PDA

Виж пълната версия : КЪДЕ ГРЕША ???



Mateev
05.04.2013, 22:21
КЪДЕ ГРЕША ???

или друго подходящо заглавие за тази тема е

МОЖЕ ЛИ СЛОЖНОТО В ПЧЕЛАРСТВОТО СИЛНО ДА СЕ УПРОСТИ ???

Както всички вече знаете, аз съм новобранец в пчеларството, и като такъв сигурно има доста неща, които все още не ги знам. Това е лошата страна на въпроса. Живот и здраве - постепенно ще натрупам опит. Това незнание обаче си има и своите ПОЛОЖИТЕЛНИ ЧЕРТИ, а те са, че мозъкът ми все още не е обременен с предразсъдъци, и все още е в състояние безпристрастно да анализира действителната ситуация с проблемите в пчеларството.

Когато човек започне с подробности да навлиза в дадена материя, той неминуемо започва да се сблъсква с вече наложени догми, че това се прави едикак си, и това е единственият правилен начин. Тези догми замъгляват трезвата преценка на ситуацията и много често се случва някой друг необременен с тези догми да изгенерира безценна идея за нещо, с което другите се се мъчили дълги години.

Та искам да кажа, че не е редно да се подиграваме на идеите на незнаещите. Те може да са детски и по своемо наивни, но със сигурност притежават ЖЕЛЯЗНА ЛОГИКА и понякога могат да ни отворят очите за неща, в които сме се заблуждавали с години.

Mateev
05.04.2013, 22:51
Та в тази тема искам да споделя една такава идея, за която всички са се сещали, но замъглената преценка на ситуацията е попречила да се осъзнае колко е важна тази идея.

И така.......
Половината от литературата в пчеларството се занимава с всички сложнотии около правилното зазимяването на едно семейство, правилното презимуване, правилното пролетно подхранване, правилното подсилване, правилното обезпаразитяване и правилната подготовка за първата паша.

Какви са проблемите?

1. На първо място това е ниската температура през зимата. Тя принуждава семействата да се свиват на кълбо и в някакво си полулетаргично състояние да съществуват на границата между живота и смърта. Всяко едно дребно събитие ВОДИ ДО СМЪРТ (мишка, кълвач, буря, транспорт, отваряне на кошера, необичайно зимно затопляне на времето и т.н.).

2. На второ място е високата ПРОЛЕТНА СМЪРТНОСТ. Затоплянето на времето кара майката да снася яйца и после при застудяване кълбото се раздвоява - едната част от пчелите топли пилото, а другата стои при майката и храната. И естествено при много студена нощ това води до смърт. По този показател аз вече имам умрели семейства.

3. Третият проблем е пролетната МЕТЕОРОЛОГИЧНА ОБСТАНОВКА. Всяка година тя е различна и човек трудно може да се възползва от опита през предишните години. Количеството яйца, снесени от майката, силно зависи от външната температура, и именно през април тази температура се колебае в огромни граници. Майката ежедневно се подмята между двете крайности - бясно снасяне по обед, когато температурата достига 18-20 градуса, и свиване на кълбо през нощта, когато температурите може дори и да са отрицателни. Количеството на пилото и младите пчели към първи май силно зависи от това каква температурна графика е нарисувала локалната МТО станция. Допълнително ситуацията се усложнява и от пролетните дъждове и ветрове, които тази година биха всички рекорди.

4. Четвъртият проблем е качеството на майката и нейната възраст. Количеството на снесените яйца силно зависи от качеството и възраста на майката и този параметър се наслагва върху параметрите на метеорологичната обстановка.

5. Допълнително ситуацията се усложнява и от това как е презимувало семейството, колко акари има (а те зависят от есенното третиране), има ли други болести и въобще сигурно има 100 други фактора, които да влияят на силата на семейството през пролетта.

Mateev
05.04.2013, 23:05
В предишния постинг накратко са описани даденостите, с които ежегодно се сблъсква всеки един пчелар. Неговата основна задача е ВЪПРЕКИ ТЕЗИ ДАДЕНОСТИ към началото на първата паша така да РЕГУЛИРА СЕМЕЙСТВАТА, щото количеството на младите пчели и пилото в началото на пашата да имат ТОЧНО ОПРЕДЕЛЕНИ СТОЙНОСТИ.

1. Ако броят на пчелите в началото на пашата е много голям и мястото в кошера е малко, то тогава семейството най-вероятно вече е изпаднало в роево настроение и чао на стоковия мед за тази година.

2. Ако броят на пчелите е много малък и няма достатъчно летящи пчели, то тогава първата паша ще се използва за подсилване на семейството, а не за натрупване на стоков мед.

3. Ако количеството на пилото е прекалено много в началото на пашата, то голям брой от наличните пчели вместо да летят за мед, ще се занимават с отглеждане на ненужно пило.;

4. Ако има други проблеми, например с температура, влажност, липса на вода, неизградени пити и т.н., то тогава голям процент от пчелите ще се занимават с проблемите, вместо да летят и да носят нектар.

Та ролята на пчеларя в общия случай се състои в това ДА РЕГУЛИРА СКОРОСТТА НА НАРАСТВАНЕ НА СИЛАТА НА СЕМЕЙСТВАТА, като компенсира всички пролетни проблеми при слабите семейства и узапти скороста на развитие на силните семейства. И ако има как, всички семейства към началото на пролетната паша трябва да са МАКСИМАЛНО РАЗВИТИ, но без да са изпаднали в роево настроение, и в същото време пилото да е намалено до минимум (към началото на пашата).

Mateev
05.04.2013, 23:41
Това е една доста сложна задача предвид факта, че няма как всеки един ден да се отваря всеки един кошер и в зависимост от неговото състояние да се предприемат съответните коригиращи действия.

В реалността повечето пчелари през април отварят всеки един кошер не повече от 2 пъти, в резултат на което коригиращите действия са много груби и неточни. Допълнително влошаване на резултатите идва от факта, че много малко пчелари си водят записки на ниво всеки един кошер какво точно са видели и са направили предишния път при предишното отваряне и какво - не. И последно - почти никой пчелар не използва математика и компютърна техника с цел максимизиране на ползата от информацията от предишните проверки и прогнозиране на бъдещото развитие на всяко едно семейство.

Крайният резултат - масово се допускат грешки от типа:

1. Роене на пчелни семейства преди или по време на първа паша
2. Навлизане в първа паша със слаби семейства
3. Навлизане в първа паша със страшно много пило и пчелите вместо да носят мед - отглеждат пило.

Юрий Цветков
05.04.2013, 23:42
И какво предлагаш ти, за решаването на тези "проблеми", на които пчеларската практика, отдавна е намерила решение?

Mateev
06.04.2013, 00:23
Ами съществуващото решение е нещо от типа "отваряй всеки един кошер КОЛКОТО СЕ МОЖЕ ПО-ЧЕСТО и ако видиш събитие 1, предприеми действие 1, ако видиш събитие 2, предприеми действие 2 и т.н.".

Аз си зададох въпроса "Може ли да се разминенем с едно единствено отваряне на всеки един кошер и въпреки това към първа паша да имаме МАКСИМАЛНО ТОЧНО НАСТРОЕНО СЕМЕЙСТВО ПО СИЛА И КОЛИЧЕСТВО НА ПИЛОТО ?"

Ами стигнах до извода, че може. Ясно е, че с нула пролетни отваряния няма как да стане. Трябва да има поне едно отваряне най-малкото заради третирането против вароатозата. Въпросът е можем ли да се разминем само с това отваряне?

Идеята е следната:
При това първо отваряне преглеждаме пита по пита и си записваме колко процента от площта е заета със запечатано пило. Знаейки колко дена стои запечатаното пило, можем да изчислим колко яйца средно в денонощие снася майката. Знаейки колко яйца снасят другите майки в пчелина, можем да изчислим КОЕФИЦИЕНТА НА АМОРТИЗАЦИЯ на текущата майка. Знаейки този коефициент, можем да изчислим с колко трябва да ускорим процеса на снасяне на текущата найка. Нещо повече. Знаейки как са се движили температурите час по час през последния 1 месец, можем да изчислим ФУНКЦИЯТА НА СНАСЯНЕ на съответната майка - тоест при температура Х тази майка снася Y яйца.

С това нашата математика приключи. Изглежда сложно, но не е. Става въпрос за 2-3 формули на Excel, които лесно могат да бъдат съобразени. Който не може - ами да почака и да вземе готов екселски файл, който все някой ще публикува на форума.

Това е първата част на задачата - прост модел на Excel, който прогнозира пчелната популация във функция от околната температурата и силата на конкретната майка (процента на пилото) от първия пролетен преглед.

Mateev
06.04.2013, 00:43
Първата част на задачата е достатъчна, за да може всеки един пчелар ПРЕДВАРИТЕЛНО ДА Е ИНФОРМИРАН как ще изглежда всяко едно негово семейство към датата на първата паша. Това обаче не е достатъчно. Нуждаем се и от някакъв регулиращ елемент (компонент), посредством който да можем да подсилим слабите семейства и да ограничим силните, с цел към 1 май да имаме еднакви семейства в целия пчелин. И всичко това трябва да се случи НЕЗАВИСИМО ОТ ПАШАТА и НЕЗАВИСИМО ОТ ВЪНШНАТА ТЕМПЕРАТУРА, която ще ни предложи МТО обстановката на конкретната година.

Ами аз си мисля, че това мога да го постигна посредством ТЕРМОРЕГУЛАЦИЯ, комбинирана с АВТОМАТИЧНО ОТВАРЯНЕ И ЗАТВАРЯНЕ НА ПРЕЛКАТА в определени моменти. Ясно е, че една излетяла пчела би оцеляла навън само при външна температура над 12-13 градуса. Следователно при по-ниските температури прелката трябва да бъде затворена, за да не се подлъгват пчелите от високата вътрешна температура и да излизат навън. Колкото до вътрешната температура - ами тя наистина ще бъде висока, защото през април месец аз мисля да топля кошерите отвътре, като температурата ще зависи от силата на майката. Идеята е чрез температурни промени да накарам една майка да снася повече или по-малко яйца с цел към 1 май всички семейства да са с еднаква сила. Не знам каква точно температурна крива ще се получи, но знам, че посредством вярна математика тази крива може да бъде изчислена.

С две думи идеята е да елиминирам фактора ВЪНШНА ТЕМПЕРАТУРА и започвайки от първи април или дори от първи март във всеки един кошер да регулирам такава температура, щото майката да снася с желаната от мене скорост, която скорост към 1-ви май да доведе до еднакви по сила семейства, достатъчно големи, но без да изпадат в режим на роене. Тази година я пропуснах, но за догодина ще имам достатъчно време да се подготвя с хардуера и софтуера.

Mateev
06.04.2013, 00:58
Накратко да обобщя:

1. Стиропорени кошери с добра топлоизолация, за да може вътрешната температура да се регулира с минимален разход на допълнителна топлоенергия.

2. Регулиране на температурата през пролетта, защото пролетните клатения на температурата са много по-критични от зимните студове

3. Използване на вътрешната температура като основен фактор, посредством който ще стимулираме или ограничаваме майката в яйцеснасянето

4. Напълно автоматизирано отваряне и затваряне на прелката във функция от външната температура

5. Ако горните два фактора се окажат недостатъчни, можем да добавим и автоматично подхранване - тоест автоматично отваряне и затваряне на вратичката на хранилки, поставени преди много време.

6. Сравнително проста математика на Excel, която да регулира описаните по-горе процеси.

7. Едно единствено пролетно отваряне на кошерите, което да СИНХРОНИЗИРА МАТЕМАТИКАТА с действителното състояние на всеки един кошер.

Mateev
06.04.2013, 00:58
Ами това е идеята. Сега е време за вашите критики или идеи за усъвършенствуване.

Между другото реалността вече се стоварва върху плещите ми с пълна сила. Вече имам умрели пчелни семейства по причина пролетни застудявания (6 от 400), имам и кошери с тиха смяна (сини майки и изградени маточници). Имам много слаби семейства, имам и много силни. Вече ми се наложи както обединяване на семейства, така и изкуствено отслабване посредством вадене на пити с пило. Въобще при такова количество на кошерите според теорията на вероятностите вече ми се случва всичко добро и всичко лошо, което го пише по книгите и по форумите. Единствено засега все още нямам кошери, болни от някоя от страшните болести, и да се надяваме, че това така ще бъде и за в бъдеще.

Другото, което искам да се похваля е, че машината за восъчни основи вече е доставена и днес я монтирахме. Опитахме се дори и да я пуснем в експлоатация, но нещо объркахме температурите и замазахме двата валяка с восък. Сега трябва да се чистят килийка по килийка с клечки за зъби и в понеделник ще направим нов опит за пускане. Да се надяваме, че тогава ще имаме по-голям успех.

спартак
06.04.2013, 09:09
Матеев , аз няма да те критикувам , но ще ти дам идея да събереш всичко написано от теб и да напишеш книга по пчеларство и ти гарантирам , че ще бъдеш първия написал такава без да е "пчелар"!Това е по - добрата инвестиция .

Mateev
06.04.2013, 09:21
Определено направата на разни експерименти ми харесва много повече от традиционното пчеларство. Имам стотици въпроси от типа "Какво ще стане, ако...", на които въпроси все още не съм намерил отговор по книжките. Нещо повече - не получавам отговори и от стари пчелари с "огромен практически опит".

Ако трябва да направим аналогия със строителството - искам да бъда архитект или конструктор, а не зидаромазач с огромен опит от 1 милион иззидани тухли. Двете неща не трябва да се бъркат. Зидаромазача не може да проектира големи и сложни сгради и не му е работа да се меси на конструктора или архитекта. Важи и обратното - един архитект може да е много добър, въпреки че никога не е държал мистирия в ръката си.

Та на фона на тези разсъждения аз искам да стана специалист-пчелар и дори искам да направя някакво нововъведение или откритие, но за тази цел въобще не е необходимо да се уча да отварям кошери и да ръчкам пити с мед насам-натам. Има си хора за тази работа, а моята роля е да направя онова, което те не го могат, а именно организацията, логистиката, маркетинга, пласмента и т.н. Двете неща не си противоречат. Наистина човек може да стане специалист по пчеларството без нито веднъж да се е доближавал до кошер.

спартак
06.04.2013, 09:46
Ясно,искаш да станеш "МАСОН" по пчеларство.
НО, без " чиракуване" няма да откриеш ... топлата вода cool;Успех все пак! drinks;

Владо-Gillan
06.04.2013, 09:51
Матеев, проблема не е в незнанието.Всеки от нас е бил незнаещ и неук, и ако някой каже, че е разбрал напълно пчеларството, то може да го наречеме лъжец.Никой,никога не е разбрал и няма да разбере напълно за какво иде реч, при пчелите и техния живот.
Както казах проблема не е, в незнанието ти.Тук няма колега, който да не би ти помогнал, не само със съвет а и със безвъзмезден труд, дори ако се наложи.Проблема при теб е другаде, а именно в подхода ти.Смени си подхода на писане, говорене с колегите, държането и прочее тук в форума и ще видиш, колко приятно изненадан ще останеш.Дори от хора, с които си уж на нож...

FVCVS CAESAR
06.04.2013, 09:52
Наистина човек може да стане специалист по пчеларството без нито веднъж да се е доближавал до кошер.
Без да се е доближавал до кошер човек не може да стане специалист по пчеларство, а само дървен философ. А организирането на маркетинга и пласмента може да те направи специалист, но не по пчеларство, а по маркетинг и търговия.

scutellator
06.04.2013, 11:24
Няма да обърна внимание на въпросите на които и сам може им намериш отговора съвсем скоро.

Ако количеството на пилото е прекалено много в началото на пашата, то голям брой от наличните пчели вместо да летят за мед, ще се занимават с отглеждане на ненужно пило.;

Отделната пчела често работи само на малка фракция от пълния си капацитет.
Скоро ще забележиш че еднакви по сила семейства дават различна продукция, както и често слаби на вид семейства по необясними причини носят повече от семейства превъзхождащи ги числено. Като оставим роевото настроение за момента на страна, "режим работа" при отделните семейства не е с еднакъв интензитет ( наследствен признак) . Това е една от причините за наблюдаваните по-горе ситуации.
В конкретния случай, когато настъпи паша, количеството на пчелите ангажирани с отглеждане на пило рязко намалява. Те започват да вършат работата която преди това се е е разпределяла между 4-5 и повече пъти пчели.


Ако има други проблеми, например с температура, влажност, липса на вода, неизградени пити и т.н., то тогава голям процент от пчелите ще се занимават с проблемите, вместо да летят и да носят нектар.

2/3 от времето пчелите (кошерните) прекарват в "изчисления". Имаше и цяла книга написана за този феномен.
Градежа на пити е отделен параграф и не е задължително да влияе на медосбора , дори и когато всяка година вместо с изградени магазинни пити се започва само на основи.

Роенето - то е твърде непредсказуем признак за математически модел.
Има семейства макар и слаби, често да се роят повече пъти, да изпадат по лесно в роево състояние и по-трудно да излизат от него. Такива чийто "цел в живота" е да се мултиплицират вместо да събират мед.
Другия екстремум също е често срещан и според мен към него трябва да се сремиш.

estabien6
06.04.2013, 12:33
Определено направата на разни експерименти ми харесва много повече от традиционното пчеларство. Имам стотици въпроси от типа "Какво ще стане, ако...", на които въпроси все още не съм намерил отговор по книжките. Нещо повече - не получавам отговори и от стари пчелари с "огромен практически опит".

Ако трябва да направим аналогия със строителството - искам да бъда архитект или конструктор, а не зидаромазач с огромен опит от 1 милион иззидани тухли. Двете неща не трябва да се бъркат. Зидаромазача не може да проектира големи и сложни сгради и не му е работа да се меси на конструктора или архитекта. Важи и обратното - един архитект може да е много добър, въпреки че никога не е държал мистирия в ръката си.

Та на фона на тези разсъждения аз искам да стана специалист-пчелар и дори искам да направя някакво нововъведение или откритие, но за тази цел въобще не е необходимо да се уча да отварям кошери и да ръчкам пити с мед насам-натам. Има си хора за тази работа, а моята роля е да направя онова, което те не го могат, а именно организацията, логистиката, маркетинга, пласмента и т.н. Двете неща не си противоречат. Наистина човек може да стане специалист по пчеларството без нито веднъж да се е доближавал до кошер.Повярвайте,добрия архитект е много добре запознат с мистрията ,триона и т.н. ,а иначе много ми харесват идейте ,дългите ви постове и мащаба на начинанието с което сте се захванал ,радвам се ,че сте в този форум и чета мненията ви с голям интерес ...успех с предстоящия сезон drinks;

ivootur
06.04.2013, 13:57
.....Ами аз си мисля, че това мога да го постигна посредством ТЕРМОРЕГУЛАЦИЯ, комбинирана с АВТОМАТИЧНО ОТВАРЯНЕ И ЗАТВАРЯНЕ НА ПРЕЛКАТА в определени моменти. ....
С две думи идеята е да елиминирам фактора ВЪНШНА ТЕМПЕРАТУРА и започвайки от първи април или дори от първи март във всеки един кошер да регулирам такава температура, ......



Ако затопляш семейството отвътре с цел повече и по лесното отглеждане на пило,трябва да осигуряваш и нужните вещеста на пчелите за това,най-вече прашец и вода,както и възможноста да се облитат и да се освобождават от отпадъчните вещества.Тоест нужно е и помещение,където температурата да е по висока от външната,може би тип парник.

Румен Димитров
06.04.2013, 19:32
Абе Матеев, ти децата си по Екселска таблица ли гледаш ?!?!?!?
(въпроса ми не е подигравателен, а сравнителен)

Не е проблема във вътрекошерните условия, те се регулират много лесно по естествен начин!
Проблема е във външните и атмосферни условия...... да речем, нагласиш и настръвиш пчелите, като куче преди бой, за определена дата и паша...всички кошери са на МАХ...всичко е на 6.....ама почне дъждовен период и предвидената паша, се скапе и загние за норматив! Заеби пашата....ма кво праиш с пчелите на къс повод ?!?!?

Идеите ти не са лоши, 10% от тях да заработат, па че си на далавера!!!....ама все си мислим, че с твоите познания и желание за рационализации си избрал грешния отрасъл за развитие! Ако примерно беше станал кравар, там сичко е на линия :отпреде се бута раната, отзаде лайната, по средата млекото....последните две се продават,и накрая и на двете линии валат кинти...животното не излаза и не му е зор ква паша има вънка, дали вали и колко вали.....

toko652003
06.04.2013, 20:49
Бях споменал някъде, че без ''ровичкане'' поглед и точна преценка, какво и как за семействата е невъзможно да се постигнат резултати, а в същото време възможностите на две ръце за количество са ограничени.Пчеларството е ЗАНАЯТЧИЙСКА работа другото са фантасмагории.

Странностите на природата наистина няма как да се регулират най-много да се съобразим с тях и да помагаме на пчелите до колкото опита и възможностите ни позволяват.

п.п. Mateev правилно си нацелил проблемите, но съм скептик да се разрешат по начина, който предлагаш.

Фотоволтаична климатична инсталация за пчелен кошер (http://www.greentech.bg/?p=37572)

toko652003
06.04.2013, 21:01
Според мен е невъзможно да се поставят пчелите на инкубаторен принцип с цел по-лесно да се контролират, защото са зависими от външните природни условия.
По опростен принцип е да се учим от това как съществуват и оцеляват в природата.Световната тенденция е към еко пчеластво.

evgeni.filimonov
07.04.2013, 20:54
Сложи ги в парник и ще се сварят. Нали им трябва свеж въздух, за да съществуват. Какво значи при лошо време да затвориш прелките и да затоплиш и храниш от вътре... за да не излизат пчели при 12 гр. При слънчево време пчелите излизат и работят и при 5-6 градуса.
Мнооооого писаници, само си чешаме пръстите, без изобщо да се споменават ИНСТИНКТИТЕ на пчелите. Един добър пчелар трябва да знае що е то инстинкт и кои са те за пчелите и кога се проявяват. Пчелното семейство е жив организъм и съшествува от милиони години и едва ли ние простосмъртните с 10 те процента използваем мозък, бихме се справили. Моя дядо все разправяше, че ако ние хората създадем същото общество както пчелното семейство - всичко щеше да е ОК.
Много са факторите , които влияят и много са неизвестните, затова е много трудно да се прогнозират нещата. Ние предполагаме, а Господ и пчелите - си знаят работата.
Матеев пак ще каже, че ...ето ги троловете, появиха се отново...
Все пак темата е КЪДЕ ГРЕША...
а колкото до валците, не е виновна температурата, а некачествения восък, добре че има "китайци" да ръчкат с клечките за зъби. :D

estabien6
08.04.2013, 00:43
EKO drinks; tube; judge; .Eвгени,е не с лошо де,усещам негативна енергия speechless;

evgeni.filimonov
08.04.2013, 08:53
Е, старая се вече повече, да запазя добрия тон. drinks;

valyo
08.04.2013, 16:11
Поклон на пчелите герои, даряващи пчеларя си с блага ВЪПРЕКИ неговата "помощ" :) :) :)

(това е перифраза на подписа на един колега)