PDA

Виж пълната версия : ОГРАНИЧАВАНЕ НА МАЙКАТА



Ангел Йосифов
03.10.2010, 18:09
За да се включат повече пчели в пашата е необходимо да се ограничи майката.При пролетното развитие когато плодника на ДБ.се изпълни с пило и до акацията има още време се разширява с магазин.След като майката се качи в магазина да осеменява може ли магазина да се свали доло следва ХР.с цел да се ограничи майка и отгоре плодника.И няма ли пчелите напълно да блокират майката и семейството да излезе от пашата твърде слабо.

Бай Пчеличко
03.10.2010, 19:26
Мисля , че ако плодникът се запълни с пило , най-правилно е да се извадят 2 3 пити , с които да се подсили някое слабо семейство или да се направи отводка . При добра постановка пчелите сами ограничават майката колкото им е нужно , а те най-добре знаят как и колко ! Поне така мисля аз !

buci59
03.10.2010, 19:33
Алексей,така не се прави.По този начин оставаш майката само с един магазин,като плодник.Ако кошерът е пълен с пило и пчели а пашата не е дошла,по-добре направи отводка с 3-4 рамки с пило.После ще я върнеш обратно и по този начин ще си смениш и майката.

Ангел Йосифов
03.10.2010, 20:49
Имах в предвид ограничение само десетина дни по време на пашата пък и магазина се равнява на 5-6 плодникови рамки.А и всичките ми майки са на 2-3 месеца.

Ангел Йосифов
04.10.2010, 18:47
За какво е необходим втория магазин.

Бай Пчеличко
04.10.2010, 19:49
Вместо 2 магазина може и още един плодник , прави се за по-голяма площ за снасяне на майката . Така и се осигурява достатъчно място , но технологията вече не е ДБ !

Станко Ставров
05.10.2010, 15:32
За да се включат повече пчели в пашата е необходимо да се ограничи майката.При пролетното развитие когато плодника на ДБ.се изпълни с пило и до акацията има още време се разширява с магазин.След като майката се качи в магазина да осеменява може ли магазина да се свали доло следва ХР.с цел да се ограничи майка и отгоре плодника.И няма ли пчелите напълно да блокират майката и семейството да излезе от пашата твърде слабо.

Алексей това според мен не е удачно. Да поръсъждаваме малко. Ако свалиш магазина отдолу под плодника заедно с майката и отгоре слажиш ХР наистина ще я ограничиш да снася само в магазина. В магазинните рамки има освем работничиски килийки и много търтиеви.Ще произведеш доста търтеи. Ако плодника е отгоре ще го превърнеш в магазин за складиране на меда.На мястото на излюпените пчели ще вкарат нектар.Ще трябва да центрофугираш плодникови рамки, в които може да има и остатъци от запечатано пило и люпещи се пчели.Доста неудобно за разпечатване и центруфогиране. За това ти трябва в случая втори магазин върху плодника - за складиране на меда. С блокирането на майката за следващата паша няма да имаш достатъчно пчели събирачки. Така мисля аз. Може и да греша. Нека по-опитните да споделят.Желая успех на всички.

ANIBAL
05.10.2010, 18:12
Какво да кажа аз.Мисля,че идеята с втория магазин е добра.Но мисля,че за да блокираш майка се използва друг подход.Тя се ограничава в плодника ,а не в магазина.Магазина е допълнителен обем и за да го осемени ,трябва да има хубави пити.И така той е осеменен.Но този обем е твърде малък за майката и тя почти веднага като го усвои ,слиза в плодника.Там тя се ограничава със преградна дъска и отгоре ХР.Но дъската или е с отвор замрежен или е Също от ХР.Но това става ,само ,ако наближава прага на главна паша.Иначе не знам защо ще го правиш.Независимо от блокажа ,се слагат пак два магазина.Нали ще събират мед.Така,че двата магазина са си задължителни при ДБ.Майките като са ти млади няма да се притесняваш за роене.Но пак си преглеждаш заетия магазин с пило за маточници.Когато я ограничиш,добре е да и дадеш основа за градеж.Така пчелите ,изграждат,а тя има с какво да се занимава. judge;

Ангел Йосифов
05.10.2010, 18:50
Аз си мислех следното.Ротирането да стане непосредственно преди акацията и върху плодника два магазина.Веднага след акацията пак ротиране като от плодника изваждам 6-7 рамки и заменям с празни.Пълните рамки бих могъл да използвам за одводки или за зазимяване.Знам че има по лесен начин да се получат пълни плодникови рамки.Мисля че ротирането до извесна степен предотвратява роевото настроение понеже немога да съм постояно около пчелите.

Kiril8305
05.10.2010, 19:20
Нека да споделя и аз видяното от мен.
В селото където ми е разположен пчелина допреди година основната паша изцяло бе от Слънчоглед.
Та пчелар с 60 години опит видях случайно как постъпваше , преди настъпване на пашата , плодниците на ДБ кошери бяха вече на максимума си , и точно тогава този човек не ограничаваше майката , а просто я осакатяваше с цел самосмяна , обяснението бе следното, по време на основната паша пчелите донасят най качествената храна , захранването с тази храна води до получаване на майки с много добри качества.
Вие може да коментирате , аз просто съм твърде малък пред опита на този човек.

ivan5555
05.10.2010, 21:14
аз също практикувам тоя начин на смяна на майките и ограничаването на снасянето и .при добра година се сменят около 70% от майките семейството дава повече мед- но задължително трябва да има резервни майки. тоя начин е добър когато не разполагаш с свободно време. едно е да смениш 30 друго е 70-100.които започнат самосмяна дават повече мед заради намалялото пило.ако има свободно време от контролираната смяна на майките няма по добро

SVE_TASHEV
21.10.2010, 21:08
аз също практикувам тоя начин на смяна на майките и ограничаването на снасянето и .при добра година се сменят около 70% от майките семейството дава повече мед- но задължително трябва да има резервни майки. тоя начин е добър когато не разполагаш с свободно време. едно е да смениш 30 друго е 70-100.които започнат самосмяна дават повече мед заради намалялото пило.ако има свободно време от контролираната смяна на майките няма по доброНЕ СМЯТАМ ,ЧЕ ОСАКАТЯВАНЕТО НА МАЙКАТА,АКО СЕ ИМА ПРЕДВИД ПОДРЯЗВАНЕ НА КРИЛАТА ГАРАНТИРА НЕИНАТА ПОДМЯНА ОСОБЕНО АКО Е МЛАДА И ПРОДУКТИВНА(КАКВАТО СЕ ОЧАКВА ДА БЪДЕ ПРИ ПРОВЕЖДАНЕ НА ТОВА МЕРОПРИАТИЕ ЕЖЕГОДНО).ОСВЕН ТОВА ТОЗИ ПРОЦЕС Е БАВЕН И ТРУДОЕМЪК ЗА ПРИЛАГАНЕ ПРИ МНОГО СЕМЕИСТВА ЗА КРАТКО ВРЕМЕ(НЕПОСРЕДСТВЕНО ПРЕДИ ПАШАТА,ЗА ДА БЪДАТ ХРАНЕНИ МЛАДИТЕ МАИКИ ПО ВРЕМЕ НА НАИ-ДОБРИЯ НЕКТАРОПОТОК)!СПОРЕД МЕН ОГРАНИЧАВАНЕТО СЕ ОСЪЩЕСТВЯВА НАЙ-БАРЗО КАТО 5ДНИ ПРЕДИ ПАШАТА СЕ ПРЕГРАДИ ПЛОДНИКА НА ДВЕ С ПЛЪТНА ПРЕГРАДА И ХН.РЕШЕТКА ОТГОРЕ!РАМКИТЕ НА КОИТО ОСТАВА МАЙКАТА СА 5-6 НАПЪЛНО ДОСТАТЪЧНИ!ОСТАНАЛИ ТЕ РАМКИ,В ПЛОДНИКА ПЧЕЛИТЕ ЗАПЪЛВАТ С МЕД.ПРЕДИ КРАЯ НА ПАШАТА БИВАТ ЦЕНТРОФУГИРАНИ И ВЪРНАТИ В СРЕДАТА НА ПЛОДНИКА,ПРИ КОЕТО БИВАТ ПОЧИСТЕНИ ОТ ПЧЕЛИТЕ И С ОХОТА ОСЕМЕНЕНИ ОТ МАИКАТА!ЖЕЛАТЕЛНО Е ДА ЗАПОЧНЕ И ПОДХРАНВАНЕ ЗА НЕИНОТО СТИМУЛИРАНЕ,А И ЗА ОБРАЗУВАНЕ НА МЕДЕН ВЕНЕЦ НА ТЕЗИ РАМКИ!

Колега, добре дошъл сред нас. Ще те помоля да не пишеш само с главни букви, понеже това се приема, като повишаване на тон или караница. Модератор

SVE_TASHEV
22.10.2010, 20:08
Ок!

nolkov
20.06.2011, 13:46
Смятате ли, че блокирането на майката с ХР в първия корпус на ЛР сега в района на Петрохан, където юли и август е пашата е добър момент или трябва да се изчака още малко?

Николай Христов-nikberk
20.06.2011, 13:57
Смятате ли, че блокирането на майката с ХР в първия корпус на ЛР сега в района на Петрохан, където юли и август е пашата е добър момент или трябва да се изчака още малко?Аз никога не съм слагал ХР веднага над първи корпус,най-малко над втори та дори и трети.Ако я блокирам в първи корпус все едно да я накарам да се маха.При Венер има подобни идей за корпус и полукорпус ,но там нещата са различни.Ако съм поставен на твое място бих пробал работа с две майки,когато стане време за паша ,а на Петрохан е не повече от 20 дни бих ги обединил двете семеъства ,а с едната майка правя отвотка.

kando
20.06.2011, 14:32
При Венер има подобни идей за корпус и полукорпус ,но там нещата са различни.
редовно засичам как начинаещи иземват от Венер и се чудят после къде бъркат - а Венер е цяла система и методите във нея са взаимосвързани.

nolkov
20.06.2011, 14:52
знам за "Венер" но не го пракикувам - при мен има само ливади като паша и тепърва се разви семейството на 2 корпуса...късно ми дадоха отводките (15 май), горе температурата вечер е 8-9-10 градуса - те не могат да потлят много пило и затова мисля, че максимумът на семейството като численост е 2 корпуса...
Затова питам дали сега би било време за ХР и магазин или да се изчака.

Станко Ставров
20.06.2011, 15:40
При Венер има подобни идей за корпус и полукорпус ,но там нещата са различни.
редовно засичам как начинаещи иземват от Венер и се чудят после къде бъркат - а Венер е цяла система и методите във нея са взаимосвързани.

Приятелу Kando може и да не съм разбрал правилно поста ти, но ако си сметнал Николай за начинаещ дълбоко си се заблудил, предлагам ти да се информираш допълнително. Казвам ти го защото му познавам уменията, възможностите, прецизноста, технологията, оборудване и метод на работа.Пак подчертавам може и да не съм разбрал правилно поста ти.Ако е така се извинявам.

kando
20.06.2011, 17:16
Поста ми беше по-скоро офтопик,разсъждение на глас,а не коментар по темата.

п.п.относно знанията на Николай - мисля,че сам си е отговорил на въпроса и предполагам,че пита просто за потвърждение от колегите .... уви аз не работя със ЛР,а ХР изобщо не ползвам по този начин,та няма какво да добавя.

ANIBAL
20.06.2011, 17:18
Винаги има моменти ,когато човек разбира ,че е назад с материала.Колкото и да си напреднал, има какво да научиш от колеги или да прочетеш нещо ново. hi;

ANIBAL
20.06.2011, 17:26
Конкретно за ХР.Сега направих това подреждане.Корпус и ХР.Натам са само магазини.Три магазина.И трите са пълни с пило.За пръв път се налага да поставям ХР.Досега никога не е имало пило в магазините или това е много рядко.Но като тази година не съм имал.Може и майките да са такива.Като породен състав.Интересното е ,че Титто ме подсети за една моя идея.И сега ,ако чете нека знае ,че я осъществих.

Ангел Йосифов
20.06.2011, 18:57
редовно засичам как начинаещи иземват от Венер и се чудят после къде бъркат - а Венер е цяла система и методите във нея са взаимосвързани.Приателю kando и аз използвам една част на Венер,но не смятам че съм сбъркал.Използвам само зазимяването-магазин с мед отдоло при зазимяване.Ако практикувам подвижно тогава сигурно бих използвал цялата система.

kando
20.06.2011, 19:21
магазин под плодника за зазимяване е метод измислен преди още да се роди Венер - и не и не смятам,че си сбъркал.(макар за мен да е ненужно)

nolkov
20.06.2011, 20:46
Конкретно за ХР.Сега направих това подреждане.Корпус и ХР.Натам са само магазини.Три магазина.И трите са пълни с пило.За пръв път се налага да поставям ХР.Досега никога не е имало пило в магазините или това е много рядко.Но като тази година не съм имал.Може и майките да са такива.Като породен състав.Интересното е ,че Титто ме подсети за една моя идея.И сега ,ако чете нека знае ,че я осъществих.

Коста, колко мед са ти събрали досега в плодника на който си сложил ХР?
Къде пчеларстваш?

ivandespotov
20.06.2011, 21:46
Конкретно за ХР.Сега направих това подреждане.Корпус и ХР.Натам са само магазини.Три магазина.И трите са пълни с пило.За пръв път се налага да поставям ХР.Досега никога не е имало пило в магазините или това е много рядко.Но като тази година не съм имал.Може и майките да са такива.Като породен състав.Интересното е ,че Титто ме подсети за една моя идея.И сега ,ако чете нека знае ,че я осъществих.

Коста, колко мед са ти събрали досега в плодника на който си сложил ХР?
Къде пчеларстваш? Коста казва за корпус не за плодник, и мен ме учуди, доколкото знам той работи само с ДБ система ако не е така да ме поправи.

ANIBAL
20.06.2011, 22:07
Да, ще те поправя приятелю мой!

Аз работя с корпус за плодник.Корпуса е Рутов.И натам са само магазини.Неведнъж съм описвал това подреждане.Никога не съм ползвал ХР.Но тази година се наложи.Просто тези майки не мога да ги озаптя.Не се съобразяват с факта ,че има килийки, които дори не са изградени като шестостен.Точно това възпираше нагона на майките да се качат в магазините.Но тези не са от ония.И затова импровизирах.Титто ме подсети за моя идея.И направих ХР.Значи, колко мед имам досега събран???От тези кошери.Мисля,че пилото е това дето ме накара да променя мнението си за тази практика.МНОГО ПИЛО.И В ТРИТЕ МАГАЗИНА.ДАЛИ ИЗОБЩО ЩЕ СЪБЕРАТ МЕД.НО ЩЕ ВИДИМ.МЕДА Е ОКОЛО ДЕСЕТИНА КГ.На кошер.

Интересно е да отбележа,че в другите са си както предполагам и знам.Няма никакво пило.Затова си мисля,че породата или метизацията си дават отражение.Тези имат ген на Италианки.Щом осеменяват като луди.При това в огромен кошер.Това са три магазина обем.И в трите магазина в 4-5 от 9 пити са пило.Изобщо на майките не е попречило това голямо разстояние.Естествено има връзка и нектаро- потока.Мисля,че е слаб.

evgeni.filimonov
20.06.2011, 23:03
Да , като няма с какво да я натиснат, така е. Лятото семейството се движи от горе надолу като трупането на запаси я натискат майката надолу. А когато те са слаби, майката се качва и в магазините. Затов е измслена ханемановата решетка.
Тя е много подходяща за слаби и продължителни паши, като ливадните, каквито са и при колегата Коста.

Bee Varna
01.05.2013, 09:50
Март месяц тази година ходих до Украйна, там ми е родина и приятелите, работа е там че приятел ми отговаря за пчеларството от страна на държава и е държавен служител. Като знаете че тази година в Киев има голяма изложба, след изложба има семинари по местата при водещи пчелари на Украинските региони и един от регионите еполуостров Крим. Той ми каза че има един майко производител при който ще отидат и има един вызрастен пчелар който изучава пчели при който искали да отидат на семинар но той отказа да ги приеме и да чете лекция. Негова сила в това че той в първата степен изучава пчели, а след това пчеларства и то експерементално. Естествено моето любопътство взе предимство и аз помолил приятеля да ме запознае с него. Фамилното му име Миленин. Той ми расказа за ограничаване на майка и начина на ограничаване за борба срещу варатоза и за подсилване на семейство за добива на мед. Тази година с учителя ми ще пробвам тази система на няколко кошера и ще ви споделя резултат, ще предприема всички необходими мерки за да бъде точно сравнение. Говоря за изравнени семейства и ще ги сложа през един, като става с огранечена майка след него без и така поне 4 кошера от вид.