PDA

Виж пълната версия : ПРИДАВАНЕ НА ЗРЯЛ МАТОЧНИК



nolkov
08.04.2013, 21:25
Здравейте,
Тази година ми предстои да направя първите си контролирани отводки. Не мога да намеря единно мнение относно придаването на зрял маточник като човек, който няма луксът да стои дни на пчелинът си, поне не и повече от 2-3 дни.
Това което четох и ме устройва е: придаване на зрял маточник, 3 часа след създаване на отводката. Идеята е по ояд да създам отводката - привечер старите пчели да избягат обратно в кошерите си и а останат младите. По този начин ще приемат маточника по-лесно. Притеснява ме само това, че може да заложат свои маточници и да изхвърлят моя.
Тук моля за съвет, моля някой да сподели как да придам маточник и дали опасенията ми за не-приемането на моя са основателни поради изграждането на техен собствен, когато се почувстват сираци?
Имам семейство от която майка искам да си отгледам майки за отводките, знам как, но придаването ми е проблемът.
Всеки съвет ще е добре дошъл.

kroum
09.04.2013, 06:01
Направи отводката само със запечатано пило и маточника в клетка между пилото.На следващия ден отвори клетката.Като се оплоди майката-подсилваш. Така мисля да действам аз.

srg
09.04.2013, 08:28
По-смело колега nolkov. Нищо толкова страшно не може да се случи, освен да натрупаш опит. От мен съвет - да направиш отводката при хубаво време и наличие на паша.

vankogos
09.04.2013, 19:50
Правя отводката към обяд.Придавам маточника на другата сутрин и винаги са го приемали.

krasimir00
09.04.2013, 20:28
И аз като колегата правя отводките около обед,когато повечето от летящата пчела е извън кошера,и придавам маточника на следващия ден.Придавал съм маточници и на 4-5 час,но с времето установих че най голям процент приети маточници има когато се придадат след 24 часа.Не съм съгласен с твърдението ,че когато пчелите започнат да изграждат свои маточници не приемат чужди такива.

nolkov
10.04.2013, 09:08
Благодаря ви за мненията.
оказва се че придаването на маточник е по-лесно отколкото на майка.
още един път благодаря! :)