PDA

Виж пълната версия : Недостатъчно топлина за пилото



pavlito88
15.04.2013, 16:59
При изпролетяването забелязах, че в един от кошерите ми има много умрели пчели (неясно за мен от какво) след като ги изхвърлих видях, че кошера има майка, има осеменяване и дори запечатано пило, но пчелите не са достатъчно за да затоплят пилото. Въпроса ми към вас е дали след като вече времето е по-топло да взема 1-2 пити със запечатано пило от друг кошер или да не рискувам да измръзне и това пило?

srg
15.04.2013, 19:21
По-добре му изсипи млади пчели пред кошера.Но трябва да си сигувен че семейството е здраво и майката е добра.Ако семейството е много слабо или имаш някакви съмнения аз ти препоръчвам да го отпишеш.

evgeni.filimonov
15.04.2013, 21:50
Ти се радвай, че има запечатано пило, което също излъчва топлина. Щом са отгледали пило, значи не е толкова зле положението. Стесни максимално и затопли отгоре, прегледай и запасите. Намери инфо в нета за метода на Блинов. Ако са на две рамки пчелите, след тези две рамки сложи преградител и зад него рамки с мед и разпечатвай по малко. През деня пчелите ще пренасят медец, а през нощта ще топлят пилото.
Подмора са старите пчели, които отпадат, до към 10 ти април напълно се сменят пчелите. Но докато са малко, хвърлят усилия да продължат съществуването си, а не да чистят подмор.

pavlito88
15.04.2013, 22:30
Благодаря Ви, иначе то отписването е лесно, но все пак ми се ще да го спася, стеснил съм го ще прочета и за този метод, за който казахте и ще чакам да видя какво ще стане.

evgeni.filimonov
15.04.2013, 22:32
И докато не изпълнят пчелите рамките с пило, не разширявай.

srg
16.04.2013, 18:27
Добре е обаче да се опиташ да си отговориш на въпроса защо е заслабнало толкова семейството.

FVCVS CAESAR
16.04.2013, 20:45
За по-добро затопляне можеш да прехвърлиш семейството в друг кошер, до друго слабо семейство, а може и до силно, като ги разделиш с плътна преградна дъска, на която може да има мрежест отвор, но може и да няма.
Трябва обаче да си сигурен, че пчелите не са болни от нещо, за да не разнесеш някоя зараза.
Може и целия корпус с отслабналото семейство да го сложиш върху снелгрова дъска и върху някое силно семейство.
Максимално стесняване, горна и странична термоизолация, и т. н...