PDA

Виж пълната версия : КОГА СЕ СМЕНЯ МАЙКАТА



bizon
17.04.2011, 17:54
Колеги не можах да намеря, някъде да е коментирано как практически се сменя майка, какво се прави и как?
Имам четири кошера ДБ 10 рамкови от октомври 2010 год.
В един от кошерите,пчелите не внасят прашец и не бутат подбудата която сложих!
Сигурно се престарах с прегледа и най-вероятно съм убил майката.
Има пило!
Моля за съвет!!!

salash
17.04.2011, 18:57
Ако има яйца,ще си направят сами майка.

ттитто
17.04.2011, 19:02
Прецени дали има достатъчно пчели да ги караш да си произвеждат майка. Ако няма направо го обединявай с друго семейство и след 2-3 седмици си направи нова отводка.

Иван Гушев
17.04.2011, 23:15
Ако има много пчели и нямат яйца, можеш да вземеш от друг кошер рамка с разнородно пило, ако има само незапечатано и яйца по-добре. Пчелите ще си изградят спасителни маточници. Има една особеност обаче. Когато запечатат пилото пчелите няма кого да хранят и започват да гълтат млечицето което произвеждат и стават търтовки като прегризват маточниците и убиват новите майки. Затова редовно през 3-4 дни трябва да им даваш нова пита с незапечатано пило. След като го запечатат стръскваш пчелите и я връщаш там от където си я взел и слагаш нова. След като се излюпи новата майка може да оставиш последната пита с пило която си дал за доотглеждане, все пак семейството е закъсняло доста с развитието си и има нужда от нови попълнения

evgeni.filimonov
18.04.2011, 08:24
Е като има пило, поне кажи какво е - открито, закрито, да гадаем ли.
За да не носят прашец, значи е запечатано , а открито пило няма. Провери обстойно за майката, слагай контролна пита. Ако не изградят маточници, значи има майка, но нещо се е повредила. Тогава обединявай с друго семейство.

коко
18.04.2011, 13:02
Здравейте Имам един кошер на който майката е 2 годишна и сигурно ще се наложи да я сменя.Молбата ми е да ми кажете начин за приемане на маиката. дали сега трябва да го направя или по касно.Иоще да попитам сега мога ли да направя отводка.Благодаря за вниманието

bizon
21.04.2011, 21:51
Благодаря, за вниманието утре ще прегледам проблемния кошер и на въпросите ще отговоря!
Прочетох внимателно какво да гледам дали има това за което питате така, че до утре.
Благодаря предварително!

Тошката
27.04.2011, 18:12
Коко , ако има откъде да вземеш маика , просто можеш старата да я махнеш и на следващия ден да заложиш новата , ,.,., а може и да убиеш старата , да заложиш новата и върху клетката с която си я заложил в кошера да поставиш маиката която си убил за да им се смесят миризмите , ,.,.,.,за отводка ,зависи колко е силен кошера , обаче ти да им заложиш маика , защото ако ги оставиш те да си направят няма много търтеи а и времето е гадно и не се знае дали ще я оплодят .,.,.,. към колегите - ако пропускам нещо да ме поправят , успех,,,,

bizon
27.04.2011, 19:11
След като прегледах кошера установих:
- не намерих майка
- Има пило запечатано друго няма
- Направи ми впечатление, че има тук там търтеи, което ме навежда за версията на Иван Гугушев – при мен е планински регион и дръвчетата цъфнаха преди седмица
- Семейството е слабо, но започнаха да внасят прашец – това не е ли сигнал, че има майка но аз не я намирам???

Питам:
Необходимо ли е задължително да огранича гнездото с пределна дъска, тъй като ноември месец 2010 год. този кошер беше най-силния и не е поставяна такава?
tube;

bizon
27.04.2011, 19:17
Евгени – какво имаш предвид под „контролна пита”?

Станко Ставров
27.04.2011, 21:15
Евгени – какво имаш предвид под „контролна пита”?

Това е пита с пресно снесени яйца и открито пило.Ако заложат маточници свищеви, значи че няма майка.Ако не заложат значи не си видял майката.

Ако плодникът ти не е изпълен изцяло с пити преградната дъска е задължителна.

evgeni.filimonov
27.04.2011, 21:43
Да, както казва колегата Станко, контролната пита е тази пита, която се взима от друго семейство и на нея има както яйца, така и ларви, на които пчелите ще заложат маточници и ще си отгледат майка. Не биха направили маточници, ако имат майка , и също така ако е станало смейството търтовъчно. Майката може да е повредена от притискане между питите при невнимателен преглед, може и да е простинала, а може и да е спряла да снася, ако семейството е преразширено и при по висока надморска височина или планински район и при по студен климат - да е спряла временно да снася и сега при затоплянето покрай Велик ден да е започнала отново да снася и затова да носят прашец.Трябва да се чете, да се пита, да се гледа и да се знае при отварянето на кошера - какво да се гледа, какво да се прави и като се направи, какво да се очаква. Иска си учене и практика. Затова специалистите препоръчват пролетното стесняване, за да не се спира пролетното развтие при този променлив климат и постепенното разширяване на гнездото.
Но всичко е свързано с работа, а повечето хора ги мързи да рабоят.

коко
28.04.2011, 13:05
Благодаря на всички

Максим Тодоров
25.05.2011, 13:30
Споделете след излюпването на майката колко дни има да излезе и да се оплоди преди да стане вече негодна за оплождане blush; Защото на 16.05 вземах пет одводки от които само едната беше с оплодена майка а другите имаха майки но небяха оплодени,а днес 25.05.ги отворих и установих че само две семейства имат пило.Другите нямаха пило но носеха нектар и прашец и нямаше пчели по прелката да бездействат.Та въпросами е дали все още неса се оплодили или при транспорта е станало нещо с майките blush;

Kiril8305
25.05.2011, 14:27
Споделете след излюпването на майката колко дни има да излезе и да се оплоди преди да стане вече негодна за оплождане blush; Защото на 16.05 вземах пет одводки от които само едната беше с оплодена майка а другите имаха майки но небяха оплодени,а днес 25.05.ги отворих и установих че само две семейства имат пило.Другите нямаха пило но носеха нектар и прашец и нямаше пчели по прелката да бездействат.Та въпросами е дали все още неса се оплодили или при транспорта е станало нещо с майките blush;
На този въпрос със точност трудно ще ти се отговори.
По книги колегите ще ти кажат, че ако до 30-я ден не се оплоди майката пиши я брак , а аз ще ти кажа ,че миналата година имах майка която се оплоди на 35 ден и всичко си тръгна нормално.Всичко е въпрос на наблюдение и експерименти в тоя случай, но не забравяй , че ако нямаш резервни майки , убиеш ли майката с цел подмяна , ще чакаш наново 30 дни, затова , че мисли смятай и твори.
Поздрави!

Юрий Цветков
25.05.2011, 18:10
Споделете след излюпването на майката колко дни има да излезе и да се оплоди преди да стане вече негодна за оплождане blush; Защото на 16.05 вземах пет одводки от които само едната беше с оплодена майка а другите имаха майки но небяха оплодени,а днес 25.05.ги отворих и установих че само две семейства имат пило.Другите нямаха пило но носеха нектар и прашец и нямаше пчели по прелката да бездействат.Та въпросами е дали все още неса се оплодили или при транспорта е станало нещо с майките blush;Не знам от къде си ги купил и на каква цена, но това за мен е безобразие (не намирам по подходяща и не цензурна дума). Отводка с не оплодена майка, този който ти ги е дал (особено ако минават за оплодени) заслужава да му ги изсипеш в пазвата.
Но иначе, още е рано да се притесняваш. До няколко дни би трябвало да започнат да снасят. А и зависи дали е имало подходящо време за брачен полет.

plamen
25.05.2011, 18:57
Споделете след излюпването на майката колко дни има да излезе и да се оплоди преди да стане вече негодна за оплождане blush; Защото на 16.05 вземах пет одводки от които само едната беше с оплодена майка а другите имаха майки но небяха оплодени,а днес 25.05.ги отворих и установих че само две семейства имат пило.Другите нямаха пило но носеха нектар и прашец и нямаше пчели по прелката да бездействат.Та въпросами е дали все още неса се оплодили или при транспорта е станало нещо с майките blush;Не знам от къде си ги купил и на каква цена, но това за мен е безобразие (не намирам по подходяща и не цензурна дума). Отводка с не оплодена майка, този който ти ги е дал (особено ако минават за оплодени) заслужава да му ги изсипеш в пазвата.
Но иначе, още е рано да се притесняваш. До няколко дни би трябвало да започнат да снасят. А и зависи дали е имало подходящо време за брачен полет.

Може да са му ги подарили.Има не малък процент майките като излезнат на оплождане да не се върнат.Дано да нямаш такъв проблем.Сиветвамте да ги отвориш и огледаш хубаво.Успех!!

Максим Тодоров
25.05.2011, 19:32
Ами днес гледах да видя майките но не ги видях,и това ме притеснява много.Според вас щом носят прашец и нектар също така не тичат по прелката дали майките са там и не съм ги видял sadsmile;

Юрий Цветков
25.05.2011, 19:37
Ами днес гледах да видя майките но не ги видях,и това ме притеснява много.Според вас щом носят прашец и нектар също така не тичат по прелката дали майките са там и не съм ги видял sadsmile;Най-вероятно.

Пламене, ако уговорката е била за не оплодени майки, добре. Но по принцип отводка се подарява или продава с оплодена и работеща (проверена) майка. Иначе просто не е коректно. Ами ако я настаниш на място, където няма околни пчелини, как ще се оплоди тази майка?

Максим Тодоров
25.05.2011, 19:44
Ами поръчах ги си одводки и като отидах да ги вземам ми каза че само едното семейство е с оплодена майка ,каза да не се притеснявам и че до няколко дни ще се оплодят.

kando
25.05.2011, 19:47
За другия път да знаеш - не се взимат отводки със неоплодени и проснесли майки.....е ако са подарък айде нали,ама все пак да знаеш!

Сега оставаш почти без избор - не можеш да намериш майките,а пило изобщо някакво има ли и ако има,заложени маточници да има.А ако няма пило - чакаш да видиш какво ще се случи.

По принцип и аз трудно виждам майките - ето тука сега една,бе две шепи пчели и не мога да я видя,но по някое време гледам яйца,изчаках до днес гледам запечатано пило перфе,айде утре в големия сандък и получава малко бонуси.

plamen
25.05.2011, 20:45
Станалото станало горе главата.Огледай хубаво питите на спокойствие без да бързаш.Младите майки са по слаби и са много бързи и много трудно се виждат.Тези отводки предполагам че имат пило не са само пчела и празни пити ако нямаха майка щяха да заложат спъсителни маточници.

Максим Тодоров
26.05.2011, 06:56
пило няма,има само мед и прашец

kando
26.05.2011, 16:17
1 юни ден на детето :D да има символичност - ако все още няма пило и не намериш майка,гласи се за втори рунд.До тогава недей бута.

Максим Тодоров
31.05.2011, 19:01
Днес ги прегледах отново и все още пило няма.Та реших да им предам оплодени майки, от ловеч ги поръчах за петък около обед ще са при мен .Та споделете как да ги предам,трябвали да отсраня неоплодените майки предварително и колко време преди да предам майки те или направо да ги сложа както са в клетка да я запуша с медно тесто и да я заклещя между питите и като я освободят какво ли ще стане blush;

plamen
31.05.2011, 21:15
Днес ги прегледах отново и все още пило няма.Та реших да им предам оплодени майки, от ловеч ги поръчах за петък около обед ще са при мен .Та споделете как да ги предам,трябвали да отсраня неоплодените майки предварително и колко време преди да предам майки те или направо да ги сложа както са в клетка да я запуша с медно тесто и да я заклещя между питите и като я освободят какво ли ще стане blush;

Имал съм случай със едно семейство на която майката 15 дене след излюпване не започва да снася яйца.Става въпрос за началото на септември.Изках да спася семейството заштото гонех бройка и не ми се комбинирваше.На предния ден го прегледах хубаво за яйца нямаше нито едно.Поръчвам майката и на другия ден сутрината е при мене.Отварям кошера за да махна неплодната майка и като поглеждам питите две, пити пълни със прясно снесени яйца.Като дойдат майките и ако оште няма яйца отвори кошера извади старите майки и ги убий.Остави кошера 5 6 часа без майка.Извади внимателно пчелите придрожителки на майката и постави майката във средна на кошера.Замести клетката във медния венец като я натиснеш във питата.Не чупи пласмасовите прегради на клетката.Ако нямаш никакво пило не отваряй кошера 4 5 дена ако имаш на другия ден отвори и изчисти заложените свештеви маточници.След ден два ако пак има залойени маточници пак ги изчисти.На 4 5 ден пчелите би трябвало да са приели новта майка.Ако се трупат да я хранят значи всичко е на ред.Внимателно извади клетката отвория леко и пусни майта на питата при първия контак със пчелите те трябва да я захранят,това е знак че всичко е наред.Пожелавм ти успех!!!

Максим Тодоров
31.05.2011, 22:43
Благодаря drinks; така ще направя.

Добрин_М
19.04.2012, 16:04
Здравейте колеги!
Имам два кошера ДБ със 3 годишни майки и искам да ги сменя с нови съешени,та въпросът ми е кога трябва да го направя ,ако вече не съм закъснял,защото в КАЛЕНДАРНИЯ СПРАВОЧНИК ПО ПЧЕЛАРСТВО главата за смяна на майките е написана в раздела за месец ЮНИ?
Не е ли късно?

ПОЗДРАВИ НА ВСИЧКИ КОЛЕГИ

Димитър Бонев
19.04.2012, 21:52
Защо е записано юни? Сигурно не е напразно. Ранните майки не винаги са достатъчно добри и по-рано има и недостиг на търтеи. Юни и юли са най-добрите майки.

Nikola
13.04.2013, 13:18
Здравейте, някой може ли да ми каже кога започва подмяната на майките? Сам ли се обновява кошера или ще трябва да закупя нова майка?

николай82_07
13.05.2013, 19:59
пчелите сами преценят кога е негодна майката и си залагат маточници,иначе на 3год.пише че се подменя майката

rusev1
25.10.2016, 14:24
Здравейте колеги, имам едно семейство с майка 2015 г. и една излишна майка 2016 г. Подходящо ли е да я подменя по това време на година или е по-добре да изчакам на пролет?

rosty_sz
25.10.2016, 18:16
"Излишната" майка в отводка, която има шанс да презимува ли е?