колко яйца снасят другите майки в пчелина, можем да изчислим КОЕФИЦИЕНТА НА АМОРТИЗАЦИЯ на текущата майка. Знаейки този коефициент, можем да изчислим с колко трябва да ускорим процеса на снасяне на текущата найка. Нещо повече. Знаейки как са се движили температурите час по час през последния 1 месец, можем да изчислим ФУНКЦИЯТА НА СНАСЯНЕ на съответната майка - тоест при температура Х тази майка снася Y яйца.
С това нашата математика приключи. Изглежда сложно, но не е. Става въпрос за 2-3 формули на Excel, които лесно могат да бъдат съобразени. Който не може - ами да почака и да вземе готов екселски файл, който все някой ще публикува на форума.
Това е първата част на задачата - прост модел на Excel, който прогнозира пчелната популация във функция от околната температурата и силата на конкретната майка (процента на пилото) от първия пролетен преглед.
-
Първата част на задачата е достатъчна, за да може всеки един пчелар ПРЕДВАРИТЕЛНО ДА Е ИНФОРМИРАН как ще изглежда всяко едно негово семейство към датата на първата паша. Това обаче не е достатъчно. Нуждаем се и от някакъв регулиращ елемент (компонент), посредством който да можем да подсилим слабите семейства и да ограничим силните, с цел към 1 май да имаме еднакви семейства в целия пчелин. И всичко това трябва да се случи НЕЗАВИСИМО ОТ ПАШАТА и НЕЗАВИСИМО ОТ ВЪНШНАТА ТЕМПЕРАТУРА, която ще ни предложи МТО обстановката на конкретната година.
Ами аз си мисля, че това мога да го постигна посредством ТЕРМОРЕГУЛАЦИЯ, комбинирана с АВТОМАТИЧНО ОТВАРЯНЕ И ЗАТВАРЯНЕ НА ПРЕЛКАТА в определени моменти. Ясно е, че една излетяла пчела би оцеляла навън само при външна температура над 12-13 градуса. Следователно при по-ниските температури прелката трябва да бъде затворена, за да не се подлъгват пчелите от високата вътрешна температура и да излизат навън. Колкото до вътрешната температура - ами тя наистина ще бъде висока, защото през април месец аз мисля да топля кошерите отвътре, като температурата ще зависи от силата на майката. Идеята е чрез температурни промени да накарам една майка да снася повече или по-малко яйца с цел към 1 май всички семейства да са с еднаква сила. Не знам каква точно температурна крива ще се получи, но знам, че посредством вярна математика тази крива може да бъде изчислена.
С две думи идеята е да елиминирам фактора ВЪНШНА ТЕМПЕРАТУРА и започвайки от първи април или дори от първи март във всеки един кошер да регулирам такава температура, щото майката да снася с желаната от мене скорост, която скорост към 1-ви май да доведе до еднакви по сила семейства, достатъчно големи, но без да изпадат в режим на роене. Тази година я пропуснах, но за догодина ще имам достатъчно време да се подготвя с хардуера и софтуера.
-
Накратко да обобщя:
1. Стиропорени кошери с добра топлоизолация, за да може вътрешната температура да се регулира с минимален разход на допълнителна топлоенергия.
2. Регулиране на температурата през пролетта, защото пролетните клатения на температурата са много по-критични от зимните студове
3. Използване на вътрешната температура като основен фактор, посредством който ще стимулираме или ограничаваме майката в яйцеснасянето
4. Напълно автоматизирано отваряне и затваряне на прелката във функция от външната температура
5. Ако горните два фактора се окажат недостатъчни, можем да добавим и автоматично подхранване - тоест автоматично отваряне и затваряне на вратичката на хранилки, поставени преди много време.
6. Сравнително проста математика на Excel, която да регулира описаните по-горе процеси.
7. Едно единствено пролетно отваряне на кошерите, което да СИНХРОНИЗИРА МАТЕМАТИКАТА с действителното състояние на всеки един кошер.
-
Ами това е идеята. Сега е време за вашите критики или идеи за усъвършенствуване.
Между другото реалността вече се стоварва върху плещите ми с пълна сила. Вече имам умрели пчелни семейства по причина пролетни застудявания (6 от 400), имам и кошери с тиха смяна (сини майки и изградени маточници). Имам много слаби семейства, имам и много силни. Вече ми се наложи както обединяване на семейства, така и изкуствено отслабване посредством вадене на пити с пило. Въобще при такова количество на кошерите според теорията на вероятностите вече ми се случва всичко добро и всичко лошо, което го пише по книгите и по форумите. Единствено засега все още нямам кошери, болни от някоя от страшните болести, и да се надяваме, че това така ще бъде и за в бъдеще.
Другото, което искам да се похваля е, че машината за восъчни основи вече е доставена и днес я монтирахме. Опитахме се дори и да я пуснем в експлоатация, но нещо объркахме температурите и замазахме двата валяка с восък. Сега трябва да се чистят килийка по килийка с клечки за зъби и в понеделник ще направим нов опит за пускане. Да се надяваме, че тогава ще имаме по-голям успех.
-
Матеев , аз няма да те критикувам , но ще ти дам идея да събереш всичко написано от теб и да напишеш книга по пчеларство и ти гарантирам , че ще бъдеш първия написал такава без да е "пчелар"!Това е по - добрата инвестиция .