PDA

Виж пълната версия : ЧЛ. 11 , 12 и 13 от ЗАКОНА ЗА ПЧЕЛАРСТВОТО



Ивайло Георгиев - ingivo
05.03.2013, 16:52
Мисля да се възползвам от чл .11 от Закона за Пчеларството. Моля колеги които са минали по тази процедура или имат юридически познания да кажат дали долния текст е достатъчен за молба до общинския кмет . Разбира се той да си изготви докладна и да я внесе за разглеждане на заседание на Общинския съвет. Достатъчно ли е като основание за искането да се цитира чл.11 само или трябва още нещо? Трябва ли да се опомене дали вносителя е собственик на пчелин към момента на подаване на молбата ?

..................................................
г-н кмет , на основание чл.11 от Закона за Пчеларството моля да ми бъде учредено право на ползване на общински имот ....Еди кой си номер от землището на еди кое си населено място в местността еди коя си .....
.................................................

vanHanegem
05.03.2013, 17:13
И общинският кмет веднага ще напише докладната до Общинския Съвет...защото ще се уплаши!
Общински имоти се отдават по специален ред, съгл. Наредба на Общинския Съвет.
Мисля, че ще те заболи главата ако тръгнеш по този ред....
П.С. Въобще не знам какво гласят чл.11, 12 и 13 от ЗП.

syzi
05.03.2013, 18:14
Преди да отидеш при кмета,иди в земеделската служба и провери с какъв статут е земята и може ли да бъде отдавана под наем.Попитай там и за реда на подаване на документи,защото във всяка община е различно.

Ивайло Георгиев - ingivo
05.03.2013, 19:27
Преди да отидеш при кмета,иди в земеделската служба и провери с какъв статут е земята и може ли да бъде отдавана под наем.Попитай там и за реда на подаване на документи,защото във всяка община е различно. Това го свърших всичко е ок. И вземете прочетете закона . Аз не го искам под наем имота през търгове и не знам си какво . Искам го по реда на чл.11 от Закона за пчеларство. В общината ми казаха че реда е следния : даваш молбата в деловодството викат и това е . Туй то никой не знаел за моя случей . Еми не знаят защото не им изнася. Въпроса е от юридическа гледна точка да се изчисти текста на молбата.

Ивайло Георгиев - ingivo
05.03.2013, 19:43
Ето го и основанието за безвъзмездно ползване от Закона за Общинската Собственост . В текстовете с червено попадаме ние чрез Закона за Пчеларството .

Чл. 39. (Изм. - ДВ, бр. 101 от 2004 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 54 от 2008 г.) Право на ползване върху имоти и вещи - частна общинска собственост, се учредява след решение на общинския съвет от кмета на общината чрез публичен търг или публично оповестен конкурс.
(2) Срокът на правото на ползване се определя от общинския съвет и не може да бъде по-дълъг от 10 години, освен когато в закон е предвидено друго.
(3) В случаите, когато лицата, на които може да се учреди право на ползване, са определени със закон, то се учредява без търг или конкурс след решение на общинския съвет, по ред, определен в наредбата по чл. 8, ал. 2.
(4) (Изм. - ДВ, бр. 91 от 2012 г.) Безвъзмездно право на ползване се учредява без търг или конкурс след решение на общинския съвет, прието с мнозинство две трети от общия брой на съветниците.
(5) Когато лицата, на които може да се учреди безвъзмездно право на ползване, са определени в закон, то се учредява без търг или конкурс след решение на общинския съвет, прието с мнозинство повече от половината от общия брой на съветниците, по ред, определен в наредбата по чл. 8, ал. 2.
(6) Въз основа на резултатите от търга или конкурса, съответно - на решението на общинския съвет, кметът на общината издава заповед и сключва договор.

Mateev
05.03.2013, 19:45
Има и още едно нещо, ако все още не сте го научили. Общините вече имат право да се разпореждат с нераздадените земи по чл. 19. Тоест имат право да ги продават. Реда е следния - харесвате си даден общински имот, който е по чл. 19 или който е частна общинска собственост. Подавате молба в свободен текст, че искате да го закупите. На следващото заседание на общинския съвет те се съглазяват с кеф (защото им трябват парички). След това му правят оценка и го обявяват на търг. Явявате се на търга и си го спечелвате. Това е пробвано и работи безпогрешно.

Има проблем само ако имота е пасище - тогава отказват, защото според закона пасищата са публична общинска собственост - тоест хем са на общината, хем в същото време са и публични.

Ивайло Георгиев - ingivo
05.03.2013, 19:48
Има и още едно нещо, ако все още не сте го научили. Общините вече имат право да се разпореждат с нераздадените земи по чл. 19. Тоест имат право да ги продават. Реда е следния - харесвате си даден общински имот, който е по чл. 19 или който е частна общинска собственост. Подавате молба в свободен текст, че искате да го закупите. На следващото заседание на общинския съвет те се съглазяват с кеф (защото им трябват парички). След това му правят оценка и го обявяват на търг. Явявате се на търга и си го спечелвате. Това е пробвано и работи безпогрешно.

Има проблем само ако имота е пасище - тогава отказват, защото според закона пасищата са публична общинска собственост - тоест хем са на общината, но в същото време са и публични.
Именно за такъв имот става дума и при мен .Вече статута им е Общинска собственост а не Временна Общинска собственост по чл. 19 . Това го чакам 2 години вече . Начина на ползване е нива така че не влизам в мери и пасища.

Диян Димитров
05.03.2013, 20:47
В закона за горите чл.70, ал.7 се казва:
Актът за учредяване право на ползване по ал. 5
/За учредяване право на ползване върху поземлени имоти в горски територии за устройване на постоянни пчелини по смисъла на Закона за пчеларството собственикът на пчелина подава заявление до лицата по чл. 69, ал. 3. Към заявлението се прилагат доказателства, че заявителят е вписан в регистъра по чл. 8 от Закона за пчеларството и е собственик на постоянен пчелин с над 10 пчелни семейства/
и разрешението по ал. 6 /временен пчелин/ се издават в деня на подаване на заявлението.

Evgeni Petkov
05.03.2013, 21:57
В закона за горите чл.70, ал.7 се казва:
Актът за учредяване право на ползване по ал. 5
/За учредяване право на ползване върху поземлени имоти в горски територии за устройване на постоянни пчелини по смисъла на Закона за пчеларството собственикът на пчелина подава заявление до лицата по чл. 69, ал. 3. Към заявлението се прилагат доказателства, че заявителят е вписан в регистъра по чл. 8 от Закона за пчеларството и е собственик на постоянен пчелин с над 10 пчелни с]
Нещо не мога да намеря в лекс-преходните и заключителните разпоредби на Закона за горите - ДВ, бр. 19 от 8 март 2011 г., в сила от 09.04.2011 г. тези изброени членове в закона за горите. Да не би да има нов закон за горите!

Диян Димитров
05.03.2013, 22:14
http://www.lex.bg/bg/laws/ldoc/2135721295
виж тук
§ 87. Законът влиза в сила от 1 юли 2012 г. с изключение на § 84, който влиза в сила от деня на обнародването на закона в "Държавен вестник".

Ивайло Георгиев - ingivo
06.03.2013, 08:22
Към borislav aleksandrov . Прочети чл .39 ал .2 от Закона за общинската собственост в горния ми пост .От там става ясно че срока не е 10 г по същия закон а е безсрочен като прекратяването на позването е описано в чл.11 ал.3 от Закона за пчеларството . Единствено не знам на какво да се позова за БЕЗВЪЗМЕЗДНОТО ползване. В закона за пчеларството не е опоменато безвъзмездно но не опоменато и възмездно ??? Разликата е в необходимия брой съветници гласували ЗА по чл.39 ал.4 и ал.5 от Закона за общинската собственост. Нека ако някой е сигурен кое точно е основанието да искам безвъзмездно ползване да сподели.

Диян Димитров
06.03.2013, 10:47
Учреденото право на ползване в горски територии е безвъзмездно съгласно чл.71, ал.7 от закона за горите.
За терени общинска собственост - не знам.
При учредяването право на ползване в моя случай в държавен горски фонд беше вписан срок от 5 години. Никъде в нормативните актове не се упоменава срок на учреденото право на ползване, нито в закона за горите , нито в закона за пчеларството.
Единствените текстове касаещи прекратяване УПП са в чл. 11 на закона за пчеларството
(3) Правото на ползване се прекратява:
1. в случай че лицето, в полза на което е учредено, преустанови отглеждането на пчелните семейства;
2. със смъртта на лицето, съответно прекратяването на юридическото лице, в полза на което е учредено; в този случай правото на ползване се учредява в полза на наследниците, съответно правоприемниците, които продължават отглеждането на пчелните семейства, или на лицето, придобило собствеността върху тях.

Та, питането ми е - имали някаква юридическа стойност посочения в акта за учредяване право на собственост срок от 5 год ?

Ивайло Георгиев - ingivo
06.03.2013, 12:00
Явно си немаме колега юрист sadsmile;
Ще има ходене по мъките sadsmile;

Ивайло Георгиев - ingivo
07.03.2013, 08:53
Благодаря borislav aleksandrov ! Прав си за срока съм се подвел до 10 години е . Не знаех че трябва да има приложения към молбата . Тези неща които каза като приложения не са проблем , но те не трябва ли да си ги проверят по служебен ред ? Да ги прилагам ли или да чакам да ми ги изискат или викаш на всякъде е различно ? Проверих и НРПУРОИ за общината . Те горе долу са преписали ЗОС така че от там мисля че няма да има спънки .

Петър Манолов
15.04.2013, 19:51
Здравейте законно ли е да купя регистриран пчелин на общински парцел ще имам ли проблеми с общината благодаря

Диян Димитров
15.04.2013, 20:26
Към borislav aleksandrov
"понеже има определено по колко кв.м се полагат на кошер и се смята."
В кой нормативен акт е определено по колко кв.м се полагат на кошер, за да определим върху каква площ да искаме учредяване право на ползване? Не питам за предположения и препоръки а за закон, наредба, чл., ал..
И още един въпрос - освен площта за пчелните семейства, каква площ се полага за останалата база като помещение за вадене на мед, склад за инвентара и естествено помещение за отдих на пчеларя ?

Bee Varna
24.10.2013, 19:30
Всичко точно, само не посочвай член 11, не ти трябва, ползване е безвоздмездно, пишеш молба и прилагаш акт за собственост или договор за наем.