PDA

Виж пълната версия : ИДЕЯ ЗА НОВ МОДЕЛ РАМКА



Mateev
04.03.2013, 02:57
Здравейте,

Нов съм в този форум. Въобще нов съм в пчеларството, но от известно време съм луднал и направо бих го окачествил като мания. Както и да е.

Както всеки един начинаещ пред мене стои дилемата да взема серия от решения - с какъв модел кошери да пчеларствувам, с какви рамки, с какво оборудване, с какви машини и т.н и т.н. Налага се да се вземат стотици решения и за да може те да са по-правилни се наложи да изчета де що форум намеря и де що книга намеря в България и по света. Респективно изгледах и де що клипове намерих (да е жив и здрав чичко Гугъл).

Конкретно по рамките - внимателно изучих целия световен и български опит. Нещо повече. Покрай кошерите на старо, които закупувам през последния месец, се сдобих с огромна колекция от всякакви рамки куча марка, правени от различни хора, и имах шанса да видя всяка една грешка и всяка една недомислица при тяхната направа и последваща експлоатация.

И последно - купих и различни видове нови рамки от различни български производители също с цел запознаване какво се предлага и как е изпълнено. И.....

и.... не можах да намеря рамката, от която се нуждая и която да удовлетворява всички мои изисквания. Не ми харесаха следните проблеми:

1. Рамките имат склонност да стават на ромбоиди при най-малкото странично усилие
2. Долната летвичка е слаба и се измята при вертикално обтелване
3. Вертикалните обтелвания се отпускат с времето поради липсата на кабзи или поради разпъване на телта или поради измятане на долната летвичка.
4. Хоризонталните обтелвания се отпускат главно поради голямата им дължина.

Въобще обтелванията са безсмислени след като се отпускат толкова лесно с времето.

Mateev
04.03.2013, 03:29
Отпадат и пластмасовите рамки, както и пластмасовите основи. Не че имам нещо против тях, но СА ПЛАСТМАСОВИ. По-точно предполагам, че ги правят от ПОЛИЕТИЛЕН, който лесно се измята. Освен това са по-скъпи и най-накрая - вероятно дразнят пчелите.

Та стигнах до извода че трябва да си конструирам собствена рамка, която да отговаря на следните условия:

1. Да е по-здрава от съществуващите
2. Да няма склонност да се изкривява на ромбоид
3. По възможност да се прави с по-малко дървен материал
4. По възможност да се прави с по-малко труд
5. По възможност да е по-евтина
6. По възможност да НЯМА ОБТЕЛВАНЕ

И стигнах до идеята, че в съществуващите рамки трябва да се направят следните модификации:

1. Всички летвички са унифицирани и имат еднаква дебелина (напр. 10 мм) и еднаква ширина
2. С тях се сковава стандартна рамка с тънка горна летва
3. Правите ъгли се поддържат от АЛУМИНИЕВ Г-ОБРАЗЕН ПРОФИЛ 20х20х1 mm, който се завива с видии или се зачуква с гвоздеи на долните два ъгъла. Количеството алуминий в тези две ъгълчета е толкова малко, че цената му ще е нищожна. В същото време ползата е огромна - могат да се използват по-тънки дървени летвички и въпреки това РАМКАТА ЩЕ СТАНЕ ПО-ЗДРАВА.
4. От вътрешната страна на 4-те летвички има 2 мм канал в който отвсякъде влиза восъчната основа. Така се осигурява сигурно закрепване по цялата периферия.
5. В централната част на рамката също се слага вертикална дървена летвичка, която се състои от 2 полу-летвички от двете страни на восъчната основа.

Това е всичко. Обтелването се заменя от една единствена вертикална летвичка (две полулетвички), която създава допълнителна здравина на рамката и в същото време придържа восъчната основа там, където най-много се измята или свлича - в централната част. Ако се окаже, че една централна летвичка е недостатъчна - ще сложим две вертикални летвични - на 1/3 и на 2/3 от разстоянието по хоризонтала. Дори и в този случай килийките ще са по-много спрямо стандартните рамки с дебела горна летвичка.

Могат да се направят модификации около начина на изпълнение и монтаж на централната летвичка. При всички случаи обаче количеството труд ще е ПО-МАЛКО спрямо труда, необходим за обтелване.

Склонен съм да си мисля, че е възможно дори и да отпаднат двете странични алуминиеви ъгълчета, ако рамката се изпълни с 2 вертикални централни летвички.

Друга модификация - алуминиевите ъгълчета отпадат и се заменят от дървени триъгълничета с размери 20х20 мм от долната вътрешна страна на рамката.

Mateev
04.03.2013, 03:44
Не съм дърводелец и нямам възможност да си пробвам идеите. Ако обаче някоя дърводелска фирма от форума се навие да направи малко развойна дейност, готов съм да направя поръчка от минимум 10 000 рамки. Всъщност ми трябват около 30 000 рамки в следващите 2 месеца, така че може да работя и с повече от 1 фирма.

Условието ми обаче е следното - получавам опитен образец, одобрявам го и после произведените рамки не трябва да са по-лоши от образеца.

Това е. Предлагам да обсъдим идеята за ЗДРАВИ РАМКИ БЕЗ ОБТЕЛВАНЕ и ако на базата на теоретични разсъждения достигнем до работеща идея, готов съм след това да пожертвам пари за проверка на теорията на практика. Готов съм и да направя голяма поръчка за напълно сглобени рамки с восъчна основа на дърводелска фирма, която е навита да изработи опитен образец и да ми го изпрати за утвърждаване.

Румен Димитров
04.03.2013, 08:31
Рамката е най-малотрайния пчеларски актив, затова и трябва да е възможно най-евтина като себестойност.
Принципно, може и от титан да се направи рамка, ама въпроса, колко струва и кога ще се изплати си остава!
Другото желано свойство на този актив е, рамката нарочно да е проста и евтина, защото след мах 5 години трябва да се изхвърля със се питата.
Алуминия, мисля, че правеше някакъв окис при постоянен досег с пчелните продукти, ама не съм сигурен!

.....а иначе за идеята:
ако на правоъгълник или квадрат се сложи само един водач за прав ъгъл, всички останали страни идват право!
при обтелване, ако преди да влезе телта се удари една скоба с такера, няма да има "орезване" на телта в дървото и провисване wink; ....същото става и с втулките....и двата варианта са евтини.... wink;
ако питите се режат и се изтискват с преса няма да има нужда от обтелване и съответно алуминиева, иноксова или титаниева рамка стават за този вид пчеларство wink;

Ивайло Георгиев - ingivo
04.03.2013, 11:17
Матеев , аз съм дърводелец . Я пак кажи какво точно си намислил да ти направя 10-тина мостри . Много идеи си нахвърлял и не става ясно коя от тях искаш да се реализира. Мисля че са излишни всякъкви усложнения с Алуминиеви ъгли ,титанови и не знам си кви .

scutellator
04.03.2013, 13:33
виж тази рамка
http://www.beesource.com/build-it-yourself/dadant-type-frames/

трудна и скъпа е за изработка, но съм открил че "ръбатата" горна летва е най-добрия вариант за мен.

При ЛР рамките много от проблемите които описваш са минимизирани до поносимо ниво. Аз ползвам хоризонтално обтелване ( 4 реда), като могат да се сложат 1 или два вертикални тела в средата само ако се използва хордиална центрофуга.
За да не се отпускат теловете ( в голяма степен) задължително скоби (по-евтиния вариант) или втулки на отворите както и по-неразтягаща се тел.
Основата винаги се разширява или свлича с милиметър-два от поставянето й, добре е да има малко аванс в долната част ( или жлеб в долната летва) за да не се изгкриви при хода й надолу.
Теловете не носят толкова голяма тежест след като питата бъде изградена и като постои малко в кошера.

само за сведение - в пчеларството има най-много регистрирани патенти от който и да било друг отрасъл, но само няколко от тях днес имат някаква употреба.

evgeni.filimonov
04.03.2013, 17:33
Толкова много изисквания, че няма как да се направи евтино, опростено и здраво. Единствения начин е да се направят сглобки навсякъде,да се използват по дълбоки скоби на такера и да не се пестят скоби, може и да се лепят дори, както и да се използва по здрав материал за долната летва и да се обтелва VV образно и с два вертикални тела близо до страничните летви. Не е нужно да се правят канали и на страничните летви, достатъчно е само на горната летва и там да се държи основата, така че ъглите на основата да не провиснат. Имам три вида рамки с различно обтелване, при хоризонталното и вертикалното се разкъсват питите при центрофугиране, докато при VV образното не мърдат. Казвам го от опит. А и за да се направи една рамка перфектна изисква много дърводелски операции, което оскъпява производството и. Иначе и ние обичаме да експериментираме и да правим нестандартни поръчки, но не и без пари да се работи.

Mateev
04.03.2013, 19:05
Матеев , аз съм дърводелец . Я пак кажи какво точно си намислил да ти направя 10-тина мостри . Много идеи си нахвърлял и не става ясно коя от тях искаш да се реализира. Мисля че са излишни всякъкви усложнения с Алуминиеви ъгли ,титанови и не знам си кви .

Нека да оставим алуминия настрани. Има и други алтернативи на заздравяване на ъглите. Например залепване или пък дървени триъгълничета по принципа на дървените касети за домати.

Предлагам засега да пробваме дали основата ще се закрепи достатъчно стабилно за рамката ако по цялата вътрешна периферия има шлици с дълбочина например 2-3 мм и основата е пъхната в тях. Освен това вертикално в центъра на рамката има две летвички 10х10 мм, които притискат основата и я държат в центъра.

Основата се подпъхва още по време на сглобката. Слага се горната летва и след това двете странични. Подпъхва се основата в шлиците и чак тогава се слага долната летвичка. При това положение восъчната основа стабилно стои в центъра на рамката по цялата нейна вътрешна периферия. Добавяме двете централни вертикални летвички - една отгоре и една отдолу. Забиваме ги със скоби, но можем в горната част да си позволим гвоздей отгоре до долу, преминаващ през двете летвички и през восъка. По-добро закрепване на восъчната основа - здраве му кажи. Няма да помръдне дори и да я центрофужим без да е изградена от пчелите.

Ивайло Георгиев - ingivo
04.03.2013, 19:16
Аз не съм работил с пити , но има логика в това. И наистина телта като чели е за първоначално задържане на основата а после май само бели прави ? Ще направя няколко рамки обаче не ми харесва идеята основата да се монтира при сглобяването на рамката . То има такъв вариан като долната е разцепена или по скоро 2 долни с процеп м/у тях и от там се пъха основата . И е Евгени е прав всички екстри оскъпяват продукцията та не знам дали начинанието си струва.

Румен Димитров
04.03.2013, 19:22
Ако е за безтелово полагане, основата трябва да се "защипва" в рамката...нещо като в края на клипа, ама поне по две страни на рамката, като и основата трябва да е с възможно най-голяма дебелина :

http://www.youtube.com/watch?v=sYPsjkiD8vk

....ама и без тел, пак няма да може да се центрофужи като хората.....всъщност, скоростта на центрофужене зависи от регион и паша....ако примерно е манов мед, забравете за без тел...даже требва двойно да се слага и....и обратно за полския мед...

toko652003
04.03.2013, 19:31
Най опростения и лесен начин без зателване дори и без основа е използването на хоризонтална летвичка закована по средата на рамката, залепват се само восъчни лентички на двете хоризонтални летвички.
Колегата Станко Ставров е показал подобна рамка, но виждам, че една част е зателена.
линк (http://postimage.org/image/qw4wscu7p/)

Използва се радиална центрофуга и не се късат питите,но трябва да са изградени хубаво.Колеги които практикуват биологично пчеларство могат да споделят повече, защото си има тънкости при градежа.

За мен си остава най-удачна зателената хоризонтално класическата ЛР рамка компромисен вариант да е с еднакви летви от 10мм.

scutellator
04.03.2013, 20:12
Според мене функцията на телта е да държи основата горе-долу в центъра само в началния момент, докато пчелите изградят питата. Нататък телта е ненужна.

ДА.
Рамките ги сглобявам предварително, обтелвам ги и ги оставям на склад.
През активния сезон опъвам малко телта със зегето и лепя основата с ток - и директно в кошера.
Отнема само няколко минути на корпус.

Понеже имаш стремежи съм комерсиалното пчеларство ще ти кажа, че много пчелари с 2000+ кошера извън България, процедират по абсолютно същия начин.

evgeni.filimonov
04.03.2013, 21:50
Абсолютно безмислена е идеята с тази вертикална летвичка по средата на рамката, при 10 мм ще се губят много ценни килийки и то в средата където майката най обича да снася. На пазара има едни пластмасови рамки с 3 вертикални ивици. Тази рамка се разтваря на две и се слага основата и после рамката се прибира и закопчава. Но... около вертикалните ивици, които държат основата е пълно с търтиеви килийки.
Най-добре е колегата, който явно ни е взел за мезе, да си прави рамките с канали на всичките страници и после вместо да центрофугира, да пресова питите и да изтисква меда.
А колкото до телта,ако си купиш от скъпата, иноксовата, няма как да се отпусне чак толкова много, а и ако си купиш от дебелите основи, тогава още по добре.
Едно време Младен Котларски беше рекламирал начин на производство на армирани основи, които се закрепват елементарно за рамката, ето това е нещо за което можем да помислим.

Mateev
04.03.2013, 22:10
Така или иначе темата ще си остане отворена поне дотогава, докато не се направят реални експерименти. Със сигурност ще организирам направата на серия от рамки в различна конфигурация и без обтелване. А през май ще ги изградя и ще пробвам да ги повредя с висока скорост на центрофугата. И експеримента ще покаже кой е прав и кой - крив.

Засега благодаря на всички, които изказаха мнение или направиха предложение.

scutellator
04.03.2013, 22:42
между другото ще не погледнеш оригиналните рамки на алпийския кошер (роже-делон)

Ако имаш намерение да поставиш вертикална летвичка по средата на рамката ( разделяйки я на две половини) ще имаш проблеми с осеменяването им от майката

Румен Димитров
05.03.2013, 00:25
....за тва говорех:

http://www.youtube.com/watch?v=8IEUfyxexvI

Mateev
05.03.2013, 09:16
Благодаря за безценното клипче. Рамката в него е максимално близко до това, което си представях. Основата влиза в канали точно както го искам - по цялата вътрешна периферия на рамката. Този пич обаче използва готовa W-армирана восъчна основа с ушички в горния край. При това положение наистина отпада централната подпорна летвичка.

Както си писахме в лично съобщение с някои от вас - рамката е най-важния компонент от един кошер. За един сезон пчелите трудно могат да изградят повече от 10 рамки. Следователно за да си изгради човек рамки за 3 или 4 корпуса на 1 кошер му трябват 3 или 4 години. А на петата година вече ще има стари рамки за унищожаване и подмяна. С две думи - пчелното семество винаги трябва да е натоварено да създава нови рамки. При това положение ако рамките започнат да се повреждат предсрочно, то това ще е цяла трагедия и може да доведе до пропускане на цели години и загуба на цели тонове с мед.

СЛЕДОВАТЕЛНО ако трябва да се избира между качество и цена, аз лично избирам КАЧЕСТВОТО (ЗДРАВИНАТА).

Показаната на клипа рамка НАПЪЛНО МЕ УСТРОЙВА. Остава открит въпроса ИМА ЛИ БЪЛГАРСКИ ПРОИЗВОДИТЕЛ, който да предлага рамки с W-армирани восъчни основи по технологията, показана на горния клип? И ако има такъв производител - каква е цената на 1 такава рамка? Каква е цената и при закупуване на 1 цял палет и/или 1 цял камион (ТИР)?

scutellator
05.03.2013, 11:42
За един сезон пчелите трудно могат да изградят повече от 10 рамки. Следователно за да си изгради човек рамки за 3 или 4 корпуса на 1 кошер му трябват 3 или 4 години.

Ако това си го чел някъде, приготви се теорията да ти се размине с реалността и то с много. wink;

Ruslan
05.03.2013, 15:40
Остава открит въпроса ИМА ЛИ БЪЛГАРСКИ ПРОИЗВОДИТЕЛ, който да предлага рамки с W-армирани восъчни основи по технологията, показана на горния клип? И ако има такъв производител - каква е цената на 1 такава рамка? Каква е цената и при закупуване на 1 цял палет и/или 1 цял камион (ТИР)?

Оф,конкретизирай количеството колега, цял камион (ТИР) е много общо.Палетите на един или на няколко реда да бъдат разположени?Кажи колко броя ти трябват и на каква периодичност да бъдат доставките.Ако ти се стовари един камион (ТИР), имаш ли къде да ги разтовариш?

syzi
05.03.2013, 18:18
А какво ти пречи сам да си ги армираш?

Ангел Йосифов
05.03.2013, 18:23
А през май ще ги изградя и ще пробвам да ги повредя с висока скорост на центрофугата.

Ако питите са прясно изградени,дори и обтелени,няма да ти дадът зор.

scutellator
05.03.2013, 19:22
Е това е вече идея. Внос на машина за армиране на основи и предлагането им на българския пазар.
На българския пазар липсват също биологични основи, които по принцип би тябвало да се използват във биологичните пчелини.

Mateev
05.03.2013, 19:38
Ако наистина някъде някой вече е измислил такава машина и я предлага за продан - дайте линк. Няма смисъл да се измисля топлата вода.

Ангел Йосифов
05.03.2013, 19:40
Междувременно ми хрумна идеята че армирането съвсем не е задължително да е с тел. Има една камара други НЕРАЗТЕГЛИВИ МАТЕРИАЛИ. Например корда за риба или сезал.

За кордата и сезала не може да се използва ток-следователно шпорче или отливане с во.

LoGo
05.03.2013, 23:36
Възможно е само на преса, а там производството е много бавно и цената е скъпа.
На валяци, както се правят 90% от основите, е невъзможно да се правят толкова високи килийки.

Това което правите е да преоткривате пластмасовите основи (които са на 70% изградени, покриват се с восък от пчеларя за 10 секунди и воала...)

В съседната тема аз развивам също едни измъчени разсъждения и най рационално е пластмасова рамка защипваща восъчна основа. Всичко останали идеи са просто безумни щуротии drinks;

michail76
06.03.2013, 08:17
Подкрепям Матеев,точно така разсъждавам и аз,трябва да се опита,ако хората не правеха опити още нямаше да има телефони,електричество и т.н.Пчеларите щяха да си карат с тръвните,за да изкарат мед щяха да давят пчелите и др.Ако можем с нещо да помогнем добре,но не убивайте интосиазма на човека.Идейте му не са чак толкова апсурдни.Сигурен съм,че ако ги видите реално повечето ще си кажат,,Как не съм се сетил досега,,.В крайна сметка всички изобретения,иноваций,присп особления улесняващи живота ни са измислени от калпазани.А пчеларството е толкова изостанало в техниката,има толкова неща за изобритяване.

N-2
06.03.2013, 09:58
Разни хора - разни идеали.

Ruslan
06.03.2013, 15:11
Пластмасовите основи е достатъчно да се напръскат с рядък захарен сироп и пчелите ги изграждат.Пластмасовите основи решават много от проблемите които съществуват при тези с тел и восъчни основи.Няма провисвания, няма лепене на основи, по един или друг начин.Най важното- когато дойде време да се сменя восъка, поставят се във восъкотопилката и рамките се вадят дезинфекцирани, готови след напръскване със сиропа, да се поставят отново за градеж.Спестява се много време.
Вече всеки сам решава дали да използва естествен материал-восъка или пластмаса.

scutellator
06.03.2013, 19:28
Пластмасовите основи решават много от проблемите които съществуват при тези с тел и восъчни основи.Няма провисвания, няма лепене на основи, по един или друг начин.Най важното- когато дойде време да се сменя восъка, поставят се във восъкотопилката и рамките се вадят дезинфекцирани, готови след напръскване със сиропа, да се поставят отново за градеж.Спестява се много време.


Пластмасата решава едни проблеми, но създава други.

Восъкотопилката не е уред за дезинфекция и не може да върши тази дейност.

LoGo
06.03.2013, 20:03
Да, но водата от 80 до 110 градуса, не разтапя пластмасовите основи, а ги дезинфекцира.
То така се и чистят, не знам откъде ви хрумват тия първобитни решения с восъкотопилки и т.н.

Оставя се вода на котлона да заври,прибавя се сода, отмества се от котлона и в нея се потапя за секунди пластмасовата основа, след което се изсушава и напръсква обилно със захарен сироп или се маже с восък.

Четете и чужда литература не само българската неопалеозойска :D drinks;

Румен Димитров
06.03.2013, 20:10
Някой оставял ли е кошер с изцяло пластмасови плодникови рамки да зимува и какви са резултатите ?

Mateev
07.03.2013, 00:55
Действията ми са много логични и последователни. Просто вие нямате цялата информация и затова те на пръв поглед изглеждат странно. Затова ще се опитам накратко да ги разясня.

И така.......
Реших да ставам пчелар и след около месец лутане и проучване се хвърлих надолу с главата в проблемите. Така съм правил и друг път и според мене това е единствения правилен път. Няма как човек да се научи да плува, ако преди това не се хвърли надолу с главата в океана. А след това или наистина се научава да плува, или се удавя.

Та аз вече се хвърлих в океана - по точно започнах да купувам кошери и пчелни семейства на старо. Към днешна дата може би вече станаха 300. Някъде на ниво 500 мисля да спра, за да имам шанса да ги обслужа и да ги разпределя по пчелини до началото на май, с цел да оползотворя акациевата паша (ако господ даде). След това ще предизвикам роене или ще купувам готови рояци или отводки и така към август идеята е да достигна до 1000 броя. Това е плана за първата година. След като вече имам план и цел, всичко останало е просто следствие.

Първият проблем, който действителността ми наложи, се оказа хаоса от чужди кошери, с които вече се задръстих. Повечето от тях са стари и раздрънкани, от 100 различни модела със 100 различни стандарта куча марка. Близко до ума е, че трябва да направя някаква унификация, и поне в това отношение вече съм взел окончателно решение. А то е следното:

Ще практикувам стационарно и/или подвижно пчеларство в 10 рамкови ЛР кошери, като зимните компоненти ще са стиропорени (основа, 1 или 2 корпуса, хранилка, капак), а летните (N на брой ЛР корпуси) - дървени.

При това положение първият етап е да направя преход от наличните куча марка стандарти към ЛР стандарта. Решил съм това да стане по най-елементарния възможен начин - към 1-ви май на всеки един кошер, независимо от неговия стандарт, да добавя по 1 брой ЛР корпус. Този корпус трябва да е зареден с 10 броя чисто нови рамки с армирани восъчни основи. Ако господ даде добра паша, горещо се надявам пчелите да изградят всички рамки и дори и да ги напълнят с мед. Това всъщност ще си е техния мед, с който после мисля да ги зазимя. Ако годината и пашата са добри, мога да се опитам да изнудя пчелите да ми изградят и втори ЛР корпус с чисто нови рамки. Няма как - това е СТАРТОВА СТРАТЕГИЯ и в нея точка номер 1 е прехода към ЛР стандарта и изграждането на колкото се може повече нови ЛР рамки.

Та именно от тука ми дойде интереса към качествените рамки, както и изчисленията за необходимото планирано количество до 1-ви май - 10 000 броя, а след това за доокомплектоване на първите 1000 кошера ще ми трябват още 20 000. И тъй като организация за зачукване, обтелване и т.н. все още я нямам, а времето до май месец накъсява, готов съм първата партида от 10 000 броя да я закупя от външна фирма, независимо че това ще ми излезе много скъпо. Все пак не искам да загубя годината.

Ами това е. Нуждая се спешно от 10 000 готови ЛР рамки, сглобени, обтелени и с поставени восъчни основи, Предпочитам здравината и качеството и съм готов да жертвам пари за тези два показателя. Мога да си позволя още 7-8 дена да си чеша езика по форумите, но след това ще се наложи да взема окончателно решение и да предприема действия.

Другото, което трябва да организирам в следващия 1 месец, е изработката и/или закупуването на 300 до 500 броя дървени ЛР корпуси. Там също трябва да прецизирам качеството и след това да си намеря един или повече изпълнители, които да поемат поръчката - изработка, импрегниране и боядисване.

Mateev
07.03.2013, 01:06
Тъй като в този форум наистина има много добри пчелари, както и много добри дърводелци - близко е до ума, че именно тука трябва да потърся съдействие. И ето - аз го правя. Отварям тема, предлагам идеи, след това обсъждаме, след това някой ентусиаст прави образци и историята приключва с поръчката на хиляди бройки рамки на фирмата, която предложи най-добро съотношение качество/цена.

А ако не се появи такава фирма - ами ще се наложи да викам неволята и сам да си я създавам. Това ще отнеме пари и време и много ми се иска този вариант засега да не го разглеждаме.

Към момента съм поръчал на една приятелска фирма да ми подготви няколко различни образеца на дървени рамки, а аз лично си правя експерименти с армиране на готови восъчни основи. Ще се радвам ако други хора и фирми се включат в дискусиите и/или в изработката на опитни образци. Така или иначе темата за здрава рамка е от изключителна важност за цялото българско пчеларско общество, и ако някой наистина постигне успех в това направление, ползата ще е за абсолютно всички.

LoGo
07.03.2013, 01:39
Матеев и аз от скоро съм пчелар направих си навези на пробните кошери над прелките и стиропорени ризи.
Резултатите са опомрачително добри в момента имам повече пчели отколкото когато зазимявах.
И аз като теб първо премислям и експериментирам, а после развивам. Започнах с 3 кошера лятото (ЛР) много хора ми казваха, че стиропорените ризи и навезите (пречещи на сняг и дъжд да навалява на прелката) са излишни, а сега същите тези ми казват Евала.
Експериментирай с 3-4-5 пчелни семейства, пробвай идеите си и като намериш златната жила за твоя регион вземи голям брой! Аз съм решил да ги увеличавам на година с по 20-30 семейства, за да мога да развия 5 степенна база от 100 кошера. По нататък, ще видим drinks;

Николай Христов-nikberk
07.03.2013, 09:56
Матеев погледни какво предлагат гърците:
http://www.anel.gr/ru/home.html?page=shop.product_details&product_id=865&flypage=anel-flypage.tpl&pop=0
Аз понеже обичам да експериментирам закупих 10бр. от тях за проба.Извода ми е ,че са по добри от българските пластмасови основи ,но трябва да се намалят малко за да влезнат в кошера,понеже стандарта им е такъв.
Преди повече от десет години си направих и станок за армиране на восъчни основи след посещението ми при Венер ,но не можах да развия идеята,нищо че имам всички условия за изработване на рамките.В момента си слагам кабзи и зателвам с неръждавейка.Бавен процес ,но е най-добрия за мен за сега.

LoGo
07.03.2013, 10:18
Хубави са, ама цената им не е за нашия стандарт... 3лв на рамка са си пари.

Ивайло Георгиев - ingivo
07.03.2013, 11:03
Нещо да питам Матеев ако има желание да отговори. Харесва ми плана ви за развитие обаче ми изникнаха 2 въпросчета .
1. До сега отглеждал ли сте жива стока ?
2. При тези цифри за които говорите мислили ли сте по отношение пашата на тия хиляди семейства ?

Николай Христов-nikberk
07.03.2013, 11:19
2. При тези цифри за които говорите мислили ли сте по отношение пашата на тия хиляди семейства ?
Само се вмъквам да кажа нещо което съм видял 2002г. при Венер :
-тогава бяхме голяма група пчелари на посещение при него и на въпроса за пашата той каза ,че така си е организирал нещата,че 1000 бр. кашери ги мести на 10км. за 10ч.

Ивайло Георгиев - ingivo
07.03.2013, 12:26
За мобилността не се съмнявам питам дали Матеев е набелязал къде ще му е пашата ,дали ще прави насаждения и посеви е такива работи . А за преместването е ясно че може да се организира бързо и лесно .

Mateev
08.03.2013, 17:26
За мобилността не се съмнявам питам дали Матеев е набелязал къде ще му е пашата ,дали ще прави насаждения и посеви е такива работи . А за преместването е ясно че може да се организира бързо и лесно .

Ами на подобен въпрос в другия форум отговорих, че тази година съм залесил (ще залеся) 25 000 акации, 700 еводии, около 1000 липи и малко албиция и златен дъжд колкото за проба. Отделно преди 2 дена направих 10 кв.м. леха под найлон и в нея засадих за разсад 100 грама лофант и последно имам около 5 кг семе от фацелия, така че между липите и еводията ще засадя няколко декара лофант и фацелия.

А бъдещите ми планове са около всеки пчелин да садя липи и акации навсякъде, където може. В планинските региони голям процент от земята е изоставена и никой няма да се разсърди, ако набодеш на нея акации и липи.

Имам едни 50 декара акация в Ловешко и тази пролет мисля да ги изсека на 90%. Останалите дървета ще ги оставя да правят големи корони с цвят и между тях ще слагам кошери. Но интересното не е това, а че на следващата година след изсичането акациевата гора ще е задръстена с фиданки. Нищо чудно от 50 декара да извадя 100-200 хиляди фиданки. Грехота е да се похабят, така че догодина ще падне голямо разсаждане.

LoGo
08.03.2013, 17:37
Добре де колега Матеев, не че ми е работа но просто ми е много интересно откъде разполагаш със чак толкова голям финансов ресурс? Вкарай ме и мене в някоя врътка де wink;

Mateev
08.03.2013, 18:09
Има един единствен начин човек да се сдобие с голямо количество свободни официални пари и той е да има късмет да продаде дялове, акции или дори цял един бизнес на някой западняк. Е аз го имах този късмет, и то 2 пъти. Ако разровите търговския регистър, ще откриете много такива случаи. Например това са собствениците на всички бивши кабелни телевизии или локални интернет фирми, които се продадоха за много пари.

Ситуацията със свободните пари обикновенно не трае дълго. Ето аз например ги преобразувам в кошери. Не знам дали от това ще излезе някакъв бизнес, но със сигурност знам, че поне ще ям мед. :D :D :D

Владо-Gillan
08.03.2013, 18:29
Аз пак ти казвам, не знам обърна ли внимание или не, на написаното вчера от мен.Но помисли много сериозно, и си извади нужните изводи.Пишеш че започваш бизнес с пчеларство, в това няма лошо, дори напротив, но знай едно..
Ако искаш, да се занимаваш професионално с пчеларство трябва инвентара да е еднакъв и да е заменяем всеки един елемент от кошера.Не се втурвай да купуваш от ляво и дясно каквото ти изпадне и мислиш че е далавера, а купувай само едни и същи кошери от един и съши производител.От 500 кошера, да няма един различен.Корпуси, плодници, дъна, рамки, магазини, капаци и прочее да са заменяеми за всеки един, защото ако не е така, от голям и силен старт породен от ентусиазъм, ще се превърне във провал начинанието.по добре купи малко по скъпи и хубави кошери, те ще ти излезнат по евтино, отколкото да тичаш между 500 кошера и да се чудиш този корпус или магазин от кой кошер е.И това всеки път когато имаш работа по семействата.Другото което е, по добра рамка от дървената няма, лесна е за работа, лесно се дезинфекцира, цената и е добра и пчелите се чувстват най добре на дървени рамки,Може да се изпише много по въпроса, но това ще стане с времето, няма как да нахвърляме всичко на куп и да ти гледаме сеира.

Mateev
08.03.2013, 18:42
Има и още един способ за забогатяване - да ти хрумне някаква авангардна идея, която може да ти донесе конкурентно преимущество. След това да повярваш в тази идея и в собствените си сили, че можеш да я реализираш. След това да жертваш пари и време и наистина да я реализираш. И всичко това трябва да го правиш дори и тогава, когато всички ти казват "ТИ СИ ГЛУПАК" и "ТОВА НЯМА КАК ДА СТАНЕ". И най-накрая, ако се окаже че си бил прав, ще имаш един кратък период от около 1 година, през който ще си на светлинни години пред конкуренцията, и за това време ще имаш луди печалби. После конкуренцията ще те настигне и всичко ще си дойде на мястото - печалбите ще намалеят и отново ще си на ръба на оцеляването. До следващия път със следващата идея (ако такава се появи)...............

Мога да дам конкретен пример:
Преди 6 години построих може би първата в България малка слънчева електроцентрала. След това създадох първия (и до ден днешен единствен) соларен форум. Регистрирах си и най-добрите соларни домейни. И след това започнах да правя експерименти и да пиша във форума за тях. Тогава всичко беше много интересно, защото по него време хората дори и не бяха чували за соларни панели. В следващите 2 години на гости ми идваха може би 5000 човека (повечето бизнесмени) за да я видят тази централа с очите си и да пипнат соларни модули с ръцете си. Междувременно във форума се превърнах в гуру по соларните технологии и всичко това започна да се изплаща когато се появиха мерки 311 и 312 от ДФЗ и възможността човек да си направи слънчева електроцентрала по тях със 70% субсидия. Проектирах над 250 централи, въпреки че бях един от най-скъпите проектанти. Просто клиентите очакваха качествена услуга, очакваха Мерцедес в проектирането, и аз им го предоставих. След това правих и централи и така до момента, в който ДКЕВР намали цената. Бизнеса умря, но от него спечелих добри пари. И сега като се замисля, в основата на добрите печалби беше това, че аз първи в България прозрях бъдещето на соларните технологии.

Сега нещо подобно се върти в главата ми около пчеларството и историята отново се повтаря - разни "специалисти" ми казват колко съм глупав и как от мене няма да излезе никакъв пчелар........ :D :D :D

Mateev
08.03.2013, 18:54
Аз пак ти казвам, не знам обърна ли внимание или не, на написаното вчера от мен.Но помисли много сериозно, и си извади нужните изводи.Пишеш че започваш бизнес с пчеларство, в това няма лошо, дори напротив, но знай едно..
Ако искаш, да се занимаваш професионално с пчеларство трябва инвентара да е еднакъв и да е заменяем всеки един елемент от кошера.Не се втурвай да купуваш от ляво и дясно каквото ти изпадне и мислиш че е далавера, а купувай само едни и същи кошери от един и съши производител.От 500 кошера, да няма един различен.Корпуси, плодници, дъна, рамки, магазини, капаци и прочее да са заменяеми за всеки един, защото ако не е така, от голям и силен старт породен от ентусиазъм, ще се превърне във провал начинанието.по добре купи малко по скъпи и хубави кошери, те ще ти излезнат по евтино, отколкото да тичаш между 500 кошера и да се чудиш този корпус или магазин от кой кошер е.И това всеки път когато имаш работа по семействата.Другото което е, по добра рамка от дървената няма, лесна е за работа, лесно се дезинфекцира, цената и е добра и пчелите се чувстват най добре на дървени рамки,Може да се изпише много по въпроса, но това ще стане с времето, няма как да нахвърляме всичко на куп и да ти гледаме сеира.

Не ме подценявай........
Помислил съм за всичко, което написа, и за още 100 други аспекти, които не си написал. Имам развит подробен бизнес-план, с подробно предвидени последователности от действия, парични потоци, анализ на рисковете, разработени оптимистични и песимистични сценарии и т.н и т.н. Не забравяй, че плувам в свои води и правя неща, които цял живот съм ги правил. Не е необходимо да знаеш пчеларството, за да управляваш голям пчеларски бизнес. По същата логика управлявам козметичен бизнес със стотици тирове експорт годишно, но си нямам никаква представа от какво се състои една паста за зъби или една боя за коса. Има си технолози и химици - нека те да мислят за рецептурите. А аз мисля и се грижа за глобалната логистика на процесите, които протичат вътре във фирмата, както и за комуникацията с 3-те най-големи клиенти и 3-те най-големи доставчици.

Димитър Бонев
08.03.2013, 19:04
Грешиш много в един аспект. За да се занимаваш с пчеларски бизнес-отглеждане на пчелни семейства, трябва да имаш съответните познания, както теоретични, така и практични, защото иначе отиваш към песимистичния сценарии.

Mateev
08.03.2013, 19:12
Е това е твоето мнение. Моето е друго.

Наистина ми е интересно и с желание трупам познания в областта на пчелите и пчеларството, но това по-скоро е от любопитство и като хоби. За да се управлява добре един пчеларски бизнес въобще не е необходимо каквото и да било пчеларско познание. Необходимо е познание на английски език, математика, изкуство на бизнес-преговорите, психология на човешките взаимоотношения, способността на смяташ на ум бързо и точно, способността да се ориентираш в сложни и многомерни казуси, и т.н и т.н.

Можеш да си го представиш като един хеликоптер - когато си на 2 метра над земята виждаш всяка една отделна тревичка и коя е жълта или зелена. Когато се издигнеш на 100 метра - тогава виждаш някаква поляна, която зеленее, и си нямаш никаква представа за отделните тревички и за тежката съдба на някои от тях. Когато се издигнеш на 1 километър, тогава вече не виждаш дори и полянката. Тогава виждаш само глобалния например кафяв пейзаж от разорани ниви и въобще не ти пука за полянките тук или там и дали те са със зелена или с изсъхнала трева.

Бай Пчеличко
08.03.2013, 19:13
Колега , абсолютно си прав , но до момента , в който намесваш пчеларството ! Това е различно от всичко останало ! Тук печелят само хора , които са се отдали на грижата за пчелите , и не гледат на тях , като на летящи банкноти , а като благородни създания даряващи радост и здраве ! Ако неса извратените корупционни програми пчеларите в България ще са под 50% от сега и ще гледат до 100 кошера ! Истинското "пчеларство" е еднолично и неможе да се практикува с наемен труд , камоли роботизирано , механизирано , електронизирано и т.н. но това го разбира само истински пчелар ! Та колегата от по-горния пост е прав - погледай 2-3 години пчели по стандартен начин и тогава ги повери на роботите ! Желая ти успех !

Иииии пчеларство се прави само с УМ , РЪЦЕ и СЪРЦЕ !

LoGo
08.03.2013, 19:26
Аз пък съм изключително -За модерното пчеларство
- пластмасови рамки и основи (правят се от пластмаса годна за опаковане на храна и са милион пъти по-екологично чисти от дървото).
- полистиренени сандъци - по-леки, по-екологични и благодарение на физичните си свойства - вечни и незадържащи бактерии и болести.
Аз съм може би най-мразещият дървото "пчелар" в този форум.
Преди години в периода 2007-2011 година в USA се сблъскаха много жестоко със синдрома на празния кошер. Къщите на американците бяха пълни с рояци (тези в покрайнините). Пчелите бяха направили огромни гнезда в избрана от тях среда между стиропор и гипсокартон в стените на къщите. (може да видите много такива видеа в ютуб.)

Дървото е скъпо, не е екологично да се секат дървета за кошери, нито пък е хигиенично за пчелните семейства, да не говорим пък, че е студено в дървените сандъци и семейството вместо да използва оставения от пчеларя прашец и мед да се размножава през зимата изпада в една постоянна летаргия, предпоставка за отслабването на семейството и заболяването и измирането му.

Аз съм на 21 години, занимавам се от година и малко с това, но смея да кажа на по възрастните пчелари от мен, че пчелите са живеели в дърветата едно време, просто защото само там могат да бъдат високо от земята (респективно от животни, както и студения въздух), и освен дървото друг изолатор е нямало в природата. Мисля, че е време повече млади пчелари да последваме примера на хората от Дания, Германия, Франция, САЩ, Китай и Турция. И да гледаме пчелите си не само за удоволствие, а и за печалба.

Mateev
08.03.2013, 19:30
Колега , абсолютно си прав , но до момента , в който намесваш пчеларството ! Това е различно от всичко останало ! Тук печелят само хора , които са се отдали на грижата за пчелите , и не гледат на тях , като на летящи банкноти , а като благородни създания даряващи радост и здраве ! Ако неса извратените корупционни програми пчеларите в България ще са под 50% от сега и ще гледат до 100 кошера ! Истинското "пчеларство" е еднолично и неможе да се практикува с наемен труд , камоли роботизирано , механизирано , електронизирано и т.н. но това го разбира само истински пчелар ! Та колегата от по-горния пост е прав - погледай 2-3 години пчели по стандартен начин и тогава ги повери на роботите ! Желая ти успех !

Иииии пчеларство се прави само с УМ , РЪЦЕ и СЪРЦЕ !
Няма смисъл да спорим. Нека всеки да си пчеларства както си иска.

Аз не търся хоби - такова си имам. Аз търся бизнес и си имам определени идеи, които мисля да ги реализирам въпреки вашите предупреждения, че може би греша. Все пак мое право е да греша колкото си искам.

michail76
08.03.2013, 19:57
С две ръце,ЗА новите технологий,затова сме пчеларите да създаваме условия на пчелите да се развиват и работят най-добре.Като е в хралупата не ме интересува какво прави,когато е в моя кошер трябва да и създам условия да живее добре.Природата си е природа,трябва ръка да пипне,както се казва,,Дъжд кола не мие,,

Владо-Gillan
08.03.2013, 20:22
Не ме подценявай........
Поне ми обещай едно нещо, че когато отиваш да купуваш дадени кошери или семейства с теб ще има много опитен пчелар.И не го казвам, с цел да те подценявам или подигравам, а го казвам като човек, който го е грижа за пчелите.Има страшно много болести, и дори и едно болно семейство да вземеш, ще ти затворят целия район...Има болести дето ги оправя само тубата с нафта и бензин, и там гори всичко, кошери, пчели, инвентар sweating; sweating; crying; crying; crying; crying; и точно за този момент е измислена приказката, че покрай сухото гори и мокрото.Пак казвам, тук няма никой за цел да те подценява или подвежда, напротив тук всеки ще ти помогне със знания, опит дори и безвъзмезден труд.Отваряй си очите на 10 когато купуваш кошери и пчели.Само опитното око може да ти каже състоянието на едно семейство.

Mateev
13.03.2013, 20:15
От няколко дни непрекъснато се оглеждам за потенциални материали, с които да армирам восъчните основи. Днес погледа ми попадна на мрежата за комари, монтирана на прозореца ми. Видя ми се подходяща като здравина, елегантност и стъпка на оплетката. Тръгнах да проверявам в интернет за цена и се разочаровах - по-евтина от 4 лв. за кв.м. не намерих.

Другата идея за алуминиевото фолио, от което се правят пастите за зъби, се оказа по-работоспособна. Отидох в печатницата и проверих - цената на ново такова фолио е около 0.86 евроцента на кв.м. Тоест по 15 стотинки на рамка. Това вече е друга работа - напълно ме устройва. Нещо повече - при настройката на машините за печат за всеки един дизайн се генерират по 50-100 метра брак, който после печатницата продава на безценица. Тоест има шанс регулярно да се сдобивам със свръхздрава армираща основа на цена от по 1-2 стотинки на рамка. Две пробни ролки с фолио вече са в багажника на колата ми. Чакам само машината за восъчни основи.

Следващата идея я намерих в печатницата - това е едно много тънко и също така свръхздраво фолио. Като цена е много по-евтино от фолиото за пасти за зъби, а като здравина е почти същото. Виждали сте го всички - това е фолиото например на морените и вафлите или на кроасаните. Пробвайте го - няма скъсване, няма разпъване. Идеално за армиране на восъчна основа. Идеално като цена. Има само една голяма питанка - не се знае дали восъка ще залепне за него. Ако залепне - значи сме намерили идеалното армиране - здраво и евтино. На практика цената на армираната восъчна основа няма да поскъпне с повече от 1 стотинка, а ще е армирана със свръхздрав материал.

Добавянето на армировката в машината за восъчни основи също ще е елементарно - просто още една ролка, сложена на 2 стойки. Ще модифицирам машината буквално за 10 минути.

Димитър Бонев
13.03.2013, 21:39
Алуминия е възможно най-неподходящия материал. Окислява се.

Владо-Gillan
13.03.2013, 21:50
Може ли, да изкажа мое мнение?
Армирай с подходящи материали, но не и с фолио, каквото и да е то...Обосновавам се.Не е хубаво да разделяш килииките от двете страни на питата с плътна преграда като фолио между тях.
Няма как по просто да го обясня, колегата Бонев също е прав, алуминии в пчеларството се ползва само за капаци, но дори и пред него аз предпочитам неръждавеиката.Помисли си, да не хабиш време, труд и средства

Mateev
13.03.2013, 22:11
Аз също хранех подобни съмнения, но ако това наистина се окаже проблем, то тогава този алуминий може да бъде перфориран или пък може да бъде сведен само до няколко ленти, а не по цялата площ.

Едно обаче е неоспоримо - изключителната здравина и неразтегливост както по Х, така и по Y. Такава здравина по никакъв начин не може да бъде постигната с тел.

Колкото до алуминия - той не е опасен, защото от двете страни е покрит с полиетиленово фолио. Гарантирано е сертифициран за хранителни продукти, така че в това отношение няма да има никакви проблеми.

Единствено ме притеснява лепливостта на восъка, но ако има проблем в това отношение, има си и методи за справяне с това - както химични, така и механични или електростатични.

Mateev
13.03.2013, 22:16
Алуминия е възможно най-неподходящия материал. Окислява се.

Говорим за комплексно фолио, в което алуминия е защитен от двете страни с полиетилен и е сертифициран за хранителни продукти. Да си видял окислена паста за зъби или кроасан или някой сок? Огледай се - 90% от хранителните продукти са в опаковка от фолио с алуминий в него.

Така или иначе в името на експеримента ще пробвам десетки материали и подложки и после ще ги сложа по кошерите, за да може и пчелите да си кажат мнението. :D :D :D

После ще ги изтормозя на центрофугата с максимално възможните обороти и който материал оцелее - той ще е победителя.

Владо-Gillan
13.03.2013, 22:18
Може да е сертифициран, но е такъв за човека, между човека и пчелата разликата е голяма, най вече в анатомично отношение, процесите при едните и другите протичат във съвсем различна скорост, стадии, етап, време и т.н. Не забравяй че килийката Х от едната страна на питата, е пряко свързана и най вече ако може така да се изразя грее килийката Х от другата страна.Телта която ползваме дори е голяма, но няма по тънък вариант от нея.Какво пречи да я армираш със тел?

Mateev
13.03.2013, 22:23
Трудно се поддава на автоматично полагане и освен това се разпуска !!! От стотици рамки, правени от десетки хора, не можах да намеря нито една качествена. Какъв е смисъла да слагаш тел, която не си върши работата, за която е сложена?

Mateev
13.03.2013, 22:27
........Телта която ползваме дори е голяма, но няма по тънък вариант от нея.......
Има по-тънък вариант - фолиото на кроасаните и морените е 20 пъти по-тънко и 20 пъти по-здраво. И не се разтяга!!!

dachkov
14.03.2013, 09:51
http://www.dave-cushman.net/bee/alicoredfond.html
А това може да се монтира в тенекиите и вместо корпуси(магазини)" модерните" пчелари ще имат тенекии.
http://prikachi.com/images/657/5989657w.jpg

Mateev
26.03.2013, 21:17
След много експерименти най-после стигнах до окончателно решение как трябва да изглежда една дървена рамка и по какъв начин трябва да се монтира восъчната основа върху нея. От утре започвам производството на няколко хиляди броя за лични цели (купих си дърводелско предприятие), а когато насмогна - ще ги предлагам и за продажба.

Моите рамки няма да са от най-евтините, но за сметка на това ще са:

1. Най-здравите, като това ще е доказано с конкретно измерени параметри от лабораторни изпитания
2. С вградени скрити RFID тагове за уникална идентификация (против кражба и с цел водене на автоматизирана пчеларска информационна система)
3. С външна видима неизтриваема маркировка, посредством която ще се знае кой е производителя
4. С 5-годишна гаранция

В момента подготвям WEB сайт, в който ще презентирам продукцията на дърводелското предприятие.

Ивайло Георгиев - ingivo
27.03.2013, 10:57
Матеев , за изпитванията отиди в Лесотехническия Университет има цяла катедра, лаборатории за изпитване и т.н.т.

Mateev
28.03.2013, 12:52
Засега ще си произведа основно ЛР рамки за мене си. Размерите ги доуточнявахме няколко дена и се спряхме на следните:
- Пълна височина на рамката ДБП - 300 мм, ЛР - 230 мм, ДБМ - 160 мм.
- Дебелина на носача - 10 мм
- Дължина на горната летва - 470 мм
- Дължина на рамката без носачите - 436 мм

Рамката е адаптирана за Полски и Финландски стиропорени кошери, като представлява един разумен компромис между двата вида. Между двата вида кошери има 2 mm разлика във вътрешната дължина и за да може рамката да става и на двата, наложи се при полските кошери да е леко стегната (с луфт само 2х1 мм), а при финландските леко да хлопа (с луфт 2х2 мм).

При определяне на размерите на рамката се съобразихме и със следните изисквания:
- Страничния просвет между рамката и корпуса да е 7.5 мм +/-1 мм
- Разстояние между две рамки във вертикална посока - 12 мм +/-2 мм

По цялата вътрешна периферия на рамката има жлеб с дълбочина 4 мм, в който се подпъхва восъчната основа от всички страни. Горната и долната летви са с капачета, които се слагат върху восъчната основа и я притискат. Армирането с тел може да го има, може и да го няма - основата се закрепва много здраво отвсякъде и телта едва ли ще добави някаква допълнителна здравина. Ако все пак решим да слагаме тел, то тя се слага като W зигзаг, прихванат върху площадките на ръбчетата на горната и долната летви. След това се дозачукват гвоздейчетата, слага се основата и се лепи и чак след това се притиска с горната и долната летвичка.

Може да се използват и алтернативни методи за армиране - но това когато дойде машината за восъчни основи. При всички случаи в момента съм решил да направя по 1000 рамки от няколко вида - както без армиране, така и с няколко различни вида методи и средства за армиране. След това тази година ще изградя всички основи и наесен ще ги разрушавам една по една при контролирани условия. Целта е да направя сравнителен анализ и от него да си проличи каква здравина и колко дава всеки един метод. Тогава и само тогава ще можем да спрем да си чешим езиците и да разберем кой метод за армиране е най-добър. Както се казва - когато числата говорят, и боговете мълчат.

За тази рамка ще е необходима нестандартна восъчна основа с размери 422х216 за ЛР рамки. Вече поръчах в Сливен 1 кашон за проба и после още 20 - ако всичко е наред.

Под притискащата дъсчица на горната летва ще се залепи и еднa UHF RFID лепенка с обхват на действие 2 метра. Така на практика само с едно доближаване до кошера ще може да се направи електронна инвентаризация на всичките 30 или 50 рамки, които са вътре в него. RFID лепенките са със записваеми чипове, така че вътре във всеки един чип може директно да се програмира името на човека или фирмата, която е собственик. Записа ще е защитен с парола, така че евентуалния крадец няма да може да го промени.

Тази допълнителна екстра с RFID лепенката ще оскъпи рамката с 15-20 стотинки, но според мене си заслужава. Допълнително ще има и външно прогаряне на рамката с името на моята фирма.

Mateev
28.03.2013, 13:29
Искам да споделя разочарованието си от готовозакупените рамки, произведени от български фирми. Няма да им казвам имената, за да не ги излагам, но едно почти 1000 чисто нови рамки заминаха за изгаряне в печката. Причина - много много лошо качество. Не знам аз ли съм педант или фирмите си претупват работата, но като цяло аз получих едни боклуци, които се надявам че поне ще горят добре.

Какви недостатъци имаха закупените от мене рамки:

1. Не са лепени с дърводелско лепило, в резултат на което се клатеха и ставаха на ромбоид
2. Вероятно бяха правени от мокър материал, защото всички тънки летвички бяха изметнати на дъга - при това с много.
3. Телта - разпусната
4. Недоуточнени размери - на едната фирма заклинваха, а на другата хлопаха с толкова много, щото при изтегляне встрани чак пропадаха
5. Разстоянието между страничната летвичка и кошера беше много голямо. А то е критично. Ако е много малко - пчелите го заклейват. Ако е много голямо - пчелите строят килийки. Има само един тесен диапазон от порядъка на 6-9 мм, при който разстоянието се оставя свободно. Този диапазон не беше спазен, при това с много. При едната фирма задираше, а при другата можех да си пъхна ръката.
6. Нешлайфани рамки, в резултат на което от тях стърчат тресчици, които се забиват в ръцете и под ноктите.

Чак не мога да повярвам, че една самоуважаваща се фирма може да си позволи да изпрати такъв боклук на свой клиент. Противоречи на всяка една здрава логика. Та нали повече няма да купя и една рамка от тази фирма. Какви са тези собственици, които срещу това да сложат 500 лева в джоба си предпочетоха да ме загубят като клиент, който ще им заявява в бъдеще десетки хиляди (и това те го знаеха предварително).

Написах всичко това не да се жалвам, а да обясня защо предпочетох да създам свое собствено дърводелско предприятие и да се занимавам с глупости, вместо да се концентрирам в основната си дейност. Ами причината е ясна - на вълка му е дебел врата, защото сам си се грижи за всичко. На практика моите си рамки няма да са по-евтини от останалите. За сметка на това обаче КАЧЕСТВОТО ИМ ЩЕ Е ГАРАНТИРАНО и след като не можах това да го постигна в сътрудничество с външни фирми - ами наложи се лично да се заема.

evgeni.filimonov
28.03.2013, 14:34
За да се направи хубава рамка, се иска желание и прецизна работа, и добри машини. И дърводелските операции са доста. И много материал отива.

Ивайло Георгиев - ingivo
28.03.2013, 14:41
Матеев , рамките ги правят от некачествен мокър материал от капаците при разбичване и какво ли не щеш . Аз лично като уважаващ себе си дърводелец не мога да си позволя да произвеждам такива рамки . Обаче тука идва голямото НО понеже колегите пчелари искат рамки по 50-60 ст за това колегите дърводелци трябва да се включат в тази цена . За една рутова ЛР рамка грубо трябват 0.001 м3 материал . Аз купувам иглолистния материал от сушилна камера изсушен до необходимата влажност на цена 450-650 лв м3 . От това е видно че преди да започна да влагам в тази рамка труд , аморт и др цената тръгва от 45-65 ст нагоре . Относно лепенето когато влажността на използвания материал е висока с каквото и да го лепиш все ще се разлепи такаче лепилото не е виновно в случея. Искам да направя и едно разяснение защото подозирам ,че не всички разбират от сушене на дървесина . Колеги сушенето на дървесината в сушилни камери не е с единствена цел ускоряване на процеса .

Mateev
28.03.2013, 14:44
За да се направи хубава рамка, се иска желание и прецизна работа, и добри машини. И дърводелските операции са доста. И много материал отива.
Така е. Осъзнах го и именно затова полагам толкова много усилия в тази насока. Нещо повече - ако човек се замисли, основната инвестиция на един пчелар е в рамки, а не в кошери. Дефакто сумарната цена на 10 вече изградени рамки е по-голяма от цената на корпуса, в който те се намират.

Ивайло Георгиев - ingivo
28.03.2013, 14:46
За да се направи хубава рамка, се иска желание и прецизна работа, и добри машини. И дърводелските операции са доста. И много материал отива.
Така е. Осъзнах го и именно затова полагам толкова много усилия в тази насока. Нещо повече - ако човек се замисли, основната инвестиция на един пчелар е в рамки, а не в кошери. Дефакто сумарната цена на 10 вече изградени рамки е по-голяма от цената на корпуса, в който те се намират.
Усилията въобще не са много . Просто използвай СУХ материал. Другото може да го направи всеки при желание.

Mateev
28.03.2013, 14:58
Матеев , рамките ги правят от некачествен мокър материал от капаците при разбичване и какво ли не щеш . Аз лично като уважаващ себе си дърводелец не мога да си позволя да произвеждам такива рамки . Обаче тука идва голямото НО понеже колегите пчелари искат рамки по 50-60 ст за това колегите дърводелци трябва да се включат в тази цена . За една рутова ЛР рамка грубо трябват 0.001 м3 материал . Аз купувам иглолистния материал от сушилна камера изсушен до необходимата влажност на цена 450-650 лв м3 . От това е видно че преди да започна да влагам в тази рамка труд , аморт и др цената тръгва от 45-65 ст нагоре .........

Пределно е ясно, че качеството струва пари. Може би на крайните клиенти трябва по-подробно да им се обясни какво точно получават и какво не получават при цена на рамката 50, 70, 90 ст. или дори при 1.20 лв. Нещо като колите - все пак човек е редно предварително да знае дали купува Трабант или Мерцедес.

Ако аз някога започна да продавам рамки, бих направил разкошен WEB сайт с много снимков материал, с чертежи, параметри, опции, цени на опциите, цени на дребно, цени на едро, каква е опаковката и колко броя са в кашон, колко кашона са в палет и колко палета са в 1 камион и т.н. и т.н. Така се прави професионален бизнес. А сега какво - чета обяви с по 3-4 думи "Продавам рамки по 60 ст." - дори е пропуснато да напише дали са ДБ или ЛР.

Николай Христов-nikberk
28.03.2013, 15:12
- Дължина на горната летва - 470 мм
Откакто се занимавам с пчели за мен си приех размер от467мм.Всички горни летви ,които закопувам задължително минават през циркуляра.

За тази рамка ще е необходима нестандартна восъчна основа с размери 422х216 за ЛР рамки. Вече поръчах в Сливен 1 кашон за проба и после още 20 - ако всичко е наред.

Под притискащата дъсчица на горната летва ще се залепи и еднa UHF RFID лепенка с обхват на действие 2 метра. Така на практика само с едно доближаване до кошера ще може да се направи електронна инвентаризация на всичките 30 или 50 рамки, които са вътре в него. RFID лепенките са със записваеми чипове, така че вътре във всеки един чип може директно да се програмира името на човека или фирмата, която е собственик. Записа ще е защитен с парола, така че евентуалния крадец няма да може да го промени.

Тази допълнителна екстра с RFID лепенката ще оскъпи рамката с 15-20 стотинки, но според мене си заслужава. Допълнително ще има и външно прогаряне на рамката с името на моята фирма.
Откакто се занимавам с пчели за мен си приех размер от467мм.Всички горни летви ,които закопувам задължително минават през циркуляра.

Както писах и по напред много от времето ми минава в изрязване на ВО,затова се изненадвам ,че са приели да ти направят на посочен от теб размер.Аз съм разговарял с няколко производители но за десет кашона не им се занимава , а размера на основата ми е 412х202 мм.
Задължително надписвам с пирограф моите инициали на всички рамки и корпуси.Харесал съм си на гърците една горелка ,но сигурно ще е за следващия сезон. http://www.anel.gr/index.php?page=shop.product_details&category_id=25&flypage=anel-flypage.tpl&product_id=361&option=com_virtuemart&Itemid=1&lang=en&vmcchk=1&Itemid=1
Относно RFID лепенката идеята ти е много добра и бих и аз се оборудвал ,но се съмнявам че ще издържат термично при дезинфекция за повторна употреба на рамката.

Mateev
28.03.2013, 15:49
....Откакто се занимавам с пчели за мен си приех размер от 467 мм......

Да ти кажа честно, много се колебаех между 468 и 470. После стигнах до извода, че колкото и да го направя - пчелите все ще го заклейват. При 470 поне ще полагат по-малко труд.

Mateev
28.03.2013, 15:59
..... Както писах и по напред много от времето ми минава в изрязване на ВО,затова се изненадвам ,че са приели да ти направят на посочен от теб размер.Аз съм разговарял с няколко производители но за десет кашона не им се занимава , а размера на основата ми е 412х202 мм.......

В Сливен преди 3 дена приеха да ми направят нестандартни основи, но преди малко ми звъннаха и казаха, че нещо не се получавало. Мъчили са се на ръка да ги режат, но много са се кривели, а пълна пренастройка на машината не искали да правят, защото ще загубят половин ден. Машината им била украйнска и имало там някакви си редуктори, които ако ги пипнели, нещо много щяло да се обърка. Друг в България също не можел да ми помогне, защото и трите машини в България също са били украински. Немска все още никой не е купувал.

И така в момента отново съм в точка нула. Ще се наложи да чакам моята машина, но отиде още един месец докато я сглобим и настроим. Пък и не се знае дали при нея няма да го има същия проблем с някакъв фиксиран размер, определен от някакъв редуктор.

Ивайло Георгиев - ingivo
28.03.2013, 16:02
Ники ме изпревари с въпроса ,но и аз да питам . Ще могат ли да издържат RFID лепенките на обработка в парна восъкотопилка ?

Николай Христов-nikberk
28.03.2013, 16:12
....Откакто се занимавам с пчели за мен си приех размер от 467 мм......

Да ти кажа честно, много се колебаех между 468 и 470. После стигнах до извода, че колкото и да го направя - пчелите все ще го заклейват. При 470 поне ще полагат по-малко труд.
Не си патил!
Клеят не е проблем,той се изтъргва и се прибира.Отначало като купувах отводки не искам да ти казвам каква "веселба" беше.Рязане с триончето на почти всяка рамка и то пълна с пчели.Това беше преди повече от десет години.Затова стигнах до този размер и той ми остана костантен .

Mateev
28.03.2013, 16:13
Ники ме изпревари с въпроса ,но и аз да питам . Ще могат ли да издържат RFID лепенките на обработка в парна восъкотопилка ?
Ще разберем чак когато дойде време да пробваме.

Ако обаче поразсъждаваме теоретично - склонен съм да си мисля, че нищо няма да им се случи. По принцип силициевите интегрални схеми издържат до над 140 градуса, но това е в работен режим. При изключено захранване могат кратковременно да се нагряват до 300 и повече градуса. На антенката няма какво да и се случи - тя е просто една медна писта върху хартия. Освен това нека не забравяме, че интегралната схема и антенката са вътре в обема на дървото, а там температурата няма да е толкова висока.

По-скоро влагата не е много приятна за една CMOS интегрална схема, но когато рамката изсъхне предполагам, че работоспособността ще се възстанови.

Mateev
28.03.2013, 16:24
....Откакто се занимавам с пчели за мен си приех размер от 467 мм......

Да ти кажа честно, много се колебаех между 468 и 470. После стигнах до извода, че колкото и да го направя - пчелите все ще го заклейват. При 470 поне ще полагат по-малко труд.
Не си патил!
Клеят не е проблем,той се изтъргва и се прибира.Отначало като купувах отводки не искам да ти казвам каква "веселба" беше.Рязане с триончето на почти всяка рамка и то пълна с пчели.Това беше преди повече от десет години.Затова стигнах до този размер и той ми остана костантен .

Оффф.......
Започнах да се притеснявам. Още един път ще преосмисля размера. Имам камари от чужди рамки с всякакви размери и ще взема още веднъж да видя как се редят по полските и финландските кошери.

Някой друг има ли мнение по въпроса размера 470 мм на една рамка дали трябва да е такъв или е по-добре да го намалим с 2-3 мм?

dani.goranova
28.03.2013, 16:28
Измерете си точно дължината на корпуса и намалете с 1 мм. от двете страни - това ви е дължината на рамката. Ако може да намалите и с 2 мм. от двете страни - още по-добре.

buci59
28.03.2013, 19:59
....Някой друг има ли мнение по въпроса размера 470 мм на една рамка дали трябва да е такъв или е по-добре да го намалим с 2-3 мм?

Дължината на горната летва на рамката е 470мм.Не е нужно да намаляш или променяш размера.

Юрий Цветков
28.03.2013, 21:44
Матеев, отказвайки да посочиш некоректните изпълнители на поръчката ти, ставаш солидарен с нежеланието им да работят качествено. Постоянно се дава за пример, как в еди коя си държава, цените били еди какви си, а у нас колко са ниски. Говоря за труд и произведена продукция. Ама като стане въпрос за качество ..... та крайно време е да се научим да работим, като "чужденците", които даваме за пример.

Mateev
29.03.2013, 08:55
Не твърдя, че са некоректни. С нищо не са ме излъгали. По телефона попитах за цена на рамките, те ми я казаха, и след това поръчах. Виновен съм аз, че им се предоверих. По презумпция предполагах, че един производител на рамки е много по наясно от мене как трябва да изглеждат тези рамки. Да, ама не. Когато ги получих осъзнах, че и при рамките има Трабанти и Мерцедеси. Леко съм разочарован защото аз не бих си позволил такова нещо да го продавам. Та то от километър си личи, че е сбъркано всичко, което може да се сбърка.

Bee Varna
30.03.2013, 07:35
Матеев спри да пишеш много, таково впечатление че не си виждал това за което говориш и пишеш, на теб ти трябва една или две години работа с пчелите като чирак при един свестен пчелар и ти сам ще видиш как спреш да пишеш много. Има и супер неща за които пишеш, става дума за електроника за опазване, но друго, извенявай, не ставай смешен, аз писах, ще те мине това което ръсиш след като ги докоснеш. Много неща щестанат на мястото си. Рамки е консуматив, основи също, кошери също, на всичко е основа пчелите. Пчелар - обслужващ персонал.в пчеларство важна математика, наблюдателность, терпение и спокойствие, испълняване стриктно на правилата и спазване на срокове, всичко останало хлам, когато със зор вадим рамка и аз казвам да намалим горната летва с по 1 мм, учителя миказва" обичам да ми е трудно" а за мен значи че това не е от значение. От значение това каква мамичка сее в този плодник, каква сила има това пчелно семейство итд. Разбери го.

Йонко
31.03.2013, 00:23
http://s18.postimg.org/mar4rbydx/PICT0075.jpg (http://postimg.org/image/mar4rbydx/)

http://s8.postimg.org/lse2btyox/PICT0088.jpg (http://postimg.org/image/lse2btyox/)
Горната летва е 465х25х10. Само с такива рамки работя от 8 години без никакви проблеми. И не само аз.

Bee Varna
31.03.2013, 07:17
Стандарт на горна летва е 470 мм.

спартак
31.03.2013, 08:45
Йонко, да те попитам , дали умишлено оставяш разстоянието може би 2 см, между долния ръб на горната летва и основата? Направи ми впечатление от втората снимка.
drinks;

Йонко
31.03.2013, 21:50
Като правя горната летва 10мм се увеличава разстоянието между долната и горната, а основите дето ги продават ми идват малки. Затова спазвам разстоянието до долната, а отгоре винаги го надграждат.

http://s11.postimg.org/yjecw28fz/PICT0080.jpg (http://postimg.org/image/yjecw28fz/) http://s24.postimg.org/ahjfqk4jl/PICT0073.jpg (http://postimg.org/image/ahjfqk4jl/)

chobanin1
27.05.2013, 02:43
и сега какво стана крупния пчелар май стана производител на "хай-тек" рамки :) предлагам и по една мини плазма в кошера да си гледат търтеите порно и мачове...и все пак,затваряйки скобата,колко акация извади от 15616516515-те кошера?
заеми си се с производството на фини работи,остави децата да си играят на пясъка,мъжете да си чукат жените,а овцете да си пасат на поляната ако ме разбираш какво искам да кажа...всяка жаба трябва да си знае гьола-ако ставаше от всеки пчелар ядрен физик и от всеки ядрен физик-пчелар,не знам докъде щяхме да я докараме :D :D :D

Stefanbg
14.07.2013, 21:29
На Bee Varna (Матеев спри да пишеш много... ):
Ами ти що не спреш да четеш. Аз например се кефя да чета и най-невероятните и невъзможни идеи. Знае ли се! Може да не зная, че това е невъзможно и току виж съм го направил. Всъщност на младини четох книгата на Глеб Голубев "Гост от морето". Там за пръв път прочетох за метода "Брейн сторминг". Ако те интересува, виж в Уикипедия. Е, това не е точно същото, но прилича на "Брейн сторминг". А в Уикипедия по въпроса пише (цитирам):
..........................
-Трябва да се натрупат колкото е възможно повече идеи от участниците, без те да бъдат критикувани или съдени, докато идеите се оформят.
-Всички идеи са добре дошли, без значение колко нелогични или отдалечени от разглежданата тема изглеждат.
-Идеите се обсъждат след като мозъчната атака приключи.
-Участниците не трябва да бъдат критикувани. -Нежелателно е издаването на звуци, правенето на физиономии и присмиването. При мозъчната атака всички идеи са равни.
-Участниците трябва да се опитват да допълват идеите на другите...............

И т.н.т.
Така че, на който не му харесва, просто да не чете. Това не е критика, а предложение. Аз искам всички да споделят идеите, дори на някого да се струват глупави или нелогични.

А тука - още една интересна идея: http://www.dadant.com/catalog/product_info.php?cPath=91_29&products_id=181
Не зная дали ще се получи, но е интересно, че някой се е сетил и за това!

paulus
04.11.2013, 21:03
Здравейте! искам да питам нещо. Някой играл ли си е да прави рамки 30см. широки и 43см. високи? нещо като ДБ-вите ама наопъки.Съответно и плодника ще е по-висок.Реших да питам , защото мисля да пробвам 1 кошер такъв как ще се понесе от пчелите.

evgeni.filimonov
04.11.2013, 22:29
442441
И аз имам такава идея, би трябвало да е по подходящо за пчелното семейство. Е, едва ли ще е с такава подредба на рамките, просто такива снимки намерих. Но все пак и това е идея - топло подреждане на рамките.

rosty_sz
05.11.2013, 07:38
Мисля си, че имаме тема във форума за кошер с такива рамки, но не я откривам. Имаше доста писано.

vanHanegem
05.11.2013, 08:53
А защо са ви рамките с тези размери?

rosty_sz
05.11.2013, 09:06
Ето я темата с кошерите използващи такива рамки
http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=760

grand_pn
29.04.2014, 14:25
Господин Матеев тук сте писали за вашите идеи в началото,обещали сте да напишете и резултатите от вашите опити с рамки.Сега след като е минало доста време би трябвало да сте стигнали до някакви резултати.Бихте ли написали,а и снимали с какви рамки работите сега,какви основи и дали тези лепенки функционират все още и вършат ли работа!Какви подобрения измислихте в крайна сметка!

Mateev
30.04.2014, 00:27
В крайна сметка все още не съм взел окончателно решение, защото все още има недоизяснени и съмнителни моменти. Основното ми количество рамки към днешна дата са с пластмасови Бургаски основи. Безупречни са и нямам никакви забележки по тях, обаче има едно ако - други мои приятели се оплакват от тях, но казват, че дефектите започвали след 3-тата или 4-тата години. Понеже и аз взех да се съмнявам, един малък процент от моите рамки са си нормални обтелени рамки с восъчни основи, обаче обтелването при мене е жестоко. При ДБ рамките обтелването е следното:
1. W обтелване
2. Хоризонтални телове на 2 сантиметра отгоре и отдолу
3. Вертикални телове на 2 сантиметра от двете страни

При ЛР е същото, но горната хоризонтална тел я пропускам.

Самите ми рамки са с висша степен на качество (само от липа и перфектно изрязани и шкурени), висша степен на здравина (лепя ги и чукам скоби в излишък) и с висша степен на точност (това заради разпечатващата машина). Специално точността при мене е издигната в култ - разброса в размерите е по-малък от 0.5 мм и ъглите ми са перфектни (90 градуса +/- 0.5 градуса).

Една моя рамка ми излиза много скъпо - повече от 1.50 лева за труд и материал, но смятам, че си заслужава. Във всяка една рамка има скрита RFID лепенка, която все още не я използвам по предназначение, но е въпрос на месец-два тази система да заработи. Освен против кражба, тази система ще ми помага и да знам всяко едно семейство точно колко мед е произвело. Това ще става с автоматичен кантар (везни), сложени на входа на разпечатващата машина.

Не знам дали се похвалих, но тази пролет си купих пълната автоматична линия за разпечатване и центрофужене на Lyson. Вече е произведена и до 5-6 дена ще я товарим от Полша и ще я караме за България. Надявам се акациевия мед (ако господ даде да го има) да го разпечатвам и центрофужа на автоматичната линия. Рамките ми са пригодени за нея. По-скоро линията е пригодена точно за моите рамки. Изпратих в Полша комплект мои рамки и те са настроили машината точно за тях.

Ангел Йосифов
30.04.2014, 17:04
. Освен против кражба, тази система ще ми помага и да знам всяко едно семейство точно колко мед е произвело. Това ще става с автоматичен кантар (везни), сложени на входа на разпечатващата машина..

Браво! Готов си да се вържеш към НАП,като бензиностанция.Очаквам това да се случи в обозримо бъдеще.Това е начинът да се ликвидира дребния пчелар.

tsc1
30.04.2014, 18:06
Браво! ....Това е начинът да се ликвидира дребния пчелар.
"Дребния пчелар" трябва да се регламентира като такъв от закона за пчеларството и да не се закача за нищо, освен за спазване на ветеринарните изисквания.

Ангел Йосифов
30.04.2014, 18:54
Вярвашли си?Парите скруполи нямат.

tsc1
30.04.2014, 19:02
Вярвашли си?Парите скруполи нямат.
Има икономическа логика - когато разходите за бюрокрацията и осъщетвяване на контрола надвишават приходите от някакви данъци, държавата не се занимава с тях. Да търсиш данък от пчелар с 20 кошера, е все едно да очакваш данък от баба Пена от Сусурлево, че има един декар градина и сама си сади и яде доматето и пиперо, а ако нещо остане го продава на масичка пред портата на преминаващите коли.

tarty
30.04.2014, 23:11
Не знам дали се похвалих, но тази пролет си купих пълната автоматична линия за разпечатване и центрофужене на Lyson. Вече е произведена и до 5-6 дена ще я товарим от Полша и ще я караме за България. Надявам се акациевия мед (ако господ даде да го има) да го разпечатвам и центрофужа на автоматичната линия. Рамките ми са пригодени за нея. По-скоро линията е пригодена точно за моите рамки. Изпратих в Полша комплект мои рамки и те са настроили машината точно за тях.

Може ли когато я севтосаш да пишеш как е работата с нея,и ако не е тайна каква е цената,може ли да я споделиш,защото и аз се замислям дали да не купя една.

Mateev
30.04.2014, 23:45
Цената е с 20% отстъпка от това, което го пише в книжката на Lyson. Освен това имам безплатен монтаж + безплатен техен специалист, който ще стои до машината ако трябва дори и месец, за да я накара да работи както трябва. Тези екстри ми ги дадоха, защото аз купувам първата машина в България и те искат да се хвалят с нея. Освен мене знам, че има още един кандидат, който си е поръчал същата машина, но не знам кой е той. За него няма такива отстъпки или поне така ми казаха по време на пазарлъка.

Машината е много високопроизводителна. Доколкото си спомням - 3 тона на работна смяна. По мое искане и без да давам допълнителни пари се съгласиха да удължат центрофугата от 64 на 96 рамки, за да може да работи по-дълго време и въпреки това да насмогва на потока от разпечатващата част на машината. Както вече казах им изпратих известно количество от моите рамки и те са я настроили машината да върви точно с тях, без да дава засечки.

След 2-3 дена машината я товарят на ТИР заедно с още около 200 кошера и скоро ще имам шанса да я вида как работи. Горещо се надявам да няма сериозни механични издънки. Ако има електронни издънки - сам ще се оправя с тях, но с механиката е по-трудно - всичко е от хромникел и аз нямам оборудване и опит да работя с него.

Gavazov
01.05.2014, 00:03
Тази машина си е направо за промишлено пчеларство и ще бъде с високо кпд

Искрен Мутафов
01.05.2014, 00:05
...Освен мене знам, че има още един кандидат, който си е поръчал същата машина, но не знам кой е той. За него няма такива отстъпки или поне така ми казаха по време на пазарлъка.


Предполагам, че е един от представителите им за България - Енчо Енев.

managezone
03.07.2019, 22:51
Здравейте колеги,


Работя с 10 рамков Фарар, но имам желание да пробвам с малко по висока рамка 190мм (нестандартна) с горна летва 10мм , като с 40мм по висока восъчна основа от магазин-ДБ които ползвам сега.
Причините са две:
1.В активния сезон като повече от колегите и аз работещи с Фарар ограничаваме майката в един корпус (най долния) и слагаме ханиманова решетка – за някой силни майки това пространство е малко като цяло смятам че майките не винаги могат да развият пълния си потенциал в това ограничено пространство.
2.Зимуване на два корпуса – винаги в средата-края на Януари излизат повечето най отгоре и трябва да ги храня (11-12 рамки с мед ги зазимявам). Предполагам зимуването с височина на рамката 190мм ще бъде по-добре и по-спокойно за пчеларя.


Красотата на работа с магазинни корпуси за плодник е пилото е разделено от меда в различни корпуси и няма венец, дали с това увеличение на височината ще запазя тази красота?
Ако някой колега е пробвал подобни нестандартни рамки на височина ще съм благодарен да сподели?

Вълчан
04.07.2019, 06:41
Здравейте колеги,


Работя с 10 рамков Фарар, но имам желание да пробвам с малко по висока рамка 190мм (нестандартна) с горна летва 10мм , като с 40мм по висока восъчна основа от магазин-ДБ които ползвам сега.
Причините са две:
1.В активния сезон като повече от колегите и аз работещи с Фарар ограничаваме майката в един корпус (най долния) и слагаме ханиманова решетка – за някой силни майки това пространство е малко като цяло смятам че майките не винаги могат да развият пълния си потенциал в това ограничено пространство.
2.Зимуване на два корпуса – винаги в средата-края на Януари излизат повечето най отгоре и трябва да ги храня (11-12 рамки с мед ги зазимявам). Предполагам зимуването с височина на рамката 190мм ще бъде по-добре и по-спокойно за пчеларя.


Красотата на работа с магазинни корпуси за плодник е пилото е разделено от меда в различни корпуси и няма венец, дали с това увеличение на височината ще запазя тази красота?
Ако някой колега е пробвал подобни нестандартни рамки на височина ще съм благодарен да сподели?

Прочети за кошера на д-р Станчо Георгиев.

зуница
04.07.2019, 09:12
Здравейте колеги,


Работя с 10 рамков Фарар, но имам желание да пробвам с малко по висока рамка 190мм (нестандартна) с горна летва 10мм , като с 40мм по висока восъчна основа от магазин-ДБ които ползвам сега. ...
Корпус Л.Р. ще ти свърши работа без да се вкарваш във филми.
А от къде си решил, че само един корпус на Ф. трябва да дадеш на майката не знам?

Вълчан
04.07.2019, 11:53
Корпус Л.Р. ще ти свърши работа без да се вкарваш във филми.
А от къде си решил, че само един корпус на Ф. трябва да дадеш на майката не знам?

Има една лекция от преди две години, на плевенското изложение, за работа с Фараф! Там препоръчват ограничаване на майката с ханеманова решетка, на един корпус, без вход на този корпус! https://www.youtube.com/watch?v=YZ7Fje5Lr60

зуница
04.07.2019, 13:22
Има една лекция от преди две години, на плевенското изложение, за работа с Фарар! Там препоръчват ограничаване на майката с ханеманова решетка, на един корпус, без вход на този корпус! https://www.youtube.com/watch?v=YZ7Fje5Lr60
Да ти призная тия "лекционери" ги възприемам като пътуващи мисионери от някаква секта.
https://www.youtube.com/watch?v=QN6UYjaBHwg.
Тук поне има някаква логика.

managezone
04.07.2019, 19:29
Благодаря за информацията, поръчах си книгата.


Относно клиповете гледал сам всичко какво има на български в тубата за Фарар.
От малкия ми скорошен опит с 40бр кошери тип Фарар , на тези кошери които сам оставил двата корпуса гнездови, има много пчела няма мед, на тези които майки са на един корпус има двойно повече мед!
Колеги които работят с Фарар ще потвърдят това или пак само при мен/район се случва така?


Има два клипа на Даниел Димитров които потвърждават това което се случва при мен.


https://www.youtube.com/watch?v=nOZRb1fD0-g&t=1790s


https://www.youtube.com/watch?v=t1bL42Tsif0&t=4458s




Относно Корпус Л.Р. Няма я красотата която сам писал ,пак си тежат.

ch.atanasov
04.07.2019, 19:56
Баси, аз в пчеларството търся , само манги, а хората и красотата им е достатъчна.blush;

Трендафил Дончев
04.07.2019, 20:05
Баси, аз в пчеларството търся , само манги, а хората и красотата им е достатъчна.blush;

Атанасов, не се бъзикай 'щото аз тази година работя в моя пчелин само за да търся красотата. Хвърлих толкова усилия да развия добре семействата, вятър ме брули два пъти, кося го, дърветата поддържам, а накрая ще получа един гол х....хубав пчелин, пълен с кошери от които си хвъркат щастливи пчели. А аз гледам и се радвам, радвам, че ще мажа филийката с миналогодишен мед, който ми остана непродаден. :yahoo:

ch.atanasov
04.07.2019, 20:20
Атанасов, не се бъзикай 'щото аз тази година работя в моя пчелин само за да търся красотата. Хвърлих толкова усилия да развия добре семействата, вятър ме брули два пъти, кося го, дърветата поддържам, а накрая ще получа един гол х....хубав пчелин, пълен с кошери от които си хвъркат щастливи пчели. А аз гледам и се радвам, радвам, че ще мажа филийката с миналогодишен мед, който ми остана непродаден. :yahoo:

Сега, на теб ли да казвам, че има и лоши ( слаби ) години. Кофти е, че май станаха доста вече..

Трендафил Дончев
04.07.2019, 20:30
Сега, на теб ли да казвам, че има и лоши ( слаби ) години. Кофти е, че май станаха доста вече..

Аз, сега на теб ли да казвам, че знам, знам. :bigsmile: Какво става вече един бог знае? Егати ситуацията.

зуница
05.07.2019, 07:41
... Колеги които работят с Фарар ще потвърдят това или пак само при мен/район се случва така?
...Относно Корпус Л.Р. Няма я красотата която сам писал ,пак си тежат.
За твойта статистика с Фарар.Два корпуса плодник. Два магазина, които се ротират по време на пашата.30 кг. от семейство на 1000-1100 метра над морето.Няма културни насаждения.Дива планина.Това е максимума, който съм достигал в добра година.
А красотата за всеки е различна.;)