PDA

Виж пълната версия : РЕГИСТРАЦИЯ НА ПЧЕЛНИ КОШЕРИ



nikimm
05.03.2013, 11:28
Здравейте!Имам следния казус:Предстои ми регистрация на 30 пчелни семейства в 1000 кв.м. нива / не е в регулация /, която е моя собственост, но пчелина ще е на името на майка ми.От Ветеринарно медиц. Служба са казали на майка ми, че е необходимо да предоставим нотариално заверен договор за безвъзмезно вещно право на ползване на земята от майка ми.Проверих при нотариус и се оказа, че този договор има сила на нотариален акт, което изисква допълнителни разходи.Някой ако може да помогне с идея?

Evgeni Petkov
05.03.2013, 11:40
Ти идеята си я имаш, а въпросът е за разходът по нотариус. Без да съм точен мисля, че 40 лв. струва договора за над 5 години. Това е дребна сума, че то после като се почне с огради, охрани, нозематозни майки, много други идеи ще те спохождат.

nikimm
05.03.2013, 12:31
Имам представа, защото гледам пчели от 15год.но идеята ми е дали не може да стане с нещо като договор за наем между мен и майка ми.

Ивайло Георгиев - ingivo
05.03.2013, 12:42
При мен стана с едно удостоверение от кмета ,че ползвам имота за пчелин . Имота е на прадядо ми който не е сред живите и нямаше как да направя договор с него . Този вариант ми каза ветеринаря и стана .

Петко Станчев
05.03.2013, 12:50
Даваш нивата под наем на майка си,пишете си един договор(има готови бланки в интернет),даже може и без нотариална заверка и си ТИ.Аз така направих и регистрацията мина без никакви спънки.

Ruslan
05.03.2013, 15:19
Миналата година регистрирах пчелина си, който е разположен върху земя, която не е моя собственост.Изискването беше да имам договор за ползване на земята.Написах го сам- договор за безвъзмездно ползване със собственика.Дори не е необходимо да се шикалкави и да е възмезден и да се пишат някакви формални наеми.В моя случай собственик на имота е майката на съпругата ми.Дори не са ми искали да е нотариално заверен!

nikimm
05.03.2013, 16:23
Благодаря, ще пробвам с договор и без да го заверявам нотариално.

simo
05.03.2013, 19:09
Ако си от В.Търновска област не пробвай, няма да стане.Направи си един договор за безвъзмездно ползване,нотариалната заверка е 9 лв.

галин
05.03.2013, 19:20
на мен ми искаха договора да е за минимум 6 год такова било изискването специално за пчелин като животновъден обект

nikimm
05.03.2013, 19:52
От Софийска област съм и писах за срок от 20год.

peychev
05.03.2013, 20:02
По закон договорите за наем не е задължително да минават пред нотариуси.... Пишеш си един договор и го носиш в областната дирекция по безопастност на храните...Мисля,че смениха закона и сега първо ветеринарния лекар ти дава номера на пчелина и с него отиваш там...Там си представяш договора за наем и няма вариант да ти откажат защото не е нотариално заверен.Ако ти направят проблем,казваш че си говорил с адвокат и са ти казали,че закона е сменен...По инструкцийте който са им пуснати в документите който трябва да представиш найстина пише,че договора трябва да е нотариално заверен,но тези изисквания не са сменени от мн години,а промяна,че договор за наем не е обвързан с печат от нотариус е от преди 2-3 години някъде....

Друг е въпроса обаче,ако искаш да кандидатстваш по някоя европейска програма,там вече задължително е наема да минава пред нотариус....

Минавал съм по-този път и се разбрах без проблеми,като казах именно това което съм написал по-горе....

nikimm
05.03.2013, 20:22
Като стана въпрос за тези европейски програми там сигурно е тегава работата.Кое е по-различно при регистрацията на пчелина.Не съм решил, но ако мога да го направя сега за да си улесня нещата в бъдеще, няма да е зле.

syzi
05.03.2013, 20:27
Наскоро ми правиха проверка от РА и освен документа за регистриран животновъден обект ми искаха и НА на единия пчелин ,и договора за наем,който искаха да е нотариално заверен,на другия.

peychev
05.03.2013, 20:49
Наскоро ми правиха проверка от РА и освен документа за регистриран животновъден обект ми искаха и НА на единия пчелин ,и договора за наем,който искаха да е нотариално заверен,на другия.

Не знам заради коя програма са те проверявали...За самия пчелин освен удостоверението за регистрация нищо друго не е нуждно да предоставяш...

syzi
05.03.2013, 20:58
Когато ти правят проверка си длъжен да предоставиш всички документи,които ти искат wink;

Димитър Бонев
05.03.2013, 21:00
По принцип, когато регистрираш пчелина по наредба 27 също са длъжни да искат договор-нотариално заверен.

peychev
05.03.2013, 21:03
Когато ти правят проверка си длъжен да предоставиш всички документи,които ти искат wink;

Имат право да ти искат тези с който си кандидатствала...или който е трябвало да създадеш...визирам примерно фактури... Няма как да ти искат договор за наем на пчелин от РА защото те не са областна дирекция по безопастност на храните...Тях ги интересува,че имаш регистрация и нищо друго...Най-много да си попаднала на човек от Разград който си надвишава правата без да има това право...

Vortigen
07.05.2013, 15:00
Искам да попитам някой знае ли какви субсииди дават след като си регистрирал кошерите си?

Димитър Бонев
07.05.2013, 21:01
Никакви

vanHanegem
07.05.2013, 21:03
Никакви
Ти го уби - той затова ги е регистрирал!!! Няма да може да си върне 20-те лева.

Павел
22.09.2013, 13:15
Здравейте колеги,имам кошери от 2011,искам да се регистрирам като земеделски производител,но не мога да намеря точната нформация,много моля ако можете да ме упътите,къде трябва да се ходи,какво трябва да имам,какви документи и т.н.Благодаря ви предварително :)

borislav aleksandrov
22.09.2013, 13:21
Прочети темата Регистрация на пчелни кошери в която ти е преместен поста

Павел
26.09.2013, 17:28
Колеги,пак не успях да разбера какво да направя в крайна сметка.Ще ви помоля да ми дадете максимално опростена и разбираема информация по въпроса как да си регистрирам кошерите.Къде трябва да отида,какво трябва да дам,документи,пари и т.н,за да стана в крайна сметка земеделски производител. Не разбирам другте теми за това реших да направя тази,защото ми е наистина належащо,извинявам се ако досаждам.

Димитър Бонев
26.09.2013, 17:53
Отиваш в областната агенция по безопасност на храните от там ще ти дадат заявление. За да не се разкарваш напразно от общината си вземи становище че няма пречки върху посочения терен да бъде изграден пчелин. За становището всяка община сама определя таксата а за регистрация таксата до 100 кошера е 20 лв. До 10 дни след подаване на заявлението ще се сформира Екип който ще извърши посещение на място дали обекта отговаря на изискванията. Ако всичко е наред до няколко дни ще ти се издаде документ че си собственик на животновъдни обект. Пчелин с посочения от теб капацитет. След това се регистрираш в кметството и заявяваше колко кошера имаш в момента. Отиваш и при ветеринарния на селото да оформи ветеринарният дневник.

Диян Димитров
27.09.2013, 10:31
На какъв имот /терен/ ще регистрираш пчелина? Общинска земя, горски фонд или частен ?

Димитър Бонев
27.09.2013, 12:28
А забравих най-важното. Нотариален акт на имота ако е твой или договор нотариално заверен ако не е. Договор се изисква независимо че имота е на майка, баща или съпруга, деца.

Ruslan
27.09.2013, 14:43
Всъщност упражнението е от две части.Първата част е регистрацията като животновъден обект-получаваш номер на обекта.Втората част е регистрацията като земеделски производител.
Аз мога да помогна с информация по първата част, понеже спрях до тук, на този етап регистрация като ЗП не ме интересува.
Също така има нюанси в различните градове.При мен процедурата протече по следния начин:
Уточнявам, че пчелина се намира в имот на мой роднина.Та първо отидох при кмета(кметския наместник) на селото където се намира имота.Той ми дава бележка, че в съответното село, имам N-на брой пчелни семейства.Ако имота е твой си копираш нотариалния акт.Ако имота не е твой, сключваш договор за ползване на същия в свободен текст.Аз сключих договор със собственика за безвъзмездно ползване.Не са ми искали нотариална заверка. От районния ветеринар вземаш номера на пчелина.След това с бележката от кмета, копието на нотариалния акт на имота и договора за ползване се отива в областната агенция по безопасност на храните.
Тук има една тънкост.Пчелина който регистрирах, съществува на това място от сигурно 40 години.Трябва да е ясно от къде се е пръкнал.За агенцията има само два варианта :), или да си ги купил или да си хванал роеве.Ако си купил семействата се вкарваш в един филм-документи от ветеринар за здравен статус, документи за транспорт и т.н.Другия е попълваш една декларация, че семействата са от хванати роеве.
В зависимост от площта на имота си обявяваш капацитет на пчелина- бройки, които не можеш да надхвърлиш-декларираш максималния капацитет.За капацитет до 100 броя заплащаш 20 лева, над тях има добавка за всяка следваща бройка.В документа ти пишат вече отделно колко е действителната бройка към момента-колкото са писани в бележката от кмета.

Ruslan
27.09.2013, 14:50
Другото което направих тази година е да се регистрирам по наредба 26 за директни доставки на мед.Отбелязвам, че бях вписан в регистъра, без да съм Земеделски производител.Вече имам право да продавам по пазари и да доставям до малки търговски обекти.

koragroup
28.09.2013, 15:25
Другото което направих тази година е да се регистрирам по наредба 26 за директни доставки на мед.Отбелязвам, че бях вписан в регистъра, без да съм Земеделски производител.Вече имам право да продавам по пазари и да доставям до малки търговски обекти.

Мен ме интересува точно тази перипетия. Какви са изискванията и от къде се минава за регистрацията?
Благодаря предварително!

P.S. Не че не може да ми разкажеш докато пием по нещо на някое кръчме из Русе, ама може и на друг да му е полезна информацията. ;-)

Павел
28.09.2013, 21:51
На общинска земя съм.

Диян Димитров
29.09.2013, 20:58
Ако смяташ да развиваш пчелина до по-голям брой семейства, да участваш в програми и т.н.т., то моя съвет е да учредиш право на ползване за изграждане на постоянен пчелин. Моят е на територия на държавен горски фонд и според закона за горите учреденото право на ползване е безвъзмездно и наследяемо /придобива го автоматично този който продължи отглеждането но пчелните семейства след смърт на собственика или продажба на пчелина /. Според ЗГ и ЗП единственият начин да се развали веднъж учредено право на ползване е броя на пчелните семейства в пчелина да остане по-малко от 10 .

Цеко
29.09.2013, 21:36
Другото което направих тази година е да се регистрирам по наредба 26 за директни доставки на мед.Отбелязвам, че бях вписан в регистъра, без да съм Земеделски производител.Вече имам право да продавам по пазари и да доставям до малки търговски обекти.

Интересно как си се регистрирал без да си земеделски производител, при нас (Видинско) това е първото изискване?

Ruslan
30.09.2013, 08:20
Извинявам се за закъснението, през почивните дни си давам почивка от глобалната мрежа :).С колегата Георги, посещението на кръчмето ще го реализираме :).А тук ще споделя опита си, за да съм полезен на другите колеги.
Първо в наредба 26, няма изискване за регистрация като ЗП.Предварително си разпечатах наредбата и заявлението за вписване, както и копие на регистрацията на животновъдния обект и с тях под мишница- в областната АБХ, в отдел Контрол на храните.(за колегата Георги, в Русе се намира в дъното, в ляво).
Та казвам им, идвам да ме впишете.Тук дойде момента, който очаквах- казват ми-регистрация като ЗП.Връчвам им наредбата и питам, къде има изискване?Ето ви копието от регистрацията на животновъдния обект.Имаше малко суматоха и ми дадоха тяхна бланка за заявление(моята не им хареса).Взех си бланката и я попълних в къщи.След няколко дена-обратно.Сега беше друг доктор.Тук възникна въпроса какво ще се пише в графата БУЛСТАТ/ЕИК.Аз бях подготвен-ЕГН-то.Заявлението беше прието.Платих едни 43 лева май бяха.След това доктора който отговаря за района където ще бъде регистриран обекта, трябва да се обади за да посети и огледа помещението където ще се съхранява и разфасова меда.Обекта за разфасоване може да бъде на съвсем различно място от пчелина.Тук е момента, в който ако имат желание, могат да ти откажат и да ти дадат предписание да се въведе в ред според изискванията им.В най общи линии, трябва да има под и стени, които да се мият, да има топла течаща вода.Ако при огледа всичко е наред, след десетина дена, трябва документа удостоверяващ вписването да е готов.
Разбира се, трябва да се действа много деликатно.Ако се стигне до остър конфликт по време на дебата за регистрацията като ЗП и се разменят поздравления към роднини :), след това при огледа на помещението могат да създадат доста ядове.
Накратко- в областната агенция се отива с копие от регистрацията на животновъдния обект, те си имат бланка за заявлението което трябва да се попълни.

Павел
01.10.2013, 10:09
На какъв имот /терен/ ще регистрираш пчелина? Общинска земя, горски фонд или частен ?

На общинска земя.

Павел
01.10.2013, 10:30
Благодаря Ви много за информацията,бяхте от голяма помощ.

fram
18.02.2014, 17:01
Та първо отидох при кмета(кметския наместник) на селото където се намира имота.Той ми дава бележка, че в съответното село, имам N-на брой пчелни семейства.

Здравейте колега Руслан, и на мен ми предстои регистрация на пчелина. Това с бележката не ми стана много ясно. Какво представлява, стандартна бланка която попълват в кметството ли е. Каква информация включва. Задавам тези въпроси защото имам чуството че ще ме изгледат неразбиращо като отида в кметството.

Ruslan
18.02.2014, 17:25
Бележката не е нещо особено.Трябва да са правили, все ще има някой, който вече да е искал такава.Тази бележка потвърждава, че въпросното лице има едиколко си пчелни семейства, които се намират в едикойси имот.

Цеко
18.02.2014, 21:51
Бележката не е нещо особено.Трябва да са правили, все ще има някой, който вече да е искал такава.Тази бележка потвърждава, че въпросното лице има едиколко си пчелни семейства, които се намират в едикойси имот.
Не е точно така, издава се служебна бележка, че пчелин с рег. № ..... собственост на ................ отговаря на изискванията на чл. 15 от Закона за пчеларството. Готова бланка едва ли имат в кметството, но съдържанието е горе долу това, съжалявам но съм изтрил моя образец, за това цитирам по памет.

Искрен Мутафов
18.02.2014, 23:13
Идеята като цяло на тази бележка е да докаже пред БАБХ, че в кметството са наясно че еди кой си има пчели в съответното землище или населено място(един вид вписън си в регистарът им - дори и да нямат такъв, официален или неофициален), и при евентуално пръскане от земеделци или срещу комари, с авиационна или наземна техника ще те уведомят.

Ruslan
19.02.2014, 08:55
Явно всяка област си има свои закони :).Аз регистрирах два пчелина и кметските наместници и на двете места ми издадоха точно такава бележка( без никакви номера).Освен тази бележка, която само удостоверява, че имаш определен брой пчелни семейства, свързваш се с ветеринарния доктор, който ти е в района, за да ти даде номер на животновъдния обект.С бележката и номера, отиваш в Областната агенция по храните, там със съответния служител се попълват останалите документи.Пак казвам-не съм имал никакви затруднения, никой не се е правил на интересен и не е създавал проблеми.
Естествено те питат от къде са семействата.Аз попълних декларация, че са от хванати роеве.Малко много са :), ама какво да направя, след като пчелина е на това място от 40 години!Не са купувани, не са транспортирани от някъде, че да има пътни листи, документ за здравословно състояние и т.н.

tsc1
19.02.2014, 09:17
Четейки темата ми хрумва, че не е лошо да има тема (или раздел) във форума "Документи в пчеларството", където да се качват всякакви бланки и образци на документи. Това ще е от обща полза за всички.

fram
20.02.2014, 09:05
Благодаря за отговорите.


Не е точно така, издава се служебна бележка, че пчелин с рег. № ..... собственост на ................ отговаря на изискванията на чл. 15 от Закона за пчеларството. Готова бланка едва ли имат в кметството, но съдържанието е горе долу това, съжалявам но съм изтрил моя образец, за това цитирам по памет.

Тази бележка няма как да съдържа рег. № при условие че пчелина все още не е регистриран и целта на мероприятието е точно това, да го регистрирам и да ми бъде издаден рег. номер.

rosty_sz
20.02.2014, 10:11
Работата е малко объркана и малко трудна за разбиране, но е така както ти казват. Номера на пчелина ще ти го издаде ветеринарния доктор и дори и да не е регистриран все още пчелина той ще има номер. За да направя кашата още по-голяма ще кажа, че вече можеш да сключваш договор с който си искаш лекар и един вид няма районен такъв. Как тогава лекаря ти дава номер след като номерата са поредни за района а той не е районен и няма информация до кой номер е стигнал регистъра не се знае. На практика обаче лекарите запазиха долу горе своите предишни райони и имат все още инфо за районния регистър защото противозаконно те продължават да го водят.

BateMisho
28.02.2014, 14:42
Ето как стана регистрацията при мен преди 3 месеца:

1. Подадох заявление е ОДБХ заедно с документ за собственост/ползване и веднага ми дадоха номер. Казаха ми, че имат номера за всяко населено място и ти запазват един при подаване на заявлението. Дадоха ми и телефона на ветеринаря началник на района за консултации по т2

2. След седмица-две директорът на ОДБХ пуска заповед за назначаване на комисия, която да посети пчелина и да установи съответства ли на изискванията на закона за пчеларството - ограда, табели, отстояния, маркировка на кошерите с номера на пчелина и т.н. На място се попълва протокол и ветеринарен дневник.

3. Комисията прави доклад до директора и той издава официална заповед за регистрация на пчелина под съответния номер.

Така се развиха нещата при мен, без да е необходима бележка от кмета или който и да е. Дума не обелиха за други документи освен посочените в началото на поста.

Ивайло Георгиев - ingivo
08.04.2014, 22:10
Бате Мишо , това ти е половината регистрация . Ти си се регистрирал по закона за ветеринарно медицинската дейност в БАБХ ,а трябва и една регистрацийка по Закона за пчеларството да направиш в кметството по местонахождение на пчелина .

Диян Димитров
09.04.2014, 08:54
Параграф 22 се получава когато тръгнеш да създаваш и регистрираш постоянен пчелин на територия ДГФ / държавен горски фонд/. За да го регистрираш в ДАБХ / ветеринарната служба / ти искат документ показващ основанието за ползване на земята / в случая такъв документ е единствено - учредено право на ползване /. За да учредиш право на ползване в ДГФ ти трябва бележка от общината, че си регистрирал пчелина в общинския регистър. А за да го регистрират в общината ти искат номер на регистрацията в ДАБХ. С две думи омагьосан кръг.

Светозар Каменов
09.04.2014, 09:59
На мен от горското ми искаха документа за регистрация в БАБХ. Никаква бележка от кметството не ми трябваше. Всеки иска каквото му хрумне.

ianev
10.04.2014, 19:06
Преди малко това говорих с колега. За да му отпуснат земя от горското са му искали регистрация в БАБХ, с една дума излиза че няма как да ти опуснат ако нямаш вече действащ пчелин.

Диян Димитров
10.04.2014, 20:54
Чл. 70. от ЗГ
ал.(5) За учредяване право на ползване върху поземлени имоти в горски територии за устройване на постоянни пчелини по смисъла на Закона за пчеларството собственикът на пчелина подава заявление до лицата по чл. 69, ал. 3.
Към заявлението се прилагат доказателства, че заявителят е вписан в регистъра по чл. 8 от Закона за пчеларството и е собственик на постоянен пчелин с над 10 пчелни семейства.

чл. 8. от ЗП
(1) В кметствата се води регистър на пчелините, включително пчелните семейства.
(2) Собствениците на пчелни семейства в 15-дневен срок от тяхното придобиване подават заявление за регистрация по ал. 1.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2008 г., изм. - ДВ, бр. 8 от 2011 г., в сила от 25.01.2011 г.) В едномесечен срок от регистрацията по ал. 1 кметствата изпращат информация за регистрираните пчелни семейства в областните дирекции "Земеделие" и Българската агенция по безопасност на храните.
(4) За извършване на регистрацията по ал. 1 не се заплаща такса.
(5) Постоянните пчелини задължително са с ограда. В срока по ал. 2 собственикът поставя на оградата табелка с името си (наименование на фирмата), адрес (седалище), ЕГН (БУЛСТАТ), брой на пчелните семейства и регистрационен номер на пчелина.
(6) Собственикът заявява за вписване в регистъра по ал. 1 промени на данните, подлежащи на регистрация, в 15-дневен срок от настъпването им.

Никъде не се споменава регистрация в ДАБХ

ianev
11.04.2014, 09:22
Колега ти сам си го писал в началото на поста си

"Към заявлението се прилагат доказателства, че заявителят е вписан в регистъра по чл. 8 от Закона за пчеларството и е собственик на постоянен пчелин с над 10 пчелни семейства."

А това се удостоверява с документа за регистрация на животновъден обект (пчелин) в Агенция по безопастност на храните

(2) Собствениците на пчелни семейства в 15-дневен срок от тяхното придобиване подават заявление за регистрация по ал. 1.

Диян Димитров
11.04.2014, 19:43
ал. 1 -В КМЕТСТВАТА се води регистър на пчелините, включително пчелните семейства.
Регистър в кметствата и регистрация на животновъден обект в ДАБХ са две съвсем различни неща.

ianev
11.04.2014, 22:20
Така е но при нас за да се регистрираш в кметството ти искат регистрация в ДАБХ ... Миналия април минах по този път

Диян Димитров
12.04.2014, 18:58
Така е но при нас за да се регистрираш в кметството ти искат регистрация в ДАБХ ... Миналия април минах по този път
Нали точно това съм писал. А за да се регистрираш в ДАБХ ти искат документ за основание за ползване на земята върху която е пчелина ти, и ако пчелина ти е в горски фонд се получава омагьосания кръг защото в горското ти искат регистрацията от кметството.

ianev
13.04.2014, 07:20
Значи нещо не сме се разбрали и то вероятно проблема е в мен или сме почнали да говорим за различни неща. Имах предвид че за да вземеш земя от горското за пчелин ти искат да имаш действащ такъв, така излиза на практика. За да им представиш документ за животновъден обект от ДАБХ и чак тогава да ти отпуснат място и него да си регистрираш.

Диян Димитров
13.04.2014, 09:04
Аз постъпих така:
1. Избрах си место в ДГФ и без да питам никого поставих на него 11 бр. пчелни кошера - в закона пише повече от 10 бр..
2. Взех от обслужващия района ветеринарен лекар поредния номер за регистрация на животновъден обект, като ми го запази за последваща регистрация на такъв.
3. С този номер отидох и регистрирах пчелина в кметството /общината/ и взех служебна бележка, че имам регистриран пчелин вписан в регистъра по чл. 8 от ЗП
4. Със служебната бележка подадох заявление за учредяване право на ползване за изграждане на постоянен пчелин в държавен горски фонд.
5. Със заповедта за учреденото право на ползване / удостоверяващо правото на ползване на земята/ подадох заявление за регистрация на пчелина в ДАБХ.
и сега съм топ от всякъде.
И пак повтарям в горското нямат никакво правно основание да ти искат регистрация в ДАБХ. По закон на тях им се представя само регистрацията в регистъра воден в кметството по чл. 8, ал. 1 от ЗП.

sstania
05.09.2014, 09:53
Здравеите!днес имах щастието да попадна на този форум и да се регистрирам , не знам въобще да ли се следи от някои новите постове но сам длъжен да опитам.Та предстои ми регистрация на пчелин, да видим да ли сам разбрал правилно:)

1.Хващам дядото и с наториалниат акт отиваме при адвокат да оформим документи за отдаване на земята / вслучая е собствена на дядото/да ми е отаде под наем или без вазмезно ,за направата на постоянен пчелин, след това при нотариуса за заверка.

2.с тези документи за ползване на дадения парцел / в регулаця/ ,отиваме при кмета / наместника на селото/ и изискваме бележка за притежаване на определен брои кошери/роеве/ и удостоверява че на даденото място имаш определен брои кошери

3. С тези документи от т.1 и т.2 отиваме в ОДБХ да пуснем вече същинското заявление за регистрацията на пчелина, като там пак се заявяват определените броеве/ роеве/
които притежавам

4. Чак след това чакаме ветеринар за номер на пчелина и за регистрация в БАБХ и ветеринарен дневник

Простете за невежеството ми но не знам да ли сам разбрал правилно, ако модераторите стметнат за добре нека изтрят поста , да не се повтаря, някои да одговори дали сам в правелната посока:)

Искрен Мутафов
05.09.2014, 12:20
Здравеите!днес имах щастието да попадна на този форум и да се регистрирам , не знам въобще да ли се следи от някои новите постове но сам длъжен да опитам.Та предстои ми регистрация на пчелин, да видим да ли сам разбрал правилно:)

1.Хващам дядото и с наториалниат акт отиваме при адвокат да оформим документи за отдаване на земята / вслучая е собствена на дядото/да ми е отаде под наем или без вазмезно ,за направата на постоянен пчелин, след това при нотариуса за заверка.

2.с тези документи за ползване на дадения парцел / в регулаця/ ,отиваме при кмета / наместника на селото/ и изискваме бележка за притежаване на определен брои кошери/роеве/ и удостоверява че на даденото място имаш определен брои кошери

3. С тези документи от т.1 и т.2 отиваме в ОДБХ да пуснем вече същинското заявление за регистрацията на пчелина, като там пак се заявяват определените броеве/ роеве/
които притежавам

4. Чак след това чакаме ветеринар за номер на пчелина и за регистрация в БАБХ и ветеринарен дневник

Простете за невежеството ми но не знам да ли сам разбрал правилно, ако модераторите стметнат за добре нека изтрят поста , да не се повтаря, някои да одговори дали сам в правелната посока:)

При нас в русенско поне реда е малко по-различен, или поне последователността:
1. Отивам в ОДБХ и им сазвам че искам да регистрирам пчелин, попълвам някаква бланка(не си спомням точно каква) и ми дамат регистрационен номер на животновъдният обект(ЖО).
2. Това с адвоката можеш да го прескочиш, нотариуса ще ти свърши същата работа - ще ти подготви договор за наем на мястото. Но аз ги прескачам и адвоката и нотариуса. Изготвям си сам един договор със собственика на мястото(баба ми, или баща ми), а ако и на мое име нотариалният акт, то не ми трябва договор(представя се само нотариалният акт в ОДБХ). Но ако ЖО ще се регистрира не на физическо лице, а на ЕТ(едноличен търговец), то тогава трябва договора за наем да е нотариално заверен.
3. С номера на ЖО отиваме при кмета/наместника на населеното място, за да ни издаде удостоверение, че пчелина ни е вписан в регистара на кметството(това го искат от ОДБХ, защото при евентуални пръскания на посеви или за комари - кмета е длъжен да ни уведоми). Аз обикновенно се ги подготвям сам удостоверението в два екземпляра, нося го на кметицата за подпис и печат, едното остава в кметството, другото го нося в ОДБХ.
4. Отивам в ОДБХ нося документа за собственост(наем), удостоверението от кмета и вече може да се населва пчелина - дали с декларация за собственост на пчелни семейства или с ВМС(пътен лист за купени/преместени пчелни семейства). Ветеринарният дневник може да се попълни още в началото, но със сигурнос трябва и още един документ. Договор с частно практикуващ ветеринар за преглед на пчелите(че им е джи пи).
Такава е при нас последователността, освен ако не са направили някакви промени последните месеци, щото те нещата в ОДБХ, доста динамично се променят - е гледам ги вчера протестират нещо и те за пари...

aleko
05.09.2014, 12:34
Договора за наем може да се завери от кмета на населеното място.Ако е малко село става лесно, всички се познават.

Искрен Мутафов
05.09.2014, 16:25
Договора за наем може да се завери от кмета на населеното място.Ако е малко село става лесно, всички се познават.

Да, може. При нас когато е между физически лица не искат договора да е заверен, но пък искат копие на нотариалният акт.

Цеко
05.09.2014, 21:36
При нас пък искат и скица на имота и после идват да проверят дали кошерите са номерирани съгласно действащите наредби и дали имаш изградена база на обекта за съхранение на инвентара и вадене на меда. Това последното е пълна глупост според мене, ако имам 3-4 пчелина на всеки о тях ли трябва да имам база за вадене на меда? И от собствен опит мога да твърдя че колкото по далече е базата за вадене на мед от пчелина (особено сега през есента) толкова по добре - риска от нападение се свежда до минимум, но ...

tanasko
07.09.2014, 09:17
А каква е ползата от регистрацията на пчелина

Искрен Мутафов
07.09.2014, 09:55
А каква е ползата от регистрацията на пчелина

Така повелява закона.

Искрен Мутафов
07.09.2014, 10:05
При нас пък искат и скица на имота и после идват да проверят дали кошерите са номерирани съгласно действащите наредби и дали имаш изградена база на обекта за съхранение на инвентара и вадене на меда. Това последното е пълна глупост според мене, ако имам 3-4 пчелина на всеки о тях ли трябва да имам база за вадене на меда? И от собствен опит мога да твърдя че колкото по далече е базата за вадене на мед от пчелина (особено сега през есента) толкова по добре - риска от нападение се свежда до минимум, но ...

Посещението на място го прявят с цел да проверят дали имаш съответната бройка, и дали са номерирани според нормативната уредба(НАРЕДБА No 27 от 10.07.2002 г. за регистрация и идентификация на пчелните семейства). Скицата можби я искат понеже при определяне на капацитета изискват минимум 5кв.м. за пчелно селейство.
А това за базата предполагам го правят при регистрация по НАРЕДБА № 26 ОТ 14 ОКТОМВРИ 2010 Г. ЗА СПЕЦИФИЧНИТЕ ИЗИСКВАНИЯ ЗА ДИРЕКТНИ ДОСТАВКИ НА МАЛКИ КОЛИЧЕСТВА СУРОВИНИ И ХРАНИ ОТ ЖИВОТИНСКИ ПРОИЗХОД, защото там има някакви конкретни изисквания.

радо
13.01.2015, 20:07
Уточнявам, че пчелина се намира в имот на мой роднина.Та първо отидох при кмета(кметския наместник) на селото където се намира имота.Той ми дава бележка, че в съответното село, имам N-на брой пчелни семейства.Ако имота е твой си копираш нотариалния акт.Ако имота не е твой, сключваш договор за ползване на същия в свободен текст.Аз сключих договор със собственика за безвъзмездно ползване.Не са ми искали нотариална заверка. От районния ветеринар вземаш номера на пчелина.След това с бележката от кмета, копието на нотариалния акт на имота и договора за ползване се отива в областната агенция по безопасност на храните.
Тук има една тънкост.Пчелина който регистрирах, съществува на това място от сигурно 40 години.
В зависимост от площта на имота си обявяваш капацитет на пчелина- бройки, които не можеш да надхвърлиш-декларираш максималния капацитет.За капацитет до 100 броя заплащаш 20 лева, над тях има добавка за всяка следваща бройка.В документа ти пишат вече отделно колко е действителната бройка към момента-колкото са писани в бележката от кмета.
Ползвам цитат от 2013г. и всичко от цитата ми го казаха днес само с уговорката, че моя пчелин е регистриран от повече от 10 години и ми казаха ,че регистрацията и пререгистрацията вече не важи и отново трябва да правя всичко от цитата стъпка по стъпка.Аз исках само да се пререгистрирам като ЗП ако знаете нещо кажете си мнението.

Искрен Мутафов
13.01.2015, 23:53
Ползвам цитат от 2013г. и всичко от цитата ми го казаха днес само с уговорката, че моя пчелин е регистриран от повече от 10 години и ми казаха ,че регистрацията и пререгистрацията вече не важи и отново трябва да правя всичко от цитата стъпка по стъпка.Аз исках само да се пререгистрирам като ЗП ако знаете нещо кажете си мнението.

Като допълнение мога да ти кажа, че през есента на 2013 година(ноември и декемрви) искаха да имаш и сключен договор с частно практикуващ ветеринарен лекар. После почти цялата 2014 год, не сключваха такива договори, последно ги подписахме август, сега незнам какво е положението с договорите с ветеринарите, и дали ще ти искат такъв.

Димитър Бонев
14.01.2015, 07:52
Ползвам цитат от 2013г. и всичко от цитата ми го казаха днес само с уговорката, че моя пчелин е регистриран от повече от 10 години и ми казаха ,че регистрацията и пререгистрацията вече не важи и отново трябва да правя всичко от цитата стъпка по стъпка.Аз исках само да се пререгистрирам като ЗП ако знаете нещо кажете си мнението.

И каква е причината да искат нова пререгистрация? Обикновено се налага, когато се сменя мястото на пчелина(друг имот). Тъпо, но факт. В белите страни, пчелина се регистрира не като животновъден обект, а като пчелин. Номера е един за всички пчелини на този собственик. И това би било нормално. Ето нещо, което можем да искаме при промените в закона.

радо
14.01.2015, 09:00
Пчелина е пререгистриран през 2008г. като имам удостоверение за това но вчера ми казаха ,че вече не важат и аз трябва да направя всичко отначало като пчелина не се мести, а си е на същото място и за мен лично проблема, е че ветеринарния лекар отговарящ за района ми е пенсиониран и новия отговарящ е на 35 км. в едната посока и цялото това разкатаване ще ме откаже от регистрация.За договор с частен ветеринарен лекар наистина се сключва това го направих .

ganchev55
14.01.2015, 09:09
И каква е причината да искат нова пререгистрация? Обикновено се налага, когато се сменя мястото на пчелина(друг имот). Тъпо, но факт. В белите страни, пчелина се регистрира не като животновъден обект, а като пчелин. Номера е един за всички пчелини на този собственик. И това би било нормално. Ето нещо, което можем да искаме при промените в закона.

Иде реч за ПАРИ.

ivan14
12.02.2015, 01:11
Колко кошера трябва да имам за да ги регистрирам?

Искрен Мутафов
12.02.2015, 01:36
Колко кошера трябва да имам за да ги регистрирам?

Няма долна граница, можеш да регистрираш и един кошер, дори можеш да регистрираш пчелин(животновъден обект), без нито едно налично пчелно семейство, и в последствие да го населиш. Това(населването) обикновенно се извършва посредствум ветеринарно-медицинско свидетелство(ВМС - пътен лист), като закупиш пчелни семейства или прехвърлиш от друг наличен пчелин.
Но, ако искаш да участваш по тригодишната НПП(националната пчеларска програма), то последните две години имаше изискване от 20 пчелни семейства като долен праг за участие, по мерките за закупуване на кошери и отводки.

rosty_sz
12.02.2015, 07:40
В Стара Загора няма начин да регистрираш животновъден обект-пчелин, без да е заселен. Звучи странно, но държат да е така и това си е.

Ивайло Георгиев - ingivo
12.02.2015, 08:33
В Стара Загора няма начин да регистрираш животновъден обект-пчелин, без да е заселен. Звучи странно, но държат да е така и това си е.

Аз мисля че на всякъде е така . И на мен ми искаха да са налични пчелите в обекта при идването на комисията на оглед . И тук се получи поредното недоразумение незнам точно защо . Когато купих първите си пчелни семейства исках да взема удостоверение от тамошния вет.лекар че няма карантина в раыона и пчелите са здрави . НО той ме пита " До кой жив. обект ще ги транспортирате трябва да го запиша в документа " Е как до кой аз още нямам регистриран :) Та единия ветеринар иска пчелите за да ми регистрира жив. обект другия не дава документ без номер на обекта :) И така как се реши случката . Обадих се на ветеринаря от моя раыон и той запази номер в компа си който го написахме в удостоверението от там където ги купих . Абе общо взето във всяко село закона се чете различно :)

Искрен Мутафов
13.02.2015, 00:46
Аз мисля че на всякъде е така . И на мен ми искаха да са налични пчелите в обекта при идването на комисията на оглед . И тук се получи поредното недоразумение незнам точно защо . Когато купих първите си пчелни семейства исках да взема удостоверение от тамошния вет.лекар че няма карантина в раыона и пчелите са здрави . НО той ме пита " До кой жив. обект ще ги транспортирате трябва да го запиша в документа " Е как до кой аз още нямам регистриран :) Та единия ветеринар иска пчелите за да ми регистрира жив. обект другия не дава документ без номер на обекта :) И така как се реши случката . Обадих се на ветеринаря от моя раыон и той запази номер в компа си който го написахме в удостоверението от там където ги купих . Абе общо взето във всяко село закона се чете различно :)

Ами, да именно за това говоря, отиваш при участакувият или пък направо в БАБХ и си запазваш номер на ЖО, и си подаваш документите, заявление, GPS координати(ако ги имаш), документ установяваш право на ползване върху имота(нотариален акти или договор за наем, или друг документ), по едно време искаха и договор с участъков лекар, и чак когато го заселиш обекта тогава идват на проверка, и след това вече ти издават удостоверение за регистрация на ЖО. Да до тогава си в процес на регистрация със запазен номер на ЖО.

rosty_sz
13.02.2015, 08:27
Разбрахме се:laughing:
И тук реда е такъв.

Stiliqn
17.02.2015, 11:28
Прочетох Темата но имам няколко въпроса на който неможах да си отговоря.
Какви за предимствата и недостатъците при регистрация на кошери и ставане на земеделски производител.
И относно оградата и базата за вадене на мед.Пчелинът ми е на горски фонд и няма как да докарам топла вода или да го заоградя защото е ловен район.А относно хората който ще го оглеждат от Областна агенция по безопасност на храните ли са или само ветеринар.

Aranis
17.02.2015, 11:50
Прочетох Темата но имам няколко въпроса на който неможах да си отговоря.
Какви за предимствата и недостатъците при регистрация на кошери и ставане на земеделски производител.
И относно оградата и базата за вадене на мед.Пчелинът ми е на горски фонд и няма как да докарам топла вода или да го заоградя защото е ловен район.А относно хората който ще го оглеждат от Областна агенция по безопасност на храните ли са или само ветеринар.

Зависи какво искаш да постигнеш като краен резултат, колко кошера имаш и т.н.
За регистрация на пчелина:
Най-общо казано, предимствата са, че ако пръскат в района ще те предупредят (или поне би трябвало), ако някой се оплаче, че му пречат (жилят) пчелите ти няма да те глобят, защото си легален пред държавата, друго особено предимство не се сещам.
Недостатъците са 20 лева за регистрация (до 100 семейства, за над 100 по 10ст. на семейство)и 2 дни разкарване от Общината до областната БАБХ и обратно.
За земеделски производител, според мен има смисъл да се регистрираш ако си изкарваш прехраната с това или играеш по евро програмите. За любителско отглеждане на 10-50 семейства според мен няма смисъл от регистрация.
По третия ти въпрос:
На книга трябва да дойдат и от двете подразделения да прегледат мястото, разположението на кошерите, дали са спазени всички законови изисквания за разположение на пчелина и кошерите в него и т.н., че даже и кмета на населеното място трябва да дойде през декември да направи преброяване на кошерите :). На практика (поне при мен) никой не дойде и всичко се случи само по документи.
Относно оградата:
Не можеш да оградиш горски фонд, но мисля че можеш да поставиш временна постройка (подвижна барачка), но за това трябва да прочетеш или да се изкажат компетентни, защото говоря нпо спомен.

ch.atanasov
17.02.2015, 12:02
Колеги ,преди години плащах някаква символична сума на горското.Сега плащате ли нещо?

Stiliqn
17.02.2015, 12:08
Аз ги гледам от няколко години.Имам си стая за вадене на мед но е далеч от изискваната с топла вода. И да искам да ги регистрирам за да се пробвам по някоя програма за развитие на кошерите.Но ме притеснява навлизането в законното защото има много скрити "улички" като продажбата предполагам че като ЗП ще е обложена с данъци и т.н.Благодаря за точния отговор.

asti
17.02.2015, 18:56
Здравейте, днес се захванах със събирането на документи за регистрация на пчелина ми. Искам да го регистрирам от гледна точка на това че поне когато се пръска ще ме предупреждават и не дай си боже нещо се случи относно пръскането да си търся обезщетения. Няма да се регистрирам като земеделски производител тъй като закона като държавен служител не ми го позволява. Та взех си едни удостоверения за попълване но сега има един казус на който не мога да намеря отговор и няма кой да питам. Затова се обръщам към вас ако някой може да помага със съвет как точно да постъпя или да се отказвам направо от въпросната регистрация? Ползвам едно място което е собственост на дядото на съпругата ми, който почина преди 2 години. Не мога да намеря натурален акт на мястото а и никой не може да ми каже дали има такъв. При условие че няма натурален акт, възможно ли е със скица от кадастъра и със удостоверение за наследници да ми изготвят наследниците заявление, удостоверение или нещо от сорта, че ми се преотстъпва това място да го ползвам безвъзмездно с който документ да си регистрирам пчелина? Май много сложно го написах но дано е разбираемо. :confused:

tarty
17.02.2015, 19:26
Ако може изкарай документа за собственост,на него би трябвало да пише,че е на наследниците.После правиш договор за наем с тях за 0 лв или за някаква сума която решите.

asti
17.02.2015, 19:35
Ако може изкарай документа за собственост,на него би трябвало да пише,че е на наследниците.После правиш договор за наем с тях за 0 лв или за някаква сума която решите.
Ясно колега. Благодаря за съвета.

Ивайло Георгиев - ingivo
17.02.2015, 20:04
Сигурно си искал да напишеш нотариален акт , а не натурален ама карай да върви :) При мен ситуацията беше същата и ми свърши работа едно удостоверение от кмета на селото че еди кой си имот фамилна собственост се ползва за пчелин от еди кой си . Удостоверението си го съчиних аз и кмета ми го подписа и подпечата .

asti
20.02.2015, 13:55
Да се похваля. О този момент вече имам регистриран обект. Не че имаше смисъл от това, но нека си е регистриран, не се знае някой ден.

m2m2m
20.02.2015, 14:19
Честито !!! Бързо ли става ? Аз също мисля на пролет да регистрирам пчелин.

asti
20.02.2015, 14:21
Честито !!! Бързо ли става ? Аз също мисля на пролет да регистрирам пчелин.
10 минути и си готов.

Bobi-M9598
20.02.2015, 20:43
Здравейте,

Асти, честито и от мен. Пълни кошери с пчели, и пълни тенекии с мед. ААААААА.... да замалко да забравя, и по пет шест кила восък от кошер (поне).

Поздрави, Г. Георгиев

valaz
20.02.2015, 20:57
Мисля, че би било интересно да се направи анкета по въпроса, дали сме си регистрирали пчелините. Предполагам, че би било по добре да е анонимна. Интересни са резултатите от анкетата.

Bobi-M9598
22.02.2015, 19:31
Здравейте,

Кошерите ми са на едно чуждо место, (общо са около 60бр). Моите са само два. Налага се да ги преместя, поради това, че нямам къде да ги разположа извън регулация, ще съм принуден да ги преместя в двора. Имам питане: Искам да ги регистрирам в кметството, трябват ли ми някакви документи? Например от вет. лекар, или нещо друго?
Благодаря Ви.
Поздрави, Г. Георгиев

Димитър Бонев
22.02.2015, 19:43
Регистрацията на пчелните семейства се извършва като се регистрира животновъден обект. Това може да е недомислица на законодателя, но в момента е така. Регистрацията се извършва в ОДБХ(Областна дирекция по безопасност на храните) Те са органа, който регистрира животновъдния обект.При регистрацията се определя и капацитет на пчелина. (5кв.м за кошер) За да ти бъде направена регистрация обаче са необходими следните документи: Нотариален акт, ако мястото е твое или нотариално заверен договор за ползване ако е на друго име, независимо, че е на баща, майка, съпруга и т.н. Това е закона; Становище от община (може и от кметството) че можеш да разположиш пчелин с капацитет Х кошера на дадения парцел. Ще те питат за произхода на семействата, но обикновено се пише, че са хванати роеве. Попълва де заявление и се плаща такса 20лв. Идват на място правят проверка и ако отговаря мястото на изискванията ти се издава удостоверение за регистрация на животновъден обект. След това с това удостоверение подаваш декларация в кметството за да те впишат в регистъра на пчелините.

zayo
22.02.2015, 20:22
[QUOTE=Димитър Бонев;56417]Регистрацията на пчелните семейства се извършва като се регистрира животновъден обект. Това може да е недомислица на законодателя, но в момента е така. Регистрацията се извършва в ОДБХ(Областна дирекция по безопасност на храните) Те са органа, който регистрира животновъдния обект.При регистрацията се определя и капацитет на пчелина. (5кв.м за кошер) За да ти бъде направена регистрация обаче са необходими следните документи: Нотариален акт, ако мястото е твое или нотариално заверен договор за ползване ако е на друго име, независимо, че е на баща, майка, съпруга и т.н. Това е закона; Становище от община (може и от кметството) че можеш да разположиш пчелин с капацитет Х кошера на дадения парцел. Ще те питат за произхода на семействата, но обикновено се пише, че са хванати роеве. Попълва де заявление и се плаща такса 20лв. Идват на място правят проверка и ако отговаря мястото на изискванията ти се издава удостоверение за регистрация на животновъден обект. След това с това удостоверение подаваш декларация в кметството за да те впишат в регистъра на пчелините.[/QUOTE

В случая има ли някакво значение дали лицето на което ще се регистрират кошерите е, или тепърва ще се регистрира като земеделски производител?

ПС Има ли някакво значение коя регистрация ще се извърши първо?

Цеко
22.02.2015, 20:26
Искат също кошерите да са номерирани съгласно не знам си коя наредба, скица на мястото, същото да има ограда, както и две помещения едното за вадене на мед, а другото за инвентара.

Цеко
22.02.2015, 20:29
В случая има ли някакво значение дали лицето на което ще се регистрират кошерите е, или тепърва ще се регистрира като земеделски производител?

ПС Има ли някакво значение коя регистрация ще се извърши първо?

Не е задължително да си земеделски производител за да регистрираш животновъден обект (пчелин).

Bobi-M9598
22.02.2015, 21:18
Здравейте,


Дотук горе-долу ясно, но: Къщата на село сме я купили по време на брака (води се на името на съпругата ми), ще трябва ли в този случай да правя зав. нот. пълномощно за съгласие. Нали е съпружеска собственост. По спомени имаше нещо за бройка (20 кошера) за да регистрираш жив. обект, идеята ми бе (ако става) да ги регистрирам само при кмета на селото. Имам два кошера.

Благодаря на всички Ви.

Поздрави, Г. Георгиев

ch.atanasov
22.02.2015, 21:27
Колега ,според мен не си струва да ги регистрираш тези два кошера.Направи ги повече и тогава.Ако дават пак по 3лв. ще си докараш цели 6лв.:bigsmile:

Bobi-M9598
22.02.2015, 21:44
Здравейте,

Не е въпроса за 6лв. Имам комшии с малки деца, ииииииииии. Не искам да имам проблеми. Що се касае до размножаването....... работя по въпроса. За сега повече на маса. Мечти, мечти..........
Питането ми е дали може да се регистрират пчелите само при кмета, без да се рег. жив. обект.

Поздрави, Г. Георгиев

ch.atanasov
22.02.2015, 21:58
Да ,можеш да ги регистрираш в кметството.Даже май е задължително.Проблемите със съседите ще дойдат може би по-късно ,най вече породени от завист.При мен от двете ми страни има малки деца ,но нямам роблеми.В моя двор също играе внучката ми ,но досега не е жилена.

Димитър Бонев
22.02.2015, 22:03
Първо. Не е задължително да имаш две помещения и да вадиш меда на пчелина, даже е препоръчително ваденето да е далеч от пчелина. После няма изискване за бройката кошери, даже в закона е разписано, че дори и един да е, трябва да е регистриран. Следващото за регистрацията като ЗП. За да се регистрираш като такъв, най-напред трябва да си си регистрирал кошерите иначе с какво ще практикуваш земеделско производство. Проблема с комшиите и малките деца не е за пренебрегване. Първите години кошерите ми бяха в двора и племенника ми често се навърташе около тях. Нямаше жила, но е проблем ако си ги ровил и наоколо има жертви(деца) могат да проплачат ииии започват неприятностите. Не не могат да се регистрират само при кмета. Трябва да е най-напред в БАБХ(ОДБХ). Така е по закон.

Цеко
22.02.2015, 22:31
Първо. Не е задължително да имаш две помещения и да вадиш меда на пчелина, даже е препоръчително ваденето да е далеч от пчелина.

Преди 3-4 години това беше едно от основните изисквания дано да са го променили вече, че беше голяма простотия - ако имам 5 пчелина, 5 помещения с 5 центрофуги ли трябва да имам?

zayo
23.02.2015, 18:49
Преди 3-4 години това беше едно от основните изисквания дано да са го променили вече, че беше голяма простотия - ако имам 5 пчелина, 5 помещения с 5 центрофуги ли трябва да имам?

Не колега, не са го променили това е бланката с изискванията, която е взета днес на обяд от ОДБХ-Видин. Явно "Царят дава, пъдарят - не!"

Пламен Керчев
23.02.2015, 19:38
Тия служители от Видин си измислят разни правила като най вероятно четат нормативните актове но между редовете.
При регистрацията на два пчелина в ОДБХ Търговище съм представял:
1. Документ за собственост. В ОДБХ остава копие но не е нотариално заверено.
2. Декларация за броя на отглежданите пчелни семейства
Скица не съм представял и не са ми искали, нито пък служебна бележка от кмета за пчелини в регулация.
Плащаш си таксата в зависимост от капацитета посочен в заявлението за регистрация.
В срок от една седмица те посещава комисия в състав, участъковият лекар и представител на областното управление.
Изискванията са посочените в точки 1 и 2 и абсолютно нищо не е споменавано за точка 3.

Цеко
23.02.2015, 20:26
Явно в нашия северозападнал край чиновниците от страх да не си изгубят папкането (работата) се престарават и се презастраховат като си измислят допълнителни изисквания. Преди 2 или 3 години когато правех поредния опит да се класирам по ННП прекъснах с взлом оперативката на шефа поради това че някой си 5 месеца не беше намерил време да ми актуализира бройките на пчелните семейства в единия пчелин. Въпреки първоначалните увъртания от секретарката че точния човек го няма, след вдигнатия от мен скандал и непредвидената среща с шефа всичко се оправи за по малко от 20 минути :mad:.

krasta4ka
23.02.2015, 21:38
При нас в ОДБХ Ямбол в първата година ми искаха опис на пчелина,декларация и нотариално заверен договор за наем или нотариален акт. Според големината на двора ми определиха колко бройки кошери мога да гледам. За около1декар определиха 150 бр.През втората година като отидох ми казаха,че вече не трябва опис и декларация.Видяха ми дневника ,питаха толкова ли са бройките,отвориха на един компютър Гугъл земя ,намериха моето село и ме накараха да посоча имота.После си записаха кординатите и 5 лева в касата и готово.Всяка следваща година е тъка

krasta4ka
23.02.2015, 21:43
За първи път чувам за центрофуги и помещения да са част от изискванията

zayo
23.02.2015, 23:00
Тия служители от Видин си измислят разни правила като най вероятно четат нормативните актове но между редовете.
При регистрацията на два пчелина в ОДБХ Търговище съм представял:
1. Документ за собственост. В ОДБХ остава копие но не е нотариално заверено.
2. Декларация за броя на отглежданите пчелни семейства
Скица не съм представял и не са ми искали, нито пък служебна бележка от кмета за пчелини в регулация.
Плащаш си таксата в зависимост от капацитета посочен в заявлението за регистрация.
В срок от една седмица те посещава комисия в състав, участъковият лекар и представител на областното управление.
Изискванията са посочените в точки 1 и 2 и абсолютно нищо не е споменавано за точка 3.

Е, колега ние от дивия северозапад /Wild Wild West/ сме по-напред с "материала" от вас и сме "на пачка", та за това може да ни го понабутат с още някой лев. По т.1 -нотариалната заверка е 6 лв, т.2 скицата е 10 лв и то трябва да е издавана до 6 месеца назад. т.3 - декларацията се попълва на място при тях, т.4 служебната бележка все още на знам колко струва, но в случая кошерите се намират в края на едно село, където трябва да открия кметския наместник, а за скицата трябва да се отиде в общината която е в друго село, т.е. + едни бързи 15-20 лв за гориво и един ден отпуск в случай, че успееш да намериш всички по работните им места.

piper
13.09.2015, 22:31
Днес преминах през "мелницата" за регистриране на пчелина.Остана ми да сложа номера на кошерите.Да попитам-какви да са те:самоделни или готови.
В интернет цени от 0.30 до 1 лв.
И трябва да сложа табела на входа-къде се поръчва подобно нешо и какво трябва да фигурира на него.Не съм по програми.
Видях едни самоделни листове от принтер с ламинирано фолио,но нещо не ми вдъхнаха доверие-ще избелеят.
Вие как ги маркирахте?

bat_minka
14.09.2015, 06:43
От къде си? Отиди в някоя рекламна агенция там правят всичко и табели и номера .

ch.atanasov
14.09.2015, 06:47
Днес преминах през "мелницата" за регистриране на пчелина.Остана ми да сложа номера на кошерите.Да попитам-какви да са те:самоделни или готови.
В интернет цени от 0.30 до 1 лв.
И трябва да сложа табела на входа-къде се поръчва подобно нешо и какво трябва да фигурира на него.Не съм по програми.
Видях едни самоделни листове от принтер с ламинирано фолио,но нещо не ми вдъхнаха доверие-ще избелеят.
Вие как ги маркирахте?

При мен няма табела.Кошерите ми имат само поредни номера.До сега никой не ми е създавал проблеми.Ще ми е интересно как е при други колеги.

IVO_3
14.09.2015, 10:29
При мен няма табела.Кошерите ми имат само поредни номера.До сега никой не ми е създавал проблеми.Ще ми е интересно как е при други колеги.

При нас искат регистрационният номер от ляво,а поредния номер от дясно на капака.

vanHanegem
14.09.2015, 11:04
При нас искат регистрационният номер от ляво,а поредния номер от дясно на капака.

Не е само при вас. Така е навсякъде, защото това са изискванията на Наредбата.

IVO_3
14.09.2015, 11:36
Не е само при вас. Така е навсякъде, защото това са изискванията на Наредбата.
Знам,знам! Просто исках да споделя с колегата,че при нас искат да се спазва това условие.

tarty
14.09.2015, 17:36
При нас искат регистрационният номер от ляво,а поредния номер от дясно на капака.
Кое е ляво и дясно на кошера.Като застанеш отпред,дясното на капака е твое ляво :-) :-) :-) :-) :-) :-)

Mateev
15.09.2015, 15:57
Цитирам наредбата:

Чл. 7. (1) Всеки кошер в животновъдния обект се маркира от собственика.
(2) Маркировката на кошерите по ал.1 се извършва, като от лявата страна на предната
част на капака се обозначава регистрационният номер на животновъдния обект.
(3) Пчелните семейства се идентифицират от собственика или ползвателя на
животновъдния обект, като от дясната страна на предната част на капака на кошера се обозначава
поредният номер на кошера......

rosty_sz
15.09.2015, 16:49
Като застанеш СРЕЩУ кошера, а НЕ зад него.

batboby
16.09.2015, 08:13
Добре, че не съм сложил табелите още. Мислех да ги сложа на самия кошер, а сега виждам, че трябва да се сложат на капака.

bat_minka
30.09.2015, 17:17
Колеги след като пчелина ми е регистриран и има бг номер трябва ли от кметството на селото някъкъв документ ?

rosty_sz
30.09.2015, 17:28
Редно е да си регистриран в кметството. Това е само уведомителен режим. Просто си пускаш едно писмо до кмета да те запише в регистъра и му даваш някакъв телефон и адрес за контакт с цел ако има пръскания да те уведоми.

Aranis
01.10.2015, 10:20
Колеги след като пчелина ми е регистриран и има бг номер трябва ли от кметството на селото някъкъв документ ?



По-скоро ти трябва да оставиш дам документи. Аз оставих копие от разрешителното на БАБХ и копие от разрешителното на ветеринараря, при регистрация в общината. До колкото рабрах кмета прави някакво преброяване ноември и декември и си води собствен регистър.