PDA

Виж пълната версия : ПЧЕЛИ ПОРОДА"БЪКФАСТ"



Sandokan
06.04.2013, 22:58
Има ограничен брой породи пчели, които могат да бъдат използвани за продуциращо мед пчеларстване. Това, че поради стечение на обстоятелствата в България има дейсващ закон, който принуждава пчеларите да работят с една никаква “порода” пчели(което рано или късно ще се промени, защото е огромна глупост) не може да промени стремежа на хората да работят с по-добри пчели.
Когато преди време говорих с един лицензиран майкопроизводител и го попитах защо произвежда и продава майки само от тази псевдопорода, той ми отговори- защото нямам избор.
В същото време един друг лицензиран майкопроизводител, освен тези майки, произвежда и продава и майки “Карника”.
Смятам, че човек винаги има избор! Важното е да знае какво иска и какво избира. И от какво се отказва или какво пропуска.
За всички нас е по-добре да имаме повече информация.
И така.
Пчелите “Бъкфаст”. За какво става дума?

estabien6
07.04.2013, 00:39
http://en.wikipedia.org/wiki/Buckfast_bee

Sandokan
07.04.2013, 11:34
Най-лесното нещо е да се влезе в гугъл и да се потърси информация за пчелите “Бъкфаст”. Може да се проследи историята на създаването им, принципите според които се развъждат и т.н.
Определям себе си като “любител пчелар”, който отглежда пчели за удоволствие, обича да си прави експерименти и се занимава основно с това, което му е интересно.
Когато за първи път си зададох въпроса “Искам ли да отглеждам пчели “Бъкфаст”? ”, бях твърдо убеден, че отговорът ми е- “Не”. Напоследък, обаче си мисля, че отговорът ми вече е по-скоро “Защо да не искам?”.
И така.
Положителните страни на Бъкфаст са толкова много, че човек се чуди какво още може да се иска. Всъщност описваните качества са толкова добри, че тези пчели няма как да не привличат интереса и вниманието, и желанието за работа с тях на голям брой пчелари.
Имам обаче един въпрос, за изясняване на отговорите на който, имам нужда от помощ. Какви са особеностите на пчелите “Бъкфаст”, които трябва да имаме впредвид при практическата си работа с тях?

Sandokan
07.04.2013, 22:24
Не случайно като заглавие на темата бях написал “Пчелите “Бъкфаст””.
Модераторите имат право да променят заглавията на темите, и това е съвсем в реда на нещата, тъй като оказват влияние на облика на форума.
Искам обаче да обърна внимание на модератора, който е променил заглавието на ПЧЕЛИ ПОРОДА “БЪКФАСТ”, че може би не е съвсем правилно да се говори за “ПОРОДА “БЪКФАСТ””. Доколкото разбрах от написаното в интернет-пространството, бъкфаст пчеловъдите развъждат пчели, които имат определена генетична връзка с пчелите на брат АДАМ, но всеки от тях има свободата да ги кръстосва с каквито реши за подходящи други пчели, което на практика води до това, че се получават най-различни в генетично отношение линии. Всъщност общото между предлаганите от бъкфаст пчеловъдите пчели е, че са развъждани в съответствие с общи “бъкфастки” правила и принципи.
Нормално е всяка линия да има различни етологични характеристики. Някои от бъкфастките майкопроизводители дават повече, други по-малко информация за специфичните характеристики на предлаганите пчели. Ясно е, че когато си купуваш майка бъкфаст избираш дадена линия, като очакваш да се проявят ако не 100%, то поне по-голямата част от обещаните характеристики.
До тук добре.
Но какво се случва по-нататък, може да каже само човек с практически опит.
И така- идва ред на scutellator.

Румен Димитров
07.04.2013, 22:34
дамммм, скутелатора се не жали за разяснения....за което сме му и благодарни !!!

....и все пак, изключая мод намесата, зарди лични съображения, темата е добра и дискусията не требва да е за или против породата, а дали на този етап тази селекция има шанс, да оцелее като такава в България....изказвам тва мнение, щото ми е писнало от недоучили селекционери даващи акъл....

estabien6
08.04.2013, 01:10
Дали само аз чета между редовете в горните мнения или има нешо недоизказано??Кръстоската няма да има проблем със нашата природа ,но и на мен ми е чудно след 3-5 поколение майки дали вече няма да се е размил гена след кръстоските с нашите търтей ,явно за запазването му (ако въобще се налага това ,при положение ,че мелеза е по -доброто куче и чистопородните нации,като скандинавците страдат от тази чистота и вкарват свежа кръв от Африка :D )ще трябва периодично зареждане на нови майки от качествен селекционер.

Светослав Точев
08.04.2013, 08:56
Пишете,пишете той Доцента ,ако ви разбере :D

estabien6
08.04.2013, 13:55
Какво ще ми направи този мухал.Внасям си 5 майки от чужбина и ще ги видим що за чудо са

Светослав Точев
08.04.2013, 15:11
Пробвай в Кипър или Гърция,около 30 евро са.

estabien6
08.04.2013, 17:37
Намерих по 30 лева от България

scutellator
08.04.2013, 18:00
.....Но какво се случва по-нататък, може да каже само човек с практически опит.
И така- идва ред на scutellator.

Съжалявам че отговарям със закъснение, ама тези мнения нещо съм ги бил прескочил.

Умишлено се въздържам от коментар за да не заподозре случайно някой комерсиални подбуди от моя страна.

За съжаление всеки който иска да работи с пчели, които не са местни мелези
трябва да се откъсне от свързания с това начин на мислене.
В съзнанието на масовия местен пчелар темата за "селекцията" се изчерпва напълно с идеята за добавяне на "свежа кръв" от друг местен пчелар. Но добавяйки, макар и всяка година, към вече наличните мелези още мелези, ситуацията няма да се промени кой знае колко. (уличните кучета са добър пример за това).

За тези пък които са решили че еди коя си раса( или порода) е пчелата отговаряща на тяхните нужди, не може след 3-5-10 поколения свободно
оплождане с неизвестни търтеи да продължават да наричат тези пчели със същото име като предците им. Това важи както в България, така и във всяка една друга страна по света. Т.е. България не е изключение, и ако наследствените качества на една пчела се разпадат само след няколко поколения, бъдете убедени че същото се случва и във Германия, например. Е, въпреки всичко, мнозинството пчелари по света упорито отказват да работят с местните пчели.

Аз лично не виждам проблем в това. Щом един пчелар си сменя майките всяка ( или да речем през) година - какво значение има? Дали всяка догина ще си купуваш/отглеждаш сам местни мелези или ще си купуваш/отглеждаш породисти майки- разликата не е чак толкова голяма.
Парите, всеки от нас така или иначе си ги дава - поне "като е гарга - да е рошава"

rudy69
29.12.2014, 12:42
Пиша един цитат от книгата "Отглеждане на пчели" - Франц Лампайт
..."Но ако бъкфастовата или краинската пчела се кръстосват с все още често срещаните в някои райони обикновени пчели (местна порода), се получават жилещи и ройливи пчели, които не са подходящи за отглеждане, особено в гъсто населени места."
Моля за коментар на тоя цитат.

KostadinNK
20.03.2018, 12:16
Полезна информация за селекцията
(https://www.youtube.com/watch?v=w2BlXO98Tdw) https://www.youtube.com/watch?v=kXWXWFOsUWs
https://www.youtube.com/watch?v=w2BlXO98Tdw (https://www.youtube.com/watch?v=w2BlXO98Tdw)