PDA

Виж пълната версия : КОЙ КАКВО ЗАСАДИ?



Страници : [1] 2

Владо-Gillan
24.07.2012, 18:54
Приятели, двора ми е малко голям, та питането ми е да дадете съвет с какво да го засея.Спрял съм се на лавандулата, но приемам всякакви предложения.Става въпрос за една ливада, която е точно под кошерите ми.Ливадата е приблизително 7 декара, и ми се ще да я засея с медоносни растения, който да са от полза само за пчелите.Не искам да имам някакви добиви от жънене, бране и разни други подобни.Овошки имам в изобилие, така че овошките и разни житни растения отпадат.Какво мислите за лавандулата???Но ми се ще да я смеся и с други растения, мислел съм и за дървета, но около мен липи и акация има повече от доволно, така че и дърветата като чели отпадат.Давайте съвети, та да се залавям за работа от сега, да не чакам до пролетта.Благодаря предварително, на отзовалите се. drinks;

п/п забравих да спомена че ливадата е с лек наклон, около 10-12 градуса приблизително.Под нея в дола тече рекичка, така че има възможност за напояване с помпа.Ако са многогодишни още по добре, та да не садя и копая всяка година.Имам предложение от един приятел за маточина, но не ми се вижда удачно, в момента имам няколко туфи маточина която цъфти и ми прави впечатление че пчелите не я посещават.Същото беше и миналата година, отново не посещаваха цветовете на маточината, не знам на какво се дължи това.

Румен Димитров
24.07.2012, 20:13
По принцип се засаждат растения които покриват паузите между основните паши ако има такива, ако няма, спокойно можеш да разделиш двора на две и насадиш някакви ранни пролетни растения и в другата половина късно-есенни....не ме питай за имена, не съм градинар ')

Владо-Gillan
24.07.2012, 20:21
по скоро късно летни и есенни ме интересуват.Между акацията и липата имам добра паша, така че за застъпване между пашите отпада варианта.Лошото е че след липата, има много слаба ливадна паша, и идеята ми с тези растения, да подобря приноса на нектар за късно лято и есента.Та да има принос на нектар, вместо да ги блъскам със сироп, с цел по добро яйцеснасяне на майката

Пламен Ганев
24.07.2012, 20:28
1-2-5 дка не оправят нещата.Най-добра потдържаща паша осигуряват влажни дерета с водоемче или рекичка.

Владо-Gillan
24.07.2012, 20:49
така е не оправят нещата, има дерета и рекички около мен, но просто искам да подобря пашата.Нямам за цел някакви добиви, а просто да се лъжат пчелите че последните 2 години, това време е много сухо, и почти няма принос.Поне такива са моите наблюдения.А и всички пчелари от моето село, ако засеят по 4-5 декара, нещата ще са други.Тази година 2-, другата 2-3 и ще се отплати след време труда ни, ама...

Владо-Gillan
24.07.2012, 23:13
еееееееееее Братлеееее...... drinks; drinks; kiss; kiss; kiss; kiss; kiss; За ригана изобщо не се бях сетил.Благодаря ти, веднага почвам да търся информация за него.Ментата също е добър вариант, дори знам от къде може да си наскубя, първоначално малко корени. За калдъръмчето съм съгласен, имам малко от него и наистина пчелите са луди по него, когато цъфти.

Владо-Gillan
25.07.2012, 00:04
виж това
http://www.bulherbs.com/a4.htm

Точно това четях в момента, drinks; наистина си е оферта.Благодаря за помощта, ето на това се казва ДАВАНЕ НА АКЪЛ. drinks; drinks; drinks; drinks; drinks; drinks; drinks; drinks; drinks; drinks; drinks;

Светозар Каменов
25.07.2012, 09:17
Гилане, не съм много сигурен доколко ще дават нектар култивираните билки. Имам наблюдения, че не са като дивите видове. Вариянт е да засадиш примерно еводии, ако е вярно това, което се пише за нея ще ти свърши чудесна работа или софора, която определено е добър медонос. И двете цъфтят юли-август. Неудобството е, че трябва да се чака години докато дадат принос, но пък няма и кой знае какви грижи.

ivootur
25.07.2012, 09:20
Ето един съвет от мен.Можеш да засееш бял трън и магарешки бодил.Предимствата са няколко.Най–евтин вариант,семата можеш да намерих много лесно,слизаш някъде в полето носиш си една торба и събираш от тръните.Не изисква никакви грижи за отглеждането.Разсажда се сам за следващата година.Добре понася засушаването и дава много нектар.Цъфти до края на лятото.При едно влажно лято пълни магазините и ти спестява есенното подхранване.Пчелите зимуват много добре на такъв мед.Освен това е чудесен на вкус.Нуждаеш се само от една оран пролетта и пръскай семената.

Ивайло Георгиев - ingivo
25.07.2012, 09:51
Ето един съвет от мен.Можеш да засееш бял трън и магарешки бодил.Предимствата са няколко.Най–евтин вариант,семата можеш да намерих много лесно,слизаш някъде в полето носиш си една торба и събираш от тръните.Не изисква никакви грижи за отглеждането.Разсажда се сам за следващата година.Добре понася засушаването и дава много нектар.Цъфти до края на лятото.При едно влажно лято пълни магазините и ти спестява есенното подхранване.Пчелите зимуват много добре на такъв мед.Освен това е чудесен на вкус.Нуждаеш се само от една оран пролетта и пръскай семената.

За . Особенно магарешкия. cool; Ефективно и нискобюджетно cool;

jordanov
25.07.2012, 16:15
О и аз съм фен на магарешкия. Обаче- в един момент става пожароопасен, да се има в предвид при голяма площ в близост до пчелина! Знаем че навсякъде има хора дето обичат да хвърлят по някоя запалена клечка.

Ангел Йосифов
25.07.2012, 17:46
Бяла детелина.Контролираш цъфтежа через косене.

N-2
26.07.2012, 09:43
Алексей, мисля, че ако не се полива, при засушаване, бялата детелина не само, че не цъфти, но и се загубва.
Какво ще кажеш, имаш ли наблюдения, поне моите са такива?

dachkov
26.07.2012, 10:14
Маргарит
http://agronet.bg/bee-keeping/bee-articles/1341-medonosni-rasteniya-gori.html

Владо-Gillan
26.07.2012, 15:38
пичове, почти всички идеи са убиец. drinks; drinks; drinks; drinks; drinks; За тръна наистина е оферта, ама тук при мен много палят, и ще стане фал.Маргарита съм си мислил и за него, ще мисля още малко, и се надявам до 10тина дена да съм решил.Ще викна утре един трактор, да изоре та да е готово мястото, за засяване. drinks; drinks; drinks; drinks; Тенкю на всички, ако има още предложения ще е добре, както за мен така и за други които са решили да сеят и те.

Gogo
26.07.2012, 15:44
защо не засадиш по краищата на мястото си и разни медоносни дръвчета

ianev
26.07.2012, 16:19
Аз съм засял Китайски мехурник, лавандула и бял маргарит. Тази година на есен смятам да засея още някой друго медоносно дръвче. Калдаръмчето което пръснах из мястото нищо не излезе хем рано на пролет бая дъждове паднаха а към 40 пакетчета семе пръснах покрай кошерите догодина пак ще пробвам.

Ангел Йосифов
26.07.2012, 17:19
Алексей, мисля, че ако не се полива, при засушаване, бялата детелина не само, че не цъфти, но и се загубва.
Какво ще кажеш, имаш ли наблюдения, поне моите са такива?


Всяко разтение има нужда от вода.По малко грижи ще има само с дървесните видове.Ако се полагат грижи за детелината ще цъфти два пъти,при това може да контролира времето на цъфтежа.

Владо-Gillan
26.07.2012, 17:56
за дръвчета не знам...Има много Липи и Акация около мен , те са ми основните паши.Гледам за другите медоносни дървета, ама като чета и не само в този форум, никой все още не е успял да отгледа такова дръвче, което да нектароотделя и цъфти.Може би климата у нас, не е подходящ/.....

Юрий Цветков
26.07.2012, 19:44
Фацелия.

Владо-Gillan
26.07.2012, 22:35
Измислих го, има едно растение дето цъфти точно сега, до към средата на септември, ама хванат ли ме че съм го засял..... judge; judge; judge; judge; judge; Още повече 7декара, ще имам проблеми с ченгетата.Но пак ако ме не хванат.....Лайф из лайф имаше една песен някога :D :D :D :D :D :D :D :D :D

ivootur
26.07.2012, 22:43
хаха сещам се какво е :D

teo
26.07.2012, 23:22
Освен в помощ на пчелите, може да си докараш и някои лев допълнително.А може да почерпиш и нас!

Владо-Gillan
26.07.2012, 23:39
Освен в помощ на пчелите, може да си докараш и някои лев допълнително.А може да почерпиш и нас!

http://www.stopdrug.info/images/narkotici/big/9.jpg


вече вместо да питаме цъфна ли акацията, ще питаме цъфна ли ви канабиса :D :D :D :D :D :D :D drinks; drinks; drinks; drinks; drinks;

Ивайло Георгиев - ingivo
27.07.2012, 08:37
Освен в помощ на пчелите, може да си докараш и някои лев допълнително.А може да почерпиш и нас!

Хихххх НЯКОЙ лев . Бе тва си е основен доход направо .А па и 7дка cool; cool; cool;

Атанас Воденичаров
27.07.2012, 11:37
http://prikachi.com/images/664/5062664B.jpg

Kiril8305
27.07.2012, 18:43
http://prikachi.com/images/664/5062664B.jpg
И аз така им казах ,ама те на никой вяра нямат.
:D :D
За да не е офф , чувам , че ще орете за да сеете медоносна растителност - имайте в предвид , че за растения с плитко оформена коренова система е добре оранта да бъде плитка , а не като за царевица 27-30см.за поливките са опоменали по горе, важно е също на каква почва вирее самата тревичка която сте решили да насеете , или дърво което сте решили да засадите.
Поздрави.

Атанас Воденичаров
27.07.2012, 18:59
Ще питам нещо малко в страни от темата,около пчелина ми има доста избуяла трева но аз не я окосих да не прецакам нещо билките.Може ли да кося и кога,и дали ще продължат да си цъфтят.Това е в зоната която е моя и е оградена,искам малко поне да я култивирам.

dvidenov
28.07.2012, 08:03
Горещо ви препоръчвавам тази книга:
http://books.bg/books/author/64221/
Ще разберете че това което искаме да направим(гора от която не спира да тече нектар) го е измислила ПРИРОДАТА няма по прецизен градинар от нея.
НЕ НА МОНОКУЛТУРИТЕ ДА НА БИОРАЗНООБРАЗИЕТО.
Понеже един месец не съм косил райграса а не спирам да го поливам в момента е избил живовляк и всяка сутрин е отрупан с пчели.

Ангел Йосифов
11.08.2012, 11:09
Владо твоето растение се казва асклепиас.Стотина растения да успееш да засадиш за няколко години ще се саморазсее не само в седемте ти декара.Не му трябва копан,поливка или косене.

kapanakova
11.08.2012, 21:42
Ще споделя едно мое наблюдение.В градината пред блока съм насадила декоративен татул,прилича на дивия, но цветовете са 10 пъти по-големи и невероятно ароматни.Цъфти от края на юни до средата на септември.Цветовете се отварят в късниа следобед и се затварят сутрин ,като напече. Явно наблизо има кошери защото привечер забелязвам нашествие от пчели,вярвате или не по 4-5 на цвят ,събират прашец и така се товарят,че едвам излитат.Много е устойчив на засушаване,в тази жега всичко изгоря,само той избуява и връзва цвят като за последно.

ilian55
17.03.2013, 14:24
Здравейте,

До кошарите имам 2 декара пустеещо място, което мога да засадя да е в помощ на пчелите. таман сега му е времето за тази работа . какво бихте ми препоръчали ?

Kiril8305
17.03.2013, 14:36
Здравейте,

До кошарите имам 2 декара пустеещо място, което мога да засадя да е в помощ на пчелите. таман сега му е времето за тази работа . какво бихте ми препоръчали ?
Ако имаш свободно време и пари пробвай с плодни дръвчета каквито ти душа иска.

ilian55
17.03.2013, 15:56
Здравейте,

До кошарите имам 2 декара пустеещо място, което мога да засадя да е в помощ на пчелите. таман сега му е времето за тази работа . какво бихте ми препоръчали ?
Ако имаш свободно време и пари пробвай с плодни дръвчета каквито ти душа иска.

искам да е нещо година за година - слънчоглед, рапица и т.н

dani.goranova
17.03.2013, 16:03
Колегата Кирил дава добър съвет. Направи мястото овощна градина. Безсмислено е да сееш едногодишни култури на тия 2 дка. Овощни дръвчета, а между тях - бяла детелина.

Ангел Йосифов
17.03.2013, 18:00
А защо не фацелия.

Kiril8305
17.03.2013, 18:33
Здравейте,

До кошарите имам 2 декара пустеещо място, което мога да засадя да е в помощ на пчелите. таман сега му е времето за тази работа . какво бихте ми препоръчали ?
Ако имаш свободно време и пари пробвай с плодни дръвчета каквито ти душа иска.

искам да е нещо година за година - слънчоглед, рапица и т.н
Рапицата я забрави, главоболие голямо - вярно , че рано дава прашец и нектар за стимулиране на семействата през пролетта , но препаратите с които е необходимо да я пръскаш трябва много добре да ги подбираш.
За слънчогледа трябва много добър поглед върху сортовете , защото много се изговори и писа по въпроса , че не от всички сортове слънчоглед може да имаш полза.

evgeni.filimonov
17.03.2013, 21:01
При всички случаи , ако не са овошки, трябва да се обработва мястото. Фацелията е много интересна култура и е много посещаема от пчелите. Красота е като цъфне и е радост за ухото от жуженето на пчеличките покрай нея.
Дава и много семе, но е едногодишно. Саморазсажда се , но и се самозадушава след това. Така че е по добре всяка пролет да се сади наново.

ilian55
17.03.2013, 23:51
При всички случаи , ако не са овошки, трябва да се обработва мястото. Фацелията е много интересна култура и е много посещаема от пчелите. Красота е като цъфне и е радост за ухото от жуженето на пчеличките покрай нея.
Дава и много семе, но е едногодишно. Саморазсажда се , но и се самозадушава след това. Така че е по добре всяка пролет да се сади наново.

да, към това съм се насочил
понеже си нямам представа от тази работа , дали ще мина само с едно фрезоване или трябва да се изоре първо, както му е реда ?

Румен Димитров
18.03.2013, 00:25
Около пчелин се засаждат растения с период на цъфтеж, различен от този на основната паша!
Друг желан вариант е растения с ранно пролетен цъфтеж и/или късно есенен!

valyo
18.03.2013, 09:46
Здравейте,

До кошарите имам 2 декара пустеещо място, което мога да засадя да е в помощ на пчелите. таман сега му е времето за тази работа . какво бихте ми препоръчали ?

:)
Драго ми е.
Зависи какво искаш да направиш - ако искаш да засееш нещо и да го забравиш - дръвчета и храсти. Софора (малко по-здръжлива на засух),
рано напролет - са лески и върби но трябва влага и за тях си помисли пак. Ако ти се чака - еводия.
Двойна полза -
-1)лиции (лициум, годжи бери), но Lycium barbarum. Може да ти направи добър жив плет по края. Дават го за добър медонос, не знам дали е така, но някога може да имаш от него повече полза отколкото от пчелите :)
-2)акации - ще си режеш колчета скоро
-3)пауловня - за гредички, скоро

красота + пчели - японска дюля (рано напролет); кариоптерис (есен) .... Див рошков!
Пак по края - малко лофант. В голяма помощ е есенно време но да има поне малко влага.
Едногодишно - фацелия но иска оран; След нея нещо друго.
Има цял раздел за медоноси във форума - виж мое ще ти пасне на мястото. Споредф почва, влага, релеф, сянка и т.н.

evgeni.filimonov
18.03.2013, 10:42
Фацелията иска първо оран , когато се обработва за пръв път и после фрезоване и общо взето тя задушава другите плевели, поне при мен е така. Следващата година само фрезоване, тя не прави дълбоки корени и много лесно тръгва. Но е ранна култура.

спартак
18.03.2013, 18:10
Колега, ако си с кисела почва или гориста местност можеш да засееш боровинки.Успех drinks;

estabien6
28.03.2013, 13:35
Ако може да си имаме и такава тема .20 праскови и 4 нара сега и 10 ябълки, 6 круши ,2 кайсии ,лофант, розмарин ,лавандула ,акация (червена в това число)и разни храстчета миналата година.Забравих за 2 магнолий които, са зле и доста маточина.

Ивайло Георгиев - ingivo
28.03.2013, 14:01
До сега за тая година . 6 софора 6 еводия . Разсадник със посев от Лофант , Мента , Мащерка , Риган drinks;
Другата седмица 20-тина бяла акация , по 20-тина кв.м кълдръмче и фацелия за опит . drinks;

Петко Станчев
28.03.2013, 14:10
Последните които засадих на есен-5бр пауловния,3бр липа,2бр софора,4бр акация,1бр череша и 2 бр хинап.Сега смятам да си поръчам 20бр акация,че намерих една обява където са евтини-2лв/бр 4 годишни фиданки.Мога да засадя стотици,но да има някъде без пари посадъчен материал.

Mateev
28.03.2013, 14:20
Без пари посадъчен материал има в просеките на далекопроводите.

Периодично електроразпределителните предприятия прочистват дърветата под далекопроводите, като правят тотална и безогледна гола сеч. Корените на акациите обаче оцеляват и през следващите 2-3 години под далекопроводите могат да се намерят хиляди акациеви фиданки. Аз от такава една просека близо до дома досега съм си "набрал" над 1000 дръвчета.

При това просеката не е през акациева, а през борова гора. В нея тук-таме има единични дървета, различни от бор. Сред тях вероятно е имало и някоя друга акация. По време на сечта са загинали всички други дървета и единствено кореновата система на акациите е изгенерирала млади нови фиданки. При това от една отсечена акация израстват десетки и стотици нови фиданки.

Имам и купешки фиданки, закупени от разсадник. Те обаче растат бавно и трудно. Първата година правят само 20-40 сантиметра. В същото време фиданка, получена от отсечена акация, за 1 година израства по 1-2 метра. Това е така защото там под земята има жива и здрава една мощна коренова система на старото дърво, която подхранва младите фиданки 100 пъти по-добре отколкото при засаждане от семе.

Светозар Каменов
28.03.2013, 16:40
На есен насадих много, вече забравих колко, гледичии. Може би са около 30. Китайски мехурници десетина и много аморфа. От предната година имам еводии и мехурници. Сял съм много семена и да видим какво ще поникне - кестен, липа, еводия, албиция, див рожков, пауловния и каталпа. Из града има дървета и събирам семена.
По-голямата част от гледичиите си ги извадих сам в запустели места. Сами са си поникнали. Ако има човек желание отива с лопатата и вади.

Петко Станчев
28.03.2013, 16:40
Така де,ама не мога да разбера как ги вадиш тези издънки като са с корени на големите дървета?Аз също съм вадил издънки, но е много трудоемко защото макар и млада фиданка то тя е с як корен и излиза трудно здрава.

Mateev
28.03.2013, 17:04
Вадят се с остра права лопата. Можеш да си помагаш с малка брадвичка.

След това на новото място се дупчи със свредел, слага се фиданката, засипва се и се утъпква. Няма нужда от никакво престараване. За сведение - 4 човека за 1 ден могат да извадят 250 дръвчета, да ги транспортират на новото място и да ги засадят. Това е проверено.

Mateev
28.03.2013, 17:13
Ако дръвчетата са по-ценни или по-капризни, като например липа или еводия - тогава се полагат малко повече усилия. Имам свредел STHIL с няколко комплекта свредла, едното от които е специално за засаждане на дръвчета. То не вади пръста, а само я разрохква в радиус от около 40-50 см и дълбочина до 1 метър. Представлява два огънати ножа, без да има витки за изхвърляне на пръста. Тези два ножа нарязват всички корени на ситни парченца. Та по този начин се подготвят 50-100 дупки и след това се сменя свредлото с Фи 100 и с новото се пробиват дупки в центъра на разрохкваното. След това на дъното се слагат едно или две хапчета (или малко комбинирана азотно-фосфoрна тор), след това малко пръст, след това дръвчето и накрая пръст с леко утъпкване. След това ако пръста е суха се излива половин кофа вода.

Mateev
28.03.2013, 17:21
Така де,ама не мога да разбера как ги вадиш тези издънки като са с корени на големите дървета?Аз също съм вадил издънки, но е много трудоемко защото макар и млада фиданка то тя е с як корен и излиза трудно здрава.

Ето как изглеждат няколко току-що извадени акациеви фиданки:


http://s21.postimg.org/ao7lw5v3n/DSC07646.jpg (http://postimg.org/image/ao7lw5v3n/)

Ивайло Георгиев - ingivo
28.03.2013, 17:29
Когато фактите говорят думите са излишни . Аз съм си заточил една кирка за целта . В близост до селото преди години мина газопровода за македония . drinks;

vanHanegem
28.03.2013, 17:40
Защо не засадите нещо по "същество", ами се правите на горски?

Николай Христов-nikberk
28.03.2013, 21:37
Защо не засадите нещо по "същество", ами се правите на горски?
Ами аз какво да правя?
Моето лично мение е щом се сади значи е добре ,и без това другата седмица е Седмица на Гората и ще се празнува доста ,та някой ще трябва да ни покрива drinks;
Работя с STIHL 08S -много стар но професионален свредел.Иначе в личното стопанство използвам подобрител на почват ТЕРАУЕТ.

asm22
28.03.2013, 23:22
40 или 50 японски дюли сложих, 5 кариоптерикса, и подготвям доста разсад от разни треви

Драгошинов
28.03.2013, 23:30
Виждам, че много колеги са засаждали дръвчета. Да се отчета и аз: 3 пауловнии, 25 софора и еводия/общо, че ги омешах/, 10 дървесни ружи, 4 магнолии, 4 кариоптериса. Отделно 10-12 овошки и още доста храсти.
Понеже мястото ми е много отцедливо, ще ви споделя една хитрост, която се оказа много успешна. Дръвчетат и храстите ги засаждам в изрязана двустранно туба от минерална вода, като по този начин, когато се поливат, всичката течност отива при корените. След година, когато кореновата система е вече развита, тубата се изважда.

krasimir00
29.03.2013, 09:14
Здравейте колеги.Ето един линк на държавни горски разсадници,като за всеки разсадник има и ценова листа,която се отваря с програмата excel.Фиданки бяла акация се намират за по 25 стотинки,липи за по 50 стотинки,а гледичия по 18 стотинки.Има и много други видове на изгодни цени.Тази пролет закъснях,но за есента мисля да поръчам доста дръвчета.

http://ucdp-smolian.com/razsadnicy.php?page=5

dvidenov
30.03.2013, 21:47
http://www.diles-ltd.hit.bg/
Миналата година звънях да питам фиданките от акация и гледичия бяха по 20 стотинки.

vankogos
31.03.2013, 00:16
Есента засадих между кошерите лешници,за сянка и прашец на пчелите.А плода ще е за зимно подхранване на пчеларя.

Петко Станчев
31.03.2013, 06:44
+8 салкъма и 7 върби

evgeni.filimonov
01.04.2013, 11:30
На сбирката в събота на местното пчеларско дружество КРИЛЦЕ в Гр. Годеч, раздадоха на всички присъстващи по 10-15 фиданки гледичия и див кестен. Бахме окло 15-18 човека, така че бройката засадени дръвчета е добра.

n_markov
01.04.2013, 17:26
засадих 2 албиция 2 еводия 2 пауловния 2 китаиски мехурник 1 дрян и още два вида но им забравих имената, + 1 слива 2 праскова 2 кайсия. И имам засадени семена от пауловнията около 300 дръвчета за разсад които смятам да залеся само да станат.Миналата година си засадих лофан и лавандула. Яко садене speechless; blush;

evgeni.filimonov
01.04.2013, 21:37
Така трябва да се действа - поздравления.

alex74
01.04.2013, 23:22
Десетина дренчета насади моя милост.

forestar
27.08.2013, 08:57
Късно видях темата, но да се отчета и аз.
15 бр. пауловния, 10 бр. бяла акация, 3 бр. еводия, 7 бр. слива, 5 бр. кайсия, 2 бр. череша, 2 бр. ябълка, 3 бр. арония

matevone
27.08.2013, 18:08
10 декара Лавандула :yo:

Nik_m
09.11.2013, 19:22
2 ябълки, 1 круша, 1 слива, 1 череша, 1 кайсия и 1 праскова.
Засадих ги на северната и западната страна на пчелина, южната и източната страна няма да садя дървета за да може първите слънчеви лъчи да го огряват.

Искрен Мутафов
09.11.2013, 23:30
600 бр. Пауловнийки сорт Шан Тонг(все пак в нашият край зимата си е сурова) - това през април, въпреки поливанията сега стотина ще трябва да се презасаждат, но като цяло много добре се развиха - масово са между 2,5 и 4 метра.

koragroup
11.11.2013, 19:42
10 декара Лавандула :yo:

От къде мога да купя семе за лавандула?
До сега съм виждал само от опаковките по 3гр.
Не ми трябва много - като за 300-400 кв.метра.

Kiril8305
11.11.2013, 19:48
Два лешника и две круши тая година.

Искрен Мутафов
11.11.2013, 21:38
От къде мога да купя семе за лавандула?
До сега съм виждал само от опаковките по 3гр.
Не ми трябва много - като за 300-400 кв.метра.

Според мен е по-добре да си купиш направо разсад. Има много обяви в нета ката цяло. Миналата зима мисля че вървяха между 0,08 и 0,25 лв. на коренче зависи от бройката която ще купиш. Хората които го продават ще ти кажат колко брой ти трябват за твоята площ, пък и има достатъчно информация и би могъл да си го сметнеш сам(зависи каква схема на засаждане ще приложиш).

Светозар Каменов
12.11.2013, 11:35
Предстои ми засаждане на много дръвчета - пауловния, албиция, гледичия, китайски мехурник. Да видим къде ще ги наслагам.

nikolovkrasi
23.11.2013, 21:20
сей акация бързо се хваща и добър медонос има

Mateev
25.11.2013, 02:50
600 бр. Пауловнийки сорт Шан Тонг(все пак в нашият край зимата си е сурова) - това през април, въпреки поливанията сега стотина ще трябва да се презасаждат, но като цяло много добре се развиха - масово са между 2,5 и 4 метра.

Най-студоустойчивия сорт на Пауловнията не беше ли Томентоса?

Доколкото знам тя издържа до -25 градуса. Лошото е, че веднъж на 10-15 години има и по-големи студове и ме предупредиха, че е напълно възможно едно дърво да израстне и дори да стане огромно и въпреки това някоя прекрасна зима да измръзне заради една единствена студена нощ с минус 27-28 градуса. С две думи - доста е рисковано и човек не трябва да се радва, ако пауловниите му оцелеят през първата зима.

Искрен Мутафов
25.11.2013, 04:46
Най-студоустойчивия сорт на Пауловнията не беше ли Томентоса?

Доколкото знам тя издържа до -25 градуса. Лошото е, че веднъж на 10-15 години има и по-големи студове и ме предупредиха, че е напълно възможно едно дърво да израстне и дори да стане огромно и въпреки това някоя прекрасна зима да измръзне заради една единствена студена нощ с минус 27-28 градуса. С две думи - доста е рисковано и човек не трябва да се радва, ако пауловниите му оцелеят през първата зима.

...от известните Вам сортове - Томентоса е може би най-студоустойчивият, но не и според нечии научни изследвания и разработки - колко верни и точни са само времето и климатичните условия ще покажат. Доколкото това че е възможно пауловнията да измръзне в напреднала възраст не е ни най-малко притеснително, понеже коренът си остава и то пониква пак - основното му предназначение е за дърводобив на всеки 8 години се изсичат и отново израстват, а на коя година започвата да цъфтят отсечените веднъж дървете незнам, за новопосъдените казват че трябва да цъфти на 3тата година - на 100 метра от един от пчелините ми има средно голяма плантация(от няколко десетки декара) и напролет ѝ е третата година, така че ще видм дали ще цъфне, количество на цвят и продължителност на цъфтежа, но едва ли ще може да се извади чист мед от пауловния понеже най-вероятно ще се засече с цъфтежа на рапицата - живот и здраве на пролет ще видим.

************************************************** *************
Shan Tong e хибрид от най-новото поколение , в резултат от 11 годишни научни разработки в специализиран китайски институт намиращ се в провинция Шанси, разположена на сухо и полусухо льосово плато с континентален климат. Хибрида притежава уникално съчетание от качествата на Paulownia fortunei и Paulownia tomentosa. Характеризира се с повишена сухоустойчивост и повишена устойчивост на вирусни заболявания. Много по- бърз растеж - с около + 30% Студоустойчивост - съпоставима с тази на Paulownia tomentosa . Отличава се с високо и право стебло и тясна корона - нещо , в което се убедихме при посещението ни на място.

http://paulowniabg.blogspot.com/2011/02/paulownia-shan-tong.html

************************************************** *************

или въпросният сорт пауловния "Shan Tong" би трябвало да издържа до температури от порядъка на минус 32-33(-25 и още 30% по-студено) градуса по целзии.

jovani_vanko
22.01.2014, 14:26
3бр.пауловния 1бр.бонбонено дърво

armancho1
22.01.2014, 15:16
Здравейте закупил съм 40 овошки ( сливи, круши, дюли, череши, ябълки, праскови няколко лешника и един бадем ) Освен това 3 пауловнии и около 20тина издънки от акация изкопах. Въпроса ми е по-точно за овошките в какъв ред да ги засядя? Кое до кое да е? Кое да е в края и кое да е в средата на овошната градина която ще се получи. Горе долу съм разчертал мястото 2 реда по 6 дръвчета и 4 реда по 7 общо 40, първоначално ги разграфих на 3.5м дърво от дърво, но мисля да ги направя 4. Всеки съвет ще ми е от полза !

jordanov
22.01.2014, 17:26
Човече, овощарството е наука. Търси учебник, влез в спец форумите или най-добре намери някой човек дето с това си изкарва хляба. Ама нямаш много време. При схемата на засаждане трябва да съобразиш десетки неща. Надявам се че поне сортовете и подложките си ги знаеш ?

спартак
22.01.2014, 18:02
Арманчо , купи си поне още два бадема , че с един няма да е сколасаш . За плод ти трябват мъжки и женски .Иначе и пчелите не помагат.И за останалите видове и сортове си има опрашители. Сложи бързо растящите от към залез слънцето в градината, че да не правят сянка сутрин и през деня на по бавните видове.Присадките да сочат към Африка, и да са на 2 сантима над почвата и т.н. и т.н ..
Както казва Йорданович обучението му е майката.Успех

христо
22.01.2014, 21:23
Раздели ги на семкови - круши,ябълки, дюли , и костилкови - череши, праскови, кайсии. По-лесно ще е с растителната защита. Ако парцела има по-сенчеста /северна/ страна, сложи там семковите. Въпреки, че едва ли знаеш какви сортове и на какви подложки си закупил, все пак е добре да се съобразиш със факта, че обикновено / но не 100% задължително / кайсиевите и черешовите дървета растат повече като височина и обем на короната , отколкото ябълките и крушите. Добре е да имаш ранни и средно ранни сортове от по-популярните овощни, докато за бадемите и дюлите това не е от значение. И така нататък , това е прекрасно занимание, поздравявам те...

Христакиев
23.01.2014, 20:17
Здравеите колеги,
Аз сън начинаещ пчелар и сега започнах да си организирам едно място за пчелин.
Намира се в Родопите на 1250 м. надморска височина .Може ли да ме посъветвате какви дъвета да засея около парцела за да им пази завет , а също да могат пчелите да събират прашец и нектар от тях . В селото освен ливади е билки и цветя има и няколко "Сребролистни липи". Двуомя се дали да сея "Бяла акация" или "Гледичия".
Благодаря за съветите предварително.

armancho1
23.01.2014, 20:49
Утре ще купувам още малко дръвчета от един разсадник, където имало агроном с който смятам да се консултирам обезателно. Благодаря Ви и на вас за съветите ще се съобразя с тях :)) Всяко дръвче съм го записал какъв сорт е колкото за подложките не съм сигурен и не ги знам какви са но когато ги купувах гледах да са по студоустойчиви и тези ми препоръчаха. За бадема не знаех утре ще взема. Благодаря ви още веднъж !!

зуница
24.01.2014, 13:29
Колега,Христакиев,
Бих ти препоръчал акация.Непретенциозна.Сама се размножава.Можеш да се хвалиш ,че вадиш акациев мед.И накрая като ти омръзне , я режеш и правиш акациево буренце за ракийка.Само положителни неща.

zampo
28.01.2014, 18:31
И аз да се отчета.
7бр. Дрян , 100 бр. различни овошки , преобладават сини сливи , 60бр. лозички от които 40 за асмалък.

jojonov
02.02.2014, 06:19
Пчелинът ми е ограден с бодлива тел, ама не е като Алкатрас и от време на време по някоя крава успява да се промъкне, съблазнена от зелената трева. Кавгите с краварите ми омръзнаха вече. Щях да слагам разни капанчета из пчелина, ама като се знам, колко съм разсеян, сигурно аз ще се хвана. Сега садя издънки гледичия през 50 сантиметра по оградата. Чудно дърво, страшна ограда!

Искрен Мутафов
02.02.2014, 10:20
Аз имах почти същият проблем само че с овце и кози, дори есента бяха обърнали един кошер, беше все още топло. Затова започнахме подмяна на бодливата тел с мрежа. Малко времето ни стопира, но по-добре сега да има сняг и студове отколкото през март след като цъфнат овошките.

jordanov
02.02.2014, 17:37
И аз да се отчета.
... лозички от които 40 за асмалък.

На колко квадратни метра ще бъде тоя асмалък ?

zampo
02.02.2014, 18:19
Ми не съм го мерил , ама сигурно е над 300м2.
Садил съм ги през 2,5 м. лозичка от лозичка.

Вълчан
02.02.2014, 19:40
Пчелинът ми е ограден с бодлива тел, ама не е като Алкатрас и от време на време по някоя крава успява да се промъкне, съблазнена от зелената трева. Кавгите с краварите ми омръзнаха вече. Щях да слагам разни капанчета из пчелина, ама като се знам, колко съм разсеян, сигурно аз ще се хвана. Сега садя издънки гледичия през 50 сантиметра по оградата. Чудно дърво, страшна ограда!
Този проблем го реших с къпина дива, между коловите с бодлива тел.

jordanov
03.02.2014, 11:25
Много добре. Стягай се след 4-5 години за 2 тона.

Nik_m
03.02.2014, 11:44
И аз засадих есента 10 лози от института в Плевен, замисли съм да има около половината къща асмалък.
Материалите съм ги набавил и пролетта ще го реализирам.
Взел съм 5 вида десертни сортове, да има за детето.

ivan14
22.02.2014, 01:26
сял ли си фацелия за да ми дадеш съвет имали по голям добив на мед

salash
22.02.2014, 13:02
сял ли си фацелия за да ми дадеш съвет имали по голям добив на мед
Колко декара мислиш да засееш ?

ivan14
22.02.2014, 18:06
2,3 декара за 60 кошера и имали смисал

salash
22.02.2014, 19:56
Едва ли ще усетиш разлика в добива на мед. Определено чист мед от фацелия няма как да изкараш , но все пак е по-добре от нищо не засято.

ivan14
22.02.2014, 20:39
казваш че няма смисал

Ангел Йосифов
23.02.2014, 09:03
казваш че няма смисал

2 декара на 60 семейства....определено няма да напълнят магазините,но ако фацелията ти цъфне август ползата ще е голяма.

de4o82
27.05.2014, 17:41
Колеги дайте съвети на каква медоносна култура да се заложи, за да са доволни, хем пчеларите в региона, но и арендатора да не е на загуба?
Да се обработва само с техника, ако посочите и цени, добив... цена нямате!
В нашият район няма ЛИПА, ще е идеално да цъфти между акацията и слънчогледа.
Не говоря за 1-2 дка, а за минимум 50-100дка.

Искрен Мутафов
28.05.2014, 00:15
Колеги дайте съвети на каква медоносна култура да се заложи, за да са доволни, хем пчеларите в региона, но и арендатора да не е на загуба?
Да се обработва само с техника, ако посочите и цени, добив... цена нямате!
В нашият район няма ЛИПА, ще е идеално да цъфти между акацията и слънчогледа.
Не говоря за 1-2 дка, а за минимум 50-100дка.

Имам познат дето се е забил в едно балканско село да земеделства и двугодишният му добив от декар е по-нисък от колкото едногодишният в нашият район(за пшеница примерно).
Все пак кориандъра е култура която цъфти межуд акацията и слънчогледа. А с тия 50-100 декара колко кошера ще захранваш 5-6?!?

de4o82
28.05.2014, 06:13
Бая неадекватно ти звучи въпроса без да си посочил за кой регион става въпрос. Имам познат дето се е забил в едно балканско село да земеделства и двугодишният му добив от декар е по-нисък от колкото едногодишният в нашият район(за пшеница примерно).
Все пак кориандъра е култура която цъфти межуд акацията и слънчогледа. А с тия 50-100 декара колко кошера ще захранваш 5-6?!?

Става въпрос за Силистренско.
И тва с тея 100 дка кого ще захранваш.. ам по добре с толкова отколкото без нищо си мисля аз.

Искрен Мутафов
28.05.2014, 07:57
В профила ми пише от къде съм, за това сметнах не е нужно, и аз искам всичко в "обхвата" да е медоносно ама....
Става въпрос за Силистренско.
И тва с тея 100 дка кого ще захранваш.. ам по добре с толкова отколкото без нищо си мисля аз.

А какво да кажат някой хора където "Октопода" засяват цели землища с моно култури и то не медоносни(примерно царевица или пшеница).
Най-добре би било тея 100 декара да ги залесиш с липи. ;)

Юрий Цветков
28.05.2014, 11:07
Най-добре би било тея 100 декара да ги залесиш с липи. ;)
Щом нямате ЛИПА, това е точния съвет. И гледай да е Едролистна, казват, че е най-медоносна.

Светозар Каменов
28.05.2014, 11:25
В последно време съм се замислял над тоя въпрос и си мисля, че най-добрия вариант е аморфа. Цъфти след акацията, когато времето е стабилизирано, много се посещава от пчелите (някъде четох за 86 кг от дка, което ми се вижда много, но все пак е добър медонос). Лесно пониква от семе, лесно и се прихваща. Гледам тия, които набучих на есен повечето даже и цъфтят, т.е. на втората година. Не е мухнато, даже го дават от агресивните видове, които лесно се приспособяват. Семената лесно се събират и сеят. Съвсем спокойно от едни 100 дка може и добив да се получи.

de4o82
28.05.2014, 12:09
В профила ти съвсем НЕ пише от къде си, поради причини независещи от теб(от едно известно време - месец, месец и нещо тази информация просто изведнъж изчезна от профилите на всички потребители).
А какво да кажат някой хора където "Октопода" засяват цели землища с моно култури и то не медоносни(примерно царевица или пшеница).
Най-добре би било тея 100 декара да ги залесиш с липи. ;)

:) аз нямам 100 дка къде се чудя какво да ги правя, просто пчеларите в землището имаме намерение да помолим арендатора да сложи нещо медоносно!! Та за това искам съвет, нещо къде се обработва с машини и естествено да има някаква печалба за него.

asm22
28.05.2014, 13:05
:) аз нямам 100 дка къде се чудя какво да ги правя, просто пчеларите в землището имаме намерение да помолим арендатора да сложи нещо медоносно!! Та за това искам съвет, нещо къде се обработва с машини и естествено да има някаква печалба за него.

Фацелия! Цъфти когато си поискаш, понеже цъфти около 50 дена след посяване с продължителност около 20 дена. Предполагам все ще стане за фураж. Вероятно позволява 2 реколти/стига да има валежи/ на година.

Искрен Мутафов
28.05.2014, 13:31
В последно време съм се замислял над тоя въпрос и си мисля, че най-добрия вариант е аморфа. Цъфти след акацията, когато времето е стабилизирано, много се посещава от пчелите (някъде четох за 86 кг от дка, което ми се вижда много, но все пак е добър медонос). Лесно пониква от семе, лесно и се прихваща. Гледам тия, които набучих на есен повечето даже и цъфтят, т.е. на втората година. Не е мухнато, даже го дават от агресивните видове, които лесно се приспособяват. Семената лесно се събират и сеят. Съвсем спокойно от едни 100 дка може и добив да се получи.

Аз засадих стотина март месец, до едно са се прихванали и всичките са напапили, до дни ще цъфнат. На есеен съм решил да засадя още доста.

Искрен Мутафов
28.05.2014, 13:35
:) аз нямам 100 дка къде се чудя какво да ги правя, просто пчеларите в землището имаме намерение да помолим арендатора да сложи нещо медоносно!! Та за това искам съвет, нещо къде се обработва с машини и естествено да има някаква печалба за него.

Кориандър. Аз не съм вадил мед от него, но цъфти след акацията и го дават че е доста медоносно, а ако арендатора има пазар - не лоши печалби се изкарват съм чувал, но просто е по-специфична култура и реализацията й е малко по-сложна от на царевица, жито, слънчоглед и ечемик(това което се сее на над 90% от площите).

evgeni.filimonov
28.05.2014, 17:28
От аморфата след това няма оттърване, така че не я садете по дворовете си.
Има я много покрай магистралите, покрай Дунава, покрай язовирите.

m_pchelari
28.05.2014, 17:49
Кориандър. Аз не съм вадил мед от него, но цъфти след акацията и го дават че е доста медоносно, а ако арендатора има пазар - не лоши печалби се изкарват съм чувал, но просто е по-специфична култура и реализацията й е малко по-сложна от на царевица, жито, слънчоглед и ечемик(това което се сее на над 90% от площите).

Няма по-хубав и ароматен мед от кориандърския. Също и много хубав за зимуване на пчелите.

nih
02.06.2014, 19:55
От аморфата след това няма оттърване, така че не я садете по дворовете си.
Има я много покрай магистралите, покрай Дунава, покрай язовирите.

Hehe, едно време събирахме семената на морфата /по нашият край тъй и викаме/ и ги хвърляхме между редовете на лозята на тези дето не черпеха редовно ...голям майтап после ставаше.

Светозар Каменов
04.06.2014, 14:26
Аз аморфите ги садих като естествена ограда да ми спират вятъра, не са в двора, но наистина бързо се размножават и обхващат площ.
Кориандъра е чудесен медонос, но 100 дка е малко.

Светозар Каменов
05.06.2014, 16:22
Зарко може ли да измислим някакъв начин да ми пратиш семена от Аморфа да ги засея из съседните имоти който не се работят
Проблема е един само. До есента аз със сигурност ще забравя. :)

Ако ми напомниш тогава ще ти събера и пратя. drinks;


Павел, какво е това?

Pavel_Bs
05.06.2014, 16:57
Тази година смятам да прехвърля и малко синчец от Ропотамо на моя баир.Иначе и преди съм споменавал,но отново ще го направя - който се интересува да потърси информация за кариоптерис и асклепиас.От второто направих пробен разсад и успя да презимува,сега се тъкми да цъфти.Миналата година направо можеше да се види нектара в чашките - толкова много беше.Имам чувството обаче,че асклепиаса ще иска вода,докато кариоптериса е куча марка.Наесен ще кача снимки и от него.За лофанта няма смисъл да споменавам,писано е доста.

Дамян Дамянов
09.09.2014, 12:54
Колеги това място ще го правя пчелин.
Въпроса е какво да засадя.
Целта е да има цъфтеж колкото се може по-дълго, а не за 10 дена и да ги зазимявам.
Вътрешният двор ще го направя по-скоро декоративен.

1. По северозападната граница на къщата и двора ще засадя дръвчета, земята на 1-2м от къщата е моя, но има път и е оставено място.
Тежкотоварни камиони решават, че е добра идея да минават на 50см от къщата и с няколко фиданки ще си реша проблема.
Въпроса тук е липа или акация.

2. Какво да засадя по самата ограда на пчелина.
Годжи бери(храсти,увивни) или липа/акация или...

3. Между кошерите какви дървета да засадя.
Не е задължително да дават ядливи плодове, но едно сладко от черница няма да откажа :bigsmile:
Искам да избегна косенето на тревата въпреки, че имам косачка, защо да си отварям работа.
Какво медоностно мога да засадя между кошерите.
Трябва да задушава другите видове и да може да се върви върху него без да ми създава проблеми.

До няколко дена ще съм готов с акация и липа, но какво друго да засадя и как да го разположа.
Почвата е песъчлива, а подпочвените води са на 10-20м и имам 2 кладенеца в имота.
Неправилната форма много ме затруднява и кошерите най-вероятно ще са на единични стойки.
Днес купих минзухари за вътрешния двор и сега търся кокичета и друга подходяща растителност.
Като казах, че ми трябват кокичета за 10-20м2 ме гледаха като индианец - пишеща машина. :bigsmile::bigsmile::bigsmile:
Колегите с опит в подобни начинания...моля да си кажат мнението.
1981http://s7.postimg.org/83abr8xx3/CAM00439.jpg (http://postimg.org/image/83abr8xx3/)

distedi
09.09.2014, 13:26
Всичко, което мислиш да засадиш, е хубаво да цъфти по различно време. Относно дърветата - Пауловния, Акация, Кестен, Липа, Албиция, Гледичия, Див орех, Софора, Еводия... Плодни дръвчета около кошерите могат да създават проблеми - гниещите плодове привличат оси, а когато някой плод падне върху капак на кошер - пчелите се дразнят. Лавандулата в естествен враг на молците. Ако засадиш в двора, това ще окаже влияние на популацията им. Хубаво е да имаш и Маточина. Най-лесно ще ти бъде, ако засадиш многогодишни растения, за да не се занимаваш всяка година с градинарство :) Внимавай и с растенията, които са опасни за пчелите - Сребролистна липа, Есенен минзухар... Щом пчелинът ще е там, където живеят хора, задължително помисли за поилки.
Това са нещата, които аз бих направил. Желая ти успех!

Mateev
09.09.2014, 13:51
Най-бързо ще видиш цвят от Пауловнията - още на 3-тата година. Акацията цъфти от 4-тата година нататък. Еводията - 4-тата или 5-тата. Липата - от 7-мата или от 8-мата.

Преди много-много време си бях засадил 15 липи в имота и после години наред не искаха да цъфнат. Станаха големи дървета, а цвят все нямаше. Бях се отчаял и дори бях решил да ги отсека, ако следващата година пак не цъфнат. Те изглежда се уплашиха и цъфнаха, но това беше 8-мата или 9-тата им година. От тогава насам се побъркват да дават цвят всяка една година, но чакането беше много мъчително.

Та засади си от всички цитирани дръвчета, но наблегни на пауловнията, защото тя ще те зарадва най-бързо. Другото е еводията. От нея ще имаш възможно най-голяма полза, но ако искаш нещата да станат по-бързо, купи си големи двуметрови дръвчета на 3 или 4 години. Първата партида преди 2 години аз купих такива, и още на следващата имаше малко цвят. Втората партида (миналата година) реших да мина тънко и си купих едногодишни малки фиданки на по 40-50 сантиметра. Резултата при тях е пълна трагедия - оцеля само една от всеки 5. Останалите или ги изядоха сърните и зайците (въпреки рапицовата мрежа, с която ги бях обградил), или изсъхнаха задушени от високата тазгодишна трева. Дори и тези, които оцеляха, в момента са високи само до кръста, и не се знае ще преживеят ли зимата. Ха-ха .... в същото това време миналогодишните пауловнии в момета вече са с височина 2.50-3.00 метра, с огромни като тави листа. Направо радват окото.

При акациите също - ако купиш евтини малки фиданчици - много има да чакаш. Ако вземеш двуметрови, само след 2 години ще са станали на 4 метрови дръвчета с разкошна корона. И друг път съм писал във форума - най-доброто място, където можеш да се сдобиеш с разкошни безплатни големи фиданки от акация, това са просеките на далекопроводите. Намери си далекопровод някъде извън града, който да пресича гора. Със сигурност в просеката под него ще има изобилие от 2-3-4 метрови разкошни акациеви дръвчета. Това е така защото когато са секли, са унищожили всичко живо под далекопровода, и единствено акацията има способността да се самовъзстановява от останали корени под земята. И в резултат на това постепенно с времето всички просеки под далекопроводите се самозалесяват само с акация и с нищо друго. И понеже отново я секат на всеки няколко години, то големи дървета няма да намериш. Има само млади фиданки, при това в изобилие. Върви да си изкопаеш и никой нищо няма да ти каже, дори и ЕРП-тата ще са ти благодарни.

argilov
09.09.2014, 14:02
Ако ще газиш цветя ще трябват ботуши,там ще има пчели и ще има проблем.Аз имам един храст които цъфти от юни до октомври.Прилича на аморфа като цвят,и едни лилави цветчета цъфтят август октомври но и на тях не зная името.За мен между кошерите най добрата сянка е акацията.А храста съм го виждал по магистралата и в паркове.

kartagen27
09.09.2014, 14:10
1 - Еводия и Аблиция (за да имаш късна паша)
2 - на оградата твърдо помисли над Бял маргарит - височина 1,5 - 2 метра - гъста корона която да пази от любопитни очи, голяма продължителност на цъфтежа, устойчив е и на засушаване и на студ, не е от любимите храни на тревопасните а и е красив когато върже "плодове" (радва окото) ... и между него на 5-6 метра можеш да сложиш някакви дървета по твой избор зависимост за кой период на годината искаш да подсилиш пашата (най-ранното мисля че е Пауловнията а най-късна Албицията)
3 - между кошерите за шарена сянка леската изглежда добра опция, ако искаш нещо което да задушава тревата без да трябва да се коси Здравеца е добър вариант (рано пролет пчелите много му се "кефят" но по него ходенето е приключение .... медоносно и да можеш да ходиш - червена детелина но пък нея често ще трябва да я косиш (за варианта който ти търсиш не се сещам нищо)

Дамян Дамянов
09.09.2014, 15:30
@distedi (http://pchelari.com/forum/member.php?u=4280) Търсих кестен, но се оказа, че не бях помислил за ужаса като започне да пада.
Миналата година засадих Лавандула и от 4 пакета поникнаха 0.
Утре ще мина през магазина за семена да видим каква лавандула ще предложат.
Восъчен молец нямам, но се навърта един друг вид много по дребен (хранителен молец предполагам).
На един от кошерите по капака намерих няколко и им видях сметката.

@Mateev (http://pchelari.com/forum/member.php?u=2311) 10 години няма да ми издържат нервите :)
Замислих се за Пауловния и Еводия, но много хора имат същия неуспеш като теб и гледам доста реват.
Не са най-красивите дървета, но уж ги водят издръжливи и бързорастящи.
А цената им е "хубава"...заслужава ли си?
Мисля, че наблизо имаше няколко декара, но дали продават трябва да питам.
охоооо...вие вярно имате сърни...мале как ще правят джъс-бъс :) drinks;
При нас акация колкото искаш, като плевел е.
Всяко дере е запушено с акации.
Проблема е, че ще се гоним с горския. :spy:...а...аз съм за гъби.
Трябва да измисля с какво ще ги возя на 70км или да търся наоколо.

@argilov (http://pchelari.com/forum/member.php?u=3542) Трябва ми увивно за дувара.
Прав си за акацията, но пчелина няма да е там повече от 5 години.
След 5 години ще става футболно игрище за челядта.
Ще трябва да работя по въпроса...
Жената да му мисли...:laughing:

@kartagen27 (http://pchelari.com/forum/member.php?u=4119) Белия маргарит много ми харесва.
Виждал съм го и определено ще си взема.
Тук го има по градинките и островите между платната на пътя.
Че и дето викаш ще пази от любопитни очи докато работя по футболния отбор sweating;

Благодаря на всички!
Определено излязоха добри идеи. Ако имате други...целия съм в слух :)

tsvetanko1973
09.09.2014, 15:45
Късно цъфтящо е и кариоптерис. Ето връзка само за малко повече информация http://gradinari.bg/shop/dekorativni-hrasti/caryopteris/
Друго, което също върши хубава работа за късно цъфтене е червения маргарит. По лични наблюдения /10.08.2014 - 21.08.2014/ когато почва да цъфти хубаво червения, белия има само единични цветчета, но независимо от това пчелите го намират и го посещават дори и при единични храсти/ градинката на трета градска София/

tsvetanko1973
09.09.2014, 15:57
Упорито, увивно и цъфтящо цяло лято http://www.bilka.info/%D0%BF%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D1%82-clematis-vitalba-l/

delpi
09.09.2014, 16:03
Внимавай с акацията след като след няколко години мястото ще бъде с друго предназначение. Няма отърваване от нея.
Както казва един приятел горски: "Ако искаш да направиш мръсно на някого, хвърли му семена от акация в двора".

Искрен Мутафов
09.09.2014, 16:19
Лавандулата е най-добре от разсад. Обяви в края на зимата колкото искаш, даже и сега има някоя и друга в продавалника(OLX-a). Има няколко различни сортове. Аз има няколко туфи, но понятие си нямам от кой сорт са. "Трите -М", мента, мащерка и маточина, също е хубаво да ги имаш, аз ги сварявам и чая го ползвам да ги пръскам когато се налага да се обединяват.
От 40 и няколко еводии засадени края на зимата нямам нито една която да не се е хванала. От две различни места ги купувах и съм доволен, доста израстнаха, дори аз средата на пролетта отрязах една дребничка с косачката, а майка ми други две край оградата - но след няколко седмици и трите избиха наново. Пратиха ми и малко семенца - прилагах им там разните му процедури, ама нещо не се получи да изникнат...

ivootur
09.09.2014, 16:36
Тази година имах из целия двор саморазсадила се чубрица.Пчелите бяха полудели по нея.Цъфти продължително.Тази година до средата на август.Не иска никакви грижи,само в началото трябва да се пооплеви около растенията за да не я грабне тревата.И за догодина мисля да я оставя да превзема територии.

kartagen27
09.09.2014, 16:43
Упорито, увивно и цъфтящо цяло лято http://www.bilka.info/%D0%BF%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D1%82-clematis-vitalba-l/

Повета цъфти 10тина дена ... и от него събират само прашец ........ а веднъж насади ли се няма отърване от тая напаст

argilov
09.09.2014, 16:46
По това което описваш Орлови нокти ,за дувара е добре,хем дълго цъфти хем добре мирише на лимон,а и пчелите го посещават.

Ангел Йосифов
09.09.2014, 17:09
Горещо препоръчвам да има и много калдаръмчета-радост за очите и най вече за пчелите.Цъфти от пролетта до слана поне 6 месеца.

радо
09.09.2014, 17:12
Каквото и да посееш няма да помогне много на пчелите ти нали ще ги увеличаваш засади това, което ти харесва и което ще предаде красота на двора и къщата въпроса е да успееш да съчетаеш растенията.Ако все пак имаш свободни 1-2дка. фацелията е изключителен медонос може да се сее парцелирано за удължаване на пашата но е едногодишно другото предложение е многогодишно и също е отличен медонос -лофант размножава се лесно и с корен и семе.

distedi
09.09.2014, 17:25
Пауловния и Каталпа цъфтят много рано на пролет - още преди да са им поникнали листа. Пауловнията расте изключително бързо - около метър на година. Дървесината и е изключително качествена и за около 10 години може да получиш около 1 кубик дървесина без чепове. Листата имат почти същите хранителни вещества като люцерната и могат да се ползват за фураж..... в общи линии - красиво и много полезно дърво. Изключително е разпространено в Китай и Япония.

distedi
09.09.2014, 17:49
Забравих да пиша за нещо важно - подредбата на кошерите.... Все по-често срещам пчелари, които предпочитат да НЯМА симетрия и някакъв ред при подредбата. Така неоплодените майки имат по-голям шанс да се върнат там, от където са излетели. Mateev беше разсъждавал по този въпрос :)
А като стойки за кошерите може да се ползват бетонни блокчета. На дребно цената им е около лев. Ако вземеш от производител, за кошер може да ти струва около 1.50 лв. Става стабилно и красиво ;)

Ivan_vd
09.09.2014, 19:01
Аз за себе си съм го решил пчелина ми е на площ 13 дк.заграден е със бодлива тел но съм решил по цялото разстояние на оградата да направя жив плет от бял маргарит и през 5м еводии.А из останалото място ще насадя пауловнии чудя се между редовете с кошери да насадя лавандула.Акация няма да садя защото до оградата от едната страна има дере което е залесено преди 40 год. с акация и сиг е дълго поне 5км.За друго незнам място има много ще го мисля по нататак.Много садене ще пада тая година само 300 еводии трябва да купя е поне белия маргарит ще е без пари.Има го по канавките много само резници да режеш и да садиш.Пауловнията поне е ефтина но еводията 3-4 годишна в контеинер гледах 16лв.

Дамян Дамянов
09.09.2014, 19:34
@delpi (http://pchelari.com/forum/showthread.php?p=44404#post44404) Е все ще му намеря лек нали? :)

@iskren (http://pchelari.com/forum/showthread.php?p=44405#post44405) Аз няма да вземам за 100дкр, но трябва да търся като му е време.
Голям успех и късмет си имал с Еводията...Браво.

@ivootur (http://pchelari.com/forum/showthread.php?p=44406#post44406) Бабата много ще се зарадва на чубрицата :)
Ще пробвам всичко, а опита учи най-добре.

@tsvetanko1973 (http://pchelari.com/forum/showthread.php?p=44403#post44403) Повет-а няма махане.Имам много НЕ искам и да чувам за него.
Ако колега иска имам към 10м с тая гад. Ни мотика, ни лопата, само хербицид я оправя.

@kartagen27 (http://pchelari.com/forum/showthread.php?p=44408#post44408) на 100% си прав.

@argilov (http://pchelari.com/forum/showthread.php?p=44409#post44409) Бях гледал нещо подобно, но цъфтеше зимата в снега.
Може да му е братовчед и е медоносно.
Ако се сетиш драсни един ред.

@Ангел Йосифов (http://pchelari.com/forum/showthread.php?p=44410#post44410) Много е хубаво, но мястото му е във вътрешния двор.

@радо (http://pchelari.com/forum/showthread.php?p=44411#post44411) Фацелия мисля да засадя, но пред имота ей така да има.
1лв беше пакета с много семена, а най-вероятно няма да се сетя да запазя семена.
Лофанта също е много добра идея тъй като имам малко каналче по една външна ограда.

@distedi (http://pchelari.com/forum/showthread.php?p=44412#post44412) Каталпа-та е много разпространено и може да му намеря място в малкия двор за декорация.
Дървен материал не ми трябва и крави нямам. :)
Имам едни къпини да местя,че ще се паднат до кошерите и може да го сложа на новото им място.
Бетонните блокчета са много лоша идея за кошер, защото задържат влага и студ, а и зимата се пукат.
Цената им е около 0.80лв тук, но това е много краен вариант.
Мисля за нещо с по-добра изолация, но все компромиси трябва да се правят.

@Ivan_vd (http://pchelari.com/forum/showthread.php?p=44412#post44412) Точно и аз мисля за жив плет и дървета на няколко метра.
Я кажи за белия маргарит :) как се сади и кога се реже и т.н
Че съм си харесал един тук на 200м и пред НАП имаше, но имам алергия към обекта. - почва да ме сърби джоба :)



Отново много благодаря на всички колеги за помощта!!!

Ivan_vd
09.09.2014, 20:00
Резниците се вземат от прави, нормално дебели леторасти или преди зимата и се съхраняват в студено помещение в пясък, или в края на зимата - началото на март.Тогава се набучват в пясък. Истината е , че и в почва се вкореняват добре, но при изваждането се разкъсват повече корените.Добре е да се поддържа нормална влажност.Дължината на резниците е като молив - около 20 см. Не само бял маргарит, така може да се вкоренят резници и от други храсти - примерно лоницера, лигуструм.Юли месец като си бях отпуска и се разхождахме в гр.градина във Видин видях на един храст бял маргарит толкова мн пчели а цветовете му бяха почти прецъфтели преставям си какво е във фаза цъфтеж.

Ivan_vd
09.09.2014, 20:05
За еводията нищо не мога да кажа но вс.пишат и говорят че била наи медоносна е от 300 дървета дано да има ефект ще я видя колко е медоносна.Аз и затова ще купувам 3-4 годишни в контеинери за да избегна риска колкото може от изсъхване.Ох като знам какво теглене на маркучи ще пада за да поливам но ще трябва ако няма дъжд.

Дамян Дамянов
09.09.2014, 20:21
Резниците се вземат от прави, нормално дебели леторасти или преди зимата и се съхраняват в студено помещение в пясък, или в края на зимата - началото на март.Тогава се набучват в пясък. Истината е , че и в почва се вкореняват добре, но при изваждането се разкъсват повече корените.Добре е да се поддържа нормална влажност.Дължината на резниците е като молив - около 20 см. Не само бял маргарит, така може да се вкоренят резници и от други храсти - примерно лоницера, лигуструм.Юли месец като си бях отпуска и се разхождахме в гр.градина във Видин видях на един храст бял маргарит толкова мн пчели а цветовете му бяха почти прецъфтели преставям си какво е във фаза цъфтеж.






След около час ще излизам и ще мина близо до един храст дано да съм познал и ще кача снимки.:spy:
Мисля, че даваше едни оранжеви топки, а листа нямаше след като се появи плода.
Режа на по 20см и го слагам във вода за 2 дена. Утре няма да ми стигне времето да го бучна в пясък.
Кога да го засадя в градината и колко често да го поливам докато е в пясък?


За еводията нищо не мога да кажа но вс.пишат и говорят че била наи медоносна е от 300 дървета дано да има ефект ще я видя колко е медоносна.Аз и затова ще купувам 3-4 годишни в контеинери за да избегна риска колкото може от изсъхване.Ох като знам какво теглене на маркучи ще пада за да поливам но ще трябва ако няма дъжд.

Такива занимания като поливане...нямам време.
Да му треперя дали ще се хване няма да я бъде.:)
Че и ти доста пари ще хвърлиш за 300 броя.

Ivan_vd
09.09.2014, 20:46
В нета има мн.снимки за маргарита но на белият маргарит плодчетата са бели не розави а за еводията да доста пари но все пак е дърво което ще ни надживее а и нали искам да дадем нещо на пчелите не само да вземаме.

simo
09.09.2014, 21:10
Ми то хубаво си го намислил, ама като гледам си от Видин, сигурно и ти имаш яки зими като при мен, дали ще устои на студа, аз опитах с няколко но измръзнаха, пчелина ми е на самия бряг на Дунава.

Ivan_vd
09.09.2014, 21:25
Ми то хубаво си го намислил, ама като гледам си от Видин, сигурно и ти имаш яки зими като при мен, дали ще устои на студа, аз опитах с няколко но измръзнаха, пчелина ми е на самия бряг на Дунава.Да от Видин съм но пчелина ми е на село на около 45км от Видин на 230нм. Има бая студ но пък нали Еводиите ги дават студоустичиви а и аз мисля от с.Розино да ги взимам минавал съм от там на доста по високо е моето село така че се надявам да издържат на напъна а и в селото има 1еводия нз от къде се е появила но е на поне 40год.и няма проблем.А за белия маргарит съм сигурен че издържа на нашите студове.

delpi
09.09.2014, 21:31
....Ох като знам какво теглене на маркучи ще пада за да поливам но ще трябва ако няма дъжд.

Капково напояване?

Ivan_vd
09.09.2014, 21:37
Капково напояване?
Прав си и това го мисля но ще е във времето.

Ivan_vd
09.09.2014, 21:42
http://www.kavkazka.com/А това ще са пазачите поне 2 броя

Дамян Дамянов
09.09.2014, 22:26
Явно греша и това което намерих е нещо от вида на японската дюля (http://www.balkep.org/chaenomeles-speciosa.html).
линк (http://www.k-decobg.com/index.php/polezna-iformacia/informacia-za-rasteniata/item/488-hanomeles) линк2 (http://www.strelitzia-bg.com/product/2474/%D0%AF%D0%BF%D0%BE%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B0-%D0%B4%D1%8E%D0%BB%D1%8F-%D0%A6%D0%B8%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%8F-%D0%A5%D0%B5%D0%BD%D0%BE%D0%BC%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D 1%81-Chaenomeles-japonica-Cydonia-Rubra/)
Мирише на нещо между ябълка и лимон.
Храста е на 3-4 години и е около 1м висок.
Плода има размер на голяма слива.

http://s30.postimg.org/c6t1ndbal/CAM00440.jpg (http://postimg.org/image/c6t1ndbal/) http://s30.postimg.org/wpnxsfp7x/CAM00441.jpg (http://postimg.org/image/wpnxsfp7x/) http://s30.postimg.org/of24kltnx/CAM00443.jpg (http://postimg.org/image/of24kltnx/) http://s30.postimg.org/6u8smzcrx/CAM00444.jpg (http://postimg.org/image/6u8smzcrx/)

http://s30.postimg.org/6exityqul/CAM00445.jpg (http://postimg.org/image/6exityqul/) http://s30.postimg.org/ef784piel/CAM00446.jpg (http://postimg.org/image/ef784piel/) http://s30.postimg.org/n3yypvnfx/CAM00447.jpg (http://postimg.org/image/n3yypvnfx/) http://s30.postimg.org/kdpmsoqr1/CAM00448.jpg (http://postimg.org/image/kdpmsoqr1/)

Ivan_vd
09.09.2014, 22:49
Не е бял маргарит влез в нета и ще го видиш има го в изобилие по паркове ,и около пътищата цъфти с дребен бял цвят и след това прави бели топчета като перли от там идва и името му.

Вълчан
10.09.2014, 07:45
Всичко, което мислиш да засадиш, е хубаво да цъфти по различно време. Относно дърветата - Пауловния, Акация, Кестен, Липа, Албиция, Гледичия, Див орех, Софора, Еводия... Плодни дръвчета около кошерите могат да създават проблеми - гниещите плодове привличат оси, а когато някой плод падне върху капак на кошер - пчелите се дразнят. Лавандулата в естествен враг на молците. Ако засадиш в двора, това ще окаже влияние на популацията им. Хубаво е да имаш и Маточина. Най-лесно ще ти бъде, ако засадиш многогодишни растения, за да не се занимаваш всяка година с градинарство :) Внимавай и с растенията, които са опасни за пчелите - Сребролистна липа, Есенен минзухар... Щом пчелинът ще е там, където живеят хора, задължително помисли за поилки.
Това са нещата, които аз бих направил. Желая ти успех!

Това с Липата моля да ми го обясниш! От над 15г. садя само този сорт и не съм забелязал такова нещо! От нея вадя най- ароматичния мед. Ако говорш за временно опияняване от нея на пчелите по време на цъвтеж това е друго нещо!

delpi
10.09.2014, 08:09
Не знам колко ти е цялото място, но каквото и да засадиш в него за медодобива е много по-важно какво имаш извън парцела ти.
Така, че ако имаш пустеещи площи наоколо извън парцела сади и там примерно акация и всичко друго, което ти излиза без пари.
Примерно пауловнията пише в темата за нея, че се размножава от клонка с вкореняване във вода...

distedi
10.09.2014, 08:36
Да, от тази липа се омотват пчелите....но не знам за след това дали има някакви други проблеми.

kapanec
10.09.2014, 12:23
Успяхте да ме притесните ,че Сребролистна липа е опасна за пчелите .Вълчан (http://pchelari.com/forum/member.php?u=2625)
моля да
споделиш повече подробности относно как влияе на пчелите и какви са последствията след това

Дамян Дамянов
10.09.2014, 15:07
Чел съм, че е възможно да обърка пчелите и да се държат като пияни.
В соковете на дървото имало вид опиат и било възможно да повлияе на човек дори.
Имам такава липа на 4м от пчелина и такова държание не съм виждал, но и аз не съм там 24/7.
А меда е много добър...само от него си извадих да имам и не се е захаросал поне до днес.

@delpi (http://pchelari.com/forum/member.php?u=3417) Мястото е около 2дкр.
Целта е да го направя подходящо за пчели, но и да мога да му променя предназначението.
Няма пусти земи на близо, но има градина с праскови на 2м и другото вече са смесени култури.

Вълчан
12.09.2014, 07:38
Успяхте да ме притесните ,че Сребролистна липа е опасна за пчелите .Вълчан (http://pchelari.com/forum/member.php?u=2625)
моля да
споделиш повече подробности относно как влияе на пчелите и какви са последствията след това
Значи, това се получава много, ама много рядко: силния аромат на липата опиянява пчелите и някой падат от цвета като пияни-дрогирани. След няколко минути се оправят и отлитат. Мисля, че го има описано в литературата това състояние. Меда който вадя, от нея е любим на клиенти те ми; дори ми казват имаш ли от напарфюмирания мед.

Юрий Цветков
27.09.2014, 02:39
За лофанта и еводията (поне през първите 4-5 години) трябва много вода, иначе няма нектар.

Каталпата е много хубава, но не е медоносна.

Останах с впечатлението, че си в североизточна Б-я, ако е така Пауловнията вероятно ще ти измръзва всяка зима и вечно ще си в "първи клас".

Увивно за дувара - Глициния. Много красиво и ароматно.

За оградата Гледичия и Годжи бери (мерджан) - после няма отърване. Може и Бял Маргарит и Аморфа. Последното също иска доста вода.

Ангел Йосифов
05.04.2015, 19:17
Предстои ми да засея 100-тина квадрата с райграс в двора на припек.Очаквам идеи-предложения за семента-сорт-откъде.Благодаря.

спартак
05.04.2015, 21:07
Предстои ми да засея 100-тина квадрата с райграс в двора на припек.Очаквам идеи-предложения за семента-сорт-откъде.Благодаря.

Закъснял си със засаждането. Сорта го остави там гайлета нямаш. Мисли за заравняне на терена, вода без пари ,а и мравките са досадни, пръскай с Нуреле. Плевелите винаги са с един ден преди тревата и въобще с райграс не се занимавай , ами сложи смеска.Търси холандска.

Ivan_vd
05.04.2015, 21:11
56 Еводий дано се хванат всички пък като цъфнат ще ги видя колко са прехвалени.

asti
06.04.2015, 12:21
През месец 12.2014г засях 12 еводии и 4 албиции, под въпрос е една албиция дали се е хванала, останалите за момента са на 6+ пуснали са по малко зеленко по клоните.

бат тянко
06.04.2015, 13:00
Колеги някой пробвал ли е бял маргарит ?

kopdoB
06.04.2015, 14:13
Колеги някой пробвал ли е бял маргарит ?

Да с резници ,прихващането е много добро.Успех!

бат тянко
06.04.2015, 14:21
благодаря,а на пчелите нрави ли се ?

kopdoB
06.04.2015, 14:29
благодаря,а на пчелите нрави ли се ?

Един от най-медоносните храсти с много дълъг период на цъфтене!

marianski
08.04.2015, 11:40
Аз преди 15-20 дена засях малко фацелия ама гледам още не е покарала дали аз нещо не направих или е рано още идея си нямам? Сега мисля и малко лавандула да засея.

kopdoB
09.04.2015, 17:19
В Родопите, в следствие на снеголом и снеговал ,хиляди декари с борови гори са унищожени.След известно време ще започне тяхното почистване от пречупените и изкоренени дървета и ще се освободят големи площи за залесяване.Сега е момента пчеларските организации по места, да се задействат и да извоюват част от площите да се залесят с медоносни растения и да се включат с доброволен труд при самото залесяване.При успех, може значително да се увеличи пчелната паша в този край!

BateMisho
09.04.2015, 17:57
Колега, би ли бил малко по-подробен относно идеята за залесяване в Родопите?
Това са снимки от вчера - село Бостина намиращо се на пътя Смолян - Рожен - Асеновград, около 900мнв. Какви медоноси препоръчваш за тези баири?
Ако се стигне до сеч и последващо залесяване, това ще провокира растежа на много билки и горски цветя и пашата ще се поувеличи за момент. А какви диви ягоди растат по сечищата, не е истина...
Виждат се и няколко оцелели ЛР-а, както и лека снежна виелица...

http://s12.postimg.org/50dqi6tzt/image.jpg (http://postimg.org/image/50dqi6tzt/) http://s12.postimg.org/p9143wtax/image.jpg (http://postimg.org/image/p9143wtax/) http://s12.postimg.org/f2sikx8wp/image.jpg (http://postimg.org/image/f2sikx8wp/)

http://s12.postimg.org/ijuknw7yx/image.jpg (http://postimg.org/image/ijuknw7yx/) http://s12.postimg.org/41xdfwgnt/image.jpg (http://postimg.org/image/41xdfwgnt/)

kopdoB
09.04.2015, 20:49
В началото, след почистването на дървесината ,както и ти спомена, ще се появят доста билки.Освен горската ягода , в зависимост от месторастенето разбира се,ще се появи детелина - бяла и червена, мащерка, върбовка, бодили от храстите-малини, къпини, шипки и др.Всички те са отличен медонос,но това ще е временно докато засадените борове пораснат и образуват склоп.За по-дългосрочна паша е необходимо залесяването на медоносни дървета и храсти.Горското стопанство(ДГС) няма да разреши целите площи,например около това село което ти даваш за пример,да бъдат залесени с медоноси и това е обяснимо.Необходимо е да се обиколи района и да се избере по-равен терен с по-богати и по-дълбоки почви.И сега ВНИМАНИЕ!Самото залесяване ще се извърши най-рано пролетта на следващата година, но сега е необходимо да се определи площта и съответно вида и броя на фиданките за да се заявят в разсадниците на съответното ДГС.Избора на дървесни вид е изключително важен,необходим е съвета с лесничеите от ДГС- какви видове са подходящи за избрания терен и след обсъждане в пчеларското дружество, кой вид например,ще помогне в бизпашен период в съответния район, а може и да се търси друга цел.

delpi
20.04.2015, 08:41
Ето какво успях да засадя и аз този сезон:
Фиданки: Лешник -1 брой, Златен дъжд - 2 броя, Питомен кестен - 2 броя, Аморфа - 2 броя, Албиция - 2 броя, Еводия - 4 броя и Върба - 1 брой.
Семена за разсад: Гледичия, Албиция, Еводия, Лофант и Комунига.

judas
20.04.2015, 09:00
Аз засадих 5 по-големи и една малка еводии.

asti
20.04.2015, 10:02
Моите Еводиики са се хванали.
4058

kopdoB
20.04.2015, 12:52
Аз преди 3 години засадих Пауловния и всяка следваща зима измръзваше и пролета прокарваше.За първи път тази зима не са измръзнали и ще заприличат на дървета.Много им се кефя:cool:

petrovito
23.04.2015, 14:24
Предимството на дървото е, че е дълготрайно. Засаждаш, поливаш първата година и не се занимаваш 100 години. Второто предимство, е че цветовете се разполагат вертикално. Това спестява място, особено ако земята на пчелина е малка. Ако имаш 2 декара, колкото и треви и храсти да засадиш, няма да стигнеш добива от дървета. Комбинация Еводия и Софора е добър избор. Два декара прави минимум 100 дървета. Ако са 4х4 стават 140 дървета. Едно дърво заема /засенчва/ около 20 кв.м., но обема на короната е 200 кубични метри /ако е високо 10-12 метра/, а ако го разгърнеш като площ става поне 2 декара. Тоест умножаваш минимум по 100 полезната площ за цъфтеж. Все едно имаш 200 декара с треволяк.
Неудобството е, че за добив чакаш 8-10 години.
Докато чакаш, сей треволяка.

solaris60
23.04.2015, 17:15
Предимството на дървото е, че е дълготрайно. Засаждаш, поливаш първата година и не се занимаваш 100 години. Второто предимство, е че цветовете се разполагат вертикално. Това спестява място, особено ако земята на пчелина е малка. Ако имаш 2 декара, колкото и треви и храсти да засадиш, няма да стигнеш добива от дървета. Комбинация Еводия и Софора е добър избор. Два декара прави минимум 100 дървета. Ако са 4х4 стават 140 дървета. Едно дърво заема /засенчва/ около 20 кв.м., но обема на короната е 200 кубични метри /ако е високо 10-12 метра/, а ако го разгърнеш като площ става поне 2 декара. Тоест умножаваш минимум по 100 полезната площ за цъфтеж. Все едно имаш 200 декара с треволяк.
Неудобството е, че за добив чакаш 8-10 години.
Докато чакаш, сей треволяка.

Затова е хубаво да са сели баба и дядо за нас, а ние за внуците. Лошото е, че има едни дървояди, които в последно време изсякоха и изнесоха що дърво им се изпречи на пътя.

Илиев
09.12.2015, 16:55
Колеги, един въпрос относно размножаването на акацията, дали става чрез резници, пробвал ли е някой?....днес се мъчих да вадя акациеви издънки с корените, но става много бавно и трудоемко, т.е. не е ефективно...трябва ми по-бърз и ефективен начин за производство на посадъчен материал.

solaris60
09.12.2015, 17:01
Колеги, един въпрос относно размножаването на акацията, дали става чрез резници, пробвал ли е някой?....днес се мъчих да вадя акациеви издънки с корените, но става много бавно и трудоемко, т.е. не е ефективно...трябва ми по-бърз и ефективен начин за производство на посадъчен материал.

Със семена приятелю. И надявам се после няма да ме .....богославяш.:bigsmile:

Mateev
09.12.2015, 17:06
Със семена или с малки акацийки смъртноста е много голяма. Преди 3 години закупих няколко хиляди акацийки по 20 стотинки едната. Бяха с височина 1-2 педи. Ами трябва да ви кажа, че голяма част от тях измряха. Тези, които не измряха, растяха много бавно - по 2-3 педи на година. До ден днешен не са достигнали до човешки бой.

Та ако искате хубаво и здраво акациево дърво, което да расте бързо, наистина е най-добре да се откопае двуметрова издънка. Такива ги има в изобилие в просеките на далекопроводите.

Ангел Йосифов
09.12.2015, 17:45
Става и с резници..

delta.e
09.12.2015, 18:49
Осем китайски мехурника и три кестена .
На пролет ще докладвам .

Mateev
09.12.2015, 19:29
Аз тази година засадих по пчелините към 250 овошки от всякакви видове. Дори се постарах да им е готино - разрохване на пръста, слагане на комбиниран тор в корените, и всичко останало както го пише по книгите. Половината да оцелеят, пак ще е голям кяр.

solaris60
09.12.2015, 19:33
Аз тази година засадих по пчелините към 250 овошки от всякакви видове. Дори се постарах да им е готино - разрохване на пръста, слагане на комбиниран тор в корените, и всичко останало както го пише по книгите. Половината да оцелеят, пак ще е голям кяр.

Ако в големите количества не са ти пробутали и някои позасъхнали, то би трябвало всичко да е на 6.

Mateev
09.12.2015, 19:38
Ако в големите количества не са ти пробутали и някои позасъхнали, то би трябвало всичко да е на 6.

Не е така. Аз разсъждавам по друг начин. Малките дръвчета имат плитки корени и една суша много лесно може да ги унищожи. Ще минат години, преди корените да потънат на метър или два под земята, където винаги има влага.

Да, биха оцелели, ако някой ходи редовно да ги полива, както е на разсадника. На пчелина обаче е друго - закопаваме ги и ги забравяме. И точно в това е проблема - няма грижи, а през първите няколко години от живота си те се нуждаят от такива. Затова и препоръчваям големи издънки с височина 2 и дори 3 метра. Такива издънки, засадени есента, имат силата и ресурсите още първата година да се вкоренят на дълбочина, по-голяма от 1 метър.

solaris60
09.12.2015, 19:41
Не е така. Аз разсъждавам по друг начин. Малките дръвчета имат плитки корени и една суша много лесно може да ги унищожи. Ще минат години, преди корените да потънат на метър или два под земята, където винаги има влага.

Да, биха оцелели, ако някой ходи редовно да ги полива, както е на разсадника. На пчелина обаче е друго - закопаваме ги и ги забравяме. И точно в това е проблема - няма грижи, а през първите няколко години от живота си те се нуждаят от такива. Затова и препоръчваям големи издънки с височина 2 и дори 3 метра. Такива издънки, засадени есента, имат силата и ресурсите още първата година да се вкоренят на дълбочина, по-голяма от 1 метър.

И за какво ги садите тогава? Просто да се намирате на работа.

Илиев
09.12.2015, 19:42
Моята логика да засадя акация около мен е, че първо акацията расте много бързо, и второ, че акациевият мед е най-скъп!....и фиданките са ми без пари, което не е за пренебрегване!....остава само хамалогията да от мен....имам пчелари-съседи, ще ги агитирам и тях да вадят акациеви фиданки и да ги садят около нас, ако искат - интересът е взаимен!......ако има други бързорастящи медоноси - споделяйте!

ciko
09.12.2015, 22:20
Три бр. Хинапа,Годжи Бери, Мента и Салвия. Търся Смокини.

Ivan_vd
09.12.2015, 23:27
Три бр. Хинапа,Годжи Бери, Мента и Салвия. Търся Смокини.

ш плод от нея трябва да я увиваш всяка есен с нещо което изолира студа.
При теб Смокинята няма да вирее,тя иска да и по топло зимата,иначе ще е като при нас ако иска

Петко Станчев
10.12.2015, 06:37
Сдобиваш се със семена от акация,вземаш един тензух и две тенджерки,семето го слагаш в тензуха,двете съдини ги пълниш с вода и едната я слагаш да заври.Потапяш тензуха със семето във врящата вода за 2-3 секунди и веднага след това в студената вода.Така повтаряш 2-3 пъти.След това сееш семето на добре обработена почва и си правиш посадъчния материал

Вълчан
10.12.2015, 08:00
Акацията е като троскота! Почвата около пчелина е песаклива, няма влага след Юни месец, но няма изсъхнали. Садя ги февруари, едногодишни фиданки. Събирам семена и хвърлям в двора всяка година, при обработката на двора. Вадя ги февруари и ги садя.

Илиев
10.12.2015, 08:10
Преди месец насадих в двора 3 дряна, за прашец - нали уж цъфти първи!...само, че много скъпи пущините, по 12лв дръвчето....и понеже растял много бавно, се полакомих да взема по-големи дръвчета, дано се хванат!

zapstojan
10.12.2015, 13:46
Сдобиваш се със семена от акация,вземаш един тензух и две тенджерки,семето го слагаш в тензуха,двете съдини ги пълниш с вода и едната я слагаш да заври.Потапяш тензуха със семето във врящата вода за 2-3 секунди и веднага след това в студената вода.Така повтаряш 2-3 пъти.След това сееш семето на добре обработена почва и си правиш посадъчния материал

Ако семената са малко то може да се надраскат с остър нож, така че да се вижда бялата семка. Не е лесно понеже семената са малки. По този начин при мен поникнаха всички.
Поради липса на време и вода изсъхнаха в кофичките:(.

Камен Крумов
10.12.2015, 16:16
Преди месец насадих в двора 3 дряна, за прашец - нали уж цъфти първи!.. Първи цъфти лешника, по-евтин е и ползата е по-голяма. Най-лесно се хваща от издънки.

Ангел Йосифов
10.12.2015, 17:45
Преди месец насадих в двора 3 дряна, за прашец - нали уж цъфти първи!...само, че много скъпи пущините, по 12лв дръвчето....и понеже растял много бавно, се полакомих да взема по-големи дръвчета, дано се хванат!

И дано да се на огрято място.Ако са на сенчесто место,джанката може да ги изпревари..

Илиев
10.12.2015, 19:55
На слънчево място ги цъкнах, имам два лещака в двора, и в двора на комшията има - затова реших да насадя дрян, за разнообразие......днес намерих акациеви фиданки, които се вадят лесно с правата лопата - и от утре се почва офанзивата при Курската дъга!!...споделих с мойте съседи идеята си, казаха ми - не те ли мързи?...еми и сам войнът е войн!!

Ivan Mankov
10.12.2015, 20:43
Преди месец насадих в двора 3 дряна, за прашец - нали уж цъфти първи!...само, че много скъпи пущините, по 12лв дръвчето....и понеже растял много бавно, се полакомих да взема по-големи дръвчета, дано се хванат!

Най-напред лешника,дряна и планинската върба (ива) ! Не допускам да има разлика в ашладисания и дивия дрян по отношение на прашещ ,освен ако не смяташ да спретнеш една ароматна "дренчовица". Понеже единия е по-спорен за събиране !:bigsmile:

Искрен Мутафов
10.12.2015, 20:53
Моята логика да засадя акация около мен е, че първо акацията расте много бързо, и второ, че акациевият мед е най-скъп!....и фиданките са ми без пари, което не е за пренебрегване!....остава само хамалогията да от мен....имам пчелари-съседи, ще ги агитирам и тях да вадят акациеви фиданки и да ги садят около нас, ако искат - интересът е взаимен!......ако има други бързорастящи медоноси - споделяйте!

Колко сотин декара смяташ да засадиш, за да се надяваш/да чакаш на мед от тях?!? При нас почти няма или са малко районите където да липсва акация, или поне в обсега на пчелите да няма ветрозащитни пояси от акация, ти в кое село си? А, колкото до цената но най-скъп е мановият, ако въобще може да се нарече МЕД...

nyanakiev
21.12.2015, 18:37
някой можели да каже от къде мога да намеря семе от бяла комунига благодаря предварително

freddie46
07.01.2016, 15:01
Моите кошери са на двора ми в с.Градище.Двора ми е два декара и съм го превърнал в овощна градина а между дръвчетата са кошерите ориентирани на юг.От едната страна съм засял храсти които предпазват зимно време от ветровете.Дръвчетата са каквото си пожелаеш-сини сливи,ябълки,череши,кайсии и други.Общо 54 броя и имам два лешника,а комшията до мене има много добър дрян който е на 15год.Почти не остана място, иначе бих посадил още някое.

delpi
22.03.2016, 15:43
Уикенда се сдобих с между 20 и 30 големи туфи иглика. Още докато бяха в касетките преди да ги посадя бяха нападнати от пчеличките. С удоволствие ги посадих из двора.

Иначе като цяло този сезон посадих 20-25 акации в края на селото. Отделно благодарение на колегата tihmr в парка на селото посадих няколко декоративни дървета.
Също посях разсад от китайски мехурник и албиция, да видим какво ще стане.

Вълчан
23.03.2016, 10:04
Тази година, 30 липи, 10 еводии (само да не замръзнат 2017), годжи бери и още други треволяци.

delpi
23.03.2016, 10:17
При мен имам една еводия изсъхнала от насадени есента на 2014 година 3 броя.

Валентин.
24.04.2016, 19:53
Див (конски) кестен, от какво се сади? Кестенче? Или издънка?

Вълчан
25.04.2016, 09:13
Див (конски) кестен, от какво се сади? Кестенче? Или издънка?

От семето, на есен заравяш и чакаш. Една година от 20бр., 11 поникнаха, на другата нищо!

zurkelai
25.04.2016, 09:30
Ето това засадих.Когато цъфти все едно чуваш море от пчели.Жужат.Идеята ми е тука в моя район да склоня колеги и да я насеем в декари.Миналата година и сега тази съм в процес на събиране на семена.Много добър медонос е.

Ангел Йосифов
25.04.2016, 17:27
Вземи да я окосиш и след 45 дена ще цъфне.....И не е "много добър медонос",а превъзходен....

zurkelai
25.04.2016, 19:01
Сега тъкмо започва да цъфти.Много добре се самозасажда това на снимката е на 4-тото самопоникване.Има уредяли площи но като цяло е устойчиво и на студ.Ако се засадят пустеещите ниви с това чудо ще е страхотно.

delpi
26.04.2016, 10:23
Див (конски) кестен, от какво се сади? Кестенче? Или издънка?

От кестените, да. Тази година в нашия парк беше пълно с поникнали кестени. Предни години не съм забележил подобно нещо, явно както казва Вълчан е различно всяка година.


При мен имам една еводия изсъхнала от насадени есента на 2014 година 3 броя.

Оказа се, че само върха и е изсъхнал. Надолу си изби и съм доволен :)

Георги Димитров
11.10.2016, 13:37
Тази година засях КАРИОПТЕРИС 4 броя много съм доволен от този храст сравнение с лофанта е много по добре. Засях около 40 броя лофант и около 30 оцеляха(тези които бяха на сянка оцеляха). Тази година беше много суха и за около 20-тина дни прецъфтя лофанта ,а КАРИОПТЕРИСа почна да цъфти от средата на август до началото на октомври .Засях и 3 пауловнии само ,но само една се прихвана ,също круша ,синя слива,2 череши ,1 бадем .Имам 2,5 декара точно до пчелинчето и не знам с какво да ги засея,моля дайте съвет ориентирал съм се към ядки(орехи, лешници, бадеми ).

jdrumev
11.10.2016, 13:48
Лешници е добре да са по края на мястото.Не си ли мислил за касис,арония,малини,ягоди и др. да засадиш?

Георги Димитров
11.10.2016, 14:39
Аз съм неделен пчелар ,същото е и с градината и искам да засея дръвчета които да не искат много грижи ,но и да има смисъл от тях .

Remi
11.10.2016, 15:15
домати , краставици неколко дини и пъпеши а и пипер

jdrumev
11.10.2016, 15:59
Аз съм неделен пчелар ,същото е и с градината и искам да засея дръвчета които да не искат много грижи ,но и да има смисъл от тях .



Е точно аронията и касиса са това,а можеш ако искаш тикви цигулки да сложиш.

delta.e
11.10.2016, 16:01
Аз съм неделен пчелар ,същото е и с градината и искам да засея дръвчета които да не искат много грижи ,но и да има смисъл от тях .

Приятелю , ти искаш да минеш съвсем по тънката линия.
Акация , липа и други .

Георги Димитров
11.10.2016, 17:19
След дълго четене из форума се спрях в мястото да посея орехи и лешници ,а от северната страна на оградата жив плет .Мястото с което се сдобих за пчелина е 2,5 дк. съседен на моя имот ,който е 1,5 дк общо прави 4 дк .Аз работя и няма друг вариант освен неделно пчеларстване. а в двора който е 1.5дк. за 2 години сях доста неща - малини, малко касис, липа ,ядлив кестен,300-400 квадрата детелина бяла, и овошки :) За малкото време което имам мястото е доста голямо и си иска подръжка . Забравих да кажа че мисля да сея и 2 дка детелина под орехите . Скоро изорахме с дълбока оран мястото скоро ще фрезоваме.

jdrumev
11.10.2016, 19:23
Забравих да кажа че мисля да сея и 2 дка детелина под орехите .


Мисля,че не е добра идея.Не си ли чувал за орехова сянка;).Другото ореха ражда на 7-8 година.

Георги Димитров
12.10.2016, 09:04
Орехът расте доста бавно.Това позволява отглеждането на други култури между орехите- овошки ,лешници, бадеми или тревисти растения и зеленчуци.Ореховата сянка живот и здраве след 10-15 години :) .Орехът е доста добър срещу ветровете .

бат тянко
12.10.2016, 16:30
И аз съм върл фен на орехите. Първо, защото не изисква опрашители, и най- вече заради брането. Като духне ветрец, сами падат. Докато ги събираш и ракийката, и винцето, че и с бира върви. А като ги сипя на пеперуда в буркан, и ги залея с мед- кеф! Наздраве!

Ангел Йосифов
12.10.2016, 18:02
Орехът е с най-здравата коренова система по нашата география.Трябва да се засажда поне 8м от сгради и от съседа.

delta.e
12.10.2016, 19:00
Миналата есен посях семена от ,,Китайски мехурник ,, сега избиват .

Трендафил Дончев
13.11.2016, 11:15
7836

Първо садим, а след това берем.

georgi rumenov
13.11.2016, 14:29
7836

Първо садим, а след това берем.

Поздравления страхотно дръвче,аз също имам голям мерак за райска ябълка миналата есен засадиха една фиданка продавача ми каза да я завия с нещо да не замръзне сложих и изолация за тръба на пролет я махнах но тръгна само една пъпка най-долу до присатката направи ластар 15-20см и толкова цяло лято поливане торене не мръдна сега съм я затрупал с пръст ,и съм решил да пробвам с друга фиданка. Ако и с нея не се получи спирам с опита .Че ако има нещо специално при засаждането и отглеждане на това дърво ще съм благодарен ако споделиш

Трендафил Дончев
13.11.2016, 14:49
Поздравления страхотно дръвче,аз също имам голям мерак за райска ябълка миналата есен засадиха една фиданка продавача ми каза да я завия с нещо да не замръзне сложих и изолация за тръба на пролет я махнах но тръгна само една пъпка най-долу до присатката направи ластар 15-20см и толкова цяло лято поливане торене не мръдна сега съм я затрупал с пръст ,и съм решил да пробвам с друга фиданка. Ако и с нея не се получи спирам с опита .Че ако има нещо специално при засаждането и отглеждане на това дърво ще съм благодарен ако споделиш

Това е само едното дърво, а има още две и са също толкова отрупани.

Казваш само една пъпка, но къде по - точно е? Над нея, под нея. Това е много важно. Ако е над нея е добре, но ако е под нея е диво и ще трябва след като поотрасне малко да се присади отново и то от добър майстор. Като си купуваш нова, гледай да е по - голяма фиданката. След като я засееш първите 5-6 години се увива стъблото и част от клоните със стари дрехи, след това найлон и пак стари дрехи или царевични стъбла. Първите два реда задължително както съм ги написал. След като дебелината и стане ф 80, може вече да се остави и на открито през цялата зима.

georgi rumenov
13.11.2016, 16:09
Благодаря за съвета ще пробвам.На колко години е това дърво и от къде го купи

Трендафил Дончев
13.11.2016, 16:26
Благодаря за съвета ще пробвам.На колко години е това дърво и от къде го купи

До към 15 години да е най - много. Кой ти ги е броил. Аз съм го присаждал.

delpi
14.11.2016, 11:26
Като говорите за увиване зимата и измръзване, пишете и в кой район на страната се нимират райските ви ябълки.

nyanakiev
14.11.2016, 12:01
Пролетта засадих в саксия 6 кестена. Лятото поникнаха и сега са 10-15см , на 5-6 листа, но стеблата им са около 2мм. Това нормално ли е. На пролет да си играя ли да ги разсявам или да пробвам с други

delpi
14.11.2016, 12:40
Пролетта засадих в саксия 6 кестена. Лятото поникнаха и сега са 10-15см , на 5-6 листа, но стеблата им са около 2мм. Това нормално ли е. На пролет да си играя ли да ги разсявам или да пробвам с други

За питомен(ядлив) кестен или див(конски) кестен става въпрос?

tihmr
14.11.2016, 12:54
Пролетта засадих в саксия 6 кестена. Лятото поникнаха и сега са 10-15см , на 5-6 листа, но стеблата им са около 2мм. Това нормално ли е. На пролет да си играя ли да ги разсявам или да пробвам с други
Кестените се садят в специални дълбоки саксийки-15-20 см(plugs) 7846 като субстрата не трябва да е градинска пръст, а водопропусклив и задържащ влагата .
Или направо в земята и после разсаждаш.
Пробвай ги, но си засади и други за всеки случай.

nyanakiev
15.11.2016, 09:34
ядливите кестени. Благодаря за съвета, а по принцип кой дава повече нектар конския или питомния

tihmr
15.11.2016, 10:17
ядливите кестени. Благодаря за съвета, а по принцип кой дава повече нектар конския или питомния
Нямам представа! Ядливия е за по топлата част на БГ. През годините съм купувал семена от Кауфланд, поникваха, но на втора трета година ги губех.

delpi
15.11.2016, 15:07
Питомния кестен, когато цъфти е пълен с пчели, направо гъмжи, докато по конския има пчели само, ако текущо в района няма друга цъфтяща растиелност и то много вяло, тук-там някоя пчела. Това за моите наблюдения.

delta.e
30.11.2016, 15:21
Благодаря , на дядо Борю !
Днес , получих семената от Асклепиас .

Недялко Атанасов
30.11.2016, 20:28
ЯДЛИВЯ КЕСТЕН,е медоносът за който коментирате,меда от него е с голяма конкуренция на качествата спрямо другите медовете в Б-я.Масивите намиращи се на територията на страната(все още запазени от набезите ,заради дървесината)се намират на територията на общ. Петрич,в частност селата в Огражден Пл.,Беласица.Нямам търпение да дойде новата година -чакат ме 2-4прасета по 200кг+по тези места,а и децата ще се радват на баба и дядо.

дядо борю
09.03.2017, 11:06
Дойде време за посаждане на медоноси,приготвил съм 50 акацийки,5 липички,семена от гледичия за ограда и пираканта за жив плет на пчелина ,през нея няма минаване без скафандър.По синурите и пустеещи места в радиус до около километър от пчелина.ще разсаждам Асклепиас,сега подготвям разсада.Дано тая година да е по добра от миналата,през деня да пече,а нощем да вали.Амин,дай Боже.

различен
09.03.2017, 11:43
Дойде време за посаждане на медоноси,приготвил съм 50 акацийки,5 липички,семена от гледичия за ограда и пираканта за жив плет на пчелина ,през нея няма минаване без скафандър.По синурите и пустеещи места в радиус до около километър от пчелина.ще разсаждам Асклепиас,сега подготвям разсада.Дано тая година да е по добра от миналата,през деня да пече,а нощем да вали.Амин,дай Боже.


И аз благодаря за получените семена!
Човека е точен. Успешна година!

Вълчан
09.03.2017, 12:22
Миналата годин купих 10 фиданки еводия, които са оцелели на дад 900 нм. Купих още 20 и толков липи, само да спре дъжда и отивам да ги засаждам.

delta.e
13.03.2017, 18:39
Асклепиаса , който ми даде дядо Борю покълна и след 20 дни ще го пикирам .

Ivan.Ivanov
16.03.2018, 14:16
Колеги съседния двор до моята къща е необитаем, от 10 години не живее никой, къщата е почти паднала, няма собственици, та цялата площ е буренясала, имам идея да изчистя двора около 1 декар, а може би и по-малко, понеже има големи дървета и да засадя медоносна растителност, да речем такава която расте в ранна пролет, може ли да помогнете в избора на такава растителност, ще съм много благодарен! Имам 5 кошера, като ще ги правя повече, но няма да са над 10.

Поздрави И. Иванов!

jordanov
16.03.2018, 17:21
Поддържай един периметър ниско окосено /потивопожарна мярка/, кошерите по двойки в безпорядък и другото да става на гюрлюк, още по-добре- джунгла. Да ги виждат само с дрон;)
Мойте така бяха доскоро, с тикви между тях.:)
Иначе с един декар няма каква паша да им направиш, щото и комшийските ще идват, все пак.

rumenggr
16.03.2018, 18:17
Колеги съседния двор до моята къща е необитаем, от 10 години не живее никой, къщата е почти паднала, няма собственици, та цялата площ е буренясала, имам идея да изчистя двора около 1 декар, а може би и по-малко, понеже има големи дървета и да засадя медоносна растителност, да речем такава която расте в ранна пролет, може ли да помогнете в избора на такава растителност, ще съм много благодарен! Имам 5 кошера, като ще ги правя повече, но няма да са над 10.

Поздрави И. Иванов!
Бих заложил на растения даващи ранен и късен прашец.

Rado76
18.03.2018, 08:15
Вчера засадихме,2бр.кайсия,1бр.сли ва и 1бр.райска ябълка.

Валентин.
18.03.2018, 11:22
Аз пък извадих 4 плододаващи дръвчета, и ги преместих на друго място. Ще видя дали ще се прихванат плододаващи.

Трендафил Дончев
18.03.2018, 11:38
Аз пък извадих 4 плододаващи дръвчета, и ги преместих на друго място. Ще видя дали ще се прихванат плододаващи.

Зависи как си ги извадил.

Трендафил Дончев
18.03.2018, 11:51
9361

Новото лозе е готово. Другата серия с три пъти повече заготовки все още не се е раззеленила.:bigsmile:

Валентин.
18.03.2018, 12:05
Зависи как си ги извадил.

С 30см корени, ябълки и круши са. След месец ще си покаже. 2 години са давали плод.

Kowalski
18.03.2018, 12:05
Аз пък присадих 7 вида круши на глогови подложки,рози на шипка,кайсия на бадем ......

Трендафил Дончев
18.03.2018, 12:11
С 30см корени, ябълки и круши са. След месец ще си покаже. 2 години са давали плод.

Мисля, че ще се хванат, но ако си ги извадил и с възможност без да се разбива пръста около корена си на 100%.

Валентин.
18.03.2018, 12:12
Аз пък присадих 7 вида круши но глогови подложки,рози на шипка,кайсия на бадем ......

Как присаждаш? Имам 2 ябълки Червена превъзходна, баба ми ги е садила преди 40г. и искам да си взема калеми от тях. 7-8г не мога да си намеря такива дръвчета да си насадя нови. Питаш продавачите за червени ябълки- Ооо, червени са. Пък след 3-4г като родят....дивачки. Костилковите са лесни, хвърлям костилки и си хващам нови дръвчета, ама семковите са ми кофти.

Трендафил Дончев
18.03.2018, 12:20
Как присаждаш? Имам 2 ябълки Червена превъзходна, баба ми ги е садила преди 40г. и искам да си взема калеми от тях. 7-8г не мога да си намеря такива дръвчета да си насадя нови. Питаш продавачите за червени ябълки- Ооо, червени са. Пък след 3-4г като родят....дивачки. Костилковите са лесни, хвърлям костилки и си хващам нови дръвчета, ама семковите са ми кофти.

Семковите също се хващат така - хвърляш всички семки след консумация на плодовете или когато загниват в щайгите в които са стопанисани. Не се хвърлят в кофата за смет, а в градината. От 10 се хваща поне една семка. След година се присажда на желан сорт и на следващата година се пренася на място което искаме, ако това не ни харесва. В момента все още е подходящо за присаждане на ябълки, а и някои круши.

Kowalski
18.03.2018, 12:38
Как присаждаш? Имам 2 ябълки Червена превъзходна, баба ми ги е садила преди 40г. и искам да си взема калеми от тях. 7-8г не мога да си намеря такива дръвчета да си насадя нови. Питаш продавачите за червени ябълки- Ооо, червени са. Пък след 3-4г като родят....дивачки. Костилковите са лесни, хвърлям костилки и си хващам нови дръвчета, ама семковите са ми кофти.

Еми рових по нета купих си книжка и миналата година от 4 опита и 4те хванаха.Цялата философия е кората на подложката да е в контакт с кората на калема.Хубавичко ги увиваш с тефлон и това е.Щях да кача снимки но все още не мога.По YOUTUBA ги има.Успех!

jordanov
18.03.2018, 13:07
Мисля, че ще се хванат, но ако си ги извадил и с възможност без да се разбива пръста около корена си на 100%.

Преди 15 години, есента, от една нива преместих лятна круша в двора. Около два и нещо висока, 3-4 години плододаване, значи е била около десетинагодишна. Яко наливане вода, копах в радиус около нея 40-50 сантима, надълбоко и с подкопаване на корените. Едвам я качих с пръстта на ремаркето:) После в двора дупка около метър на 50-60 сантима, че се бях уморил вече /макар че луд умора нямал, уж/, пак наливане с вода и досега не пропускам добив.
Тия дръвчета на Валентин, освен якото поливане, препоръчвам и подпиране с два-три кола, особено ако са на ветровито.
Специално сливите, даже и като са големи, аз си ги подпирам и връзвам. Правят малки корени и като натежат, при влажна почва и силен вятър може и да паднат.

Валентин.
18.03.2018, 13:09
Това с присаждането ще го пробвам, то се е видяло. Само не знам, от дървото коя чепка да отрежа за калем.

Валентин.
18.03.2018, 13:13
Още с преместването поеха по 10-12л вода. Имам останал тор от нивата, комбиниран някакъв с микроелементи, ще им подхвърля покрай дръвчетата по една шепичка.

Трендафил Дончев
18.03.2018, 13:18
Това с присаждането ще го пробвам, то се е видяло. Само не знам, от дървото коя чепка да отрежа за калем.

Слушай внимателно - няма да повтарям.:bigsmile:

Влизаш в градината и избираш дълги върхове от миналата година които са били филизи/леторасти/. Като начало е хубаво да са с еднаква дебелина и дръвчето и калема, докато свикнеш и ти хареса присаждането. Ако няма такива се поставят по два калема в разцепа и стягаш яко. И побързай, че всичко се разпуква и няма време.

Kowalski
18.03.2018, 13:32
Слушай внимателно - няма да повтарям.:bigsmile:

Влизаш в градината и избираш дълги върхове от миналата година които са били филизи/леторасти/. Като начало е хубаво да са с еднаква дебелина и дръвчето и калема, докато свикнеш и ти хареса присаждането. Ако няма такива се поставят по два калема в разцепа и стягаш яко. И побързай, че всичко се разпуква и няма време.

Както писа Дончев,миналогодишни,да няма цветни пъпки и да са по дебелички по лесно се работи.Две-три пъпки от дебелата част по калема ти стигат.

Валентин.
18.03.2018, 19:57
https://youtu.be/LcorVS28oUI