PDA

Виж пълната версия : ОТ КАКВО СЕ ПРАВЯТ "ВОСЪЧНИТЕ" ОСНОВИ ?



Mateev
08.04.2013, 12:20
Може да ви изглежда смешно, но аз като новобранец силно се интересувам от този въпрос:

От какво се правят "восъчните" основи?

Може би ще кажете, че верният отговор е ВОСЪК, но аз имам доказателства, че това не е така !!!!!!

Накратко историята е следната:
Както вече знаете, купих си машина за восъчни основи. В петък я монтирахме, а днес сутринта успяхме да я пуснем да работи. Първите 100-200 восъчни основи вече са произведени - красивички, жълтички, с приятна миризма - абе чудо и приказ, но............. се оказа, че са СИЛНО ТРОШЛИВИ !!!

Вярно е, че вън валеше сняг и докато ги пренеса в стаята си се поохладиха, но какво от това. Не трябваше да са толкова трошливи - та те буквално се пръснаха на стотици парченца когато хвърлих снопчето от 5-6 основи на масата.

Mateev
08.04.2013, 12:29
Веднага направих малко по-разширени експерименти. Взех няколко основи от различни производители (имам си по кашонче от вид за сравнение) и ги оставих отвън да постоят малко на нулева температура. Всичките се повтвърдиха малко, но нито една от тях не стана трошлива. Трошаха се само моите основи, които със сигурност бяха направени от 100% восък, при това първо качество с идеален жълт цвят.

Погледнах какво пише на кашоните на другите производители - ами всички без изключение пишеха на кашоните си, че техните основи също са от 100% восък.

Ами сега ???

Едните чернееха, другите белееха, едните баха меки, другите по-твърди и за сравнение моите бяха с най-добрия цвят и мирис, но ТРОШЛИВИ !!!

Та единственото, което ми хрумва на първо четене е, че най-вероятно ВСИЧКИ ПРОИЗВОДИТЕЛИ НА ВОСЪЧНИ ОСНОВИ ЛЪЖАТ, че основите им са от 100% восък. Чистия пчелен восък е трошлив и няма как основите да се правят само от него. Явно има и други примеси за пластификация, избелване или оцветяване и т.н.

Та въпроса ми е - някой знае ли какво все пак трябва да се добави към восъка и колко, щото основата да стане малко по-пластична, но в същото време да си запази другите качества?

vanHanegem
08.04.2013, 12:36
Към восъка се прибавя парафин и церезин(мисля, че така се казваше), но не знам в какви пропорции. Ако имате достъп до БДС от соц. времето може да сполучите(това Ви годавам като ориентир).

scutellator
08.04.2013, 13:24
Към биологичните основи не е позволено да се добавят имитации на восък, както и тези предназначени за консумация от хора ( пита с мед).
Ако искаш пчелите да градят основите с по-голямо желание (при по-слаба паша и по-бързо) подобни добавки също не са препоръчителни.

Лично аз не знам как се правят биологичните основи да са по-еластични, просто не ми се е налага да го знам. Отиди при такъв който прави.

Ангел Йосифов
08.04.2013, 13:29
А,това отдолу видяли го.
http://s21.postimg.org/7gky7p9b7/0302.jpg (http://postimg.org/image/7gky7p9b7/)
Иначе по принцип истинският восък е твърде крехък при ниски температури-под +15гр.

Mateev
08.04.2013, 13:33
За всички предполагам е ясно, че в наше време МАГИИ НЯМА. Следователно восъка за основи се подлага на някакво химическо третиране или се добавят някакви химически вещества.

А това със 100-те процента восък явно е една вързанка за наивници.

Голямо търсене направих из интернет в търсене на информация и за восъчни основи не успях да намеря, но за църковни свещи намерих. И там точно и ясно се казва, че за обикновенни свещи се слага 3-5% церезин, а за църковни свещи - до 30% церезин.

Светозар Каменов
08.04.2013, 14:32
А тези, които си правя сами основите у дома слагат ли нещо? Не мисля.

Николай Христов-nikberk
08.04.2013, 14:35
Трошаха се само моите основи, които със сигурност бяха направени от 100% восък, при това първо качество с идеален жълт цвят.


Щом си купил восъка ,а не си го добил ти не можеш да бъдеш сигурен!
От три седмици бракувам стари пити и восъка ,който получавам е тъмно кафяв(ако искаш утре ще ти пусна снимка),но е чист восък !Мога да го направя и жълт за добър външен вид ,но не желая да си играя с киселина.Покрай твоя проблем и аз се разчетох в Нета и виж на какво попаднах: http://pchelar.com/node/548А .
Признавам си ,че не знаех за тези номера.Както писах преди извесно време ВО ,които ишлемосах се трошат при работа с тях,а аз дадох 70кг. чис восък и какво получих...?
Според мен ти трябва чист восък и нещата ще си дойдат на място!
П.П Ако добития восък е от отпечатки тогава цветът му е жълт и без химия.

спартак
08.04.2013, 14:54
Матеев, отново прилагаш много оригинален начин да стартираш продажбата на новата стока ( восъчни основи)!!! Харесва ми подхода ти за директен маркетинг!
"Моите основи са от чист восък ""."Купих си машина "и т.н.Браво така се прави.

христо
08.04.2013, 15:03
Днес попаднах на това -

Между тем, наличие парафина и церезина в вощине очень легко определить в домашних условиях!
Для этого достаточно несколько минут прокипятить образец вощины в спиртовом растворе КОН (гидроксида калия). Спирт должен быть крепким, в нём растворяется щёлочь в соотношении 1:4 (в четырёх частях спирта одна часть щёлочи). Точное соотношение необязательно. Нагревать смесь нужно ОСТОРОЖНО! Брызги могут оставить сильные химические ожоги кожи и глаз! Заранее взвешенный кусок вощины опускается в раствор до нагрева. В процессе нагрева воск растворяется, а парафин или церезин собирается сверху в виде маслянистого слоя. При желании после остывания примеси можно собрать и взвесить, определив тем самым процентное содержание примесей в вощине.

Някой има ли съмнения , за чистотата на основите, които купува ?
В смисъл - дали са само от восък...
_________________

Mateev
08.04.2013, 17:05
Матеев, отново прилагаш много оригинален начин да стартираш продажбата на новата стока ( восъчни основи)!!! Харесва ми подхода ти за директен маркетинг!
"Моите основи са от чист восък ""."Купих си машина "и т.н.Браво така се прави.

Не предлагам никакви продажби на никого. Не и сега, не и преди да си изясня всички тънкости на занаята и качеството. Някога в далечно бъдеще може би ще продавам, но преди това имам да задоволявам личните си нужди.

Ако някога все пак реша да продавам нещо, първо ще направя разкошен WEB сайт за продукта.

scutellator
08.04.2013, 18:05
Нещата описани тук http://pchelar.com/node/548А . ....
не са съвсем верни. Информацията освен че е неточна, е и подвеждаща.

Mateev
08.04.2013, 18:17
Така като гледам, май и тука ще се наложи сам да си измисля опитната постановка, сам да си направя експериментите и сам да си открия къде е истината.

Да ви кажа честно - започвам да се чудя има ли някой въпрос или аспект от пчеларството, по който всички стари пчелари да са единодушни? Каквото и да попитам - моментално започвам да получавам различни отговори, от които човек да се чуди кое е информация и кое - дезинформация. Не случайно по въпроса с рамките ми се наложи да повикам неволята, явно ще я викам и сега по въпроса с восъка.

Румен Димитров
08.04.2013, 18:40
начи без тебе досега пчеларството изобщо не е съществувало, просто си е стояло в каменната ера wink;

дай са да поразсъждаваме, не като Матеев, а като обикновени ора...понекогиш помага wink;

...та, основите ти требват за лична полза или за продажба?????...видех ти отговора, ма те връщам отново на него...ако са за продажба се бутат примеси, щото кило химия е по евтино от кило восък wink;

....ако са ти за лично ползване, не виждам кво те притеснява ронливостта на готовите основи....се пак у кошера 0°С малко трудно се явява.....па даже и да се яви, пчелите нема да ползват основата за батут, да се друсат на неа и да я скръшат....
...за да се рекламира 100% чистота, начи тва е истинското и доброто за пчелите.....а за да дириш некви евтини съставки с оправдание, че ти се трошат на нула градуса, си е чиста проба сондиране, на търговски пазар, както и начини за печалба от тоа пазар.......нема да се сърдиш, ма другите ора ти казват същото тва с по-меки думи и ти спестяват истината от култура и възпитание wink;

аре drinks; ...и да почерпиш некоа основа wink;

П.П. ...и да знааш, че ползвания восък е от същите тези химизирани основи, затва са и проблемите....то един като набута химия, ние само претопяваме и даваме восък за основи...взимайки тая химия гладния за пари тура още химия и пак на назе я бута...ние пак така........и в един момент се питаме, що сичко е наред, а пчелите не градят...

спартак
08.04.2013, 19:28
Матеев, Румен ти спести 20 страници пчеларска литература и поне месец практика. И при това доста умело.Затова го уважавам , защото е откровен.
Изводите ти ги оставям на теб.

alex74
08.04.2013, 19:35
Матеев предполагам на восъка трябва да добавиш церезин 50% или 30% от по-чистия който се ползва и за козметични цели.Виж тук http://www.evricom.bg/. А на колегата чиито восък излиза тъмен след претопяване ,ще му дам съвет да не използва метални съдове-само емайлирани ,а най-добре алуминий.Аз топя черни пити с алуминиева преса и излиза жълт восък.

toko652003
08.04.2013, 20:26
Някъде ми беше попаднала информация , че за восъчните основи се добавя нещо от рода на хартията, но не се сещам точно какво.Това ги прави по еластични.При всички случаи има добавка.

scutellator
08.04.2013, 20:38
Така като гледам, май и тука ще се наложи сам да си измисля опитната постановка, сам да си направя експериментите и сам да си открия къде е истината.

Да ви кажа честно - започвам да се чудя има ли някой въпрос или аспект от пчеларството, по който всички стари пчелари да са единодушни? Каквото и да попитам - моментално започвам да получавам различни отговори, от които човек да се чуди кое е информация и кое - дезинформация.

Точно тук не става въпрос за моето лично мнение, а кое е истина и кое - не.
Не е нужно да притежаваш диплома за висше образование да разграничиш едното от другото.
"Консистенцията пчелният восък е твърда. ..... при дъвчене със зъби де не лепне по тях..." Който е опитвал восъчни разпечатки знае отговора... Лошото е ако някой дойде и каже че восъка от разпечатките е фалшив. Подобна беше ситуацията как се познавало ког меда а е имитация - ако се точел на нишка - така, пък ако не се точел - иначе.


"....примеси от колофон, а понякога от церезин и парафин. Добавянето на тези примеси правят восъка по трошлив. ...."
Логичният въпрос тогава е - защо тогава ги ползват като добавки за еластичност?
Всеки може да направи тест между "далак" и восъчна основа, поставени на хладно.


"При прорязване с нож повърхността на чистия восък е матова, без блясък, а при фалшифициране с с парафин или церезин се получава гладка блестяща повърхност"

Интересно тогава защо пчелният восък има приложение като "лустро".
Който не е виждал как изглежда церезин и какви са му свойствата- да дойде при мен да му покажа, или да си поръча от фирмите кг- два - за мостра.

Слепването на две отделни топчета в едно - и при чистия восък и при чистия парафин/церезин е възможно. Просто церезина и парафина имат по-високи температури на прокапване и трябва да се мачка повече докато за да се затоплят достатъчно. Разлика, която човек който не е боравил и с пчелен восък и с негови имитации няма как да направи.


И т.н.
Просто в България всеки си казва едни неща (дали са верни, дали не) и никой не упражнява контрол върху това.
Например:
все още има много кора които вярват че България е сред "отличниците", със една от най-стабилната икономика в цяла Европа и тем подобни.

Същото важи и за пчеларството, в много по-голяма степен отколкото повечето от нас си представят.


Така като гледам, май и тука ще се наложи сам да си измисля опитната постановка, сам да си направя експериментите и сам да си открия къде е истината.

Не е нужно да откриваш топлата вода. Има хора които са много по-напред с материала от теб, от мен и от много други. както и да е.... ти си знаеш.

evgeni.filimonov
08.04.2013, 20:40
Хубаво беше колегата решил да прави армирани восъчни основи, а сега какво, крехки и се чупят.
Не зная защо тук пуска въпросите относно производството на основи, след като тук едва ли има производител на основи. По добре да се обърне към Апиакта - Ловеч, например. Давам го като пример.
А може и на Младен Котларски да звънне, да го открехне. Все пак човека има доста връзки и знания. Котларски ни води в една фабрика за основи в Сърбия, ама кой да слуша подробностите след като се е прибрал в 5 часа сутринта от бара на хотела...

Румен Димитров
08.04.2013, 20:55
Гени...тука акъла е сортиран....има много знания в така давания акъл......и най важното е без cash; cash; cash;

evgeni.filimonov
08.04.2013, 21:00
Да, повече от Гуглето сме добри. :D drinks; Нашия форум.
Ама пчеларството не е точна наука и колкото пчелари - толкова мнения. Обаче, който разбира - отбира.

rosty_sz
08.04.2013, 21:08
В четвъртък сутрин започнах да монтирам основи от Пенчев останали ми от миналата година. Кашончето беше пренощувало в бараката и към 9.00 часа основите бяха супер трошливи. От начало помислих че трошливостта е заради това, че са поостарели, но след като ги сложих на няколко купчинки да ги напече слънцето всичко си дойде на мястото. Цвета също се променя в зависимост от температурата. Имам приятел който е работил доста в цех за парафинови свещи и в началото също са имали подобен проблем и са го решили като са темперирали помещението. Добавки естествено също се ползват като със сигурност восъка се избелва с кисилини, като Пенчев ползва сярна, а Ловеч ползват оксалова.
Не разбирам как съветвате да се питат другите производители за тайните в занаята. Трябва да са ненормални да си кажат. Че на етикетите се лъже яко, е абсолютна истина. За съжаление в пчеларството няма никакъв контрол въпреки, че се работи с хранителни продукти. Имам дълъг опит в работата с такива и ако знаете колко изисквания има и колко документация 90% от вас ще се откажат да продават ако тези изисквания се приложат към пчелните продукти.

evgeni.filimonov
08.04.2013, 21:18
Аз пък се чудя, какво толкова крият и то в света на информационните технологии, в света на милионите, в света на интернет и тн.... и то за едни основи, да беше нещо друго, разбирам.

Николай Калапиш
08.04.2013, 21:23
Господин Матеев,преди 4 години си купих ръчна преса за в. основи и тогава човекът който ги произвежда(пресите не основите) ми каза че по технология трябва да има 17 процента парафин за еластичност.Дали е истина незнам,и аз доста търсех из нета и неможах да намеря.Също така човекът ми сподели че слагат поне 30 процента зради цената.Неспоменавахте ли че единият от пчелините ви е в Ловеч,ами отидете там седнете в някое кръчме разпитаите за някой който работи в Апиакта почерпете и т.н.Все ще разберете нещо.

inio33
08.04.2013, 21:55
Защо го учите да прави измама с състава на восъчните основи?Нали пак ние пчеларите ще ги използваме,това е като сиренето където го произвеждат от растително масло а не от ЧИСТО МЛЯКО.Нали най-добрите основи са от нашите разпечатки,защо трябва да има примеси в основите и после са оплакваме че не ги изграждат добре.Нямам нищо лични с питащия колега това е мое мнение.

Румен Димитров
08.04.2013, 22:44
Най добрите основи са направените от мен основи, за моя си пчелин, след съответна дезинфекция на восъка....пък той, човека, така или иначе вече е набарал далаверата, та нема кво да го учиме....даваме акъл, белким откачиме по некоя основа на примоция wink;

Mateev
09.04.2013, 07:04
Хубаво беше да си кажем нещата с истинските им имена. И друг път в този форум е имало тема за восъчните основи, но откровенията започнаха да постъпват едва сега след като ви провокирах. И така нека да синтезираме това, което до вчера го предполагахме, а днес го знаем с абсолютна сигурност:

1. Всички доставчици на восъчни основи твърдят, че техните основи са от 100% чист восък, но някои от тях ЛЪЖАТ
2. Тези, които лъжат, в действителност добавят някакъв процент парафин или церезин или нещо друго, което го ПАЗЯТ В ТАЙНА
3. Чистият восък, който всеки един от вас (нас) сам си го събира, всъщност ВЕЧЕ НЕ Е ЧИСТ, защото може би 20-30% от него е от восъчните основи, а те вече са замърсени

А сега ето го и моя принос в пчеларството, който не съм го прочел никъде и сам си го открих:

При ниски температури някъде около нулата ЧИСТИЯТ ВОСЪК Е СИЛНО ТРОШЛИВ, а замърсените восъчни основи ОСТАВАТ ГЪВКАВИ.

Следователно вече си имаме лесен, сигурен и надежден критерий, посредством който можем да проверим една восъчна основа дали е чиста или не. Просто я сложете в хладилника за 1 час и след това я проверете. Това с хладилника аз го направих с няколко светли прясно изградени пити, при които е абсолютно сигурно, че восъка е 100% чист. Ами трябва да ви кажа, че при минаване с пръст през килийките, те се трошаха. Ами по-голямо доказателство от това няма, а който не вярва - нека сам да си го провери.

Mateev
09.04.2013, 07:17
Не ме е яд, че производителите слагат някакъв процент химия с цел постигане на пластичност. Яд ме е, че са ни лъгали дълги години, и ПРОДЪЛЖАВАТ ДА НИ ЛЪЖАТ.

Редно беше всеки един производител честно и почтенно да напише на кашона си какво точно съдържат неговите основи. И нека да предложи асортимент - чисти, но трошливи и замърсени, но пластични. И нека да остави клиента сам да избира, а не да го лъжи.

Предполагам че ползата от тази тема ще е тази, че тя ще принуди доставчиците на основи най-после ДА КАЖАТ САМАТА ИСТИНА, защото всеки от сега нататък вече има лесен критерий да разпознава оригинала от фалшификата - замразяване в хладилника.

Румен Димитров
09.04.2013, 07:35
Абе се ми се струва, че се слагат примеси, заради промазването и полепването по валовете. Не може да нема ич некоя стабилизираща съставка, ма не требва и да се уливат с евтините добавки.
Случвало ми се е да взема хубава на вид и грамаж основа, а като я подуша, изобщо не мерише на восък, както и обратното, тънка и прозрачна основа, ама мирише на восък та се не трае....

Mateev
09.04.2013, 07:48
За да не се лепят восъчните основи по валовете се използва сапунена вода в много ниска концентрация - 200 грама сапун или Веро или например Pervol на 40 литра вода. С тази сапунена вода могат да се произведат десетки хиляди основи, така че по основата остават микроскопични количества сапун.

Хубаво е това да го знаете, защото пчелите вероятно се мръщят на сапуна. Можете обаче много лесно да се оттървете от него, като топнете основата в кофа с вода или просто я напръскате с вода и после я стръскате.

Mateev
09.04.2013, 08:01
Искам да кажа и моето мнение относно цвета на восъка:

Той трябва да бъде такъв като на снимките по-долу. Парафина го прави да изглежда по-светъл, а церезина - по-тъмен.

http://s23.postimg.org/bpzqgkkg7/untitled.jpg (http://postimg.org/image/bpzqgkkg7/)

Mateev
09.04.2013, 08:06
Ето един много светъл восък - вероятно в него има много парафин:

http://www.comfort.bg/interesno/692/Image/beeswax-00.jpg

Mateev
09.04.2013, 08:10
Ето много тъмен восък - вероятно с много церезин:

http://grad.bg/files/obiavi/photos/p_20130222_044548_68401.jpg

Ето и цвета на самия церезин:
http://www.evricom.bg/bg/products_list.php?CategoryID= 17

Mateev
09.04.2013, 08:16
Матеев предполагам на восъка трябва да добавиш церезин 50% или 30% от по-чистия който се ползва и за козметични цели.Виж тук http://www.evricom.bg/. А на колегата чиито восък излиза тъмен след претопяване ,ще му дам съвет да не използва метални съдове-само емайлирани ,а най-добре алуминий.Аз топя черни пити с алуминиева преса и излиза жълт восък.

При мене се получи същото - закупени восъчни пити от различни хора с различни цветове след като преминаха през разтопяване в един хромникеловия казан с водна риза, всичките до една излязоха идеално жълти. Явно хората са топили восъка в ръждиви варели или са го отливали в дървени или пластмасови калъпи или в бог знае какво друго, но питите, които пристигнаха при мене са едва ли не с всички цветове на дъгата. Когато обаче преминат през разтопяване и отливане в хромникелови съдове - всичките стават приятно жълти, дори и тези, които са изглеждали почти черни.

Юрий Цветков
09.04.2013, 10:04
Матеев, знаеш ли (виждал ли си) какъв е цвета на новоизграден восъчен далак?

Николай Христов-nikberk
09.04.2013, 10:10
Когато обаче преминат през разтопяване и отливане в хромникелови съдове - всичките стават приятно жълти, дори и тези, които са изглеждали почти черни.
Парната восокотопка ми е хромникелова,а формите са ми кутии от мляко но резултата е два различни цвята:
http://s12.postimg.org/gyrbj8b9l/rsz_dsc03587.jpg (http://postimg.org/image/gyrbj8b9l/)

http://s9.postimg.org/ofu8dh1l7/rsz_dsc03588.jpg (http://postimg.org/image/ofu8dh1l7/)
За да Ви помогна ще кажа ,че по-тъмната форма е от претопяването само на изрезки от восъчни основи!

ianev
09.04.2013, 11:10
http://www.youtube.com/watch?v=oQmPrmFRbcI

ivko
09.04.2013, 15:23
някои знаели каква е цената на такава преса и да ли са сполучливи???

Румен Димитров
09.04.2013, 15:31
560 кинта, сполучлива е и с добра производителност. t° на водата по време на охлаждането регулира и дебелината....става.......ма реално, ако си я направя, не че нема, че излене най-много 100 кинта wink;
....той човека си е фанал основно руския пазар и понеже глеа, че се арчи, та затва и толко чини....
....в крайна сметка, едно нещо струва толкова колкото можеш да дадеш wink;

http://www.sliven.net/web/gvavov/index.php

Mateev
09.04.2013, 16:32
Матеев, знаеш ли (виждал ли си) какъв е цвета на новоизграден восъчен далак?

Разбира се, че съм виждал. Нали малко по-нагоре писах, че съм замразявал прясно изградени пити. Техният цвят е по-светъл, но не може да бъде сбъркан с този на парафина. При прясно изградените пити цвета е нещо като мръсно бял, но е плътен хубав цвят, докато восъчното бяло е полупрозрачно снежно бяло. Двете не могат да се сбъркат.

Слагането на парафин добавя прозрачност в основите, докато при чистия восък цвета е много плътен и непрозрачен.

Mateev
09.04.2013, 16:42
Между другото както вече разбрахте, аз съм много експедитивен. Днес пратих бус до Стара Загора да ми достави хранителен парафин и церезин. Също така всеки момент чакам да ми донесат 10 джезвета и 2 кесийки капачки за буркани. И след малко сядам на печката и започвам да се занимавам с алхимия - да лея восъци всякакви........

Решил съм да си подготвя образци от тънки плочици от чист пчелен восък, както и от восък, смесен с парафин и/или церезин в различни пропорции. След това вече знаете - замразяване и тестове на трошливостта.

И само след 2-3 часа ВСИЧКИ ВОСЪЧНИ ТАЙНИ ЩЕ БЪДАТ РАЗБУЛЕНИ !!!

Имам и една служебна информация от старозагорските специалисти, които твърдят, че във восъчните основи се слагат до 7% церезин и до 30% хранителен парафин.

aleko
09.04.2013, 16:47
някои знаели каква е цената на такава преса и да ли са сполучливи???


На панаира в Добрич имаше подобна преса а цената и беше 400 лв.

Mateev
09.04.2013, 16:52
някои знаели каква е цената на такава преса и да ли са сполучливи???

Точно на тази преса цената е 600 лв., но не се продава. Още преди месец звънях и човека ми каза, че не може да насмогва на заявките. Каза ми нещо за края на лятото, но не разбрах дали на това или на следващото лято. С две думи - отсвири ме. Предполагам че му се е отворил голям пазар за износ и че въобще не му се занимава с българи.

Между другото опитах да си купя такава преса и от един гръцки електронен магазин, но те също ме отсвириха. По-точно препратиха заявката ми на някаква българска фирма - уж представител, а нямаше дори и WEB сайт. Говорих по телефона с някаква жена колкото да си изясня, че тази преса я нямат в България и трябвало да почакам. С две думи - те също ми убиха мерака.

Нататък историята я знаете - ядосах се и разпратих запитвания за оферти до една камара фирми и после купих машина от тази фирма, която ми каза че я има на склад и че могат да я експедират веднага.

спартак
09.04.2013, 17:09
Така, оперативката приключи.Давай следващите задачи!

Mateev
09.04.2013, 17:16
Следваща задача: Решаване на проблема с дезинфекцията на пчелния восък и избиването на американския гнилец посредством нагряване до 130 градуса.
Изпълнител: Неволята
Срок: до утре вечер

drinks; drinks; drinks;

Николай Калапиш
09.04.2013, 20:03
Aз имам такава преса,направил съм не повече от 50 основи и се отказах.Няма производителност много къса основите а и още на 10-та сигурно на горната част силикона с е отлепи по средата колкото длан.После тук във форума видях как се прави такава ръчна преса за сигурно не повече от 30 лева.Аз платих около 640лв.

Юрий Цветков
09.04.2013, 20:05
При прясно изградените пити цвета е нещо като мръсно бял, но е плътен хубав цвят, докато восъчното бяло е полупрозрачно снежно бяло. Двете не могат да се сбъркат.

Ок. Значи знаеш разликата. Предполагам, че знаеш и защо претопения восък е с различен цвят.

evgeni.filimonov
09.04.2013, 20:23
Юрка, ако четеш внимателно, ще разбереш че говорите за различни неща. Ти говориш за далак - истински чист ПЧЕЛЕН восък, а Матеев говори за прясно изградена пита върху основа. Нещата са различни.
А и най после на колегата Матеев някой нещо да му откаже.
Човека си произвежда пресите и си ги продава на цената, която иска и заслужава. За какво му е българския клиент, който само мрънка и иска да вземе най-хубавото за най-малко пари, за да каже после, че е взел нещо на далавера. drinks;

alex74
09.04.2013, 21:46
Не ме е яд, че производителите слагат някакъв процент химия с цел постигане на пластичност. Яд ме е, че са ни лъгали дълги години, и ПРОДЪЛЖАВАТ ДА НИ ЛЪЖАТ. Ама ,че ти вярвал ли си им на производителите на основи ? :D :D :D Всъщност замисли се над това-пчелния восък не се фалшифицира с парафин и др. подобни,а се използва за подобрител на последните. Схващаш нали ,не се добавя парафин към восъка,а восък към парафина.

Николай Христов-nikberk
10.04.2013, 15:23
Следваща задача: Решаване на проблема с дезинфекцията на пчелния восък и избиването на американския гнилец посредством нагряване до 130 градуса.
Изпълнител: Неволята
Срок: до утре вечер

drinks; drinks; drinks;
Погледни тези:
http://www.bienencenter.com/wachsschmelzer/wachsklaerbehaelter/721/doppelwandiger-wachsklaerbehaelter-75l
Мисля ,че и АПИТОТАЛ имат добри решения.

Mateev
10.04.2013, 23:03
Дефакто проблема с дезинфекцията на восъка го разреших много лесно. Самата машина си има казан за загряване на восъка с водна риза и терморегулатор. Ами вместо с вода заредих водната риза с чист пропиленгликол. Който не знае, пропиленгликола има температура на кипене +188 градуса и температура на замръзване - -66 градуса. Идеалната течност за всякакви такива охладителни и/или нагревателни системи. Не е отровен и е евтин - около 3.50 литъра.

Та днес заредих водната риза с пропиленгликол и настроих терморегулатора на +133 градуса по целзий. Отне няколко часа докато се загрее. Внимателно наблюдавахме процеса, но нямаше проблеми. Системата и всички нейни сглобки, кранове и уплътнения издържаха. Восъка също издържа. Така нагрят до 133 градуса го държахме около половин час и после изключихме нагревателите. Утре като изстине ще проверя дали не си е сменил цвета и после ще пусна машината да направи малко основи, за да видя дали не са се променили физическите свойства на восъка.

Mateev
12.04.2013, 09:28
Нова информация:
В света се е наложило разделянето на пчелния восък на 3 качества - A, B и C. Разликата в тези качества е съдържанието на Хидрокарбонати. Ето една таблица, в която дори има и цени FOB китайски производител:


Grade Hidrokarbons Price/ton Color
-------------------------------------------------------
Grade A 17-18% $5855 Yellow
Grade B 25-30% $4655 Brown, Black
Grade C 40-45% $2855 Any

Grade A e хубав чист жълт восък. Grade B също е почти чист восък, но цвета му е кафяв до черен. Тези две качества (A и B) се водят 100% натурален восък. Това е восъка, който се изкупува от пчеларите. Както забелязвате, той се води 100% натурален, но НЕ Е 100% ЧИСТ ПЧЕЛЕН ВОСЪК поради факта, че в него вече има примесени восъчни основи с голямо съдържание на парафин. 100% чист пчелен восък може да се получи само от далаци, но за да не се замърси с примеси пчеларя трябва да притежава хромникелово оборудване и да работи едва ли не с бяла престилка и ръкавици. На практика това е невъзможно.

Ето как трябва да изглежда GRADE A (100% филтриран натурален пчелен восък):
http://solar.sts.bg/ftp/files/honey/beewax.jpg
Grade B (второ качество) е всеки един восък, който има друг цвят, или пък цвета е този (жълт), но в питата има нефилтрирани мръсотии. Съдейки по восъка, който е при мене, българските пчелари произвеждат САМО ВОСЪК GRADE B, защото дори и техните пити да са жълти, то те са пълни с нефилтрирани отпадъци и мръсотии.

Grade C (трето качество) се нарича с името ИНДУСТРИАЛЕН ВОСЪК и в него освен пчелен восък има и големи количества парафин, церезин и/или други синтетични съставки, завършващи на ИН. Цвета му може да бъде всякакъв, защото в него обикновенно има и оцветители. Такъв восък много лесно се разпознава по неговата прозрачност. Какъвто и да е цвета, той не може да стане плътен заради парафина, който добавя някаква прозрачност на основния цвят.

Mateev
12.04.2013, 09:49
На базата на информацията в горния постинг може вече със 100% увереност да се каже какви са основите на българските производители.

Сливенските са тъмни на цвят с голяма прозрачност и голяма гъвкавост при нулеви температури. Следователно те са направени от GRADE B кафяв/черен восък, към който е добавено голямо количество парафин (може би 30-50%), като по този начин основите стават GRADE C (трето качество). В друг кашон със сливенски попаднах и на мръсно-жълти основи. Следователно в Сливен не правят подбор на восъка и слагат каквото имат, но добавят и доста парафин.

Горнооряховските имат плътен мръснобял цвят и са доста по-чупливи при нулеви температури. Чупливостта и плътният цвят говорят за по-малко парафин (може би 10-15%). Самият факт че основата е избелвана обаче говори за това, че първоначалния цвят не е имал търговски вид - тоест най-вероятно той е бил чер или кафяв. Следователно тези основи също са правени от GRADE B восък, който е влошен до GRADE C посредством избелващата химия и добавянето на восък.

Ловешките основи са най-близко до жълтия цвят. На нулеви температури не съм ги тествал но съдейки по прозрачността, в тях също има някакво количество парафин.

Истински и хубав жълт цвят имаха само едни вносни основи, които освен всичко друго имаха и един невероятно приятен аромат на мед. Дори ги близнах, но не бяха сладки. Явно говорим са добавяне на изкуствен аромат - тоест някаква химия. Също имаха и някаква малка прозрачност (парафин).

Нулева прозрачност (без парафин) и идеален жълт цвят имаха само моите основи, но както вече ви казах, те са силно чупливи при температури около нулата. Толкова чупливи, щото дори и транспортирането в кашони е невъзможно. Ако през зимата се изпрати един кашон с куриер, той ще пристигне при получателя на сол.

При стайна температура всички видове основи са в идеално гъвкаво и нечупливо състояние.

scutellator
12.04.2013, 10:47
Истински и хубав жълт цвят имаха само едни вносни основи, които освен всичко друго имаха и един невероятно приятен аромат на мед. Дори ги близнах, но не бяха сладки. Явно говорим са добавяне на изкуствен аромат - тоест някаква химия. Също имаха и някаква малка прозрачност (парафин).

Пробвай ги в кошера - пчелите най-добре разпознават химията. Ще останеш очуден от съдържанието им на пчелен восък.

Mateev
12.04.2013, 17:26
Получих запитвания в ЛС каква всъщност е машината, която съм закупил. Това ми напомни, че наистина все още не съм ви я показвал. Ето я:

http://www.youtube.com/watch?v=iuI7pIVzu1A&nofeather=True
http://www.youtube.com/watch?v=DnE0SCLsLNc&nofeather=True

Машината е турска, като турците всъщност са копирали германската машина, при това доста добре. Има разни дребни недомислици, които лесно ще се изчистят.

Най-трудното при тази машина е тръгването. Дефакто 4 човека се дупим около нея по половин час, докато успеем да накараме машината да заработи. След това тя си работи сама и почти няма нужда от наблюдение. Работникът, който ще работи на машината, ще има предостатъчно свободно време освен с машината да се занимава и с пакетиране, кашониране, палетизиране, стречосване и експедиране на готовата продукция.

Mateev
12.04.2013, 18:13
Продължавам нататък със споделянето на натрупаната информация:

ПАРАФИН Е4 за хранителни цели
=============================
Температура на топене - 53.6 градуса
Съдържание на масло - 0.78%
Съдържание на механични примеси - Липсват
Съдържание на водоразтворими киселини и алкали - Липсват

Така трябва да изглежда един сертификат на даден парафин, за да е разрешен за хранителни цели. Има много видове парафини, но повечето са ТЕХНИЧЕСКИ, които имат най-разнообразни примеси и които стават например за свещи. Има един единствен парафин, който е обозначен като Е4, и само и единствено този парафин е разрешен за хранителни приложения, в това число и за слагане във восъчни основи. Естествено този парафин е по-скъп от останалите.

В Китай, пък и по света, производителите на восъчни основи не крият, че слагат в тях парафин. Това не е забранено, ако този парафин е Е4 (хранителен). Единственото изискване е основите да са придружени със сертификат за качество на партидата парафин и процента на вложен парафин да се декларира в надписа на кашона. Има официално обявени основи 100%, 90/10, 80/20, 70/30, 60/40, има дори и 50/50. На клиента официално му се предлага целия асортимент от възможни проценти, пък нека той сам да си избере собствения си баланс между цена и качество. Всъщност качеството е добро на всички и всички са безопасни от хранителна гледна точка, но определено пчелите ще се мръщят при повишаване на процента на парафина. Та всеки нека сам да си решава цената ли ще гледа или ще радва собствените си пчели с екстра качество основи.

Mateev
12.04.2013, 18:30
ЦЕРЕЗИН
=======
Температура на топене - 74 градуса
Съдържание на масло - 2.0%
Пенетрация при 25 градуса по целзий - 34
Цвят - жълт

Това е един сертификат на промишлен церезин. Важното е да се знае, че НЕ СЪЩЕСТВУВА ЦЕРЕЗИН ЗА ХРАНИТЕЛНИ ЦЕЛИ. Тоест независимо какъв е модела на един церезин, то той е ЗАБРАНЕН ЗА ХРАНИТЕЛНИ ПРИЛОЖЕНИЯ, включително и за влагане във восъчни основи.

Некоректните производители обаче си позволяват да влагат известен малък процент, защото на практика церезина ПОДОБРЯВА механичните характеристики на восъчната основа - подобрява цвета и увеличава температурата на топене. Под ухо ми прошепнаха, че до 7% церезин е много трудно да бъде доказан посредством химически анализи и тестове.

Mateev
12.04.2013, 18:52
И такаааа...........

За да бъде един производител на восъчни основи коректен към клиентите си, то той трябва:

1. Да декларира от какъв восък е восъчната основа - GRADE A (първо качество) или GRADE B (второ качество). Естествено цената ще е различна.

2. Да декларира колко е процента на вложения парафин от модел Е4. Влагането на парафин Е4 може да е 0%, 10%, 20%, 30%, 40% и дори 50%. Естествено цените на основите с по-много хранителен парафин трябва да са по-ниски.

3. Да има сертификат за качество на конкретната партида парафин Е4.

4. Да декларира на какви обработки е подлаган восъка преди направата на основите. Много е важно да се знае например дали е извършвано избелване и каква химия е използвана за това избелване.

5. Да декларира дали восъка е дезинфекциран против американски гнилец и каква е била тази дезинфекция - химическа или топлинна. Ако е химическа - с какъв химикал. Ако е топлинна - с колко градуса е третиран восъка и колко време е стоял при тази температура.

6. Да декларира какви други добавки има сложени във восъчната основа - например има ли някакви аромати, има ли някакви оцветители и т.н.

Ами това е. Горещо се надявам Българските производители на восъчни основи да четат този форум и да се съобразят с направените препоръки.

Румен Димитров
12.04.2013, 19:01
хехе ....производител монополист, да чете форум и да се съобразява :D

....дай поне ти си върши, работата като ората, па тия другите че измрат за норматив wink;

...моа ли да поръчваме вече wink;

Mateev
12.04.2013, 19:37
.....моа ли да поръчваме вече wink;

Все още не. Трябва да насмогна на себе си, а след това трябва да закупя достатъчно количество восък, че сега имам по-малко от тон. Трябва и да си направя достатъчно експерименти на мой гръб, щото ако някога пусна основи за продан - да не се излагам.

С две думи - този сезон едва ли ще се включа да продавам основи. Виж за приятели с техен си восък мога да им направя услуга и да им произведа техни си основи така, както те си ги искат. Аз имам едно голямо конкурентно преимущество - моята машина много лесно се настройва на всякакъв размер. Особенно дължината - при мене се настройва на един контролер и това става за секунди, а при всички останали български фирми се променят зъбните колелета в един редуктор, което прави пренастройката бавна и трудна или направо невъзможна.

estabien6
12.04.2013, 20:02
Мда Матеев ще е човека с основите в бъдеще.Би ли споделил хубавите основи на коя фирма бяха ,тук или на лични,благодаря.

Bee Varna
12.04.2013, 20:12
Имам малко восък, можеш ли да ми направиш основи за ДБ? На мен ми трябват чисти основи за еко. Матеев ще имам пъть към Ловеч, може ли да дойда и при теб за да сочетая пътуване? Има няколко интересни моменти за които пишеш и бих искал да ги обсъдя при лична среща. Става дума за безопасность.

scutellator
12.04.2013, 21:32
[

Аз имам едно голямо конкурентно преимущество - моята машина много лесно се настройва на всякакъв размер. Особенно дължината - при мене се настройва на един контролер и това става за секунди, а при всички останали български фирми се променят зъбните колелета в един редуктор, което прави пренастройката бавна и трудна или направо невъзможна.

А валовете с какъв размер на килийката са?
Тези в България по номинал са 5,4 ( плюс минус 0,05, дефакто 5,35мм), не че пречи, но килийките им идват малко широки.
Размер 5,1 ( американски стандарт) е далеч по-добрия вариант.

Румен Димитров
12.04.2013, 22:17
хахаха....Скутелатора, навежда нещата в една друга насока wink; ....че ми е интересно развитието на темата wink;

Николай Калапиш
13.04.2013, 00:11
Господин Матеев ,по колко грама ще произвеждате вашите основи и отказахте ли се от армирането?

Mateev
13.04.2013, 07:11
Мда Матеев ще е човека с основите в бъдеще.Би ли споделил хубавите основи на коя фирма бяха ,тук или на лични,благодаря.

Хубавите основи бяха гръцки. Купих ги от тука:
http://pchelar.com/node/437

Mateev
13.04.2013, 07:19
Господин Матеев ,по колко грама ще произвеждате вашите основи и отказахте ли се от армирането?

Грамовете зависят от това колко наблизо са двата вала. Все още не съм настройвал това разстояние, така че не знам колко грама ще се получат. По-точно в момента съм ги настроил с лист хартия, но не знам дали това е вярната дебелина.

По принцип мисля да процедирам така:
1. Решавам колко дебело трябва да бъде дъното на килийката. Преди това проучвам из интернет какво се знае по въпроса. Можете и вие да кажете, ако знаете.
2. Намирам фолио с такава дебелина
3. Слагам го между двата вала и натягам
4. Каквото се получи, това ще е дебелината на дъното.
5. Правя една основа и я претеглям. Каквото се получи - това ще е теглото на основата.

Мисля че това е най-разумния подход. Според мене няма как да има "леки" и "тежки" основи. Такова понятие няма при пчелите. Те правят едни единствени основи и такива трябва да прави и човек.

Колкото до автоматичното армиране - не, не съм се отказал. Напротив - със сигурност ще го пробвам, още повече че модела на машината и принципа на направа на основата са идеални за тази цел. Просто трябва да пробвам с различни мрежички. Задачата съм я възложил и вече е намерен производител на всякакви мрежички, но все още не съм закупил количества за проба. Живот и здраве - това с армирането ще стане.

Mateev
13.04.2013, 07:38
[

Аз имам едно голямо конкурентно преимущество - моята машина много лесно се настройва на всякакъв размер. Особенно дължината - при мене се настройва на един контролер и това става за секунди, а при всички останали български фирми се променят зъбните колелета в един редуктор, което прави пренастройката бавна и трудна или направо невъзможна.

А валовете с какъв размер на килийката са?
Тези в България по номинал са 5,4 ( плюс минус 0,05, дефакто 5,35мм), не че пречи, но килийките им идват малко широки.
Размер 5,1 ( американски стандарт) е далеч по-добрия вариант.

Размера на килийките е точно 5.35 мм. Попитах моите пчели дали са съгласни с него и те ми казаха, че щом живеят в Европа, искат европейски килийки с размер точно 5.35 мм. Това е стандарта в Европа. А за Америка какъв е стандарта не ме интересува. Техните породи пчели са други и може би се нуждаят от други килийки. Когато отида да живея и пчеларствам в Америка, тогава ще се съобразявам с американските стандарти. За сега обаче мисля да си остана в Европа, а тукашните пчели си искат своите 5.35 мм.

Mateev
13.04.2013, 07:50
Имам малко восък, можеш ли да ми направиш основи за ДБ? На мен ми трябват чисти основи за еко. Матеев ще имам пъть към Ловеч, може ли да дойда и при теб за да сочетая пътуване? Има няколко интересни моменти за които пишеш и бих искал да ги обсъдя при лична среща. Става дума за безопасность.

Имаш ми както телефона, така и скайпа. Можеш да ми се обадиш преди да тръгнеш.

Колкото до ЕКО основите - за това не бях се замислял. Може ли някой да ми каже какви са изискванията за ЕКО основи? Има някаква вероятност да ги покрия тези изисквания, защото ако основното изискване е чистота на помещенията - лесно ще го удовлетворя. В момента строя една чисто нова сграда 600 кв.м., която ще се използва само и единствено за пчеларство и машината за восък ще си има свое собствено помещение с чистота на аптека. Восъка също може да се подбира да е първо качество (GRADE A). Дезинфекция на восъка вече мога да правя, като мога да го загрявам дори и до 160-170 градуса. Работника мога да го облека с бели дрехи, шапка и ръкавици. Какви други изисквания има за това ЕКО ?

Мога например да сложа и втори допълнителен казан с водна (пропиленгликолова) риза и този казан да се използва само и единствено за ЕКО восък. Този втория казан може да е с по-малък размер - например само 50 или 100 kg, за да може хората да си носят собствен ЕКО восък и с очите си да виждат че основите се правят точно от техния си восък.

ceco_lovech
13.04.2013, 08:25
Мда Матеев ще е човека с основите в бъдеще.Би ли споделил хубавите основи на коя фирма бяха ,тук или на лични,благодаря.

Хубавите основи бяха гръцки. Купих ги от тука:
http://pchelar.com/node/437

Купувал съм от тези основи и от опит мога да ви кажа,че са най-големия боклук,който съм използвал.Имаше много силни семейства,които въобще отказваха да ги градят!(прогризваха ги)Другите ги градяха много бавно и то само при най-обилния нектаропоток.Много се чудих,защо се получава така и добре,че се сетих да сложа и от български основи та разбрах колко са "ХУБАВИ" тези така приятно ухаещи БОКЛУЦИ.Г-н Матеев изпробвайте ги и сами ще се убедите,че по външен вид не можете да сте сигурен кои основи ще предпочетат ПЧЕЛИТЕ.Успех.

Mateev
13.04.2013, 08:38
Ако това наистина е така, има едно единствено обяснение - явно гърците са специалисти-химици и са успели да постигнат верният цвят и верният аромат, въпреки че използват боклуци за направата им.

Между другото има един единствен възможен тест за качествата на дадена основа и този тест може да бъде направен от всекиго много лесно. Ами вземат се от всяка една основа по една бройка, слагат се на рамки и всички рамки едновременно се слагат в кошера. И след това ден по ден се следи кои точно основи ще изберат пчелите да изграждат и в каква последователност ще ги изграждат. Живот и здраве като цъфне акацията, аз ще го направя този тест.

ceco_lovech
13.04.2013, 08:54
Ако това наистина е така, има едно единствено обяснение - явно гърците са специалисти-химици и са успели да постигнат верният цвят и верният аромат, въпреки че използват боклуци за направата им.

Между другото има един единствен възможен тест за качествата на дадена основа и този тест може да бъде направен от всекиго много лесно. Ами вземат се от всяка една основа по една бройка, слагат се на рамки и всички рамки едновременно се слагат в кошера. И след това ден по ден се следи кои точно основи ще изберат пчелите да изграждат и в каква последователност ще ги изграждат. Живот и здраве като цъфне акацията, аз ще го направя този тест.

Да това е най-верния тест за качеството на основите.

Николай Калапиш
13.04.2013, 09:29
Както ви казах иаз съвсем малко се занимавах и с това начинание изработване на основи.Преди това и аз доста рових из нета и четях пчеларска литература.Това което разбрах е че основите в България са по 72 грама,или така би трябвало да бъде.Мерил съм на фирмите който произвеждат в Бг. и всички имаха различно тегло.Но са около 72-та грама.Аз които си правех ги докарвах до различно тегло,имах даже и по 110 гр.След слагането и в кошера и започването на градежа ясно си личеше че по дебелите основи пчелите сами си ги изтъняваха до най одачната дебелина за тях.Имах намерение да ги измеря като изчакам ден два и да премеря рамката(редварително измерена е празната рамката без основа) след това да я сложа на кантара.Но в силна паша нама как да се направи защото като изградят в средат около 50 процента от основата и веднага нанасят мед а при силен кошер и майката започва да снася.После не остана време да се занимавам с това.
А гръцките основи колеги освен че имат много добър жълт цвят,мирисът са го докарали предполагам с изкуствени аромати защото на мен ми миришат повече на мед отколкото на восък май друго преимущество нямат.При мен неги градяха така добре както дугите основи.Това е от личен опит и не налагам мнението си на никой,само споделям.

scutellator
13.04.2013, 18:09
За сега обаче мисля да си остана в Европа, а тукашните пчели си искат своите 5.35 мм.

Ако се поразровиш малко ще откриеш че стандарта не е еднакъв във цяла Европа.

Според Рутнер ( breeding techniques and selection ....) естествения размер на килийките на Карника е 5,25, на италианката - 5,10 , на кафевите европейски пчели - не помня

asm22
13.04.2013, 21:04
Обратно към по-малки пчели (http://plamenvet.com/index.php?option=com_content&view=article&id=204%3A2011-01-20-15-00-35&catid=21%3A2011-01-20-14-40-20&Itemid=35&lang=bg)

estabien6
13.04.2013, 21:30
На Пчела-Горна Оряховица ми харесват много ,другите пробвани от мен са-сливенските на Петко-дебелите ,ами сливенските не ги харесаха пчелите насред лято а на пчела ги градиха за за 2-3 дена около 5 април миналата година .сливенските дебели,сиво бели другите тънки полу прозрачни и по меки ,голям градеж.Това от мен

scutellator
13.04.2013, 21:39
интересното е че, някои хора биха си помислили че уголемяването на килийките би направило пчелите "гиганти". Е мога да ви уверя че нищо подобно не съм забелязъл. Снимката е правена 2011. Още няколко семейства направиха същата бъркотия (майките им бяха сестри).

http://s13.postimg.org/4zjtde42b/IMG_023.jpg (http://postimg.org/image/4zjtde42b/)

Mateev
14.04.2013, 13:39
Ако възникне реален пазар за основи с по-малък размер на килийките - ами винаги могат да се купят нови валяци и/или нова машина. Засега обаче това е само една идея, при това недоказана..............

scutellator
14.04.2013, 17:51
По времето когато са измисляни тези стандарти се е знаело че са умишлено и реднамерено с по-голям размер от естествения. При примитивното пчеларство восъчните пити се унищожавали при процеса на екстракция на меда. След измислянето на разборния кошер, ценртофугата и восъчната преса питите започнали да се ползват с десетилетия ( някъде това още е практика - семейна ценност от времето на дядо ти, с която не може да се разделиш) и е изчислено че след година-две размера на килийките ще се смали и ще стане "точен".
По онова време обаче, повечето от болестите днес са им били непознати, не са имали проблеми като вароатоза, флувалинат и кумафос, пестициди, фунгициди и други аграрни химикали; Днес често се налага на втората-третата година питите да са вече вън от употреба, и по-горните съображения са вече ненужни.

Пчелите са по принцип 'оправни и не ги бърка кой знае колко размера на килийката - просто една пита в повече за пило и проблема е решен.


...ми винаги могат да се купят нови валяци и/или нова машина. ...

Да така е, но и човек не се жени всеки ден. Рекламациите се приемали само на касата, после ако нещо не ти хареса - щеш не щеш си го ползваш така както е.

Mateev
14.04.2013, 19:50
Добре, имам конкретен въпрос:

Ти, като радетел на малките килийки, купуваш ли си основи от Америка, или просто искаш да си полафиме на сладки теми по форумите?

scutellator
14.04.2013, 20:22
Благораря за въпроса.

Ти като знаеш 10-те божии заповеди - винаги ли ги изпълняваш?
Грешно ме интерпретираш и то системно. Явно има догми срещу които и на теб ти е трудно да се бориш.

srg
15.04.2013, 09:42
Трябва да се чете внимателно и да не се правят прибързани коментари.

Mateev
15.04.2013, 11:22
Благораря за въпроса.

Ти като знаеш 10-те божии заповеди - винаги ли ги изпълняваш?
Грешно ме интерпретираш и то системно. Явно има догми срещу които и на теб ти е трудно да се бориш.

И аз съм човек. Всеки си има собствена камбанарийка, и вижда света, пречупен през собствените си заблуди и грешни разбирания. Единна истина няма и само бъдещето е съдник на днешните ни (може би грешни) разсъждения и действия.

Светлин Атанасов
15.04.2013, 13:47
И аз съм човек. Всеки си има собствена камбанарийка, и вижда света, пречупен през собствените си заблуди и грешни разбирания. Единна истина няма и само бъдещето е съдник на днешните ни (може би грешни) разсъждения и действия.

Например: Моите основи са трошливи, на другите не са трошливи. Следователно: другите слагат добавки. А дали не използвам погрешна технология? Германците са си го казали, турците не, но пък тяхната машина е по-евтина...
И сега след всичко изписано, дори да има добросъвестен български производител, кой и как ще докаже, че не е маскара?

Mateev
15.04.2013, 14:40
Не знам какво да кажа. Мене са ме учили винаги да казвам истината, пък да става каквото ще става. Ако бях си замълчал по-добре ли щеше да е?

Не знаеш колко много хора ми написаха лични съобщения с подкрепа по темите, които водя. Само дето не знам защо ми пишат в лични съобщения. Може би са наплашени от някого - знам ли. Мене обаче не ме е страх - казвам си нещата така, както си ги мисля, и понякога дори страдам от това.

По въпроса за качеството на основите - ако някого съм го обидил несправедливо - готов съм да се извиня публично. Ако някъде съм написал нещо невярно - също съм готов да се извиня публично. Не съм готов обаче с мое действие или бездействие да ставам съучастник в измама или престъпление. Така че ако и в бъдеще имам някаква важна информация - пак ще я споделям, независимо колко е комплицирана.

А Българските производители ако всичко си им е наред - няма какво да се притесняват. Ако обаче има нещо гнило, въпрос на време е това да се разбере. Въпрос на време е някой да поръча анализ на техните основи в някоя лаборатория. Мога и аз да го направя с едно щракване на пръстите, ако някой от тях ме предизвика.

Засега си мисля, че по-коректно ще е вместо да ги разобличаваме, просто да им намекнем и да им дадем шанс да се поправят, ако нещо случайно са съгрешили. Ако не - значи всичко е наред и тази тема не се отнася за тях. Това е. Крайният резултат от тази тема ще е, че всички пчелари в България ще се сдобият с по-качествени основи или ако основите останат същите, поне ще знаем от какво са направени и как са направени. Нима това не е добро за всички?

Mateev
15.04.2013, 15:01
......И сега след всичко изписано, дори да има добросъвестен български производител, кой и как ще докаже, че не е маскара?

Ами ако има добросъвестен производител и се е почувствувал засегнат от моите постинги, нека открито да обяви това. Спора ще се разреши чрез подробен химически анализ на случайно избрани негови основи. Анализа ще се извърши в акредетирани западни лаборатории - поне в две различни лаборатории. Аз ще платя анализа. И после в зависимост от резултатите в анализа или аз ще се извинявам, или производителя. За мене е лесно да се извиня - аз съм никой. Ако обаче се окаже, че някой производител дълги години е лъгал всички български пчелари - тогава какво? Дали ще бъдат приети извиненията му?

Още веднъж повтарям - компромисния вариант е всички производители тихомълком да си променят дизайна на кашоните и в новия дизайн да сложат елементите, които описах 10 постинга по-нагоре (от какво са направени основите и как са направени, има ли дезинфекция, има ли добавки - какви и колко и т.н.). Та ТОВА СИ Е СТАНДАРТ за всеки един продукт, който се предлага на пазара в България. Вземете една лютеница и вижте етикета. Защо това не се спазва и от производителите на восъчни основи?

Светлин Атанасов
15.04.2013, 16:45
Наистина грешно интерпретираш хората.
Първо - Не съм адвокат на другите производители.
Второ - Технологията, която използваш води до трошливи основи.

Пояснение: Има две различни технологии за производство на основи. Горещо оформяне на килийките, т.е. леене, малко по-просто производство, но основите стават трошливи - това е твоята машина. Студено формоване, т.е. щамповане, малко по-сложен процес и по-еластични основи. Фирми произвеждащи и двата вида машини обясняват какви резултати да очакваш при използването им.

ПП Заради акъла - може да подготвиш един от онези старите кошери пълен със студена бира.

Mateev
15.04.2013, 18:07
А цвета, аромата, прозрачността и другите физични параметри?

И защо ли имам чувството, че смесваме първопричината и следствието. Дори и при студеното щамповане първо имаме същото леене, само че върху гладки валяци. Ако си прав, че леенето предизвиква трошливост, то тогава какво студено щамповане е възможно върху трошливи гладки основи, които преди това също са лети.

А може би е точно обратното?

Например че технологията студено щамповане ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ИЗИСКВА МЕКИ ОСНОВИ, и именно това принуждава фирмите да слагат някакви допълнителни пластифициращи съставки. Иначе няма как да щамповат върху трошлив материал. Тоест не са виновни фирмите, а остарялата технология.....

Навлязохме в зоната на здрача (предположенията) и имам чувството, че все повече се отдалечаваме от истината. Няма ли някой знаещ да разбули тайната и да каже къде всъщност се намира истината? Рано или късно ще я открием, но защо да се мъчим?

srg
15.04.2013, 19:37
На мен темата е много интересна и ти благодаря че споделяш получените резултати.Възникват доста въпроси относно корекноста на производителите. Ако има засегнати то това май трябва да сме ние - пчеларите и крайните потребители.

scutellator
15.04.2013, 21:09
Няма ли някой знаещ да разбули тайната и да каже къде всъщност се намира истината?

В България - НЕ.
(то тука за всичко хората умишлено се държат в неведение и некомпетентност)

evgeni.filimonov
15.04.2013, 21:21
Има разбира се, но те едва ли ще го споделят тук. Всичко е постигнато с толкова много труд, има си ноу-хау. Трябва много четене, ровене и много пари.
И много експерименти. Все пак всеки си пази пазарния дял.
А защо ли Чорбич не разкрива тайната си за многото майки в едно семейство ?

rosty_sz
15.04.2013, 21:53
Една от най-хубавите теми във форума напоследък. Браво на Матеев, че подхвана нещата. Крайно време е да се разбере, че се работи с хранителни продукти и с живи организми и трябва да се спазват елементарни правила и стандарти. Тук няма значение кой колко пари има. Става въпрос, че от дълги години ни продават боклуци за основи, и това води до много тъжни резултати. Замислете се къде всъщност "живеят" пчелите, къде се размножават къде събират запасите от които се възползваме. Най-важното нещо в пч. семейство след майката са питите а в тяхната основа -восъчните основи, които не са от восък. Няма как пчелите да се чувстват добре като им предлагаме петролни продукти върху които да градят. На всичкото отгоре и с килийки с грешен размер. Темата за размера се подхвана, но остана неразвита, а тя е много важна. Всъщност ние принуждаваме пчелите да градят по големи килийки от тези които им е заложено да градят сякаш ние сме по велики от милиони години еволюция. Точно по големите килийки са първопричината за бурното развитие на вароатозата. Черните пити които се пазят за зимуване са станали с точен размер на килийките, но те са огнище на всякакви болести....
С вдигането на цената на восъка не забелязвате ли, че не се вдига цената на основите. Хайде сега да се запитаме защо ли? Защото цените са достигнали европейските и ще се появи веднага як внос ако се вдигне цената, но как производителите си запазват печалбата? ЯКО ХИМИЯ. После меда ни бил третиран в европа като долнопробен. Ами много ясно, в него при подробен анализ се откриват следи от какво ли не. Чета тука че някои съфорумници не ползвали микровълнова печка, защото много вредна била :D Абе хора вие какви лайна (без извинение) ядете без да знаете, сега най-после някой започна открито да казва и какви лайна произвеждаме без да знаеме.
Не вярвам никой производител да се затрогне и да си сменя опаковките и начина на работа от една тема във форума. Ако обаче се появи здрав конкурент а пазара ще се принудят, за съжаление нашия съфорумник за сега няма намерение да изкача на пазара.
В заключение: БРАВО на Матеев за темата и споделената истина. Някои си нямаха представа, други си го помисляха, трети имаха силни съмнения сега вече всички знаят. judge;

vencii
15.04.2013, 22:10
Не съм адвокат на производителите на основи,но изниква въпроса те какво купуват от пчеларите под формата на восък?

evgeni.filimonov
15.04.2013, 22:26
Това също е важен въпрос.
А колкото до микровълновата печка, тя си е вредна, доказано е. А че ядем боклуци така е, защото сме бедни и не можем да си купуваме истински здравословни храни. Както и истински основи. Всеки търси евтиното и после, пчелите не градят. Глупости. Аз си купувам основи само от апиакта Ловеч и ги слагам само на силни семейства и само по време на нектаропоток и не съм имал проядена основа.
А това за размера на килийките , не го е открил Матеев, знае се отдавна. Ако искаш да нямаш вароа, поддържаш стари и черни пити, защото килийките са тесни и кърлежа не се чуства комфортно в тях, затова предпочита търтивото пило. Но това е нож с две остриета - в старите пити има много бактерии и болести. А в новите и по широки килийки се развиват по здрави и мощни пчели.

Румен Димитров
15.04.2013, 22:35
Не съм адвокат на производителите на основи,но изниква въпроса те какво купуват от пчеларите под формата на восък?

завалиите...да ги подпомогнем с дарения, а?
...досега никога не съм давал восък за основи. имам си събран, няколко десетки килограми и даже и не ми е минало през ума, да го умешам с нещо, да преебем производителите, щото не ми е за даване, а за мене си....и може би щото съм ПЧЕЛАР, затова и не съм помислял за омешване и печалба....ма от друга страна това си е идея.... wink;

....а производителите, купуват това което са продали, с 30% восъчни подобрения!
Некъде нагоре из таа тема писах, че не моа да мешат, да ми продават, аз да претапям квото съм зел и да дарявам, производителите пак да мешат и пак да ми продават и аз пак така....и в крайна сметка в 1 основа, восъка да е 3%.....у целата работа по стар адет печели търговеца wink;
....Богат работник нема, ама има много богати търговци wink;

vencii
15.04.2013, 22:54
Румене що само за пари говорим.Познавам 3 колеги които до ден днешен си ръсят магазините рамки с нафталин и даването на антибиотик пролетно време е задължително. Какви отрови се вкарват в кошера с разните ленти против акар само господ знае. Бях се отказал от идеята за преса,но май ще трябва да се прави преса и колкото и да е трудоемко ще си правя основи

Румен Димитров
15.04.2013, 23:11
е аз за тва си збирам от години всичкия восък....и от нагодина сметам да го ползвам....за собствени нужди wink;

...иначе нафталина поскъпна и ползващите го пенсионери се ориентираха към ореховата шума wink; ....а за антибиотиците, наистина не разбирам....тва свърши преди десетки години.....

Светлин Атанасов
16.04.2013, 13:51
Например че технологията студено щамповане ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ИЗИСКВА МЕКИ ОСНОВИ, и именно това принуждава фирмите да слагат някакви допълнителни пластифициращи съставки. Иначе няма как да щамповат върху трошлив материал. Тоест не са виновни фирмите, а остарялата технология.....


Твърдиш, че Био основи не могат да се произвеждат по метода на щамповането?
Много пишеш, малко четеш. Обичаш експерименти! Отскочи до Етъра, там трябва да има един чичо, който прави ножове. Нека ти излее един и от същия материал след изливане да го "понащампова" с чука. Дали при еднакъв химичен състав, но различна обработка има еднакви физически характеристики?
Щамповането е предпочитания метод в световен мащаб. При ниски температури основите са еластични, но имат и недостатък - при високи температури се депланират. Затова Дадант измислил обтелването и разстоянието между основите и рамката. ( Ясно по коя технология е работил. Дали е имал достатъчно парафин през 19 век?)
Не коментирам суровините, коментирам технология. Дори при 100% чист восък твоите основи ще бъдат по-трошливи от щампованите. Ако си искал да правиш добри основи, си допуснал типичната грешка на българския инвеститор - когато не разбирам нещо водещ критерий е цената.
Предполагам, почти вярвам, че дребните български производители влагат добросъвестно и без добавки това което изкупят. Това което купуват обаче, недобросъвестно не проверяват. Ако станат напълно добросъвестни, дали ще има какво да изкупят? - това е друг въпрос.

valyo
16.04.2013, 15:06
Между другото, аз като стандартен основоползвател си нося восъка за обмяна с основи. Продавачката ми казва че са 100% от чист восък. Ок казвам, прекрасно. Ето тук едни стари и изкривени восъчни основи, връщам ги на цената на восък и искам замяна с нови основи според тарифата.
:)
Аз не знаех но научих, че така не може. 100% чистия восък на основите :) :) ;) :) не се изкупува. Трябва да си го претопя и тогава.
Е това за мене сложи точка на спора имат ли основите примеси.

vanHanegem
16.04.2013, 15:41
Ти си много словоохотлив, но...трудно разбираем. А иначе много неща има да научаваш. Я сега ни научи нас как се добива онази амброзия от овошките. Време и е. Сподели "личния си опит", както обичаш да го правиш, а не да цитираш от "тежката" пчеларска литература. А и Гергьовден наближава - да зарадваме и ние децата и някой друг около нас.

estabien6
16.04.2013, 20:53
Ами и на мен ми е странно защо изкупуват восъка по 7-9 лева а ми продават срещу кило восък 13 основи ДБ за които доплащам по 20 стотинки на основа ...та да им е 20 стотинки печалбата от ишлемето с който си избиват и транспорта на 3 километра и куп разходи и са на печалба ,едва ли а основата прозрачна и мека като гума .добре ,че поне я градят добре .Добре,че се появи Матеев ,другия вариант остава групиране по области или на национално ниво и си купуваме заедно машина да си ги правим сами ,искате ли за догодина да го направим това с машината drinks; ... и много други неща можем да постигнем ,ако се кооперираме като румънците примерно.и мед можем да продаваме по много тонове заедно ,даже и в Европа tube;

rosty_sz
17.04.2013, 06:01
Искаме

valyo
17.04.2013, 07:30
Ти си много словоохотлив, но...трудно разбираем. А иначе много неща има да научаваш. Я сега ни научи нас как се добива онази амброзия от овошките. Време и е. Сподели "личния си опит", както обичаш да го правиш, а не да цитираш от "тежката" пчеларска литература. А и Гергьовден наближава - да зарадваме и ние децата и някой друг около нас.

Taka е.По всички точки си прав. И Гергьовден наближава и уча непрекъснато най различни неща и останалото е точно както си казъл. Мисля само че му липсват няколко удивителни за тежесет на изказването специалисте :D :D :D :D .

Mateev
17.04.2013, 08:51
....Щамповането е предпочитания метод в световен мащаб. При ниски температури основите са еластични.......

..... Дори при 100% чист восък твоите основи ще бъдат по-трошливи от щампованите.......

Можеш ли да ми посочиш поне един източник на информация някъде в из интернет, в който да пише, че щампованите основи са по-пластични от летите при ниски температури?

Признавам си, че това не го знам. Не го знае и никой друг от форума. Ти обаче се регистрираш във форума само и единствено заради тази тема и започваш да отправяш критики, без да се позоваваш на нито един източник. Зад думите ти определено прозира някаква компетенция, но защо не вземеш да изплюеш камъчето? Кажи си точно и ясно " Аз знам това, това и това, защото ........... (видях, чух, пипнах, проверих....).

estabien6
17.04.2013, 09:39
Ами да се обадим ли в Агенция за защита на потребителите ,да им направят проверка заради невярното и подвеждащо изписване на етикета на кашоните ,да видим какво ще правят тогава и как пък няма да ги хванат .Просто вчера видях как при еднаква температура основите и чистия восък имат различна пластичност и температура на топене също е различна

Светлин Атанасов
17.04.2013, 12:34
Например един производител на двата типа машини: http://www.rietsche.de/index.php/en/beeswax-foundation-machines/28-rietsche-semiautomatic-beeswax-foundation-rolling-machine
Цитирам и превеждам: (Надявам се, че цитата не противоречи на т.1 от правилата на форума. Ако някой смята, че превода е неправилен, моля да поправи.)
" At low temperatures, cast foundation sheets are not as elastic as rolled foundation sheets."
При ниска температура летите основи не са толкова еластични, колкото щампованите.
"The rolled combs are more elastic and do not break. But when the weather is warm they can become wavy inside the beehive"
Щампованите основи са по-еластични и не се чупят, но при горещо време могат да се разкривят в кошера.

А това кой, кога се е регистрирал, лесно може да се провери.

N-2
17.04.2013, 12:45
Светлине, ти да не би да получи студената бира та продължаваш да снасяш информация?

Mateev
17.04.2013, 13:06
Нали всички сме в този форум, за да си помагаме, а не да си мерим п.....е.

Благодаря на Светлин за линка и за информацията. Източника е сериозен и може да му се вярва.

N-2
17.04.2013, 13:12
Откакто ти си във форума, вече не съм сигурна кой за какво е във форума.

Румен Димитров
17.04.2013, 13:33
а манете човека! кога се регистрира, каза, че е изчел и изгледал сичко...и пак основни неща е пропущил wink;
...па си е и по-друго да стартираш неизвестен бизнес с професионални съвети ...един вид летящ старт wink;

...а и принципно, на ората учили, а не мислили за бизнес, е известно, че разликата е в различната температура на обработка! Леенето е с по голяма t° и съответно детайла е с по-плътна структура! Ако не беше така, ходовите части за спортните автомобили, щяха да са сечени на щанца, вместо отливани !!
А разкривяването на щампованите основи(и лятите) при топло време, нема къ да стане, щото май некой е забравил, че t° в кошера е почти постоянна величина!
Омекването иде от човешката ръка или по точно, от методи и начини на работа с основи и изградени рамки wink;

Mateev
17.04.2013, 13:55
Нека да систематизираме информацията, натрупана до момента:

Восъчни основи могат да се правят по две различни технологии - посредством леене (моята Турска машина) и посредством студено пресоване (всички останали машини в България, които са Украински).

Студено пресоване
=================
Предимство - основите са по-пластични при ниски температури.
Недостатък - основите имат склонност да се свличат вътре в кошера през големите летни горещини.

Леене
=====
Недостатък - основите са трошливи при ниски температури.
Предимства
1. Основите не се свличат при високи температури.
2. Пчелите ги предпочитат и ги изграждат по-бързо.

Източник на второто твърдение:
http://www.rietsche.de/index.php/en/beeswax-foundation-machines/27-rietsche-fully-automatic-beeswax-foundation-machine

Светлин Атанасов
17.04.2013, 14:22
Предимства
1. Основите не се свличат при високи температури.
2. Пчелите ги предпочитат и ги изграждат по-бързо.

Източника изобщо не твърди подобно нещо. Напълно погрешна интерпретация.
Един друг източник твърди че 2. е функция на чистотата на восъка.
Студена бира не съм получил, а стана жега - май по-добре да продължа да си чета кротко.

Mateev
17.04.2013, 15:43
Ами тогава ти направи превода. Може пък аз да съм зле с английския: judge; judge; judge;

If founded combs get cool (under 20°C) they can break easily. That means you should stock them in a warmer room before mounting into the comb frames. The advantage of founded combs is that the bees extend it faster because the wax is not that pressed. Also they do not become wavy inside the beehive when the weather is warm.

Ангел Йосифов
17.04.2013, 15:52
Нека да систематизираме информацията, натрупана до момента:

Восъчни основи могат да се правят по две различни технологии - посредством леене (моята Турска машина) и посредством студено пресоване .

Струвами се,че начините са повече от два.Какво ще кажете за валцуваните(изтеглени)во?
sleepy;

lubol
17.04.2013, 20:06
а манете човека! кога се регистрира, каза, че е изчел и изгледал сичко...и пак основни неща е пропущил wink;
...па си е и по-друго да стартираш неизвестен бизнес с професионални съвети ...един вид летящ старт wink;

...а и принципно, на ората учили, а не мислили за бизнес, е известно, че разликата е в различната температура на обработка! Леенето е с по голяма t° и съответно детайла е с по-плътна структура! Ако не беше така, ходовите части за спортните автомобили, щяха да са сечени на щанца, вместо отливани !!
А разкривяването на щампованите основи(и лятите) при топло време, нема къ да стане, щото май некой е забравил, че t° в кошера е почти постоянна величина!
Омекването иде от човешката ръка или по точно, от методи и начини на работа с основи и изградени рамки wink;

Да коментирам малко, ВИНАГИ щамповането или така наречената изковка е по качествена като механична показатели от отливка при еднакъв химичен състав. Щанцоването изковаването, валцуването уплътнява структурата :) - дълго е за обяснение - Джантиоте на леките автомобили се правят лети от алуминиева сплав - и щанцувани от въглеродна стомана. А най качествените и най скъпите се правят от кована Al блук след това фрезован на машина с CNC :)


Но това важи за металите за восъка знам ли, има логика отливката да е по трошлива поради не подредената структура

Mateev
17.04.2013, 21:34
Не смесвайте стоманите и алуминия с восъка. Коренно различни физикохимични процеси протичат при формирането на кристалните решетки (стоманите и алуминия) и аморфните материали (восъка).

Сравнението между восък и стомани (желязовъглеродни диаграми) ми напомня на едно друго сравнение "Те и на коча се клатят, ама не падат.................". drinks;

Преди малко се прибрах от работа с машината. Днес най-после успяхме да я пуснем да заработи някъде около 15:00 часа и не е спирала да работи допреди малко (общо 7 часа). За това време произведе малко над 1000 основи. В общия случай на всеки 20 секунди излиза по 1 основа. Машината тръгва много трудно (докато извадим лентата из под валяците) и после на практика си работи сама. Хубаво е човек да се навърта около нея веднъж на половин час, но иначе той няма какво да прави, освен да се почесва тук или там.

Mateev
17.04.2013, 21:55
Технологията, която се очертава да прилагаме, е следната:

1. Вечер, някъде около 21:00 часа машината свършва восъка в казана за текущия ден и спира. Казана се доизточва и се промива с пароструйка.
2. Зарежда се с восък за следващия ден. Събира се някъде около 100-120 kg.
3. Настройва се терморегулатора на 120 градуса и машината се изоставя.
4. Времето за нагряване на целия казан с восък е някъде около 5-6 часа. Тоест някъде около 3-4 часа сутринта казана ще се е нагрял до 120 градуса (по цени на нощната електроенергия, което си е далавера).
5. В 8:00 часа идват работниците на работа и първото, което трябва да направят, е да върнат терморегулатора на 80 градуса. Дефакто восъка е стоял на температура 120 градуса поне 3-4 часа, което е предостатъчно да измрат всички видове спори на американски и европейски гнилец и въобще на всяка една болестотворна микроба, която природата е измислила в процеса на еволюцията.
6. Машината стои така до 13:00 часа и чака казана да се охлади до 80 градуса. В бъдеще ще купя втори казан и това чакане няма да го има, но засега няма как - ще чакаме.
7. В 13:00 часа пускаме машината и за 7-8 часа тя изработва тези 100-120 кг восък, правейки 1200-1400 основи.

Това е ежедневния цикъл. 1200 основи на ден, 6000 на седмица, 25 000 на месец, 300 000 на година, и това ако се работи на 1 смяна. При трисменен режим на работа може да се надхвърли 1 милион на година.

Румен Димитров
17.04.2013, 21:58
cash; cash; cash; cash; cash; cash; :D :D :D

evgeni.filimonov
17.04.2013, 22:22
Много пък и от рано ще започнат работниците, в 8 часа, до 13 часа какво ще правят, ще опаковат продукцията ли или ще чистят валците с клечки за зъби ??? Шегувам се. Просто си изпуснал времето от 8 сутринта до 13 на обяд. Трябва да се уплътнява работното време. drinks;

Mateev
17.04.2013, 22:30
Е това е на първо четене. Няма как - за темпериране на казана са необходими поне 5-6 часа. Ако казаните станат два, тогава докато единия е в работно състояние, втория ще дезинфекцира, и после ще се сменят. А ако се премине на трисменен режим - казаните трябва да са 3 броя.

Румен Димитров
17.04.2013, 22:49
...бе има и други начини....ма кой съм аз, и кой си ти, че да ти давам аз съвети wink;
...тва от гледна точка на един цитат :
"Победителите търсят и намират решение на проблемите си, а неудачниците търсят и намират виновник за проблемите си и оправдание за неуспехите си."

drinks;

Ruslan
18.04.2013, 08:43
Поздравления за Матеев!Заядливите подмятания, с тънка ирония, не правят чест на коментиращите!
Винаги ми е било неприятно, че други държави(с които можем да се сравняваме) имат толкова добро производство на инвентар- поляците, сърбите и т.н., а нашето е занаятчийско.
Защо да няма български производител, защо трябва парите ни да отиват извън страната, защо да създаваме препитание и работни места на чужденци!?
Ето, има човек, не само с идеи, но и с възможности да реализира проекти, които мога да помогнат на българските пчелари!
Ако не можем да помогнем със съвети, идеи или нещо друго, заядливите подмятания са излишни!

valyo
18.04.2013, 10:33
....
Защо да няма български производител, защо трябва парите ни да отиват извън страната, защо да създаваме препитание и работни места на чужденци!?...

Това Руслан ли го казва? Малко ксенофобско май звучим тука? А от чужденците като взимаме пари наготово (субсидии) не се оплакваме :) :) :)
Нема наши нема чужди, има глобализация - всички сме еднакво зелени, само нашето брат циганина е по-зелен.

Ruslan
18.04.2013, 12:41
Развитието на собствено производство не е ксенофобия.Производството, високата добавена стойност, дават водят до просперитет на една държава(респективно на населението).
Няма нищо ксенофобско в това, човек да предпочете българското!
Между другото безплатен обяд няма-субсидии наготово не получаваме, плащаме си по един или друг начин!

Румен Димитров
18.04.2013, 16:12
Аз основи, чуждо производство не съм виждал...пък и да вида, нема да си купя....не знам Руслан откъде зима вносните?!?!?

....иииии, Руслане, машината за основи на Матеев е турска,ще не ще пак до чуждото е опрел... иначе му казах, че ако ги догоди да са добри, пръв че си купим wink;

Юрий Цветков
18.04.2013, 20:42
"Заядливите подмятания, с тънка ирония" са с цел, Матеев да не стане "поредния" производител с етикети "100% от восък" основи. Такива си имаме достатъчно. А ако наистина произвежда качествен продукт, то пазара му е гарантиран. Аз също бих си купувал от него, дори и на по-висока цена. Важното е да знам за какво плащам.

Mateev
18.04.2013, 23:20
При мене това с лъжата няма как да стане. То може да се случи само в малка семейна фирмичка, в която основните работници са членове на семейството и по този начин "семейната тайна" лесно може да бъде опазена.

При мене говорим за стотици работници, които непрекъснато си шушнат един на друг какво е направил шефа. Дето се казва ако случайно нещо съгреша, след половин час ще го знае целия град. Ако се разпоредя да се слага парафин във восъка, това ще стане "публична тайна" само след половин до един час.

Та след като знам тази особенност на българския манталитет, за мене не остава нищо друго освен това да ги правя нещата така, както трябва да бъдат. Така е например в козметиката. Произвеждам милиони пасти за зъби, шампоани или бои за коси. Някъде някой по целия свят периодично прави изследвания на мои продукти и ако дори само веднъж открие разлики между продукта и това, което го пише на кутийката, сигурно ще ме скъса от съдебни дела. Просто няма друг начин.

Особенно напоследък с тази GMP мания, която се налага от Европа, с нея просто не може гък да се каже - или всичко ти е перфектно като производител, или пазара просто те изхвърля. За да съм сигурен че ще отговарям на GMP стандартите и в медопроизводството, въобще не се колебах - започнах от чистата нула и сега строя едно чисто ново хале от 600 кв.м., в което ще бъде цялото производствено пчеларско оборудване. Чистотата в това хале ще бъде издигната в култ. Хората ще ходят по терлички с бели манти, забрадки и ръкавички и с превръзка пред устата - да не би някой да кихне в меда. След като говорим за хранителен продукт - GMP стандарта има жестоки изисквания.

Изглежда страшно, но това е бъдещето и аз се подготвям за него. Не знам обаче дали ще се подготвят и другите производители. Ако не го направят - пазарът със сигурност ще ги изхвърли. Глобите са жестоки, ако не се спазват GMP стандартите, а крайния срок за привеждане в ред на всички хранителни производства (в това число и на основи) доколкото си спомням е 6-ти месец тази година.

Mateev
18.04.2013, 23:29
Та това, което намекнах за производителите на основи - че трябва на кашона им да пише какво има вътре - това е само черешката на тортата. Истината е много по-жестока - чака ги GMP стандартизация, и ако това не го направят с щракване на пръсти през следващите 1-2 месеца - лошо им се пише.

От личен опит мога да кажа, че привеждането на едно производство в съответствие с GMP стандартите обикновенно струва няколко стотин хиляди лева. В повечето от случаите по-евтино излиза да се събори цялата сграда и да се построи нова. Също и за машините - понякога е по-евтино да се изхвърлят и да се купят нови. Това вече съм го играл. Няма как - това е Европа с нейните си изисквания.

спартак
19.04.2013, 06:46
Ееех, Матеев сега пък ще предизвикаш и дефицит ...., че да станеш олигарх.. :D

Mateev
19.04.2013, 07:43
Ха-ха...

Бъдете сигурни, че големите фирми във бранша вече се подготвят. Само дето не го пишат това по форумите.

Иначе от наесен нито един буркан с мед няма шанс да се появи по рафтовете на големите вериги, ако производителя му няма GMP сертификат. Самите собственици на вериги стриктно го изискват това. Когато се прави износ също - вносителите ще изискват GMP, защото на тях ще им го искат магазините.

Румен Димитров
19.04.2013, 07:46
по рафтовете на големите вериги изобщо нема мед....така, че това което си стои на рафтовете, пак че си остане там.....ората са се подготвили отдавна wink;

Ruslan
19.04.2013, 07:54
[quote="Румен Димитров"]Аз основи, чуждо производство не съм виждал...пък и да вида, нема да си купя....не знам Руслан откъде зима вносните?!?!?

Естествено, че основите ми са български!
Би трябвало да забележиш, че съм писал "инвентар", а не основи.
Смятам, че съм пределно ясен, че това се отнася за всичко което сме произвеждали, а сега внасяме.Не става въпрос да се борим с китайската икономика, там шанс няма :D .Нима в България не могат да се произвеждат центрофуги с качество, като на поляци, сърби и турци!?

Mateev
19.04.2013, 08:07
... .Нима в България не могат да се произвеждат центрофуги с качество, като на поляци, сърби и турци!?
Могат разбира се. Руслан е напълно прав - когато купуваме нещо вносно - храним чужди работници и забогатяват чужди държави. Психологическата нагласа на българина че ВНОСНОТО Е ПО-ХУБАВО води до това, че се изнася национално богатство и в края на краищата нацията обеднява и стига до просяшка тояга. Това вече се случи в България.

Вина за това има самият български народ и неговия манталитет. Иначе ако хората от утре ЗАОБИЧАТ БЪЛГАРСКОТО и започнат да купуват само български продукти, то тогава за по-малко от 10 години икономиката ни ще стигне и задмине германската и заплатите ще станат по няколко хиляди евро.

Вижте само колите, телевизорите, хладилниците и въобще оборудването на всяко едно от средно 2-та милиона семейства в България. Ами говорим средно за по 7-8 хиляди лева от семейство, които са похарчени за вносни, а не за български стоки. На национално ниво това са 15-20 милиарда лева заплати, които са ги получили не българските, а чуждестранните работници. И това за 5 години, а за целия преход сигурно страната ни са я напуснали 50 или дори 100 милиарда лева. Е затова народа е беден.

Именно затова има протести по улиците и хората са я докарали до там да не могат да си платят тока. Но всеки един от протестиращите има западна лека кола, западен телевизор, западен хладилник, западна ютия и т.н. И си търси виновник в правителството, но първопричината си е в него самия.

Румен Димитров
19.04.2013, 08:18
Матеев, ай не ме карай да избухвам наново, че тамън съм се поукротил!
Вината за некупуването на българското е изцяло заслуга на теб и другите подобни теб "бизнесмени-производители" ....тва е така, щото най лесно се гласи едно производство, чрез промена и/или избегване на БДС!
Едната Англия има стандарти, които не са променяни орт 400 години, а тука у нас, зарди блъив производител в некое гаражче се праат промени.....
...преди време купувах само българско, каквото и да е....ама след многобройни ядове, вече избягвам!!!

...за пример, като успешен бизнесмен, можеш да ми разясниш, с какво е по-добра душ батерия на Видима за 130 бг лв., от подобна китайка за 25 бг.лв, след като и в двете е използван китайския механизъм за смесител ?!?!?!?

Mateev
19.04.2013, 08:25
Матеев, ай не ме карай да избухвам наново, че тамън съм се поукротил!
Вината за некупуването на българското е изцяло заслуга на теб и другите подобни теб "бизнесмени-производители" ....
Не забравяй за това, което го пише в подписа ми. Не проявявай склонност винаги да търсиш вината в някого другиго, а не в себе си. Това го правят само неудачниците.

Опитай се поне веднъж да поразсъждаваш трезво - ако цялата икономика е един басейн, който непрекъснато се пълни от тръбите на българските производители и в същото време се изпразва от 10 пъти по-дебелите тръби на потреблението на западни стоки - какво ще се получи?

Ами рано или късно БАСЕЙНА ЩЕ СЕ ИЗПРАЗНИ !!!
И в България това ВЕЧЕ СЕ Е СЛУЧИЛО !!!

И това са го направили хора като тебе, които си НАМИРАТ ОПРАВДАНИЯ за собствените си действия. И не стига че държавата страда заради такива като тебе, ами вместо да си подвиеш опашката, ЗАПОЧВАШ ДА ОПЛЮВАШ ДРУГИТЕ РОДОЛЮБЦИ и да проповядваш още по-голяма беднотия.

НЕ ТЕ Е СРАМ !!!!!!!!!!!!!!!!

estabien6
19.04.2013, 08:27
VIDIMA не е българска фирма ,както и повечето големи фирми у нас ,а относно батерията повярвай има огромно разлика ,китайската е цялата ръжда и буквално се разгражда само за 4 години ,има огромна разлика в използваните метали thumbdown;както и в сглобката като всичко китайско,било то и от реномиран производител-асемблер.Абе се едно да сравняваш китайски мед с нашенски :D

Mateev
19.04.2013, 08:34
За да се напълни басейна на българската икономика трябва да се направи следното:

1. Да се затворят кранчетата, от които водата изтича. Това означава да се ограничи потреблението на вносни продукти. Също така трябва да се изгонят от България всички западни фирми, които изнасят печалбите си в чужбина.

2. Да се отвори кранчето на Българското производство. Това означава хората да започнат да купуват български продукти. Това означава нови работни места, намалена безработица и след няколко години - ДЕФИЦИТ НА РАБОТНА РЪКА. Нарочно го написах с големи букви - чак когато дойде дефицита на работната ръка, чак тогава заплатите ще започнат да растат с големи темпове. По-рано няма как да стане. Насила също не става (със законодателни мерки). Единствения начин заплатите да тръгнат нагоре е от режим БЕЗРАБОТИЦА да се премине в режим ДЕФИЦИТ НА РАБОТНА РЪКА. Това може да се случи САМО АКО ИКОНОМИКАТА ПРЕГРЕЕ. А тя ще се засили и ще прегрее САМО АКО ИМА ПОТРЕБЛЕНИЕ, което да надхвърля ПРЕДЛАГАНЕТО от производителите. За да има потребление, някой трябва да купува.

Та в основата на всичко е ДА СЕ КУПУВА БЪЛГАРСКОТО.....

Ruslan
19.04.2013, 08:41
Дори собственика на дадена фирма да не е български, важното е производството да е в България.Толкова е просто!Щом е на територията на страната, заплата получават българи, социалните осигуровки се плащат в България, данъците се плащат в България.Няма толкова много безработни, които да разчитат на помощ от държавата(а всъщност на работещите).Развива се инфраструктурата в България.Изнасят се стоки с принадена стойност,част от която остава в България а не суровини.
Май ще ни местят в друга тема :D

Румен Димитров
19.04.2013, 08:44
абе не е това отговора и от двамата, ма явно има и лични интереси wink;
Матеев, ти що не си поръча машината в България, а я взе от Турция...нещо си противоречиш....
...за батериите дадох пример, щото пак подведен от формулата скъпо/качествено, първо се фърлих на скъпото...таа след 3 год изфърлих счупеното скъпо и за още 3 карам с китайка....друг е въпроса, че за цената на китайката моам да сменям дизайна поне веднъж годишно wink;

....не съм се отказал, да купувам българско, ама инвестициите ми се свеждат до прости неща, без зглобки и движещи елементи!

пак ще се повторя, че когато една стока е хубава, качествена и здрава, без значение от производител, тогава хората ще купуват само нея !!!

...сега се сещам за още един пример: наскоро реших да сменя на село бравите по къщата, щото старите още от дядо ми...таа, зех основния размер 7-ца и 9-ка и отидох в магазина....а там изпаднах в шок, оказа се, че има над дванайсе вида брави само от един размер! не че не можех да си доразкъртя вратите и напасна новите, ама се тказах, та врътнах наново още 30 км, свалих старите и с тех в магазина, налагам новите на старите и която пасне, взимам.......Е ПАК ДА ПИТАМ: немаме ли основни стандарти, които да принуждават производители да работат по едни мерки ?!?!?

Mateev
19.04.2013, 08:58
.... Матеев, ти що не си поръча машината в България, а я взе от Турция...нещо си противоречиш....

Моят личен баланс към българската икономиката е изцяло положителен. Личното ми потребление на западни стоки (кола, телевизор и т.н.) сигурно е само 0.01% от цялото количество на парите, които съм налял и продължавам да наливам в българската икономика. Това на лично ниво.

На фирмено ниво - моите фирми са нетни износителки - тоест изнасят повече, отколкото внасят. Следователно аз вкарвам в българската икономика и парите на западняците, спомагайки по този начин за тяхното обедняване и за забогатяването на българите.

Така че съвеста ми е чиста. Ако още 1000 фирми имаха като мене положителни външно-търговски баланси, България досега щеше да е богата колкото Германия. За съжаление обаче това не е така. В България преобладаващото мнозинство са фирми-кръвопийци, дошли да точат кръвта на Българина. Народа се сети за ЕОН, ЕВН и ЧЕЗ, но списъка е много-много по-дълъг.

Светозар Каменов
19.04.2013, 09:34
Матеев, какво стана с пробите на машината?

rosty_sz
19.04.2013, 09:55
Спора е извън темата judge;

Румен Димитров
19.04.2013, 10:45
тя темата, отдавна се изчепи, ма некой мод че я отдели...да не стоят и те без работа, че почват да мислат глупости wink;
Явно с опонентите ми говорим на различни езици....я ви натъртвам че неаме стандартизация за качество и размери, вие само икономика, та икономика....
Е нека Матеев, каже,на колко от старите му кошери, които разпродава, магазини, корпуси, табли, дъна и пр. са взиамозаменяеми ?
доскоро имаше едиин рекламодател и тука....дошъл си човека с некой спастрен лев от чужбината, поогледал се, видел, че далаверата е у програмите и програмистите... зимал дърводелски машини за 5-6к лв. ...и давай да прайме....

...у наше село, също се появи такъв, праи добри кошери за цена 67/75 лв. и чех да си зеам даже....ма му закарах на магазинера един корпус и един магазин от мойте и го накарах да ги наложи, да вида дали че напаснат....е имаше дзеф най-малко 1 сантим....е къ да зеам българско, като секи си праи нещата накъде му сочи онаа работа ?!?!?!?
...одих и при дърводелец, да го питам, колко че ми излене да ми напраи магазини и корпуси по мойте мерки....оня се чеса и почна с увода, че променянето на производствена линия( ?!?!?!?) струва пари...после смета, смета и ми каза, че требва да иам минимум 100 парчета поръчка, че да ми обърне внимание.....накрая, пак след сметане ми обади цена от 27 кинта на парче!
Разбирам, че има фирмени разходи, ама работата на принципа "ден година храни" в условия на криза води до безработица!!!!
...та се едосах, зех си една габровка и таа зима си врътнах 20 магазина, без да се натоварвам и на минимална цена wink;

Mateev
19.04.2013, 11:45
Матеев, какво стана с пробите на машината?

Ами машината вече работи. Тънкия момент се оказа в това, че помещението трябва да е нагрято и темперирано с температура 22-25 градуса. Когато стоплихме помещението, а с него и валяците на машината и обливащата ги сапунена вода, проблемите с трошливостта престанаха и машината запя. Понаправихме малко основи и сега сме се концентрирали отново върху рамките. Вече всичко е ясно, но възникнаха нови два момента:

1. Восъка леко потъмнява, когато се нагрява до 120 градуса. Това е много неприятно. Дори и да се сложи перфектен жълт восък, след дезинфекция на 120 градуса той придобива леко кафеникав цвят на църковна свещ. Започвам да се чудя дали наистина трябва всичко на 100% да се дезинфекцира? За чужд восък - да, задължително ще го дезинфекцирам, но за мои струва ли си, след като със сигурност знам, че нямам болести? Същия проблем ще възникне и с хора, които са си донесли личен восък за преработка. На тях също ще им се наложи да избират между жълтия цвят и дезинфекцията против болести.

2. Вторият момент е с температурните разширения на восъчната основа, но това в следващия постинг. Засега вижте на снимките какъв цвят придобиват основите след дезинфекция:

http://s23.postimg.org/xncyc8ppj/DSC08540.jpg (http://postimg.org/image/xncyc8ppj/) http://s23.postimg.org/v7fqc4x0n/DSC08543.jpg (http://postimg.org/image/v7fqc4x0n/)

Николай Христов-nikberk
19.04.2013, 12:05
но за мой струва ли си, след като със сигурност знам, че нямам болести?


Как да съм сигурен като покрай мен има толкова "невежи " пчелари!
Относно цвета на основите за мен си е много хубав даже.

Mateev
19.04.2013, 12:13
Другият голям, дори бих казал ОГРОМЕН ПРОБЛЕМ е големият коефициент на температурно разширение на восъка. Всеки сам може да си провери колко е той. При мене отливам дезинфекцирания восък в едни пластмасови легенчета (тавички) с дължина 40 сантиметра. На другата сутрин когато изстине го гледам, че се е отлепил от всички страни и се е отдалечил от тях с по 5 до 8 милиметра. Тоест ако при 60 градуса е с дължина 400 мм, то при 10 градуса е 384 мм. Или това прави температурни разширения от порядъка на милиметър на метър на градус целзий (или 0.1% на градус целзий).

В кошера зимно време температурата може да достигне до - 20 градуса по периферните рамки, а лятно време при големи горещини може да достигне 40 градуса. Тоест говорим за температурен диапазон от цели 60 градуса, който ще доведе до цели 6% промяна на линейната дължина на восъчната основа. При 40 сантиметрова рамка дова прави 2.5 сантиметра !!!

Това е огромна промяна в линейните размери !!!
Ако това наистина е така, то тогава обтелването вместо да помогне, МОЖЕ ДА ПОПРЕЧИ !!!

Според мене още веднъж трябва да се повдигне въпроса с рамките и тяхното обтелване, но този път трябва много внимателно да се разнищи часта с топлините разширения и какво може да се случи при един или друг начин на обтелване.

Николай Христов-nikberk
19.04.2013, 12:29
Другият голям, дори бих казал ОГРОМЕН ПРОБЛЕМ е големият коефициент на температурно разширение на восъка. Всеки сам може да си провери колко е той. При мене отливам дезинфекцирания восък в едни пластмасови легенчета (тавички) с дължина 40 сантиметра. На другата сутрин когато изстине го гледам, че се е отлепил от всички страни и се е отдалечил от тях с по 5 до 8 милиметра. Тоест ако при 60 градуса е с дължина 400 мм, то при 10 градуса е 384 мм. Или това прави температурни разширения от порядъка на милиметър на метър на градус целзий (или 0.1% на градус целзий).

В кошера зимно време температурата може да достигне до - 20 градуса по периферните рамки, а лятно време при големи горещини може да достигне 40 градуса. Тоест говорим за температурен диапазон от цели 60 градуса, който ще доведе до цели 6% промяна на линейната дължина на восъчната основа. При 40 сантиметрова рамка дова прави 2.5 сантиметра !!!

Това е огромна промяна в линейните размери !!!
Ако това наистина е така, то тогава обтелването вместо да помогне, МОЖЕ ДА ПОПРЕЧИ !!!

Според мене още веднъж трябва да се повдигне въпроса с рамките и тяхното обтелване, но този път трябва много внимателно да се разнищи часта с топлините разширения и какво може да се случи при един или друг начин на обтелване.
За ВО съм сигурен ,че има линейно разширение,но за изградена пита ако има такова то е много малко.Просто структората на килииката вече не позволява такива колебания. Не ми се случвало от топлина още да ми се свлече пита в кошера.

joromainata
19.04.2013, 12:35
Само не разбрах какво му е на цвета на основите и на мен ми допадат като цвят
и доста по кофти съм ползвал но пък как бързо ги изградина
според мен цвета не е определящ а състава

Светозар Каменов
19.04.2013, 13:07
Аз не мога да съм критерий дали цвета е добър, лично на мен ми харесва. Мисля си това извиване дали няма да е проблем при монтирането.

Румен Димитров
19.04.2013, 13:14
абе ние нема да се женим за тия основи, че да ни харесват....важното е на пчелите дали ще харесат......

...а относно разширенията, никберк е прав!...некой замислял ли се е защо формата на килииката е правилна шестостенна призма ?

http://beehive.blog.bg/hobi/2009/05/17/047-za-vosychnata-pchelna-pita-chast-i.335723

rosty_sz
19.04.2013, 13:25
Много си прав за извиването. Проблем ще е. Имах кащон който съм съхранил неправилно се бяха извили точно по същия начин. Голям зор видях и не става и не става. Наложи се да се сложат за няколко минути на слънце обърнати обратно да се изправят.
Бях сигурен че проблема е в температурата на помещението и за това и подсказах да обърнете внимание.
Цвета си е чудесен, но главния критерий са пчелите. Моите градят здраво, Матеев сложи основи за проба и след три четири дни ще е ясно дали ги харесват.

Mateev
19.04.2013, 17:48
...Цвета си е чудесен, но главния критерий са пчелите. Моите градят здраво, Матеев сложи основи за проба и след три четири дни ще е ясно дали ги харесват.

Днес сложих няколко пити за градене и всеки ден ще ги вадя за по 1 снимка и пак ще ги слагам. И на мене ми е любопитно дали пчелите ще се мръщят или не и колко бързо ще ги изградят.

Ангел Йосифов
19.04.2013, 18:14
И на мене ми е любопитно дали пчелите ще се мръщят или не и колко бързо ще ги изградят.

Зависи от силата на семейството и на кое място в кошера ще се постави во.Пример:В неделя над вечер поставих основи(дб)в средата и в края до пилото.В сряда средните рамки бяха даже и осеменени.

rosty_sz
19.04.2013, 20:18
И моите са така на третия ден са осеменени до някъде и недоизградени в краищата, на четвъртия всичко е изградено и плътно с яйца.

valaz
19.04.2013, 21:57
Относно температурата на дезинфекция на восъка, бих предпочел 100 градуса, ако се работи със мой восък. Мисля, че изработката на основи от собствен восък е една все още свободна пазарна ниша. Мнозина пчелари биха предпочели да работят с основи, произведени от техен восък. Не знам обаче, как това би могло да стане на практика? Да присъстват по време на производството им? Или на доверие?

Mateev
20.04.2013, 09:43
Направата на восъчни основи със собствен восък е възможно, но това ще доведе до известно оскъпяване най-вече заради това, че казаните на машината трябва да бъдат източени и дезинфекцирани при смяната на един восък с друг.

По-труден е въпроса с присъствието на наблюдатели. Предполага се че това ще бъде лека кола с 2-3 човека, защото процеса по производството ще е денонощен и клиента трябва да си осигури дежурен наблюдател във всеки един момент. Но има ли хора - има проблеми. Трябва да има помещение, столове, маси, мивка, тоалетна, паркинг за колата. За да не се мешат в производството трябва да се направи нещо като прозрачна стена. Отделно от това ще е проблем външни хора денонощно да щъкат из двора или из помещенията на завода. Възниква обратния проблем с охраната на завода от тях.

С две думи - не е невъзможно да се правят восъчни основи с восък на клиента, и това да се контролира от самия клиент, но има много неща, които трябва да се доизмислят и допрецизират в помещенията и в организацията на целия този процес. Ако наистина има търсене на такъв вид услуга - струва си човек да се замисли и да я организира.

valaz
20.04.2013, 16:44
Един от факторите, влияещи на възможността за изработка на основи с восък на клиента са обема на казана за топене и дезинфекция на восъка и времето, необходимо за производството на основи от него. Намирам известно сходство с технологията на варене на ракия, където клиентът кара джибрите в селския казан и присъства на варенето на ракията, въпреки, че казанджията би могъл да се справи с тази работа без негова помощ, а не прави обмяна на джибри срещу готова ракия. Предпочита да пие ракия, произведена от неговите си джибри, както и пчеларя предпочита основите да са произведени от неговия си восък.

s3s3s3
20.04.2013, 20:07
Има доста по- лесен начин. On-Line камера да предава процеса на топенето и направата на восъчните основи. Така клиента от дома си може да следи производството.

rosty_sz
23.04.2013, 21:20
Какво стана с експеримента?
Градят ли?

Mateev
23.04.2013, 21:58
Градят че пушек се вдига.......

joromainata
24.04.2013, 05:21
Градят че пушек се вдига.......
A снимки

Mateev
26.04.2013, 23:40
Ще има и снимки и клипове. Просто тези дни беше лудница при мене и камара от проблеми ......

Искам да споделя малко информация, която е новост за мене, пък да се надяваме че ще е полезна и за други незнаещи....

Дойде турския представител да ми настрои машината и да я пусне в експлоатация. Оказа се че това е шефа на фирмата и че е много голям спец в пчеларството, восъците и восъчните основи и според неговите думи е един от 5-те официално признати дегустатори на мед в Турция. Та от приказка на приказка научих и неща, които досега никъде не съм ги срещал в литературата и в интернет. Накратко ще ги изредя по-долу:

1. Истинския мед се различава от глюкозата по това, че не лепне (или почти не лепне) по зъбите. Дори ми показа на практика от десетките видове мед, които аз имам (купувал съм стотици бурканчета от десетки производители с цел разглеждане на дизайна). Сред тях се оказа, че има и фалшив мед. Той се разпознава по това, че ако се вземе с пръст и се сложи в устата и се натисне с език към зъбите, меда (по-точно глюкозата) моментално залепва по тях, облива ги и се точи при прещракване със зъби. С истинския мед това не се случва. Той се отделя от зъбите и е доста трудно да го размажеш и полепнеш върху тях.

2. Истинския натурален восък се разпознава по леко белезникавия налеп, който се образува по восъчните пити. Няма значение дали восъка е жълт или кафяв. Ако е натурален, винаги се образува налеп при престой. Образува се и върху стари восъчни основи. Този налеп се топи много лесно с краткотрайно прелитане през него на върха на пламъка на една запалка. Другия начин е основата да се извади на слънце. Буквално за няколко минути тя се "избистря" и гланцира. Ако във восъка има повече от 10% парафин или церезин, той си остава гладък и гланциран и без налеп. Това важи обаче само за стари и престояли на склад пити с восък или восъчни основи.

3. Другият метод за разпознаване е, че ако се вземе малко парченце и се размачка между пръстите докато омекне и придобие консистенция на дъвка, истинския восък започва да лепне по пръстите, докато фалшивия (с парафин и церезин) не лепне.

Във връзка с тези методи за разпознаване на восък му предоставих за проверка восъчни основи от всички български производители. След тестовете той обяви, че основите без изключение са от "почти" чист восък, независимо че цветовете им са различни. Каза "почти" защото според него може би има някакви минимални примеси, но такива по принцип се срещат и във восъка, изкупуван от хората. Това е така защото част от хората сигурно сигурно са имали фалшиви основи с парафин и после са си продали восъка и той се е смесил с чистия восък на другите хора. Тоест ако само 1% от пчеларите слагат фалшиви основи, то те постепенно ще замърсят восъка на цяла България.

В общия случай восъчните основи на Българските производители са от чист восък и нямаме никакво основание да предполагаме, че те слагат нещо друго освен това, което се изкупува от пчеларите.

4. По въпроса с дебелината на основите изкритикува повечето производители. Според неговото мнение на специалист една основа трябва да е дебела между 2.3 и 2.5 мм. При по-тънки основи караме пчелите да удебеляват дъната и така основата се изгражда доста по бавно. При по-дебели основи караме пчелите да прогризват (утъняват) дъната и това пак води до загуба на време за изграждане. Оптимума е от 2.3 до 2.5 мм. Моите основи ги настрои на оптимума и те станаха 76 грама (за ЛР восъчна основа с леко завишени размери). Нататък сами смятайте как е при другите размери.

Между другото това с дебелината на основите го каза още докато ги гледаше срещу светлината. Чак после ги премери. Дъната на килийките на тънките основи бяха полупрозрачни. При нормалните основи няма прозрачност. Тоест дъното е дебело колкото стените и цялата основа (стените и дъната) имат почти еднороден цвят, дори и да се гледат срещу светлина.

Mateev
27.04.2013, 00:03
Забравих да кажа и за дезинфекцията на восъка против американски гнилец. Тя трябва да се прави на 120 градуса в продължение само на 2-3 минути и после веднага восъка трябва да се прехвърли в по-хладен съд. Иначе потъмнява, както стана при мене.

Според него е възможно и да не се прави дезинфекция, защото американския гнилец си умира и на 80 градуса, стига обаче да престои при тази температура поне няколко часа. Това ако е вярно, ще бъде много добре, защото ще е възможно да се избягва потъмняването (восъка така или иначе си стои няколко часа на тази температура докато се произведе основата).

С молба ако някой от вас знае някаква достоверна информация относно умирането на американския гнилец - нека да я спомене и да пусне някой линк. Въпроса е изключително важен и трябва да сме 100% сигурни (по възможност от научен източник) че е възможно гнилеца да умира и на 80 градуса, стига да стои достатъчно дълго на тази температура.

rosty_sz
27.04.2013, 06:13
Браво и благодаря за полезната информация.
Споделеих че имам малко миналогодишни основи и бяха със странен цвят и всичко се оправи след няколко минути на слънце. По тях се забелязва и въпросния налеп.
Искам да попитам стана ли въпрос с турския експерт за избелването на восъка с киселини? Знам със сигурност, че се практикува от производителите. Ловеч ползват оксалова, Сливен ползват сярна. Във вашето производство каква киселина ще се ползва?

Mateev
27.04.2013, 08:46
Говорихме и за избелването и той ми обясни технологията, по която се прави. Каза ми и с каква киселина се прави, но така и не можахме да се разберем по-точно, защото преводача не знаеше как да го преведе. Беше нещо като окси ацид или нещо подобно и сега като чета твоя постинг, стигам до извода че може би наистина е казвал за оксаловата киселина.

По принцип производителите няма нужда да избелват основите, освен ако изискванията на пазара (клиентите) не го налагат. Ако сред всички пчелари го има разбирането, че натуралния восък може да има и по-тъмен цвят (а те това сами го виждат при тях си), тогава защо да се избелват основите?

При мене основите са с приятен тъмножълт цвят като църковните свещи, но аз не съм критерий. Имам закупена една-единствена партида восък и той е приблизително 50 на 50 жълт и кафяв. Какво ще е истинското съотношение в бъдеще, което ще го предлагат пчеларите за изкупуване, това все още не го знам.

Говорихме и за изкуственото оцветяване и той каза че са възможни всякакви цветове и че на пазара се предлага голямо разнообразие от оцветители, сертифицирани за хранителни нужди. Тези оцветители си имат съответния Е-номер и са напълно безопасни както за хората, така и за пчелите.

Аз лично мисля, че восъка не трябва да се боядисва и/или избелва. След като вече си имаме критерий за разпознаване на истинския от фалшивия - има ли някакъв проблем какъв точно цвят ще се случи? Нещо повече - нито един производител не може да гарантира точно определен цвят, защото всеки един казан си е сам за себе си в зависимост от това какъв процент се е случил между жълтия и кафявия восък. Така че за себе си за лично ползване аз вече съм си решил, че цвета не е чак толкова важен, още повече че аз виждам какво точно се слага в казана.

Виж ако част от пазара изисква хубави жълти основи, то това ще принуди производителите да разделят жълтия от кафявия, а това от своя страна ще доведе и до два вида цени, които може би ще се различават с 10-15%.

Аз пак повтарям едно старо мое мнение - не е важно какво точно ще правят производителите, важното е на кашона с основите точно и ясно да е изписан състава на восъка, дали е дизенфекциран, дали е избелван, дали има оцветители и т.н. Нека производителя да си каже истината, а после клиента да има избор. И след това статистиката на клиентските продажби ще даде обратна връзка на производителя да избелва ли или не, да боядисва ли или не. И това разбира се ще даде отражение на цената, но щом клиента го иска.......

ВАЖНА Е ЧЕСТНОСТТА НА ПРОИЗВОДИТЕЛИТЕ, която в момента донякъде е подложена на съмнения. Сред хората има недоверие от години и не съм аз човека, който го е създал. Аз само го констатирах. Затова за в бъдеще аз мисля всичко да си го изписвам по кашоните така както си е, пък каквото сабя покаже. Може и една листовка да се сложи вътре с разяснение как да се съхраняват основите, как да се използват и т.н.

Юрий Цветков
27.04.2013, 14:56
Аз пак повтарям едно старо мое мнение - не е важно какво точно ще правят производителите, важното е на кашона с основите точно и ясно да е изписан състава на восъка, дали е дизенфекциран, дали е избелван, дали има оцветители и т.н. Нека производителя да си каже истината, а после клиента да има избор. И след това статистиката на клиентските продажби ще даде обратна връзка на производителя да избелва ли или не, да боядисва ли или не. И това разбира се ще даде отражение на цената, но щом клиента го иска.......

ВАЖНА Е ЧЕСТНОСТТА НА ПРОИЗВОДИТЕЛИТЕ, която в момента донякъде е подложена на съмнения. Сред хората има недоверие от години и не съм аз човека, който го е създал. Аз само го констатирах. Затова за в бъдеще аз мисля всичко да си го изписвам по кашоните така както си е, пък каквото сабя покаже. Може и една листовка да се сложи вътре с разяснение как да се съхраняват основите, как да се използват и т.н. няма да сбъркаш. Данон с влизането си в Б-я обявиха, че използват и сухо мляко. Дълги години бяха единствените, които не го криеха и си признаваха (закона не го забранява) и това не им попречи по никакъв начин. И до сега са един от най-големите и продавани производители. Клиентите ценят високо, честността у производителите.

И както знаеш, доверие се гради с години, а се губи само за миг.

Румен Димитров
27.04.2013, 19:40
ВСИЧКИ произвеждани основи в България подлежат на изграждане!
Друг е въпроса, че поради некомпетентност на пчеларя, основите не се поставят в подходящо време, особено от уикендните пчелари!
Не виждам как една табелка в кашон, от производител, ще ми даде указания как да действам! Пчелина и пашата са си характерни за всеки район, затова и трябва пчеларя да си познава "стоката"! Една табелка на кашона с основите или вътре в тях, няма да ме впечатли.....ама сред начинаещи пчелари може и да вдъхне респект, и да повиши покупваемостта, което си е отново търговски трик, въпреки истинността на декларираните съставки!
....ама от друга страна начинаещи пчелари, по кашон не купуват, така, че няма шанс, стратегията да надвиши повече от 2-3% продаваемост wink;

....и все пак, приветствам идеята за задължително описание на съставките в даден кашон с основи, ама как ще го проверя?!?!?!?
....меда ми може да се провери на място от търговците, ама състава на ВО, няма как да стане!!!!
Нещо пак крайния обикновен потребител се очертава пре.....цакан wink;

vankogos
27.04.2013, 23:26
Преди 3г. попаднах на ,,пластмасови" основи.Наричам ги пластмасови защото и в летните горещини не омекваха,и със шпорчето не успявах да врежа телта в тях.Наложи се да ги монтирам с газовата горелка.Нямаха мирис на восък,а и на цвят не вдъхваха доверие.След този случай,винаги проверявам основите с помирисване за да се убедя в качеството им.Тази година при обмяната на восък за основи в Добрич,ми направи впечатление че имаше такива със светложълт цвят,а и такива с кафеникаф оттенък и патина по тях.На въпроса ми защо има такава разлика в цвета,продавачът ми отговори,че това зависи от времето на производство/потвърждават се думите на Матеев/.Днес реших да монтирам основи и отворих кашон с ЛР.Основите бяха с хубав жълт цвят,ухаеха на восък, лепнеха при пипане,и то веднага след като ги извадих от хладното мазе.Сега остава само да проверя прозрачността и теглото на основите за да ги сравня с данните публикувани от Матеев.

aleko
27.04.2013, 23:38
Преди 2-3 години закупих количество основи.Бяха си с приятен жълтеникав цвят,ухаеха на восък а пчелите ги градят добре.Преди седмица отворих два от кашоните и изненада, не миришат на восък а цвета е мътно бежов го определям.Цвета и мириса се променят в зависимост от начина на съхранение и не са гаранция за качество.

mustafa_
03.05.2013, 09:54
Восъчните основи се избелват с оксалова киселина. Матеев точно това ти е казал турският производител. Oksalik asit се нарича на турски. Въпросната киселина се свързва с тежките метали във восъка, които му придават тъмен цвят. За да се изсветли се използва омекотена вода + 1 грам ОК на литър вода.

vankogos
03.05.2013, 21:24
Восъчните основи се избелват с оксалова киселина. Матеев точно това ти е казал турският производител. Oksalik asit се нарича на турски. Въпросната киселина се свързва с тежките метали във восъка, които му придават тъмен цвят. За да се изсветли се използва омекотена вода + 1 грам ОК на литър вода.

Колега,би ли споделил как точно се избелва восък с ОК?

mustafa_
03.05.2013, 22:46
Восъчните основи се избелват с оксалова киселина. Матеев точно това ти е казал турският производител. Oksalik asit се нарича на турски. Въпросната киселина се свързва с тежките метали във восъка, които му придават тъмен цвят. За да се изсветли се използва омекотена вода + 1 грам ОК на литър вода.

Колега,би ли споделил как точно се избелва восък с ОК?
Мисля, че по-горе съм описал достатъчно добре, как се прави.

Ако е за не много големи количества става и като се прекарва восъка няколко пъти през слънчевата топилка, но при промишлени методи неколкократно утаяване и оксалова киселина е начина.