PDA

Виж пълната версия : СЕЗОННО ПОЧИСТВАНЕ НА КОШЕРИТЕ



lutorov
21.03.2013, 21:52
Здравейте,начинаещ пчелар съм и искам да питам следното.-Правилно ли ще е за пролетното почистване на кошерите Лангстрот рут или други,всяко семейство да се измества в друг почистен кошер.В случая ще взема един нов,премествам някое семейство в него,почиствам стария и местя друго,и така докато изместя всичките.Благодаря

koragroup
21.03.2013, 21:56
Да, ама май или когато минималната температура стане поне 8-10-12 градуса в денонощието. И новия, точно на мястото на стария сандък.

Nik_m
21.03.2013, 22:14
Здравейте,начинаещ пчелар съм и искам да питам следното.-Правилно ли ще е за пролетното почистване на кошерите Лангстрот рут или други,всяко семейство да се измества в друг почистен кошер.В случая ще взема един нов,премествам някое семейство в него,почиствам стария и местя друго,и така докато изместя всичките.Благодаря
От това което съм прочел опитните пчелари не препоръчват дезинфекцията на кошера без да е наложително, защото пчелите покриват вътрешността на кошера с тънък слой прополис който дезинфекцира кошера.
И при евентуалното му изгаряне се нанася вреда на семейството, за това се почиства само дъното на кошера.

Румен Димитров
21.03.2013, 22:18
Ако имате 500 и + кошери, как ще ги чистите ?!?!?!?

evgeni.filimonov
21.03.2013, 22:19
Здравейте,начинаещ пчелар съм и искам да питам следното.-Правилно ли ще е за пролетното почистване на кошерите Лангстрот рут или други,всяко семейство да се измества в друг почистен кошер.В случая ще взема един нов,премествам някое семейство в него,почиствам стария и местя друго,и така докато изместя всичките.Благодаря

Абсолютно правилно си решил, но става по бавно. Аз така направих, когато започнах. Един го обгорих отвътре, позаковах го от тук от там, изтъргах старата боя и го боядисах наново и... на пчелина. И така един след друг постегнах всичките 8 кошера.
А за 500, не зная, не съм го правил.
Аз наследих 8 броя стари кошера, непипани с години.
Явно добре съм се справил, защото 3 от тях ми откраднаха, и може би е трябвало да ги оставя така като си бяха, раздрънкани и с неугледен вид, да не хващат окото. :D

lutorov
21.03.2013, 22:41
От това което съм прочел опитните пчелари не препоръчват дезинфекцията на кошера без да е наложително, защото пчелите покриват вътрешността на кошера с тънък слой прополис който дезинфекцира кошера.
И при евентуалното му изгаряне се нанася вреда на семейството, за това се почиства само дъното на кошера.[/quote]

Ако настина е така то тогава няма смисъл да правя грешки.Предполагам дъната ще се чистят по-лесно.

Юрий Цветков
21.03.2013, 23:51
И аз съм на това мнение. Ако са стари и с не известен произход или подлежат за ремонт, тогава да. Но иначе не само че няма смисъл, но ще им създадеш много не нужна работа. Представи си, че тъкмо си си изчистил пода и 2-3 кибици започнат да си люпят семките на него. wink;
Ако разбира се има доказано заболяване или се съмняваш за такова, то тогава е задължително, не само почистване на всичко, но и дезинфекция.

lutorov
22.03.2013, 10:23
Ок Благодаря