PDA

Виж пълната версия : ХРАНИЛКА



Ивайло Велинов
29.03.2013, 12:33
Здравейте. Правя си покривни табли подобни на тази:
http://yako-kosheri.com/pictures/k23.jpg


Чудя се с какво да облицовам хранилката отвътре. Виждал съм облицовка с някакво pvc но нямам подобен материал.
Колебая се да ги облицовам с алуминиева плака (ламарина) или просто да разтопя парафин и да го излея вътре докато не направи тънък филм който да не позволява да протича.

Някой може ли да ми каже дали алуминиевите хранилки правят окиси, при допир с захарен сироп.

Също ме интересува някой ако е правил идеята с парафина и получава ли се номера. Не обичам мърляви работи, за това имам известни съображения към тази идея. Благодаря.

Недялко Атанасов
31.03.2013, 20:19
Така показания дизайн,ако си намазал при сглопката с нещо,никога няма да пропусне,и каквото и мазане да правиш сега е излишно,парафина и восака се отделят от дарвесината,хранилката е много добра и функционална,просто намажи с алкидна боя ,а и преградата за сиропа трябва да се движи по -свободно,че фазера ще се надуе малко и ще стегне в прорезите,ако сам те разбрал правилно това мога да ти кажа.

зуница
01.05.2013, 21:45
Колеги,как подържате чистота и хигиена в тези , а и въобще в хранилките? С какво ги миете? Дезинфекцирате ли ги?

vanHanegem
02.05.2013, 11:22
Домашен сапун.

Mateev
02.05.2013, 13:26
Перхидрола (H2O2) светкавично избива всички видове бактерии. За вирусите не знам. Слаб воден разтвор на H2O2 се нарича КИСЛОРОДНА ВОДА и масово се използва в медицината за дезинфекция. Колкото по-много H2O2 има във водния разтвор, толкова по-активен дезинфектант става разтвора. Идеален е за дезинфекция на кошери и наскоро аз го използвах да дезинфекцирам едни 50 стари стиропорени кошери. Напръсках ги отвътре със шишенце с помпичка и ги оставих да поседят малко. Така избих бактериите. След това обработих кошерите с една пароструйка, надявайки се че високата температура на парата ще избие и вирусите. При пластмасови и стиропорени кошери това е единствения възможен способ, тъй като обгаряне при тях е невъзможно.

В литературата и из форумите съм чел за различни проценти на съдържание на H2O2 във водата, но тъй като не открих единомислие по въпроса, почесах се зад врата и направих 20%-ен разтвор. Надявам се че не съм сбъркал. Между другото от цялата тази игра с химията кожата на ръцете побелява като вестник и започва да щипе, но после всичко се оправя без последици. Също и дрехите - внимавайте, защото всяка една капка върху тях избелва боята им, и ако са нови, ще трябва да ги изхвърлите.

Димитър Бонев
02.05.2013, 13:55
Има такива почистващи препарати на базата на перхидрол. Не си спомням търговските им наименования за съжаление. Тях препоръчват за почистване и дезинфекция на помещенията за вадене на меда. Защото не миришат а всички знаят че меда поема всички миризми.

Mateev
02.05.2013, 14:02
При нас го използваме в окислителите на боята за коса и в светлите номера, които предварително изискват изрусяване на косата. Всички блондинки всъщност могат да се нарекат ПЕРХИДРОЛКИ. :D

Има го в магазинната мрежа и не е кой-знае колко скъп. С едно шише може да се дезинфекцира цял пчелин. Например ето един линк:

http://apteka.framar.bg/16004423/%D0%BF%D0%B5%D1%80%D1%85%D0%B8%D0%B4%D1%80%D0%BE%D 0%BB-30-600-%D0%BC%D0%BB-

scutellator
02.05.2013, 20:56
Друг вариант е амонячната вода ( ВНИМАТЕЛНО С НЕЯ ПРИ ГОРЕЩО ВРЕМЕ. Миналата година стана един инцидент, по някаква невероятна случайност се разминах със трагичния ефект, но за сметка на това комичния беше много качествен)

Белина също върши работа.

И двете където капнат - оставят бяло петно.

Имам намерение да пробвам и хлор ( тази за дезинфекция на чешмяна вода)

зуница
04.05.2013, 19:18
А измиването на прополиса от там където са достигнали да го замажат?
Моите хранилки са стандартни пластмасови и ги чистя с разтвор на сода каустик(Зебра, Лавателони).Опасно и трудоемко е.
Амонячната и кислородната вода свалят ли прополиса?