PDA

Виж пълната версия : С КАКЪВ МОДЕЛ КОШЕР ДА ЗАПОЧНА?



ivo
20.11.2010, 17:46
Имам 8 рамкови ДАДАН БЛАТ кошери и искам да започна с тях начинаештата си практика дапи са потходяшти

Юрий Цветков
20.11.2010, 17:52
Имам 8 рамкови ДАДАН БЛАТ кошери и искам да започна с тях начинаештата си практика дапи са потходяштиЛично за мен това е най-добрия модел от ДБ. Но си набави достатъчно инвентар за тях.

ivo
20.11.2010, 18:00
какав по точно

Бай Пчеличко
20.11.2010, 20:12
Ами 2-3 магазина и , в кой район пчеларстваш ? От това зависи дали е подходящ 8 рамков кошер ! :D

Юрий Цветков
20.11.2010, 23:44
Магазини, рамки, восъчни основи и т.н.

pchela_2010
23.11.2010, 22:56
набави си повече от 2 магазина поне 4 или 5 аз имам опит с тях така че това ми е мнението

asen_ev
15.01.2011, 18:26
Искам да сложа два кошера на село, в Самоковско, като хоби. А ако
извадя и мед за лична употреба, още по-добре. Спрях се на ДБ, но гледам има с 8, 10, 12 рамки, дебелина 25-35 мм. Какви ще ми препоръчате като за начало? И ако има производител на кошери по оста София - Самоков, че да не се разкарвам за два кошера до другия край на България. Може и втора употреба, не е задължително да са нови, нали?

Юрий Цветков
15.01.2011, 18:45
Според мен най-добре е да започнеш с 2 употребявани кошера заедно с пчелите. Иначе нови може да намериш във всеки един от магазините, които ти изредих. Може да си пуснеш обява в "Купува" и някой колега да се отзове. Хубаво е обаче, когато купуваш кошери с пчелни семейства, с теб да бъде и опитен пчелар, който да ги прегледа. Щом си се спрял на ДБ според мен, най-добре избери 8-рамков с няколко магазина. Лично аз бих ти препоръчал изобщо да не се занимаваш с ДБ, а с някой от корпусните модели, но ти сам си решаваш. И оше един съвет, новите кошери, задължително с отделно дъно. Дори и да са ДБ, това ще ти даде много предимства.

prost_pchelar
27.07.2012, 15:25
Дадан блатовия кошер е за предпочитане, защото в плодника се извършва възпроизводството на семейството. Работата с магазините е по - лесна, не тежат както корпусите. Оптимален ефект се постига с два магазина. При ваденето на меда местиш само магазините. Слагаш празния отгоре отдолу си зрее и се запечатва горе си пълни. При ваденето на меда с втория магазин няма сътресение кошера работи и не бездейства. Десетрамковия е по продуктивен бързо се развива бързо пълни. Това е от мои лични наблюдения. и ако може нека кошерите да са ти с неподвижно дъно, ако практикуваш подвижно пчеларство за в бъдеще.

Пламен Ганев
27.07.2012, 19:01
Имам 8 рамкови ДАДАН БЛАТ кошери и искам да започна с тях начинаештата си практика дапи са потходяшти


85% от кошерите в света са многокорпусни системи кошери

Това че дядо и баба са ги гледали /ДБ/,не означава че са най-убавите

Бай Пчеличко
27.07.2012, 21:18
Колега , я се огледай , пък тогава пиши разни проценти !

zayo
27.07.2012, 21:37
Света не е България!!! Така, че скачай смело на МК.

ianev
27.07.2012, 21:46
Колегата пита дали са подходящи, че е начинаещ. Вместо всеки да му каже няма проблем започни с 2-3 семейства в тези кошери докато свикнеш да ги гледаш. Прочети това онова. И най вече практиката ще те убеди дали е успешен вариант за твоя район. Някой му казва ДА друг НЕ трети вади проценти още повече бъркате колегата. Между другото тези проценти Фарар въобще не са верни особенно в Бургаско. Коя система за мен е най добра ще си запазя мнението за мен но това за ЛР кошерите всеки тика другия към тях а какъв му е района не го интересува. Има райони който едвам пълнят 1-2 магазина и тогава ли трябва да са ЛР ама айде това е друга тема и само се измества темата от въпроса на колегата

Пламен Ганев
27.07.2012, 22:00
Колегата пита дали са подходящи, че е начинаещ. Вместо всеки да му каже няма проблем започни с 2-3 семейства в тези кошери докато свикнеш да ги гледаш. Прочети това онова. И най вече практиката ще те убеди дали е успешен вариант за твоя район. Някой му казва ДА друг НЕ трети вади проценти още повече бъркате колегата. Между другото тези проценти Фарар въобще не са верни особенно в Бургаско. Коя система за мен е най добра ще си запазя мнението за мен но това за ЛР кошерите всеки тика другия към тях а какъв му е района не го интересува. Има райони който едвам пълнят 1-2 магазина и тогава ли трябва да са ЛР ама айде това е друга тема и само се измества темата от въпроса на колегата

Многокорпусни системи колега- ЛР е само един вид от многото.Защо смятате че щом се каже многокорпусен кошер и задължително трябва да е ЛР???

Пламен Ганев
27.07.2012, 22:13
Колега , я се огледай , пък тогава пиши разни проценти !

Бай Пчеличко,като се огледам,не виждам пчелар с повече от 120 ДБ.Най вероятно има,но броя на хората с големи бройки корпусни с-ми е смазващо по голям.Имал съм ДБ 10 и 12р по 12бр,ЛР,Фарар и то не за 1-2г и изводите си ги направих.Всеки си има глава на раменете и е най добре сам да си реши.

Не подлъгвайте начинаещите!Препоръчвайте им да заредят ДБ както и ЛР или Фарар,или РД и сами да си решат,но не и така-огледай се!

Mind_Control
29.07.2012, 22:16
Аз лично имам 3 ДБ- 10 рамкови и 2 ЛР- 10 рамкови. Всичките кошери бяха с отводки донесени по едно и също време. Пчелина ми е в Княжево. ЛР се развиха много по бързо и извадих мед от тях. ДБ се развиха, но не можаха да дадат мед.

За мен ЛР.

ianev
30.07.2012, 08:27
Mind_Control това въобще не е гаранция че ЛР е по добра като система. Как на един пчелин да речем 50 кошера има и силни и по слаби поставени в еднакви условия. До мен съседа си взе две ЛР отводки аз му ги гледам направиха по 2 корпуса но пък аз имам отводки ДБ напълниха си 10 рамки качиха се в магазина и те дадоха мед. Изобщо спор за коя система е по добра не трябва да има направо да се забрани в форума. Ще кажа защо всеки си гледа от неговата камбанария и казва неговата гледна точка но не знае каква паша има дадения колега колко време продължава. За това всяка система си има даден район и колкото да е мъчите някъде другаде може и да не даде желания резултат. Имам колега от Българово спокойно може да е на ЛР паша да те убие всичко се сее рапица слънчоглед кориандър и вали от време на време, аз съм на 20-тина километра от него дъжд не е падал от 70 дена след липата е пълна скръб .....

Пламен Ганев
30.07.2012, 11:02
Колега,не става въпрос коя с-ма е по добра?!То за това спор няма! Въпроса е с каква цел се тръгва?Ако е за голяма бройка,корпусните са по удачни.Всички рамки са еднакви,нямаш съхранение на рамки,трупаш корпуси и после вадиш когато ти е удобно и т.н.Не си начинаещ знаеш какво имам в предвид!Зависи кой какъв стериотип си е създал!Не си падам по ДБ основно защото не мога да му очистя рапицата и май месец ми дава значително по малко от ЛР и Фарарите.Каквото и да си говорим корпусните са по гъфкави и по лесно можеш да отреагираш при рапица и резене. По принцип лош кошер няма!

Владо-Gillan
30.07.2012, 11:43
А за това какво мислите?
http://a8.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/s720x720/426964_179321298868528_438559090_n.jpg


Който има мерак и желание, системата не е проблем.Няма лоша система, има лоши пчелари

http://a3.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/s720x720/556289_163657593768232_1612893015_n.jpg

Предполагам се вижда, какви са целите на този пчелин.Явно Д.Б. е по добрата система в този регион.

Пламен Ганев
30.07.2012, 11:58
Браво на собственика!
Какво трябва да кажем?
Има много снимки и то много по впечатляващи.
Явно не разбра идеята,но няма значение!

Владо-Gillan
30.07.2012, 12:13
АААА разбрах аз, ама вие не разбрахте.Всеки избира системата според региона, удобство, изградени навици и опит с дадената система.Много е тъпо, когато някой начинаещ пита с каква система да започне, и се почва едно безкрайно мрънкане, Д.Б. Л.Р., Фарар, Р.Д., Лежак и прочее.В крайна сметка примерно ако ви послуша, за Роже а региона му не позволява, какво правим.По удачно би било, да се Направи една анкета, в подфорума Кошери.В тази анкета да са различните системи.И там да се упоменава от всеки потребител, с колко бройки от дадената система е, какви са средните му добиви, направени отводки и нови семейства, смъртност, развитие и т.н.Като се сондират мненията на 100 потребителя, тогава може да се каже, ето тази система е по добра.Макар че и тогава няма да е напълно обективна.Аз започнах миналата година с 2 Д.Б., година и нещо по късно съм с 12, добивите са ми в пъти повече от миналата, смъртност нямах.Е за мен е логично да кажа че Д.Б. е класика и най доброто, но дали съм обективен????Не съм, защото трябва колегите ми съседи, с другите системи и те да извадят цифри и да се каже тогава кой кошер е най добрия.

Юрий Цветков
30.07.2012, 13:34
От години се предъвква темата, но явно повечето пчелари,само си говорят на изуст, без въобще да се опитат да разберат разликата. Няма по-добра или лоша "система" кошери. Както е и огромна глупост да се мисли че дадена система кошери на са подходящи за даден район. Различните системи кошери не се отличават само по дизайн, а преди всичко по технологията на работа с тях. Няма как да прилагаш "ДБ технология" при работа с рутови кошери и да очакваш максимални резултати. Същото е и при работата с другите системи кошери.

Владо-Gillan
30.07.2012, 13:50
От моторите си повредих доста здравето и най вече кръста, още на времето.Не включвам в това число катастрофата, и именно заради кръста аз започнах с Д.Б.Така че тук си напълно прав, и те подкрепям и с двете ръце.Примера с баща ти също е добър, и тук също съм ЗА.Но в крайна сметка навиците и изградения опит който, придобива човек с дадена система са най определящия фактор.Аз примерно съм доволен от Д.Б., свикнал съм с тях, изградил съм си навици който, ми спомагат за работата с този вид кошери.Самите вие знаете, миналата година как си ядях таратор и същевременно гонех рояци по поляните и джанарките :D :D :D :D :D :D :D drinks; drinks; drinks; drinks; drinks; drinks; drinks; drinks; drinks; :D :D :D :D Но това ми беше за урок, и тази година нямах излетял рой, даже напротив.Макар че валя 20 дена по време на акацията, за 15=тина минути, избих роевият нагон от пчелите, и после цяло лято ми беше песен, работата по пчелите.Дори ми остана време, да помагам на двама приятели с техните пчели.Така че всичко е до изградени навици, аз съм на мнението че не пчеларя избира кошера, а кошера избира пчеларя.Сега ако взема 5 Л.Р. а нямам навици и опит с тях, колкото и да са добри кошери, резултатите ще са ми катастрофални, и обратното с Д.Б. Това е все едно да се води спор за автомобил.Защо да сменявам колата си, от която съм доволен като...Разход, возия, минимални повреди и прочее, за друга?Същото е и при кошерите, защо да сменявам Д.Б. от който съм доволен като резултати, добиви, новосформирани семейства, смъртност и прочее, за друга система.Винаги ще има, ЗА и Против за различните системи.Има държави в който се гледа само в тръвни, какво да кажем за тях.Че са столетия назад, че нямат представа от пчеларстване, че не е продуктивна тяхната работа ли?Не случайно скоро пуснах, един филм за работа с тръвни кошери в темата за Тръвните.

Юрий Цветков
30.07.2012, 13:59
Точно това имах предвид. Имам познат с над 200 ДБ, който каза, че като ни гледал мен и Котларски с колко малко труд постигаме максимални резултати му идва да ги смени всичките. НО какво да прави всичкото това обурудване за ДБ и откъде да вземе толкова пари че да смени всичко с ЛР. Та за това този пчелин си е с ДБ вече над 50 години.

Shine
30.07.2012, 14:04
дадан блат 9 рамков :)

Владо-Gillan
30.07.2012, 14:12
и това е вярно, и няма да спорим.Аз преди имах навици да налазвам, само метълки и рокерки за гаджета, ама последните години си измених навиците :D :D :D :D :D :D :D Така че и това за навиците е вярно.Но има ли значение системата, когато пчелите ти дават радост, спокойствие, осмислят денят ти и още куп неща на който са способни.Аз съм голям нервак, но определено от както пчелите са в двора ми, съм по спокоен.Та и само за това си заслужава човек, да бъде пчелар.Важно е одухотворението което получаваме, след добре свършена работа.Чарли Шийн, с тези 9 рамкови на колко магазина са?

galin_f
30.07.2012, 15:34
Вечния спор, дилема, ЛР или ДБ...

Най- важното е пчели да има в кошера, другото така или иначе ще се учи, с каквато и система да се захване човек.
За начало какъвто кошер с пчели е на по-изгодна цена, когато се реши винаги маже да се прехвърли в друга с-ма кошер. Новото оборудване за всеки случаи се взима такова, че да позволява преминаване от една с-ма в друга.
Когато се научи човек поне малко тогава вече може да избира система и то на база личен опит.

Такива са моите изводи като начинаещ.

Владо-Gillan
30.07.2012, 15:40
Галине правилно разсъждаваш пич drinks; drinks; drinks; drinks; drinks; drinks; drinks; drinks; drinks; drinks; drinks; drinks; drinks; drinks; drinks;

Shine
30.07.2012, 16:31
и това е вярно, и няма да спорим.Аз преди имах навици да налазвам, само метълки и рокерки за гаджета, ама последните години си измених навиците :D :D :D :D :D :D :D Така че и това за навиците е вярно.Но има ли значение системата, когато пчелите ти дават радост, спокойствие, осмислят денят ти и още куп неща на който са способни.Аз съм голям нервак, но определено от както пчелите са в двора ми, съм по спокоен.Та и само за това си заслужава човек, да бъде пчелар.Важно е одухотворението което получаваме, след добре свършена работа.Чарли Шийн, с тези 9 рамкови на колко магазина са?
еми продават се а и тук в форума някой продаваше с магазини кат не с 8 рамков

Владо-Gillan
30.07.2012, 17:05
може би за мое съжаление няма да купувам 8 и 9 рамкови drinks; drinks; , но аз не те питах за покупко-продажба, а с колко магазина работиш.

Shine
30.07.2012, 18:10
аз не съм с дадан блат с ЛР и с 2

Владо-Gillan
30.07.2012, 18:20
тогава защо казваш Д.Б.9 рамков, като не си ползвал такъв и нямаш наблюдения?Това е все едно аз да кажа Л.Р. при положение че съм виждал такъв кошер най близо от 10 метра, на фургоните на Ники в Ягодово.

Shine
30.07.2012, 19:22
започнах с такива и пролета минах на лр

Владо-Gillan
30.07.2012, 20:07
и щото са най добри Д.Б.9 рамки, затова ли мина на Л.Р.?

Shine
31.07.2012, 06:22
не просто ми дадоха голям инвентар за ЛР и пролета минах на :ЛР

denyo
19.10.2012, 17:29
колеги с какъв кошер е по добре да започна с warre или с Дадан-Блат :)

ianev
19.10.2012, 18:18
Oще преди да си получил първия отговор ще ти кажа какво ще стане. Някой ще кажат ЛР други ще кажат ДБ и пак ще почне един безмислен спор. Аз ако бях и сега започвах взимам един Варе и един ДБ и на следващата година ще имам мнение кое как. Но пак няма гаранция ..... Аз лично съм с ДБ10 но искам да изпробвам и Варе и най вероятно ще си поръчам 2 броя и после ще споделя наблюденията си. Успех

dimitar_petkof
01.03.2013, 23:16
Здравейте, искам да си купя 2 кошера с отводки тази пролет, чета много във интернет, но не мога да реша какви да си взема. Няма и никой покрай мен, който да се занимава с пчеларство. Моля дайте съвет дали да е ДБ или МК? И ако някой даде мнение за Билайн консулт еоод относно качеството на кошерите ще съм много благодарен.

koragroup
02.03.2013, 10:27
Според мен ДБ10. А догодина още 2 ЛР10, които да съвпадат като размер на тазгодишните ДБ10. Така ще разбереш кое ти пасва на рейона и на тебе.
А още по добре е да си купиш семейства от някой дядо или приятел, без значение на системата (ако е ДБ12 най-добре - най-трудно можеш да допуснеш грешка при тях - според мен).

Nik_m
02.03.2013, 11:01
От хората който познавам и гледаха и двете системи всички минаха само на корпусни, от друга гледна точка всички казват че ДБ се гледа по лесно и е подходящ за начинаещи.
Решаваш и скачаш.

dimitar_petkof
02.03.2013, 14:23
Аз като чета ми се струва,че ДБ е по-лесно, но тенденцията е към ЛР. Дали на не си взема 1 ДБ и 1 ЛР?

Nik_m
02.03.2013, 14:32
Миля че така ще ти бъде по трудно, да се учиш успоредно на 2 системи.
Избираш си едната и четеш предимно за нея.
Аз 2 месеца се чудех и реших ЛР заради многото предимства, може и да ми е по трудно в началото но ще питам и ще уча.

dimitar_petkof
02.03.2013, 14:49
благодаря за отговорите

lubol
02.03.2013, 19:51
Аз като чета ми се струва,че ДБ е по-лесно, но тенденцията е към ЛР. Дали на не си взема 1 ДБ и 1 ЛР?

Това не е добра идея, няма да можеш да си подсилваш и да си прехвърляш рамки от единия кошер в друг. А можеш ЛР да я гледаш като ДБ. Може да работиш с рамки в корпусна технология:).

lyub4eto
02.03.2013, 19:53
Колега аз ползвам 12 рамкови ДБ.С тях се развива голямо семейство и лесно се работи поне аз съм от гр.Самоков и този район е по слаб на паша.Успех

n_markov
05.03.2013, 22:04
Колега за теб наистина ще е по удачен варианта да започнеш с ДБ10 като за начало.Работи се лесно с тях и както си начинаещ пчелар ще се справиш.И дори нищо да не разбираш те сами си знаят работата.Успех!

evgeni.filimonov
05.03.2013, 22:08
Колега аз ползвам 12 рамкови ДБ.С тях се развива голямо семейство и лесно се работи поне аз съм от гр.Самоков и този район е по слаб на паша.Успех

Колега , не заблуждавай новите колеги. Твой съгражданин преди да се захване с пчеларство, твърдеше че пчеларите в района ви вадели по 5-6 кг мед от кошер. Избра различна система кошери и извади между 20-30 кг мед от кошер.

dimitar_petkof
06.03.2013, 19:06
В крайна сметка избрах многокорпусен кошер. В събота живот и здраве се надявам да се сдобия с 2 бр, и после с 2 отводки и стартирам

evgeni.filimonov
06.03.2013, 21:16
Успех,според мен си направил правилния избор.

dimitar_petkof
07.03.2013, 07:26
Днес обаче прочетох една нова тема тук и се замислих дали не е по-добре да си намеря семейства за тези 2 кошера ? Кажете моля ви на какви цени средно вървят отводка и семейство в североизточер район?

галин
07.03.2013, 19:56
разликата в цената на два нови кошера и отводките няма да е голяма спрямо цената на две семейства ако искаш да видиш и пробваш почене неща според мен по добре си вземи семейства както са си в старите сандъци ще имаш и изградини рамки а и някое килце мед ще извадиш за стимул

Nik_m
08.03.2013, 22:45
Преди 2-3 години 4ма познати започнаха да се занимават с пчеларство, 2ма с отводки от доказани пчелари и 2ма с семейства.
Не знам кой как ги е гледал защото всеки си има собствен стил, но и двамата с семействата вече приключиха (единия умори 180 кошера за 2 години) а другите те 2ма вече имат по 50 кошера.
Защото трудно някой пчелар ще ти продаде работещо семейство(или има болест или е слабо или нещо му куца), вярно ако имаш късмет може да вземеш нещо много добро, но 80% не.
За това реших да си взема и аз отводки с нови кошери и аз да си изградя всичко, за момента съм дал 3000 лева и ще трябват още, пък дано потръгне.
Аз наследих 2 кошера, в тях една пита е къса и пропада една дълга и не може да се извади, вътре мръсно пробвах да извадя дъното за го почистя, но на него има по 5см. надграждания като цимент станали, направо ме е яд да го гледам а като ида при приятел и видя нов кошер вътре ми пълни душата.
Успех!

dimitar_petkof
09.03.2013, 07:47
Благодаря ви за съветите, окончателно си вземам 2 кошера нови корпусни и 2 отводки смело напред :)

Nik_m
10.03.2013, 09:22
http://travian-bg.narod2.ru/korpusni_kosheri/
Малко четиво.
Иван Венер.

dimitar_petkof
10.03.2013, 19:26
точно от това имам нужда drinks; двата кошера са вече на вилното ми място, но днес търсих въпросната боя на водно основа и по магазините за строителни материали ме гледат като извънземно и ми предлагат латекс? От къде да я намеря тази боя на водна основа?

Plamen Nikolov
10.03.2013, 19:54
Провери в Практикер и Бриколаж там трябва да я имат.

МОДЕРАТОРМоля не разводнявайте темата.Има такава тема за боите.

BEEginer
20.05.2013, 10:30
Здравейте,

Имам желанието и намерението да се занимавам с пчеларство, започнах да се запознавам чрез филми и книги, но все още не мога да реша към кой тип кошери да се насоча. Идеята ми е след време пчеларството от хоби да ми стане работа и да се изхранвам чрез производство и търговия на мед. Прочетох, че с кошерите тип Фарар се постига по-висока производителност отколкото чрез Дадан-Блат. За Дадан-Блат прочетох че има приблизително 4 главни и 4 "малки" прегледа, въпроса ми е как стоят нещата при кошерите Фарар, тък като се казва, че при тях работата е "повече". Искам да разбера "повече" като по-често или просто "повече време в за един и същ брой дни в годината" сравнено с ДБ кошери. Тъй като обичам и да пътувам, това за мен е от голямо значение, тъй като може да се окаже, че въпреки ДБ са по-малко ефективни, изискват по-малко наблюдение (дни в годината). Благодаря за отговора предварително!

Mateev
20.05.2013, 11:46
Според повечето книжки най-малко работа има при ЛР кошерите или при корпусните кошери с еднакви по размер корпуси. Най-важното предимство при тях са еднаквите рамки, което ти позволява повече действия, които са невъзможни при ДБ. Например размяна на корпуси или пък вземане на рамки с пило от плодника и слагане в друг корпус.

Това с различните по размер рамки е голям проблем, който ежедневно ме кара да псувам мига, в който се натресох и с трите вида рамки. Изчистването им до един единствен вид ще ми отнеме години време.

Много е важно в този начален момент от пчеларстването ти да вземеш верните стратегически решения, защото после в бъдеще много ще се ядосваш. Аз се натресох с всички системи едновременно и сега вече знам, че е трябвало да работя само и единствено с ЛР. Това са най-универсалните кошери и ти позволяват да направиш с тях каквото си поискаш, включително и да водиш ДБ пчеларстване (с разместване само на рамки). Възможността обаче да разместваш и корпуси ти отваря невероятни възможности, непостижими за ДБ.

Фарар също е по-добър от ДБ от гледна точка на универсалността и гъвкавостта, обаче при него много са надребнени нещата. Вместо да се занимаш с 3-4 корпуса, подмяташ нагоре-надолу 6-7. Може би си струва да избереш Фарар само ако си зле с кръста и искаш да вдигаш нещо, по-леко от дамаджана с ракия. :D

Mateev
20.05.2013, 11:55
В България масово се използва ДБ, но тези, които искат да правят индустриално пчеларство (да си вадят хляба с него), рано или късно преминават към ЛР.

ДБ е подходящ само за планински пчелини със слаба паша и водене на неделно пчеларстване като хоби извън основната месторабота. ЛР е подходящ за всички случаи, като при регионите със силна паша е направо незаменим.

Естествено след моя постинг ще се появят поне 20 други и всеки ще защитава неговата си система на пчеларстване и неговите си модели кошери. Аз също съм новобранец и имам много малко опит, но както вече казах, вече псувам хаоса от различни видове рамки и корпуси, които от своя страна създават проблеми и с оборудването - разпечатващи машини, центрофуги, машини за обтелване или за пробиване на рамки, восъчни основи и т.н. - цялото ти оборудване ще е по-много и по-скъпо, ако имаш различни рамки и корпуси.

BEEginer
20.05.2013, 12:07
Благодаря ти за отговора! Бях се насочил към ФАРАР тъй като имаше коментари че ЛР са доста тежки и трудни за работа. В крайна сметка не е ли по-лесно да вдигнеш 6-7 магазина фарар по 15кг, вместо да речем 3 по 30кг ЛР? В крайна сметка теглото на целия кошер ще е що-годе еднакво.

Mateev
20.05.2013, 12:12
Така е. Фарар също е подходящ, ако тежеста ти е основен критерий. При него има само един проблем - не съм чувал в България да се предлагат отводки на рамки Фарар, така че не знам как ще се сдобиеш с начални семейства. Виж ЛР отводки се предлагат и ЛР системата придобива все по-голяма популярност. Трябва все пак да се мисли за някаква съвместимост и с останалите пчелари, за да може в бъдеще да купуваш/продаваш рамки или отводки.

Георги Кючуков
20.05.2013, 12:34
Колега моят съвет е:
Разучи в твоя район каква е пашата и повечето пчелари със каква система работят.

При ЛР:
Трудната част идва когато се рутират корпусите.Според мен при извършването на тази манипулация винаги трябва да имаш помощник.

При ДБ:
Тази хамалогия със вдигането на корпусите я няма.Самата система е подходяща за пчеларстване от събота на събота.

Поздрави!

BEEginer
20.05.2013, 14:47
Пчелари в района няма, има към 200 акации, така че предполагам това ще е главната паша.
Въпроса ми е това ротиране на кошерите в какъв период от време се извършва най-усилено? През пролетта 3-4 месеца докато кошера се развие и премине главната паша ли? Просто искам да разбера колко повече време отнемат многокорпусните кошери в сравнение ДБ?

Ангел Йосифов
20.05.2013, 17:11
Здравейте, Имам желанието и намерението да се занимавам с пчеларство, започнах да се запознавам чрез филми и книги,

Май за сега остава само намерението.По всичко личи,че още не си прочел и една книга.филм може и да си гледал,но за книга мога да се басирам.

Относно системата на кошера-със всички системи става стига пчеларят да им разбра.

evgeni.filimonov
20.05.2013, 17:50
В събота от пчеларското дружество ни водиха в Сърбия.
Минахме през един манастир и там две монахини, млади и крехки и красиви - се грижеха сами за 30 бр ЛР кошера, а някои вече бяха на 4 корпуса.
И аз пчеларствам в полупланински район - в слаб район, както казват местните пчелари с ДБ и от 5 сезона имам 3 сезона със среден добив 30 кг от кошер. Работя с ЛР. За сега нещата пак се развиват добре. Така, че всяка система е подходяща, стига пчеларя да умее да управлява семействата.
За мен ЛР технологията развива пчеларя , като опит и знания много повече, отколкото ДБ и има повече техники на пчеларстване и повече варианти за действие.

scutellator
20.05.2013, 19:39
При ЛР:
Трудната част идва когато се рутират корпусите.Според мен при извършването на тази манипулация винаги трябва да имаш помощник.

При ДБ:
Тази хамалогия със вдигането на корпусите я няма.Самата система е подходяща за пчеларстване от събота на събота.


При ЛР ротациите не само че не са задължителни, но не са и необходими ( в над 90 % от случаите). Ротирането е за пчелари от каменната ера.

ДБ- истинското неудобство идва когато трябва да се прави преглед - откапват ми раменете докато преровя няколко Д-Блата, рамките са доста тежки за да ги държиш вертикално, хоризонтално или под наклон, докато търсиш майка, например. Всеки път когато преглеждам ДБ си припомням защо вече нямам такива.

Фарар - малките рамки почти предотвратяват възможноста да мачкаш пчели/майка докато извадиш първата рамка. По-лесно се преглеждат ( по ДБ рамки много често има кривини и всякакви дупки, тук всичко е равно), леки са и се работи приятно с тях - като детска игра.

Преместването на корпусите, обаче, е друго нещо. Няма да навлизам тук.
Повечето рамкиза преглеждане означават повече загубено време при преглед.

Най-големия недостатък - Пилото от коя да е майка не е еднаква, поставена върху рамка фарар, ЛР и ДБ. За да стигнеш площта на пилото аналогична с тази при ЛР, например, ти са нужни две майки.

Георги Кючуков
21.05.2013, 07:21
Колега Скутелатор!
Можеш ли да изложиш начина си на работа с ЛР без да правиш рутации?

evgeni.filimonov
21.05.2013, 10:20
Не се съмнявай, че ще те обори.
Точно затова е многокорпусна технология, за да се работи с цели корпуси, а не рамка по рамка, както е при ДБ. Макар, че при някои от технологиите използвани при ЛР се налага порамковата работа. Вярно е че при ЛР кошера има повече работа, но ако работиш с цял корпус, след ротирането можеш спокойно две седмици да не отваряш семейството, че и 20 тина дни даже. Повече работа и по добри резултати. Всички системи вършат работа, стига пчеларя да знае как и какво да се прави в зависимост от силата на семейството , пашата и климатичните условия, както и от целите му.

Георги Кючуков
21.05.2013, 10:39
Интересува ме начина му на работа,защото до сега с които колеги съм говорил за работата им с ЛР всички работят съ рутации.Затова ще ми е интересно да разбера какъв е начина за работа без рутации?


Поздрави!

scutellator
21.05.2013, 11:01
Въпросът ти е грешен, но ще се опитам.
Просто корпусите не се ротират, щото не се налага.

Ако ползваш два корпуса за плодник(и при зимуването) въпросът е на пролет къде ще започнат да правят пилото - на долния, на горния или и на двата едновременно.

За първия случай ще дам възможно най-простия пример: ако семейството(или отводката) зимува само на един корпус, разширяването с втори става върху първия. Дори и това да са само основи, пчелите ще ги изградят и майката( ако има потенциал) ще се качи и горе. Точка по въпроса.

Ако пилото на пролет е в горния корпус ( приемаме че това е предизвикано умишлено от пчеларя), то тогава без ротации, най-долния корпус е и същевременно с най-стари пити. Колко му е, рано напролет да го махнеш, да го претопиш и да оставиш семейството да се развива нагоре.

Когато са усвоени и двата корпуса- какво повече да искаш от това. Ако майката очевидно не може да снася и на двата корпуса едновременно, вместо да я мъчиш ( и себе си) ми остави я на един корпус.

Презумцията на ротациите е че долния корпус остава полупразен. Това съвсем не е така. Меда натиска майките/пилото надолу и въобще и дума не може да става за празни пространства (все пак търтеевата рамка стои последна или предпоследна в най-долния корпус, ако долния корпус не се усвояваше добре за какво търтево пило бихме могли да говорим ).

Конфигурацията обикновенно е следната - първи корпус (най-лекия от двата) - пило/прашец; втори корпус - пило/мед. Досети се сам какви проблеми би ти създало да им размениш местата.......

Георги Кючуков
21.05.2013, 11:13
Благодаря за отговора!

Mateev
21.05.2013, 18:21
До тук го разбрах, но тогава какво да кажем за писанията от книжките, че ротирането е полезно пролетно време, защото това предизвиква поставяне на мед под пилото. Пчелите не могат да търпят такава ситуация и се захващат да си пренареждат гнездото. Тоест да местят меда нагоре и настрани, а това местене всъщност е еквивалентно на подхранване, което подсилва семейството и майката започва да снася повече.

Кое от двете е вярно - да ротираме или не?

jorors
21.05.2013, 20:26
Според мен точно възможността за ротиране е едно от преимуществото на многокорпусните кошери.И ако някой не иска да го прави да си кара на даданблат.

plamen
21.05.2013, 23:18
ДБ е подходящ само за планински пчелини със слаба паша и водене на неделно пчеларстване като хоби извън основната месторабота. ЛР е подходящ за всички случаи, като при регионите със силна паша е направо незаменим.

Със това не мога да се съглася, и двата вида кошери са подходящи за рана , силна и продължителна паша.Двата вида имат предимства и недостатъци няма съвършена система кошер, всичко идва от технологията и знанието на пчеларя.


ДБ- истинското неудобство идва когато трябва да се прави преглед - откапват ми раменете докато преровя няколко Д-Блата, рамките са доста тежки за да ги държиш вертикално, хоризонтално или под наклон, докато търсиш майка, например. Всеки път когато преглеждам ДБ си припомням защо вече нямам такива.

Ако ЛР е на два корпуса за плодник и търсиш майката трябва да преровиш в най лошия случая 20 рамки и да вдигнеш еди корпус който тежи около 30 килограма.Заблуда голяма е че при ЛР имаш по малко и по лека работа от колкото при ДБ.Имам и от двата вида и работата и добивите са на кантар.


До тук го разбрах, но тогава какво да кажем за писанията от книжките, че ротирането е полезно пролетно време, защото това предизвиква поставяне на мед под пилото. Пчелите не могат да търпят такава ситуация и се захващат да си пренареждат гнездото. Тоест да местят меда нагоре и настрани, а това местене всъщност е еквивалентно на подхранване, което подсилва семейството и майката започва да снася повече.

Кое от двете е вярно - да ротираме или не?

Според мен пролетта или есента ако сложиш меда отдолу под пчелното семейство ще предизвикаш нападение.

evgeni.filimonov
22.05.2013, 08:48
До тук го разбрах, но тогава какво да кажем за писанията от книжките, че ротирането е полезно пролетно време, защото това предизвиква поставяне на мед под пилото. Пчелите не могат да търпят такава ситуация и се захващат да си пренареждат гнездото. Тоест да местят меда нагоре и настрани, а това местене всъщност е еквивалентно на подхранване, което подсилва семейството и майката започва да снася повече.

Кое от двете е вярно - да ротираме или не?

При положение че имаш стотици кошери, ако не ротираш, ще трябва да работиш порамково ДЕНОНОЩНО.
ЛР системата така както е описана е за професионално пчеларстване - интензивно. Другото е гъдел, хоби.

jordanov
22.05.2013, 09:26
За първия случай ще дам възможно най-простия пример: ако семейството(или отводката) зимува само на един корпус, разширяването с втори става върху първия. Дори и това да са само основи, пчелите ще ги изградят и майката( ако има потенциал) ще се качи и горе. Точка по въпроса.

.......

Това някой от Форума правил ли го е ? Дори и с експериментална цел. Ако да, какъв бе резултата ? Благодаря.
Втори въпрос. Някой от Форума работи ли целогодишно с цели корпуси? Благодаря.

Въпросите ми, разбира се, не са към scutellator.

evgeni.filimonov
22.05.2013, 11:08
Миналата година, колега си купи две силни семейства ДБ и понеже започваше от нулата, сложи и на двете по един ЛР корпус с основи, за да се качи майката горе, но и двете семейства изградиха основите и ги напълниха с мед.
При мен се получи тази година същото, само че семействата ми зимуваха на два корпуса, като долния е с празни пити. Ротирането се наложи да го правя в началото на зацъфтяване на овошките около 20 ти април, като сложих и по две основи. На първи май горния корпус беше пълен с мед. Ако нямаше тази бурна паша, то според мен семейството щеше да се качи и да заработи във втория корпус.
По втория въпрос, някои колеги развиват семействата на два корпуса, като до пашата са направили по една ротация. След това слагат ХР и медови корпус отгоре и когато се понапълни, слагат втори медови корпус. Според мен има начин да се работи с цели корпуси.

Ангел Йосифов
22.05.2013, 17:21
Според мен има начин да се работи с цели корпуси.

Ами начинът е само един-силно семейство и качественна майка.

jordanov
23.05.2013, 10:23
Евгени, Ангел, благодаря за включванията, ама ние тримцата /да сме живи и здрави и всички около нас drinks; / тия приказки си ги повтаряме вече трета година, може и да сме дотегнали на някого. Въпросите са ми съвсем простички и конкретни :

Има ли някой, който работи в Бг целогодишно с цели ЛР корпуси ? Не се съмнявам, че поне 3/4 от тук присъстващите сме пробвали.

Има ли някой, който да е разширявал март или април презимувало на един корпус ЛР семейство, поставяйки отгоре ЛР корпус с восъчни основи? Възможно е някой да е пробвал.

evgeni.filimonov
23.05.2013, 13:46
Аз НЕ.
Но си мисля, че ако на 20-ти април бях сложил корпус с ВО над корпуса със семейството (тогава направих ротацията)- при това хубаво време и при тази бурна паша от овошките и жълтурчето - щяха да изградят всичко. Просто рядко се случва да има такава топла и слънчева пролет.

scutellator
23.05.2013, 14:55
При положение че имаш стотици кошери, ако не ротираш, ще трябва да работиш порамково ДЕНОНОЩНО.
ЛР системата така както е описана е за професионално пчеларстване - интензивно. Другото е гъдел, хоби.

Презумцията да не ротираш е всяка рамка да остане там където си е!

Малко е трудно да се обясни на хора с представата че земята е плоска, механизъма за смяната на сезоните. Все едно да обясняваш на стар комунист за пазарната икономика. :D

Плодника (почти) няма нужда да се бара (пипа). Не е нужно да търсиш за да видиш майката при всяко едно отваряне на кошера ( много пчелари го правят, особено начинаещите).

Това което ти трябва да знаеш е ДАЛИ има майка, което може да го разбереш и без да отваряш плодника.
Пролетния преглед ( или който и да е преглед за установяване на състоянието на дадено с-во) е много прост - изваждаш около една - две- три пити от гнездото ( лично аз предпочитам една от центъра и една от периферията). За целта имаш рамкоповдигач и ламаринени релсички, друго не ти е нужно. ( при ДБ обикновенно трябва да преровиш всички пити за да стигнеш до тази която те интерисува)

От тук нататък работата е по медовите корпуси. Там вече който иска, нека си работи рамка по рамка. Лично аз дори не правя ротации на медовите корпуси (според опитът ми от миналото води до точно обратния на желания ефект), но това вече зависи от пчелите (породата).

Mateev
23.05.2013, 16:41
Имам един малко страничен въпрос, но всъщност той си е точно за тази тема:

Ако се работи със стиропорени кошери, които по презумпция са 50 пъти по-добре топлоизолирани от дървените и осигуряват равномерна температура в цялото гнездо, тогава има ли смисъл семейството (отводката) постепенно да се разширява, или от раз мога да бухна всичките 10 пити и да оставя семейството да се оправя както си знае?

И втория още по-страшен въпрос - мога ли от раз да сложа и двата ЛР корпуса на плодника, пълни с изградени пити, от които семейството и пилото да са само на 4 пити в долния корпус?

Въпросите са много важни, защото са свързани именно с икономията на време при пчеларстването с един или друг вид кошери. Има ли някаква друга логика в постепенното разширяване, освен запазването на топлината в семейството?

scutellator
23.05.2013, 17:13
Според мен си достатъчно интелигентен и сам да разбереш. Задаването на правилните въпроси предполага знаенето на половината от отговора .


Има ли някаква друга логика в постепенното разширяване, освен запазването на топлината в семейството?

За топлината не съм много сигурен, но по-тясното пространство кара пчелите да мързелуват = по дълъг живот = повече пчели (съвсем опростено казано). Ако искаш пчели вместо мед, това е начина.

Mateev
23.05.2013, 19:08
Този път не беше убедителен. Правилно си разбрал, че аз искам не само да знам даденото нещо. Аз искам да знам и логиката, по която това нещо се случва. Има много взаимно-противоречащи си фактори и не се знае кой ще надделее. Например по-топлия кошер ще накара майката да снася повече. По-многото свободни килийки ще и дадат място за това снасяне. В същото време има опасност някой стеснен кошер да не се разшири навреме (това често се случва) в резултат на което пчелите могат да задръстят килийките с мед и да не остане място за пило. Много е тънка чертата, по която трябва да балансира пчеларя, ако иска във всеки един момент от време да поддържа странични прегради на вярното място. Не е ли по-добре да им дадем малко повече свобода на пчелите за разширение, като по този начин намаляваме вероятността за грешка, ако кошера не се обслужи на вярната дата.

estabien6
23.05.2013, 23:25
Сега е топло и няма проблем,но рано пролет е друго,4 пити долу е много малко ,за да вдигаш нагоре

scutellator
24.05.2013, 13:25
....в резултат на което пчелите могат да задръстят килийките с мед и да не остане място за пило.

Да, но отслабването ще се случи чак през следващото поколение. Пчелите първо ще трябва да изчакат да се излюпи пилото и тогава да запълнят част от освободените килийки с мед. Докато чакат, по-голямата част от семейството няма как да ходи и да събира мед (няма къде да го остави, кошера е пълен) - безработица в контекста на материална осигурвеност.

Най-простия начин по който може да разбереш доколко това е вярно - просто избери два (макар че не е представителна извадка) сравнително еднакви по сила кошера - като дойде пашата (колкото по-силна, по-добре) на единия сложи един магазин, на другия три корпуса ( или толкова колкото може да запълни без да спира да работи). След две седмици провери кое от двете семейства е по-силно.

Отделно има и пчели които първо се грижат за пилото, после за меда ( гледат да не блокират плодника, когато си напълнят магазините - спират работа)

Mateev
24.05.2013, 20:13
....в резултат на което пчелите могат да задръстят килийките с мед и да не остане място за пило....Най-простия начин по който може да разбереш доколко това е вярно - просто избери два (макар че не е представителна извадка) сравнително еднакви по сила кошера - като дойде пашата (колкото по-силна, по-добре) на единия сложи един магазин, на другия три корпуса ( или толкова колкото може да запълни без да спира да работи). След две седмици провери кое от двете семейства е по-силно....
Точно това мисля и да направя. Нали единственият възможен начин човек да натрупва собствен опит е като направи собствени грешки.

Форума е създаден с цел човек да се учи от грешките на другите (това се нарича чужд опит), но когато другите започнат да си противоречат или да дават разнопосочни съвети, какво друго му остава на човек, освен това сам да пробва и сам да си направи собствените си грешки.

Има и още нещо - понякога се случва всички да твърдят едно и също нещо, но въпреки това логиката на нещата да не се връзва. Тогава на човек пак трябва да му светне лампичката и пак трябва да се опита да натрупа собствен опит. За пример мога да дам рамките без обтелване - аз стигнах до извода, че самата тел е една от причините основите да се измятат и кривят, защото тя пречи на свободните температурни разширения във всички посоки. И в момента искам да ви кажа, че след няколко бета версии вече имам идеално изградени пити като за изложба. Просто перфектни и то именно защото са без обтелване. Още 2-3 дена да мине теста и с центрофугата и тогава ще отворя тема да опиша моята конструкция и логиката защо все пак избрах точно тази конструкция.

evgeni.filimonov
27.05.2013, 12:13
Зависи от силата на семейството и климатичните условия.
Ако семейството е иззимило на 4 рамки и го оставиш на 10, то бавно ще се развие напролет, а още по бавно, ако му сложиш и празен корпус отгоре. Затова се стеснява и се разширява постепенно. Ако иззими на 6-7 рамки, то спокойно ще си запълни десетте рамки, без да се стеснява. Не зная за стиропорените кошери, там може и да им е по комфортно, още повече, че дебелината им е 4 см. Аз винаги, когато съм разширявал прибързано - това е забавяло развитието на семейството. Все пак целта на постепенното разширяване на гнездото е начин да се разшири гнездото, без да се разширява обема на кошера. Сега когато вече е топло времето , може и по лесно да се справят пчелите с по голямо разширение, още повече, ако има и силна паша. При мен пашата е кратка и ако не са ми готови семействата, няма да хвана нищо, ще отглеждам само пчели. За Добруджа е друго.
Все пак пчелите първо гледат да изпълнят плодника и тогава се качват в медовите корпуси, независимо какви са корпусите.
Семейството си се развива, пашата си идва и отива....

borislav aleksandrov
27.05.2013, 16:18
Гена искаш да кажеш че ЛР кошер се работи като ДБ за да се постигне нужният резултат или греша

evgeni.filimonov
27.05.2013, 16:47
Само за иззимилите по-слаби семейства говоря. За ранно-пролетното развитие. И също така зависи как са зазимени.
Ако са зазимени с пълен корпус с мед отгоре, тогава нещата се развиват по друг начин.

Вълчан
13.06.2013, 13:46
При положение че имаш стотици кошери, ако не ротираш, ще трябва да работиш порамково ДЕНОНОЩНО.
ЛР системата така както е описана е за професионално пчеларстване - интензивно. Другото е гъдел, хоби.

Презумцията да не ротираш е всяка рамка да остане там където си е!

Малко е трудно да се обясни на хора с представата че земята е плоска, механизъма за смяната на сезоните. Все едно да обясняваш на стар комунист за пазарната икономика. :D

Плодника (почти) няма нужда да се бара (пипа). Не е нужно да търсиш за да видиш майката при всяко едно отваряне на кошера ( много пчелари го правят, особено начинаещите).

Това което ти трябва да знаеш е ДАЛИ има майка, което може да го разбереш и без да отваряш плодника.
Пролетния преглед ( или който и да е преглед за установяване на състоянието на дадено с-во) е много прост - изваждаш около една - две- три пити от гнездото ( лично аз предпочитам една от центъра и една от периферията). За целта имаш рамкоповдигач и ламаринени релсички, друго не ти е нужно. ( при ДБ обикновенно трябва да преровиш всички пити за да стигнеш до тази която те интерисува)

От тук нататък работата е по медовите корпуси. Там вече който иска, нека си работи рамка по рамка. Лично аз дори не правя ротации на медовите корпуси (според опитът ми от миналото води до точно обратния на желания ефект), но това вече зависи от пчелите (породата).Това което си го написал, (подчертаното)важи и за ДБ-лежака!

Вълчан
13.06.2013, 14:16
За да има мед:
1.Хубава майка- добра яйценосливост!
2.Пашата!
3.Системата кошер; всяка става стига да имаш познанията. Е, ако е бурна- силна пашата, кошера с малък обем и силна майка 100% ще се рои!
На пчелина си имам кошери ДБ с 8-10-12р,лежак 16р с два магазина, фарари, роже делон. Да, единият пчелин е "музей", но от многото прочетена информация, се лутах и чудих коя система е най- най-, НЯМА такава! При еднакво силни семейства настанени в фарар, ДБ, РД, няма разлика в прегледа, добива на мед. Е, ДБ-достига до 3 магазина 12р. Фарара до 4м., за РД стол-стълба.
Пашата при мен е Акация, Липа, ливадна!

nobreak
01.02.2014, 20:37
Здравейте. Темата е стара, но едва ли има начинаещ пчелар, който да не е задал този въпрос. Както всеки, така и аз съм решил да сложа 2-3 кошера за лична употреба, а не за печалба. От североизточна България съм, а по точно от Силистра и гледам тук масовите кошери са дадан блат. Имам едно място, което се намира в лозов район с дръвчета и акация и иглолистни дървета в близост и там съм планувал да сложа кошерите. По принцип съм зает човек и ще имам свободно време неделя и през събота. Изчетох доста и колебанието ми е между 10 рамков ДБ, също толкова рамков ЛР или Фарар, като предпочитанието ми е към Фарара, но като минус му дават стабилността...Та въпроса ми екой от трите? Сигурно ви е омръзнало да отговаряте на този въпрос....Благодаря и поздрави на всички от бедствена/както винаги/ Силистра.

Nik_m
01.02.2014, 20:44
Всеки пчелар ще ти препоръча системата със която работи, най- добре прочети в интернет предимствата, недостатъците и работата с всяка система и си избери една.
Аз имах ДБ и не ми хареса(бяха стари кошери може би заради това) и се отказах от тях, сега гледам ЛР и са с доста удобства, но е по тежка работата.
Впрочем и ДБ нов, може да е с чекмедже, дълбоко дъно и.т.н. така че въпрос на избор щом имаш желание всичко става.
Успех!

Пламен Керчев
01.02.2014, 21:04
10 рамков ДБ с ЛР магазин .

P.Dinev
01.02.2014, 22:12
Бих искал да попитам някой работил ли е с 8 рамков плодник ДБ (при развитие с втори плодник ДБ) и два магазина ДБ?
Района в който искам да работя е полупланински 600м н.в. основната паша е ливадна, рядко акация и слънчоглед.Пролеттае хладна и влажна а лятото горещо, земеделието е слабо развито има дъбови гори наоколо. Иска ми се да опитам с 2-3 кошера, но като всеки начинаещ съм пред дилемата каква система е най-добра. Ще съм благодарен ако получа отговори, които ще са ми от полза.
Успех на всички!

BUGI
01.02.2014, 22:41
Бих искал да попитам някой работил ли е с 8 рамков плодник ДБ (при развитие с втори плодник ДБ) и два магазина ДБ?
Района в който искам да работя е полупланински 600м н.в. основната паша е ливадна, рядко акация и слънчоглед.Пролеттае хладна и влажна а лятото горещо, земеделието е слабо развито има дъбови гори наоколо. Иска ми се да опитам с 2-3 кошера, но като всеки начинаещ съм пред дилемата каква система е най-добра. Ще съм благодарен ако получа отговори, които ще са ми от полза.
Успех на всички!
Најдобре е да почнете с ДБ 10 или ДБ 12 памков плодник и магазина да е Фарар одговарјашт. на ливадска паша ДБ магазин е малко труден за п-лнене, но все пак не знаја пашните условија, може би и ште може.