PDA

Виж пълната версия : СЧЕТОВОДНИ ВЪПРОСИ



sushi
29.03.2013, 20:39
Здравейте!
Аз съм счетоводител и ще се радвам ако мога да бъда полезна на някой.
Преди време се сещам, че подавах ГДД по чл.50 на ЗП, който нямаше доход от това, което прави. След 2 консултации с данъчни те ме убедиха, че не е нужно да се подава, но аз въпреки всичко реших да се застраховам и си подадох.
Искам да напомня на тези от Вас, които не са физически лица, а са минали пчелите през фирмите си- крайния срок за декларациите към НАП и към статистиката е 1 април- понеделник. То едва ли има много фирми с пчели, но все пак да напомня.
Иначе до 30 април са си ГДД за физическите лица- не забравяйте приложенията за трудовите ви доходи, наеми, граждански договори/ ако имате такива/ и Декларации 6. До края на април е и срока за плащане на данъка, след това започват да текат лихви.

Мартин Цаков
30.03.2013, 15:42
Аз имам въпрос. По националната програма за 2012 получих субсидия и сега трябва да плащам данък в/у тях.Половина средства са от европейския съюз ,а другите от БГ. Има ми вариант да се избегне данъка??

vergilzhikov
30.03.2013, 20:26
Поздравления и благодарности за sushy.Бих я помолил да разясни кога, в какви случай и с каква цел се подава " Декларация за регистрация на самоосигуряващо се лице"

sushi
31.03.2013, 19:29
Поздравления и благодарности за sushy.Бих я помолил да разясни кога, в какви случай и с каква цел се подава " Декларация за регистрация на самоосигуряващо се лице"

Това е Декларацията, която се подава при започване, прекъсване спиране или възобновяване на самоосигуряването. Подава се в срок от 7 дни от започването или прекъсването / спирането/ на дейността. Освен основните Ви данни, в нея вписвате и вида осигуряване- на високия процент, което включва Общо заболяване и майчинство, тоест право на болнични или на ниския процент - без болнични.Вида осигуряване по-нататък може да се коригира само януари месец.

sushi
31.03.2013, 19:32
Аз имам въпрос. По националната програма за 2012 получих субсидия и сега трябва да плащам данък в/у тях.Половина средства са от европейския съюз ,а другите от БГ. Има ми вариант да се избегне данъка??

Вие сте? ЗП- физическо лице? за 2012 ли се отнася помощта?

Мартин Цаков
31.03.2013, 19:35
земеделски производител съм.Осигурявам се на ниския процент без право на болничен. Парите са получени за 2012 година.

Недялко Атанасов
31.03.2013, 19:42
Аз имам въпрос. По националната програма за 2012 получих субсидия и сега трябва да плащам данък в/у тях.Половина средства са от европейския съюз ,а другите от БГ. Има ми вариант да се избегне данъка??Не

sushi
31.03.2013, 19:45
данък не може да се избегне- длъжен сте да ги декларирате в данъчната си декларация. Но зависи дали сте избрали ред за облагане като ЕТ/ приходи-разходи/ или не- тоест приспадат Ви се 60 % разходи.

Мартин Цаков
31.03.2013, 19:47
Добре ,а защо земеделски производители които се занимават със земи не плащат данък в/у субсиядията?

sushi
31.03.2013, 19:48
това къде го прочетохте?

Мартин Цаков
31.03.2013, 20:08
така са ми казвали познати..

vergilzhikov
04.04.2013, 20:03
Благодаря SUSHI за пояснението по " Декларация за регистрация на самоосигуряващо се лице".
Не съм нясно какво следва да направя в конкретен случай като: Регистриран съм като земеделски производител. През годината няма да подавам такава декларация за започване на дейност като пчелар,тъй като голяма част от пчелите ми умряха и смятам само да увеличавам пчелните семейства без да вадя мед. Следва ли да подавам в този случай годишна данъчна декларация с приложенията и следва ли да се осигурявам след като няма да имам никакви доходи./ Аз съм пенсионер и следва по закон да внасям само здравно осигурителни вноски /. С други думи подаването на декларацията за регистрация на самоосигуряващото се лице ли поражда задължението да подавам годишната декларация и да внасям сътветния данък.

sushi
05.04.2013, 08:32
Длъжен сте да подадете декларация при започване на дейността. Извършването на дейност поражда задължението, а самата декларация ви задължава единствено да внасяте осигуровки. Ако успеете да докажете, че няма дейност и доход от това, тогава не подавайте.
Задължението за Данъка и годишната декларация се поражда от получаването на доход, не от подаването на декларация за самоосигуряване.

ba4o_ivan1976
22.09.2013, 06:09
Здравейте !
Имам един въпрос ако съм взел пари от мед 3000лв през месец юли трябва ли да си платя данъка през началото на октомври ! Или може да си го платя с другият данък по декларацията в началото на 2014
Защото ми казаха че от тази година като изтече тримесечието - трябва да се внесе данъка като се приспаднат осигоровките и процентите за данъчна декларация!

kroum
22.09.2013, 07:37
Правилно са ти казали. Ако пропуснеш срока има санкция, но не знам точно каква(колко). Когато го въведоха това в началото на годината санкцията беше от 500лв.,ако не се лъжа.

borislav aleksandrov
22.09.2013, 10:58
За авансовото плащане е прието още от 2012 година но данъчните си затвориха очите и направиха компромис в това отношение. Тази година обаче няма прошка.
Продаден мед през
Януари, Февруари, Март - плаща се - Април
Април, Май, Юни - плаща се - Юли
Юли, Август, Септември - плаща се - Октомври
Октомври, Ноември, Декември - плаща се Януари или с годишната декларация но трябва да е същия месец.

Санкцията за неподаване на декларация и плащане на авансов данък е 500 лв. за първо нарушение.

vergilzhikov
11.11.2013, 21:10
Сега се пререгистрирах като земеделски производител физическо лице. Не съм регистриран като едноличен търговец. Не съм регистриран и по ДДС.Занимавам се само с отглеждане на пчелни семейства. Интересува ме трябва ли да подавам в ТД на НАП Декларация за регистрация на самоосигуряващо се лице. Кога следва да я подам тъй като с пчеларствон се занимавам в периода март - септември. Какво ще стане ако не подам такава декларация .

Искрен Мутафов
11.11.2013, 21:45
Щом си се регистрирал като ЗП би следвало да се самоосигуряваш. И щом си се хванал на хорото - трябва да го играеш, ЗП си целогодишно - няма как само от март до септември.

aleko
12.11.2013, 10:14
Щом си се регистрирал като ЗП би следвало да се самоосигуряваш. И щом си се хванал на хорото - трябва да го играеш, ЗП си целогодишно - няма как само от март до септември.

Напротив , може да си спираш деиноста когато пожелаеш , съответно и осигуровките.

Искрен Мутафов
12.11.2013, 12:01
Да, това е в НАП, за осигуровките, но незабравяйте че в ОДЗ(Обласната дирекция земеделие) презаверката е от 1 октомври до последният ден на февруари, и ако пропуснеш - можеш чак на есен....

ivan5555
12.11.2013, 23:24
спри да им отваряш очите хората искат да плащат -ами нека си плащат

vergilzhikov
20.11.2013, 18:15
Моля ivan 5555 да бъде по коректен с колегите си /ако наистина е пчелар/. Мисля , че форумът е създаден да си помагаме един на друг. Определено считам, че само по този начин заедно ще успееме да защитиме интересите си и да постигнеме някакъв успех в бизнеса си. Незнанието на нещо не е порок. Моралът изисква ако можеш да помогнеш някому то помогни, а не пречи защото е глупаво. А колкото до това с отварянето на очите мога да кажа със сигурност , че на света няма човек който да знае всичко. Всичко останало е егоизъм и заблуда. Извинявам се ако някой се почувства засегнат от писането ми. Аз не се сърдя на никой и не искам да обиждзм или засягам никого. Още веднъж се извинявам, но не искам такива хора като ivan5555 да ми отварят очите . Нека бъдат щастливи и да отварят своите очи.

koragroup
20.11.2013, 19:51
Моля ivan 5555 да бъде по коректен с колегите си /ако наистина е пчелар/. Мисля , че форумът е създаден да си помагаме един на друг. Определено считам, че само по този начин заедно ще успееме да защитиме интересите си и да постигнеме някакъв успех в бизнеса си. Незнанието на нещо не е порок. Моралът изисква ако можеш да помогнеш някому то помогни, а не пречи защото е глупаво. А колкото до това с отварянето на очите мога да кажа със сигурност , че на света няма човек който да знае всичко. Всичко останало е егоизъм и заблуда. Извинявам се ако някой се почувства засегнат от писането ми. Аз не се сърдя на никой и не искам да обиждзм или засягам никого. Още веднъж се извинявам, но не искам такива хора като ivan5555 да ми отварят очите . Нека бъдат щастливи и да отварят своите очи.

Г-н vergilzhikov, не се обръщате към мен, но коментарите Ви ми направиха впечатление и реших да се намеся.
Направих си труда да погледна всичките Ви 13 (към момента) мнения.
Нито един съвет или споделяне на опит. Въпроси, на които отговорите са в НАП или в първата пчеларка книга...
И разбрах, че за Вас може би е най-лесно да попитате пред компа и ако някой очаква от вас сам да потърсите отговора, Вие започвате да морализирате...
Не знам от колко време сте пчелар, но според мен пчеларството е за работливи създания, които не чакат на готово... също както самите пчелички.
Не искам да Ви засегна с думите си. Но не забравяйте: Дай, за да получиш...
Поздрави,
Жоро

aleko
20.11.2013, 21:01
Моля ivan 5555 да бъде по коректен с колегите си /ако наистина е пчелар/. Мисля , че форумът е създаден да си помагаме един на друг. Определено считам, че само по този начин заедно ще успееме да защитиме интересите си и да постигнеме някакъв успех в бизнеса си. Незнанието на нещо не е порок. Моралът изисква ако можеш да помогнеш някому то помогни, а не пречи защото е глупаво. А колкото до това с отварянето на очите мога да кажа със сигурност , че на света няма човек който да знае всичко. Всичко останало е егоизъм и заблуда. Извинявам се ако някой се почувства засегнат от писането ми. Аз не се сърдя на никой и не искам да обиждзм или засягам никого. Още веднъж се извинявам, но не искам такива хора като ivan5555 да ми отварят очите . Нека бъдат щастливи и да отварят своите очи.

Колега коментарите по адрес на ivan5555 са абсолютно не на място , познавам човека и най отговорно ти заявявам , че е пчелар с много богат опит от който можем само да се учим.Не си прави генерални заключения от един коментар!

е

vergilzhikov
20.11.2013, 21:48
Г-н Корчев, извинете ме ако по някакъв начин съм Ви засегнал . Благодаря за отношението по написаното от мен. Пчелар съм от 30 години.Считам, че имам още много да се уча на този занаят. Отскоро следя форума / няма и година /. За някои скромните ми въпроси може да са смешни, но аз питам това ,което не знам. Твърдя,че познаването на законите и нормативната база в страната е от изключително значение за всеки. Какво лошо има в това който знае да сподели знанията си с всички.Мисля,че както пчелите в кошера работят и заедно защитават интересите си така и ние пчеларите трябва задружно да си изясняваме нещата , да се защитаваме. В противен случай за какво ни е този форум?
Бъдете здрав. Желая Ви щастие и успехи.

koragroup
21.11.2013, 08:30
Благодаря да се връщат пожеланията. Форумът наистина е място за споделяне. Но трябва ли да задаваме въпроси на които вече е отговорено?

vergilzhikov
22.11.2013, 21:00
Абсолютно вярно г-н Корчев. Съгласен съм с вас, но на зададеният от мен въпрос има два противоположни отговора. Кой е верният? По-скоро е прав aleko, който казва, че дейността си всеки земеделски производител може да започва и прекъсва когато пожелае, но ще го помоля да посочи нормативния документ регламентиращ въпроса. От ТД на НАП не получих отговор. Ще направя запитване и до централата на НАП. Считам, че пълното изясняване на този въпрос ще бъде от полза за всички колеги пчелари регистрирани и като земеделски производители. Ще помоля и SUSHI да вземе отношение като специалист. Благодаря.

koragroup
22.11.2013, 21:52
Сам трябва да определиш верния отговор за себе си.
Много колеги плащат осигуровки за периода от като извадят меда, докато го продадат. Това е ако се осигуряваш и на друго място по трудов договор примерно.
Ако се осигуряваш само като ЗП, плащаш си цяла година.
Нормативни документи има бол, но едва ли има конкретни постулати. И най вече има въпроси без отговори.
Кога развиваш дейност? И как се доказва? Когато има документи за приходи и разходи? Ами ние за разходи документи не вземаме щото ни признават до определен % от приходите... А приходи имаме (повечето) еднократно, ако не намерим кой да ни купи меда без договор...
Я да освободят ЗП от данък и да признават 2 години за една ако се осигуряваш допълнително...

Цеко
15.12.2013, 19:09
Интересува ме следния пример: Фирма регистрирана по ЗДДС има приход 1200 лева, върху колко плаща корпоративен данък 1000 или 1200 лева?

спартак
15.12.2013, 19:34
Цеко, прихода не е печалба. Корпоративен данък се плаща върху годишна печалба.

Цеко
15.12.2013, 21:56
спартак, ако правилно съм те разбрал ако тия 1200 лева са печалба (а не приход както се изразих по горе) на фирмата след приспадането на 20% ДДС , то значи че същата дължи корпоративен данък върху 1000 лева ???

Искрен Мутафов
15.12.2013, 22:21
Интересува ме следния пример: Фирма регистрирана по ЗДДС има приход 1200 лева, върху колко плаща корпоративен данък 1000 или 1200 лева?

След като фирмата е регистрирана по ЗДДС, то върху прихода, т.е.т. върху продажбите се начислява ДДС - 20% в стандартният случай и съответно се издава ДДС фактура. Колегата в предходнеят пост правилно ти каза, че прихода не е печалба. Във въпросният пример(въпрос), който не е поставен(зададен) особенно ясно става най-вероятно въпрос за продажба от 1000 лева, върху която се начисляват 200 лева ДДС. За съответният период ДДС начислено(получено) върху продажбите минус ДДС върху покупките което е платено и ако е положително число дължите ДДС на държавата, ако е отрицателно число сте на режим по възстановяване на ДДС. Приходите минус разходите и върху резултата ако е положително число се дължи корпоративен данък. Или ако имаш само 1000 лева приход, и ДДС-то 200, без никакви други разходи, то внасяш 200 лева ДДС и корпоративен данък върху 1000 лева.

Цеко
15.12.2013, 22:26
Разбрах ви колеги и много ви благодаря !!!

Искрен Мутафов
15.12.2013, 22:40
Пак заповядай!!!

;-)

mmm.1979
05.01.2014, 19:20
Интересува ме следното:Не съм регистриран като земеделски производител а при продажба на мед прекупвача иска да ми издаде документ какво следва след това?Знам че трябва да се подаде ГДД но проблем ли е това че не съм ЗП а продавам мед?

aleko
05.01.2014, 19:38
Не е проблем , само данъка е по голям.

Цеко
05.01.2014, 20:50
Не е проблем , само данъка е по голям.
Колко е по голям, на ЗП се признават 60% разходи, а при тези които на са ЗП как стой въпроса?

Искрен Мутафов
05.01.2014, 22:13
Примерно продаваш мед за 1000 лева.
Не си регистриран като ЗП - 40% нормативно признати разходи - 400 лева, остават ти 600 лева облагаем доход, върху които дължиш 10% данък или 60 лева.
Регистриран си като ЗП - 60% нормативно признати разходи - 600 лева, остават ти 400 лева от които се изваждат осигуравките(ако си платил такива) и ги се получава облагаемата сума, върху коята се дължи данак от 10% или около 40 лева.

Цеко
05.01.2014, 22:40
Примерно продаваш мед за 1000 лева.
Не си регистриран като ЗП - 10% данък = 100 лева.
Регистриран си като ЗП - 60% нормативно признати разходи - 600 лева, остават ти 400 лева от които се изваждат осигуравките(ако си платил такива) и ги се получава облагаемата сума, върху коята се дължи данак от 10% или около 40 лева.

Много ти благодаря за бързия отговор, точно това се чудех и аз за тия проценти.

Искрен Мутафов
05.01.2014, 22:43
Ако си плащал осигуровки, трябва да ги извадиш от сума получена след приспадането на нормативно признатите разходи, и върху получената разлика дължиш 10-те % данък.

mmm.1979
05.01.2014, 23:03
А в какьв срок трябва да се декларира след продажбата

aleko
05.01.2014, 23:04
Примерно продаваш мед за 1000 лева.
Не си регистриран като ЗП - 10% данък = 100 лева.
Регистриран си като ЗП - 60% нормативно признати разходи - 600 лева, остават ти 400 лева от които се изваждат осигуравките(ако си платил такива) и ги се получава облагаемата сума, върху коята се дължи данак от 10% или около 40 лева.


Не , на физически лица се признава 40% разходи или в твоя пример на 1000 лв. данъка е 60 лв.

Искрен Мутафов
05.01.2014, 23:15
Не , на физически лица се признава 40% разходи или в твоя пример на 1000 лв. данъка е 60 лв.

В "щата Добруджа" незнам как е?!? - може би както казваш ти, но в България нормативно признатите разходи на ЗП са 60%.

http://www.naas.government.bg/bg/download?id=237&download=true

Ruslan
06.01.2014, 09:12
:)Нормативно признатите разходи за ЗП наистина са 60%, нерегистрираните като ЗП, също имат разходи, но са 40 %, справка-закона за данъците върху доходите на физически лица.

Раздел III
Доходи от друга стопанска дейност
Облагаем доход
Чл. 29. (Изм. - ДВ, бр. 113 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.;изм. и доп., бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.; изм. и доп., бр. 31 от 2011 г., в сила от 01.01.2011 г.) (1) (Предишен текст на чл. 29 - ДВ, бр. 31 от 2011 г., в сила от 01.01.2011 г.) Облагаемият доход от стопанска дейност на физическите лица, които не са търговци по смисъла на Търговския закон, се определя, като придобитият доход се намалява с разходи за дейността, както следва:
1. (нова - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) с 60 на сто за доходи от дейността на физическите лица, регистрирани като тютюнопроизводители и земеделски производители, за производство на непреработени продукти от селско стопанство, с изключение на доходите от производство на декоративна растителност;
2. (предишна т. 1 - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) с 40 на сто за:
а) (изм. изцяло - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) доходи от дейността на физическите лица за производство на преработени или непреработени продукти от селско стопанство (включително от продажба на произведена декоративна растителност), от горско стопанство (включително от събиране на диворастящи билки, гъби и плодове), от ловно стопанство и от рибно стопанство;
Все още законите се отнасят за всички "щати" в България!
Добре е когато човек дава съвет, да е сигурен и да не подвежда, защото в случая не е едно и също да платиш 60 лева и 100 лева данък на 1000 лева приход!

aleko
06.01.2014, 15:43
Аз не обясниних както трябва , но и Iskren е голям капацитет.

Искрен Мутафов
06.01.2014, 18:31
Аз не обясниних както трябва , но и Iskren е голям капацитет.

Ами постарай се малко повече, то те всичките ти посвания са такива от около 10-тина думи, сякаш че на пишеща машина го пишеш...
...колкото до това на физически лица не регистрирани като ЗП, аз съм допуснал грешка, за което се извинявам!

mmm.1979
06.01.2014, 20:16
ОК!До тук ясно но не разбрах в къкъв срок след продажбата трябва да се декларира?Примерно продам меда февруари2014 трябва да се декларира 2015 или по рано -веднага след продажбата.

сезгин
06.01.2014, 20:52
Вече на всяко тримесечие ,ако има естествено продаден пчелен продукт с договор се пуска данъчна декларация.тоест за продаден мед февруари тази година се пуска данъчна до края на март или там до 10 април

aleko
06.01.2014, 20:54
Деклариране и плащане на данъка се прави в рамките на текущото тримесечие , ако пропуснеш акта е 500лв. Нямам познания по счетоводство , но мога да разтегля малко локуми , ако на Iskren не му допада поста.

vanHanegem
06.01.2014, 21:01
А за продаден в 4-то тримесечие мед кога се декларира дохода? Кога трябва да декларирам продаден на 20.12.2013 год. мед?

aleko
06.01.2014, 21:10
Да не те подведа , но мисля в този случай се пуска с годишната декларация.

vanHanegem
06.01.2014, 21:13
Така е. Декларира се до 30.04.2014 год. Просто дадох примера, защото това не беше засегнато в дискусията. А това също е важно да се знае от колегите.

Цеко
07.01.2014, 11:40
Знае ли някой колко % нетрудоспособност трябва да е решението на ТЕЛК за да се плащат само ЗОВ при земеделските производители?

Ruslan
07.01.2014, 15:42
Глава четвърта
ДАНЪЧНИ ОБЛЕКЧЕНИЯ
Данъчно облекчение за лица с намалена работоспособност
Чл. 18. (Изм. - ДВ, бр. 113 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.) (1) Сумата от годишните данъчни основи по чл. 17 за лица с 50 и с над 50 на сто намалена работоспособност, определена с влязло в сила решение на компетентен орган, се намалява със 7920 лв., включително за годината на настъпване на неработоспособността и за годината на изтичане срока на валидност на решението.
За това ли питаш?

Цеко
07.01.2014, 18:32
Май не е за това? Трудоустроено лице с право на работа може да бъде ЗП, но като пенсионер плаща само здравна осигуровка, колко % миниум трябва да е инвалидността за да отговаря на горния критерии? Изобщо има ли някакъв минимум?

kuline
07.01.2014, 20:28
Нещо не се разбира за кой критерий питаш.
А иначе според цитираното от Руслан е ясно, че ЗП има по принцип 60 процента нормативно признати разходи. Ако той е инвалид с повече от 50 процента, то тогава му се опрощават 7920 лв т.е. данъка се начислява на сумата над 7920лв.
По—просто казано, ако си ЗП и инвалид над 50 процнта и имаш годишен доход 10000 лв., ти се приспадат 6000 лв. нормативно признати разходи, останалите 4000 не ти се облагат, защото са в границата до 7920лв. И не се дължат ЗОВ. Чак сега разбрах каква е тази абравиатура. Споделям от опит, защото не съм ЗП, но пчелина е пегистреран на инвалид. В този вариант разликата еединствено в процента нормативно признати разходи— 40, а не 60. Поне така мисля аз.

kuline
07.01.2014, 20:52
В предишни поставе чета за деклариране на доходи в текущото трим.
Е тия правила от кога са в сила колеги.
До колкото съм запознат, а и аз процедирам, като подавам данъчната декларация в годината следващата търговкката сделка.

Цеко
07.01.2014, 21:03
Нещо не се разбира за кой критерий питаш.
.
Не става въпрос за данъци, а за осигуровки, пенсионерите плащат само "здравно осигурителна вноска", същото важи и за пенсионерите "по болест" (или когато си в болничен - в случай че се осигуряващ на високия процент, т.е. с право на болничен), та въпроса ми е понеже при пенсионирането по болест се дават различни проценти има ли изискване за минимални такива за да се плаща само здравно осигурителна вноска?

kuline
07.01.2014, 22:09
Да разбрах, но мисля, че за това условието е да си пенсионер, било то по общи ред или по ТЕЛК без знач.на процента. Но това е при ЗП.
Ако е физ. лице не се плащат ЗОВ.

сезгин
08.01.2014, 22:40
Земеделски производител имало право по точка от закона от година две . да осигурява и член от семейството без да се води като работник.някой компетентен да ме светне.какви документи се подават за осигуряване на член от семейството ,как се осигуряват като зп ли и т.н.

сезгин
17.01.2014, 18:23
http://осигуровки2011.com/?p=1323
може да е в полза на някого

галин
16.04.2014, 07:10
Имам въпрос за данъчната декларация. Мои познати занимаващи се със счетоводство имат различно мнение за облагането.
Дохода ми е 10000лв за 2013г платил съм авансово данък от 300лв и сега трябва да доплатя данък, а спора е дали дължа допълнително осигуровки понеже средно месечно се пада приход повече от 240лв на които се осигурявам като ЗП.
Моля знаещите за мнение!

Пламен Керчев
16.04.2014, 07:37
Осигуровките които внасяш не са обвързани с размера на приходите които си декларирал. Намери си читав счетоводител които ще ти попълни годишната декларация и наи вероятно ще имаш сума за въстановяване (надвнесен данък).

Azerkhan
10.07.2014, 11:28
Здравейте, имам следният въпрос заедно с приятел искаме да стартираме около 50-70, кошера. Той има опит с пчелите а аз необходимите средства за старт. Каква юридическа форма ще ми препоръчате за първоначална регистрация?

Agroto
09.08.2014, 21:28
Колеги здравейте ще ме извините ако съм объркал мястото на въпроса .Днес продадох продукцията си но в момента на сключване на договора се оказа че ако не си земеделски производител фирмата трябва да си приспадне данъка и тя поема ангажимента да го внесе . Регистриран съм ветеринарно и последните четири години съм си внасял данъка лично,работя и фирмата ме осигурява коректно .Ще съм благодарен ако някои запознат с въпроса ми отговори,предварително благодаря ,в другия случаи Босия в тръните Болния на легло

tarty
10.08.2014, 10:39
Ще те прекарат.Те ти плащат цялата сума,а ти ги декларираш като доход,и си плащаш данъка.

Agroto
12.08.2014, 16:18
Досега съм го правил по този начин но сега бланката за договора е изменена и са цитирани някакви членове и закони ,а фирмата е същата с която съм работил и преди.

tarty
12.08.2014, 19:05
Покажи договора на счетоводител,който ще ти каже какво точно ти предлагат.

ceco_lovech
19.08.2014, 06:57
Здравейте!Имам следния въпрос:Дължимия авансов данък върху субсидията за 2014 как се формира?Дали върху цялата получена сума или върху сумата след приспадане на 60%?

ceco_lovech
19.08.2014, 07:28
Здравейте!Имам следния въпрос:Дължимия авансов данък върху субсидията за 2014 как се формира?Дали върху цялата получена сума или върху сумата след приспадане на 60%?
Защо не излиза?

Цеко
19.08.2014, 16:49
Плащаш целия данък, след това с подаването на годишната декларация нещата се коригират, но ако имаш доход само от мижавите пчеларски субсидии се оказва че си надвнесъл пари и НАП трябва да ти ги върнат и става едно мазало .......

atanasov_msb
19.08.2014, 18:40
Имам въпрос за данъчната декларация. Мои познати занимаващи се със счетоводство имат различно мнение за облагането.
Дохода ми е 10000лв за 2013г платил съм авансово данък от 300лв и сега трябва да доплатя данък, а спора е дали дължа допълнително осигуровки понеже средно месечно се пада приход повече от 240лв на които се осигурявам като ЗП.
Моля знаещите за мнение!
Каква е идеята да си регистриран може би са ти дали малко което ще го вземат в повече следващите 3 години ? За теб кошерите за тях данъците и после ти бачкаш яко на 150 семейства и плащаш циганин да те краде и да му храниш децата а но остава тръпката

atanasov_msb
19.08.2014, 18:43
Защо не излиза?
Цецо как бе брат я получи тая субсидия я кажи и аз да се пробвам че до сега не мога да се класирам?

Цеко
19.08.2014, 21:32
Цецо как бе брат я получи тая субсидия я кажи и аз да се пробвам че до сега не мога да се класирам?

Ееее ти щом и за субсидията не можеш да се класираш, какво остава по другите програми, където и секундите са важни.

atanasov_msb
20.08.2014, 11:45
Ееее ти щом и за субсидията не можеш да се класираш, какво остава по другите програми, където и секундите са важни.

Да де на майтап попитах а ти доволен ли си от програмите т.е излизат ли сметките до скрая на договора ?

Цеко
20.08.2014, 15:38
Да де на майтап попитах а ти доволен ли си от програмите т.е излизат ли сметките до скрая на договора ?
За добро или за лошо до сега жена ми (тя е ЗП) само веднъж се класира през 2011 за кошери (беше станало някакво чудо, че пари имаше два месеца след отварянето на програмата). Плати за 50 ДБ кошера с един магазин 1650 собствени средства + около 300 лева данък+ около 2500 лв осигуровки за трите години през които се задължава да не преустановява дейността и кошерите ни стъпиха на около 90 лева, което е малко над средната за страната цена (ако се купуват не по програмата). На жена ми и останаха бонус само трите години с осигуряване :laughing:

atanasov_msb
20.08.2014, 17:37
За добро или за лошо до сега жена ми (тя е ЗП) само веднъж се класира през 2011 за кошери (беше станало някакво чудо, че пари имаше два месеца след отварянето на програмата). Плати за 50 ДБ кошера с един магазин 1650 собствени средства + около 300 лева данък+ около 2500 лв осигуровки за трите години през които се задължава да не преустановява дейността и кошерите ни стъпиха на около 90 лева, което е малко над средната за страната цена (ако се купуват не по програмата). На жена ми и останаха бонус само трите години с осигуряване :laughing:
поне си честен но след това какво а стажа забравих и после 150 лева пенсия е това е странно

bor4o111
21.12.2014, 21:30
Здравейте,
Искам да попитам следното:Земеделски производител съм и мисля да кандидатсвам по програма млад фермер,но съм бременна и незнам какво следва.Трябва ли да се водя на работа в някоя фирма и ако не колко майчински ще получавам,мога ли изобщо да кандидатсвам по програмата,ако съм в майчински?Благодаря предварително:)

tarty
21.12.2014, 21:46
Здравейте,
Искам да попитам следното:Земеделски производител съм и мисля да кандидатсвам по програма млад фермер,но съм бременна и незнам какво следва.Трябва ли да се водя на работа в някоя фирма и ако не колко майчински ще получавам,мога ли изобщо да кандидатсвам по програмата,ако съм в майчински?Благодаря предварително:)
Най добре питай счетоводител за майченството а за кандидастването в областната управа по земеделие.Помисли много добре ако ще кандидастваш със пчели.Последно бяха към 400 бр за целия проект,а това е самоубийство.

Цеко
21.12.2014, 21:53
Здравейте,
Искам да попитам следното:Земеделски производител съм и мисля да кандидатсвам по програма млад фермер,но съм бременна и незнам какво следва.Трябва ли да се водя на работа в някоя фирма и ако не колко майчински ще получавам,мога ли изобщо да кандидатсвам по програмата,ако съм в майчински?Благодаря предварително:)

Задаваш такива въпроси, на които само счетоводител би ти отговорил, специално за майчинството без такъв няма да се справиш .......

borislav aleksandrov
21.12.2014, 22:39
освен това зависи и как си се осигурявала като ЗП на ниския или високия процент.Ако си на ниския 19,20 лв. ЗО и 42,72 лв. ДОО то нямаш право на болнични за да имаш трябва да си на високия процент. Това е самов случай че си чист ЗП.

bat_minka
25.08.2015, 17:38
Здтавейте колеги.Мисля да регистрирам дъщеря си като земеделски производител.В момента тя е студентка,бихте ли ми казали върху каква сума ще се осигурява тоест колко ще бъде осигуровката на месец.

borislav aleksandrov
26.08.2015, 00:11
Здтавейте колеги.Мисля да регистрирам дъщеря си като земеделски производител.В момента тя е студентка,бихте ли ми казали върху каква сума ще се осигурява тоест колко ще бъде осигуровката на месец.

Зависи за какво се осигурява и на каква сума (минималната е 300 лв.) на какъв процент ще се регистрира (това е важно) нисък/висок, здравните ще имат ли право на болнични, за отглеждане на дете и т.н. .... най-добре влез в някоя счетоводна кантора плати 10 лв. за консултация и готово...

bat_minka
01.10.2015, 16:46
Здтавейте колеги.Мисля да регистрирам дъщеря си като земеделски производител.В момента тя е студентка,бихте ли ми казали върху каква сума ще се осигурява тоест колко ще бъде осигуровката на месец.

И така регистрацията като земеделски производител вече е факт!Сега предстои още една стъпка ама не знам как да го опиша.По точно за подаването на декларацията за самоосигуряване.Та трябва ли сега да я подам и да започне плащане на осигуровки или може април месец да я подам и от тогава да стартирам с осигуровките?

Ивайло Георгиев - ingivo
01.10.2015, 17:05
И така регистрацията като земеделски производител вече е факт!Сега предстои още една стъпка ама не знам как да го опиша.По точно за подаването на декларацията за самоосигуряване.Та трябва ли сега да я подам и да започне плащане на осигуровки или може април месец да я подам и от тогава да стартирам с осигуровките?

По закон подаването на декларация в НАП за начало на осигуряване като самоусигуряващо се лице се прави при започване на дейността . Регистрацията като ЗП не означава че лицето има дейност . Но знаели човек кое как се тълкува . Аз реших да направя всичко заедно щото съм патил от НАПаджиите с техните тълкувания :( =

Цеко
01.10.2015, 20:37
В 7 дневен срок лицето регистрирано като ЗП е длъжно да подаде в НАП декларация за започване на дейността и съответно да си плаща осигуровките. Друг е въпроса че след още една седмица същото лице може да отиде в НАП и да подаде друга декларация, че временно спира дейността.....

п.п. bat_minka виж си ЛС ако не те затруднява

Aranis
02.10.2015, 09:06
bat_minka, ако не те затруднявам, ще напишеш ли (може и на лично) стъпка по стъпка как протича регистрацията (къде, какви документи и т.н.), че аз пчелина съм регистрирал отдавна, но ми предстои регистрация като земеделски производител.

fori1
02.10.2015, 10:40
В 3 дневен срок от датата на започване ( сключване) лицето подава декларация за започване на дейността или сключване на трудов договор и 7 дневен е срока от датата за прекратяване на дейността или прекратяване на трудовия договор