PDA

Виж пълната версия : С КОЛКО КОШЕРА ДА ЗАПОЧНА?



cvetkovski84
11.04.2013, 22:48
Здравейте .

Мисля да започна да гледам пчели и се чудя с колко кошера да започна. Основната ми дейност е производство на мебели. За направата на кошерите имам всички необходими професионални машини . Моето виждане е да започна с около 50-тина кошера Лангстрот Рут с едно пило, два магазина и Дълбоко дъно . Четох няколко седмици за пчелите и мисля, че щом имам желание ще се справя :)

Поздрави .:)

Николай Иванов-niko_8_1
12.04.2013, 05:38
Браво за ентусиазма,но само с четене няма как да стане работата,а още повече и да започваш с 50 семейства.Първо започни с десетина и после почвай да увеличаваш.Пожелавам ти успех. wink;

Сергей Тимофеев
12.04.2013, 06:30
Лангстрот Рут с едно пило, два магазина и Дълбоко дъно .

Само един корпус за плодник ще бъде малко за силно семейство.

cvetkovski84
12.04.2013, 11:20
Имам един познат ,койтои гледа 4-5 кошера . Разбрали сме се да ги премести при моите и да ходим двамата да ги гледаме :)

cvetkovski84
17.04.2013, 20:50
Вчера гледах ето този филм http://zamunda.net/details.php?id=157883&hit=1 и мисля да си правя кошерите като неговите с две семейства и полукорпуси . Очаквам мнения :)

cvetkovski84
17.04.2013, 20:54
А и тука се чудя тия дълбоки корпуси за прашец има ли смисъл да ги правя .

vanHanegem
17.04.2013, 20:57
Има смисъл. Дълбоките побират повече прашец. А в Борован има много прашец, даже и по тротоарите....

evgeni.filimonov
17.04.2013, 21:37
Много трябва да напреднеш, за да започнеш да работиш по венеровата технология, а и особено пък с две семейства. Евала за ентусиазма, но намали темпото, наблегни на четенето и на практиката.

cvetkovski84
17.04.2013, 22:06
Според вас да си правя ли полукорпуси до колкото разбрах от филма те се водят нещо като захранване за зимата .
За двете семейства ще го оставя като проект за в бъдеще :)

drinks;

evgeni.filimonov
17.04.2013, 22:15
Направи си, все ще ги използваш в някоя друга технология, ако не потръгне венеровата.
Все пак полукорпус е половината на корпус - демек 12 см. Такива са полукорпусите на Венер, но не е описано нито в книгата , не е показано нито във филма.
Защо ли всички първо се хвърляме по Венер да работим ?
Вече знам отговора - толкова добре е написана книгата, че всеки млад пчелар си мисли, че това е най лесната технология на Света. Да да, ама не.

cvetkovski84
24.04.2013, 22:57
Днес хванахме един доста голям рой
http://s8.postimg.org/75xvdbvcx/Photo_0107.jpg (http://postimg.org/image/75xvdbvcx/)

s.gergowski
27.04.2013, 20:12
в този а и в други форуми със същата тематика виждам многократно пуснати теми с въпроса с колко кошера да започна
и реших да споделя скромния си опит
като и аз се лутах в размисли,и какви ли не броики обмислях за старт

Та накрая реших и започнах с 3 пчелни семеиства което препоръчвам и на бъдещите колеги.
Според мен това е идеалния старт не са много като броика,ще се извади достатъчно мед за да се изплатят в регион с добра паша,
ще се научи как да прави отводки и ще се научи да работи с пчелите

Първата година работих с 3 кошера следващата взех още 10
времето което ми бе необходимо за обслужване на 3те броики първата година бе равно на времето което ми трябваше на следващата да обслужа всички 13 + отводката която бях произвел първата година и също много четене и практика
никои не казва това което знае на 100%

cvetkovski84
29.04.2013, 19:53
Ето един от първите 5 кошера :)
Има още какво да се изпипва .
Страниците успях да ги направя 28 мм :)
Още не съм сложил стиропора на покрива и ламарината и все още се чудя отворите на корпусите елипсички да ирежа или да пробия дупки.
Малко не ми харесва как направих краката ,но на другите ще ги зарежа да излезнат по навън.

http://s17.postimg.org/5apa2qmqz/Photo_0109.jpg (http://postimg.org/image/5apa2qmqz/) http://s7.postimg.org/i2by88947/Photo_0108.jpg (http://postimg.org/image/i2by88947/)

Mateev
29.04.2013, 21:58
Ето и едно непчеларско мнение:

Започването на пчеларстване с Х броя кошери е равносилно на започване на НОВ БИЗНЕС. В този бизнес трябва да се вложат НОВИ РЕСУРСИ (пари, оборудване и време). Създаването на нов бизнес винаги носи със себе си РИСК ОТ ПРОВАЛ. За новобранците и за некомпетентните този риск е още ПО-ГОЛЯМ. От една страна на човек му се иска да отвори по-голям бизнес, за да печели повече. От друга страна обаче с това нараства и сумата на евентуалната загуба при провал.

Следователно размера на един нов бизнес зависи само и единствено от възможностите на дадения човек.

Трябва сам да си прецениш какво количество пари МОЖЕШ ДА СИ ПОЗВОЛИШ ДА ЗАГУБИШ, без при това сериозно да пострада съществуващото ти финансово положение, и без да си проваляш другите бизнеси, губейки време с новия.

Аз също съм новобранец тази година и си прецених, че безопасното ниво за мене е 500 кошера. Речено-сторено. Направих ги 500 и спрях, за да се опитам да овладея организациония хаос, който неминуемо се получава с всяко едно ново начинание. Предполагам, че ако Бил Гейт на стари години реши да се занимава с пчеларство, сигурно ще започне с 1 милион кошера.

По въпроса със знанията не се притеснявай - има достатъчно много специалисти в този форум, които ще ти отговорят на всеки един въпрос. Огледай се и за пчелари в твоя град - обикновенно всички с радост помагат на новите колеги. Със сигурност в началото ще правиш и много грешки, но няма как - никой не се е научил да плува, без преди това да се е хвърлил надолу с главата във водата.

И последно - слушай какво ти казват другите, но в същото време използвай и собствената си глава. Няма как - понякога е по-добре сам да се опариш, иначе никога няма да разбереш колко силно пари печката. Ето ти си дърводелец - значи не започваш от чистата нула и си имаш някакво, макар и малко конкурентно преимущество. Направи си евтини и качествени кошери и току виж от това е произлязъл и допълващ бизнес.

И едно последно нещо, което важи за всеки един бизнес: Докъде ще стигнеш в пчеларството зависи само и единствено от тебе. Бори се и не се отчайвай. Не търси вината в другиго и знай, че винаги има решение, независимо с какъв проблем ще се сблъскаш. А какво ще постигнеш зависи само и единствено от тебе. Виж ми подписа - в него е казано всичко.

s.gergowski
30.04.2013, 03:14
съгласен съм че човек трябва да вложи толкова средства колкото може,без евентуален неуспех да наруши финансовата му стабилност.Но според мен с пчеларството е по- добре първите 1-2 години да се започне с малък брои пчелни семеиства,един вид като обучение и след това да прави по-сериозна инвестиция.След като вече епонавлязъл в материята

Николай Христов-nikberk
30.04.2013, 10:24
Направих ги 500 и спрях, за да се опитам да овладея организациония хаос, който неминуемо се получава с всяко едно ново начинание.
Само информативно решил ли си каква система ще използвуваш? Може и да си споменал някъде ,но сигурно съм пропуснал.

ianev
30.04.2013, 12:06
За да не рискува човек прекалено започни с 10 кошера. Изкараното от тях продаваш и пак влагаш в тях. Нови кошери, инвентар, пчели, с една дума ре-инвестираш това което извадиш от тях. Така ако загубиш нещо ще е само това което те са ти дали и евентуално загубеното време. Аз 2 години инвестирах това което вадих от тях и чак на третата се осмелих да налея и лични средства след като натрупах нужните знания drinks;

Mateev
30.04.2013, 14:10
Направих ги 500 и спрях, за да се опитам да овладея организациония хаос, който неминуемо се получава с всяко едно ново начинание.
Само информативно решил ли си каква система ще използвуваш? Може и да си споменал някъде ,но сигурно съм пропуснал.

За пчелините със слаба паша и за планинските пчелини мисля да използвам ДБ10, а там където пашата е силна - ЛР10. Така или иначе поне в началото искам да си поекспериментирам и с двете системи, за да понатрупам опит. Към момента имам няколко пчелина в Ловешко и за там пращам само ЛР кошери. В Габровско също имам няколко пчелина и там оставям само ДБ.

За кошери твърдо съм избрал стиропорени. Имам както от полските, така и от финландските. Идеята е поне плодника да е стиропорен, за да може през зимата и пролетта да им е по-приятно на пчелите, пък и четох някъде, че при стиропорени кошери семействата напролет се развиват по-рано. Колкото до магазините и медовите корпуси - те ще са са дървени собствено производство, защото са по-евтини и ще работят само през лятото. Направил съм си собствена конструкция на дървените корпуси така, щото да са напълно съвместими както с полските, така и с финландските кошери. За да не изпадам в голям асортимент от различни видове кошери и рамки съм решил за медови корпуси да използвам само и единствено ЛР10. Впоследствие може би ще премина на 100% на ЛР, а ДБ кошерите ще ги продам. Засега обаче според мене те са един необходим етап, който няма как да бъде прескочен.

Това лято стратегията ми е да наблегна на майкопроизводството и отводките, пък меда ще остане на заден план. Искам до наесен да удвоя бройката на кошерите, но със собствени отводки и майки. Също така имам нужда от изграждането на огромно количество рамки, което не знам дали ще успея да го направя в рамките на сезона. Давайте идеи как да накарам пчелите да градят бясно.

Това е засега концепцията, пък ако се наложи - ще я променям в движение.

Димитър Бонев
30.04.2013, 15:53
За планинските и полупланинските места най подходящи са осем рамковите т.н. гърдеви кошери. Там също може да се избира дали плодника да е ДБ илиЛР, та дали с корпуси или магазини ще се работи. Всичко е въпрос на паша. Аз лично съм стигнал до извода, че най-практичната система е ЛР. Има много повече възможности за "маневриране". Освен това наличието на помощни семейства е голям плюс за развитие на продуктивно пчеларство. Аз така съм мислил за една технология за пчеларстване, но нека да узрее още малко в главата ми. Това е нещо като комбинация от метода показан във филмчето "меда мед ражда" и технологията по която работят Коцето Якофов и Симеон Тодоров. Но тука пак е доста относително. Важното е какви цели преследваш, на какво наблягаш дали искаш количества мед или си се ориентирал към другите продукти. Във всички случаи ефекта е един целогодишно силни семейства. Ако трябваше сега да започвам и да избирам система отново бих избрал ЛР. А колкото до кошерите. Тези т.н. стиропорови си имат и своите предимства и недостатъци. Предимствата са в това, че правят по-добра изолация и е необходима по-малко храна за зимуване, но не дишат и се получава много конденз, който по някакъв начин трябва да се овладее. Вариантите не са много (мрежесто дъно-целогодишно и милерова хранилка-целогодишно). Имам един такъв нуклеус-6-рамков, но не останах доволен от него. от всякъде течеше вода семейството започна да боледува, въпреки, че беше на мрежа отдолу, а от хранилката често изсипвах насъбралата се вода. Приместих го в дървен нуклеус и нещата се оправиха. Тези дни ще покажа снимки на нуклеусите. Те са 5 рамкови. Няколко отводки ги оставих да зимуват в тези нуклеуси, само че на два корпуса. Сега са ми едни от най силните семейства. След една ротация , ги прехвърлих в нормални 10-таци и им сложих втория корпус, че майката няма къде да снася.

kroum
30.04.2013, 20:24
Пчелите градят бясно с бясно хранене(да не изсъхва хранилката) и поне малко паша. Ако се засуши като миналата година и с бясно хранене няма задоволителен градеж.

Mateev
30.04.2013, 22:45
... Тези т.н. стиропорови си имат и своите предимства и недостатъци. Предимствата са в това, че правят по-добра изолация и е необходима по-малко храна за зимуване, но не дишат и се получава много конденз, който по някакъв начин трябва да се овладее. Вариантите не са много (мрежесто дъно-целогодишно и милерова хранилка-целогодишно)...

По принцип конструкцията на финландските кошери включва мрежесто дъно, което целогодишно е отворено. За конденза те пишат, че той просто се стича по стените и си изтича навън.

Склонен съм да вярвам на финландците. Техните кошери не са от вчера и са масово разпространени в половин Европа. Само балканските страни наблягаме на дървото. В Европа (и особенно в по-северните страни) отдавна са минали на стиропор и използват съответните методи на пчеларстване. Има си и подробна инструкция кога и какво да се прави, като например кога капака да се обръща в едната посока и кога - в другата (в която усилено се вентилира).

Първата партида стиропорени кошери ги заредих преди повече от месец и към момента те са по-развити от останалите. Може би си въобразявам, но истината е че до момента нямам никакви проблеми и съм много доволен от решението, което взех. Нека да изчакаме да се извърти една пълна година и тогава ще видим всичките предимства и недостатъци.

Димитър Бонев
01.05.2013, 19:52
Дано да греша.Проблема с конденза не е къде ще се отича. Той или кондензира в хранилката или се отича през мрежата, както казваш. Проблема е че се създават условия за развитие на плесен. Докато дървото можеш да го обгориш и почистиш, при тези кощери това е доста по-сложно. Колеги, които са доста находчиви отидоха на пластмасови кошери поради тази причина, въпреки че им излизат по-скъпи. А и има един сериозен проблем, който не е за пренебрегване- мишките. Много са нагли. На мен тази зима ми унищожиха 5 кошера. Дъната бяха изгризали. Сега обмислям варианти как да се спасявам от тази напаст.

estabien6
01.05.2013, 21:22
котка

Димитър Бонев
02.05.2013, 07:46
Абе котки има но преди това трябва да направя поставки и да ги повдигна от земята. Явно гумите се оказаха лошо решение.

toshkooo
04.05.2013, 20:19
Zdraveite badeshti kolegi:)))imam golqmo jelanie da otglejdam pcheli i mislq da zapochna sas 2 koshera DB 10 ramkovi sas mlado semeistvo pcheli molq davaite saveti!blagodarq :)))))

Сергей Тимофеев
04.05.2013, 20:28
Zdraveite badeshti kolegi:)))imam golqmo jelanie da otglejdam pcheli i mislq da zapochna sas 2 koshera DB 10 ramkovi sas mlado semeistvo pcheli molq davaite saveti!blagodarq :)))))

Точка 1 от http://pchelari.com/forum/viewtopic.php?t=3452

cvetkovski84
05.05.2013, 20:46
Вече съм с 4 семесйтва 2 ДБ и 2 ЛР които хванахме от рой на ДБ кошерите . Тия отводки малко не ми са ясни как се правя търсик инфомрация из форума и нещо не испях да намеря . Ще съм благодарен ако някой ми обясни или ми даде линк да прочета. И втори върпос възможно ли да направя отвотка от ДБ на ЛР и как става.

Димитър Бонев
05.05.2013, 21:26
Преди да задавш въпроси първо си направи труда да прочетеш постовете във форума. Много информация за това има там и книжките. Прочети и тях. Пчеларството иска най напред да се подготвиш теоретично и тогава да допълниш знанията си практично. И като зададеш въпроса как е най-добре да постъпя така или така, то ще получиш отговори, с които да обогатиш знанията си. Но това което вече е дъвкано си го прочети. не бъди мързелив.

cvetkovski84
05.05.2013, 22:17
Г-н Бонев не съм мързелив просто помолих някой да ми даде линк да прочета. През последноте 4 дни ,които трябаше да се почива съм правил кошери, местил съм пълните и съм хващал ройове . А и ви казах ,че съм търсил и не съм успял да намеря.
Поздрави :)

cvetkovski84
23.01.2014, 22:03
Тази година зазимих 14 семейства :) , надявам се висчики да оцелеят.

Ето това са ми кошерчетата :)

http://us.productposting.alibaba.com/product/product_detail.htm?id=155047613

Тука си направих един Дадант Блат за мостра :)



http://us.productposting.alibaba.com/product/product_detail.htm?id=157000451

koragroup
23.01.2014, 23:21
Ц... не става. Линковете искат регистрация.

cvetkovski84
25.01.2014, 23:20
Надявам се сега да се виждат

kuline
25.01.2014, 23:26
Браво колега!
Добре изглеждат.
На първата снимка, гледам си ковал с такер, ако можеш им навий и на тях види, че ще се разтворят.

BUGI
26.01.2014, 00:05
В-ншните -гали заштити с поцинкована тенекија "Г" профил 40х40мм. слет когато го обојиш.

koragroup
26.01.2014, 08:49
Съвет от мен (препатен).
Тези крака имат нужда от поне 3 видии и то на по-голямо разстояние една от друга или да са добре залепени. Като се напълни с мед кошера, ако не е идеално равно под него, започват да се усукват.

Вълчан
26.01.2014, 08:53
Съвет от мен (препатен).
Тези крака имат нужда от поне 3 видии и то на по-голямо разстояние една от друга или да са добре залепени. Като се напълни с мед кошера, ако не е идеално равно под него, започват да се усукват.

Смени дървените крака с винкел. От 30- и няколко години имам кошери с такива крака, няма мърдане.

cvetkovski84
26.01.2014, 22:23
703701699706704702700698707705
Браво колега!
Добре изглеждат.
На първата снимка, гледам си ковал с такер, ако можеш им навий и на тях види, че ще се разтворят.

Колега едни пат заковах едната дъска на обрато и не можах да я разкова цяла :)
Все пак благодаря за съвета :)



Днес направих нови снимчици с последите подобрения и боята :)

Това е Дадант Блат .

cvetkovski84
26.01.2014, 22:28
И моногокорпусният :)
708709710711712713714715716

joromainata
28.01.2014, 18:35
[QUOTE=cvetkovski84;33148]И моногокорпусният :)
/QUOTE]
ако си ги правиш ти смени малко дизайна на дъното разкараи тази мрежа от средата и е сложи отпред
и на фалц ли са та е толкова тънка страничната стена ?

cvetkovski84
25.04.2016, 21:57
Последната партида :)

https://youtu.be/ip2ExSZ4O7c

https://youtu.be/xXqF4BOv3SE

Бандит
25.04.2016, 22:00
последно с колко започна ??

cvetkovski84
25.04.2016, 22:08
С 10 като бяха орташки .

Съветвам всеки начинаещ пчелар с ограничени финаси да не започва с не повече от 5 кошера.

Бандит
25.04.2016, 22:14
подкрепям , но въпроса е свободното време и материалната база , орташките схеми не са много сполучливи ;) успех ти желая .