PDA

Виж пълната версия : МАФИЯ ИЛИ "ПАЗАРНА ИКОНОМИКА"



bai-pe6o
10.04.2013, 23:15
Уважаеми колеги , моля помогнете ми да си отговоря на един въпрос..
Скоро разбрах , че медопроизводител от която и да е западно европейска държава без законови спънки може да си продаде НЕПРЕРАБОТЕНИЯТ мед- в друга европейска държава(естествено със съответните сертификати ).
В България има заповед РД0943 от 14.01.2003 на Министъра на земеделието - забранява износа на непреработен мед.
Това което се чудя е: тази заповед, дали е прокарана чрез лобизъм на определен ТЕСЕН кръг хора или е издадена с някаква непонятна за мен цел?????

Тъй като от 2003 до сега се изредиха доста СПРАВЕДЛИВИ министри на земеделието , но никой не отменя тази заповед – то явно и тя е справедлива.
Извода до който стигам е ,че РД0943 от 14.01.2003 има фундаментална стойност за ПАЗАРНИЯТ механизъм в сектор пчеларство....

Най вероятно трябва да направим предложение към БГ-посланниците в Европа за приемането на РД0943 в целия Евро съюз....
Вие как мислите?.....

rosty_sz
11.04.2013, 06:09
Това е изненадваща новина за мен. Мисля, че е абсолютно лобистка тази заповед, а това, че не е отменена до сега е просто защото никой не и е обърнал внимание. Мисля, че е добре след изборите да се постави въпроса на новия зем. министър.

kando
11.04.2013, 23:28
Тя от тази заповед насетне се обърнаха нещата в пчеларството - още с приемането й цената падна от 3,60 - 4лв на 2,20лв, а преди десет години стойноста на тези 4лв съвсем не беше, като на сегашни 4лв.

toko652003
12.04.2013, 12:02
''В България има заповед РД0943 от 14.01.2003 на Министъра на земеделието - забранява износа на непреработен мед. ''

Taзи заповед не важи за вътрешно движение на мед в ЕС а за тия държави, които са извън него.Проблема е в амбалажа и договорените количества!

estabien6
12.04.2013, 18:33
''В България има заповед РД0943 от 14.01.2003 на Министъра на земеделието - забранява износа на непреработен мед. ''

Taзи заповед не важи за вътрешно движение на мед в ЕС а за тия държави, които са извън него.Проблема е в амбалажа и договорените количества! hi; би ли разяснил повече .Благодаря

toko652003
12.04.2013, 21:37
Ще ти дам прост пример с един въпрос как твоя мед когато го продаваш на едро се придвижва до преработвателното предприятие?И каква ще е пречката за предвижването на мед до това предприятие ако е в Австрия примерно не говорим за търговия и за изнасяне извън ЕС.В пчеларския закон няма забрана за транспортиране на мед до преработвателно предприятие независимо в коя точка е в ЕС или поне не е посочено, че се изисква някакъв специален документ, съответно си има пътен лист товарителница, анализи на меда, докумет за произход и т.н...Може и да не съм съвсем точен.


п.п.съмнявам се някой занимаващ се с търговия на мед в ЕС да повдигне завесата по разбираеми причини.