PDA

Виж пълната версия : ВНИМАНИЕ ! ИЗМАМА



scutellator
07.03.2013, 22:44
Измама по паркингите на супермаркетите - ВНИМАВАЙТЕ!! Разказ от потърпевш: "Станах жертва на ИЗМАМА на паркинга на Била-та до нас (чувам че се е случвало и на други из цялата страна) Пазете се, да не ви дойде на главата и на вас. Ето каква е схемата: Тъкмо си подреждах покупките в багажника (стекче минерална вода Горна Баня от малките), и ми се залепиха две супер мацки. Рекламираха някакъв специален препарат за миене на авто стъкла. Почнаха да ми мият (безплатно) стъклата. Едни сочни, едни напращели деколтета, едни изпънати копчета - ум да ти зайде... Пълен абсурд да не се загледа човек. Та както и да е - свършиха, предложих им бакшиш - отказаха, но ме помолоха за сметка на това да ги закарам до другата Била, за да продължели промоцията там. Викам им - няма проблем. Качиха се с мен в колата, и по пътя стана страшно. Почнаха да ме опипват, да се събличат, да ме целуват, да се целуват... После по-хубавата мина на предната седалка, наведе се и ме започна с едни неземни френски специалитети... През това време обаче другата тихомълком ми отмъкна стекчето Горна Баня !!! С две думи - внимавайте ! Пазете се ! Това може да се случи и на вас !!! Същото ми се случи и миналия понеделник, единия от вторниците, два пъти в сряда, още веднъж в четвъртък, и отново тази сутрин. Утре пак ще ходя. Свърши ми водата !

todorksavov
07.03.2013, 22:51
Само на Горна Баня ли кълват? inlove; inlove; inlove;

evgeni.filimonov
07.03.2013, 23:41
Много жадни тия мацки бре, егати фантазиите, утре и аз отивам до Билата....

vencii
08.03.2013, 10:57
Язък в нашия град има само една Била.

inio33
08.03.2013, 11:40
НЕ разбрах само от какво са оплаква, КАКВА ИЗМАМА има в цялата история.

hari
08.03.2013, 12:21
Представи си че вместо Горна баня си е взел Девин,направо са щели да му испият мозъка.

aleko
08.03.2013, 13:32
НЕ разбрах само от какво са оплаква, КАКВА ИЗМАМА има в цялата история.


Почувствал се е изнасилен или омърсен може би ... wink;

Румен Димитров
08.03.2013, 14:09
начи вода имам.......некво телефонче на измамниците да дадете ?!?!?!?

Юрий Цветков
08.03.2013, 17:21
начи вода имам.....Да не е придошъл Дунав? drinks;

Румен Димитров
09.03.2013, 00:11
ееееех, модераторските екстри :D

не само Дунав....и Лома е придошъл wink; drinks;

...ма дай и телефона де speechless;

Румен Димитров
09.03.2013, 09:12
е що па мене си цитирал ?!?!?

...да се считам за повишен до член-подлизурко ли ?!?!?....тва е унизително, борим се за повече..нещо като, член на членовете или член на членките wink; :D

контактите с хора под или над нивото на дадена емоционална интелигентност блокират чувството за хумор. а чувството за хумор е като пришка на челото или го имаш и сички го виждат...или го немаш и па сички го виждат !!!
иначе казано за да усеща и притежава човек добро чувство за хумор трябва да има добре развито въображение, много и различни социални контакти, асоциативно мислене.....и пр. неща, идващи от малко повече гънки по мозъка .....
......бе кво съм се расписал рано-рано ?!?!?!?

......сичко беше зарди двете мадами, ма никой не дава телефон !!!!

......ако случката беше с двама педали, гаранция немаше да има и един пост!!!.....а ако форума беше у англичко и ние бехме англици....гаранция чехме да пишеме под историята за педалите....щето ни аресва :D

scutellator
09.03.2013, 09:35
:D :D :D :D

само да добавя- и аз доста се замислих дали наистина не съм модератор
Ако някой от модераторите или членовете на този форум сметне че във въпросния пост се съдържа хомосексуален подтекст, нецензурирани думи, обидни епитети или нещо друго, нямам нищо против да си понеса последствията - нека бъда прекръстен на Сюзън.

Юрий Цветков
09.03.2013, 17:25
Простете..но защо изобщо подобни педераски теми трябва да се четат тука ??И се правите че нищо няма...понеже скутелатора се явява като "някакъв капацитет??"по мое мнение не струва нищо -само цитати от западни списания преведени от гугъла...че чак го и направили модератор на темите милия...на друго место ..а това повярвайте ми се чете и зад граница...лошо няма -щом ви харесва този профан -дундуркате си го..извинете че се обадих.Това ме навежда на друга една тема където подобно педерасче се опита да се подиграе с колега който е положил усилия да качи чертежи по които доста хора си направиха кошерите .....но не смеят да се обадят..понеже диктатурата си казва думата ...ми и аз от утре започвам да се подигравам с колегите -дано ви хареса ,ще го напиша в стихотворна форма...Кое е педераското в темата и какъв е проблема? Точно в този подфорум, може да се пише за абсолютно всичко, а модерацията е почти нулева.

Епитетите, за потребители или екипа си ги запази за себе си.

Ивайло Георгиев - ingivo
21.03.2013, 15:14
Нека потърпевшия да разкаже и за други подобни измами .Неможе винаги да сме сериозни :D :D :D

Ангел Йосифов
25.06.2013, 18:30
Преди близо месец(28. 05. 13) си купих ябълки и съм ги забравил в найлонов плик в/у хладилника.Ето как изглеждат сега.
http://s18.postimg.org/m2s70hch1/0409.jpg (http://postimg.org/image/m2s70hch1/)

http://s21.postimg.org/w12g4q1xv/0410.jpg (http://postimg.org/image/w12g4q1xv/)

Илиан77
25.06.2013, 18:59
за един стек вода и аз отивам даже и кола ще им дам бонус drinks; drinks; drinks;

jordanov
26.06.2013, 10:39
Наборе, ябълките ти са истински, но как са обработвани преди това, никой не може да ти каже, възможно е и само да са били охладени. Това е един от методите за зимно съхраняване на ябълки, особено сортовете склонни към завяхване, прим. от типа Златна превъзходна. В някои години при добра реколта /домашно производство/ съм прибирал по един- два завързани найлонови чувала в мазата, изкарват към три месеца. Сега при тебе на хладилника не знам как им е било, но явно може да си ги изхрупаш. Или пък на резенчета в каничката с бяло винце, охладено, след като си въртял цял ден центрофугата :D drinks;

Ангел Йосифов
26.06.2013, 18:35
Или пък на резенчета в каничката с бяло винце, охладено, след като си въртял цял ден центрофугата :D drinks;

Ябълка във виното sleepy; Мога да цопна в каната,но само с известен произход. Виното най ми харесва с това. drinks; И най добре е ако несъм изморен.
http://s21.postimg.org/7m7jpvswz/0413.jpg (http://postimg.org/image/7m7jpvswz/)

jordanov
04.11.2013, 10:33
Наборе, нещо такова :

http://www.farmer.bg/35296--sahranyavane-na-plodove-v-polietilenovi-opakovki-

Ако си произвел половин - един тон, може да пробваш.

П.п. Половин-един тон ябълки имах предвид.

Ангел Йосифов
04.11.2013, 14:01
Наборе добре щее всяко семейство да консумира поне половин тон ябълки на година,но не всеки има възможност да си ги произведе,а и съхрани.
До сега несъм пил ябълково вино,но за догодина обещавам да пробвам.Иначе ето какво си правя от не здравите ябълки.
440 В това няма измама.

Mateev
04.11.2013, 15:38
Две-три години подред си правих ябълково вино и си го пиех сам с жената. Има си тънкости, но става страхотно, ако се спазят. Ябълковото вино го пия с предпочитания пред гроздовото. Миналата година обаче ме нямаше 1 месец по време на ферментацията и жена ми се изхитри от вино да направи оцет. Оказа се, че истинския ябълков оцет също бил много ценен, и не знам на колко приятели вече подарявам, като разберат че го имам. :laughing:

Та ако имате излишни ябълки - правете ги на вино. Ако не знаете как - питайте.

ogan
08.11.2013, 21:47
Какво трябва да стане от съдържанието в дамаджаната, ако не е тайна? И след колко време?

ogan
08.11.2013, 21:52
Наборе добре щее всяко семейство да консумира поне половин тон ябълки на година,но не всеки има възможност да си ги произведе,а и съхрани.
До сега несъм пил ябълково вино,но за догодина обещавам да пробвам.Иначе ето какво си правя от не здравите ябълки.
440 В това няма измама.
А какво трябва да се получи от съдържимото в дамаджаната, ако не е тайна? И след колко време?

ogan
08.11.2013, 22:09
Колега Матеев, ще се възползвам от готовността ти да споделиш технологията за приготвяне на ябълково вино. Имам 20 ябълки в двора и дават много добър добив (за съжаление през година, защото се претоварват), но тази година им е пълна и имам над тон хубав плод - мелроуз, та има и за хапване, ще има и за вино. Благодаря предварително!

Ангел Йосифов
09.11.2013, 08:16
Оцет.Понеже късно го заложих ще стане чак на пролет.

спартак
09.11.2013, 17:41
То виното е ясно , че се прави от грозде , ябълките на мармалад.Колегите които са правили медовина и то натурална, нека бъдат така добри и да споделят.Аз примерно тази година направих медовина за първи път и останах приятно изненадан и весел.Кило и половина рапичен мед , че в къщи му се мръщят , кората на два лимона, канелка , малко дюли , ябълки, карамфил и НАЙ- ВАЖНАТА съставка винено джибри за закваска. един месец в голям буркан да мине бурната ферментация.Сега протича тихата ферментация и е леко газирано питието . Вече е в стъклена дамаджана и неусетно намалява.... казвам ви елексир.Струва ми се че няма да го чакам да отлежава в отделни бутилки. .

Ангел Йосифов
10.11.2013, 07:23
Струва ми се че няма да го чакам да отлежава в отделни бутилки. .

Това щее грешка.

jordanov
10.11.2013, 09:16
ogan, сигурен ли си, че ги режеш правилно? Знаеш, сортовете ябълки си имат особености и изисквания съответно. Алтернативността при Мелроуза е една от особеностите. Ако трябва консултирай с някой разбирач.

Спартак, ако си свършил рапицата, свиркай да питам апапите на село, може да им е артисал някой буркан:) :)

спартак
10.11.2013, 09:54
Йорданович , рапица се намира , ама Ачо да не е толкова скромен и пестелив с думите , ами да обажда за медовината. Явно знае нещо по въпроса ми се чини....

jordanov
10.11.2013, 10:58
Да бе да. По ще ти е лесно да разбереш рецептата на Кока кола...

Ангел Йосифов
10.11.2013, 13:55
Да бе да. По ще ти е лесно да разбереш рецептата на Кока кола...


Същата като на Спартак,но има една съществена разлика и тя е в количеството-има и за после.

ogan
12.11.2013, 12:56
ogan, сигурен ли си, че ги режеш правилно? Знаеш, сортовете ябълки си имат особености и изисквания съответно. Алтернативността при Мелроуза е една от особеностите. Ако трябва консултирай с някой разбирач.

Спартак, ако си свършил рапицата, свиркай да питам апапите на село, може да им е артисал някой буркан:) :)

Борбата с алтернативността , мисля, се води по два начина - прореждане на завръза след юни, когато дървото само се поочиства, и чрез резидбата. Първият начин е приложим при единични дървета, затова прилагам втория - срещу празна година по-слаба резидба, срещу пълна - по-силна.

Mateev
25.11.2013, 02:15
Колега Матеев, ще се възползвам от готовността ти да споделиш технологията за приготвяне на ябълково вино. Имам 20 ябълки в двора и дават много добър добив (за съжаление през година, защото се претоварват), но тази година им е пълна и имам над тон хубав плод - мелроуз, та има и за хапване, ще има и за вино. Благодаря предварително!

Ябълковото вино се прави така, както и гроздовото, но има една малка тънкост - сока от ябълките се изстисква много трудно. Дори си е направо невъзможно, колкото и мощна преса да имате. За да се разреши този проблем, ферментацията протича на два етапа, като на първия етап се слагат ензими, които разграждат пектиновите вериги. Не че ги разбирам тези сложни думички, но така го пише в инструкцията на ензимите. Ефекта след тяхното използване е поразяващ - само за ден или два над 50% от гъстата каша от смлени ябълки се превръща в сок.
И така.....
1. Ябълките се режат, почистват се от семките и след това се смилат на каша. Аз го правя с електрическа месомелачка. Може да се надробят и с кухненски робот. При всички случаи това си е много работа (80% от целия труд по направата на виното), но няма как - това е пътя. Пробвах да ги режа на ситно и пак да ги разграждам с ензими - става много бавно и отнема повече от седмица, а това е опасно за истинската ферментация.
2. С рефрактометър се проверява захарността на малкото получен сироп на дъното на сухата каша от смлени ябълки. Ако захарността е малко, добавя се вода с разтворена в нея захар. Истинското количество начална захарност се определя съобразно вида на използваните дрожди, като различните видове имат различни изисквания.
3. Слагат се ензими за бели вина или за розе. Няма да обяснявам как и колко - четете инструкцията.
4. Бидона (качето) трябва да е пълно почти догоре, но да има оставени 8-10 сантиметра, защото кашата кипва буквално в следващите часове.
5. На всеки няколко часа се разбърква, защото сухото вещество изплува отгоре, а на дъното остава ябълковия сок. Да, ама ензимите живеят в сока, а не в сухото вещество, и за да може то да се разгражда колкото се може по-бързо, трябва непрекъснато да е омокрено. С бъркалка е трудна работа, затова аз го бъркам директно с ръка, която я пъхам в кашата чак до рамото и интензивно разбърквам и размествам пластовете.
6. След два, максимум три дена кашата се е превърнала в сок и отгоре плува сухото вещество. Не си спомням точно - може би в съотношение 50 на 50 или 60 на 40 в полза на сока. Сега е времето сока да се отнеме, а сухото вещество да се изцеди. Може с преса, с цедка, с марля и изстискване - въобще търсете начин да изцедите колкото се може повече сок от сухото вещество.
7. Ако в началото не сте сложили захар, сега е момента да я сложите (контролирайте с рефрактометър), и веднага след това се слагат и желаните от вас дрожди. Има различни видове дрожди които дават различен вкус на виното. Аз лично пробвах 3 вида, и от трите се получи много хубаво вино. Не оставяйте виното само да ферментира с дивите дрожди, които ги има по корите на ябълките и във въздуха навсякъде около нас. Не че няма да стане вино - пак ще стане, но вкуса му ще зависи от това кой вид дрожди ще надделее и ще се развие. Има стотици видове дрожди и някои от тях създават неприятни и некачествени вина. Ако искате виното наистина да е хубаво, ползвайте купешки дрожди с предварително известен състав и свойства. Цените са смешни - по лева-два.
8. Следващия етап е ферментацията - при нея има само две правила - ХЛАДНО и БЕЗ КИСЛОРОД. Ако искате оцет, правилата са точно на обратно - ТОПЛО и МНОГО КИСЛОРОД.
9. За да няма достъп на кислород до виното, съда със сока трябва да е напълнен почти до горния ръб и капака в никакъв случай не трябва да се отваря. В центъра на капака се слага едно пластмасово сифонче, което позволява на газовете да излизат от бидона, но в същото време пречи на въздуха да влиза обратно.
10. Аз правя виното в пластмасови бидони, в долния край на които има пластмасово кранче (канелка), от която почти всеки ден източвам по 10-20 грама, за да проверя как тече ферментацията. Проверката става пак с рефрактометър. Може и със стъклен захаромер, но е по-неточен. С напредването на ферментацията захарността във виното намалява и най-накрая остава някаква остатъчна захарност (2-3%), която също зависи от вида на дрождите. Тази остатъчна захарност я има защото самите дрожди измират при ниска концентрация на захар. Но това е добре за вкуса на виното. Критерий за край на ферментацията е когато в няколко последователни дни захарността престане да намалява.
11. В следващите дни виното започва да се избистря. За да стане хубаво бистро вино, трябва поне 2 пъти да се преточи в период през няколко дена. При претакането се внимава бидона да не се разклати, защото мътилката много лесно се издига нагоре. Аз източвам през кранчето и прехвърлям виното в нови чисти бидони. Имам си цяла серия с различна вместимост. При новите бидони пак важи правилото - НИКАКЪВ КИСЛОРОД. Тоест независимо какъв е съда, той се пълни почти до дупка. Това правило важи и през целия период на съхранение и пиене на виното. Тоест готовото вино не се пие направо от бидона, защото той постепенно се напълва с кислород, а се прехвърля в съдове с по-малка вместимост, които след отварянето си могат да бъдат изпити за няколко дена. Аз ползвам малки 5-литрови бидончета пак с кранче най-отдолу.

Mateev
25.11.2013, 02:33
Ензимите и дрождите си ги купувам от тука: http://vinarko.com/magazin

Допълнително си купувам и ативатори за дрождите. От тука съм си купувал и цялото винарско оборудване. Въобще този електронен магазин е много ценен. Когато си избирате вида на ензимите, дрождите и активаторите, предварително прочетете инструкциите. Има си различни видове ензими и дрожди за различните видове вина. Гледайте да не ги объркате. За ябълково вино се купува следното:

1. Ензим: http://vinarko.com/magazin/ензими-за-бели-вина/ензим-за-бели-вина-и-розе-lafazym-extract

2 Дрожди един от следните видове:
http://vinarko.com/magazin/дрожди-за-бели-вина/винени-дрожди-actiflore-f33
http://vinarko.com/magazin/дрожди-за-бели-вина/винени-дрожди-zymaflore-x16
http://vinarko.com/magazin/дрожди-за-бели-вина/винени-дрожди-zymaflore-x5

3. Активатор на ферментацията - един или повече от следните видове:
http://vinarko.com/magazin/активатори-на-ферментация

Ще ви трябва и един мерителен цилиндър
http://vinarko.com/magazin/мерителни-цилиндри

както и няколко от тези сифончета (по едно на бидон)
http://vinarko.com/magazin/приспособления-и-консумативи/воден-затвор-за-тиха-ферментация

Също така от тука трябва да се сдобиете със стъклен захаромер или най-добре с рефрактометър:
http://vinarko.com/magazin/измервателни-прибори

Mateev
25.11.2013, 02:46
И няколко думи за ябълковия оцет, който е по-ценен и по-полезен дори и от ябълковото вино:

За да си направите ябълков оцет, първо трябва да направите ябълково вино. Оцетната бактерия е една единствена (за разлика от многото видове дрожди) и тя може да прави оцет само от вино и от нищо друго. За наше щастие бактерията също я има във въздуха навсякъде около нас, така че технологията на направа на оцет е още по-проста от тази на виното - просто махнете капака на съда с вино и го стоплете. Оцетната бактерия обича топло, както и много много кислород. За да и доставите тези две неща виното се прелива в съд с широк отвор и се изнася на слънце или зимно време стои близо до радиатора (парното). Покрийте съда с марля заради мушиците, но в никакъв случай не затруднявайте свободния достъп на кислород до колкото се може по-голяма площ от виното. Бъдете търпеливи - процеса на направа на оцет отнема 5-6 месеца, а може и повече. Ако искате да го ускорите, трябва да си намерите оцетна гъба от някой друг колега, който има оцет. Ако не - тази гъба пак ще се появи, но ще отнеме доста време.

Не я махайте гъбата от повърхността. Колкото по-дълго време стои, толкова по-добър оцет се получава. Бактерията непрекъснато яде виното и гъбата надебелява, но с това оцета става все по-добър и по-добър.

Ами това е. Хубаво е когато си правите ябълково вино, част от него да го направите и на ябълков оцет. Много е полезен.

Ruslan
25.11.2013, 10:52
Много полезна информация!Благодарности на Матеев.