PDA

Виж пълната версия : УРАГАНЕН ВЯТЪР



Mateev
14.03.2013, 16:11
Днес в Габрово има ураганен вятър. Не знам как е по другите региони, но при мене е някакъв ад. MTO станцията ми засече абсолютен рекорд откакто е монтирана през 2007-а година до ден днешен - в 14:45 имаше порив на вятъра от 79.5 km/h. По него време бях навън сред кошерите и едвам се задържах на крака.

С очите си видях дървен капак на кошер, който се отлепи и прелетя 50 метра, преди да падне. Изцяло съборени кошери все още няма, защото още от обяд с колегите носим камъни и тухли четворки и ги слагаме върху кошерите.

Нещастните пчелички нямат никакъв шанс. Тълпят се на прелката откъмто вътрешната страна и ако някоя посмее да направи крачка напред - вятъра я грабва и я отнася. Виждам я как се съпротивлява, но не насмогва на скоростта на поривите. Интересно ми е колко ли хиляди пчели е отвял вятъра и дали ще имат шанс до довечера да се приберат. Ако не успеят - през нощта сигурно ще умрат, защото тука нощем е студено.

Mateev
14.03.2013, 16:17
В момента стоя на топло пред компютъра и гледам на графиките на МТО станцията как се развива бурята. Средната скорост на вятъра нараства и все още не се е образувал връх, за да се успокоя, че бурята си отива. Напротив - с всеки изминал момент поривите на вятъра чукат все по-високи и по-високи стойности и края му не се вижда.

За съжаление вече нищо повече не може да се направи. Сложих тухли, вързах и някои капаци с тел и дотам. Поривите обаче са толкова силни, че има шанс да повдигнат цял един кошер и да го затръшнат на 10 или на 20 метра. Ще изчакам до утре и чак тогава ще броя щетите. До момента има натъркаляни боклуджийски качета из двора и на улицата, хвърчат разни плоскости, ламарини, стиропорени плоскости, дъски, цветни сакчета, вестници и какво ли не още. Шоуто е пълно.

joromainata
14.03.2013, 16:53
не е само при вас така и в Пловдивско е същото ураган хвърчат покриви и керемиди ...на комшията покрива на гаража се стовари в съседния двор не и без поражения де като вятъра успя да отлепи 2 реда тухли с 10 см циментов пояс
страшно е направо
дано няма пострадали хора при тези бури

Владо-Gillan
14.03.2013, 17:04
С очите си видях дървен капак на кошер, който се отлепи и прелетя 50 метра, преди да падне. Изцяло съборени кошери все още няма, защото още от обяд с колегите носим камъни и тухли четворки и ги слагаме върху кошерите.
Кошера си тежи на мястото.
Ветър донел, ветър отнел

Mateev
14.03.2013, 17:17
Нов рекорд отпреди 2 минути - измерен е порив на вятъра от 82 km/h.

Трябва да се има предвид, че аз живея в естествена долина - от всички страни съм обграден от баири и всички видове бури преминават при мене в олекотен вариант. Та след като вътре в долината скоростта надхвърля 80 km/h, не мога да си представя какво е отвън. Вероятно в днешния ден ще се бият 100-годишни рекорди по силен вятър и нанесени щети. Довечера новините ще са интересни.

Mateev
14.03.2013, 17:55
Ооооо ужас - 97 km/h

Това надвишава строителните нормативи за Габровския регион - сградите в Габрово са смятани за 90 km/h........

Керемидите и капаците от върха на тухлената част на задната ми ограда отдавна ги няма. Сега летят и се рушат тухлите отдолу.

Mateev
14.03.2013, 18:12
Сина току ще се прибра от града - ПОЛОЖЕНИЕТО Е БЕДСТВЕНО !!!

Огромни щети има навсякаде. По главната улица се кара на зиг-заг, защото е задръстена от всякакви боклуци - дървета, покриви, черчевета, изтръгнати билбордове, табели на пътни знаци, изскубнати заедно с бетона. Огромната табела на ОМВ е сгъната на две, голямата табела за Шипка е разкъсана и се вее като тоалетна хартия, вият пожарни и линейки. Има блокиран участък от криминалисти, които мерят нещо - вероятно поради някаква катастрофа или човешка жертва.

Николай Калапиш
14.03.2013, 18:23
Разбирасе по телевизията нищо няма,колега Матеев дано спер порано и веднага беж при кошерите ако има някой паднал да го изправиш все пак има шанс да не е отвял всички пчели освен ако не се е разглобил напълно.Надявам се не си допуснал грешката да ги слагаш върхо автомобилни гуми.

Mateev
14.03.2013, 19:07
Като че ли взе да поутихва. Поривите вече са на ниво около 80 km/h. Общата тенденция обаче все още не се е обърнала.

Забравих да ви кажа, че програмата на МТО станцията освен моите данни показва и данните на всички МТО станции в България. В момента ги гледам - най-тежко е положението по върховете на Стара планина - 145 km/h. След това на 50-60 километра на юг от София - 122 km/h. След това някъде около Любимец - 101 km/h.

145 km/h е някаква немислима скорост за региона на България. При такава скорост би трябвало покривите да се разпокриват и сградите да се рушат. Това е така, защото силата (кинетичната енергия) на вятъра се изменя с квадрата на неговата скорост. 140 km/h е два пъти повече от 70, но силата на вятъра (и разрушенията) са 4 ПЪТИ ПО-ГОЛЕМИ.

Та ако това, което виждам на екрана е истина, то това означава, че кебапчийниците на връх Шипка може би вече ги няма.

Mateev
14.03.2013, 20:29
Аз от 2 часа съм на генератор (няма ток в квартал Етъра), а преди малко угасна и ЦЯЛОТО ГАБРОВО !!! Тъмно като в рог. Скоро ще загинат UPS-ите на Netera и на MTEL и ще остана без интернет без GSM.

Бурята обаче лека полека отслабва. Скоростта на вятъра падна до 60 km/h.

Mateev
15.03.2013, 09:43
Преброяване на щетите:

1. Няколко бетонни кола от оградата са строшени като кибритени клечки
2. От задната ограда, която е от зидани тухли с керемиди най-отгоре - разрушенията са около 50% (става въпрос за потрошени и липсващи керемиди и капаци)
3. Кошери - натъркаляни са десетина кошера в един малък кръгъл участък - изглежда точно там е имало нещо като вихрушка. Щети няма, защото точно тези кошери бяха обвити с тел и при падането си не са се разпаднали.
4. В слънчевата централа на един от малките тракери линейния мотор е счупен на две. Става въпрос за желязо с дебелина на ръката ми - сигурно силата, която го е строшила, е била поне няколко тона.
5. На големия тракер плочата е сгъната в единия край. Няма счупени модули, но алуминиев профил 40х40 е сгънат и малко е поддал и стоманен П-образен профил 160 мм - тука също говорим за тонове сила, която е била приложена за да се сгъне такова дебело желязо.
6. И последно - боклуци, боклуци и пак боклуци от какво ли не - сигурно след пълната оборка ще напълним поне 2 камиона с боклуци, долетели незнайно откъде.

Подобно е положението в целия град - човек има чувството, че през нощта е имало бомбардировка като тези от филмите за втората световна война. Няма ток, няма GSM-и, не работят дори наземните телефони. Учудвам се че интернета все пак някакси работи.

Mateev
15.03.2013, 09:55
Ураган с такава сила вероятно се случва веднъж на 1000 години. При всички случаи за цялата история на МТО станциите в България (над 100 години) такова чудо не е измервано.

Вчерашния ден постави абсолютни рекорди. Имаше дори и човешка жертва - младо момиче, убито от паднало скеле. Има и още няколко човека в болницата с различна степен на наранявания, включая и много тежки.

Да се надяваме че, това вече никога няма да се повтори, или най-малкото няма да се повтори в рамките на нашия живот.

chombe
27.03.2013, 21:23
колеги от пернишко как е положението там че взех да се притеснявам за мойте

valaz
28.03.2013, 08:48
Ураган с такава сила вероятно се случва веднъж на 1000 години. При всички случаи за цялата история на МТО станциите в България (над 100 години) такова чудо не е измервано.


Да се надяваме че, това вече никога няма да се повтори, или най-малкото няма да се повтори в рамките на нашия живот.
Климатичните аномалии, в това число и ураганите са една от последиците от промените на климата, предизвикани от парниковите емисии. Тези фактори продължават своето действие. Употребата на изкопаеми горива не намалява. Затова, очаквам, че подобни урагани ще стават все по-често явление и силата им ще нараства. Бъдещето ще покаже, дали съм прав.

Mateev
31.01.2015, 13:36
Тази нощ в Габровско отново имаше силна буря. МТО станцията засече пориви на вятъра, достигащи до 88 km/h. Цялата нощ къщата буквално се тресеше, и отвън чувах как нещо се троши, търкаля, блъска и т.н. Сутринта погледнахме пчелина и видяхме ужасяваща картина. Половината от кошерите не бяха просто съборени. Бяха направо ПОМЛЯНИ, все едно че са минали през някаква гигантска месомелачка. Парчета от тях бяха разхвърляни на стотици метри растояние. От покрива на един съседен железобетонен навес имаше отскубнат термопанел, здраво закрепен с десетки железни скоби.

Явно са действували някакви колосални сили, които не се връзват със скороста на вятъра, засечен от МТО станцията. Склонен съм да си мисля, че през пчелина и през единия край на навеса е минало ИСТИНСКО ТОРНАДО, в което скороста на вятъра е надхвърляла 200 km/h. Най-малкото щетите, които ги видях, много ми приличат на щетите, които ги показват по Discovery по пътя на торнадата в Америка. Има ивица с пълно 100%-ово унищожение, а на 10 метра встрани има непокътнати къщи. При мене е нещо подобно - едната половина на пчелина е непокътната, а само на 5 метра от непокътнатите кошери започва тотално 100%-ово зверско унищожение. Освен това част от натрошените боклуци стоят на камара в центъра на пчелина. Тоест някой е потрошил (смлял) кошерите от 1 декар площ, и след това е събрал всичките парчета и ги е изсипал на една голяма камара. Това може да го направи само въртящ се с огромна скорост вятър (вихрушка).

Склонен съм да си мисля, че е ТОРНАДО, а не някаква малка вихрушка, защото ако кошера просто се събори на земята, той не се чупи или хайде да съм честен - може понякога да се счупи един корпус, но на 2 едри парчета. При мене обаче кошерите не са били събаряни, а вдигани на голяма височина (10-20) метра, и след това са били тръшкани с огромна скорост на земята на 50 или 100 метра встрани. Няма друго обяснение за това, че са натрошени на дребни парчета и то на място, отдалечено от началната им позиция. При това са натрошени не само кошерите, но и част от рамките. А след като торнадото е отминало, след него вече силния вятър е разпилял парчетата на голяма площ, като най-далечното го намерихме на 300 метра разстояние, запънато в мрежата на оградата. Ако я нямаше тази ограда, щях да ги събирам парчета на километри наоколо.

Antonov
31.01.2015, 13:57
Трябваше да щракнеш някоя снимка да видим за какво става въпрос,иначе много жалко наистина.

ciko
31.01.2015, 14:09
Лоша картинка както я описваш. Сигурно не му е било до снимки при такава гледка

Ангел Йосифов
31.01.2015, 14:43
Миналата година мина руснака,а на другия ден София беше "бомбардирана" с ледени късове.Миналата седмица мина американецът и..... пак природни явления............просто "случайност".

Дамян Дамянов
31.01.2015, 14:47
Това адски прилича на торнадо. Точно по Discovery бяха давала как 2-3 къщи са изтръгнати от основите, а около тях всичко е потрошено от отломките. Щетите не бяха толкова от самото торнадо, а от летящите предмети. Всеки предмет който може да отлети е шрапнел и като се удари в друга къща откъсва още малки парчета.
Че мисълта ми е да не би някой клон или нещо подобно е да съборило кошерите и има ли други отломки около купчината с кошери.
Само от торнадо не сме си пазили кошерите, а и няма да успеем и да искаме.


https://www.youtube.com/watch?v=dVMa6oOS33w

Mateev
31.01.2015, 15:06
Трябваше да щракнеш някоя снимка да видим за какво става въпрос,иначе много жалко наистина.

Щракнахме сутринта няколко снимки с GSM-ите, но качеството е лошо. Има и по-хубави снимки с фотоапарат, но той остана в пчеларите, които сега обикалят и по другите пчелини. Довечера ще броим общите щети.

Ето вижте едната половина на пчелина. В нея имаше 40-50 кошера ФАРАР. Те бяха един мой експеримент за пчеларстване с ФАРАР, който торнадото го прекрати преждевременно. Виждате колко малко боклуци са останали на земята. Всичко друго е разпиляно из целия имот, че и извън него. Преди малко се върна охранителя, който го бях пратил да направи по-далечна разходка извън имота. На няколко места е намерил части от кошери, а колямо количество от тях е видял и по бреговете на реката. Вероятно много парчета са паднали и в самата река, но тя вече ги е отнесла. В момента сигурно плуват някъде из Търновски окръг.

Та ето какво остана от моя ФАРАР експеримент:

3132

3133

Mateev
31.01.2015, 15:09
Ето още части части от ФАРАР експеримента. Зад оградата е реката, където има още много, но нямам снимка.

3134

3135

Mateev
31.01.2015, 15:16
Ето другата част на пчелина, където ясно се вижда, че има и незасегнат участък - все едно че там въобще не е имало вятър.

3136

3137

Mateev
31.01.2015, 15:18
Ето и участък със слаби щети, които по-скоро се дължат на факта, че нуклеусите са леки.

3148

Mateev
31.01.2015, 15:25
Ето къде си мисля, че е бил центъра на торнадото. Може би дори тука е угаснало, защото боклуците са стоварени на камара.

3149

Mateev
31.01.2015, 15:27
Ето ги и милите пчелички или това, което е останало от тях.

3150

3151

динев
31.01.2015, 15:31
Искрено съжалявам. Желая ти сила и кураж за да продължиш.

Mateev
31.01.2015, 15:39
От разпиляните рамки с пчели сглобихме няколко семейства, но никой не знае дали си имат майка или не. Може и някъде да са попаднали пък две майки - знам ли. След 2-3 дена ще разберем.

Общо щетите в този пчелин ги оценявам на 50-60 кошера, но в понеделник ще направим по-подробна проверка. По телефона ми се обадиха, че в още един пчелин има 1-2 паднали кошера, а за другите пчелини все още не знам - чакам на телефона и хвърлям боб.

Дамян Дамянов
31.01.2015, 15:48
Дано да няма щети по другите пчелини. Направихте ли нещо за другите кошери, ако тази вечер се повтори. То при тази сила на вятъра...няма спасение, но все пак. speechless;

koragroup
31.01.2015, 16:01
Баси ужаса!
Матеев, имаш искреното ми съчувствие. Дано повече пчелички да оцелеят. Казаха че вятъра не е свършил, за съжаление...

Може ди не е сега времето да повдигам въпроса, но би било интересно ако можеше да се сравни въздействието на стихията над обикновени дървени кошери.

Mateev
31.01.2015, 16:42
Мисля си, че дори и да бяха дървени кошерите, пак картинката щеше да е същата. Моите кошери не са много по-леки от вашите - нали питите са пълни с мед, който тежи. Пък и термопанела от навеса - той представлява два листа гофрирана ламарина с фибран между тях. Завит е в стоманен профил от конструкцията с много на брой дебели самонарезни видии или шпилки - не знам как да ги нарека. Опитай се да скъсаш една единствена такава видия и ще осъзнаеш каква сила е необходима, за да се скъсат 20 такива видии едновременно. Може би 10 или 20 тона.

Просто пчелина ми е имал нещастието да застане на пътя на едно рядко природно явление, което в България вероятно се случва веднъж на 100 години. Такъв ми е късмета. Нищо не може да се направи.

Добрата новина е, че пчеларите вече се прибраха, и казаха че във всички останали пчелини няма нито един паднал кошер, с изключение на един единствен, но той е бил празен - без рамки и без семейство в него. Щетите са само в този пчелин и то само в северната му половинка. Тоест наистина говорим за локална вихрушка или някакво мини-торнадо, което е вилняло в една зона с размери 20 на 20 метра, и после се е поразходило около 200 метра в посока към къщата в която живея, съсипвайки всичко по пътя си. Гледайки щетите дори мога да му начертая маршрута.

Ristis
31.01.2015, 16:48
Нищо не може да се направи.
Имаш ли застраховка? Може би това е единственото "спасение" при такива случаи.

Mateev
31.01.2015, 17:04
Имаш ли застраховка? Може би това е единственото "спасение" при такива случаи.

Нямам застраховка, защото винаги съм си мислил, че в България няма условия за създаване на торнадо. Преди малко обаче разрових из интернет и открих, че торнадо е наблюдавано много пъти на най-различни места. От сега нататък ние пчеларите трябва да го отчитаме и този неприятен факт - че торнадото не е чак толкова голяма рядкост.

http://www.vesti.bg/bulgaria/incidenti/tornado-v-petrichko-otnese-pyt-v-niakolko-sela-6013424
http://vbox7.com/play:ca11a75a?p=favourites&id=1005349&order=date
http://forum.all.bg/showflat.php/Cat/0/Number/1304929/an//page//vc/1
http://www.nationalgeographic.bg/phpBB2/viewtopic.php?t=511&sid=1e39024c5e438c242dda7ee7aead8313

Totevski
31.01.2015, 17:06
И тук в Троян беше ураганен вятър. Пораженията в пчелина са само 2 Роже-Делон. Бяха силни семейства на 4 корпуса зазимени. За съжаление ги правихме преди 5-6 години преди да започнем да слагаме куки на корпусите. Всички останали семейства, които са с куките нямат проблем, не са мръднали.

3154315531563157

Ristis
31.01.2015, 17:17
Днес е торнадо, утре може да е наводние, сваличще или пожар... До колкото знам върху "Природно бедствие" може да се направи и застраховка срещу кражба. При такъв голям брой кошери и пчелини би трябвало да договориш изгодни условия на застраховане. Очевидно риск има, въпросът е да се оцени във времето с минимални разходи/щети.

valaz
31.01.2015, 17:19
От прочетеното в книгите по пчеларство си спомням, че пчелин е желателно да се прави на защитено от вятър място. Пчелите не обичат ветровитите места, дори вятърът да не е толкова силен. А щом на това място е минал ураганен вятър, въпрос на време е това явление да се повтори. Според мен, това е резултат от климатичните промени и аномалии, предизвикани от парниковите емисии. А тяхното количество в атмосферата постоянно нараства и можем да очакваме, че подобни аномалии ще стават все по-често явление и силата им ще нараства. Съчувствам ви за загубите, които сте понесли и неприятностите, които сте преживяли!

m_pchelari
31.01.2015, 17:37
Оле ужас, наистина. При мен в сливенско дават прогноза за вятъра от 11м/с и следобед ходих да ги нагледам. Имал съм изхвърчали капаци барабар с тухлите върху тях, но такова нещо не съм виждал.
Задължително мисли да хванеш по някакъв начин кошерите за стойките и отделно плътна ограда.

Георги Кръстев
31.01.2015, 17:54
Олеле... направо е някакъв ужас. Аз днес ходих при моите и нямам поражения. Все повече се замислям за здрава ограда 2м от 3 те страни. Във Фейсбук започват да се качват подобни снимки!!!

радо
31.01.2015, 17:57
Задължително мисли да хванеш по някакъв начин кошерите за стойките и отделно плътна ограда.
Пораженията са наистина големи но сега като се замисли човек ако се използва мрежата за кълвачи от снимките на Георги Куров и с цел стабилизиране на кошера върху стойките мисля ,че е добра идеята пък и цената е минимална ,а ефекта ще е срещу два проблема.Като за мен и стойките са високи иначе като направа са супер.

Росен Младенов
31.01.2015, 17:58
Днес е торнадо, утре може да е наводние, сваличще или пожар... До колкото знам върху "Природно бедствие" може да се направи и застраховка срещу кражба. При такъв голям брой кошери и пчелини би трябвало да договориш изгодни условия на застраховане. Очевидно риск има, въпросът е да се оцени във времето с минимални разходи/щети.
Знаеш ли как се взимат пари от застраховател в нашата мила държавица.

Дамян Дамянов
31.01.2015, 18:19
Сега говорих с колега на 6-7 км от мен, но при него само капаци липсвали.
Поне за летящи капаци не се притеснявам. Вързал съм ги с колани. Но ако ми се случи нещо като при Матеев, то сигурно и коланите няма да помогнат.
Утре ще ходя да ги връзвам през стойките и се надявам, че като са по два кошера и здраво хванати към стойките...трябва да е по-трудно да се обърнат.
Няма 100% спасение, а и като се обърне каруцата - пътища много. :(
Сега проблем ще са програмистите - като си видят загубите и ще почнат кражбите. :mad:

http://s1.postimg.org/ibplgjh8b/CAM00487.jpg (http://postimg.org/image/ibplgjh8b/) http://s1.postimg.org/kitu4gmij/CAM00488.jpg (http://postimg.org/image/kitu4gmij/)

Totevski
31.01.2015, 18:23
Знаеш ли как се взимат пари от застраховател в нашата мила държавица.

Ако някой е вземал пари от застраховка на кошери нека сподели това "чудо".

Preslav
31.01.2015, 18:26
Та ето какво остана от моя ФАРАР експеримент:
За да ти се случи такова нещо,значи природата иска да ти каже,че си сгрешил и че трябва да се вземеш в ръце.
Преди време си спомням,че пак имаше нещо покрай теб,но беше март 2013 и там се размина само със съборени цигли,нали?
Третия път да не стане фатален и за теб самия.
Пиша това с да ти помогна,а не с цел заяждане и т.н
Какъв е този експеримент ако не е тайна ?

nih
31.01.2015, 18:28
Покъртително, пожелавам ви кураж за да продължите напред!
Още един от малкото недостатъци на корпусната технология.

vanHanegem
31.01.2015, 19:42
В класическата пчеларска литература пише, че пчелин се прави на отцедливо и "заветно" място...Ако нямаш завет - направи си!

Mateev
31.01.2015, 20:02
За да ти се случи такова нещо,значи природата иска да ти каже,че си сгрешил и че трябва да се вземеш в ръце.
Преди време си спомням,че пак имаше нещо покрай теб,но беше март 2013 и там се размина само със съборени цигли,нали?
Третия път да не стане фатален и за теб самия.
Пиша това с да ти помогна,а не с цел заяждане и т.н
Какъв е този експеримент ако не е тайна ?

Причината е в теорията на вероятностите. При 20 пчелина вероятноста на мене да ми се случи някакво лошо събитие е 20 пъти по-голяма спрямо хората с 1 пчелин. И това важи не само за торнадото, но и за кълвачите, мечките, наводненията, кражбите, отравянето с пестициди и всичко останало. Това е лошата новина. Хубавата новина е, че и хубавите събития ми се случват с 20 пъти по-голяма вероятност.

Ristis
31.01.2015, 21:35
Знаеш ли как се взимат пари от застраховател в нашата мила държавица.
А какво предлагаш, като алтернатива? Куки на кошерите? Или ограда? Ама тук май е имало ограда, която вятърът е прескочил някак си.
Тук не става дума за техническо решение - утре някой ще си хвърли фаса в сухата тревата и пак всичко ще отиде по дяволите. Рисковете са твърде различни и трябва безумна инвестиция да се парират всички.

Росен Младенов
31.01.2015, 22:43
А какво предлагаш, като алтернатива? Куки на кошерите? Или ограда? Ама тук май е имало ограда, която вятърът е прескочил някак си.
Тук не става дума за техническо решение - утре някой ще си хвърли фаса в сухата тревата и пак всичко ще отиде по дяволите. Рисковете са твърде различни и трябва безумна инвестиция да се парират всички.
Напротив,става дума точно за техническо решение,ако са вързани с колан към стойките нямало да се стигне до тук,но Матеев ти казва,че просто не е очаквал такова чудо,иначе със сигурност е щял да намери решение.Колкото до застрахователите поинтересувай се какви са им условията и тогава гледай като европеец на нещата.

ianev
01.02.2015, 14:53
Днеска в Бургас е някакъв ад, то не беше дъжд то не беше вятър, наводнени гаражи, изкоренени дървета, билбордове и т.н, три дена валя и сега пак започна общо взето положението не е розово. Добре че вчера сложих по някой друга тухла върху капаците и днес също сигурно щяха да литнат семействата. На комшията има съборени кошери и литнали капаци

valaz
01.02.2015, 15:38
Наблюдавай посоката на вятъра! Вероятно преобладаваща е една посока на вятъра. Опитай да предпазиш кошерите със жива ограда, нещо от типа на жив плет
http://www.zadoma.com/index.php?APP_ACTION=ARTICLE_READ&ARTICLE_ID=395
Има много видове растения, подходящи за това. Не разчитай, че това няма да се повтори!
http://ladyzone.bg/article/za-gradinata/zhiva-ograda-kak-kde-i-s-kakvo.html

Nik_m
01.02.2015, 16:20
Mного силен вятър в цялата страна, днес се прибирам към Монтана и по пътя гледам нападали клони из селата цигли на един билборд е откъснало 4те болта, изкривени знаци.
Викам си кой знае какво чудо е на село и по път се отбих да видя. Има поражения по лятната кухня и една постройка, но за моя радост оградата за пореден път е спасила пчелина.
Някой ми викаха че оградата няма да помогне понеже съм последна къща и там винаги е ветрилник, но разликата е огромна.

Mateev
01.02.2015, 16:31
В момента в страната е спокойно, с изключение на една сравнително силна буря в Софийско и един ураган в Бургас със пориви на вятъра със скорост 28.3 m/s (над 100 km/h).

http://www.stringmeteo.com/stations/aut_stats_map.php?gen=t&year=2015&month=2&day=1&hour=16&min=25&curr=on&dom=&sort_val=wgh&ord=desc&submit=%D0%9F%D0%BE%D0%BA%D0%B0%D0%B6%D0%B8

Ангел Йосифов
01.02.2015, 16:33
Ник,Петрохан отворен ли е(ако знаеш),че утре трябва да минавам.

Nik_m
01.02.2015, 16:39
Ник,Петрохан отворен ли е(ако знаеш),че утре трябва да минавам.
От Плевен се прибирах.

Росен Младенов
01.02.2015, 16:41
Ник,Петрохан отворен ли е(ако знаеш),че утре трябва да минавам.
За сега е отворен до утре божа работа.

jonny
01.02.2015, 18:33
Проходим е. Днес го чистеха и опесъчаваха.

Гогол
02.02.2015, 20:49
Матеев,искрено ти съчувствам за бедата която те сполетя.Но ние пчеларите сме корави,какво ли не е минало през главите ни.Сигурен съм ,че ще се справиш и с това предизвикателство.Ти имаш хъс за работа.Разгледах по обстойно снимковия материал,особено панорамните снимки.Струва ми се ,че пчелина е разположен в така наречена фуния от хълмове,и то в началото т. е. тясната част.Ускорението там ,ти много добре знаеш какво е.Подобен проблем,но в много,много по –малък мащаб стои и пред мен през 2–3 години.Отървавам се само с килнати кошери,или съборени капаци,може би защото съм в широката част на фунията и вихрите вече са туширани.Пожелавам ти бързо да възстановиш щетите.

scutellator
02.02.2015, 21:54
Аз сега виждам че в тази тема пак е имало някакво развитие. Направо нереално.
На времето брат Адам на нуклеусите в оплодния си пункт през зимата ги е вързвал с верига за стойките. Тъй като това е било едно от най-ветровитите места в целия регион (и затова нарочно е било избрано за оплоден пункт и място за зимуване), това е било задължително за да не изхвърчат капаците през зимата и да се застраши оцеляването на майката в нуклеуса. Освен тази мярка около оплодния пункт е залесил и дървета за ветрозащитен пояс.
Лично аз предпочитам за места на пчелин да си избирам горски полянки, освен всичко има и естетическо излъчване.

Mateev
02.02.2015, 22:28
Красотата на пчелина постепенно започна да се завръща. Ето лявата част, която е почти незасегната:
3165

Ето я централната част, която вече е леко разредена (20-30% щети):
3166

А ето и дясната част, при която от около 50 ФАРАР семейства успяхме да сглобим само 14 (над 70% щети). Ще е цяло чудо, ако наистина успеят да оцелеят до пролетта.
3167

Mateev
02.02.2015, 22:37
А ето и 3-4 кубика боклуци. Всъщност бяха доста повече, но няколкостотин пити с мед вече сме ги прибрали на склад.

3168

3169

3170

3171

3172

ch.atanasov
02.02.2015, 22:44
Ако това се беше случило на мен ,сега щеше да има един потребител по-малко.Но както се казва: в бизнеса няма чувства.Евала за настроението след такова бедствие.Сигурно си знаеш ,ама ако на тези нуклеоси се сложи една талпа отгоре и тогава тежестите дали няма да е по-обре.

Mateev
02.02.2015, 22:48
Историята приключи с около 15 000 лева щети (кошери + семейства). Сега вече се оглеждам откъде да си закупя колани. Намерих едни изгодни по цена от Китай. Фирмата твърди, че са UV стабилизирани, и ще държат години наред без да се повредят. Също така е съгласна да ми ги оплете с желаната от мене дължина и ширина. Заявих образци по DHL и сега ще почакам 3-4 дена да дойдат, след което ще ги подложа на жестоко UV облъчване на моя стенд с живачна лапма.

3173

valaz
03.02.2015, 19:19
Несъмнено е, че коланите ще опазят кошерите, да не ги отнесе вятъра. Въпросът е, че така за всяко отваряне на кошер, ще имаш една допълнителна манипулация - отстраняване на колана. Аз на моите дървени кошери с дълбоки дъна съм направил надеждно укрепване на дъното към стойката и за останалата част от кошера не правя допълнително укрепване. Когато се наложи да ротирам корпуси, едвам успявам да забия ножа между корпусите, за да ги отлепя един от друг. Первазите съм ги махнал, където ги имаше, с цел по-лесно забиване на ножа между корпусите. Сега, след този ураган още не съм ходил на пчелина, но не вярвам да е станала беля. Ако бе станала беля, съседите щяха да ми се обадят.

Ангел Йосифов
03.02.2015, 19:26
Не е задължително да поставя колан на всеки кошер.Както са му нивелирани стойките,с една гредичка в/у покривите на кошерите са необходими само два колана в двата края (или м/у вторите и третите от двата края)

Пламен Керчев
03.02.2015, 20:27
Историята приключи с около 15 000 лева щети (кошери + семейства). Сега вече се оглеждам откъде да си закупя колани. Намерих едни изгодни по цена от Китай. Фирмата твърди, че са UV стабилизирани, и ще държат години наред без да се повредят. Също така е съгласна да ми ги оплете с желаната от мене дължина и ширина. Заявих образци по DHL и сега ще почакам 3-4 дена да дойдат, след което ще ги подложа на жестоко UV облъчване на моя стенд с живачна лапма.

3173

Ето нещо на доста изгодна цена. http://www.ebay.co.uk/itm/All-Ride-5m-x-25mm-Quick-Release-Ratchet-Tie-Down-Easy-Lock-Strap-Lashing-Cargo/371172083153?rt=nc3182

zayo
03.02.2015, 20:36
Ето още една идея. С малка промяна може бързо да влезе в действие. По принцип по този начин закрепени ги ползват за товарене и местене.

31843183

distedi
03.02.2015, 20:58
Начинът по който Венер подготвя кошерите си за преместване, също може да помогне при силен вятър.

Mateev
03.02.2015, 21:11
Начинът на Венер е сравнително бавен за ежедневна работа с кошерите. Има шпилки и гайки, които отнемат много време за разглобяване и обратно сглобяване. Колана отнема много по-малко - буквално секунда или две, за да се разхлаби и приплъзне настрани (без да има пълно разкопчаване и измъкване).

Аз избрах коланите за решение на моя проблем, защото самите ми стойки позволяват колана да се подпъхне под гредите и не само да стегне кошера, но и да го държи здраво закрепен към стойката. Единствено ме притеснява UV радиацията дали няма бързо да разруши коланите, и самата тока дали няма да ръждяса или да се повреди от многократно разкопчаване/закопчаване. Но дори и това да е така (да се повреждат), ако един колан издържи 3 години при цена 3 лева, то тогава мога да си позволя загуба от порядъка на лев на година на кошер. Звучи приемливо ......

Mateev
03.02.2015, 21:18
Ето нещо на доста изгодна цена. http://www.ebay.co.uk/itm/All-Ride-5m-x-25mm-Quick-Release-Ratchet-Tie-Down-Easy-Lock-Strap-Lashing-Cargo/371172083153?rt=nc

Виждат ми се доста скъпички (11-12 лв. без разходите по доставка). На Lyson коланите са по 5 лева, а аз мисля, че ще успея да си доставя на цена около 3 лева или дори малко по-евтино.

Димитър Бонев
03.02.2015, 23:22
Китайските са по 2лв

Mateev
03.02.2015, 23:38
Знам, но транспорт с кораб до България, митническо оформление, мито, ДДС, транспорт от Варна или Бургас до Габрово, режийни. организация на доставката и т.н. - разходите набъбват .......

koragroup
04.02.2015, 08:50
Знам, но транспорт с кораб до България, митническо оформление, мито, ДДС, транспорт от Варна или Бургас до Габрово, режийни. организация на доставката и т.н. - разходите набъбват .......

Бонев забрави, че при тебе "метро единицата" е 1 контейнер :laughing:

Искрен Мутафов
04.02.2015, 09:05
Жорка, независимо дали ще поръчаш - 1, 10, 100 или 1000 все ще си имаш транспортни разходи. Едва ли ще убедиш американците със извънземната им технология да ти телепортиран стоките както отломките от СТЦ в Ню Йорк, пък и дори и да се навият то предполагам че процеса ще е доста енегоемък и едва ли ще е евтин...

koragroup
04.02.2015, 09:38
Туй е ясно, ма аз за мойте нужди, като поръчам 3, ни мито, ни ДДС, ни режийни... дай да не оспамваме ветровитата тема...

Искрен Мутафов
04.02.2015, 09:44
Туй е ясно, ма аз за мойте нужди, като поръчам 3, ни мито, ни ДДС, ни режийни... дай да не оспамваме ветровитата тема...

Ами, то ти няма ли да ставаш вече модератор, (да има кой да чисти)?!? - нали се "кандидатира"(в постинг #5 от линка по-долу), пък и едва ли страдаш от липсата на свободно време в момента...

http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=2056&p=53274#post53274

Mateev
04.02.2015, 11:16
Туй е ясно, ма аз за мойте нужди, като поръчам 3, ни мито, ни ДДС, ни режийни... дай да не оспамваме ветровитата тема...

При 1000 или 5000 броя минимално количество няма как да си поръчаш само 3 броя, освен ако не излъжеш, че си голям търговец на едро и да поискаш образци. Но дори и тогава образците ще дойдат с DHL и понеже е обемиста е сравнително тежка стока, ще платиш луди пари за транспорт. По-точно - 190$ за 10 бройки или това прави 330 лв. Толкова струват моите образци. Сега в DHL София ще се заядат да платя мито, ДДС и такси за митническо оформление, и вероятно доставени до Габрово ще ми излезе някъде около 400 лв. Тоест по 40 лева на колан - ха-ха .... Тези разходи трябва да ги разхвърлям върху цялото останало количество, ако например заявя един или два палета (коланите са обемисти). И хоппа - цената в Китай може да се удвои, докато стане цена в България. А за твоите 3 бройки, ако сам си ги доставяш, може дори да се удесетори. Така че не бъркайте цена на дребно с цена на едро, както и цена в Китай с цена в България.

Mateev
21.02.2015, 09:50
Дойдоха образците на коланите от снимката по-долу. Направих тестове на UV стенда - няма никакъв проблем след 24 часа облъчване, което е еквивалентно на 4-5 години престой на колана на открито. Нямаше дори и зачатъци на някаква промяна било то в цвета или в структурата на нишките. Явно материала на колана е UV стабилизиран и на открито ще държи десетки години. Няма проблеми със здравината - може с него да се тегли лека кола. Няма проблеми с разтегливоста - практически е нулева. Няма проблеми със закопчалката - поцинкована е с дебел слой цинк, който вероятно ще издържи поне 10 години без да ръждяса. Захапването на закопчалката е много добро - зъбите здраво се забиват в колана и съединението не помръдва дори и с десета от милиметъра при дърпане със сила стотици килограми. Въобще - всичко изглежда повече от идеално.

Има само един дребен проблем, но него мисля че можем да го отстраним при заявката. Широчината на колана е точно равна (дори малко по-голяма) от широчината на отвора на закопчалката. Колана трудно се движи през отвора поради голямото триене в ръбовете, а това предизвиква известно разрошване на неговата периферия. Когато заявяваме коланите, ще помолим китайците да намалят широчината с 1-2 милиметра, и така ще се реши този проблем. По начало китайците казаха, че могат да ни оплетат колани с произволна ширина и дължина, така че направата на малко по-тесен колан за тях няма да е проблем.

3173