PDA

Виж пълната версия : ВЪПРОС ЗА НОВИ МАЙКИ



николай
29.03.2013, 21:09
Извинявам се на модераторите за главните букви ,беше неволно, но ще бъда благодарен на колегите да изкажат мнение и дадат съвет за това,как им се струва идеята за закупуване на майки от Турция.ще пътувам до там и смятам да закупя 3-4 за подмяна.
Благодаря на всички предварително!!!!

Румен Димитров
29.03.2013, 22:11
Преди години имаше едни апели: "Купувай българското", та подлъган от тех, купувах всичко каквото ми трябва българско!
Е нема яд да не съм брал с поне едно родно нещо, за сметка на това, 2 пъти по-евтини китайски и турски неща, държат, два пъти повече от българските!

Та, купувай смело, поне ще е гаранция, че са добри и оплодени майки....щото у нас, явно секи разбира от сичко и накрая нищо не моа да направи, като ората!!!

Колега може ли да спреш да пишеш на диалект...
Модератор

dvidenov
30.03.2013, 22:35
Внасяйки майки от чужбина рискуваш да си внесеш и болести от там .
А относно българското и китайското, пчелите не са български а местни тоест са живеели тук и преди да дойдат българите(теоретично).
Николай относно подмяната на майките можеш да смениш няколко с някой колега от твоя регион така и той ще е доволен и ти също.
http://pchelar.com/node/358
Препоръчвам ви тази книга има интересни проучвания.

scutellator
30.03.2013, 23:02
Опасенията за ветеринарно-медицинския статус на майките са основателни и заслужават внимание. Риск има , но дотолкова доколкото той съществува и на родния пазар ( не ми е известно в Турция да има болест по пчелите, която ние вече си нямаме)

Местните турски пчели като цяло не са подходящи за нуждите на пчеларя.
В Измир има пчеловъд на Бъкфастски пчели.
Освен тях в Турция внимание заслужават може би само централно анадолските пчели (anatolica).

Там иначе може да попаднеш на Карники, Кавказки (много широко разпространени), Италианки ..., както и на различни раси (в това число и метизирани) местни пчели

Румен Димитров
31.03.2013, 02:25
Преди години .....

Колега може ли да спреш да пишеш на диалект...
Модератор

Е не моам...много високо ми дигате летфата wink;

Ако ви изнаса - изнаса, ако ли не, знаате къде е копчето dell!!

....осфен тва не нарушавам правилата....или поне не нарушавам действащите до момента wink;
....и е убаво едноличните мрънканици към потребителите да бъат с потписано име, а не с общо определение: модератор ....нормалната етикеция го изисква, а не форумните правила wink;....и след задаване на въпрос, не се поставя многоточие, ако трябва да бъдем книжовни българисти !

Ако разсъждаваме логично, това което ми е написано в червено е заповед, затова би трябвало да завършва с поне един удивителен [тва е знака с чертичка и точка отдоле( ! )]
А ако разсъждаваме човешки, така написаното изречение е с въпросителен характер, трябва да завършва с ченгел и точка под него ( ? ) и предполага отговор на така зададения въпрос!
.... ма диалектично, на тва писане с многоточиата съм си длъжен да отговорим......та затва и се напъвам посред нощите :D

drinks;

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
a да питам колегите: с какво си мислите, че българските майки са по-добри от турските такива?!?!?
....верно, че една майка сменявайки регион се "шокира" и спира яйценосна дейност за няколко дни, ама освен, че наще са малко леко неоплодени и малко леко стари, други добри черти на продаванато в Бг не виждам ....тааааа, що човека да си не земе нещо читаво от читави ора ?!?!?!?....освен ако и тука нема пак лични интереси wink;

Владимир Владимиров-Влад
31.03.2013, 08:47
....тааааа, що човека да си не земе нещо читаво от читави ора ?!?!?!?....освен ако и тука нема пак лични интереси

Е тва е проблема. Кой тук гарантира читавото и читавите ора ? Май единствено препоръката на приятел в който вярваш.
А са де...........

dvidenov
31.03.2013, 08:49
Всеки майкопроизводител се стреми да произведе повече майки и отводки няма значение дали е в България или е в Турция.
И най-добрата майка ще се провали в пчелина на некомпетентен пчелар.

Владимир Владимиров-Влад
31.03.2013, 08:52
Всеки майкопроизводител се стреми да произведе повече майки и отводки няма значение дали е в България или е в Турция.
И най-добрата майка ще се провали в пчелина на некомпетентен пчелар.
По тази логика и най-мижавата майка си остава мижава в пчелина на висококомпетентен пчелар.

николай
31.03.2013, 14:32
Благодаря на всички но май се отклонихме от темата.Колега dvidenov,ще си взема книгата, но не вярвам тя да ми напълни питите с пило.Колега scutellator,имаш ли някакви координати на пчеловъда от Измир, -име, имейл,фирма защото ще бъда точно там!

inio33
31.03.2013, 22:03
Колега ако си купиш,пожелавам ти да си закупиш пиши после какви са ти отзивите.

Nik_m
02.04.2013, 19:21
Как може да стимулирам майката да снася повече?
На 15 март направих основен преглед и почистих дъното имаше 50 килийки с пило, днес и сложих по една пита с мед и набързо погледнах питите и пак същата работа :(

evgeni.filimonov
02.04.2013, 20:00
Майката може да снася повече, но пчелите отглеждат толкова пило, колкото могат да отгледат или по точно затоплят.
Имам семейство с майка и една шепа пчели, има само яйца, никакво пило. Майката снася, пчелите изхвърлят яйцата. Затоплих и стесних максимално, още е живо, ще видя какво е положението в събота.

Дай повече инфо за семейството.
Иначе стартовита в сиропа стимулира добре. Както и разпечатването на стар мед в гнездото или около него.

scutellator
03.04.2013, 11:49
Николай, виж в пощата за лични съобщения