PDA

Виж пълната версия : МУХЪЛ И ПЛЕСЕН ПО ПИТИТЕ



todorksavov
01.03.2013, 20:10
Здравейте приятели,днес докато слагах питки забелязах ,че в някой кошери има мухъл и плесен по крайните пити с мед.Как процедирате с такива пити? Кошерите ми са ДБ със стандартно дъно с клинове и зимуват на горна и долна прелка. sadsmile;

Kiril8305
02.03.2013, 18:32
Здравейте приятели,днес докато слагах питки забелязах ,че в някой кошери има мухъл и плесен по крайните пити с мед.Как процедирате с такива пити? Кошерите ми са ДБ със стандартно дъно с клинове и зимуват на горна и долна прелка. sadsmile;
Плесенясалите пити , бих претопил.Времето се стопля мухълът от кошера ще изчезне.

todorksavov
02.03.2013, 18:52
Плесенясалите пити , бих претопил.Времето се стопля мухълът от кошера ще изчезне.

Както са с меда ли? Че специално тая която е видях беше пълномедна(крайна).

Kiril8305
02.03.2013, 19:50
Плесенясалите пити , бих претопил.Времето се стопля мухълът от кошера ще изчезне.

Както са с меда ли? Че специално тая която е видях беше пълномедна(крайна).
Нека отговоря на въпроса ви с въпрос.
Ако ми дадете на мен храна която е била плесенясала , пък и дори вие да сте я магерили по някакъв начин - дали ще я ям?
А , вие бихте ли?

inio33
02.03.2013, 22:26
Защо не си зададеш въпроса защо са станали питите с мухал и плесен,а какво да правиш с тях.

Драгошинов
02.03.2013, 23:43
При подхранване миналата седмица и аз намерих същата картина в един кошер. Две пити от западната страна бяха леко плесенясали. По-маломедната я извадих, а другата беше наполовина с мед, я остъргах хубаво и им я оставих зад преградната дъска, в противоположният край на кошера. Дали ще ядат от нея, те си знаят.

lubol
03.03.2013, 08:39
При подхранване миналата седмица и аз намерих същата картина в един кошер. Две пити от западната страна бяха леко плесенясали. По-маломедната я извадих, а другата беше наполовина с мед, я остъргах хубаво и им я оставих зад преградната дъска, в противоположният край на кошера. Дали ще ядат от нея, те си знаят.

Мое мнение е че ще продължи да плесенясва. Меда е хигроскопичен и поеме водата. А плесента вече я има и питата е заразена. Така че само ще се увеличава. Аз лично такива пити ги вадя и го оставям на проветриво място. А дали ще ги давам е друго, връщам ги само на силно семейството и то ако е много малко плесента, в общия случай ги изхвърлям( претопявам) за 10-20 пити и 20-30 кг мед не мисля че си струва риска. При слагането на такива пити риска от варовито пило е много голям.

todorksavov
03.03.2013, 08:46
Защо не си зададеш въпроса защо са станали питите с мухал и плесен,а какво да правиш с тях.

Зададох си го,но не можах да си отговоря,кошерът е система ДБ зазимено силно семейство на 8 пити, на отворени долна и горна прелка за по добра вентилация,дъното е стандартно с клинове,евентуална причина може да е защото не е мрежесто или дълбоко но имам и други кошери по същия начин зазимени , дори и само с отворена долна прелка и нямат този проблем. sleepy;

pantera1
14.03.2019, 18:58
Днес отворих кошерите и 3 бяха мухлясали от срещуположната страна на прелката.ПОМОЩ!!!

jdrumev
14.03.2019, 19:00
Днес отворих кошерите и 3 бяха мухлясали от срещуположната страна на прелката.ПОМОЩ!!!


Кошера ти силен ли е?

mici-92
14.03.2019, 19:24
Защо не си зададеш въпроса защо са станали питите с мухал и плесен,а какво да правиш с тях.

Зададох си го,но не можах да си отговоря,кошерът е система ДБ зазимено силно семейство на 8 пити, на отворени долна и горна прелка за по добра вентилация,дъното е стандартно с клинове,евентуална причина може да е защото не е мрежесто или дълбоко но имам и други кошери по същия начин зазимени , дори и само с отворена долна прелка и нямат този проблем. sleepy;
Колкото броя са мухлясали,с толкова по-малко трябвало да зимуват.

barkov1982
14.03.2019, 19:29
Кошера ти силен ли е?
интрересен въпрос и ако е силен или ако е слаб ,а вентилация,отвор,таванка?

Pero Melifero
14.03.2019, 23:39
Днес отворих кошерите и 3 бяха мухлясали от срещуположната страна на прелката.ПОМОЩ!!!

да не ти пука, сами ще се оправят


Кошера ти силен ли е?
Дака, дефинирай "силен" какво означава по това време на годината :laughing:

Ангел Йосифов
15.03.2019, 20:33
Днес отворих кошерите и 3 бяха мухлясали от срещуположната страна на прелката.ПОМОЩ!!!

Наличието на "гъби" в кошера,увеличава вероятността от аспергилоза,меланоза..Зато а,най- добре е при зазимяване да се осигури вентилацията..

pantera1
16.03.2019, 11:36
В момента не е силен. Имам запечатано пило колкото една длан на 2 рамки и съвсем малко нови лапви. Еднодневно пък не видях.. но може и да съм го пропуснала,защото мн се ядосах от мухъла .
Зимуват с магазини под плодника,таванка с отвор за хранилка .

pantera1
16.03.2019, 11:37
Да местя ли здравите пити в нов кошер и този да третирам някак?може би белина.. проветряване .. или???

delta.e
16.03.2019, 16:36
Моят съвет е -здравите с пило ги примести , останалите ги топиш .
И никаква белина при обработката на кошера .
Само Слънце и проветриво място .

Silvia
16.03.2019, 19:02
Моят съвет е -здравите с пило ги примести , останалите ги топиш .
И никаква белина при обработката на кошера .
Само Слънце и проветриво място .

Това за белината защо е, ако след това се измие хубаво с вода? Аз също я използвам за пластмасови детайли, мрежести дъна и корпуси от полистирол, тя разтваря и прополиса, а след като се измие и изсъхне не мирише. Благодаря предварително.

delta.e
16.03.2019, 21:53
Силве , ти можеш да ползваш и други препарати .
Успех в работата !

зуница
18.03.2019, 11:08
Белината съдържа хлор.В това си качество се ползва като бактерицидно и фунгицидно средство.
https://www.markita.net/preparat-savo-protiv-muhal.html
Това е химията , която би свършила работа , но не е за препоръчване. Аз бих преместил питите в чист сух кошер, временно.Плесенясалия газовата горелка го чисти и суши по екологично. После питите обратно в обработения кошер.Е, на пчеличките няма да им е комфортно докато обработят с прополис обгореното, но то ще е сухо и без мухъл, плесен, спори на гъбички и други болестотворни организми.На горелка трудно се устоява.